Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Електронния затвор износва ли затвора?
Автор: wtauf   
Дата:   23-10-20 20:53

...

Отговори на това съобщение
 Re: Електронния затвор износва ли затвора?
Автор: wtauf   
Дата:   23-10-20 20:53

Електронния затвор при безогледалките износва ли "механичния"? Не знам как да се изразя точно, но вие ме разбрахте ????

Отговори на това съобщение
 Re: Електронния затвор износва ли затвора?
Автор: Simbon4o   
Дата:   23-10-20 21:00

Не [smilie5], но има и полуелектронен при който работи само едното перде - там си се износва. А за брояча отчита ли кадри като снимаш на електронен... май зависи от модела камера.

Отговори на това съобщение
 Re: Електронния затвор износва ли затвора?
Автор: Yog   
Дата:   23-10-20 21:31

Електронният затвор не износва механизма на "традиционния". А отчитането на кадри - на двете ми камери Олимпус не отчиташе нищо, когато снимах с електронния затвор. На камерата ми Сони ги отчита. На безогледалката Никон не помня как беше.

Отговори на това съобщение
 Re: Електронния затвор износва ли затвора?
Автор: wtauf   
Дата:   23-10-20 22:40

И един страничен въпрос. С какво се различава електронния от механичния освен по изкривяването така да се каже по-простичко. Някъде бях чел, че влияе и на качеството, но дали наистина е така? Понеже ще минавам от 6D към R6 и разпитвам за някои неща [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Електронния затвор износва ли затвора?
Автор: hotsnail   
Дата:   23-10-20 22:47

еми на някои камери минава на 12 бита RAW вместо на 14 бита... например на Canon R5.....

На Сони А7р3 май си е 14 бита винаги....

ПП но пък R5 много по-бързо чете (по-малко криви) и прави тоя електронен затвор приложим към повече ситуации...

ППП А7р3 имал 3 случая в които не 14 бита - при серийна снимка и компресиран РОУ, при BULB и при включено шумоподтискане на дълги експозиции.



Публикацията е редактирана (23-10-20 23:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Електронния затвор износва ли затвора?
Автор: alext   
Дата:   23-10-20 23:02

Предното електр. перде реже от бокето при определени скорости.

Отговори на това съобщение
 Re: Електронния затвор износва ли затвора?
Автор: lamerko   
Дата:   24-10-20 00:07

Нещо, което не работи, не се износва. Но не значи, че ще няма да настъпят проблеми от неактивност :)

Отговори на това съобщение
 Re: Електронния затвор износва ли затвора?
Автор: Yog   
Дата:   24-10-20 05:35

wtauf, моите впечатления са, че електронният затвор вкарва повече шум в картината при високо ИСО. правеше го на никон З6, на панасоник ГХ80, двата ми олимпуса М10 мк2 и М1 мк2, както и на сегашното ми сони. обаче разликата е толкова малка, че не ме притеснява изобщо. поне в камерите, които аз съм ползвал и по собствените ми разбирания. за други модели не знам, а други хора може да имат по-голяма нетърпимост към цифров шум. бих я определил като половин стъпка. примерно както изглеждат 1600 спрямо 2500, като това далеч не е "научно" или експериментално доказано.[smilie3]
практически, съществените ограничения са изкривяванията на бързо движещи се обекти (колкото и бърз затвор да ползваш, пак се изкривяват. пробвах на един футболен мач с 1/32 000 колкото даваше олимпуса, летящата след силен шут топка пак си беше елипсовидна, въпреки ,че за 1 трийсе и две хилядна от секундата би трябвало да я замразя на място, както и да са я ритнали. но то реално зависи от скоростта на четене на сензора. тук вмятам, че всъщност на малкия сензор на олимпуса, тази скорост не беше никак ниска, едва ли ще е много по-добра на Р6). вторият съществен недостатък е, че при някои (или всички? на сегашната камера даже не съм пробвал, защото я имам остскоро) не иска да прави клинове с електронния. трябва да включиш механичния. и последно - не иска да активира светкавица, когато е включен електронния.
звучи като дълъг списък с недостатъци, но както аз ползвам камерите, изобщо не е. реално, снимам предимно с електронния, защото ме кефи да снимам абсолютно безшумно. аз не снимам бързодвижещи се обекти, клинове правя рядко, светкавица ползвам още по-радко и реално остава, че ми вкарва половин стъпка повече шум. много важно.

Отговори на това съобщение
 Re: Електронния затвор износва ли затвора?
Автор: leo34   
Дата:   24-10-20 07:51





Публикацията е редактирана (24-10-20 07:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Електронния затвор износва ли затвора?
Автор: wtauf   
Дата:   24-10-20 07:53

Благодаря за отговорите, бяха полезни. Като получа апарата и аз ще направя малко експерименти, но така като гледам и за мен няма да е проблем електронния понеже снимам портрети предимно. Практиката ще покаже.

Отговори на това съобщение
 Re: Електронния затвор износва ли затвора?
Автор: Synthy   
Дата:   26-10-20 11:00

alext написа:

> Предното електр. перде реже от
> бокето при определени скорости.

Как точно се случва това? Бокето е физическа величина, доколкото знам.

Отговори на това съобщение
 Re: Електронния затвор износва ли затвора?
Автор: hotsnail   
Дата:   26-10-20 12:44

Synthy написа:

> alext написа:
>
> > Предното електр. перде реже от
> > бокето при определени скорости.
>
> Как точно се случва това? Бокето е
> физическа величина, доколкото
> знам.

проблема е, че двете пердета изведнъж става в две различни равнини.

Механичното задно перде е малко пред сензора. А електронното предно е самия сензор.

Така лъчите падащи върху сензора се експонират различно време в зависимост от ъгъла под който падат спрямо затвора.

Така половината от боке кръгчетата изчезват при висока скорост на затвора. А другата половина от боке кръгчетата се експонира за по-дълго време и става по-светла...

В ревюто на А7С дадох пример с 1/400, 1/1000, 1/2000, 1/4000


http://karaatanasov.info/a7c/bokeh.jpg




Публикацията е редактирана (26-10-20 12:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Електронния затвор износва ли затвора?
Автор: Synthy   
Дата:   26-10-20 12:56

Сега разбрах какво се има предвид под "реже".

Сега възниква друг въпрос към теб, hotsnail. Какво искаш да кажеш с фразата "Така лъчите падащи върху сензора се експонират различно време в зависимост от ъгъла под който падат спрямо затвора.". Защо намесваш ъглите, под които пада светлината върху сензора?

Отговори на това съобщение
 Re: Електронния затвор износва ли затвора?
Автор: kes   
Дата:   26-10-20 13:05

Има и още нещо конкретно към R6, не знам при другите как е.
Със стари EF обективи и преходник пада скростта на поредните кадри. Ако някой има наблюдение, може да пише.

Отговори на това съобщение
 Re: Електронния затвор износва ли затвора?
Автор: hotsnail   
Дата:   26-10-20 16:39

Synthy защото двата затвора са в различни равнини.

Както може би знаеш, затвора преминава през целия сензор за 1/160-та или 1/250-та според зависи от камерата. Това се нарича синхро скорост. На синхро скоростта едното перде разкрива целия сензор. А задното перде започва да го закрива след това.

Ако си избрал скорост на затвора над синхро скоростта то двете пердета минават едновременно през сензора. При това разстоянието между пердетата определя времето за експозиция. При най-високите скорости много малка ивица от сензора се експонира в даден момент. Тази ивица преминава през сензора и се получават артефакти от движението. Ако снимаш самолетни перки стават странни ефекти.

В случая когато едното перде е електронно тое в равнината на сензора. А второто перде е няколко милиметра пред сензора.

Когато снимаме на висока скорост и пердетата образуват тънка ивица между тях експозицията започва да зависи от ъгъла.

Направих картинка, която показва как различните лъчи се експонират различно в зависимост от ъгъла. Виж

Илюстрация

Отговори на това съобщение
 Re: Електронния затвор износва ли затвора?
Автор: Synthy   
Дата:   26-10-20 17:09

На пръв поглед, обяснението ти звучи логично. Обаче забравяш, че лъчите падат перпендикулярно на сензора (или поне би трябвало). Другото нещо е, че отвора между двете пердета е много по-голям от дължината на вълната (светлинната). Ако бяха съизмерими - тогава бих се съгласил с теб за ъглите, но те не са.

Отговори на това съобщение
 Re: Електронния затвор износва ли затвора?
Автор: hotsnail   
Дата:   26-10-20 17:14

напротив не падат вертикално. Виж някъде картинка симулация на обектив, където проследяват лъчите. Реално до всяка точка о образа има лъчи от цялата задна леща и падат под всякакви ъгли.

Особено бокето е разфокусирано и в зависимост дали е предно или задно....

Не ми се води безумен разговор. Вече съм го водил 5-6 пъти с какви ли не хора. Вадили сме тригонометрични формули за пътя на лъчите и скоростите на затоврите...... и съм правил тестови снимки да доказвам определени хипотези кое как паботи....

Ако искаш приеми това което споделям. Ако искаш ходи си смятай сам. Горе съм ти показал ефекта. Загубих си 1 час да ти илюстрирам принципа....

Jim Kasson например ми отне седмица да му рисувам картинки сметки и снимки и пак кухата му тиква не можа да вдене... пък ефекта се вижда и с просто око.....ма той не може да схване, че тествай с 1/8000 значи 1/8000, а не 1/1000. Нито явно може да си направи посановка с коледни лампички за да гледа дефокуса......

Сега видях и статия на Бастиан от сайта Филип Рийв и на него не му е увряла главата какво точно става..... чистия електронен затвор както има в R5 и R6 няма лоши ефекти при висока скорост......

А според Simbon4o аберациите, фринджовете и други оптични ефекти се афектират от двете пердета в различни равнини. Освен това придобиваме и неравномерна експозиция.

Дори в ръководствата на Сони си пише за тия ефекти e. front curtain


ПП Ето и един психопат на тема боке



Публикацията е редактирана (26-10-20 17:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Електронния затвор износва ли затвора?
Автор: hotsnail   
Дата:   26-10-20 18:50

А този чех е изрисувал лъчите в цялата оптична система, за да се види ефекта на EFCS върху бокето

Effect of Electronic First Curtain Shutter (EFCS) on Bokeh

Отговори на това съобщение
 Re: Електронния затвор износва ли затвора?
Автор: hotsnail   
Дата:   26-10-20 22:48

Продължих си дискусията на ум.

Има едно интересно явление - винетиране на сензора при безогледланите. Получава се защото ъгъла на падане на лъчите в края на кадъра се променя


http://cs348k.stanford.edu/fall18content/lectures/02_camerapipeline/images/slide_047.jpg



Това като го свържа с мислите ми за бокето се появи нов въпрос:

Има ли разлика в бокето между единия и другия край на кадъра по-вертикала при ползване на електронно предно перде с висока скорост.

Направих бърз експеримент. Снимах едни коледни лампи в къщи. Първия кадър е от горния край, втория е от центъра, третия е долния край. Двата реда са с 85/1.4 горе и 50/1.4 долу. 50/1.4 е изцяло механичен обектив и не дава информация на камерата т.е. камерата не може да компенсира експозицията.


http://karaatanasov.info/a7c/bokehv.jpg




Заредих в Capture One 21 Beta (има някои новости) и подредих кадрите.

Има разлика в горния край бокето е подрязано повече. Другата изненада е, че има малка разлика в яркостта на светлините, нищо че е заключена експозицията.....отгоре е малко по-тъмен кадъра..... Интересно е, че разликата е доста малка. Има я както при 85/1.4, който си казва всичко и 50/1.4 който нищо не казва.

Това вече е много детайлно, но може да интересно

Отговори на това съобщение
 Re: Електронния затвор износва ли затвора?
Автор: Synthy   
Дата:   27-10-20 09:04

hotsnail, дискусията и аз си я продължих. Абсолютно си прав за изрязаното кръгче (аз грешно допуснах, че лъчите са перпендикулярн и на сензора.. друго е перпендикулярното, не лъчите като такива). Второто перде засенчва сензора в даден момент и се получава каквото по-горе подробно си описал. Вторият ефект, обаче (аз говорех за него, но явно не съм се изразил добре), е промяната на самото боке, не неговата цялост. Това, което и ти си забелязал - с механичен затвор кръгчетата не са така ясно изразени, както при електронното първо перде. Моята версия за този ефект е, че механичният затвор на високи скорости променя бокето (докато електроният не го прави). При високите скорости на затвора, отвора, през който минава светлината е много малък и се проявява дифракцията - имаме много тънък отвор, през който лъчите се отклоняват когато преминават. Така че, всъщност, при електронно първо перде виждаме не променено боке, каквото обектива прави, но отрязано. С механичният затвор пък виждаме по-размазани кръгчета.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »