Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: BorislavPToshovski   
Дата:   27-12-20 13:56

Здравейте!

Някой има ли представа, защо има такава разлика в остротата на изображенията на Canon и Sony? В изключение (поне по мое мнение) 5D и 1DX не влизат в тази категория Soft, ако мога така да се изразя. Притежавам Canon 1300D и обмислям ъпгрейд. Разглеждам доста, чета доста и откривам значителна разлика в детайлите и остротата на изображенията на Sony. Мой приятел и имаше 1200D и установи същия проблем, като при мен. Пробвал сме и китов обективи, 50мм. 1.8 и доста други Vintage с преходници. Прикачвам снимка за пояснение на проблема.


Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: lamerko   
Дата:   27-12-20 15:13

Ако гледаш чужди кадри и ги сравняваш със своите, често ще виждаш значителни разлики, дори и със същите модели.

Иначе - по-голямата част от камерите на Канон имат вграден лоупас филтър, докато при Сони същия е премахнат като цяло. Въпросният филтър има за цел да коригира определени оптични явления, но леко намаляват детайлите.

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: ZENON   
Дата:   27-12-20 15:58

Провери като начало, дали всичко е на 100% фокус за кадрите които сравняваш.
Освен това, сравнение се прави с един и същ обектив (на еднаква бленда и т.н.), т.е. условията трябва да са еднакви.
След като всичко е еднакво, с искл. на телата (които е добре да са еднакъв брой пиксели (поне, за да не си играеш да приравняваш), тогава вече може да се мисли.

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: BorislavPToshovski   
Дата:   27-12-20 17:05

Доста колеги, по други теми твърдят, че трябвало бленда 5.6 и нагоре за детайл и острота, но как Sony и Canon 5D снимат и на 1.4 бленда с уникална острота?
Някъде четох, че има вероятност и след ъпдейт на фирмуера да се скапе изображението, защото с моя приятел установихме, че в началото, след закупуването на апаратите остротата е много по-голяма, отколкото сега.

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: dekov   
Дата:   27-12-20 17:25

Аз снимам с Nikon и снимките ми винаги са остри [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: Mogila   
Дата:   27-12-20 17:27

Добре дошъл във форума!

Ако снимките ти не са с достатъчно острота, проблемът е в теб. Търси го там.

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: quazimodo   
Дата:   27-12-20 17:29

С какви обективи снимате в момента? Да не говорим, че сравнявайки 10-годишно тяло с последен модел ФФ, трудно се получават утешителни резултати.[beer] Направете един тест за фронт/бек фокус на наличните обективи. За начало може да сравните резултатите при снимане през визьора и през ЛВ-то. Добре е да снимате от статив.


Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: kvakioh   
Дата:   27-12-20 17:29

Я вижте някой безогледален Канон 24Мпикс и Сони А6ххх серията и тогава го мислете. С тия четирицифрени пластмасови Канони нещо не върви. Особено при 18Мпикс. Ако дам моя 100Д ще излезе също друго.
Също един съществен въпрос- каква е мерната единица за острота? Как се измерва и преценява?
А пък тия мъки Канон огледални и стари ръчни обективи с адаптори как изобщо ви се занимава??
Има си безогледални апарати, където с адаптори и с помощници- peaking и т.н. където нещата пак ще изглеждат различни дори и само с една камера и различни кадри.
Скокът от 1300D до 1Dх е голям и може да има спънки...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: BorislavPToshovski   
Дата:   27-12-20 18:39

Аз не се смятам за професионалист, но след доста четене и проучване на много различни апарати стигнах до извода, че Canon среден клас не са толкова остри, както Sony например. С доста познати сме дискутирали тази тема и ми стана любопитно защо има такава голяма разлика в остротата. Проучвайки доста апарати в ценови клас до 1500 лв. Опитвам да прикача линк със снимка на разликата в остротата на Canon 80D спрямо Sony a6300, но не ми позволява. Искам да взема нещо качествено и за момента колебанията ми са между 5D mark iii и 80D.Sony в ценови клас 1500 лв не ми допадат на дизайн, а с Nikon все още не съм се запознал.

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: Yog   
Дата:   27-12-20 18:49

Някъде от 2015 или 2016 насам, безогледалните фокусират по-точно от традиционните. Не говоря за 1D серията на Канон или едноцифрените на Никон. Не съм ги ползвал и не зная, сигурно им е точен автофокуса, след като ги хвалят. Но за камерите, които не са по 10 хиляди лева, определено съм по-доволен от точността на фокуса на безогледалните. И тоя филм "конкретният апарат трябва да се калибрира към конкретният обектив" го няма. Което е супер.

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: kvakioh   
Дата:   27-12-20 18:54

Четене и проучване не стигат и само с това не може да се изказват такива неща...
Ако сте гледали графики, разни примерни кадри, разни класации, ревюта от "известни"- загубили сте си времето.
И как се качват снимки тук- лесно.
Среден клас Канон с кои Сони, каква е базата за сравнение, какви показатели и техника точно?
Малко ми звучи като: -Искам кола? -Каква? –Няма значение, важното е да не е синя...[smilie18]
-Искам остри кадри? Как? -Среден клас Канон не, Сони имат по-голяма острота...
КАто се избира апарат, обективите към него къде са? Пак ръчни? Пак само 50/1.8, което нищо не значи?
Много мътно, много неясно, малко ще са тези 1500, хвърлени ей така. Аз бих препоръчал да купите техника за по 10000 Канон и Сони и почвайте да анализирате кадри и проучване на остротата.

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: kvakioh   
Дата:   27-12-20 18:57

Ако не може да се дадат примерни кадри, поне техниката точна апарат+обектив/и и сравнение между точни модели.
Примерно 80Д Канон с 50/1.8STM срещу Сони А6300 с 50/1.8.
Но пак няма как да знаем какво точно се гледа, как, защо...

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: новичок   
Дата:   27-12-20 19:04

kvakioh написа:


> Също един съществен въпрос- каква
> е мерната единица за острота? Как
> се измерва и преценява?

modulation transfer function (MTF)мисля служи баш за тая работа,ама в тоя случай .... сещам се за една песен на Depeche Mode "I'm taking a ride With my best friend..." BorislavPToshovski: не слагай знак за равенство между острота и качество,а и към какво точно си се ориентирал (като снимане) за да се взираш толкова в детайла?

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: avo   
Дата:   27-12-20 20:06

Да се сравнява острота между две различни тела, дори между две марки фототехника като цяло, е доста неадекватно предвид факта, че остротата зависи повече от обектива и начина на снимане и след това чак от тялото. А и остротата визуално поне зависи от това как е нагласено тялото да шарпи при конвертирането на raw файла в jpeg, ако се сравняват джипези разбира се. Не на последно място щом има очевидна разлика според автора на темата при остротата от апарата му нов и сега, то или е падал, или нещо се е замацало.

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: sirkhann   
Дата:   27-12-20 20:24

MTF е показател за остротата на обектива, а не на сензора.

Да не говорим, че повечето производители дават теоретични данни на MTF при 10 и 30 линии на милиметър, което е доста нерелевантно за съвременните сензори.

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: новичок   
Дата:   27-12-20 21:47

mtf може, а и е показател за ефективноста на цялата система (обектив,сензор,софтуер). Има много индустриални (машинно зрение,контрол на кач, на достъп) и военни приложения в които се изпитват целите системи. В фотографията прецизноста не е чак от такова решаващо значение, допуските са по-големи защото системата е универсална пък и в крайна сметка ще видиш толкова колкото ти позволи окото.


Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: lamerko   
Дата:   27-12-20 22:41

MTF си е характеристика баш на обектива. Производителите не напразно пускат MTF диаграма без да уточняват система. Ето един пример - обекрив на Самянг, предоставян за цели три различни системи (35mm, APS-C, MFT), цели 7-8 марки, микс DSLR/безогледалки, но имащ обща MTF диаграма.

MTF показва потенциала на дадения обектив, а колко от него ще може да изтискаш със своята система и възможности - това е друг въпрос...

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: новичок   
Дата:   27-12-20 23:56

lamerko ,MTF е способността на детектора да прехвърля модулацията на входния сигнал при дадена пространствена честота, към неговия изход.

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: lamerko   
Дата:   28-12-20 00:16

Какъв детектор, каква модулация... говорим за нещо съвсем различно :)

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: новичок   
Дата:   28-12-20 00:25

ай да не разваляме темата на човека

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: GenaDP   
Дата:   28-12-20 04:04

в началото, след закупуването на апаратите остротата е много по-голяма, отколкото сега

Елементарно. Изтекъл им е срокът на годност, и са започнали да се скапват. И при мен се е случвало често - купувам си твърди домати, а след няколко дена гледам - омекнали здраво...

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   28-12-20 09:42

Всичко е светлина уважаеми авторе на темата :) С 550д и 55-250 съм имал толкова "остра" снимка , че с 1дх-а и 70-200 не съм правил такава :D
А па СонитУ ги прави само снимките , от те само зареждане на батерията се очаква хахаха. Добра тема , посмях се... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: asahi   
Дата:   28-12-20 12:23

Като стигнете до "разделителна способност" ще се разберете.

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: iasen2   
Дата:   28-12-20 12:56

Canon 1300D и фокус - тези две думи не могат да са в едно изречение.....



Публикацията е редактирана (29-12-20 00:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Разликата в остротата на Canon и Sony
Автор: kes   
Дата:   08-01-21 13:24

Разликата в качеството на изображението на един и същ клас фотоапарати на различните марки е трудно забележима.
Сони са безогледални фотоапарати и имат по-ново поколение автофокусни системи, (директно разпознават окото на обекта) съответно с тях се снима по- лесно.
Разбира се най-лесно се снима с телефона, само го насочваш, дори не е нужно да натискаш нещо, аз на моя му давам гласови команди.
Шегата на страна, имам същия проблем като теб. Снимам с Канон 70d, трудно фокусирам, а когато го направя изображенията ми са „меки“. Приготвил съм една торба пари за ъпгрейд, ама не ги давам лесно. Предпочитам да работа над собствените си умения, защото ще ти кажа, разглеждания от теб Канон 80D може също да те разочарова. Съдейки по моя предходен модел и опита на други съфорумци.
Опитай се да разбереш къде бъркаш. Направи една снимка с таймер от статив на ръчен фокус и добре осветен неподвижен обект. Сигурен съм че ще постигнеш мечтаната острота. След това се опитай да направиш същото с автофокуса от ръка. Експериментирай със всички възможни настройки.
Дори при най-скъпите модели се прилагат различни методи на фокусиране и ако нямаш базата, може да се окаже, че си си хвърлил парите на вятъра.
При моя модел 70D се оказа, че има разлика между режимите на фокусиране (прочетох го във dp rewiev), освен това обективът и тялото не си пасват добре и направих лека микро корекция. Поръчах си грип, прехвърлих фокуса на задния бутон и др.
Ако твърдо си решил да правиш ъпгрейд имай предвид и Никон д500 във форума се предлага за около 1600 лева.
Успех!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »