Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Мнение за Olympus OM-D E-M5 II
Автор: rbobev   
Дата:   12-04-20 11:44

Здравейте колеги. Реших да продам моя Никон Д5200 и да потърся нещо по ново с по-бърз фокус и поне едно ниво по нагоре. По принцип доста почетох и изгледах из нета, ревюта и т.н. За сега съм се спрял на Olympus OM-D E-M5 II, който намерих на около 700€ със обектив 14-150мм f4-5.6 II. Бих искал, някой който го е имал да сподели опит с него, доволен ли е и заслужава ли си?[smilie11] Знам ,че е с по малък сензор, но тъй като съм любител и не си вадя парите с фотография, не мисля, че ще ми е проблем по малкия сензор. Виждам, че и доста сносни обективи има за Олимпус и Панасоник на добри цени. Също така ако някой може да си даде мнението и за нещо друго безогледално до 1000€ с удоволствие бих го изслушал. За 2-ра ръка не съм навит да си купувам. Към ФФ също не ми се ходи, защото ми се струва ,че ще трябва още пари да наливам.
Благодаря предварително [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Olympus OM-D E-M5 II
Автор: kvakioh   
Дата:   12-04-20 11:59

Oк е смяната, но обективът може да е друг. Също да се знае, че понякога има несъответствия между обективите от Панасоник за Олимпус и обратното. Примерно при мен Панасоник 30/2.8 макро фокусира достатъчно бързо на ПАнасоник тела, но на Олимпус нещо ми бави.
Вариант е смяната на 5200 със нещо друго като тяло.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Olympus OM-D E-M5 II
Автор: ombre   
Дата:   12-04-20 12:24

А имаш ли обективи за никона?Ако не то можеш да смениш без проблем с-мата,иначе ще е загуба на пари,ако имаш вече изградена с-ма. Никон 7200-7500 бих взел,акоимаш с-ма,ако не си вземи олито. Иначе макар,че не съм го имал,има прекрасни цветове,стабилизация ,хай-рес все готини неща. Мой френд го имаше и съм щракал малко с него. Тялото е много качествено като сглобка и мне лично много ме кефеше. Каваки за обективите е прав,иначе безогледалки до тия пари има и сонита и фуджита и панасоник и оли. Всичко е въпрос на предпочитана марка.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Olympus OM-D E-M5 II
Автор: rbobev   
Дата:   12-04-20 12:44

За никона имам само един китак 18-55мм и един 35мм 1.8G. Олито го има и с 14-42mm EZ като кит. Иначе може да се комбинира и с нормалния 14-42 горе долу на същата цена. Незнам каква е разликата освен размера. Ако добавя и 40-150мм за още 150€ ще ми излезе около 800-850€.
За олимпуса пише, че има стабилизация в тялото. Това не е ли предимство?


Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Olympus OM-D E-M5 II
Автор: quazimodo   
Дата:   12-04-20 14:07

rbobev написа:

> За олимпуса пише, че има
> стабилизация в тялото. Това не е ли
> предимство?
>


Огромно предимство е стабилизацията в тялото, при това тази на Олимпус е най-добрата в момента. Вземай комплекта с големия зум и почвай да снимаш. Имам комплект с два обектива - къс и дълъг и определено пак не ми се нрави смяна на обективи по време на разходка. При спокойна домашна обстановка е друго.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Olympus OM-D E-M5 II
Автор: ombre   
Дата:   12-04-20 16:45

Да на оли стабилизацията е в тялото,както и на панасоник,пентакс. предимството,е че ако сложиш и ръчка,то пак имаш стабилизация,докато при Каникон стабилизацията е в обективите.От тази гледна точка Олито е по добре от Никона,обаче гледай и цените,тук не са по евтини стъклата от никонските,имай в предвид и кроп фактора,,ще ти трябва поне още една батерия,все пак с ел.визьора и всичко останало ще правиш много по малко кадри от колкото с никона. По добре го пипни и поснимай с него и сравни с сегашния ти никон,кое най ти пасва,че тук каквото и да кажем,парите ще ги дадеш ти.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Olympus OM-D E-M5 II
Автор: Yog   
Дата:   12-04-20 17:33

WARNING! Излишно дълъг пост! Но в условията на карантина, какво друго ни остава [smilie3]

Като ползвател на Олимпус бих ти го препоръчал. Тука искам да уточня, че не съм някакъв заслепен фен на марката, от тия дето "мойто е най-хубаво, та каквото ще да е!". Има си и предимства, и недостатъци. Аз в последните 4 години съм имал камери от 4 производителя и не мога да кажа, че "обичам" едните повече от другите.

Понеже доста време личната ми камера беше Канон 77Д, която е доста подобна на това, което ти си имал, мога да споделя моите разсъждения по въпроса, а вече дали ще ги вземеш предвид - твоя работа. Още повече, че и аз като теб не съм професионален фотограф и нито ме гонят клиенти с някакви желания, нито аз гоня някакви технически и художествени постижения

Голямо предимство (в моите очи) е че системата е по-малка и по-модерна. Виж колко са миниатюрни обективи като 15мм на Панасоник и 45мм на Олимпусм например. Имам и двата, препоръчвам ти ги, в зависимост от това какво и как снимаш, разбира се. Ако обичаш традиционната 50-ка, на Панасоник има едно обективче 25/1.7, което е без пари и снимките от него са супер. Но пак зависи - има хора, които твърди обективи изобщо не ползват и обратното.

Под "модерна" разбирам няколко неща - голямо удобство е да виждаш в реално време колко е тъмна/светла снимката, а да не разчиташ на малката скала на измервателя. Не че не става и по другия начин. Години наред е ставало, става и сега. Но истинската експозиция в реално време си е улеснение. Второ - голямо предимство (за мен) е способността да снимаш в пълна тишина. ДСЛР-а не може да ти го даде по разбираеми причини. Трето - много по-удобно е фокус точките да покриват почти целия екран/EVF, а да не са като на ДСЛР-ите в центъра. Това доколко е важно - за всеки различно. За съжаление М5 II няма функция, която много харесвам - когато камерата ми е на окото, да ползвам екрана като тъчпад, за да местя АФ точката.

Друго предимство са обективите, особено в сравнение с кроп системите. Буквално за всички видове фотография има обективи M4/3. Плюс това, както сравнително евтини вариант, така и по-скъпи и хубави. Малки, остри, приличат на играчки, но вадят супер снимки [smile] А малкият сензор, който се покрива от кажи-речи всеки обектив произвждан някога, дава практически неограничени възможности с един адаптор да ползваш какъвто искаш обектив, отчитайки кроп фактора, разбира се.

Още едно предимство е по-точният автофокус. Всички безогледални камери, които съм имал, дори най-обикновени модели като GX80 на Панасоник, фокусират по-точно от ДСЛР-те които съм ползвал. И няма такъв филм като "напасване на тоя обектив към тая камера". Просто работи.

Стабилизацията на сензора е истински кеф. Последните ми три камери имат такава, със сигурност повече няма да си купя камера без. Не че не може да се снима без IBIS. Може, разбира се, както се е снимало десетилетия наред. Но това е безсмислен аргумент. Малко като да не искаш GPS в колата, щото дядо ти е карал цял живот без. Но да не се отклоняваме [smile] Специално на М4/3 камерите IBIS-a е наистина впечатляващ. Аз имах Z6 на Никон, в сравнение с неговата стабилизация, тази на Олимпуса ми е извънземна. Буквално два стопа по-добра. А не че беше лоша на зетката, просто тази е супер. Това е логично, защото малкия сензор се стабилизира по-лесно.


След като толкова ти ги нахвалих, да ти кажа за най-големия недостатък. Сензорът в камерата ти ще е чувствително по-шумен от тоя, който си имал досега. От това не може да се избяга. Аз като сравня RAW файловете от Z6 с тези от Олимпуса ми - голям смях [smile] Разликата в шума е над 2 бленди, може би 2,5. Дори твоя 5ххх Никон е по-чист от М5 II, гарантирам ти. Но в твоя случай разликата ще е по-малка малка. Може би една бленда.

Вторият недостатък е, че където и да ходиш, трябва да имаш резервна батерия в джоба. Безогледалките умират поне два пъти по-бързо дори от потреботелски модел ДСЛР като 77Д.

Като финал бих ти предложил да погледнеш и други модели. Освен ако не държиш камерата ти да е с "традиционна" форма, същият сензор и много подобна АФ система ще намериш в GX80 на Панасоник. Тя буквално е станала без пари напоследък, а ще вади трудно различими като качество снимки от M5 II. Тая камера е абсолютен дребосък, но с твърди, светли обективчета е много способна. Ако искаш от време на време и видео, тя снима много добро 4к, което M5 II няма.

Виж дали GX9 на Панасоник и техния 14-140 няма да излязат пак 700 евро. Ако е така, не му мисли изобщо и купи Панасоника. Той има следващия сензор, 20МП, какъвто имам аз в ЕМ1 II на Олимпус. Усеща се разлика, по-хубав е от предишния 16МП като динамичен обхват, а и по-детайлни изглеждат снимките, защото това си е 25% скок в резолюцията. Също така снима хубаво 4к, макар и с малък кроп.

Ако си стигнал до тук, поздравления, много си търпелив [smilie5] Както може би си усетил, аз грам не съжалявам за "модернизацията", която направих. Препоръчвам я на всичките си познати, а вече и на непознати [smilie3]

P.S. тука само вмятам, да не се съсредоточаваш върху даден модел или байонет. Например за подобна сума (700 евро) можеш да купиш Сони 6100 с техния китов обектив 16-50. Няма да има стабилизация, но много други неща ше са по-хубави от тези на М5 II. Сензорът ще е чувствително по-чист, вероятно по-чист и от сегашната ти камера, плюс това автофокуса, както за снимки, така и за видео, ще е много по-добър. А има и още нещо (лично мнение, не научен факт или атака срещу разбиранията на форумните експерти) колкото по-нова е камерата, толкова по-добър е алгоритъма за генерирането на JPG снимките. За непрофесионална употреба, това е важен аспект. А Сонитата от последните поколения имат много хубави JPG-ове.



Публикацията е редактирана (12-04-20 18:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Olympus OM-D E-M5 II
Автор: nokoniko   
Дата:   12-04-20 18:23

Аз смених Никон д7200 /супер тяло/ с Olympus OM-D E-M5 III, който е нов модел и съм много доволен. Смяната я направих единствено, за да мина на по-малка, като размер и тежина техника. С панасоник 25/1.7 си пасват перфектно.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Olympus OM-D E-M5 II
Автор: rbobev   
Дата:   12-04-20 19:05

"Разликата в шума е над 2 бленди, може би 2,5. Дори твоя 5ххх Никон е по-чист от М5 II, гарантирам ти. Но в твоя случай разликата ще е по-малка малка. Може би една бленда."
А стабилизацията няма ли да компенсира малко този проблем?[smilie11] На по малко светлина ще се ползва по ниско ИСО. А за батерията – вече по търсих в Амазона и намерих 2бр за 20 евро. А и обективите ми се струват доста по евтини - между 150 и 300 евро ми излизат доста повече варианти от колкото за никона. За никона в тоя диапазон ми излизат само 35мм и 50мм. Панасоника GX9 с 12-60мм излиза към 800 евро, но не ми харесва как изглежда, а и батерията му я дават по зле...[smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Olympus OM-D E-M5 II
Автор: Yog   
Дата:   12-04-20 19:18

IBIS-a не само компенсира, а отатък. Със ЕМ1 II снимам на затвор 1 секунда нестабилизиран обектив с еквивалент 80мм и 8 или 9 от 10 снимки са с перфектен фокус. Най-дългият обектив, който имам, е еквивалента на 300мм, нестабилизиран. Без преувеличение, като снимам на 1/8 над половината снимки са с перфектен фокус. Направо е извънземно[smile] Обаче това е ако снимаш сгради или други абсолютно неподвижнин неща. Като искаш да снимаш хора, ако не искаш да са размазани или трябва да ползваш светкавица, или доооста по-бърз затвор. И тогава какъвто и IBIS-a да имаш - все тая [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Olympus OM-D E-M5 II
Автор: yakumo   
Дата:   13-04-20 12:12

Едно много подробно ревю на модела от един човек, който ги разбира техниките (виж в описанието за част 2 и 3) - текст


Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Olympus OM-D E-M5 II
Автор: Yog   
Дата:   13-04-20 12:30

Смислено говори. Но видеото е отпреди 5 години. Доста се е променил пейзажа на пазара за фотоапарати и техните възможности. Самото заглавие, че този модел е "истинският фото-видео хибрид" през 2020 предизвиква носталгични усмивки [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Olympus OM-D E-M5 II
Автор: hansto   
Дата:   13-04-20 12:39

колега и аз бях подобен случай, но от никон д5100 минах на fuji xt20. Та Олимпуса ако може го пробвай. Важното е на теб да ти хареса. Тук 100 човека ще ти кажат 100 различни неща

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Olympus OM-D E-M5 II
Автор: yakumo   
Дата:   13-04-20 12:41

Въпросът е за модел отпреди 5 години, и всички останали модели от тогава са отпреди 5 години. Какво точно очакваш да се говори?

Ревюто пределно ясно показва какво може да се очаква от E-M5 II - от което авторът на темата се интересува.


Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Olympus OM-D E-M5 II
Автор: rbobev   
Дата:   13-04-20 12:42

[smilie24] [smilie24] Благодаря за видеото. Много полезно беше. [smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Olympus OM-D E-M5 II
Автор: D.S   
Дата:   13-04-20 13:21

На тази цена не си заслужава със сигурност. 1400 лв ... Обектива не нещо особено. За толкова може да се намери и с 12-40 2.8

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Olympus OM-D E-M5 II
Автор: kvakioh   
Дата:   13-04-20 13:41

Леко “гаражно” е българското ревю от клипа, успях да изгледам 17 секунди...
Иначе и аз съм за по-бърз обектив, има доста варианти.
Най-изгодно е ново тяло и обективи втора ръка.
14-42 също не е добра идея.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Olympus OM-D E-M5 II
Автор: Yog   
Дата:   13-04-20 14:01

Човекът явно е решил да си купи този апарат и обектив. Да действа. Аз смятам, че М5 II не е лоша камера, но за същите пари може да се намери по-нов модел с по-добър сензор. В крайна сметка - негови са парите, негов е и изборът.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Olympus OM-D E-M5 II
Автор: kvakioh   
Дата:   13-04-20 14:06

Вариантите са достатъчно, има всичко, само €€ да е налице.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Olympus OM-D E-M5 II
Автор: rbobev   
Дата:   13-04-20 17:26

Само тялото, ново е 450 евро. По новите модели са над 900 - 1000, че и нагоре.
12-40 2.8 за по малко от 500 евро засега няма(втора употреба), а и само тази дължина не ми върши работа. Шофьор съм, обикалям много с камиона и доста често виждам много красиви и интересни неща, които няма как да приближа, затова съм се спрял на тази система със по дълъг обектив, и да не струва майка си и баща си. Ще разгледам за обективи втора ръка, но съм малко скептично настроен. Замислям се за варианта 14-42 + 40-150мм или 14-150... Никона още си е с мен, затова че бърза работа няма [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Olympus OM-D E-M5 II
Автор: quazimodo   
Дата:   13-04-20 17:52

rbobev написа:

> ...Никона още си е
> с мен, затова че бърза работа няма
> [beer]


Значи, спокойно можеш да изчакаш евентуалните коледни промоции и да закачиш нещо по-ново и интересно[smilie5][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Olympus OM-D E-M5 II
Автор: rbobev   
Дата:   13-04-20 18:34

Това би било доста разумно от моя страна, но като се познавам[smilie18]... едва ли ще изтърпя. И в базара разгледах, и из тукашните сайтове(Каталуня) разгледах, наистина има доста добри оферти на обективи. Някои може ли да ми даде жокер, ако си купувам обектив втора употреба, какво трябва да гледам за да не ме метнат? Че всички, които се продават са в перфектно състояние [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Olympus OM-D E-M5 II
Автор: kvakioh   
Дата:   13-04-20 20:49

Из испанско има магазини из Барселона и Мадрид, където може наживо да се видят обективи втора употреба. Иначе останалото е от чужбина.
Да се гледат как е зуум-а, дали фокусира на всичките мм, стъклата да са чисти, ако има ставбилизация дали сработва, как е цялостното състояние.
Иначе бих изчакал. Има време.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Olympus OM-D E-M5 II
Автор: keri-di   
Дата:   13-04-20 20:50

rbobev,Аз бих дал малко повече пари,и бих взел Olympus
OM-D E-M5 Mark III.камерата е страхотна по отношение на стабилизация,функционал,автофокус,и скорост на работа!
Ето едно обективно ревю,на фотограф,който знае какво говори.

https://www.stevehuffphoto.com/2019/10/16/the-olympus-em5-mkiii-review-a-mini-sized-em1-mkii/


По отношение на прословутото ISO,ето какво показва Робин.
Примерите са от Olympus OM-D E-M1 Mark III,но дефакто E-M5 Mark III е бюджетният вариант на на та E-M1-3.

https://www.youtube.com/watch?v=DS51w0lvXj0


[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Olympus OM-D E-M5 II
Автор: Yog   
Дата:   14-04-20 19:14

Може би това видео е по-показателно за разликата между двата сензора. М5 II използва същия сензор като оригиналната М5. Разликата с M5 III наистина е видима.

https://www.youtube.com/watch?v=du2Ok6FQKxc

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Olympus OM-D E-M5 II
Автор: ombre   
Дата:   15-04-20 09:15

https://www.youtube.com/watch?v=8Ekd9M8rA9c- Може на някой да му е интересно.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Olympus OM-D E-M5 II
Автор: МС   
Дата:   20-04-20 15:30

Не знам, дали се предлага още OMD-EII аз докато се гласях да си го купя излезе markIII и си купих него. За тялото съм силна ЗА, но 14-150 е с компромисно качество 12-200 е много по-добро, но цената е по-различна. Помисли, ако не ти е важно дългото 12-42 е за предпочитане.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Olympus OM-D E-M5 II
Автор: rbobev   
Дата:   28-04-20 13:57

Готово! Купих го. Вчера го намалиха на 599€ с 14-150мм II обектива За сега толкова. По нататък ще мисля за по хубав обектив. Гледам има твърди нови за по 200-250€, а втора ръка и по евтини. За про едва ли ще се изръся, но по нататък ще ги мисля. На първо време да разуча апарата със този обектив. Надявам се утре да пристигне и кат се прибера в четвъртък да ме чака в къщи [smile]. Благодаря на всички за съветите[beer]


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »