Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Съвети за обективи
Автор: Kotys   
Дата:   02-03-21 18:04

Здравейте! Аз съм докторант по археология в СУ. Наскоро закупих първият си DSLR фотоапарат-Canon 2000D, за да го използвам за заснемане на археологически структури и находки. Обръщам се към всички с молба за съвети относно обективи, които биха ми послужили за тези цели. Към какви обективи да се насоча ? Възможно ли е да използвам vintage обективи за тези цели ? Всеки съвет би ми бил от полза.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: GenaDP   
Дата:   02-03-21 19:20

Всеки изправен обектив ще ти свърши работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: kvakioh   
Дата:   02-03-21 19:56

Всеки изправен обектив за кроп камера с автофокус свършва работа. Иначе по-стари и ръчни няма много смисъл на този 2000D. Един 18-55 STM, някой изгоден телеобектив и се покриват нещата.
Иначе ако е нещо по-специфично, с детайли един макро 50/2.8 е достатъчен.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: deerstalker   
Дата:   03-03-21 08:24

Като за начало - може да видите тук какво пише:

https://photo-forum.net/ebook/start.htm

За съжаление от тази година закриха длъжността фотограф в историческите музей [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: asahi   
Дата:   03-03-21 08:55

Във вашата работа винтидж обективите няма да имат никакво предимство.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: menton   
Дата:   03-03-21 13:14

Моля Ви! Съветите да бъдат обективни

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: Satsan   
Дата:   03-03-21 13:46

Най-добре е човек да се подготви сам, вместо да прехвърля отговорността на други.
Малко четиво.
И друго малко четиво
Успех!
Ако говорим за конкретен обектив Този обектив вероятно е много подходящ.
Може да снимаш в режим МАКРО от 30 см както и доста детайлно от 1.5-2 м., което вероятно ще ти е от ползза да снимаш находката на терен и после на маса в института/музея.
Не знам дали ти трябва 2.8 светлосилен, защото по-добре ще бъде да ползваш светкавица и палатка.
Но кажи повече за това, което снимаш. Качи някоя снимка от досегашните ти.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: ninikolov   
Дата:   03-03-21 14:24

Говорим за документални снимки, следователно колкото по-качествен е обектива, толкова по-добре.
За археологически находки: макро обектив би бил най-подходящ, защото не криви и резолюцията не спада драстично по краищата на кадъра.
За археологически структури на пръв поглед широкоъгълен обектив е най-подходящ, но широкоъгълните кривят повече. Те си кривят по дефиниция, но има такива, които не са подходящи за архитектура, защото самият характер на кривината не позволява лесна корекция.
Трябва да се отчетат и светлинните условия, при които ще се работи. Това ще отговори на въпроса дали е нужен светлосилен обектив.

Като начало най-най-бюджетен вариант, който, мисля би покрил поне 80% от нуждите изглежда така:
1) китов 18-55;
2) 50/1.8;
3) статив (но да не е от за 35 лв. от Технополис)


Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: Yog   
Дата:   03-03-21 15:07

Напиши колко са големи находките, които ще снимаш. В смисъл, ако снимаш предмети с големината на делва, практически всеки обектив ще ти свърши работа. Ако снимаш предмети с големината на монета, зависи колко детайли ти трябват. Тогава може да се наложи да ползваш макро обектив, както са ти писали по-горе. Тогава може да ти трябва и някакво осветление. Ако искаш да снимаш сгради, ще ти върши работа по-широк обектив. Канон имат един 10-18 като за твоя модел камери. Ако нямаш пари за широк обектив, купи един статив и се научи как да правиш елементарни панорами от 2-3 снимки. Стативът ще ти позволи и по-дълги експозиции, ако е тъмно.. Та, както си го написал, въпросът има безброй отговори, всеки един по-верен от другия [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: Kotys   
Дата:   03-03-21 16:54

Ще снимам находки с различни размери(от малки предмети като монети до големи като съдове) както и структури-основи на сгради и т.н. Можете ли да ми предложите бюджетен вариант за макро обектив( все пак археолог къща не храни)?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: quazimodo   
Дата:   03-03-21 17:21

Kotys написа:

> ... Можете ли да ми предложите
> бюджетен вариант за макро обектив(
> все пак археолог къща не храни)?

Да - Хелиос-44 с макропръстени на М42 и програмируем адаптер с глухарче за потвърждаване на фокуса. От това по-бюджетно няма на къде[smilie5][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: Satsan   
Дата:   03-03-21 18:39

Колкоо бюджетен? До какви пари?
Погледни сватбарския обектив 24-70 на Канон.
Този имам предвид.



Публикацията е редактирана (03-03-21 20:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: Yog   
Дата:   03-03-21 19:42

Най-евтиният вариант е китовия 18-55, като версията със стабилизация IS STM гледам е към 150 лева втора ръка. Ако 18мм не е достатъчно широко за сградитe или купи вместо тоя обектив по-широкия 10-18, който гледам е 300 лева втора ръка, или виж в нета как да правиш най-елементарна панорама с осемнайската. Има достатъчно показно и се получават неразличими от цяла снимка, ако ги направиш като хората.

А за монетите, един Канон 50мм 1.8, на който да сложиш макро пръстен. По-тегаво ще е отколкото със същински макро обектив, но ще стане. Само имай предвид, че ако е STM версията, ще иска макро пръстен, който претендира да има автофокус. Т.е. такъв с електрически контакти. Ти така или иначе ще фокусираш ръчно и автофокуса не те вълнува, но самата система е електрическа и пръстен без контакти няма да ти даде да фокусираш изобщо. Но това не е проблем, повечето са с контакти и разликата е от 10 на 15 долара, примерно. [smilie3]



Публикацията е редактирана (03-03-21 19:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: fragranse   
Дата:   03-03-21 21:07

Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: menton   
Дата:   04-03-21 00:30

Както вече, са те посъветвали за статив, което е по-важното от избора на обектив. Аз ще препоръчам Sigma 17-70 или Canon 18-135

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: Mogila   
Дата:   04-03-21 10:56

Здрасти Kotys ,

най-подходящият вариант за теб е Canon EF-S 60mm F2.8 Makro USM.



Публикацията е редактирана (04-03-21 10:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: martenata   
Дата:   04-03-21 11:30

Здравейте, препоръчвам Ви обектив, който аз лично използвам почти постоянно Canon EF-S 15-85 mm f/3.5-5.6 IS USM. Той е точно за кроп камера, универсален широкоъгълен вариообектив от висок клас. С него успявам да заснема както целия обект, така и отделни детайли. Много ми помага при снимки в малки помещения. Може и макро. Образът е добър, без изкривявания като на повечето широкоъгълен обективи. Аз снимам репортажи и съм много доволна.



Публикацията е редактирана (04-03-21 11:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: geobg   
Дата:   04-03-21 15:39

Макро фотографията е голяма отделна тема, доста е писано, тука във ФФ има колеги които правят чудеса в това направление.

Китовият обектив ще свърши отлична работа за по-големи обекти като вази, но въпросът е за по-малките, т.е. какво правим при обекти с размер на 1 ст?

Всички посочени по-горе макро обективи са доста скъпи, сигурно по-скъпи от апарата който си купил. А тема е за бюзжетен вариант...

Моето предложение е да разгледаш някой турбо-сапунерки, които по цена са като китов обектив - т.е. около 200 лева втора употреба, и могат да снимат 1 ст. от 3-4 см, 18-20 МР, резултатът е доста добър. Друг плюс при тях - компактни, леки, носиш навсякъде, никаква специална подготовка при използване за разлика от други варианти описани по-горе.

Но ако тая 1 ст. е в музей, зад стъкло на 70-80 см и трябва да я снимаш в машаб 1:1 без загуба на резолюция - но .....това е друга тема.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: Kotys   
Дата:   05-03-21 11:56

Някой използвал ли е този обектив:
https://fotosviat.bg/product/1620/canon-ef-s-35mm-f-2-8-macro-is-stm
И съответно какво му е мнението за него ?
P.S: Смятам да си взема обектив, вместо да рискувам с макро пръстени. Дори един мой бивш колега археолог, който се занимава в момента с фотография,ми каза да си взема обектив, но не и да използвам макро пръстени.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: Mogila   
Дата:   05-03-21 12:03

Kotys,

както вече ти написах, най-подходящият обектив за теб е 60мм макро на Канон.

35мм не. За тази дължина ще ползваш китовия обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: Yog   
Дата:   06-03-21 17:12

Щом имаш пари за истински макро обектив, виж този. Познавам двама души, които го имат и казват, че е много добър. Не зная кой е продавачът и какъв е. Не му правя реклама.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: GenaDP   
Дата:   06-03-21 17:19

Не разбирам какъв е "рискът" с макро пръстените, но щом се търси евтин макро обектив - този е точно такъв: https://www.imaging-resource.com/lenses/vivitar/100mm-f3.5-af-macro/review/

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: Mogila   
Дата:   06-03-21 17:45

Yog, после като има фронт или бек фокус, ти ли ще му го настроиш?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: Yog   
Дата:   06-03-21 22:23

Mogila, аз макро снимам само с ръчен фокус. Толкова е точен, колкото сам си го направиш. А дали ще е точен автофокуса извън макрото - сигурно не. Но ако купувам специализиран макро обектив, това няма да ми е сред приоритетите.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: menton   
Дата:   07-03-21 13:20

Sigma 70mm macro за археологически структури[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: Gecata   
Дата:   08-03-21 21:23

С телефона ще свършите повече работа работа за вашите цели. За да изравните ДСЛР-а с телефона по функционалност и набор от обективи няма да ви стигне едногодишната стипендия, която получавате като докторант [smilie3]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »