Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Sony A7ii или Sony a7rii
Автор: bobi88   
Дата:   12-10-21 05:11

Здравейте,
Миля да премина от Никон на Сони. Та, чудя се кой модел на Сони ще е по-подходящ измежду Сони а7ii и Сони a7rii. Става въпрос за любителски главно пейзажни снимки и тук-там някоя портретна. Също така се интересувам от някое широко варио, което да е в средния ценови клас и добър портретен обектив,ако може да са комбинирани в едно ще е идеално. Техниката ще я закупя втора ръка, така че ще ми е полезен всеки съвет относно това за какви проблеми да следя.
Иначе казано всеки съвет относно марката СОНИ и обективи съвместими с нея ще ми е доста полезен :)
Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7ii или Sony a7rii
Автор: Julius   
Дата:   12-10-21 07:15

Аз все още ползвам 1-во поколение А7Р, така че ако искаш да ти останат повече пари за по-хубави обективи бих ти препоръчал да помислиш и за този вариант. Животът на батерията на двата модела А7Р и А7Р2 е сходен (разбирай еднакво зле; подобрен е чак при 3-то поколение), а динамиката на 1-во поколение е не по-лоша от това на 2-ро (дори на места я дават по-добра), така че с пейзажите няма да имаш грижи. А и файловете са по-малки (като обем и резолюция) - 36 мпкс. на 1-во ги намирам за напълно достатъчни.

За обективите:
1-ви вариант (и според мен най-удачния за изискванията ти) - Цайс 16-35/4 + Сони 85/1.8 - и двата са страхотни обективи; и на двата можеш да навиеш филтри - въпросът е на какви цени ще успееш да си ги намериш. Но така или иначе с един обектив не мисля, че ще успееш да покриеш изискванията си.

2-ри вариант - Сони 24-105/4 (който да ползваш и за потрети) + някой твърд широк от типа на Сони 20/1.8 или още по-широк от ранга на 16мм/18мм, който обикновено е достатъчно светлосилен, че да позволи да експериментираш и с астро, в случай че те влече? Но ако пейзажите са с по-висок приоритет пред портретите - първият вариант според мен ще ти даде по-голяма гъвкавост.

p.s. Зависи и какво разбираш под пейзажи - има места из Рила и Пирин, където няма много опции за позициониране (в тия случаи за мен 12-24 е незаменим, като съм го комбинирал с 90 макро и с тая комбинация съм покривал горните ти изисквания, особено ако можеш да се лишиш от филтри за широкия), но за Родопите например един 70-200 би ти бил по-полезен. Успех.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7ii или Sony a7rii
Автор: mitakabs   
Дата:   12-10-21 09:11

По добре А7-М3. Събери още някой лев!
Иначе широко варио - Тамрон 17-28/2.8! Уникален компактен и остър обектив! Тамрон 75/1.8 или Сони 85/1.8 също!

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7ii или Sony a7rii
Автор: Джъмбо   
Дата:   12-10-21 11:12

а защо при положение, че никон си имат читави безогледалки?!

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7ii или Sony a7rii
Автор: hotsnail   
Дата:   12-10-21 12:35

A7r2 е в общи линии напълно функционална машина. Единствен проблем е малката батерия и сравнително по-бавната работа спрямо последните модели. За портретите има следящ фокус на очи и фокуса покрива почти целия кадър. Има и много други подобрения като настройките за авто исо.

А7м2 и по-ранните модели нямаха цялата функционалност на модерна безогледалка. Картинката им е супер и особено на ниско исо е сравнима с най-модерните машини. Има около половин до един стоп напредък в а7р2 от а7м2 в динамичен обхват. С високото исо напредъка е доста по-значителен. Исо 3200 на а7м2 и споменатия а7р са доста доста шумни. А7р2 дори на исо 6400 е поносим. По-новите изглеждат сносно и до към исо 20 хиляди.

За пейзаж а7р2 е много добра заради многото детайл и огромния динамичен обхват от BSI сензора. А7р също е добре, но има видима разлика. а7р проблемите основно са с липсата на фазов фокус и функционалност. Така де за портретите с а7р ще трябва повечко търпение, усилия и умения. А7р2 е много по-лесен.

А7м2 е второто поколение на Сони. А а7р2 реално е третото им поколение. А7р2 е и първата камера с фул фрейм BSI сензор. 42МП също е значително предимство пред 24 при обработка на пейзаж.

Та ако а7м2 или а7р2 е въпроса, то отговора е а7р2

Аз не бих ти препоръчвал а7м3 в момента. Има а7с, който е много по-добър за любителско снимане, което описвате. Има и а7р3, който поевтиня. А до седмици се чака а7м4, който ще има последните технологични новости


ПП а7р2 има и разни шукарии за професионално ползване като две SD карти. Хубаво е да се ползва, щото понякога картите дават фира. При мен чисто нова много маркова карта умря след 2-3 седмици ползване. Смениха я. Ама снимките от деня в който се счупи не можаха да ги спасят.



Публикацията е редактирана (12-10-21 12:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7ii или Sony a7rii
Автор: Yog   
Дата:   12-10-21 15:08

Това, което Julius ти е написал е точно. Второто е по-добро от първото, но не много много. Ако нямаш пари или не ти се дават за третото поколение, замисли се за първото.
От обикновеното 7 и R вариантите, след като ще е за пейзажи, може би бих предпочел R-ката.
А за обективи - има! Бъзикам се, но е и вярно. В последните 5-6 години за Е байонета излязоха толкова много обективи, че има всякакви за всичко.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7ii или Sony a7rii
Автор: uri64   
Дата:   12-10-21 15:10

Щом ще е иза пейзажи - по- добре R варианта от което и да е поколение, стига парите да не са проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7ii или Sony a7rii
Автор: Satsan   
Дата:   12-10-21 17:21

Говориш за любителско снимане. Не наливай много пари. Излишно е.
Сони А7 първака си е идеален вариант. Ако парите не са проблем всичко след това е леко подобрено, но не фрапиращо. Обективите са скъпи, с преходници е тегаво. Та... зависи от кой Никон искаш да минеш на Сони. Може да се окаже грешка. И накрая да не се окаже, че един скъп телефон ще е по-вярното решение.
Кадрите за какво ще ги използваш?
Ще ги разпечатваш ли на голям формат?
Ще ги гледаш ли на голям екран?
Ще участваш ли по изложби и конкурси?
От отговорите следва и заключението според мен. Почти не ползвам Сони A7 вече. Тук-таме за някоя портретна сесия и толкова.
Бях с големи очаквания за безогледалките. Ама...не се оправдаха.
Надути цени първоначално, още по-надути цени на обективите в последствие, а крайния резултат ...като на добрите ДСЛРи. Само заради едното тегло дали си струва смяна на системата?
Още се чудя?



Публикацията е редактирана (12-10-21 17:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7ii или Sony a7rii
Автор: Simbon4o   
Дата:   12-10-21 17:40

Така зададен въпроса - А7rII, другата я пропускай с 200 [smilie5]. Цената на ерката вече редовно е под 2000лв и си струва. Интересното е, че вече има оферти и за А7III на такива пари и то е още по-добра камера като бързина, батерия, ...

Има само някои подробности, които все още правят A7rII интересна спрямо по-новите модели.

Иначе, ако си с никон често излизат Z6 и Z7 в базара. Единствения голям проблем с тези камери спрямо тези сонита е слота за картите. Ако искаш да си купиш 128ца евтините са към 400-500лв и това е малко прекалено. Иначе и те стават, след последните ъпдейти са съвсем ок като функционалност. Имат по-добър захват, много по-добър екран, добра съвместимост с обективите с мотор. Малко куцо, че фокуса е до 5к/с със следене ама и А7rII е така и май следи по-зле от зетките.

За сонешко варио за пейзажи 16-35 4.0 цайса не е лош. Аз лично ползвам сонешкото 10-18(което е кропско ама покрива фул фрейм от 12 до 18мм) с компромис в остротата до някъде, но е супер малко и удобно. За портрети... много зависи как и какво снимаш. Трудно е да ти се каже това е твоя обектив, като не знаем с какви обективи снимаш тези неща.



Публикацията е редактирана (12-10-21 18:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7ii или Sony a7rii
Автор: bobi88   
Дата:   13-10-21 08:00

Благодаря за коментара!
Първата версия на а7р, съдейки по това което съм прочел е с по слаб байонет ръкохватката е по малка. Това ме спира за първата версия. Иначе първия вариант, който предложих тe е и моя първи,но обмислям вариант и с тамрон 17-28 ф2,8 в комбинация с 28-75 ф2,8.
Иначе за пейзажи ползвам токита 12-24 ф4 в комбинация с д300 преработено за инфраред.
Също така нося и д7200, на който въртя според ситуацията никанор 18-140 и сигма макро 105 ф2.8

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7ii или Sony a7rii
Автор: Julius   
Дата:   13-10-21 08:10

1-та версия е най-компактна - това е още един плюс (ако не си 1.90м + надали ще ти е неудобен). Това за байонета и аз го четох - но за 4 год. употреба колкото обектива съм навивал/развивал - проблеми досега не съм имал.

Тамрончетата наистина са много хубави - леки, компактни и светлосилни, единствения им недостатък е, че са с малък зуум (няма и как да бъде другояче - оптични закони) затова ще ти трябват трите обектива, за да покриеш плътно целия диапазон. Или вариант е да вземеш двата крайни зума, а средата да запълниш с някой твърд.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7ii или Sony a7rii
Автор: bobi88   
Дата:   13-10-21 08:17

Да и на мен ми харесва третата серия, но имайки предвид, че ще сменя марката предпочита да мина по-тънко и след това да надграждам. Тамрон е добър вариант. Имате ли наблюдения върху тамрон 28-75 ф2. 8?
Да ли ще става за портрети?

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7ii или Sony a7rii
Автор: Julius   
Дата:   13-10-21 08:28

Точно от него - не. От 17-28 и 70-180 и двата на ф/2.8 - отлични впечатления (не мои собствени).

Затова казах, че средния може и да го прескочиш, но да компенсираш с някой твърд от типа на 50мм.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7ii или Sony a7rii
Автор: bobi88   
Дата:   13-10-21 08:28

Никонските безогледалки почти не съм ги гледал,защото ме дразни факта, че според мен доста се забавиха и оставиха Сони да бъде новатор в тази област. Доволен съм от никонските фотоапарати, но според мен бързо изостават от конкурентните фирми.
Това е единствената причина да сменя никон със Сони.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7ii или Sony a7rii
Автор: stanpaunov   
Дата:   13-10-21 08:53

bobi88 - За съжаление сте поредната жертва на маркетинга и рекламата... Дори не осъзнавате написаното от вас по-горе, колко е далеч от истината.


Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7ii или Sony a7rii
Автор: bobi88   
Дата:   13-10-21 09:57

Stanpaunov- Може и така да е, но с какво никон превъзхождат сонитата? Преди 5 години предпочетох никон пред оставите, заради конкретен модел фотоапарат-д7200. Сега предпочитам Сони, заради а7.
С какво зетките са над а7?

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7ii или Sony a7rii
Автор: hotsnail   
Дата:   13-10-21 10:15

28-75/2.8 оптически е супер. Мотора му е малко по-бавен от модерните обективи. Тамрон обявиха, че ще пуснат нов вариант с бърз мотор. Опция е също сигма 28-70/2.8 или сигма 24-70/2.8. Втората е по-скъпа, голяма и тежка.

То сега има много опции.

За портрети става 28-75, дефокуса не е покъртитлен. Аз имам един Самянг 75/1.8 за повече дефокус. Въпреки че 75мм на 2.8 ако фона е добре избран ще има много хубава картина. Дори на 35/2.8 се получава приятен дефокус.



Публикацията е редактирана (13-10-21 10:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7ii или Sony a7rii
Автор: Satsan   
Дата:   13-10-21 10:40

Извинявай! Животът е пред теб. Успех!



Публикацията е редактирана (13-10-21 21:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7ii или Sony a7rii
Автор: hotsnail   
Дата:   13-10-21 11:10

Satsan тука се изредихте цяла агитка продавач консултанти.....

Виж заглавието на темата. Аз дори не отварям теми за техника която не ме интересува.

Аман.... ще ми кипне накрая и пак ще се цупят хората, като обсъдим някои аспекти на камерите.



Публикацията е редактирана (13-10-21 11:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7ii или Sony a7rii
Автор: Simbon4o   
Дата:   13-10-21 11:14

Автор: bobi88
Дата: 13-10-21 08:00

Благодаря за коментара!
Първата версия на а7р, съдейки по това което съм прочел е с по слаб байонет ръкохватката е по малка. Това ме спира за първата версия. Иначе първия вариант, който предложих тe е и моя първи,но обмислям вариант и с тамрон 17-28 ф2,8 в комбинация с 28-75 ф2,8.
Иначе за пейзажи ползвам токита 12-24 ф4 в комбинация с д300 преработено за инфраред.
Също така нося и д7200, на който въртя според ситуацията никанор 18-140 и сигма макро 105 ф2.8


---------------------------------------
Първата а7р има проблем със затвора. Незнайно защо е много шумен и много подскачащ. На скорости около синхронната има сериозен шътър шок, който размазва кадрите. Може да се заобиколи, но трябва да направиш камерата по-тежка или статива да е по-тежък. Доста време използвах тази камера и АФ е по-зле от на А7 първа версия. Сензора става, същия е в Д800 никон, вече е старичък и шума е повечко на по-високо исо. Байонета не е проблем, защото в официалния сервиз се сменя с подобрен за 100лв май беше и забравяш.

Ако искаш да заместиш досегашната техника с фул фрейм - Тамрон 28-200 е заместител на 18-140, на 12-24 токина алтернативи има доста. Сони 16-35 4.0 е ок, стабилизиран, прилично остър, лек... Тамрон 17-28 2.8 е ок и той, но не е стабилизиран и имаше проблеми с първите партиди (на колежка и изгоря тялото заради този обектив). Предполагам са оправени вече... 105 макрото е по-трудно за замяна, защото 150мм макрота няма много, но можеш да видиш 105 сигма или 90 сони като макро обективи.




Автор: bobi88
Дата: 13-10-21 08:28

Никонските безогледалки почти не съм ги гледал,защото ме дразни факта, че според мен доста се забавиха и оставиха Сони да бъде новатор в тази област. Доволен съм от никонските фотоапарати, но според мен бързо изостават от конкурентните фирми.
Това е единствената причина да сменя никон със Сони.

----------------------------
Е те ще наваксат...Просто са различни и трябва човек да си направи сметката. Към момента втора ръка сони имат най-голямо предлагане на камери и обективи понеже са от повече време на пазара за безогледалки. Така де, не виждам реална причина в написаното, за мен пречина би било - няма нужните ми обективи или телата не следят с АФ над 5к/с..., скъпи са картите, ...


Най-важното при избора на техника е да ти върши работа и да не даваш излишни пари за глупости като бранд, дизайн(как изглежда не ергономия) и други неща нямащи общо с реалното ползване на камерата. Това са инструменти, избираш този който ти е удобен.



Публикацията е редактирана (13-10-21 11:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7ii или Sony a7rii
Автор: kvakioh   
Дата:   13-10-21 20:49

А7R II разбира се. Батерията уж преди много не я коментираха, сега е "недотам добре". Покрива се с още 2 бройки освен оригиналната и толкова. Край на този недостатък.
Байонетът на А7/ А7R първите версии е много малко под 200лв. Това е по-скъпо от дънната платка, която е 138лв. Та те отпадат тотално. За байонета дори може вече да не сменят...
Иначе нещата са ясни- 42Mpix и обективите са топ, дори по-скромните. Единствено леко по-високи цени са при по-широките обективи за пейзаж, но се намират варианти. Там фокус не влияе толкова. За портрети има прехваления фокус по око, което е топ (според спецовете по човешко снимане)[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7ii или Sony a7rii
Автор: avo   
Дата:   13-10-21 23:50

bobi88, хвани в ръка едно /особено старо/ сони и поснимай, след това една Z-ка и поснимай, и ще имаш по-реално и обективно за теб самия мнение от обществено-форумно-приетото

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7ii или Sony a7rii
Автор: bobi88   
Дата:   14-10-21 06:34

Благодаря, ще опитам!
Погледнах във фото павилион, но дават само ссонита под наем. Зетки няма. Да ли някъде другаде в София дават фотографска техника под наем?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »