Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Пейзажен обекив D5300
Автор: swqaz   
Дата:   16-03-21 09:03

Китовия обектив ти е перфектен. Не ти трябва друго.

Тук ще видиш 3 кадъра направени със същия обектив, а камерата е дори по стара, и с по слаби спецификации - Nikon D3200

Кадрите са заснети във jpeg, и то в най-малкия размер, защото автора тогава нищо не знаеше за фотографията, и се страхуваше единствено да не му се напълни картата :)))))

Точно този китак на никон е чудесен.

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен обекив D5300
Автор: quazimodo   
Дата:   16-03-21 14:13

swqaz написа:

> Китовия обектив ти е перфектен. Не
> ти трябва друго.
>
> Тук
> ще видиш 3 кадъра направени със
> същия обектив, а камерата е дори по
> стара, и с по слаби спецификации -
> Nikon D3200
>
> Кадрите са заснети във jpeg, и то в
> най-малкия размер, защото автора
> тогава нищо не знаеше за
> фотографията, и се страхуваше
> единствено да не му се напълни
> картата :)))))
>
> Точно този китак на никон е
> чудесен.

[smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24]



Публикацията е редактирана (16-03-21 14:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен обекив D5300
Автор: io_bs   
Дата:   16-03-21 15:05

Alsand написа:

> Автор: io_bs
> Дата: 16-03-21 00:09
>
> Кое е нужното за един пейзаж?

>
> Пейзажният обектив дава неща,
> които няма как да получиш от
> сглобяване на панорами.
> Предполагам, че знаеш по какво се
> различават широкоъгълните
> обективи от останалите?

Аз знам, но отново не ми отговори на въпроса.

Та, отново повтарям - телеобективите са не по-малко полезни за пейзажи от ултрашироките, та дори са повече.

P.S. Като ти разгледах профила, повече ми харесаха снимките ти, които не са правени с ултраширок обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен обекив D5300
Автор: gt500   
Дата:   16-03-21 20:14

Автора следи дискусията с интерес! Благодаря на всички за коментарите!
Стигам до извод, че имам още мноооого за четене, не че не съм до сега, защото бях упрекнат, че не съм.
Установявам, че идеята ми да купя от начало да заменя кит-а и да се уча на по-специфичен обектив може би не е най-добрата. За сега вероятно ще задържа покупката на друг обектив.

А качената снимка е моя, правена с телефон.

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен обекив D5300
Автор: sherbit   
Дата:   16-03-21 20:54

С D3100, 18-55 и статив за 15 китна имам повече точки, запетайки, +, +++,++++++ и т.н от много професори писали по темата.

За мен избора бе Сигма 10-20.

Примера, който показа автора e панорама с нещо твърдо около 35 mm.

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен обекив D5300
Автор: Yog   
Дата:   17-03-21 11:09

Дълбоко се съмнявам, че за 500 лева ще купиш нещо, което да даде осезаема разлика от това, което вече имаш. По-добре си карай с наличното. За предпочитане е да купиш нищо за 0 лева, отколкото нищо и половина за 500... [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен обекив D5300
Автор: quazimodo   
Дата:   17-03-21 12:05

sherbit написа:

> С D3100, 18-55 и статив за 15 китна имам
> повече точки, запетайки, +, +++,++++++ и
> т.н от много професори писали по
> темата.
>
> За мен избора бе Сигма 10-20.
>
> Примера, който показа автора e
> панорама с нещо твърдо около 35 mm.

Не знам колко точки и запетайки имаш, но автора каза, че е снимал с телефон[smilie18][smilie18][smilie18]

Лично аз, ако ще се занимавам с пейзажи, щях да си допълня колекцията от стъклария с една Сигма 10-20/4-5.6. Естествено не защото е пейзажен обектив а, за да имам и такива мм в колекцията[smilie5]

П.П. https://photo-forum.net/s/37



Публикацията е редактирана (17-03-21 12:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен обекив D5300
Автор: avo   
Дата:   17-03-21 17:00

А защо Сигма, а не Никонския 10-20, от любопитство питам. По-добър по краищата ли се води, на никонския това му е единствения проблем, но не е драма, да не говорим, че пейзаж се снима главно на бленда 8 и нагоре най-често, където е доста приличен. Аз лично от няколкото обектива, които съм ползвал на кроп тяло, за пейзаж честно казано голяма разлика не съм видял, може и аз да не риждам разбира се. Видима разлика в снимките си виждам, откак имам две S-ки за Z серия, и според мен разликата идва от стъклата, а не от фф матрицата. Контраст, рязкост, детайл, просто друга визия имат. Или пък втори вариант, наистина безогледалното тяло да е с по-точен автофокус, макар че винаги съм си мислел че ДСЛР-а ми фокусира супер добре с никонските обективи.



Публикацията е редактирана (17-03-21 17:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен обекив D5300
Автор: quazimodo   
Дата:   17-03-21 19:25

Защото цената му е на половината на никонския за втора ръка. И понеже не изкарвам пари с фотография, не обичам да влизам в преразходи, заради някакви имагинерни предимства, които в Инстаграм или Фейсбук се нулират тотално[beer]

П.П. И най-елементарната безогледалка фокусира на нивото на скъп ДСЛР при нормални условия. Единственото предимство на скъпия ДСЛР е евентуалната бързина на фокусиране. И, за да няма объркване - имал съм и канонска единица и никонска тройка[shtrak]



Публикацията е редактирана (17-03-21 19:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен обекив D5300
Автор: avo   
Дата:   17-03-21 23:11

Според мен грешиш за цената, никона е 600 лв нов, колко да е втора ръка...сигмата е около 420-450 употребяван, баш на една цена са си. Аз не споря кой е по-хубав, просто ми беше интересно, защото нямам впечатления от сигмата

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен обекив D5300
Автор: quazimodo   
Дата:   18-03-21 07:12

avo написа:

> Според мен грешиш за цената,
> никона е 600 лв нов, колко да е втора
> ръка...сигмата е около 420-450
> употребяван, баш на една цена са
> си. Аз не споря кой е по-хубав,
> просто ми беше интересно, защото
> нямам впечатления от сигмата


Преди време, още ги нямаше тия измислени АФ-П-та[smile], познат прави сравнение на двете Сигми и Токина за Никон с тяло Д7100. Токината уби Сигмите, но беше уж про версия на 2.8. След нея се нареди тъмната Сигма и накрая Сигмата на 3.5. "Теста" се проведе на чист въздух пред Павилиона на Хемус, с лаптоп и лупа[smilie18].
Не претендира за 100% точност, защото се тестваха само по една бройка, но класацията беше такава. Евала на момчетата от магазина, че му уйдисаха на акъла. По принцип сигмите леко жълтеят а Токината синее, но това пак е субективно[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен обекив D5300
Автор: Alsand   
Дата:   18-03-21 15:55

Автор: io_bs
Дата: 16-03-21 15:05

Аз знам, но отново не ми отговори на въпроса.

Та, отново повтарям - телеобективите са не по-малко полезни за пейзажи от ултрашироките, та дори са повече.

P.S. Като ти разгледах профила, повече ми харесаха снимките ти, които не са правени с ултраширок обектив.


С моите обективи, покривам фокусните разстояния между 16 и 200 мм., на фулфрейм тела. Всичките ги използвам в заснемането на пейзажи. Просто всяка ситуация си изисква съответния обектив. Диапазона от 16 до 200 мм, задоволява потребностите ми в пейзажната фотография. Е понякога ми липсва нещо още по-дълго, но предвид цената и честотата, с която бих го използвал, предпочетох да заложа на по-добро тяло, което пък няма начин да не задоволява, който и да е каприз.



Публикацията е редактирана (18-03-21 15:56)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »