Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Почистване на сензор на Sony a6000
Автор: Lady_Drakula   
Дата:   27-03-21 18:02

Здравейте,

Днес при опит за снимка забелязах малки черни точици в единия ъгъл на снимката. При оглед на обектива не видях нищо. Въпреки това го почистих. Без резултат.
Пуснах автоматично почистване на сензора, отново без резултат. Махнах обектива и наистина на сензора има миниатюрни прашинки....
Въпросът ми е, как да ги почистя без да съсипя апарата? Някакви предложения за комплект за почистване? Благодаря предварително.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор на Sony a6000
Автор: guciguci   
Дата:   27-03-21 18:27

Ето с такова. Насочваш апарата без обектив надолу и духаш. Никога с уста! 4 лева струва в аптеката. Само гледайте това черното дето стърчи,да е захванато добре за помпата,защото като духнете и като изхвръкне в матрицата и я прави на сол :)


https://befit.bg/media/catalog/product/cache/ecd051e9670bd57df35c8f0b122d8aea/1/1/110322-56610-4.jpg




Публикацията е редактирана (27-03-21 18:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор на Sony a6000
Автор: lamerko   
Дата:   27-03-21 18:31

Продухването не винаги е най-добрия вариант - обикновено праха остава вътре, само се наплъстява.

Ако не си много убеден в себе си, най-добре да го дадеш за почистване в сервиз. Физическата манипулация по сензора е много рискована, но понякога неизбежна.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор на Sony a6000
Автор: Lady_Drakula   
Дата:   27-03-21 18:35

За сигурна, не съм сигурна. Но тук при мен и сервиз няма, където да го дам. А вече е извън гаранция. Та затова се чудя. Това с духането не се получава, изпробвано е вече.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор на Sony a6000
Автор: hotsnail   
Дата:   27-03-21 18:52

Гаранцията не покрива мръсни сензори мисля. Сервиза за Сони е много добър. Предполагам схема с пращане и връщане по куриер е възможна.

https://stemark.net/contacts.php


Чуйте се с хората.

Иначе от фотомагазин Ви трябва комплект за почистване на матрици за APS-C сензор. Ако сте хладнокръвни и можете да ограничите праха за малко около Вас (шапка и маска може би също?) изгледайте някое видео и пробвайте.

Деликатна работа е, щото ако надрскате сензора или го наклепете с нещо е кофти. ЩЕ трябва да сменяте камера сигурно.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор на Sony a6000
Автор: petervassilev   
Дата:   27-03-21 19:14

Прашинките вероятно са били върху сензора дълго време преди да ги забележите, и със сигурност ще се появят и след евентуално почистване, независимо от метода на почистване. Защото електростатичното поле в зоната на сензора е неизбежно.

Обикновено се забелязват при някакъв експеримент със силно затворена бленда, т.е. необичайни настройки. Почти всеки в някакъв момент се е стряскал от прашинките върху сензора, след това е намирал просто (като на guciguci) или по-сложно решение и ги е игнорирал.

Ако обикновено снимате с бленда до 8-11, може би няма да виждате изобщо неизбежните прашинки и те няма да ви пречат.

Затова много хора правят това, което ви е посъветвал guciguci - за бързо и многократно отстраняване само на големите дразнещи прашинки. И снимат до F 8-11 и забравят за чистене.

Разбира се, ако някой е духал с уста и е наплюнчил сензора или има лошо замърсяване, тогава е необходимо сериозно (напр. мокро) почистване от сръчен или опитен човек.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор на Sony a6000
Автор: Konstantinov   
Дата:   27-03-21 20:15

Ако сте возили апарата на самолет и са закъснявали и бързали ,налягането спада и после се дига бързо при което уплътненията изпускат и се всмуква прах между стъклото и сензора.При мен така изпусна уплътнение и всмука в средата на сензора парченце калай ,мислех че е непоправимо, но се обадих в стемарк и за три дни доставиха уплътнението на сензора и го смениха и почистиха стъклото и съм супер доволен -беше в гаранция.Това преди 5 години или повече.Сони нексф3 беше апарата.Вижте със силно фенерче къде са прашинките.Аз така 4 пъти чистих стъклото и не се махаше.Ако са под стъклото -в сервиз го разглобяват и чистят.



Публикацията е редактирана (27-03-21 20:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор на Sony a6000
Автор: kvakioh   
Дата:   27-03-21 20:30

Или с комплект за почистване и на собствен риск или в Стемарк в София.
Това червеното, което е пуснато 100% има частици гума, които може да отидат директно в апарата. Има си за продухване само за фототехника.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор на Sony a6000
Автор: GenaDP   
Дата:   28-03-21 00:39

Има и безпрахови кутии/работни маси/помещения, в които се извършват подобни манипулации. Но да не ставаме педанти...

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор на Sony a6000
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   28-03-21 04:26

Aко не сте сигурна, какво да правите, най-добре в сервиз.
Ето тема, в която се вижда какво е преживял съфорумец, който сам си е чистил сензора. За щастие всичко е приключило благополучно, но можеше и да не е така.
Има разбира се хора, които сами си почистват сензора, и в това няма нищо лошо, просто им идва отръки, знаят как да пипат, и т. н.
Преди година и при мен се бяха понатрупали прашинки, но просто не бих се решил да човъркам там вътре, и да се надявам, че ще стане. Дадох апарата на сервиз, почистиха го хората и толкова.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор на Sony a6000
Автор: quazimodo   
Дата:   28-03-21 10:53

Хората със слаби нерви да не четат следващите редове, понеже почистването на сензор, и то на 100 годишен апарат, няма нищо общо с производството на ваксина срещу коронавирус[smilie18]

За почистването са необходими ето такива "клечки", които се предлагат според размера на сензора - APS-C или 35мм (фулфрейм).


https://photo-forum.net/static/site_pics/2021-03/1616916902_dsc_2067.jpg



както и малко изопропилов спирт. Преди почистването правите контролна снимка за наличието на боклуци и тяхното разположение по матрицата. След това отивате в банята, като евентуално място с най-малко прах, сваляте обектива, духвате един-два пъти с духалката, за да изпаднат по-едрите боклуци ако има такива и след като сте капнали 2-3 капки спирт на клечката, внимателно забърсвате сензора само в една посока, държейки клечката леко наклонена в посоката на движение. След първото минаване, обръщате клечката и повтаряте забърсването в същата посока като предишния път. Оставяте спирта да поизветрее, слагате обектива и правите отново контролна снимка. Обикновено след такава операция вече се радвате на картинки без досадни размазани петънца[cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор на Sony a6000
Автор: ZENON   
Дата:   28-03-21 11:24

1000 пъти съм го казвал и ще станат 1001 сега.
Духалка може да се ползва, ако се снима на лента.
При цифровите тела, това е начина да се разнесе прахоляка навсякъде. Ако някой държи да има прах след "чистенето" с духалака - моля, никой не може да бъде спрян.
Второ. Шпатули се ползват, само тогава, когато не може да бъде изсмукана прахта и т.н. и .т.н.
Освен това, ако някой си мисли, че сензора ще остане чист, а същевременно задната леща, както и прилежащото пространство около нея са мръсни, прашни и засрани - много се лъже, че нещо прави. Такива случаи съм имал бол.
Хигиена е необходима навсякъде.



Публикацията е редактирана (28-03-21 14:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор на Sony a6000
Автор: Lady_Drakula   
Дата:   28-03-21 12:02

Четейки коментарите, просто се затвърждава мнението ми, че е най добре да го дам на човек, който наистина си разбира от работата. Сама не се наемам. Ще се свържа с хората от сервиза, ще се разберем. Поне ако се чисти, да се чисти качествено :)

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор на Sony a6000
Автор: quazimodo   
Дата:   28-03-21 13:01

ZENON написа:

> 1000 пъти съм го казвал и ще станат
> 1001 сега.
> Духалка може да се ползва, ако се
> снима на лента.
> При цифровите тела, това е начина
> да се разнесе прахоляка навсякъде.
> Ако някой държи да има прах след
> "чистенето" с духалака - моля, никой
> не може да бъде спрян.
> Второ. Шпатули се ползват, само
> тогава, когато не може да бъде
> изсмукана прахта и т.н. и .т.н.
> Освен това, ако някой си мисли, че
> сензора ще остане чист, а
> същевременно задната леша, както и
> прилежащото пространство около
> нея са мръсни, прашни и засрани -
> много се лъже, че нещо прави.
> Такива случаи съм имал бол.
> Хигиена е необходима навсякъде.

Няма да употребявам точния израз, защото е малко нецензурен, но на приказките ти ли да вярвам или на опита си[smilie11][smilie11][smilie11]

П.П. Между другото, вече 3-та година ползвам един и същи безогледален Олимпус и още не съм заловил боклуци по матрицата. Защо ли е така?



Публикацията е редактирана (28-03-21 13:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор на Sony a6000
Автор: quazimodo   
Дата:   28-03-21 13:55

Малко ретро литература [smilie5][smilie5][smilie5]

https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&t=1861157&i=1861234&offset=all#forumtop


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор на Sony a6000
Автор: ZENON   
Дата:   28-03-21 14:22

quazimodo,
използвай какъвто искаш израз, боли ме фара.
Всеки е свободен да се омазва както иска.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор на Sony a6000
Автор: hotsnail   
Дата:   28-03-21 15:03

Може би е важно това, което пишат другите.

Хубаво е да не вкарвате прах в камерата.

АЗ си сменям обективите на маса или нещо подобно, може и на земята. Разхлабвам задната капачка, разхлабвам обектива на апарата. Двата обектива седат на предна капачка на равно повърхност. Разменям камерата със задната капчка между двата обектива.....

Чат пат духам задните части на обектива с духалка.

На няколко години ходя при Стемарк за чистене. Последно преди 2-3 години като хванах една муха в апарата.....сменях навън в един вятър и някак се умъкна пущината.....

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор на Sony a6000
Автор: bogorodoff   
Дата:   28-03-21 15:52

Пращай в сервиза и не си докарвай главоболия. Моят Некс го пратих с куриер ( след като му разказах играта ), хората си свършиха работа и го върнаха по куриер в деня на получаването му.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор на Sony a6000
Автор: petervassilev   
Дата:   28-03-21 16:03

Lady_Drakula

Четейки коментарите, просто се затвърждава мнението ми, че е най добре да го дам на човек, който наистина си разбира от работата. Сама не се наемам. Ще се свържа с хората от сервиза, ще се разберем. Поне ако се чисти, да се чисти качествено :)


[smilie24]
И аз на твое място бих избрал решение, след което ще спя най-спокоен.

Иначе в реалния живот спасение от прашинките няма, има ги във всеки момент върху всеки сензор. Аз, например, чистя много рядко, със засмукване, подобно на ZENON. За целта имам някаква фабрична машинка с батерии, но не я ползвам и го правя ръчно - с меко шлаухчета с диаметър на отвора 1-2-3 мм и дължина 10-15 см, като на края навивам ненапрашаваща специална хартия за почистване на лещи, за да не нараня при евентуален допир с покритието на сензора. Засмуквам с уста в съответните точки и мога да правя това с тази компактна система дори в полеви условия, ако след смяна на обективи в планината или край морето се появи нещо дразнещо върху сензора.

Ако разгледаме с лупа повърхността на сензора, винаги ще открием прашинки, дори и няколко дни след основно почистване. Но само най-големите прашинки ще си личат при тестове със затворена бленда, напр. срещу небето. Целта е в необходимия момент да се отървем от дразнещите големи прашинки. Иначе борбата с прашинките изобщо (особено малките) е като наливане от пустото в празното. Прахът го е имало и ще го има винаги, като вирусите [smile].

Дори обръщането надолу на сензора има смисъл само при тежки частици (мухи, хлебарки, песъчинки, парчета калай от спойка като случая на Konstantinov), тъй като в общия случай прашинките се задържат от електростатичните сили, които са по-силни от гравитационните. Силната въздушна струя, особено с яка духалка като показаната по-горе, също наелектризирва и причинява напрашаване на диелектричните повърхности над сензора, но след няколко духания/засмуквания е възможно да постигнем недразнещо разпределение на неизбежния прах. Осветяването с фенерче също наелектризирва, дори и при висока влажност, напр. в баня, където е за предпочитане да се правят такива почиствания в домашни условия. Поставянето на всеки обектив също внася прах и т.н.

Но има и добри новини. Първо, снимайки на бленда до 8-11, за да избегнем дифракцията при по-затворена бленда и да имаме оптимална осреднена острота по целия FF кадър (което е валидно за повечето обективи), ние не забелязваме дори и по-големите прашинки.

И второ, прахът (дребният, а не големият дразнещ) върху използваните напоследък по-големи матрици с по-големи пиксели би трябвало да внася по-малко интерференчен шум в сравнение с малките пиксели на многопикселните кропки, и в една съвсем друга тема умувахме и се опитах да илюстрирам , най-грубо този шум.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор на Sony a6000
Автор: quazimodo   
Дата:   28-03-21 16:25

Не щете да четете и т'ва си е. Има и картинки от ZENON и компания. Може да научите и приложите нещо. Ако не смеете... [smilie18]

Антикварна литература


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор на Sony a6000
Автор: Lady_Drakula   
Дата:   28-03-21 17:57

Колега Квазимодо, четенето и гледането на картинки е клипчета не е проблем. Проблема е, че ако съсипя апарата, само защото съм решила че след като съм изгледала едно видео вече съм про, последствията ще са си за мен, а не за тези които са пуснали видеата и снимките. По-добре 50 лева за почистване, отколкото (в най-добрия случай) 1к плюс (които в момента просто нямам) за нов апарат....

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор на Sony a6000
Автор: lamerko   
Дата:   28-03-21 18:00

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор на Sony a6000
Автор: kvakioh   
Дата:   28-03-21 19:35

Да се радваме, че тук при нас има кой и къде да се почисти да го наречем професионално. Защото като знам колко струва из Европа, САЩ и колко се чака, нещата са лесни при нас.
Иначе за мен лично си чистя сам, с най-добрата течност и "клечки", тупфери или там както се казват. По веднъж годишно, ако съм снимал достатъчно много и сменял обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор на Sony a6000
Автор: quazimodo   
Дата:   28-03-21 20:45


Lady_Drakula написа:

>Koлега Квазимодо...

Напълно съм съгласен с Вас, колега Лейди_Дракула[smilie18][smilie18][smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор на Sony a6000
Автор: petervassilev   
Дата:   28-03-21 21:07

[smile] [smile] [smile]
Ако сега в темата на Лейди_Дракула освен Квазимодо се включат и Круела Де Вил, Дарт Вейдър, Лорд Волдемор и д-р Ханибал Лектър, наистина ще стане страшно.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »