Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: koev   
Дата:   21-07-20 21:30

hotsnail - логнах се пак да ти напиша само, че бълваш абсолютни глупости. Тук четат много нови членове и само ги объркваш. Не знам какви форуми четеш и какво си пипал от канон, ама едната ми система е канон и точно Р и нищо от това което пишеш не е вярно. Имам и 135л и 85 1,2 и сигми арт. Никакви проблеми с преходника, който представлява една тръба и ми го подариха с апарата. Дори и за видеото няма проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: Yog   
Дата:   21-07-20 21:45

Аз нямах проблем с преходника FTZ на Никон. Всички обективи за предишния F байонет, които ползвах на Z6 си бачкаха като на D750 преди. И за снимки, и за видео.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: Simbon4o   
Дата:   21-07-20 21:55

Ами от тези двете зависи какви обективи ще си харесаш :). Някои ги има само за едното, други само за другото.

Никон З5 ще е към 2500-3000лв вероятно и това го прави непривлекателен на този етап. Аз лично ако имам никон бих си взел Д750 и да си ползвам обективите. Камерата е обидно евтина за това което е.

Вече, ако си решил за безогледалка канон и сони са логични избори в ниския ценови сегмент. И двете системи имат много обективи и до някъде сонитата са съвместими със стария канон байонет, но канонските безогледалки са по-добре съвместими.
Аз бих избирал между EOS R и A7rII като бюджетни тела. И двете ще се намират сравнително евтино в скоро време като напускат нови модели и се разбута пазара. RP не е лош, но сензора му лично мен не ми харесва. Ако беше по-евтин... oсновния проблем е динамичния обват и шума на високо исо. Иначе камерата има доста дразнещи скопявания, но надали ще са проблем за човек, който иска да снима снимки и особено портрети. В момента нова е под 2000лв, горе долу на такива пари се намира и A7rII втора ръка, а там сензора е много по-добър. А7II не е лоша машина, втора ръка върви под 1500лв вече, но АФ е по-зле от на другите обсъждани тук. Сензора макар и много стар е по-добре от на RP.

Избора трябва да е на база обективи - телата са консуматив и някои обективи ще работят по-добре на канона, други ги няма за канона...

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: hotsnail   
Дата:   21-07-20 22:45

Коев точно 85/1.2 мк1 и 135/2 самите обективи имат проблем. След много години ползване за сватби се износва механиката. Придобиват луфтове и не заключват точно.

Трябва да се пробва обстойно при покупка подобен обектив. Има голям шанс да се прецакаш през йбей. Купувал съм такива. Пробвал съм втора ръка да купя от бг магазините. Харесва ми оптиката им, но има много проблемни бройки. Дори канонски фотографи ми бяха казали че 135 е най-прехваления и слаб обектив на марката. Не е така - хубав обектив е. Ама трябва да не е ползван 20 години за снимки на сватби ....

Пак да ти кажа - пиша това което лично съм пробвал и ми е струвало лични мои пари.

ПП със сигмите проблем с фокус не съм имал новите им модели. Там на моделите на 1.4 преди арт се износва един гребен с който обектива отчита позицията на фокуса. Симптома е, че забива, отказва да фокусира и т.н. За ремонт се праща в Германия и струваше около 350 лева.....това пак говорим втора ръка обектив н сватбен фотограф. При ремонта се оказа, че леко са надрали челната леща.

ПП канонския 135/2 е много остър и има много приятен дефокус. Има слаб контраст и много аберации. Това последното са оптичните му дефекти. Напълно нормални за обектив от 1992.

ППП аз съм ги ползвал тия на а7м2 и там ползвах единичен фокус. Може би с новите тела със следящ фокус някак луфта на механиката, да се компенсира .... ама аз повече подобни обективи, не ща да виждам, поради другите 10 причини които изведох.



Публикацията е редактирана (21-07-20 23:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: koev   
Дата:   22-07-20 06:45

hotsnail, хвърляш камъни в своята си градина [smile]
Не се заяждам, но явно опитът ти с канон е със стари, амортизирани сватбарски обективи, закачени на а7II с преходник.
Пак ти казвам - канон Р няма никакъв проблем със ЕФ обективите. Всичко им е "нейтив" и нямат сонешките проблеми - кога работят, кога забиват, на какви милиметри, даже кой преходник с кой обектив пасва, но дори тогава имали проблем с бързината и не можели да снимат видео. Няма го (потретвам) това при канон и това е. Може да си ползваш всеки един обектив на 100%.
Мир да има, аз отивам да разхождам кучето. Понякога пишеш интересни неща, но чуеш ли канон и...


Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: hansto   
Дата:   22-07-20 09:42

като опция виж и Fuji Xt20/30 с Viltrox 85 1.8/ Fujinon 56 1.2
Ще се върже като пари

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: hotsnail   
Дата:   22-07-20 11:23

koev аз както писах, ползвам канонски обективи и са приемливо решение за снимки на портрети за безогледален. Ама си има косури тоя избор. Редно е човек да ги разбира.

За втора ръка разбра май

Сега забележи, че USM обективите не са с линейни мотори и блендата им не е подходяща за видео и много кадри в секунда. Това си е компромис на модерна камера. За това и Канон правят чисто нова серия обективи за ЕОС-Р.

За адаптерите предполагам, че със Сигма и Тамрон дълги обективи >100мм на Канонско тяло ще имаш известно количество ядове. Канонските обективи вероятно нямат ядове. Причината е, че с дългите обективи трябва да има допълнителна информация за обектива за да работи добре фокуса на безогледалка. Не вярвам Канон да са набутали в тялото или преходника характеристиките на обективите от други марки.

За мен 2020 тия компромиси са неоправдани при наличие на по-евтини опции с по-добри характеристики. 600 лева е 75/1.8, 1100 лева се намира Sony 85/1.8 или Samyang 85/1.4 - без адаптери, без странно поведение на блендата, със светкавичен АФ, с 20к/с, с ограничено дишане при фокусиране - всичко си е направено както трябва...



Публикацията е редактирана (22-07-20 11:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: Mogila   
Дата:   22-07-20 11:41

hotsnail Ти продължаваш да сипеш глупости. Нямаш спирачка [smilie18]

Едни от най-силните качества на 135 Л са страхотният контраст, изработката и цветовете. Ти казваш обратното.
Обективът имал проблем- като се ползва 20 години по сватби се амортизира? Ти осъзнаваш ли се какво говориш? Теб ако те ползвам 20 години по сватби няма ли да имаш луфтове?

Канон н́ямали зуум от типа 70-200 2.8? Точно за 1050 Евро си взех почти не ползван 70-200 2.8 Л ИС марк 2 и всеки път като го ползвам се удивявам на снимките с него.
85 1.8 на Канон е за без пари и е страхотен обектив. Въпреки, че имам 85 1.2 Л марк 2, често ползвам 85 1.8, защото е перфектен и лек.

85 1.2 Л Марк 2 е просто удоволствие да се ползва. Неповторим! Не знам как е с 20 годишните. Моя е купуван нов и е страхотен. Само един минус-тегло, ама няма как.

Като човек, снимащ портрети с голямо удоволствие, винаги ще избера Канон точно заради горе споменатите обективи. Контраст, боке, цветове и качество на изработка. Телата са второстепенни в избора ми на система.

Ти се беше позагубил за няколко месеца. Беше гот да не четат хората глупости.

Нали сме Фото-Форум... да направим малко шаренийкa [shtrak]

85 1.8 Canon

https://photo-forum.net/static/site_pics/2017-05/1496238802_IMG_3315.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/2020-07/1595406443_img_3294_klein.jpg



85 1.2 II


https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-05/1527273429_IMG_0929_n.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/2019-02/1550603906_IMG_1534kl.jpg



135 L


https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-06/1528753697_IMG_0824.jpg




Публикацията е редактирана (22-07-20 12:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: Yog   
Дата:   22-07-20 12:25

Човекът попита кой апарат от два модела е по-добър избор за портретна фотография и отдолу стана мазало[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: koev   
Дата:   22-07-20 13:30

hotsnail, трябва да помислиш малко [smilie11]

1. Преходник за обективи Канон и тяло Сони. Преходника трябва освен да осигури работната отсечка на обектива, а и да синхронизира работата на две различни системи. Тук има електроника и налучкване (канон не дават информация на други производители). Сигма си дават гаранция за техните си обективи с преходника, но с другите - ако работи. Даже лампичка са ви сложили. Затова и имате проблеми със сонитата и канонските обективи.

2. Преходник за обективи Канон и тяло Канон. Преходника представлява една тръба с кабел за да свърже пинчетата от единия край до другият. Няма електроника, няма характеристики - нищо - въздух само [smile]
Затова и казвам, че обективите си работят на 100%. Имам тамрон 70-200ВЦ - работи по-добре, отколкото на дслр-а.
За Никон е подобно, ама няма отвертка за по-старите им Д обективи.

Като проумееш казаното, ще ме разбереш [smilie3]
Иначе по темата, Симеон го е казал най-добре.


Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: ATHOM   
Дата:   22-07-20 14:18

Канон и Никон нямат обективи.

Виждал съм, ама нямат.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: hotsnail   
Дата:   22-07-20 17:17

koev аз ползвам метабоунс за преходник. Никога не е имал проблеми. Никъде не съм писал за подобни проблеми с преходник, защото няма такива.

Проблемите които ти описах са с обективите. Виж какво съм ти писал - как работи АФ мотора, блендат аи т.н. Различни са на Р обективите и на ЕФ обективите.... какво не можеш да разбереш?

Тамрон точно дето ги даде за пример имат официално на сайта си изнесена информация за ограниченията с ЕОС-Р. Гледам повечето са решени проблемите вече

https://www.tamron.eu/lt/aptarnavimas/compatibility-nikon-z-and-canon-eos-r/


не е толко проста тая тръбичка. АФ системата на безогледалния е различна от ДСЛР-а и трябваше да нагодят нещата. Явно вече са нагодили актуалните обективи на тамрон.... ама по-старите модели са ядец вероятно.

Ако адаптираш към сони с метабоунс са оправили много неща, но с дългите обективи има ограничения......

Не разбирам въобще защо пишеш тия щуротии.....

Искаш да ми кажеш, че Канските обективи не им се износва механиката и не трябва професионалните обективи да ги пробваш при покупка втора ръка ли? Какво точно имаш в предвид? Прочете ли какво съм написал въобще?

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: hotsnail   
Дата:   22-07-20 17:23

Могила и аз съм снимал с такива обективи. дори писах че ги харесвам....

Е го 135/2


https://live.staticflickr.com/8853/28458286996_d0cdd4c5ac_b.jpg


Maria by Kiril Karaatanasov, on Flickr


https://live.staticflickr.com/8490/29610999270_127153f946_b.jpg


Radost & Mini 2 by Kiril Karaatanasov, on Flickr

В момента обаче ако купуваш нова система е по-лесно и евтино да си купиш обектив за безогледален апарат с безогледален апарат. Обективен факт.

Ето ти цени щото не знам... не може да четете ли ....


85/1.8 Канон модел 92-а година - 900 лева сега на промоция е 800 лева

75/1.8 чисто нов модел със всички глезотии - 900 лева, аз оня ден го взех за 330 евро (650 лева, сега e 399 евро) от амазон.де (900 лева ми се види дебело ама толко е у синтеза)


Те ти и 85/1.4, което приключва въжделенията в портретите. За Сони е 535 Евро... изненада за мен има го за ЕОС-Р вече ама е 700 Евро...(ще спадне сигурно)

За мен тоя 85/1.4 е по-смислен от 85/1.8 с холендер

по-хубав е новия обектив. Тоя 75 дето е има по-малко аберации, има шукаритетно копче с което пръстена може да ти управлява блендата, мислен е и за видео и за фото, направен е за беогледалка.... некакви такива глупости и тежи 220 грама.......Дори 85/1.4 е около 600 грама... и има много приятно боке специално тоя Самянг.


ПП За сравнение тоя канон 135 пак от заветната 1992 без отстъпка в момента е 2200 лева и временно е на промоция за 1700.....Сигмата 135/1.8 излиза за 2200-2400 на промоции... има я направо за безогледалка без да викаш водопроводчик и да слагаш калчище.....



Публикацията е редактирана (22-07-20 17:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: Julius   
Дата:   22-07-20 18:28

Yog написа:

> Човекът попита кой апарат от два
> модела е по-добър избор за
> портретна фотография и отдолу
> стана мазало[smilie5]

Ами то заради един-двама такива радетели за "чистота" форумът е на път да изпадне в състояние на хибернация. [smilie3]
Веднъж в седмицата е достатъчно човек да влезе и да провери и без това малкото интересни теми.
Съзнателно (или не) положението почти сте го докарали като във вица:
---
Трима мъдреци медитирали в Хималаите. Минал един кон, никой дори дума не обелил.
След една година първият се обадил:
- Конят беше бял.
Другите двама нищо не казали. След още една година обаче вторият не издържал:
- Не е вярно, конят беше сив.
Отново мълчание. След още една година на третият вече направо му кипнало:
- Ако мислите да се карате, аз си тръгвам!
---
По темата - и двете марки имат такива страхотни портретни обективи... само излишни пари да имате.
И 135-цата е мн. добра и на двете - скоро снимах и със сонешкия на ф/1.8.
85-ци бол - на мен слабостта ми е още лентовия 85/1.2; на ф/1.8 и на двете марки са мн. добри.
Батиса на Цайс също на ф/1.8 дори за макро може да се ползва, уникален детайл.
90-макрото на Сони за портрети е също мн. добро, за тези които обичат повече рязкост.
На 100 стф ефекта му най-добре се откроява на Т/5.6, бавничък е, трудно си оправдава цената.
Единствено със сонешкия на ф/1.4 още не съм снимал, но някой ден...
Иначе тия Самянги, Митакони и др. 3-та ръка нещо не ги тача?
Не съм снимал с тях, но имам някакви предразсъдъци!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: hotsnail   
Дата:   22-07-20 20:57

Да Sony 85/1.4 GM е много приятен обектив. За сега не съм виждал друг толкова светъл, който почти да не прави лимони по края на кадъра. Другото е, че бокето е супер меко и няма ръбове, кръгчета и прочие странности. Мисля, че е най-доброто боке. (Новия Канон 85/1.2 може би подобен ама не съм виждал достатъчно примери и не съм го ползвал. Старите Канони 85/1.2 правят доста повече лимони например. Каон 85/1.4 който е сравнителнно нов модел също доста мачка бокето. Сигма 85/1.4 и тя мачка, но там има и доста грубоват вид бокето)


https://live.staticflickr.com/7858/32560019097_03898a8754_b.jpg


Maya by Kiril Karaatanasov, on Flickr


https://live.staticflickr.com/7828/40501189383_f6209b9e1d_b.jpg


Elli by Kiril Karaatanasov, on Flickr


https://live.staticflickr.com/7895/33694366488_2c1d0359e0_b.jpg


Ziya by Kiril Karaatanasov, on Flickr

оригиналното питане е за бюджетна система. GM-ите не са най-подходящи, май.

Сони 85/1.8 или Самянг 85/1.4 са доста близо като картина с 85/1.4 GM и са на много по-ниска цена. За това повече на тях бих предложил да се залага в случая. Да Сонито със сигурност е по-добре сглобено. Самянг 75/1.8 си го взех защото е 220 грама и може би не е лош, но нямам опит за да препоръчвам повече т.е. нямам хубави портрети още с него.

От 135-ците за по-бюджетен вариант Сигма 135/1.8 е много добра. Няма я мисля за РФ направо. То дали ще е с преохдник или не няма голямо значение - преходника за Сони е от Сигма и си има всичко, холендера на Канон явно и с него ще има всичко на Р системата. GM–а е по-хубав - имал съм ги и двата, но и цената е малко нагоре. Тия две 135-ци сигмата и сонито са най-добрите обективи, които съм ползвал - контраст, детайл, скорост, боке.... всичко е перфектно от ъгъл до ъгъл. Бокето и двата го лимонясват повечко от 85/1.4 GM - това си е специалитет на 85/1.4 GM, но пък 85/1.4 има аберации и някои хора намират ъглите на 1.4 че не са перфектни - остри са, но не са перфектно остри - трябва да го затвориш, ако правиш репродукция на изображения с финна текстура.)



Публикацията е редактирана (23-07-20 02:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: kvakioh   
Дата:   22-07-20 22:28

Най-интересно е колко много струват тия стъкла при такова много неразнообразие.
85-135 са като едни “кабърчета” като се каже портрет, има доста други интересни варианти.
За Канон повечето са си от марката или Сигми, но за Сони има, особено ръчните десетки.
На мен ще ми е интересно какво ще избере автора на темата, и двете тела ще покрият каквото се иска, 24-30мпикс са ок за такова снимане. Също, както беше изказано и аз подкрепям и Д750 като добър вариант.
Искам да видя поне един човек, който снима само портрети и нищо друго. Хора, лица. Но не би...
Лакърдиите и празните приказки са доста тук.



Публикацията е редактирана (22-07-20 23:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: Yog   
Дата:   22-07-20 23:11

Абе всички качват портрети на привлекателни, млади жени. Как пък един не даде пример с портрет на дебел мъж на средна възраст... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: hotsnail   
Дата:   23-07-20 00:05

е сега авгопортрет ли да си правя хахаха. Културата ни е такава малко странна. Едно време гърците, римляните и дори през ренесанса са рисували и правили склуптури на мъже и на жени. Сега последно хубави мъжки снимки видях от една Българска фотографка. Женските ѝ снимки и за чеп за зеле не стават, обаче мъжете много добре ги прави.

Ето и със сигма 135 арт мъжки портрет.


https://live.staticflickr.com/890/41648525824_890f9cd5ff_c.jpg


Didko by Kiril Karaatanasov, on Flickr

Имам и още един във фликр ама той е със обектив за 50 лева - древна минолта модел 1985 - 35-105 на 105мм един от първите АФ обективи и с микропроцесор вътре.... (канон и никон още не са знаели какво е АФ). Ако колегата дето обяснява за холендрите, беше видял брошурата на тая система от 1985, нямаше да ни разказва басни как всеки обектив за канон работел без проблеми с всеки канонски апарат....


https://live.staticflickr.com/7433/16486750325_3229fdd3bd_c.jpg


DSC09915-2-Edit.jpg by Kiril Karaatanasov, on Flickr


ПП на мен ми допада около 100мм обектив. Та 85 и 135 са необходим компромис, щото няма хубава 100-ца (сигмата ми идва едричка). Зависи от човека. Хората имат различно усещане за естетика. Simbon4o гледам, че снима много с 50-58мм (мен тоя тип обектив ме дразни). Павката снима с 35-ци много и с други съм го виждали, но с 35мм най-много ми харесват нещата му. Аз със 35 имам кадри, но не са за публика. Та зависи от човека. Всеки има неща, които му допадат и тях развива.



Публикацията е редактирана (23-07-20 02:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: Simbon4o   
Дата:   23-07-20 00:07

Определено канонските обективи ще работят по-добре на канон безогледалка. На сонитата 2ра генерация са ок, с хубав преходник няма грижи със забиви и т.н. Но няма фокус по очи например... На 3та генерация сонита има фокус по очи, но има и ограничение при серийната снимка, ако искаш да следиш подвижен обект става само на Low бърст (3к/с) и съм убеден, че е нарочно от страна на Сони, защото обективите могат повече, камерите могат повече. Единствено А9ките могат на 10к/с с такива адаптирани обективи. Иначе съм пробвал доста стъкла и съм нямал особени проблеми с фокуса. Да не кажа, че си лови съвсем точно без проблеми.

Относно оптичните качества на старите канони - супер са, но да 135 има по-слаб контраст(съвсем нормално за годините му), същото е и със 1.2ките и т.н. при насрещна светлина контраста пада. При всякакви други ситуации и сенник са си без проблеми от такова естество. Има обаче и един друг проблем - сонешкия сензор има дебел филтър пред него и 1.2ките например имат повече халиране на 1.2 като се снима от колкото, ако се ползват на канон тяло. Най-силно си личи това при канон 50 1.0, който на 5д3 си е използваем на 1.0, но на сонито иска поне 1.4 да се изчисти от халирането. Другите проблеми са с широките обективи на канон - криви им се фокусната равнина поради същата причина - филтрите пред сензора.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: Mogila   
Дата:   23-07-20 09:54

Simbon4o ти пък сега ме обърка. АА филтъра ли? Мислех, че при Канон са по-дебели от на Сони?

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: Simbon4o   
Дата:   23-07-20 11:03

Точно той, реално то е стак от филтри с различни функции, но при сони е най-дебел. Мисля, че само м43 имаше с по-дебели. Канонския е от най-тънките при ДСЛРите. При канон бяха с по-силен ефект, но и това се променя.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: hotsnail   
Дата:   23-07-20 13:07

https://www.lensrentals.com/blog/2014/06/the-glass-in-the-path-sensor-stacks-and-adapted-lenses/


Сложна е тая материя, но ефектите с обективи Канон на Сони Симо добре ги е описал. Мен това не ми е било притеснение, защото СЛР обективи между 35 и 400мм не се афектират от това, но е хубаво да се знае.

Редно е да се каже, че със сигма и тамрон няма подобни ядове при адаптиране.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: g.georgiev95   
Дата:   26-07-20 14:56

След всичко написано реших че ще си взема Sony A7R2 и обектив Samyang AF 85mm F1.4.
Благодаря на всички

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: hotsnail   
Дата:   26-07-20 15:13

Честит!

Ако има въпроси давай.

Аз още си пазя моето р2. [smile]

Виж следящия фокус на очите да пуснеш.



Публикацията е редактирана (26-07-20 15:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony A7 II или Canon EOS RP
Автор: g.georgiev95   
Дата:   26-07-20 15:29

Точно заради него реших да го взема.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »