Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Дилема за prime обектив Fuji
Автор: BumpeR   
Дата:   24-06-20 10:22

Здравейте,

Снимам с Fuji и искам да си взема първи прайм обектив, като се колебая между XF 23 mm f/2 XF и 35 mm f/2. Искам да го ползвам основно за стрийт, и донякъде за портрети и lanscape.
Изгледах една камара видео ревюта и снимки из нета и не мога да преценя кой ми харесва повече :) .
1.4 версиите ги отхвърлям защото WR, компактният размер и по-ниската цена са ми плюс за f/2. Допълнителният стоп не ми е толкова решаващ.

Бих искал да попитам ако имате някой от двата или и двата, какви са ви впечатленията, кой ползвате повече и за какъв тип фотография?

Също много ми се иска да наема от някой колега за ден един или най-добре и двата обектива и да тествам за себе си кой ми допада повече на практика ( за съжаление по магазините не намерих да се предлагат под наем тези обективи)


Мерси!

Отговори на това съобщение
 Re: Дилема за prime обектив Fuji
Автор: farushko   
Дата:   24-06-20 10:26

За това, което си написал, че ще го ползваш - 23 е по-добрия вариант. Иначе 35 като обектив е по-добър според мен, много добра изработка, за парите си е просто супер.

Отговори на това съобщение
 Re: Дилема за prime обектив Fuji
Автор: Yog   
Дата:   24-06-20 10:44

В английския Амазон можеш да си купиш Viltrox 23/1.4 за 650 лева. От нашите магазини 35/2 но XC вариантът за 390. И така за към хиляда лева, колкото искат за едно от обективчетата, ще си вземеш и двата. Просто като вариант [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Дилема за prime обектив Fuji
Автор: io_bs   
Дата:   24-06-20 10:54

Дали 23 или 35 опира до предпочитанието. На мен лично 35 ми е странна дължина - нито достатъчно широко, нито достатъчно дълго. Имаш ли зуум, който да покрива и двете дължини?

Отговори на това съобщение
 Re: Дилема за prime обектив Fuji
Автор: kvakioh   
Дата:   24-06-20 10:55

23/2 е ок, 35 не е толкова широко. Масово има хора, които снимат само с 23мм
Единствено по-добро от 23/2 ( не по-добро от 23/1.4) е Samyang 21/1.4.
Viltrox е добър вариант, само не пасва на PRo-3 заради самият апарат.

Отговори на това съобщение
 Re: Дилема за prime обектив Fuji
Автор: alext   
Дата:   24-06-20 11:00

Имам 23 f2 XF. Мислен е за стрийт и там се справя най- добре. Компактен и бърз АФ. ДЪлжината е чудесна екв на 35мм фф, 35ца може да е малко дълга на затворени пространства.

Landscape също върши добра работа. Прави звезди още от f5.6, остър е. Минус е винетирано по крайщата заради малкия дизайн. То е оправено с профил в камерата и не се забелязва, но крайщата няма как да са силни като на по- голям обектив. Много е удобен и за астро, защото почти не криви звездите.

За портрет- не му е силата там, ако искаш много да мажеш фона. Доста контрастна и плоска картина, а малкото боке във фона е по- скоро нервно. Там 35ца печели. Или Viltrox 23 1.4 за същите или по- малко пари.

Ето и малко примери.

https://photo-forum.net/static/site_pics/2019-06/1559928012_dscf4252.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/2019-11/1574438640_dscf6966-3merged.jpg





https://photo-forum.net/static/site_pics/2020-06/1592847717_cygnusc1_2web.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/2019-11/1573586403_dscf7038.jpg




Публикацията е редактирана (24-06-20 15:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Дилема за prime обектив Fuji
Автор: Pac   
Дата:   24-06-20 11:29

За нещата, които си писал, че ще снимаш, аз определено бих предпочел 23.

Отговори на това съобщение
 Re: Дилема за prime обектив Fuji
Автор: vgramatikov   
Дата:   24-06-20 14:08

Няма по грозно нещо от 2.0 прайм на кропка. [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Дилема за prime обектив Fuji
Автор: nsirakov   
Дата:   24-06-20 17:03

взех си моето фуджи с 23/1.4... едиственият обектив, който ползвам освен него е 58/2 Хелиос.. нема такъв кеф... за широко си има самянг 14/2, за туризъм 18-55/2.8-4 , всичко се побира в малка чантичка, в която едно време със зор събирах 6д + 2 обектива.. а тежеста е под 3 кг за цеия кит заедно със стативчето Сируи ето сгънат е 800грама и 40см но дъри 5кг товар..... големите раници останаха в историята... остаряваме бавно...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Дилема за prime обектив Fuji
Автор: hansto   
Дата:   24-06-20 18:04

@vgramatikov щото не си имал 50-а :) на хт20 си ляга

Отговори на това съобщение
 Re: Дилема за prime обектив Fuji
Автор: pepo930   
Дата:   25-06-20 15:10

Прецени кое ще снимаш повече - портрети или пейзажи.
За портрети - 35мм, за пейзажи - 23мм.

Иначе и двата стават за стрийт.
Автофоксуа и на двата е еднакво бърз според мои наблюдения.
Лично аз предпочитам 35мм. Има и по-евтин модел - 35mm XC за 390лв нов. Оптиката е същата, но е пластмасов без пръстен за блендата и без водоустойчивост.

Отговори на това съобщение
 Re: Дилема за prime обектив Fuji
Автор: BumpeR   
Дата:   25-06-20 15:53

Здравейте отново и благодаря за коментарите!

Първоначално като че ли клонях повече към 35 мм, защото ми дава тази безопасна дистанция за стрийт, а и някъде бях прочел, че 23 мм има проблем с остротата на 2.0 за close-ups , но след като изчетох мненията тук, може би все пак за мен по-добрият вариант ще е 23 мм и ако толкова много искам подобие на 35, ще кропвам .

Радвам, се че няколко души, чиито снимки ме радват адски много(@nsirakov @alext) изразиха мнение по темата и също ми наклониха везните към 23 мм.

И не, vgramatikov нямам в предвид теб трол, имаш адски добри кадри с птички и лисички, но моля те въздръж се от коментари по теми, които не те засягат. Като почна да питам дали да си взема 70-230мм или да пестя за 100-400 за wildlife, тогава може да ми дадеш меродавно мнение, не почакай - ти всъшност презираш кроп сензор.

И между другото, мерси и за предложените по-изгодни алтернативи, но цените всъшност на f/2 обективите са ми ок и повече компромис от това не бих правил. Voltrox-a изглежда интересен, но е много нов и няма достатъчно база с кадри от него, за да преценя дали ми допада рисунъка. А 1.4 биха били разумен вариант, ако бяха поне WR, но за почти двойна цена, по-бавен автофокус и без WR са deal-braker.



Публикацията е редактирана (25-06-20 15:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Дилема за prime обектив Fuji
Автор: kvakioh   
Дата:   25-06-20 16:58

23/2 e твоят обектив, каквото и да се пише.
Иначе за gramatikov, той е един от най-полезните и реални хора тук във форума, освен това е превъртял Fuji неведнъж с достатъчно обективи. Човек, който говори и най-вече действа за истинското в снимането, без да го познавам лично.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »