Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Почистване на сензор в София
Автор: Desiko   
Дата:   01-10-17 12:28

Скоро не е правена такава тема и затова нямам представа кои от местата, споменавани във форума, все още извършват подобни услуги. Ще съм благодарна, ако споделите къде наскоро сте останали доволни от почистване, цени, къде се намират и някакъв начин за връзка.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: victory13   
Дата:   01-10-17 12:48

Май не стоят добре нещата в момента.

Навремето ходех регулярно при Ники /Зентекс/, и най-много за половин час той извършваше процедурата.
Отказа ми един единствен път, на ФФ апарат, като ми обясни и защо. Внимателно бях гледал какво прави, и на свой риск почистих сам сензора. От тогава е все така [cool]

Ползвам Photographic Solutions Sensor Swab ULTRA Kit (Type 1)

Не знам доколко ви помогнах, споделям опит [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: Pavlov   
Дата:   01-10-17 12:50

Потърси във форума или с Гугъл "Джъмбо" или "photocafe" .

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: uri64   
Дата:   01-10-17 12:57

За Никон - сервиза на Никон (Профайлд), за Сони - сервиз Стемарк

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: EvaJor   
Дата:   01-10-17 13:09

През януари, тази година бях в София и отидох до Фотокафе на Джъмбо, както е писал Павлов, открива се с гугъл. Доволна съм от почистването, въпреки, че пак е за почистване матрицата, понеже сменям навсякъде обективи. Но нямам път към София скоро. За съжаление, във Варна не знам някой да почиства ФФ.

Предходни години съм изпращала Никон 7100 няколко пъти с Еконт в Профайлд, не останах доволна, връщаха ми с петна, като стандартния отговор по телефона беше нещо от типа на (цитирам по памет) "Петната се виждат само при бленда 16, а кой снима на такава бленда."

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: Pavlov   
Дата:   01-10-17 14:29

EvaJor, аз мога да ти я почистя. Не толкова професионално като Джъмбо, но пък не взимам пари [smile] .

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: nokoniko   
Дата:   01-10-17 14:32

http://url.itbg.eu/729449

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: Батко   
Дата:   02-10-17 09:15

Всеки който се притеснява да издуха прашинките от сензора сам ... да си ги издуха сам!
Какво имам предвид?
Като занесете на някой апарата си на него изобщо няма да му пука как ще го почисти и колко качествено ще бъде.
Сензорът не е толкова крехък, колкото си мислите. Чистил съм със специални комплекти с лепенки, с четки, ама най-бързо и лесно става с прахосмукачка, с духалка, с кърпичка ... няма какво да го мислите!
Техниката трябва да слугува на вас, не обратното!

п.с. и колкото и да не е крехък, все пак внимавайте!

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: deerstalker   
Дата:   02-10-17 10:09

[smile] почистването било цяла наука, да има заблудени да плащат на търтеите в сервизите [smilie18]



Публикацията е редактирана (02-10-17 11:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: uri64   
Дата:   02-10-17 11:06

Батко написа:

> Чистил съм със
> специални комплекти с лепенки, с
> четки, ама най-бързо и лесно става
> с прахосмукачка, с духалка...

Титанично! Апотеоз!!! [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: roburt48   
Дата:   02-10-17 11:20

Очаква се и с шкурка да става [smilie5] . Сега сериозно, поне доколкото знам и има добри отзиви за него - колегата dekov ще ти свърши работа.

https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=PHOTOGRAPHER&uid=3556


Успех

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: lamerko   
Дата:   02-10-17 12:08

Прахосмукачка?!



Публикацията е редактирана (02-10-17 12:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: krist   
Дата:   02-10-17 12:16

В Профайлд чистят добре никонските, но цената им стана 40 лв. от миналата година.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: EvaJor   
Дата:   02-10-17 16:02

Благодаря, ще се възползвам :) Пиша на лични.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: zbonev   
Дата:   03-10-17 10:15

Истината е че перфектното почистване, особено на ФФ е много трудно, поне за мене. Явно не трябва да се вманиачава човек за някоя друга точка по краищата, където обикновено се натрупват в резултат на чистенето с швабите.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: ZENON   
Дата:   03-10-17 10:35

Заклевам ви - не използвайте духалки. Набивате си боклука навсякъде из мирър бокса.
Направете си прахосмукачка за сензора и ще живеете с един проблем по-малко [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: quazimodo   
Дата:   03-10-17 10:51

A сега и ако опишеш с няколко думи какво точно трябва да се сътвори, сигурно ще има доста благодарни съфорумци (ММ включително[beer])


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: Pavlov   
Дата:   03-10-17 10:58

ZENON, сегашният ми апарат кара вече четвърта година. Ползвам редовно духалка, не виждам прашинки в "мирър бокса" му.
"Направете си прахосмукачка" - лесно е да се каже.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: victory13   
Дата:   03-10-17 11:30

Мъ тя "духалката" работи в 2 посоки ...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: ZENON   
Дата:   03-10-17 11:45

Пвалов, лесно е и да се направи - около 15мин.
Остави за момент настрани българския манталитет.

Ако тръгна да описвам прахосмукачката, ще ми е за 2ри или 3ти път в този форум.
Но все пак...

Взимаме маркуч като от система, но с по-голям диаметър и го прокарваме през стар флумастер за да имаме дръжка (маркуча трябва да е мек и да не е деполимеризиран)
Маркуча се подава около 2 см от единия край (там където е бил писеца), като с остро ножче маркуча се отрязва перпендикулярно на оста му. След това се правят 4 на брой V образни прореза диаметрално противоположни с дълбочина около 1мм и ширина пак толкова или малко повече.

Другия край на маркуча се забива в тръбата на прахосмукачката с която метете и се фиксира посредством гъба за миене.

Преди всяко почистване маркуча (в активния край, който има вероятност да се допре до матрицата) се обезмаслява с клечка за уши, напоена в спирт, като през това време прахосмукачката е пусната. Внимавайте да не остане влакно от памука.

Движите на около 1 или половин мм от матрицата. И да я допрете няма никакъв проблем. Чистите си и мирър бокса и огледалото за фокусната с-ма и т.н.

Схранявайте въпросното нещо в чист плик или на място където няма прах.



Публикацията е редактирана (03-10-17 11:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: virosh   
Дата:   03-10-17 15:33

А за по-мързеливите си има и приставка.[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: quazimodo   
Дата:   03-10-17 18:11

Благодаря за описанието[beer]! Да му мислят стопаните на апаратчетата без АА филтър [smilie18][smilie18][smilie18].


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: ZENON   
Дата:   03-10-17 20:07

Аз имам такова тяло. Няма никакъв проблем. АА филтъра не е с предназначение да пази сензора.



Публикацията е редактирана (03-10-17 20:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: Desiko   
Дата:   04-10-17 18:38

Темата стана доста обширна :)

Какво е мнението ви за Стемарк? Предложиха ми да го почистят за 15 лв, което смятам, че е добра оферта.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: tonyf   
Дата:   04-10-17 19:08

ZENON написа:

> Пвалов, лесно е и да се направи -
> около 15мин.
> Остави за момент настрани
> българския манталитет.
>
> Ако тръгна да описвам
> прахосмукачката, ще ми е за 2ри или
> 3ти път в този форум.
> Но все пак...
>
> Взимаме маркуч като от система, но
> с по-голям диаметър и го
> прокарваме през стар флумастер за
> да имаме дръжка (маркуча трябва да
> е мек и да не е деполимеризиран)
> Маркуча се подава около 2 см от
> единия край (там където е бил
> писеца), като с остро ножче маркуча
> се отрязва перпендикулярно на
> оста му. След това се правят 4 на
> брой V образни прореза диаметрално
> противоположни с дълбочина около
> 1мм и ширина пак толкова или малко
> повече.
>
> Другия край на маркуча се забива в
> тръбата на прахосмукачката с
> която метете и се фиксира
> посредством гъба за миене.
>
> Преди всяко почистване маркуча (в
> активния край, който има
> вероятност да се допре до
> матрицата) се обезмаслява с
> клечка за уши, напоена в спирт,
> като през това време
> прахосмукачката е пусната.
> Внимавайте да не остане влакно от
> памука.
>
> Движите на около 1 или половин мм
> от матрицата. И да я допрете няма
> никакъв проблем. Чистите си и
> мирър бокса и огледалото за
> фокусната с-ма и т.н.
>
> Схранявайте въпросното нещо в
> чист плик или на място където няма
> прах.
>

>
> Публикацията е редактирана (03-10-17
> 11:50)


[smilie24] [cool]

И аз мисля, че така е най-добре. Първия път, когато реших да си почистя матрицата заради 1 (една) прашинка, със специално закупения за целта извънредно специален, професионален и скъп комплект (защото прочетох мненията за сервизите), следвайки всички научни съвети, ръководства, практики, видео-уроци и прочие тъпотии, ефектът беше не само, че въпросната една прашинка не изчезна, ами се добавиха още няколко хиляди такива... [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: victory13   
Дата:   04-10-17 19:15

Някои хора наричат това талант [beer]


15 лв е много приемлива цена в днешно време [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: VladVlad   
Дата:   04-10-17 22:38

М, тази прахосмукачка толкова ли е срамежлива? По възможност няколко снимки ще спестят доста въпроси.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: ZENON   
Дата:   05-10-17 11:34

VladVlad,
вероятно след снимките, ще искаш и да ти сглобя една такава ;)

Малко въображение на никого не е навредило. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: VladVlad   
Дата:   05-10-17 11:46

Не. Вероятно ще разкажеш и фотоапарат как да си сглобим, че да ни излезе по - евтино.[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: ZENON   
Дата:   05-10-17 13:04

Знам как се сглобява фотоапарат.
Но никъде не съм споменавал цена за нещо.
Би ли ни просветлил, как реши, че това е причината да си измислям разни неща за мое удобство [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: VladVlad   
Дата:   05-10-17 15:18

Каква цена, какво просветление. Явно е проблем да видим прахосмукачката снимана, за да видят хората какво е това ултра, мега, гига съвършенство на инженерната мисъл, на която световните производители на фото апарати не са отправили покана за работа. Хайде сега напиши как се сглобява фото апарат. [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: stalker   
Дата:   05-10-17 15:44

Ах.. VladVlad ..

..заради такива като теб сме на това дередже.
Снимки на какво искаш ? Явно ти е проблем да си представиш какво е описал ZENON.
Ако е така ..леле ! Нямам думи, честно..че и се заяждаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: ZENON   
Дата:   05-10-17 16:16

VladVlad,
в началото на поста с описанието, бях драснал на един друг български колега, да отсвири за момент по възможност БГ манталитета си.
Защо не четеш?

Специално за теб ще обясня, макар че не считам за нужно да го правя.
Хенд мейд нещото се намира в другия ми апартамент, където не смятам да ходя само за да снимам специално за теб, само защото няма как да си го представиш или доизмислиш или там каквото е.

Предлагам ти да се спреш с глупостите или ако не можеш, да се преместиш другаде, където има хора с еднакви интереси и разбирания като твоите.

Тук обсъждаме как може да се чисти матрица, ако ти е убягнало от съзнанието.

Благодаря за разбирането.
Лек ден.

P.S.
За да предотвратя последващи излияния, бих искал преди да пишеш, да се свържеш с колегата bam-bam. Бях му пращал снимки, че да си го направи. Накрая дойде и му изчистих каквото беше нужно. Поговори си с него и после пак пиши, ако няма проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: petervassilev   
Дата:   05-10-17 17:20

Аз също почиствам сензора със засмукване, подобно на ZENON, но без да използвам прахосмукачка. Ако се използва прахосмукачка, тя трябва да работи много кратко време и далеч от камерата, защото при продължителна работа прахосмукачката ще генерира допълнителен електростатичен заряд в помещението, а изходящата струя въздух също е източник на замърсяване с наелектризирани прашинки.

Почистването с духалка (гумена помпа) е като лотария – дава желания резултат, ако имате късмет завихрянето в бокса на сензора да не предизвика отлагане на нови прашинки. Но в общия случай върши работа, ако духалката се използва в помещение с висока влажност, за да се избегне наелектризирането на диелектричните повърхности на сензора и бокса. По принцип самата въздушна струя от духалката предизвиква наелектризиране на тези повърхности и привличане на нови прашинки. В затоплено помещение с парно влажността на въздуха винаги е много ниска и почистването с духалка може да не даде резултат. Във влажната баня, например, продухването може да е по-ефективно.

Освен с продухване във влажно помещение, за упорито залепналите прашинки използвам метод, подобен на описания от ZENON. Засмуквам неколкократно и с контролиран дебит с уста с помощта на тръбичка/силиконов маркуч, напр. от дезодорант. Накрая на тръбичката закрепвам (навивам) с помощта на тиксо удължител от специална хартия (“Кодак”) или др. материя, за която съм сигурен, че не оставя власинки и не замърсява покритието на оптичния филтър на сензора. Досега неволното докосване на повърхността на сензора с хартиения накрайник на тръбичката не е създавал никакви проблеми, дори е помагало за отстраняването на по-здраво закрепени прашинки.

Нося такива компактни малки тръбички в чист плик и понякога ги използвам и в полеви условия, ако забележа дразнещи “петна в небето”.

Ако обаче замърсяването на сензора е под формата на петна от слюнка, напр. вследствие от прибързано духане с уста, тогава според мен е необходимо мокро почистване от човек с опит. В противен случай при почистване с тампон с разтвор от неопитен човек е възможно допълнително замърсяване на сензора с материал от зоните около сензора и нещата ще станат по-сложни, отколкото преди почистването.

Ако снимате в оптималния (по отношение на остротата на изображението и дифракцията) диапазон на блендата (напр. 5.6-11, в зависимост от обектива), може би изобщо няма да забележите прашинките. При бленда 22 или 16 дифракционният ефект е много силен, особено за прашинките, които са отдалечени от центъра. Това се отнася специално за старите ръчнофокусни обективи, тъй като ползвам само ръчнофокусни обективи и нямам опит с този ефект при новите съвременни обективи.


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: krist   
Дата:   05-10-17 17:37

Всмукването изглежда най-логично, но пък има опасност да всмучете нови прашинки отвън, което при мен се и получи на практика - с Green Clean системата за вакуум от бутилка с газ, си напраших сензора на Д610 още повече. Въпреки, че духалката решава проблема само временно, тъй като частиците остават вътре, може и да е по-удачно решение в някои случаи.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: deerstalker   
Дата:   05-10-17 18:08

https://www.masterhaus.bg/files/products/06/05/01/0605010157.jpg
+ https://www.masterhaus.bg/files/products/06/06/04/0606040910-1.jpg
+ http://medika.hitoferta.com/images/pinceti1.JPG
+ 5 мин. = 0.10 ст [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: quazimodo   
Дата:   05-10-17 19:46

deerstalker написа:

> https://www.masterhaus.bg/files/products/06/05/01/0605010157.jpg

> +
> https://www.masterhaus.bg/files/products/06/06/04/0606040910-1.jpg

> + http://medika.hitoferta.com/images/pinceti1.JPG
+
> 5 мин. = 0.10 ст [smilie5]


Ндя, н.л.с. [smilie10][smilie10] [smilie10][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: colorphoto   
Дата:   05-10-17 22:20

За СТЕМАРК са много добри отзивите - дайте го там.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: bam-bam   
Дата:   05-10-17 22:31


https://image.ibb.co/fwDeQb/18716668_1672312906131655_1972879506_n.jpg



https://image.ibb.co/cUq4rG/18741379_1672312902798322_990828007_n.jpg



https://image.ibb.co/dmpayw/18741940_1672312899464989_635653415_n.jpg



Ето снимките , който въпросния заядлив колега много искаше да види.
Дано се успокои вече и доволен да си сътвори една чистачка .. не е някаква голяма философия.
С това ми почисти зенона матрицата и съм доволен, но пак стана за чистене.
[beer]



Публикацията е редактирана (05-10-17 22:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: ZENON   
Дата:   05-10-17 22:50

Еми идвай, знаеш ми телефона ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: VladVlad   
Дата:   05-10-17 22:53

Е, тези снимки казват всичко. Благодарности от заядливия.[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: petervassilev   
Дата:   06-10-17 00:05

Прашинките неизбежно се появяват отново върху сензора минути/часове/дни след почистването, дори и ако не сменяме обективи. Затова е разумно всеки, на който прашинките върху сензора му пречат, да усвои някакъв безопасен метод за почистване, вкл. обработка на изображението за премахване на петната, вместо да губи време и пари за сервизно почистване (освен ако замърсяването е сериозно – тогава сервизът е задължителен). Защото ефектът от почистването изобщо не е траен – прашинките отново ще се появят, ако използваме камерата в реални условия, а не в технологична бяла стая.

Според мен повечето фотолюбители днес никога не затварят блендата достатъчно, за да забележат ефекта от прашинките. Така те никога не разбират, че почти върху всеки сензор в почти всеки момент има прашинки. Един от начините да се избегне този затормозяващ проблем е да се използва високофункционален фотоапарат с несменяем обектив. Или например да търсим компромис при затварянето на блендата, за да намалим дразнещия дифракционен ефект на прашинките по периферията на сензора.


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: Desiko   
Дата:   07-10-17 13:05

Оставям мнението си за Стемарк - вчера занесох там фотоапарата да го почистят, оказа се, че ми е дори по-близо отколкото мислех. Свършиха работата за около час, 15 лв за матрицата и външно почистване.
Оставиха ме да си снимам преди да платя - видях някакви съвсем малки точици на бленда, на която никога не бих снимала, но ми изчистиха и тях. [smilie5] Доволна съм [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: VladVlad   
Дата:   07-10-17 14:52

Бравос Desiko. Най - адекватното решение и грижа. [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: petervassilev   
Дата:   08-10-17 19:40

При опити да почиствам сензора на безогледалки от прашинки съм правил много (за щастие нефатални) грешки:

- Разглеждам под лупа сензора или почиствам с духалка или със засмуквне с тръбичка на светло до прозореца, при работещо парно отопление: В отоплявано помещение със сух въздух (под 60% влажност) запрашеността е много голяма, и заради електростатичния заряд върху сензора веднага полепват нови прашинки, при това дори в средата на сензора. Струята въздух при продухване/засмукване също допълнително наелектризира диелектричната повърхност на сензора и влошава допълнително ситуацията. Направих си извод - вече почиствам в помещение с достатъчно влажен въздух.

- Продухвам с обърнат надолу сензор, за да паднат прашинките – падат само тежките микростружки от резбата на обективите на М42, които ползвам. Не гравитационни, а кулонови сили задържат прашинките към повърхността на сензора, затова позицията на сензора е без значение. След първоначалното продухване при обърнат сензор, разполагам камерата в удобна (а не обърната) позиция, за да контролирам посоката на духане и разстоянието между накрайника на духалката/тръбичката и сензора.

- Обръщал съм внимание само на прашинките по краищата на сензора – Прашинките се появяват точно там заради спецификата на електростатичното поле в бокса, циклите на работа на сензора и т.н. А заради дифракцията точно тези прашинки по периферията създават най-видими петна в изображението.

Виждал съм и много неразумни препоръки за почистване в интернет:
- използване на метални пинсети (!) с тампони
- използване на клечки за уши – след това власинките ще са навсякъде в бокса, в някои случаи ще са заклещени и неотстраними
- Рисковано мокро чистене с алкохол (етилов, изопропилов, метилов) – ако течността попадне върху повърхностите около сензора, разтвори покрития и материал в тази зона и след това отново попадне върху сензора, сериозното замърсяване е гарантирано. Трябва да сте много опитни и внимателни, да използвате защитен шаблон или др. решения, за да почиствате безопасно по този начин.

Лошата новина (истина) е, че прашинки има върху почти всеки сензор в почти всеки момент. Който не вярва, да направи проверка със стар ръчнофокусен нормален или дълъг обектив на бленда 22 или повече – за максимален дифракционен ефект.

Добрата новина (истина) е, че почти всички най-хубави снимки с цифрови апарати, които сте виждали, са правени със замърсени с прашинки сензори. Дори и сензорите на камерите с несменяеми обективи в някакъв момент може да бъдат замърсени от материал от остаряващите трансмисии на обектива.


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на сензор в София
Автор: deerstalker   
Дата:   08-10-17 19:52

до като има "Статично електричество" ще има и нужда от почистване на сензора,

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »