Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Избор на 32 inch 4k IPS монитор
Автор: Medivh   
Дата:   18-01-21 15:44

Здравейте,

От както си взех първата камера, вече 2 години обработвам снимки и видео на 24" FHD геймърски монитор с TN панел. Макар и висок клас, който има прилично SRGB покритие и точност, бих искал нещо по-добро за снимки, видео и general use.


Ореантирам се към нещо такова:

https://www.lg.com/us/monitors/lg-32un880-b-4k-uhd-led-monitor


https://www.lg.com/us/monitors/lg-32un880-b-4k-uhd-led-monitor


Ще се радвам да споделите препоръките си и опита, вероятно ще се наложи да си взема и калибратор в някакъв момент, или да наема от някъде такъв.

Поздрави

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 32" 4K IPS Монитор
Автор: ATHOM   
Дата:   18-01-21 17:06

Преценете сериозно дали имате място за 32 инчов монитор на бюрото/масата. Големия монитор дава осезаемо предимство ако ще задълбаваме в обработка на кадри при 100%, но е доста неприятен за нормално ползване ако нямаме дълбочина на бюрото.

Пример 1: Работя по кадър за печат, и преглеждам за дефекти и петънца на 100% зуум. Седя на 70-80см от монитора и всичко е ОК.

Пример 2: Свалил съм "The Mandalorian" с 4к резолюция, дръпнал съм се 2м назад и си зяпам - всичко е ОК.

Пример 3: Пуснал съм някаква МОБА да цъкам, седя на 70-80см, щото трябва клавиатура и мишка, нали... НИЩО НЕ Е ОК! Докато обходя екрана с поглед, вече съм мъртъв. Отделно от това, още след първата игра очите, врата и всичко са ми се натоварили до степен да не искам да играя повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 32" 4K IPS Монитор
Автор: Medivh   
Дата:   19-01-21 07:29

Благодаря за отговора, място има на бюрото, но аз така или иначе ще продължавам да си ползвам сегашния геймърски монитор в комбинация

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 32" 4K IPS Монитор
Автор: ecobo   
Дата:   19-01-21 12:01

32" не е монитор, а телевизор :-)
27" е таван за комфортна работа. Аз даже докато свикна след като купих 27" монитор, 2-3 седмици ме боля зверски глава. За мен перфектния монитор е 24".

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 32" 4K IPS Монитор
Автор: KrastevK   
Дата:   19-01-21 15:57

Минал съм през 24,27,32 и мога да кажа че е добре и не е голям и се работи добре на него.Колегата няма да съжалява ако вземе 32ка.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 32" 4K IPS Монитор
Автор: Патаран   
Дата:   20-01-21 09:44

от 3 седмици съм със 32-ка, 4К филипс извит монитор.
В началото е малко странно но определено много добре се работи.
Има един не маловажен проблем, скъпата ми видеокарта не поддържа всички функции за 4К на 32-ка, оказа се и проблем с намиране на нова, в момента има дефицит на хубави видеокарти

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 32
Автор: Medivh   
Дата:   20-01-21 14:55

Със сигурност ще взема 32" 4к, имайки предвид резолюцията и от какво разтояние ще гледам, и за какво ще се ползва.

Патаран - може би имате предвид че не поддържа true 10bit color?
Или е нещо друго, с каква видео карта сте?
Аз по скоро бягам от извит монитор, понеже ще се ползва в комбинация с друг не-извит, най-малко.

o.s. Явно съм объркал 2-рия линк на темата,

Гледам този https://www.lg.com/bg/monitori/lg-32un650-w
И горния от оригиналния пост



Публикацията е редактирана (20-01-21 15:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 32
Автор: hotsnail   
Дата:   20-01-21 17:12

Аз съм с 32 4К на Дел фотографски модел. Готин е много за работа, за снимки за филми. За игри е малко куцо, че на 4К има само 30 кадъра в секунда. Няма 60, 120, 140....дори с някои по смотани игри като сайберпънк не може да пусне 60 кадъра на ХД...мисли си че максимум му е 30 кадъра дори на хд. А с други игрички си пуска 60 кадъра на ХД резолюция.

Делл-а е Benq май в действителност. Та ако се вземат фото моделите на тия две марки това е интересен момент с игрите над ХД и с някои по-смотани игри. По принцип тия монитори с точни цветове, AdobeRGB, 10 бита матрици, хардуерна калибрация и т.н. май не се правят за много кадри в секунда и игри.

Ако се взема монитор с широк гамут е важно да се знае, че все още някои програми на windows не могат да се справят. Най-очевадната е viewer-а на windows за снимки - показва някакви ужасии. Браузерите и всички фотографски програми като фотошоп или captureone се справят. Устройството за калибрация трябва да поддържа широк гамут също.

LG не съм сигурен дали имат фотографски монитори точно......аз едно време като търсих Делл и Benq имаха достъпни такива. Освен тях са Nec, Eizo и Sony. Сонитата са абсурдно скъпи студийни неща над 20-30 хиляди и не си струва да ги дириш въобще. Ейзо има и втора ръка по-евтини модели, коиот може да си вземеш на смислени пари. Nec имаха и по-нормлани модели, но са си скъпи сравнено с Dell и Benq. Между последните две избора е на външен вид, usb портове, сенници, софтуер и т.н. Самите монитори май са идентични като матрици и цените бяха с 10-15% разлика


ПП Това дето си избрал изглежда добре. Ама DCI-P3 дали го поддържат софтуерите, които ще ползваш? Това е мак формат и провери си. Не съм го ползвал. Аз си ползвам adobeRGB докато обработвам и после експорт към sRGB. Не разбрах има ли хардуерни профили и с какви калибратори работи и какъв му е софтуера. Делл например използват X-Rite.


ППП Тая година LG общеаха и OLED монитори.



Публикацията е редактирана (20-01-21 17:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 32
Автор: Mogila   
Дата:   22-01-21 09:55

Medivh 32" е твърде голямо. 27" е най-добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 32
Автор: Yog   
Дата:   22-01-21 13:04

Аз гледам монитора си от около 80 сантиметра и 32-инчовия ми идва супер. Нито веднъж не съм усетил да е прекалено голям за каквато и да е употреба.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 32
Автор: KrastevK   
Дата:   22-01-21 14:42

То и телевизорите се избираха според разстоянието,но май май не е баш така,колкото по-голям толкова по-добре.Познавам човек който ползва 65 инча монитор от 1м разстояние и свикна,така че 32 добре и няма да съжаляваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 32
Автор: Medivh   
Дата:   24-01-21 03:26

32" 4к монитор търся, 27" ще ми дойде твърде малък за мястото, а резолюцията ще е малко голяма за този размер, за това съм се спрял на 32" 4к

hotsnail, и аз съм забелязал че windows-кия Image viewer има проблем, ползвам Image Glass, не знам дали няма нещо по-добро, преди ползвах Irfan View, но и той като че ли прави проблеми като windows image viewer

За видео ползвам Resolve, така че би трябвало да е добре, за DCI-P3

100%srgb по подразбиране, и до колкото разбирам, ако искам да принтирам, трябва също да има добро покритие на Adobe RGB

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 32
Автор: hotsnail   
Дата:   24-01-21 11:32

ами аз си хаквах windows-а да си използва стария viewer от Windows 7. Там нещата са направени както трябва за цветовете, но е по-грозен интерфейса.

AdobeRGB е за обработка. Предполагам и DCI-P3 е предимно за това. Повечето консуматорски устройства дори принтери са sRGB. Въпроса е да не губиш цветове, дето обработваш - нали първо слагаш някакви настройки/филтри да нормализираш цвета, а после тонираш. Като наслагваш тия филтри е добре да работиш в по-широко пространство т.е. 16 бита и широк цветови гамут. Така различните умножения, деления правени от филтрите няма да имат нужда от закръгляване на стойностите с губене на данни. Повечето обработки са сметки с матрици и полиноми. които се прилагат върху пикселите.

Най-тъпо си го представи че имаш 4 пиксела със стойности 3, 4, 5, 6. Ако намалиш яркостта два пъти и после просветлиш може да има загуба. При затъмняването ще станат пикселите на 2, 2, 3, 3 и при обратно просветляване ще имаш 4, 4, 6, 6 т.е. 3 и 5 ще изчезнат като стойности и вместо плавен преход ще стане постеризиран преход.....Ако би бил в 16 битов цвят тия стойности щяха да са 768, 1024, 1280, 1536 за същата яркост. съответно при делене и последващо умножение няма да имаш загуби.......Малко по-сложно, но подобно е положението с широкия гамут. Там има стойности на небесно синьо, зелено, оранжево, жълто, които не съществуват в sRGB. Така при обработка, може да подкастари цветовете на някой междинен филтър и на края да имаш изкривявания.....Хубавото да си с широко гамутен монитор е, че виждаш добре тия цветове по време на обработката.

Още по-хубаво ако си с 10 битов цвят, но уви решили са 10 битовия цвят да е само за хора с много дебели портмонета и много специализирани системи т.е. типична карта като 2070 изкарва 10 бита само за игрите, но за фотошоп, кепчър 1 и лайтрум не ще....



Публикацията е редактирана (24-01-21 11:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 32
Автор: Mogila   
Дата:   24-01-21 12:28

Разбира се, че с уинфоусб10 се настройва да ползва стария вйуър. Въпреки, че при последната калибрация с най новата версия на айзо софтуера, ми показваше и с тоя новия вйуър правилни цветове.

Иначе Фадт Стоун Вйуър е за мен най-добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 32
Автор: Medivh   
Дата:   25-01-21 02:11

Пробвах и аз стария viewer, но нещо не ми хареса и затова минах на ImageGlass, иначе, до колкото разбрах 30 сериите са отключени да показват 10битов цвят в adobe приложения

Благодаря за инфото и за цветовете/гамута, сега поразчетох още, все още труден избор, не знам дали да не се насоча отново към benq

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 32 inch 4k IPS монитор
Автор: mitakabs   
Дата:   25-01-21 07:21

Ползвайте Фастоун-а, и роу-а отваря в някаква компресия каквато му определите..

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 32 inch 4k IPS монитор
Автор: Medivh   
Дата:   28-01-21 15:24

Гледах това видео относно hardware vs software calibrated monitors:

https://www.youtube.com/watch?v=9hVfwW9LK8E

Оказва се че доста повече си заслужава да се вземе hardware calibrated, от колкото software calibrated, особено при multi monitor setup, мнения по въпроса?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 32
Автор: hotsnail   
Дата:   28-01-21 16:39

hotsnail написа:
> Още по-хубаво ако си с 10 битов цвят,
> но уви решили са 10 битовия цвят да
> е само за хора с много дебели
> портмонета и много специализирани
> системи т.е. типична карта като 2070
> изкарва 10 бита само за игрите, но
> за фотошоп, кепчър 1 и лайтрум не
> ще....

След това ми писание ме налазиха мониторни проблеми. Единия ми монитор показва(ше) значително по-светли кадри във приложенията, койот ползват профила - фотошоп, кепчър едно, стария вюър...

От всичко лошо има и добри неща.

1. 10 битов цвят за обработка има от 10 картите на NVidia (1060, 1070, 1080). 20 и 30 също. Трябва да си инсталирате Studio драйвер. С драйвера за игри не става! например

2. За 10 бита цвят, 60 кадъра в секунда на 4к трябва хубав кабел. При мен тръгна с display port кабел. С HDMI кабел не можах да подкарам 10 бита!


Сега имам 60 херца и 10 бита на двата монитора и съм много щастлив.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 32 inch 4k IPS монитор
Автор: Medivh   
Дата:   28-01-21 16:47

В крайна сметка нещата клонят към
LG 32UN880-B:


https://www.pazaruvaj.com/monitori-c3126/lg/32un880-b-p585035589/

Пише само за добро SRGB/DCI-p3 покритие, не пише нищо за adobe rgb, но вероятно това няма да е проблем, дори ако реша да принтирам, понеже до колкото разбирам ще си е в sRGB режим така или иначе.
Още не ги схващам много тези color gamuts

другите варианти:


https://www.pazaruvaj.com/monitori-c3126/dell/u3219q-p428071290/


https://www.pazaruvaj.com/monitori-c3126/acer/pe320qk-um-jp0ee-001-p402197571/

https://www.pazaruvaj.com/monitori-c3126/lenovo/thinkvision-p32u-p433611378/

https://www.pazaruvaj.com/monitori-c3126/benq/ew3280u-p537014775/

Но май всички останали без LG-то нямат H/W Calibration

Ще се радвам на мнения, благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 32 inch 4k IPS монитор
Автор: Medivh   
Дата:   28-01-21 16:49

Благодаря Hotsnail! Аз съм с 1080ti и също смятам да ползвам DisplayPort кабел, защото ако монитора е HDMI 1.4, няма как да подкара 60hz на 4к



Публикацията е редактирана (28-01-21 16:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 32 inch 4k IPS монитор
Автор: hotsnail   
Дата:   29-01-21 02:48

Иди виж по сайтовете на фирмите производители. Там пише съвсем за балъци, кой монитор са какво е мислен.

Дел в момента няма 32ка 4К. Спрели са моя модел и е останал един 8К вариант или 27” имат 4К но са доста скъпи. Premier Color серията им е за фотография и видео https://www.dell.com/en-us/shop/monitors-monitor-accessories/ar/4009?appliedRefinements=20330

Benq имат доста. https://www.benq.com/en-us/monitor/photographer.html Sw320 и SW321C са в този клас. Цената вижте каква е в момента.

Вижте си и на другите марки сайтовете.

Вижте и ревюта по разни сайтове. Преди години когато избирах имаше на luminous landscape. Имаше и други сайтове.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 32 inch 4k IPS монитор
Автор: KrastevK   
Дата:   29-01-21 04:47

Ако липсва Adobe RGB,когато се принтира излизат бели листи,а когато не е фотографски монитор снимките се виждат ужасно.

За 10бит.не се лъжете за фотошоп и други подобно няма как да подкараш 10бит ако не си с Quadro или Firepro защото те работят под Open GL,а другите 1060,10.. DirectX
Май и новите RTX и те,но за тях не съм сигурен.



Публикацията е редактирана (29-01-21 04:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 32 inch 4k IPS монитор
Автор: hotsnail   
Дата:   29-01-21 10:20

KrastevK За 10-те бита са пуснали различни Studio драйвери. Не става с RTX драйвер. Още 2019 са ги пуснали. Ама аз преди това явно съм го борил и до оня ден мислих, че няма начин. Всъщност си работи със Studio драйвера

Ще чета дали има как да сменям от Studio на RTX и обратно ако искам да пусна някоя игра. Щото със студио драйверите вероятно не работят игрите.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 32 inch 4k IPS монитор
Автор: KrastevK   
Дата:   29-01-21 13:48

Ако не се играят игри,то тогава за да подкараш 10бит всичко различно от qudro и firepro е жива набутвация много пари за нищо.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на 32 inch 4k IPS монитор
Автор: Medivh   
Дата:   29-01-21 18:15

То така или иначе този 10bit е малко fake, тези дисплей са си 8 битови +frc, на всеки кадър превключва между 2 цвята за да постигне този 10 битов ефект, същата работа като при евтините и вероятно средния клас телевизори


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »