Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Ковидът и професията/хобито
Автор: TPECHAT   
Дата:   05-04-20 11:06

А бе... гледам имаше две теми, в които се говореше само за болести.. и затова бяха затворени. Не виждам някой да коментира как тази цялата история с лок дауна се отразява на това хоби / професия... въобще с цялата индустрия Сони/Бонбони. Не говорим за смъртност и т.н. Аз лично мислех тази година да си взема някои неща, но... ще изчакам до следващата година, въпреки че професията ми няма засега изгледи да бъде засегната. [smilie21]

Пийс [beer]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: X_C   
Дата:   05-04-20 12:46

Ilford, удариха кепенците. Сега кърлежите, че вдигнат цените до небесата[smilie21]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: hansto   
Дата:   05-04-20 12:49

Хм, аз съм ИТ, но в хазартна фирма, уволниха всички в казината, над 100 човека в офиса, скоро се очаква още, та дали е засегнат бизнеса :)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: kvakioh   
Дата:   05-04-20 12:49

Имам камери, макрообективи, снимам само макро в нас...
Имам проект за голям формат и плаки , със 7 локации да снимам, няма да виждам хора, няма да спирам в населени места, няма да видя хора. Не можело...
Ще снимам каквото може. Скоро хората от отсрещния блок с телеобективите.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: X_C   
Дата:   05-04-20 12:54

Между останалото си замина едни оглям фотограф
Скребнески

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Julius   
Дата:   05-04-20 13:46

Спряха темите заради мушмули, като тоя - kvakioh, че взел да мрънка на админа. Пич, като не ти се чете - пропусни темата, фокусирай се върху фотографските. Какво ти пречи някой оф-топик. Никой не ти е опрял пищова да четеш? Още повече в тия времена форума има шанс малко да живне покрай карантината, а и аз попаднах на някои интересни линкчета. Отделно ми е кеф да си лафим чат-пат с хора, които "познавам" косвено от 20 год. - от създаването на сайта.

Треснат,
Ковидът е перфектен, тепърва ще раздруса планетата и бая пластовете ще се разместят.
Не си мисли, че ще останеш незасегнат.
А и засягането има две страни - 10% от индустрията нагоре, другите 80-90% надолу...
От кои ще се окажеш - тепърва ще си проличи.
Не бързай, има време, истинските турбуленции още не са почнали. Слагай колана.
Тая година по пързалката надолу; следващите 2-3 - бавно и мъчително нагоре.

Фотокина 2020 отпадна, изместиха я чак 18-21 May 2022.
Дотогва темата ми от 2018 остава актуална! [smilie7]

На мен ми е по-любопитно бъдещия трафик как ще се реорганизира. Дали малките нискотарифни превозвачи ще оцелеят или фалират... дали ще секнат евтините полети, респ. евтините пътувания, въпреки че петрола задълго ще остане евтин (но не и горивото, поне не в Европа). Оня ден бай Дончо изрева на арабите, понеже фалира първата америк. шистова компания и ония затягат добива.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: nyamago   
Дата:   05-04-20 14:21

Понеже фотографията не ми е професия, мога само да си въобразя какво им е на професионалните фотографи. И ето какво си въобразявам:

- Сватбена фотография: най-зле ударена, няма сватби, няма никакви събирания на хора - нито в църкви, нито в кръчми, нито на природа. А тоя жанр като че ли а ней-представен (професионално) във форума, та очаквам някой да сподели с какво заместват загубени доходи?

- Репортажна: няма събития на живо, да се снима онлайн видеоконференция от екран май не е много репортаж? Единствен шанс (който се сдобие с разрешителни за целта) - болници, аптеки, морги... погребения?

- Спортна: спорт няма никакъв (за професионално снимане). Ако не се брои папарашкото (само от почтена дистанция!) снимане на едноличния фитнес, разрешен в парка за кратко. Ако това е професионално?..

- Улична: остава меродавна, но без 'улици и хора', само празни улици като в град на призраци (то май си е репортаж от 'събитието' на годината). На празните улици може да се снима и

- Архитектура: но колцина професионални фотографи получават платени ангажименти за сгради? То май си е повече хоби (като на мене).

- Паспортни снимки: все някой трябва да ги прави? (Или има навсякъде достатъчно будки-автомати?) Но паспорти май не са много нужни засега, като няма пътувания. Нито шофьорски книжки, като не дават дори да се кара... При всички случаи, макар още 'отворен', тоя жанр също е изтънял...

- Продуктова фотография: може би най-незасегната, насаме с неодушевени предмети е и безопасно, и легално разрешено. А затварянето на магазините засилва електронната търговия и трябват повече снимки! (Освен установените търговски сайтове, сега някои закъсали физически търговци 'откриват' онлайн канала и трескаво си правят сайтове, белким продадат все пак нещо).

Нещо друго да върви все още? Или някой да изкарва добри пари в проречена по-горе област? [smilie11]

[shtrak]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Grimjaur   
Дата:   05-04-20 14:38

За мен е хоби... Уплътнявам си знанията и експериментирам с машинката през прозореца - учудващо какво може да се направи и с нисък клас фотоапарат, ако се разровиш, прочетеш и пробваш. И аз, като колегата hansto съм в IT сферата, ама при мен още не се забелязва осезаем спад.. Вярно, изкарват ни някой и друг ден отпуска, но това е чистене на натрупани дни.. Тепърва ще има голямо раздрусване... В крайна сметка винаги мога да ида на село да си копам нивите...[smilie7]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: stef7   
Дата:   05-04-20 14:46

@Julius
Споделям твоето мнение както по отношение на темата във форума така и по отношение на икономиката.

Админите затварят всяка тема свързана с вируса, явно някои колеги се страхуват да не се заразят през интернета и форума [smile] Който не иска да разцъква за вируса да не чете съответната тема. Просто. Има теми за електрически коли, компютри и т.н. но не и за вируса. Е защо, това не е единствената тема несвързана пряко с фотография.

Въпроса е за колко време ще могат западните държави да повторят това което китайците направиха и дали ще могат въобще. Ако затворените държави и икономики продължат 2-3 месеца мисля че икономически ще минем относително по-лесно. Ако продължат повече не знам, мисля че тогава щетите ще са много по-големи и дългосрочни.

За фотографията не виждам проблем. Имаме си камери ще щракаме. Като излизам или в къщи всеки ден щтракам по някой кадър. Имам и повече време за хобито от преди. Най-после имам време да обработя всички кадри които съм трупал през годините. [smile]

Фотографията като професия, докато икономиката не дръпне, ще е много трудно. Първо се съкращават всички по-второстепенни разходи.

Няма съмнение ще ни засегни всички, повечето с отрицателен знак, но както Julius каза някои с положителен.[smile] Някой от най-големите състояния в света са натрупани по време на войни и глобални катастрофи.

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: tarantulaxxx   
Дата:   05-04-20 15:16

При мен фотографията е хоби, и слава Богу това положение засега не засяга професията ми, защото в момента работим онлайн. Иначе ми отпадна един ангажимент за снимане на меню за хранително заведение. Собственикът ми се обади и отказа поръчката с думите: "За какво да правя ново меню, та аз затворих заведението. И разпуснах персонала."
Да, сега е по-трудно да се снима с модел. Откакто въведоха този режим, не съм снимал. Даже със сапунерката не съм излизал да щракам покрай лодките и морето.
Финансово също не ме засяга, въпреки че точно преди 3 месеца започнах основен ремонт на жилището си. Оказа се, че надхвърлих смятанията си и се наложи да изтегля малък заем. Да сме живи и здрави - ще го върна. Не ми пречи хляб и вода да ям.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: шдфдшд   
Дата:   05-04-20 15:28

Автор: TPECHAT
Дата: 05-04-20 11:06
... Аз лично мислех тази година да си взема някои неща, но...


...земай , не му мисли...ако ще се умира, поне да не е " с отворени очи"...аз така направих...[smilie21]

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Julius   
Дата:   05-04-20 15:52

stef7 написа:

> Въпроса е за колко време ще могат
> западните държави да повторят
> това което китайците направиха и
> дали ще могат въобще. Ако
> затворените държави и икономики
> продължат 2-3 месеца мисля че
> икономически ще минем относително
> по-лесно. Ако продължат повече не
> знам, мисля че тогава щетите ще са
> много по-големи и дългосрочни.

Единия от проблемите е, че локалните шокове не протичат паралелно. Италия и Испания да приемем, че са на ниво плато (въпреки, че има и т. нар. "фалшиво плато", никой още не може да каже дали не следва пауза преди кризата да превключи на 2-ра предавка), но да приемем, че са подминали техния пик - следват Щатите, Франция и УК. Последните специално са най-големите галфони и тепърва ще си берат плодовете, защото отсвириха хем най-близкия, хем най-богатия пазар - а именно Европейския, за да гонят щатския и австралийския - дрън-дрън. Но тоя вирус изобщо не го бяха включили в представите си за света, а с фалирали самолетни компании такъв внос-износ ще видят до другия край на планетата, че... но на оня с русата юфка тепърва ще му се прояснява. Мисълта ми е, че дори част от Европа да се измъкне по-рано - другите тепърва може да почнат да влизат - Бразилия, Индия и ти ако си зависим за суровини или пазар от там - пак ти се къса веригата! Имаш суровина - няма къде да си пласираш продукцията... или имаш пазар за сглобки, но няма материал... колко месеца можеш да изкараш така? А тоя вирус има да циркулира из планетата поне половин година. Така че тепърва ще има и 6-часови работни дни, после и 4-часови... вкл. и в ИТ-индустрията и други силни за момента сфери.

stef7 написа:

> Няма съмнение ще ни засегни
> всички, повечето с отрицателен
> знак, но както Julius каза някои с
> положителен.[smile] Някой от
> най-големите състояния в света са
> натрупани по време на войни и
> глобални катастрофи.

Не съм от конспираторите, но понякога най-богатите имат интерес от такива състояния, защото така се трупа най-бързо капитал - шоково и ударно! Като кола, когато затъне в калта - буташ я назад, преди да бутнеш напред. [smilie3] Тия с петрола защо мислиш правят такива удари - докато Клинтън беше на власт Щатите инвестираха яко в зелени енергии, дойде петролния магнат Буш и се оказа, че в Б-я имаме повече инвестиции в зелена енергия от Щатите! ОПЕК нямат интерес петрола да е постоянно скъп, защото следват точно такива инвестиции! Имат интерес от силен, но кратък шок. Сега обаче свалят, но света за да се оправи има нужда от силен долар и петрол. Евтиния води до фалит - първите оняден подадоха заявление по чаптър 11. Все подозирах, че по времето на тоя мошеник Тръмп Щатите ще ги застигне най-голямата им криза, но... още не могат да се оценят щабите на цунамито. След време може да говорим за предстоящото като за най-голямата криза в живота ни - както оная от '29, преди почти 100-на год. Циклите на Кондратиев са по толкова - 50 год. а измежду тях има по някоя и друга по-малка рецесийка, като тая от 2008 г. Лошото е, че не намирам из нашите статистики разбивка на заетостта по сектори, но ако туризма генерира към 10% от БВП, падането му на 2% примерно, автоматично води до ~4% безработица. И като добавим върналите се у нас... до края на годината вероятно ще е двуцифрена.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: nislon   
Дата:   05-04-20 15:58

Генерааала, генераааала, генераа-ла ... наш човееек.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Божидар58   
Дата:   05-04-20 16:24

Тук един такива конспиративни теории е развил, че ще кажеш че е най-големия специалист в света по всички проблеми...Айде, моля Ви се....
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: CDman   
Дата:   05-04-20 16:47

^^
То пък професора-фотограф дето се разписа хич не се изложи. [smilie5] Все си мислех, че "Двойникът" с Тодор Колев е гротеска на научната общност, но излиза, че не е. [smilie8]


По темата:

Фотографията ми е хоби. Пари не вземам или ако някой ми е дал, то са били дребни стотинки в сравнение с хонорарите на сватбарите.

Може да прозвучи гадно, но сега ще се види на кой колко му струва труда.

Тези, които взимаха луди пари от суетни парвенюта ще им се наложи да хванат мотиката. Работа ще има колкото искаш.

Лично аз съм работил 99 работи. Стига да съм здрав от никакъв труд не ме е срам. Нека да мине кризата ще му мисля.

Сметки без кръчмар не правя. [smile]

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Julius   
Дата:   05-04-20 17:00

nislon,

Знаеш, в живота понякога идват и трудни решения... и на бай Дончо много му се иска да рестартира икономиката, но моралния удар? Както каза оня пич - губернатора на Н.Йорк - искате да си запазите стандарта на живот? ОК!
Ще можем ли обаче да продължим да вечеряме в скъпи ресторанти, игнорирайки труповете в ъгъла на заведението?
(доста силни думи)

Не мислиш ли, че това ще доведе до окончателното ни отчуждаване и дистанциране, до перфектната безчувственост?
И без това отгледахме общества, съставени изцяло от егоисти и самовлюбени в себе си нарциси, вторачения в собствения си пъп? Пък ние в Бг, дето в толкова отношения сме се провалили - сигурно в почти всяко едно! Сега има макар и нищожен шанс да се направи поне нещо за възрастните хора, колкото и малко да е и на каквато и цена да е.
Колко народ измря, ровейки в кофите за боклук, в мизерия и нищета от '89 год. насам...

Най-кошмарния вариант, който предполагам може да съществува е:
родителите ти да живеят толкова време, колкото ти си безработен?!
И да си изправен пред избора - те или децата ти..........
______

Божидар58 написа:

> Тук един такива конспиративни
> теории е развил, че ще кажеш че е
> най-големия специалист в света по
> всички проблеми...Айде, моля Ви се...

Подозирам, че визираш мен, само че аз боравя с данни, които лесно могат да се проверят, затова и изказвания като твоите грам не ме впечатляват. Същите шаблонни коментари от същите инертни елементи на пазара ги имаше и предната криза отпреди 13-14 год. Учители и таксиметрови шофьори се нашиха с кредити, за да влязат на борсата в идеалния ѝ пик (мислейки си, че я познават)! В крайна сметка се върнаха към старите си професии и се чудеха как да обяснят на семействата си защо няма да могат да отидат на екскурзия следващите 5 год.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: kvakioh   
Дата:   05-04-20 17:10

Julius- прекалено много изхвърляния, прекалено малко мисъл в тях. Темите за актуалното състояние на света не ме вълнуват, тук се говори за снимане, фотография, техника и т.н. На никого не съм мрънкал, просто няма смисъл от такива неща. Също така ще пиша и изказвам точно и където си искам!
Нещата са ясни и точни- не можем да правим каквото искаме, има ограничения, за хората, които е професия със сигурност е тежко.
Случаи всякакви, най-фрапантния свързан с фотографията беше за американска сватбена фотографка, болна, и заразила доста хора при служебно задължение.
Новата техника ще се забави, за некеф на разните техноманиачета, с обикновени Fuji, Сонибойз притихнаха, нещата са по-спокойни тук.



Публикацията е редактирана (05-04-20 17:22)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Julius   
Дата:   05-04-20 17:30

kvakioh написа:

> Julius- прекалено много изхвърляния,
> прекалено малко мисъл в тях.
> Темите за актуалното състояние на
> света не ме вълнуват, тук се говори
> за снимане, фотография, техника и т.н.

В един взаимосвързан свят никоя сфера не е изолирана. Отделно аз не карам никого да вярва в нещо, което да не може сам за себе си да провери. Фактите са всеизвестни и общодостъпни. Личното ми мнение е базирано на дългогодишен опит.

Апропо - ти като някакъв собственик на форума ли се изживяваш? [smilie7]
Ти ли си този, който определя какво ще стане и какво не?
Спести ми личните си съобщения и размисли на тема: "За какво е форума и за какво не е"... [smilie3]


https://i.ibb.co/1LzWT7w/12.jpg

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: kvakioh   
Дата:   05-04-20 17:35

Хххаха, знаех си, че ще копираш това. Смешен си. [smilie2] [smilie19]
Просто няма смисъл да се дъвче едно и също, ще си пиша каквото искам!
Не виждам защо толкова не може да се каже, че нещата няма да са същите известно време и после ще се оправят. Толкова.



Публикацията е редактирана (05-04-20 17:37)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: nislon   
Дата:   05-04-20 17:39

Julius не съм те провокирал с нищо, но ще ти отговоря, щом питаш.

Като мантра се повтаря, че който е против превръшането ни в безправни и безропотни овце, които с радост трябва да се съгласят да са следени навсякъде, който не ръкопляска на тази хайка разбойници, на него не му пука за родителите му.

Аман от такива приказки. С толкова много дезинформация и лъжи ни заливат, че на някой друг ги приказвай, колко са загрижени.

Продължавайте да се окуражавате и да си повтаряте "стой си в къщи". Още малко остана. Още няколко удължавания на мерките и дозатягане, после ... ще видим.
Освен това, трябва и виновни, които да се сочат спръст, затова, че мислят по друг начин.



Публикацията е редактирана (05-04-20 17:41)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Julius   
Дата:   05-04-20 17:40

Аз играя с открити карти! [smilie7]
Нямам какво да крия.
Пък нека да съм смешен...

А ти си докладвай каквото искаш и на когото искаш.
Имаш цялата ми благословия. [smile]
Единствено форума може да загуби от цялата работа.
В името на личния ти комфорт.
Но пък ако наистина ти си толкова важен за админите... [smilie24] вярвам ще се погрижат за вътрешното ти спокойствие.
[beer]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Julius   
Дата:   05-04-20 17:44

nislon написа:

> Julius не съм те провокирал с нищо, но
> ще ти отговоря, щом питаш.
>
> Като мантра се повтаря, че който е
> против превръшането ни в
> безправни и безропотни овце, които
> с радост трябва да се съгласят да
> са следени навсякъде, който не
> ръкопляска на тази хайка
> разбойници, на него не му пука за родителите му.

Не съм се почувствал провокиран. Странно ми е защо ти така го тълкуваш?
И на мен не ми харесват много неща, но не виждам разлика в другите държави. И там ги превръщат в не по-малко "безправни и безропотни овце".

Знаеш, че във всяко едно общество има мислещи и немислещи хора.
И законите се пишат обикновено за втората категория!
Затова и първата обикновено страда.
Всеки един керван е толкова бърз, колкото е и най-бавната камила.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: kvakioh   
Дата:   05-04-20 17:44

Julius,за какво докладване говориш! Някаква параноя явно, с цел! Като сочиш с пръст, другите три пръста сочат теб!
Изказвам се там, където искам, не виждам какъв ти е проблема, достатъчно психясали хора има.
Ето темата тук добре е поднесена и авторът й е попитал и задал някаква добра посока, ти избиваш на някакви лични нападки, Ню Йорк, разни допълнителни бозички и т.н.



Публикацията е редактирана (05-04-20 17:46)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: wlad   
Дата:   05-04-20 17:44

баси падението! няма дъно!
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: nislon   
Дата:   05-04-20 17:45

https://www.youtube.com/watch?v=304mywDzN_w


 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Julius   
Дата:   05-04-20 17:48

kvakioh написа:

> Julius,за какво докладване говориш!
> Някаква параноя явно, с цел!

Не мога да повярвам, ще падна от смях просто... [smile]

Ти идиот ли си?

Върни се на собственото си съобщение и прочети реда на който ми пишеш, че:
"САМ СИ ДОКЛАДВАЛ НА АДМИНИТЕ НЯКАКВА КЛИКА ОТ ТРИМА ИДИОТИ..."

Идея си нямам кой визираш, но наистина 5 пари не давам за теб и докладите ти.
[beer]

p.s.
По темата - ето ти връзка - още в първия коментар писах за отменената Фотокина! [smilie3]



Публикацията е редактирана (05-04-20 17:51)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: hansto   
Дата:   05-04-20 17:48

@квакиох
"Новата техника ще се забави, за некеф на разните техноманиачета, с обикновени Fuji, Сонибойз притихнаха, нещата са по-спокойни тук."

Fuji не е обикновено ;)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: kvakioh   
Дата:   05-04-20 17:55

Julius, това беше преди близо 2 години, не си толкова оригинален. ЗА Photokina, може би ти е интересно, защото си се засилил да гледаш витринни камери и обективи, нещо като безмислено автошоу Женева?
hansto, имам нещо впредвид, като пиша "обикновено", който го прочете си знае много добре. С Н1 е.



Публикацията е редактирана (05-04-20 17:55)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Julius   
Дата:   05-04-20 18:02

kvakioh,

Почини си, струваш ми се уморен.
Няма смисъл да ми заливаш пощата. [smilie3]
Няма да отговоря на личните ти съобщения.
Ако можеш да обогатиш с нещо темата - пиши, ако не... докладвай на който и каквото искаш/ [smilie24]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: kvakioh   
Дата:   05-04-20 18:04

Тогава защо започваш лично да сочиш насам-натам с пръст? Почивай ти!
Ето, тук темата свързана с актуалната ситуация ми хареса и казах каквото искам и усещам.
Това е ФОТОФОРУМ, не местенце за седенки и лакърдии. Ето затова беше премахната и говорилнята преди. [beer]



Публикацията е редактирана (06-04-20 07:08)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: wlad   
Дата:   05-04-20 18:05

оня ден, "някой" разправяше за някаква дърта свекърва от тия злобните. Мисля, че спокойно може да се доразвие образът до - дърта самовлюбена и егоистична свекърва, от тия клюкарките!
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: boni   
Дата:   05-04-20 18:57

Като човек, който с това се занимава ще се включа. Имам 35 капарирани сватби за сезона. За сега отпаднали ангажименти нямам. Местят всичко към края на лятото/есента и заемат дати и през седмицата. Ако някак си се размине, ще снимаме есента. Ако не се размине, вероятно ще отпаднат част от ангажиментите, а други ще се преместят за следващата година. Междурвеменно аз лично използвам времето да мисля и работя по други проекти, да си спортувам в двора, да си усъвършенствам английския, да гледам филми и да чета книги. Всъщност това безвремие ми отвори време да поработя по неща, за които все нямаше време. Харчим по-малко в "авариен" режим и осъзнаваме, че сме харчили за доста глупости:) Ще има рецесия , няма начин, ще свием разходите и ще се радваме на семейството и живота. Само да сме живи и здрави.
Надявам се, че ще му намерят цаката на вируса.



Публикацията е редактирана (05-04-20 18:59)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Julius   
Дата:   05-04-20 19:00

kvakioh написа:

> Тогава защо започваш лично да
> сочиш насам-натам с пръст?

Ти май наистина не схващаш, а? [smilie7]

Треснатия се чуди защо темите за вируса бяха затворени, а те бяха затворени след твоето мрънкане до админите, че не ти се четяло за вируса! Ами не чети бре - кой те кара? [smile] Не разбирам? Във форума има толкова теми, които не ме интересуват, засягат и т.н. но аз не пускам доклади да ги затворят. Просто ги подминавам.

А в оная тема бяха дадени интересни линкове, включиха се и хора, които имат опит в съответната сфера /вярно 90% от мнението им беше авто-реклама/, но аз поне научих нови и интересин неща, и въпреки това темата беше затворена! И с мнението си му отговорих на Треснатия.

Но ако и тази тема админите я затворят - мисля, че съвсем ще загубят и малкото останали пишещи тук.
Мен поне със сигурност.

p.s.
Не светът е създаден за тебе, а ти за него!
Опитай се ти да се адаптираш към него, а не да го нагаждаш към себе си. [smilie3]

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: kvakioh   
Дата:   05-04-20 19:05

Ма пиши им на лично на тия капацитети, да си говорите, какво мрънкаш и анализираш и обвиняваш хората, че са затворили темите предишните? Детински работи.
Няма смисъл да дълбаеш срещу мен, защото нищо не съм направил, освен да изкажа мнение...
Най-интересното е как човек, регистриран тук 2017-а година казва, че познава хората пак тук 20 години. Задочно. Ей така, задочно да си говори.



Публикацията е редактирана (05-04-20 20:16)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: agop4o   
Дата:   05-04-20 19:09

Наистина защо трябва да се затварят теми които на някой не им харесва.Като не ми харесва някоя програма по телевизията не я гледам.Като не ми харесва някой салам не го купувам.Нещо на комунизъм ми навява[smilie23][smilie23]

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Julius   
Дата:   05-04-20 19:11

boni написа:

> Надявам се, че ще му намерят цаката
> на вируса.

Дано. [smilie24]

Но колкото повече се проточат нещата, толкова по-трайно ще се променят и навиците ни. Някои стари може би напълно ще изчезнат, някои нови ще се настанят. Това наподобява на тези системни шокове, които установяват равновесие на едно друго, по-различно от старото ниво (но само до следващия шок).

Интересно дали няма да се появят "дистанционни фотографи" - изцяло с дрон например?
Само че на закрито - църкви, обред. дом - някак не си го представям все още... [smilie8]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: asahi   
Дата:   05-04-20 19:27

Очаквах да прочета нещо полезно, но освен това на Бони останалите са деструктивни.

От визуалните изкуства очаквам порноиндустрията да дръпне напред. Другите - друг път.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: OIM   
Дата:   05-04-20 19:31

Такива теми се затварят защото тук е фото форум , има хиляди други форуми в които може да се дискутира
Хората и без това са стресирани и влизат тук за хобито си , но какво виждат - най- отгоре пак тема за вируси

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Slivenski   
Дата:   05-04-20 20:54

Фотографията не е само матрици, пиксели и техничарски булшит.
Дълго време всяка различна от това тема се затваряше - което превърна форума в сухарско и лишено от емоция място.
Извънредната ситуация засегна всеки аспект от живота ни.
И професионално, и социално, и лично.
За мен - време за преосмисляне, ядене, пиене... и тия ЧЕТИРИ неща.
Да сме живи и здрави!
И това ще мине... [beer] [smilie21]

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: alext   
Дата:   05-04-20 21:23

Най- хубавото на кризата е, че най- накрая след толкова години безхаберие и занемаряване се обърна внимание на една от най- важните групи в обществото лекарите и мед. сестри. Засъжаление голяма част от това съсловие е прогонено навън. Ако оцелее държавата след кризата е хубаво да се помисли как да се възстанови това, което беше съсипано и да се върнат младите хора към тези професии, но едва ли, всичко ще бъде отново забравено и потулено. З

пс А Julius не се връзвай на kvakioh. Живее си в собствен свят, където се мисли за царя на нещо, обича да напада, да праща средни пръсти [smilie19] и т.н абе малко човече, забравяш и подминаваш [shtrak]



Публикацията е редактирана (05-04-20 21:28)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Julius   
Дата:   05-04-20 21:29

OIM - със страх не се живее, човек!
Приемаш промяната и се адаптираш към нея.
Иначе да си заровим главите в пясъка - хубаво, ама пък се оголват други неща.
Пак не става...

kvakioh написа:

> Най-интересното е как човек,
> регистриран тук 2017-а година казва,
> че познава хората пак тук 20 години.

Ще трябва повече да се напрегнеш. [smilie3]
Някои от темите ми са публикувани 11 год. преди да се регистрирам! Coool, a? [smilie7]
М/у другото и тази тема замина у киреча - почти никой не я разбра, освен nomadsl.
А статията наистина си е много добра.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: BXMarkov   
Дата:   05-04-20 21:58

Julius написа:
> Ще трябва повече да се напрегнеш.
> [smilie3]
> Някои от
> темите
> ми са публикувани 11 год. преди
> да се регистрирам! Coool, a? [smilie7]

Хаха те и Горби често го бъркат с Черен Петър [smilie18]

Поздравления за Треснатия, че пусна темата и на Юлиус и Бони за смислените коментари [smilie24]

Според мен за хората изхранващи се основно с фотография нещата не са толкова страшни, ако всичко това продължи до 3 месеца, след това рязко ще станат сложни, защото услугата с малки изключения не е от първа необходимост, а платежоспособността ще е драстично намалена в необозримо далечен план.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Julius   
Дата:   05-04-20 22:24

Днес попаднах на една статия, която ме подсети за нещо доста старо и позабравено. Един хипотетичен сценарий, който може да ви даде идея как да разпознавате сигналите, че рецесията не просто ще дойде, а че ще е дълбока! Става дума за нерационалността на нашите собствени действия. Сценария е, че се случва събитие, като напр. рязко изтегляне на 1/2 от парите в обръщение или рязко обезценяване голяма част от активите и т.н. Златото е в банките, парите по депозитите, но част от парите ги няма (затова и ФЕД и ЕЦБ почват да печатат спешно)... В такъв момент, ако всички се съгласят автоматично на намаляване на доходите, съответстващо на спада - тогава не би имало проблем! Ще настъпи равновесие.

Само че в действителност не става така - хората отказват да приемат намаляване на заплатите, това пречи на фирмите да намалят продажните цени, като същевременно отказват да приемат намаляването на поръчките, безработните отказват да повярват, че търсенето на труд е намаляло... и крайния комбиниран ефект е, че удължаването на тези фактори води до това, че рецесията се е просмукала в икономиката.

Футболистите в Англия не иска да им се намаляват заплатите!

Ние вече сме по-бедни отпреди, още не сме го усетили, но съвсем скоро ще трябва да го приемем! [smilie7]
И да се надяваме да се върнем на сегашните нива до 2-3 год. Да не е повече!

Това, което може да се направи е, ако някой има кредити - да ги разкара (доколкото е възможно), аз съм предупредил приятелите си (които са под наем) да почнат вече да подготвят хазяите си да им намалят наемите, защото ако отказват - съвсем скоро няма да видят дори наематели. По-добре да се съгласят на редукция с 30-40%, отколкото със 100%...
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: kiten   
Дата:   05-04-20 23:36

И другия примерен вариант като на бони ангажиментите, разбрахме всички спазарени сватби други ангажименти се изместват за по-късно. И бони понеже е спазвал карантината и короната я познава само от телевизора и неговите приятели от щаба и няма до момента никакви проблеми. Свършва карантината ... И на първата сватба след карантината е без маска, ръкавици и очила, за да не прави впечатление и вече не е нужно. И с колкото и дълго фокусни обективи да работи от необходимото разстояние от 2 метра след няколко дена, не дай си боже пипва вируса, защото от гостите има австрийци и италианци и други чужденци!
И какво ще прави за следващите си ангажименти как ще подходи ? Как ще бъде решен този коварен казус!
[smilie11]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: boni   
Дата:   06-04-20 00:11

Kiten, то изобщо за да има сватби и сезон, няма друг начин освен да бъде разработено лекарство, което решава проблема. Иначе дори и при разхлабени мерки, няма да има допуск на чужденци и големи събития. Така че тук нещата са ва банк, или има или няма.
Като няма, няма, ще правим друго. Фотографията не е единственото нещо, с което мога да се изхранвам.
Тази криза показа ясно на света, кои са истинските ВИП личности. Ако здравните работници са основите на сградата, учените и учителите стените , производителите покрива, то всякакви шоумени, спортисти и т.н., както и ние включително сме боята по мазилката. Хората ще плащат за боя ако са подсигурили всичко друго. При едно земетресение се вижда кой държи сградата - здравата основа и стените, не боята:)
Аз за всичко това съм мислил през годините и съм се постарал да взема мерки отдавна, така че ако фотографията не може да ме изхранва, ще работя това, което може.
Майка ми е на 73, пенсионирана мед сестра и пак работи защото няма кой, излага се на опсаности цял живот за никакви пари, не бих си позволил да мрънкам.



Публикацията е редактирана (06-04-20 00:13)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Yog   
Дата:   06-04-20 00:12

Фотографията е само хоби за мен, плюс това едно от хобитата ми. Не влагам много усилия и мисъл в нея ( [smilie5] ) буквално започнах да си купувам фотоапарати и обективи, защото не ми харесваше качеството на снимките от телефони и point-n-shoot фотоапаратчетата, които имах. Понеже не се стремя към определен жанр фотография, хеле пък някакви художествени постижения, пандемията не засяга това мое занимание кой знае колко. То и в момента не е забранено да се разхождам по улиците и да снимам.

А за икономическият аспект - според мен е по-многопластово, отколкото хората си мислят или го изкарват. Ако една фирма съкрати служителите си, защото дейността й е спряла, след 6-7 седмици, примерно, когато всико пак тръгне, с какви работници ще работи тази фирма? Пак същите. То други няма откъде да се вземат на изтънелия ни пазарец на труда.

Със сигурност ще има хора, които ще бъдат (или са) в тежко положение. Ако имаш 0 лева спестявания и живееш от заплата до заплата, дори 1 месец без доходи може да е драма. Но това няма да продължи вечно. С помощта на родители, роднини или приятели, отсрочка от наемодател или кредитор и т.н., всеки търси някакво краткосрочно решение. Ако не друго, булгаристанците сме доказали, че можем да оцеляваме с ограничиен ресурс.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: asahi   
Дата:   06-04-20 00:28

Ще има още една цедка кой колко е кадърен.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: kiten   
Дата:   06-04-20 00:28

С една дума на сватба се щрака от гостите с телефони в ръка и така докато премине кризата от към финансовата страна.
Много песимистично го виждате близкото бъдеще! Ако оживеем /оптимистите винаги са повече от песимистите/ после харчим спестяванията си, докато руслото на живота не тръгне както до преди няколко седмици.
[beer]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: boni   
Дата:   06-04-20 00:37

Kiten, Аз съм оптимист. Отговорих ти на въпроса. Ако нещо се обърка в тоя бранш мога да правя много други неша. Мога примерно да си направя студиото в центъра на София на пекарна :) Мога да се занимавам със земеделие. Мога да стана учител по математика и физика , мога да изкарам курсове и да се занимавам с ИТ ( имам диплома за програмист и то на ниско ниво - асемблер, както и на Си, Фортран и т.н. от СМГ и за електронен инженер от ТУ , забравил съм много неща, но едва ли ще ми е проблем да възстановя някакви базово необходими знания , особено при съвременното блоково програмиране)
Работил съм много и различни неща, ще се оправя, само живи и здрави:)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: kiten   
Дата:   06-04-20 00:53

boni Широк специалист по всичко е понятие от бай-тошово соц време. Много не ми се вярва да си добър хлебопекар или програмист както умееш фотографията.
Понеже всички сме широко скроена нация, много учени и изучени, можещи и знаещи, ще видим как ще я докарат в близко бъдеще след тази пандемия и мор. Къде ще сме сравнени с другите европейски държави? Може и да станем швейцарията на балканите, както края на 30-те години на миналия век.
[smilie5]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: nyamago   
Дата:   06-04-20 02:18

> Широк специалист по всичко е понятие от бай-тошово соц време.

Да - и по онова време се смяташе за лошо нещо и бай-тошовите пропагандисти го осмиваха с комедии като "Специалист по всичко". Правилната линия беше да си тесен специалист, а не всестранен. Всяка жаба да си знае гьола [smilie8] Ти това верую ли изповядваш?

А защо да не може Бони да е добър хлебопекар? Твърде много ли е някой да знае и може нещо друго?

А той дори не е казал, че ще ПЕЧЕ хляб - да отвори хлебарница не е същото. Иска се да е читав бизнесмен (за което имаме някои свидетелства?). Ще наеме наистина добър пекар (а не аматьор, какъвто нищо не му пречи да е) - и добрият пекар ще пече, Бони ще управлява фирмата. [smilie6]

А за програмист дори не е нужно да е добър - достатъчно е да е 'приличен' (среден) - при тоя глад за кадри в бранша, няма да остане на улицата.

Но думата беше дошла за широките и тесните специалисти. Някой мъдър автор беше казал (приблизително, по памет):

"Някога човечеството знаеше по малко за много неща. Днес се специализираме и знаем много - за малко неща. Един ден ще знаем всичко за.. нищо."

Наслука в тясната специализация! [smilie24]
[beer]



Публикацията е редактирана (06-04-20 02:19)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: wlad   
Дата:   06-04-20 02:34

Може и да станем швейцарията на балканите

то баш сега е моментът, като гледам какъв здрав шут ще получат китайците след края на тоя ад.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Julius   
Дата:   06-04-20 09:00

Yog написа:

> Ако една фирма съкрати служителите си,
> защото дейността й е спряла,
> след 6-7 седмици, примерно, когато всико
> пак тръгне
, с какви работници ще работи
> тази фирма? Пак същите. То други няма откъде да
> се вземат на изтънелия ни пазарец на труда.

Yog,

Концепцията ти стъпва на погрешно предположение, затова и не достигаш до правилните изводи. Няма как като на комп. игра да сложиш света на пауза (докато отшумят негативните аспекти на кризата, запазвайки по някакъв магичен начин само положителните), после да цъкнеш на Плей и всичко да тръгне по стария си начин. Не! Няма как след 6-7 седмици светът да заработи по познатия си начин, защото хубавото и лошото винаги вървят ръка за ръка в него.

Двата най-вероятностни сценария за това, какво ще се е случило след тези 6-7 седмици е или някой конкурент да те е изхвърлил от пазара или 1/3 от клиентите ти да са фалирали, а половината от останалите 2/3 да искат отсрочка 3 до 6 мес. в плащанията си към теб, а междувременно приходите да са паднали с 90% - и единственото, което остава е фирмата да се свие до санитарния си минимум - шефовете и едно ядро от 10-20% от служителите. А тези, които не успееш да запазиш и разчиташ да върнеш след време - дори и да не са се преквалифицирали през това време, надали ще се върнат. А ако не можеш да намалиш бройката (както са отборите в спорта) режеш заплатите - НБА с 50%, Бундеслигата с 20%...

wlad, те някакви тексасци заведоха вече дело за 20 трлн. $, но държавите доколкото знам не могат да бъдат държани под отговорност за подобни неща.

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: CDman   
Дата:   06-04-20 09:09

Завели били дело р'ишли срещу Китай. И къде ще заседават съдиите ? В Ню Йорк ? [smilie5]

Сигурно знаете или поне сте чували понятието "естествен подбор". Ако сте се чудили какво точно е - ей това е.[smile]

Идва "нещо", което поставя едни "условия" и който не слуша - аут.

Футболистчетата не искали да им намаляват заплатките.

Ми добре. Като им фалират клубчетата да земат да станат санитари. Ще тичат между леглата наредени по стадионите, превърнати в полеви болници за по нЕколко милиона на месец, а феновете им ще ги аплодират от трибуните (или поне така ще им се иска).[smilie7]

Тръмп не искал да затваря държавата. Американците били смели и щели да преминат през това.[smilie5]
Ми добре. Да си щъкат из моловете, да си правят предизборните събранийца и да не обръщат внимание на хладилните камиони на паркингите.[smilie6]

Сериозно:

Вируса не знае езици, не може да му обясниш колко умен, колко си нужен на този или онзи и да минеш между капките.
Ако му играеш по свирката - може и да оживееш. Ако се правиш на велик ... ми добре.[smilie5]

п.п. Не знам дали е виц, но мексиканците вече били благодарни на Тръмп за стената, която построи на границата, защото им помагала да спират американците, които искали да избягат в Мексико. [smilie18] Та тъй[beer]

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: wlad   
Дата:   06-04-20 11:18

Те делата са едно на ръка, накрая да не ги съдят и за престъпления срещу човечеството.
Ама с икономиката ще ядат дебелия, така ми се струва.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: CDman   
Дата:   06-04-20 11:23

Колкото индианците могат да осъдят американците, толко и те ше осъдят китайците [smile]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Julius   
Дата:   06-04-20 12:17

Неограничени пътувания, чак когато имаме ваксина

Австрийският канцлер Себастиан Курц подготвя гражданите за необходимата промяна в навиците им да пътуват по света.

Твърде вероятно е и други страни да го последват.
Директно засяга две от любимите хобита.
Ските спокойно мога да ги разкарам, сл. сезон е отписан.
След време ако сме живи и здрави - пак.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: nyamago   
Дата:   06-04-20 12:17

В първите две страници все още имаше по някой пост за фотографската професия или хоби (за които е темата). На трета страница вече сме плътно на икономика и политика - в добрата форумна традиция [smilie22]

Да изневеря на традицията и да върна малко към темата, този път за хобито:

Има какво да се снима и в къщи, и в ограничения периметър на придвижване (и време за прекарване навън). Но хобито не е само снимане (с изключение на тези, които право от камерата изпразват картата по сайтовете). Има заснет материал от предни времена, за едни по-малко, за други повече: сега е време да се прегледа, организира, да се открият някои попадения които заслужават редакция и споделяне. Да се изтрие боклук - за едни повече, за други по-малко.

При мен лично това е огромен проблем, защото 'щракам' безотговорно наляво и надясно, каквото ми хване окото. Рядко трия в самата камера и запазвам много повече, отколкото имам капацитет да прегледам (камо ли де обработя и споделя). Така ми се е натрупал архив от няколко хиляди кадъра (последно сметнах 6-7 хиляди, минаха 2-3 години и сигурно са над 10х [smilie10].

И понеже нямам време да преглеждам наред и критично да трия или да избирам добри неща, възприел съм проста практика: бъркам в архива 'на тъмно' и вадя случаен файл за обработка. Ако е боклук - трия и бъркам пак. (Доста съм снизходителен и обработвам неща, които не заслужават - както се вижда в профила ми). Гледам да редувам фолдърите (които са по години, камери и географски места), за да има разнообразие, но май неусетно клоня към по-новите, за които още имам спомен какво може да има там...

Та - в сегашната обстановка, без постъпления на нов материал - имам предостатъчно стар да си го ровя, гледам, да се чудя как и защо съм го снимал и да си играя със софтуер дето (уж) правел чудеса [smilie5]

Не препоръчвам моя лош подход, но може би няма да е лошо да погледнете из архивите си?
[beer]



Публикацията е редактирана (06-04-20 12:20)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: georgioiv   
Дата:   06-04-20 12:42

Само не виждам ко ни пречи да си правим фотосесии на открито или закрито. До двама човека, по работа сме - няма забрана за тоя бизнес.. ). Аз имам запитване, но условието ми е, моделът да е с маска, ръкавици и още по-добре с противогаз... За сега мислят... :)

Иначе - каквото - такова, нас с мизерия, криза и ставане от "с лице в калта" не могат да ни изплашат... Всичко сме виждали, особено нашите поколения - на 70-те и 80-те... :) И това ще мине..
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: petervassilev   
Дата:   06-04-20 13:13

georgioiv:

"... моделът да е с маска, ръкавици и още по-добре с противогаз"

С две думи: моделът трябва да е с МАСКИНИ = бикини + маска. [smile].

"Маскиран и анонимен", като в отново актуалния филм на Bob Dylan.

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: aldygreen   
Дата:   06-04-20 13:19

На двора на вилата имам цели полета с кокичета, зюмбюли, нарциси. Ароматът на кокичетата е невероятен, когато са расли на свобода. Зюмбюлите също. Аз си ги щраках всяка година и се събраха доста картинки. Когато се съберат повечко картинки от едно и също място, разтеглени във времето, се получава един фоторазказ, в който ценноста не е толкова на отделния кадър, а на съвкупността от всички. Живот и здраве, надявам се пак да видя "Януарска пролет" през 2021г.
[shtrak]



Публикацията е редактирана (06-04-20 15:35)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Admin   
Дата:   06-04-20 14:03

Здравейте, виждаме същото както и nyamago, че "В първите две страници все още имаше по някой пост за фотографската професия или хоби (за които е темата). На трета страница вече сме плътно на икономика и политика"
Ако държите на темата ще помолим да се придържате към заглавието й, в противен случай я спираме!

Поздрави
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: wlad   
Дата:   06-04-20 14:25

Ето, връщаме се веднага:
За мен фотографията е огромна част от бизнеса ми.
От три седмици насам - съм спрял всичко, защото цяла Европа е под блокада. Така ще е месеци наред още за тях и години за нас.
Карам на спестявания.
Точно, кратко и ясно, без бацили, политики и психози, да няма стресирани покрай некви си вируси-мируси незначителни.
Нека бъде свободна от вируси зона, макар всичко да се срутва пред очите ни.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: nyamago   
Дата:   06-04-20 15:25

Wlad написа:

> За мен фотографията е огромна част от бизнеса ми.

Директно генерираща доходи (някой плаща за снимки), или подпомагаща друг източник на доходи (напр. като комуникация/реклама)?

В първия случай може би има алтернативи (като в опита ми за анализ на 1ва страница). Във втория случай нямам представа дали другият основен бизнес би могъл да има алтернативи, но може би фотографията има шанс да стане временно централна? [smilie8]

[beer]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: keri-di   
Дата:   06-04-20 15:48

Ни бойти са,кораба потъва нормално!

https://www.youtube.com/watch?v=bFaywBfa8Tc


 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: wlad   
Дата:   06-04-20 16:04

nyamago - не е проблем, ще се оправим, и по-зле е било. [smile]
Просто го написах, за да знаят хората, че за някой вирусът не е просто текст в новините. Жив е, ходи и по хората! И в този форум също!
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: CDman   
Дата:   06-04-20 16:48

^^

Ц. Във форума не може да има. Всички автори са под тридневна карантина [smilie5], а снимките влизат в фото-обществото само ако получат 7 положителни теста (разбирай гласа) [smilie7]

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: roburt48   
Дата:   06-04-20 21:08

Чета си тука всяка сутрин с кафето ... :) Темата е екстра и не виждам защо админа "плаши" със спиране на същата .... Показване на мускули в този момент според мен а леко неудачно ...Иначе по темата - за мен фотографията е хоби... , на което пандемията хич не пречи :)... Даже напротив - не бях снимал поне половин година и сега изведнъж ме налегна музата. За жалост улиците са полупразни, а моята работа е там - таксиджия съм. Тези дни много ми се искаше да снимам напълно пуста улица, оабаче ... тъкмо ще снимам и току се появи някой или нещо [smilie5] ... я трамвай, я кола, я пешедец/дци... я нещо друго. Адмирации към Бони, Владо (nqmago) , Julius ... :) Та накратко ... и това ще го преживеем, пък ако не го - ще мрем [smilie18]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: kiten   
Дата:   06-04-20 22:51

Сега момента е много подходящ за таймласпи и създаване на футуристични кадри при тези изпразнени улици и площади.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: hose   
Дата:   06-04-20 23:31

брех... какви приказки сте изприказвали... не съм влизал и писал тук май с години...
и сега не помня защо влязох [smilie5] [smilie5] [smilie5]

относно работата, моите предвиждания са простички - и преди работата беше драстично намаляла, сега до към Коледа практически няма да има... и то не само по "разбивките" на някой по-горе, не знам как точно си представя продуктовата фотография, че се прави "самвкъщи"... освен, че няма събития, няма клиенти, всичко е затворило за неясен период, а после пари за "кеф" няма да има, това важи не само за фотографите, но и за всички "ентъртейъмънт" професии... прогнозирам, че веднага след падане на ограниченията всички изпълнители обаче ще се юрнат да правят концерти - едно, че на всички ще им трябват пари, второ че масата ще иска да наваксва социален живот... но парите ще са кът... та по-скоро ще е money for nothing ситуацията, плюс моментален пик на епидемията, щот вируса няма как да се изпари

относно пък коментара на Бони - само не прави студиото пекарна, фалират масово и те...

вирусът няма да доведе и до така желаната драстична промяна от доста хора - както се завъртя и наивното писмо на Господинов... напротив, обществото ще става все по-егоистично, гадно и тн, по време на криза излиза на преден план най-гнусното в човека... и аз лично го виждам вече, за зла участ 2 седмици обикалям по болници и в момента навсякъде е АД... за отношението да не говоря... Бони - свалям шапка на майка ти, наистина навсякъде са възрастни жени, ужасно е... аз самия съм от лекарско семейство... бих добавил само, че основата на къщата са учените и науката, медицината стъпва на нея

в тази връзка държа да припомня една статия, която беше доста осмяна и оплюта наскоро, за това че "програмите не се ядат" - е, другари програмисти, сега поне го видяхте на живо... с цялото ми уважение към програмистите, най-добрите ми приятели са такива, но доста в бранша се бяха самозабравили

такива ми ти работи, драги ми смехурковци...

не знам как и дали ще оцелеят фото брандовете и вносителите, вероятно цените на наличната техника ще падне, въпреки това продажбите подозирам ще са символични, а новата техника вероятно ще е на двойни цени... кой знае

но "рестарт" на системата и други daydream мечти не смятам, че ще се сбъднат - просто няма причина да се случат... богатите ще станат по-богати, големите, (шефа на амазон вече направи 3 милиарда), бедните по-бедни, но най-вече всички чакат с нетърпение да се върнат към старото си ежедневие... и ще се втурнат да го осъществяват в първия възможен момент - никой не желае промяна всъщност, няма отъкде да дойде...
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: nyamago   
Дата:   07-04-20 00:11

@Хосе -

Няма да коментирам крайно песимистичното ти мислене, сигурно имаш причини за него. Но и оптимистите си имат причини, та не ги съди и ти.

> "... сега до към Коледа практически няма да има... и то не само по "разбивките" на някой по-горе,
> не знам как точно си представя продуктовата фотография, че се прави "самвкъщи"...

Прав си, че има продукти, които поради размер или характер не влизат в къща. Има и такива, които искат помощник, не може всичко сам. Но има премного продукти които се снимат на маса, пък била тя специална маса в студио, със специално осветление.

На много от 'професионалните' ни фотографи студиото им без друго е 'домашно студио', а такива дето го имат далече от жилището си, лесно могат да приспособят условия у дома - за онези 80% от продуктите дето можеш да ги сложиш на маса. Или на пода. Или - където изобретателността ти подскаже. Осветлението също, а и особено квалифицирани помощници не се искат. Под 'сам в къщи' имах предвид, че болшинството продукти не искат модели и не се работи с други хора, което сега е забранено.

Познавам някой, който извън кризата прави уеб сайтове (дизайнер, но и малко програмист - виж по-долу). Сега изведнъж има наплив от работа, няма капацитет за всички поръчки, та му трябва и помощ (други уеб дизайнери сътрудничат отдалече). Голяма част от сайтовете са търговски и изискват продуктови снимки. Които преди не са съществували като задание, защото клиентите са били физически търговци - с магазини и ресторанти (сега затворени). И не мислят да превземат световните пазари и да конкурират Амазон - искат само досегашните им клиенти от близките квартали да могат да си поръчат от домовете, без да идват до затворения магазин/ заведение. И разнасянето до такива адреси не изисква мрежи от складове и флотилии от венове, става със собствени налични ресурси. И снимките не е нужно да са извънземно замислени и изпълнени - напълно изпълними в къщи снимки на ежедневни стоки или ястия....

Та на въпроса ти - това го знам от първа ръка, на база на горното си представям, че и у нас може да се случва.
= = = =

Колкото до програмистите - не ги оплаквай. Работя с програмисти (и в моята фирма, и в клиентските). Някои от клиентите ми са големи софтуерни фирми ('средни', ако ги сравняваме с Майкрософт). Други са глобални банки и застрахователни фирми, в чиито ИТ отдели работят хиляди (!) програмисти. Не познавам НИТО ЕДИН програмист, който да си е загубил работата или да са му намелели доходите. Утре имам поредно интервю с кандидат, защото НАЗНАЧЧАВАМЕ, не уволняваме - а кадрите са кът и добрите се търсят под дърво и камък.

Та - нямай грижа за тях, сега или след карантините.

[beer]

П.с. И последно - пекарните фалирали: хората и хляб ли спряха да ядат[smilie10][smilie11]



Публикацията е редактирана (07-04-20 00:14)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: kiten   
Дата:   07-04-20 00:24

всичко е на скачените съдове - населението като намалее и консумацията на хляб и тестени изделия логично ще намалява. И тая ниша във фотографията - фото върху мрамор също предполагам ще има увеличено търсене.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: avo   
Дата:   07-04-20 01:10

За мен фотографията е 100% хоби, сега професията спря напълно и време има бол, но поради невъзможността да се пътува се ограничава до вкъщи и в София, макар и все още по зимно му сива и мърлява.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: boni   
Дата:   07-04-20 01:34

Абеее Мат Деймън натисна татко Марс и му роди картофи... Все си мисля, че ако натисна майката Земя, няма начин да не роди и тя [smilie3]


https://bonibonev.com/uploadfiles/albums/PDPD5c1029a61b658/141006.jpg

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: kiten   
Дата:   07-04-20 02:20

Сакън, ще те обвинят че са генно модифицирани. И после ще трябва да ги поливаш и пръскаш против колорадски бръмбър. По добре на балкона сей лук,чесън и спанак за да се хванеш на зелено .
Защо тези природозащитници, еколози и други зоомрънкала изведнъж се изгубиха в карантината?
[smilie11]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: quazimodo   
Дата:   07-04-20 06:51

Бони, като гледам и бела ти китайски, та няма да издържи много на картофите. Правен е за копане на ориз[smile] Обаче може да тръгне ново направление във фотографията - упътване с картинки [shtrak] . За тия дето не знаят как се работи с права лопата - прави едно, прави две... [smilie5] [beer]

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Julius   
Дата:   07-04-20 08:26

nyamago написа:

> Не познавам НИТО ЕДИН програмист,
> който да си е загубил работата или
> да са му намелели доходите.

Ех, Нямаго, уж не си младо момче, а как само разсъждаваш. [smile]
Те нещата не стават от днес за утре.
Дай им време.
Влошаването не става за ден; кризата марширува бавно и тържествено.

Това че нещата дълги години са били в едно положение не означава, че не могат да се обърнат на 180 градуса за няколко месеца и в един момент да се окаже, че в земеделието има повече хляб отколкото в програмирането. Особено ако още малко нарушат веригите им за доставка. В световен план недостиг на храна няма, но прекъснеш ли коридорите за транспортирането ѝ... да не се стига до ситуацията една консерва да струва 50 паунда и пак да няма кой да ти я продаде. Още повече както днес се очертава свободно падане за паунда (колкото и да смятам, че Джонсън е повече вреден, отколкото полезен - силно се надявам да излезе от интензивното! Повечето, които са прескочили "безсмъртния" си период обикновено след това вече не са толкова самонадеяни).

В това отношение си давам сметка, че фотографското ми оборудване е на едно от последните места за разпродажба, ако се стигне до такъв момент. Явно е кое от хобитата ми е на водещо място. По-лесно бих се разделил със зимната екипировка (ски, кънки, котки, снегоходки, пикели...), въпреки, че в даден момент могат да се окажат и животоспасяващи, кой знае? И ако ще продавам - сега е доста по-удачен момент за това, отколкото след 6 мес. Но поне в това отношение няма сантимент у мен - нещо да ми е любимо и да не мога да се разделя с него. [smilie7]

Поне от такива вредни чувства съм успял да се отърся през годините, но доста хора знам, че още им робуват. "В моята къща само нещата само влизат, но не излизат" - чичо ми само това повтаряше във времената, когато за Нова година дядо ни е подарявал шепа орехи и ябълки и пак сме се радвали, ама тогава за да си купиш нещо се чакаше с години. Предполагам, че на това се дължи и трудната раздяла. Това дълго, лелеяно чакане, за да се сдобиеш я с кола, я с телевизор или видео... Подобна привързаност следва да е само към живи същества, не и към предмети.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: CDman   
Дата:   07-04-20 08:34

Ех, Нямаго, уж не си младо момче, а как само разсъждаваш.

Висока му е камбанарията - за тва. [smilie5]

Иначе (от моята си камбанария) съм стигнал до извода, че предреченото от философи и поети (най-вече философи) се сбъдва кога септември стане май, или айде ако не е май, поне юни [beer]

Накратко - трай фото за платена фотосесия [smilie7]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: quazimodo   
Дата:   07-04-20 08:51

CDman написа:

> ... Иначе (от моята си камбанария) съм
> стигнал до извода, че предреченото
> от философи и поети (най-вече
> философи) се сбъдва кога септември
> стане май, или айде ако не е май,
> поне юни [beer] ...


A иначе, към Нострадамус не храниш лоши чувства [smilie18][smilie18][smilie18][beer]

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: ipolit   
Дата:   07-04-20 09:31

Тя фотографията ясна, event фотографите ще имат тежки времена.
Ама тия дето снимат продуктова, може и да им се поувеличи работата.

На мене питането ми е друго.
Имам една къща с 2 декара двор и стопански постройки за примерно 20 овце и 5 прасета. Кокошки отделно. Поне толкова гледаше дядо докато беше жив.
Я кажете какво стопанство да завъдя, че ако останем без работа, да изкарваме цяла година 4 човека.
Аз иначе почнах да търся къде да се изнасяме с жената, щото на тоя континент май никога вече няма да махнат извънредните положения и засега Аржентина и Чили са ми в главата.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Slivenski   
Дата:   07-04-20 09:43

Аз пък прогнозирам точно обратното. Като отмине вирусът, хората ще тръгнат масово да купонясват. Така че event фотографията ще процъфти.

Колкото до Аржентина и Чили - и двете държави едва ли могат да се дадат за пример по демокрация. [smile]


[beer]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: quazimodo   
Дата:   07-04-20 10:10

ipolit написа:

> ...Аз иначе почнах да търся къде да се
> изнасяме с жената, щото на тоя
> континент май никога вече няма да
> махнат извънредните положения и
> засега Аржентина и Чили са ми в
> главата.

Нова Зеландия. Рай за пейзажистите[smilie5][beer]

П.П. А за личното стопанство - дядо ти не е гледал животните а ги е обгрижвал[smilie5]. Иначе - една-две крави, зайци и кокошки плюс едно-две прасета около Коледа. На двора - 2 снадени малки оранжерии около 50 квадрата за пресни зеленчуци по всяко време плюс още толкова място за местене на конструкцията поради нуждата от почивка на земята. Домати, краставици, чушки, тикви и тиквички, колкото повече, толкова по-добре, за зимнина. Ако покупателната способност на населението не падне до морското ниво, мое да завъдиш и японски пъдпъдъци - яйцата се търсят много, защото са по-питателни и лековити от кокошите. А бе, варианти да искаш, но по-важното е дали си убеден, че ще устискаш на денонощна ТФР [smilie18][beer]

П.П.2 А ше требе и малко кръвожаден да станеш, че ако постоянно търсиш кой да ти заколя кокошката за обяд, цяло село ше ти се смее [smilie5]



Публикацията е редактирана (07-04-20 10:27)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: ipolit   
Дата:   07-04-20 10:12

Ами то няма примери за демокрация, ама в Аржентина винаги може да има социалистическа революция, докато в Европа вече ще има и генетечина дискриминация - късметлиите с антитела ще гонят с кучета гадовете дето не са прекарали коронката.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: quazimodo   
Дата:   07-04-20 10:41

ipolit написа:

> Ами то няма примери за демокрация,
> ама в Аржентина винаги може да има
> социалистическа революция, докато
> в Европа вече ще има и генетечина
> дискриминация - късметлиите с
> антитела ще гонят с кучета
> гадовете дето не са прекарали
> коронката.


Mного нАучна фантастика четеш, намали я малко[smilie18][beer]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: ipolit   
Дата:   07-04-20 10:49

Ми не точно, германците и италианците чакат точни тестове за антитела и почват да пускат хората дето са минали болестта със специални пропуски да си карат живота. Останалите - да чакат ваксина.
А вчера пуснаха, че обучавали кучета дето надушват болестта и ще ги използват. Туй беше в Щатите, ама такъв челен опит срамота да остане неизползван.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: hose   
Дата:   07-04-20 11:11

малий... съвсем отидхоте в антиутопиите... а мен обвинихте в песимизъм [smilie5]
не, че и на мен не ми намирисва на глобален социален експеримент, макар че изобщо не съм фен на конспирациите, но вече се отказвам да твърдя каквото и да е категорично - прекалено много информация, която не се връзва
може би истината ще излезе в някакъв момент, може би не...

nyamago - не знам дали си работил професионално продуктова фотография, подозирам че не си, защото описаното от теб е по-скоро като да си снимам сам за сток... и да - прави се, всички имаме и домашни судия, но когато се работи с клиенти неизбежно си свързан с хора, доставяне на продукта и тн... прав си, че магазините се ориентираха към онлайн продажби, въпрос на оцеляване, но в тези срокове и ситуация се съмнявам, че масово се обръщат към про фотографи - по-скоро това са изключения... до колкото виждам работят с наличното или снимат сами с телефони... в ситуация, когато нямат пари за заплати, не може да има "свободни" пари за реклама... или пак казвам - това са по-скоро изключения

относно ИТ сферата - най-добрия ми приятел работи за щатска компания, миналата седмица вече му закъсняваха парите, и каза че има хиляди уволнения в Сан Франциско... не мисля, че има какво да коментираме повече

но.. аз не държа да съм прав, нито пророк... само споделих размислите си, според това което виждам и имам опит, пък какво се случва и ще се случи - един господ знае, както казва баща ми........
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: quazimodo   
Дата:   07-04-20 11:15

И кво викаш? Една миша стъпка ни дели от възобновяване работата на Аушвиц/Освиенцим. Нищо, че е в Полша, арийците пак ше си я делнат с Путин [cool][cool][cool]

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: CDman   
Дата:   07-04-20 11:20

Аз пък чух от една жена пред блока, че Тръмп поръчал на Хорейшо и неговия екип да разследват "грипчето". Спукана му е работата на вируса [smilie7]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: stef7   
Дата:   07-04-20 11:26

Много ми е интересно как сега всички, предричат как щяло да бъде, как живота ни нямало да бъде същия и т.н.
Никой не знае какво ще е утре. Рано е да се каже как ще се развият нещата.
Ей китайците ги пуснаха вече и живота не е много по-различен от преди. Ама можело да завтори и т.н. А може и да не завтори както беше с предишните епидемии от SARS и свински грип.
Австрия вече обяви планове за разпускане на мерките.
Италия най-тежко засегнатата обсъжда вече как да върнат поне част от хората на работа.
Навсякъде се вижда че ако не друго пика е минат и като цяло се повтаря картината в Китай като хронология.
И се вижда че едно продължително затваряне на икономиките не е опция. Че в един момент ще се поемат рискове, защото инак по-лошо.

Та викам да изчакаме да видим какво ще стане и после ще почваме с клетвите.
Мисля че сега лекарите и политиците подготвят обществото за по-лошия сценарий, за всеки случай.
Но никой и идея си няма как точно ще се развият нещата.
Надявай се на по-доброто но се готви за по-лошото.

Нито фотографията нито живота ще спрат. Ние които сме минали през 90те, през празните рафтове по магазините, хиперинфлацията, срива на банките и т.н. лесно се не плашим.[smile]
Гърмени зайци сме тоя филм сме го играли вече. Макар и по различен сценарий.
И на село сме се връщали да прибираме реколта за някой лев в джоба. Споко гладни няма да останем държата ни е плодородна.Ако трябва ще хванем мотиките пак като Бони, нема страшно.

И тогава живота пак си вървеше и си имаше хубавите моменти. И фотография ще има и работа около нея.

Сега положението е къде къде по-добро. До края на март бюджета на държавата е на +1.3Млрд. Европа подготвя милиарди за наливане.

Е ще се мине през турболенции, колко дълги никой засега не може да каже. Който оцелее после ще разказва [smile]

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: ecobo   
Дата:   07-04-20 11:31

Аз още преди 4 години спрях да се занимавам професионално с фотография. Или поне за клиенти, сега снимам за себе си, в помощ на новия ми бизнес. И съм адски щастлив, че направих тази стъпка. Не мога да си представя как щях да се чувствам сега, ако все още снимах за клиенти.
Хубавото в цялата работа е, че много хора, поне тези, дето имат нещо между ушите, ще разберат, че истинския живот е на село или поне в къща. Животът в апартамент е съществуване. Истинския живот е когато си стъпил на земята, грее те слънце и те духа вятър.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: hose   
Дата:   07-04-20 11:47

stef7 [smilie24] ecobo [smilie24]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: quazimodo   
Дата:   07-04-20 11:50

ecobo написа:

> Аз още преди 4 години спрях да се
> занимавам професионално с
> фотография. Или поне за клиенти,
> сега снимам за себе си, в помощ на
> новия ми бизнес. И съм адски
> щастлив, че направих тази стъпка.
> Не мога да си представя как щях да
> се чувствам сега, ако все още
> снимах за клиенти.
> Хубавото в цялата работа е, че
> много хора, поне тези, дето имат
> нещо между ушите, ще разберат, че
> истинския живот е на село или поне
> в къща. Животът в апартамент е
> съществуване. Истинския живот е
> когато си стъпил на земята, грее те
> слънце и те духа вятър.

Kажи го на неколкото милиона пенсионери, за които апартамента е единствената възможност да не се наредят между спящите в кашони по кюшетата на слънчевата ни рОдина[smilie18]

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: imitev   
Дата:   07-04-20 11:52

stef7,
Е ще се мине през турболенции, колко дълги никой засега не може да каже. Който оцелее после ще разказва

Прекалено оптимистично разсъждаваш.

Както в оня дърт виц: Рецесия е, когато ти останеш без работа, депресия е, когато аз остана без работа...
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: stef7   
Дата:   07-04-20 12:16

Разсъждавам прагматично. Шашка се човек който губи работата си за първи път. При мен се е случвало нееднократно при това в къде по-тежки и гладни времена.
И просто знам вече че не си струва да се шашка човек [smile]
Депресията пък е отделна тема. И няма много общо със загубата на работа. Има хора си имат всичко и пак са в депресия.

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Slivenski   
Дата:   07-04-20 12:56

Ами, сори, ама за мен истинският живот е рум сървиз. Още не съм го постигнал де... [smilie21] [beer]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: wlad   
Дата:   07-04-20 13:00

Истинския живот е когато си стъпил на земята, грее те слънце и те духа вятър.

[smilie24] [smilie24] [smilie24]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: nyamago   
Дата:   07-04-20 13:17

@Julius написа:

> Ех, Нямаго, уж не си младо момче, а как само разсъждаваш.

Точно защото съм поживял повече и съм видял не един тежък момент, знам от опит как страшното (в представите ни) преминава, често без дори да е станало наистина страшно.

> Те нещата не стават от днес за утре. Дай им време.
> Влошаването не става за ден; кризата марширува бавно и тържествено.

Колко време да им дам? И за какъв резултат: да се случи Краят на Света? Ами преживял съм няколко такива краища, прогнозирани с голяма сигурност през годините. Разочароваха ме като краища на света [smilie2]

@CDman написа:
> Висока му е камбанарията - за тва.

Метър и 88 съм, не е мого високо за днешните стандарти. Ако говориш за социално или имотно състояние - по-зле съм от мнозина пишещи тук. Височината е вътре в тебе, не в камбанарията [smile]

@hose написа:
> ...най-добрия ми приятел работи за щатска компания, миналата седмица вече му закъсняваха парите,
> и каза че има хиляди уволнения в Сан Франциско...

Парите закъсняват по разни причини, без вируси и кризи. На мен са ми вечно закъснели от много години, но още не са спрели.

"Хилядите" уволнени в неговата фирма ли са, или в Сан Франсиско като цяло? В града работят милион и половина души, ако включиш и Залива и Долината (те всичките се водят Сан Франсиско) - няколко милиона. На това число 0.1% е по-малко от рекордно НИСКАТА естествена безработица на Тръмп, преди вируса. Статистически не е меродавна цифра да се тълкува дали е заради него.

А "хиляди" в една фирма не е никак за вярване. Във фирмата, за която (мисля) работи съфорумникът @hotsnail, планират да освободят 200 души - но те имат 30,000 персонал, та също е статистически незначително... Питай приятеля си коя точно е фирмата и в нея ли са "хилядите" - любопитно ми е.
= = =

За някои бутилката е наполовина пълна. Познатите ме наричат 'бутилка и половина'.[smilie6]

[beer]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: SLR   
Дата:   07-04-20 13:26

Пандемията с Испанският вирус е траяла повече от две години, така че ако и тази продължи повече от няколко месеца(или поне рецесията и ограниченията свързани с нея), доста хора ще преоткрият Стартъп-ите с мотика и лопата!!!
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: wlad   
Дата:   07-04-20 13:34

Аз мисля, че по-скоро от друго естество ще са сътресенията.
Струва ми се, че след тази история, ЕС или ще се затвори повече, или ще започне постепенно разпадане.
Предполагам Китай ще загуби позиции, както в Европа, така и в САЩ. Янките май лек-полека пренасочват производства към Мексико, като не следя особено нещата там, така че може и да греша.
За Европа - то е ясно кои са китайците - Унгария с 9% и ние, с 10, като цената на труда е ясно в чия полза е.
Мисля след тази криза ще настъпи някакво преосмисляне.
Почти всяка година от Китай тръгват подобни пандемии - кога от прилепи, кога от кучета, змии, плъхове и незнам още какви техни "деликатеси".
Доста големи културни различия имаме с тях и поне се надявам разумът да надделее над цената на парцалките.
Ако се пренасочат част от производствата - то има шанс да излезем и печеливши от тази криза, кой знае.
Естествено, моите мисли съвсем спокойно могат да бъдат и тотални глупости, но поне ми се иска да вярвам в подобно преразпределение на света - веднъж поне да е в наша полза. [smile]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: CDman   
Дата:   07-04-20 13:59

= = =

За някои бутилката е наполовина пълна. Познатите ме наричат 'бутилка и половина'


Надявам се оптимизма Ви да е в някакви разумни граници защото ако тръгваш на някъде не е все едно дали имаш половин резервоар гориво (плюс оптимизъм) или резервоар и половина.[smile]

Четейки мненията оставам с впечатление, че много професионални фотографи ще станат фото любители и ще преоткрият удоволствието да снимаш за кеф, без да се стараеш да угаждаш на рзглезени клиенти, които в общия случай не знаят какво искат. Това може да е една от малкото положителни промени свързани с кризата.[smilie5]

А иначе, както вече беше казано за хора преживяли хипер инфлация със заплати от по 4-5 долара и празни магазини, стагнацията няма да е нещо ново. [cool]

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: ipolit   
Дата:   07-04-20 14:13

Сега ще е по-сложно от хипер инфлацията. Тогава кредити имаха само избрани люде и целият сценарий беше на същите тия люде да им изчезнат кредитите. И като бонус останалия целокупен народ да остане без спестявания.
А сега половината народонаселение се е нажебило с ипотечни кредити в еврО, които няма как да се изпарят.
Да не говорим, че и сметките за комунални услуги бяха съобразени с доходите от 4-5 долара.
Сега каквото и да правиш си трябват едни минимум 700-800 лв на четиричленно семейство да си плати сметките и да си купи манджа. И това ако нямаш ипотека, наем или друг вид заем. И тия пари са да не пукнат от глад тези хора.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: hose   
Дата:   07-04-20 14:23

възстановяването на производства не става толкова бързо и лесно... и трябва сериозен капитал, или някакъв вид "комунизъм", който да застави масите да работят безплатно... сложна работа ми се вижда, както за ЕС, така и за САЩ

и на мен ми мина през ума, особено след някои публикации, че ЕС не помага на Италия и са ги оставили на самотек - това в комбинация на десни сили е възможно да доведе до кампания за отцепване, и ще се случи сценария на доминото, което предричаха

от друга страна сега всички имат нужда от евро пари, и не мисля че ще се случи, поне не веднага... кой знае

за уволненията в ИТ сферата в Сан Франциско - не, неговата компания е сравнително малка, в други компании освобождават хора, след срива на борсите много са останали без капитал, точно кои как и колко не знам, но и не ми се спори за това - бъди си оптимист със здраве [smilie24]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: dekov   
Дата:   07-04-20 14:23

Няма къде, тук ще си стоим, на кой му мина през ума за Чили и Аржентина ?
корона вирус в Аржертина
И в Чили

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: dtangelov   
Дата:   07-04-20 14:24

"wlad - Естествено, моите мисли съвсем спокойно могат да бъдат и тотални глупости, но поне ми се иска да вярвам в подобно преразпределение на света - веднъж поне да е в наша полза. [smile]" - както е казано "А дано, ама надали!".

"SLR - Пандемията с Испанският вирус е траяла повече от две години, така че ако и тази продължи повече от няколко месеца(или поне рецесията и ограниченията свързани с нея), доста хора ще преоткрият Стартъп-ите с мотика и лопата!!!" - това е изключително неприятно но прекалено вероятно.

И за да бъда по темата - бизнеса с круизните кораби за сега спря, а вероятно и след епидемията също, а от там за съжаление и моята фото ниша. Събития няма, а и вероятно поне година-две, ако има нещо ще е силно редуцирано. Сватби не снимам, но и там положението едва ли ще е розово. С две думи надявам се на основната си професия (елемент съм в процеса на строителство на пътища, мостове, тунели) и се надявам, че там няма да има сътресения, но както написах по горе - "А дано, ама надали!"

Искаме или не повечето ще претърпим сериозни щети и ще се наложи сериозно приспособяване към ситуацията, ако искаме да оцелеем.

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: ipolit   
Дата:   07-04-20 14:31

dekov написа:

> Няма къде, тук ще си стоим, на кой
> му мина през ума за Чили и
> Аржентина ?
>
> И в Чили
>

Е аз да съм казал, че бягам от вируса?
Майната му на вируса, ще отмине. Другото ще остане.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Julius   
Дата:   07-04-20 14:37

nyamago, oще не съм се засилил за края на света, но и да си затваря човек очите пред очевидното не е най-добрата стратегия. Също и да се паникьосва - емоциите са втория най-лош съветник. И все пак интересното е, че дори и най-негативните ми прогнози досега реалността ги е отвявала (разбирай надхвърляла), явно някакъв остатъчен розов оттенък още ми се мержелее пред очите? Може и да е от скиорските очила, не знам? Хубавото е, че ти поне си преживял няколко края на света и ще се радвам да споделиш кой от всички краища досега най-много те е впечатлил. [smilie24] [smile]

Оняден чета, че: според финансовия министър В.Г. се очаквало спад на БВП от 3%, който ще е видим в почти всички компоненти на БВП, нивото на безработица се очаква да се покачи до 6,2%. Очаква се цените да се повишат с около 4%...

Мога да ти кажа, каква е моята прогноза и след година ще видим кой е бил по-близо до реалността. Според мен усреднения годишен спад ще е около 6%, като само за второто тримесечие спадът ще е към 40%, безработицата в края на год. ще гравитира около 10% (като се има предвид, че вече е около 6%, а на всеки 2% спад на БВП имаш грубо 1% ръст безработни), само едно не мога да проумея - къде я виждат тая инфлация от 4%? С инфлацията приключихме още 2019 г. - към края на годината ще имаме дефлация над 2% (или ако трябва да съм коректен ще имаме бифлация - скок в някои основни стоки, който обаче ще бъде заметен от спада в тези, които не са 1-ва необходимост). Да, това в никакъв случай не е края на света, въпросът е, че ако и 2021 продължи същата негативна тенденция - т.е. още 3-4% надолу (а това ще зависи много и от нивото на лошите кредити, най-вече фирмените) и тогава вече наистина ще почне да става тегаво. Дано по-рано пречупим кривата!

Ta след една год. горе-долу по това време като публикуват офиц. данни за 2020 - ще се върнем и ще видим.
Ако сме живи, здрави и ако не са ни баннали от форума. [smilie7]

Понеже стана дума за '90-те - тогава между другото също имаше спад в цените на жилищата, но остана скрит именно заради хиперинфлацията - цените падаха в реално изражение ($), но растяха номинално - в Лв. Разликата сега е, че като имаме стабилна валута - поне депозити и прочее не се обезценяват - човек все пак има някакъв ресурс с който влиза в бурята. Но трябва да е гъвкав и готов да сваля цени, да се съгласява на орязани заплати, иначе рискува да загуби не 1/3, а всичко.

Едно е сигурно - че в днешния динамичен свят няма как човек да хване само 1 професия и тя да го държи 40 год. на върха на вълната и да го избута до пенсия. Която и ще да е професия (че и бизнес). Ако иска да е на гребена трябва да се мисли и за преквалификации. Едно време информатиката беше сред най-завряните специалности, защото се ставаше само учител по информатика. Мисля, че до няколко години друго ще я измести, а и пазара вече почна да се пренасища.

p.s.
Кваки, гледам че ми спамиш пощата.
Не те чета човек, губиш си времето!
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: quazimodo   
Дата:   07-04-20 14:40

Седя и си мисля - защо големи и умни хора дрънкат глупост след глупост!? Ами точно защото са прекалено големи(дърти) и прекалено умни(образовани)[smilie7]. Госпожи и господа, както казваше един спортен коментатор, молете се да не се наложи наистина със собствените си ръце да възраждате селскостопански поминък, защото личния състав на форума ще оредее доста за нула време[smilie18][beer]

П.П. Пардон, госпожи и господа беше репликата[cool]



Публикацията е редактирана (07-04-20 14:44)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Slivenski   
Дата:   07-04-20 14:44

Досега всяка година хиляди нашенци напускаха селското стопанство, за да се влеят в редиците на българския шоубизнес. Предстои да видим обратната тенденция... [smilie18] [smilie21]

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: ipolit   
Дата:   07-04-20 14:46

Е то ще има наплив към селското стопанство, ама едва ли към нашто точно.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Julius   
Дата:   07-04-20 14:47

То и селото не е за всеки. [smilie7]

Аз съм от тия "разглезените", дето близо 20 год. са яли само това, което са засяли, ама пак ти казвам - не е за всеки. Нали ги виждам и млади хора, водени от романтични представи - идат, поживеят година-две и пак обратно. Удобството на града не се оставя лесно, врътнеш кранчето и стане топло, а я цепи дърва, ставай посред нощ да палиш печки в оранжериите... Едно време по 3 дена течеше черно от тялото ми докато приберем въглищата, добре че те поне изчезнаха. А ако си с малки деца - какъв соц. живот ще им осигуриш? Те в селата останали 5 деца на различна възраст и нямат общ език...

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: ipolit   
Дата:   07-04-20 14:55

Аз хич не съм фен да се връщам на село. Едно време наште са ме хвърлили на 9 месеца на дядо и баба и дойдоха да ме приберат за училище. И после пак всяка ваканция там. Имам хубави спомени, ама основно са ми как копам от 3 годишен с детска мотичка. И откак се споминаха старците преди 15 години не съм стъпвал.
Та мисълта ми е, че не ми е чуждо, ама не ми е и на сърце като съм го правил индустриално, а не романтично.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Slivenski   
Дата:   07-04-20 15:06

Имам къща на село. 2 декара двор... Ама, не ме влече. Все си мисля, че ще се оправя в големия град, дейба... Но ако се наложи, знам как да коля прасе и да отглеждам лук и картофи. Дано не се стига дотам, че повечето сме заминАли... [smilie21]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Ctudio5   
Дата:   07-04-20 15:13

Дейвид Айк - нещо над което всеки би трябвало да се замисли.

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: alext   
Дата:   07-04-20 15:27

айк говори много глупости, но е прав за едно, няма случайни неща.
Event 201 на икономическия форум в Давос, 18 окт 2019. Разигран сценарии за световна пандемия с име CAPS coronavirus assoc. pulmonary syndrom. Някой биха го нарекли predictive programming [smilie21]



Публикацията е редактирана (07-04-20 15:42)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   07-04-20 16:30

Последния месец, месец и нещо имам много работа и не ми остава време за снимане. :(
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: petervassilev   
Дата:   07-04-20 18:06

Най-после прочетох от край до край ръководствата за използване на евтините амортизирани камери, с които се опитвам да снимам, и изводът беше доста стряскащ: Използвам под 10% от възможностите на техниката, а като знам, че във фотографско отношение мога да оползотворя не повече от 10% от използваните функции на камерите, крайният резултат е наистина депресиращ (10% x 10% = 1%, т.е. използвам под 1% от възможностите на фотоапарата! [smilie2]).

1% съответства точно на поговорката, че човек може и с 3, и с 300. И не само във фотографията.

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: nyamago   
Дата:   07-04-20 18:24

^ Винаги съм знаел, че използвам незначителна част от възможностите на всяка камера, която съм имал, но това не ме притеснява - за мен използваната част е 100% от потребната ми функционалност, т.е. имам 'идеалната' камера и нищо не ми липсва. За неизползваното съм платил някой излишен лев отгоре, но го приемам като скъп 'амбалаж' на купеното полезно изделие.

Много повече ме притеснява това, че не използвам голяма част от СОБСТВЕНИТЕ си знания за добро снимане: чел съм много, гледал съм майстори, даже някои неща съм правил - а в ежедневието напълно забравям да си служа с тия знания и перкам като последен неграмотник.[smilie2] После като погледна резултата, мога да направя обстоен анализ и критика на грешките си, но това не ме грее - после пак правя същите грешки. (Май това беше дефиницията за глупак: който повтаря едни и същи грешки?)

Но и от този досаден порок не съм тръгнал да се вайкам и да си разплитам прословутите чорапи. И с грешки хобито е кеф, това е важното [smilie6]

[beer]



Публикацията е редактирана (07-04-20 18:25)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: kvakioh   
Дата:   07-04-20 19:29

САмо лакърдии...почти нищо съществено.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: stukloplast   
Дата:   07-04-20 19:54

Професията ми е от "есенциалните" и за сега не ме грози угроза, а снимането - хобит - продължавам да харча дисково пространство за спомени.
Въпросът ми е друг - днеска се прибирах в почти пиков час в София, при цялата "карантина", движението си беше същото като в извънучебно време(щото дечицата напоследък не знаят как се ползва градски транспорт)-яко трафик, улиците пълни, пазарите също. САРС(не групата) е уморил 4х преди няколко години, ама зор не е имало в болниците. В момента го духа основно увеселителния/ресторантьорски и транспортния/туристически бизнес, които поначало рядко плащат каквото трябва на държавата, а сега - хъката-мъката и очевидно хората могат и без тях, и то не само за месец-два. Заради психозата спират и разни други по-населени производства, които са вече рядкост в съвременния свят-те по-трудно ще се възстановят от другите споменати. Земеделските и животновъдни производители, не ги мислете, и те са от "есенциалните" и си работят.
Та въпроса е WTF...
Размишления някакви...



Публикацията е редактирана (07-04-20 20:01)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: philip   
Дата:   07-04-20 20:17

petervassilev: "...крайният резултат е наистина депресиращ (10% x 10% = 1%, т.е. използвам под 1% от възможностите на фотоапарата! [smilie2])."

Нема д'а се косиш и като добавим, че ползваме 3-7% от това дето носим в главите си, картината става още по-пълна[smilie18]

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Slivenski   
Дата:   07-04-20 20:21

Тва, че не ползвате ВСИЧКИ възможности на камерата, не означава, че сте се минали. Споко! [smilie18] [smilie21]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: GenaDP   
Дата:   07-04-20 20:46

Автор: stukloplast
САРС(не групата) е уморил 4х преди няколко години, ама зор не е имало в болниците.


Чукчата преди да пише добре ще е да прочете. Това за 4000 ритнали камбаната кой ти го рече?
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: stukloplast   
Дата:   07-04-20 21:06

Объркал съм точния вирус, ама бройката требе да е точна. Въпроса е принципен и няма значение причината. Цирозата от алкохол няма никой вирус да я стигне, ама няма сух режим. Що? [smilie21] Щото същите тея спрели бизнеси в момента също спрат и не само, ако има сух режим и загубите ще са повече...



Публикацията е редактирана (07-04-20 21:09)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: GenaDP   
Дата:   07-04-20 21:09

Щот цирозата не е заразна, и най-често е резултат от собственото поведение.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: stukloplast   
Дата:   07-04-20 21:10

И личната хигиена също.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: petervassilev   
Дата:   07-04-20 21:22

philip:

"Нема д'а се косиш и като добавим, че ползваме 3-7% от това дето носим в главите си, картината става още по-пълна"


Slivenski:

"Тва, че не ползвате ВСИЧКИ възможности на камерата, не означава, че сте се минали. Споко!"



Всъщност, точно това ми беше идеята на неуспешния опит за ирония [smile] . Че на практика, в общия случай, разполагаме с много повече от необходимото, разглезили сме се през десетилетията на мирно съществуване, консумираме няколко пъти повече от необходимото, разхищаваме безотговорно храна, енергия, земя, вода и други ресурси.

Но след месеци/година, живот и здраве, ще се наложи да използваме тези “3-7% от това дето носим в главите си”, за да се адаптираме без да мрънкаме и да се оплакваме, че вече не можем да консумираме и разхищаваме като преди. Възможно е дори да осъзнаем, че за нашите хобита обикновено е необходимо съвсем малко, за да можем да им се радваме. Необходими са точно тези “3-7% от това дето носим в главите си” [smile].

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: kiten   
Дата:   07-04-20 23:00

Да минем по същество по темата!
Та въпроса ми е; Имам сватба първата седмица след ограничителния период/ ако не го удължат/ и на този щастлив ден за всички, вземат че ме заразят някой от пияните сватбари, рисковете на професията ... ! И след две седмици вместо да снимам поредната отложена сватба, бера душа и ми се търси аспиратор! Подобен въпрос зададох на Бони, но човека е оптимист и казва че ще смени професията и извъртя въпроса . Да, но като си болен с нищо не можеш да се захванеш и започваш да си мислиш как да отложиш посещението си при свети Петър.
Дайте мнение на този казус? В договора за услугата каква клауза да има че, всички да удовлетворява? [smilie11]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: asahi   
Дата:   07-04-20 23:02

"Автор: petervassilev
Дата: 07-04-20 18:06
Използвам под 10% от възможностите на техниката, а като знам, че във фотографско отношение мога да оползотворя не повече от 10% от използваните функции на камерите, крайният резултат е наистина депресиращ (10% x 10% = 1%, т.е. използвам под 1% от възможностите на фотоапарата! [smilie2])."

Депресиращо е, ако го разбереш късно. Ако го разбереш навреме спестяваш доста пари и терзания кое е морално остаряло и защо неостарялото и остарялото все едни и същи бози пускат. Със спестените пари и психична енергия можеш да си организираш други умни или глупави забавления.

Аз лично се надявам до към средата на юни гърците да са премахнали карантините и да се пътува свободно. Ние ще се оправим по-рано, та за нас не се притеснявам.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Yog   
Дата:   07-04-20 23:10

kiten, или не ходиш да снимаш, или се излагаш на риск от заразяване с трудно определима величина. средно положение няма, каквото и да пише в договора
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: GenaDP   
Дата:   07-04-20 23:11

"...и на този щастлив ден за всички, вземат че ме заразят някой от пияните сватбари, рисковете на професията..."

Като не ти харесват рисковете - смени професията.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: linken   
Дата:   07-04-20 23:19

И отново никой не е отговорил на @kiten подобаващо. Човека е казал, снима си първата сватба, недай боже нещо се случва и за втората е болен. Какъв е изхода от ситуацията ?
Лично според мен, намираш колега да те покрие за втората, извиняваш се и компенсираш по някакъв начин младоженците. След това оздравяваш, изграждаш някакъв имунитет и си работиш нормално. Естествено още няма доказателства, че шанса е 0% да се заразиш след като си преболедувал веднъж.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: kiten   
Дата:   08-04-20 00:59

linken Първата след ограниченията,които са в момента! Иначе съм имал сватба където грипа те тръщва на края на сватбата за цяла седмица. И после младоженци също се оплакват как цяла седмица са изкарали на легло с температура и са отложили първата брачна нощ и тнт, оплакват ми се като на психолог. И други перипетии съм имал в има няма 30 години сватбарски истории. Ще взема да напиша някой ден книга ако оживеем.
[beer]



Публикацията е редактирана (08-04-20 01:01)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: linken   
Дата:   08-04-20 01:06

Разбирам, и при мен първата е края ба май. Много ме съмнява обаче ограниченията да продължат. Бях оптимист и си мислих, че до юни нещата ще са ок, обаче вече почвам да се съмнявам. Нашите мили хорица от Щаба ако не започнат масово тестване, нещата много ще се протакат. На мен засега още никой не ми е писал, че си сменя датата или отлага, но ме притеснява въпроса какво да правя ако някой ме помоли да си смени датата и тя съвпадне с на друга двойка, която не я е сменила примерно ?
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: GenaDP   
Дата:   08-04-20 01:27

"Нашите мили хорица от Щаба ако не започнат масово тестване, нещата много ще се протакат."

Какво очакваш да се постигне с масовото тестване? Болните ще се излекуват, здравите ще се имунизират? Ако всички внимават достатъчно в ежедневието си, заразата ще изчезне по естествен път. Но уви, народът е тъп, реве за отнетите си свободи и скапаната икономика, обаче продължава да щъка нагоре-надолу и да се купчи дето може.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: linken   
Дата:   08-04-20 01:44

GenaDP темата е дълга и не ми се обеснява отново. Това, което правителството прие като идея е добре, но не е решение на проблема - по скоро отлагане. Защо да е скапана икономиката ? Не разсъждаваш правилно. Доста хора остават без работа, имат семейства и трябва да си плащат сметките. С изолация ако чакаш по естествен път да пребориш вируса ще ти отнеме години, казвам ти го като човек, който е с медицинско образование и следи ситуацията още от началото [beer]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: quazimodo   
Дата:   08-04-20 06:42

написа:

> GenaDP темата е дълга и не ми се
> обеснява отново. Това, което
> правителството прие като идея е
> добре, но не е решение на проблема -
> по скоро отлагане. Защо да е
> скапана икономиката ? Не
> разсъждаваш правилно. Доста хора
> остават без работа, имат семейства
> и трябва да си плащат сметките. С
> изолация ако чакаш по естествен
> път да пребориш вируса ще ти
> отнеме години, казвам ти го като
> човек, който е с медицинско
> образование и следи ситуацията
> още от началото [beer]


Моля, дай пример за адекватно действащо правителство в момента, според твоето медицинско образование и изначални близки наблюдения!
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: agop4o   
Дата:   08-04-20 07:13

Тая тема я виждам като поредната на коята ще пише -Край на темата.Между другото ако сватбените фотографи досега не са скътали пари за поне половин година без работа или не са сватбени или не са фотографи.Пазете се и каквото са Ви написали от горе[smilie24][smilie24]

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Julius   
Дата:   08-04-20 07:40

Руснаците вече са го измислили, няма нужда да се преоткрива топлата вода:


https://i.ibb.co/BPtsW80/1.jpg


Извън майтапа, kiten, ти как се оценяваш - влизаш ли в рисковия профил? Възраст, тегло, предишен начин на живот, хронични заболявания... Чул ли си се младоженците - колко гости очакват? p.s. Дори да отменят извънредното положение в края на Май все си мисля, че ще останат в сила доста забрани - и едната от тях ще е за събирания над определен брой хора! И младоженците ще трябва да редуцират бая гостите. Надали ще се върне старото аху-иху, което познавахме отпреди няколко месеца. Уточняваш в договора, че услугата ще се извърши само при спазване всички изисквания на актуалното към момента положение (извънредно/ограничено), но пак си преценяш риска.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: stukloplast   
Дата:   08-04-20 08:07

Kiten, казусът ти не е казус, защото реално нямаш избор - ако не снимаш сватбата - пак ще идеш горе, ама от глад. Аз бих заложил на сигурното, а то е че сигурно няма - риск има, но има и елементарни мерки за свеждането му до минимум. Свиквайте с мисълта, че това е поредния сезонен грип. Аз лично си ги спазвам от преди тая паника хигиенните мерки и нямам намерение да се превръщам в отшелник, заради някаква масова психоза. Ако пукна - пукна, така или иначе това ме чака някой ден.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: CDman   
Дата:   08-04-20 08:24

Да минем по същество по темата!
Та въпроса ми е; Имам сватба първата седмица след ограничителния период/ ако не го удължат/ и на този щастлив ден за всички, вземат че ме заразят някой от пияните сватбари, рисковете на професията ... ! И след две седмици вместо да снимам поредната отложена сватба, бера душа и ми се търси аспиратор! Подобен въпрос зададох на Бони, но човека е оптимист и казва че ще смени професията и извъртя въпроса . Да, но като си болен с нищо не можеш да се захванеш и започваш да си мислиш как да отложиш посещението си при свети Петър.
Дайте мнение на този казус? В договора за услугата каква клауза да има че, всички да удовлетворява?


Да бе, то така се сменя професия.[smilie5]

По казуса. Интересно, че мислиш как теб ще те заразят, а не, че цялата тайфа ще се натръшка. Едно от решенията би било да се обадиш на младоженците и да поискаш да си редуцират гостите така,че да не пострадат те самите. Мисля, че ще ги мотивираш достатъчно за да изгонят тези с не здрав вид.[smile]

Честно, не виждам как ще се организират подобни събития във вида в който са били - цял ден тарапана, ядене, наздравици и тям подобни "обичаи". [smilie11] Ако пък стане, след медения месец повечето ще влязат в статистиката на щаба.[smilie7]

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: stukloplast   
Дата:   08-04-20 08:28

Айдееее. Фотографа ще определя броя на гостите [smilie21]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: CDman   
Дата:   08-04-20 08:53

Младоженците колега, младоженците. [smile]

Другия начин е да се екипира ей така:


https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/95/Russian_gas_mask_%D0%9F%D0%9C%D0%9A-2.jpg/


[smilie5]

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: quazimodo   
Дата:   08-04-20 08:53

При сега създалото се положение, ще вървят само сватбените фотографи, които са си купили апарати с достатъчно бързодействие при работа през ЛВ-то и притежават екран подвижен във всички посоки. Може да се работи с пълна предпазна екипировка, дори и с принудително подаване на кислород. Направо като едно време с шахтовите визьори на Роллайфлекс и Хаселблад [smilie5][smilie5][smilie5] . А ве, защо никой не ще да ми отговори по същество - поради каква причина предпазните мерки, които ви докарват до амок, се вземат по цял свят и вече дори на местата с безсмъртни премиери като Борето Джонсън например. Сигурно е масово и повсеместно оглупяване на управляващите елементи [smilie11] [smilie11] [smilie11]

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: CDman   
Дата:   08-04-20 09:17

Борето Джонсън го играеше Тома-неверни, а сега лежи в интензивното на болница Свети Тома [smilie18]
Може да се работи с пълна предпазна екипировка, дори и с принудително подаване на кислород.

Направо с тежководолазен костюм да пуцат. [smilie5]

Иначе като идейки - снимане само с дрон, снимане с дългофокусен от поне 50 метра или тържеството да се проведе чрез видео-конферентна връзка, а фотографа да прави скрийн-шотове от личния си комп. [smilie7]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: ipolit   
Дата:   08-04-20 09:22

Предпазните мерки се вземат, за да се покаже, че се води активна борба със заразата. Какъв е смисълът от тях е отделен въпрос.
Постоянно чета, че видиш ли какво стана в Швеция и Великобритания, щото не въвели мерки. Че какво по-различно от това, което е в Италия, Франция и Испания.
Днес гледам, че на Тръмп му се вдигнал рейтинга, щото въвел карантините и се грижи един вид.
Баси и малоумието.
Мога да възприема някои от мерките, ама забраните за разходки направо ме разбиват.
И постоянният страх, че може някой колега да се разболее и да карантинират още 100 човека с него. Това може да е непрекъснат цикъл.

И на въпроса на linken. Като се разболееш - разболял си се. Ама ако се разболее булката и теб те запрат за две седмици, тогаз е грозното.

EDIT: ще пускат парковете и планините.



Публикацията е редактирана (08-04-20 10:05)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: stef7   
Дата:   08-04-20 09:25

@stukloplast - Ако си сам за себе си, ОК, подхода и отношението ми допадат. Но никога не е така. Винаги има хора които разчитат на теб. Ами ако си глава на семейство и имаш малки деца ?

За работата когато не може да е от къщи, отново мисля като Julius. Преценка на рисковете. Всеки го прави сам за себе си.

1. Възраст, Предшестващи медицински състояния, пол. Ето статистиките, полезно е човек да ги знае
https://www.worldometers.info/coronavirus/coronavirus-age-sex-demographics/


2. Тегло. Да не бях чувал до скоро че наднорменото тегло е също допълнителен рисков фактор
Наднорменото тегло - допълнителен рисков фактор за коронавируса

До 60 а още по-добре до 50г. без съпътсващите рискови фактори и спазване на правила, не виждам проблем да снимам сватби. Също се съмнявам следващите 2-3-4 месеца да са както преди. Или много по-скромно или само подписват и ритуал в църквата а аху ихо то го оставят за по-добри времена.

Над 60 и със съпътстващи рискове фактори бих се замислил.

И не съм съгласен че хората не спазват мерките. Напротив, това кеото виждам е точно обратното. Спазват ги и то доста стриктно. Което е необичайно за нашите георграфски ширини. Дали поради страх или поради съвест, но засега се справяме доста добре.
https://twitter.com/joroangelov/status/1247447464006889473


Дали това са правилните мерки, не мога да кажа, не съм специалист в областта. Но като гледам графиката ми изглеждат правилните. Всички които се забавиха с временното затваряне на държавите сега са на челните места по смътрни случаи с претоварени до прегаряне болници.

Оттук насетне за мен е ясно че това е временно решение и не може да продължи повече от 2, максимум 3 месеца. Франция обяви че пуска наполовина машиностроенето си. При това в разгара на кризата. Борсата в щатите дръпна нагоре. Новите случаи в най-засегнатите държава, почват да падат. Има реални данни за оптимизъм

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: sakuraki   
Дата:   08-04-20 09:41

Фотографията и при мен е хоби, но докарва някой друг лев [smilie5] , 2 сватби, които бяха планирани за края на май и средата на юни са отмнени вече от младоженците. Хубаво е когато човек мисли за всички и не само за себе си, да се бие в гърдите, че той няма да се разболее. Веднага ми се обадиха да кажат, че просто не искат да бъдат предпоставка за зараза и т.н.
За момента основната ми работа е незасегната или почти не се усеща. Вирусът уби много възможности просто и прецака доста неща, но за момента най - важното е здравето на нас и на околните около нас.

Може би е добре в момента, че не мигрирах навън тази година [smilie10] , донякъде се чувствам горе долу защитен тук, но има толкова много пропуски в здравната ни система в момента , а и не само там, но да се надяваме, че ще си вземат поука и ще ги коригират.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Julius   
Дата:   08-04-20 09:57

Вашингтон поуст пише, че статистиката на Джон Хопкинс е, че над 70% от починалите са афро-американци!

Направо опустошил "черен Чикаго" - затлъстяване, диабет, хипертония...

Ако си близък с младоженците - направете профил на гостите, които се очакват на сватбата.

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: andiay   
Дата:   08-04-20 10:03

написа:


> А ве, защо никой
> не ще да ми отговори по същество -
> поради каква причина предпазните
> мерки, които ви докарват до амок,
> се вземат по цял свят и вече дори
> на местата с безсмъртни премиери
> като Борето Джонсън например.
> Сигурно е масово и повсеместно
> оглупяване на управляващите
> елементи [smilie11] [smilie11] [smilie11]
>

Дай дефиниция на цял свят [smilie3]
Защото не бих казал, че навсякъде мерките докарват до амок.
По-нагоре питаше за правителство, което действа адекватно, бих ти посочил примерно това на Южна Корея.
И един въпрос, който задавам вече във втори форум и никой не иска да ми отговори.
Най-изтъкваната причина за тези мерки е възможността, чрез тях да се предпази здравната система от колапс, та ето и въпроса - на колко от над 180-те страни със заразени от коронавируса, здравните им системи колабираха?
Иначе по темата, за мен фотографията е просто хоби, основната ми работа е в сфера, която за момента (а се надавям и занапред) , не е обхваната от мерките. Но дори и при нея тези мерки се отразяват на оборотите, а от там и на доходите. На всичко отгоре, мога да се смятам за щастливец, защото благодарение на тази работа, мога да пътувам през седмицата и понякога да се възползвам, за да упражнявам хобито си.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: quazimodo   
Дата:   08-04-20 10:12

И нашата колония в Чикаго е закепенчена яко. А там има поне двама почитатели на М4/3 системата и Олимпус в частност[smilie5]

П.П. За преждепитащия - например здравните системи на Франция, Англия и Италия, както и САЩ. Малий, пропуснах първоизточника, разпространителя и т.н. - Китай.



Публикацията е редактирана (08-04-20 10:21)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: andiay   
Дата:   08-04-20 10:28

И това е целият свят [smilie8]
Да посоча и обратни примери, Австралия, Южна Корея, Швеция не са затворили икономиките си, защо техните здравни системи не колабират?
Германия по брой заразени не е много далеч от Италия, Испания, Франция, защо тяхната система не колабира?
Не смяташ ли, че ако на пет-шест места от над 180 има колапс, то проблема не е само до вируса, а явно има и някакви други причини?

П.С. Китайската здравна система не колабира, колабира само в една провинция, която бе изолирана и за това бързо построиха болници.



Публикацията е редактирана (08-04-20 10:31)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: quazimodo   
Дата:   08-04-20 10:39

Най-вероятно Германия, по-точно германците, не са силно възмутени от наложените мерки, като българите и не се заразяват едни други, като нашенските хубавци [smilie18][beer]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: linken   
Дата:   08-04-20 10:58

@quazimodo Масово тестване е решението, а не по 200-300 проби на ден :)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: CDman   
Дата:   08-04-20 11:00

Да посоча и обратни примери, Австралия, Южна Корея, Швеция не са затворили икономиките си, защо техните здравни системи не колабират?

И какво като не колабират ? Да не мислите, че ако (не дай си боже) ви налази короната линейката ще ви закара в Австралия или Швеция [smilie11]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: stef7   
Дата:   08-04-20 11:02

@andiay - Причините са комплексни. Зависи и от здравната система, очевидно. Страните които не затвориха държавите и икономиката си са много малко, ти ги каза. Но дори Швеция към момента има 15 пъти по-висока смътрност от вируса на глава от населението отколкото България. А Германия също затвори държавата, нищо че здравната система засега държи.

Няколко големи държави го раздаваха непускисти но после и те затвориха. САЩ, Англия, Франция, Испания, Индия а от скоро и Япония

Решението е просто - поемаш риск и гледаш какво става. Ако не става затваряш но с цената на доста повече жертви и висок риск от колабирала здравна система.

Другото действаш превантивно. Не съм специалист но като гледам статистиките досега и като знам какво е положението на нашата здравна система мисля че сме на прав път. Не ми е приятно но това е цената.



Публикацията е редактирана (08-04-20 11:21)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Julius   
Дата:   08-04-20 11:08

При условие, че двата фундамента на едно общество - здравеопазване и образование, както Бони даде хубава аналогия с къщата, бяха дълги години пренебрегвани за сметка усвояване на някое и друго фондче за някое и друго стадионче в опустелите села - съвсем логично следствие. Единствено Япония и Корея разполагат с >10 легла/1000 души:

Hospital beds per 1 000 inhabitants

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: nislon   
Дата:   08-04-20 11:17

Автор: andiay
Дата: 08-04-20 10:28

И това е целият свят [smilie8]
Да посоча и обратни примери, Австралия, Южна Корея, Швеция не са затворили икономиките си, защо техните здравни системи не колабират?
Германия по брой заразени не е много далеч от Италия, Испания, Франция, защо тяхната система не колабира?
Не смяташ ли, че ако на пет-шест места от над 180 има колапс, то проблема не е само до вируса, а явно има и някакви други причини?

П.С. Китайската здравна система не колабира, колабира само в една провинция, която бе изолирана и за това бързо построиха болници.


Отклоняваш се от здравото мислене и задаваш неудобни въпроси, които са в разрез с това, което отговорните хора и медии ни говорят! [smilie5]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: agop4o   
Дата:   08-04-20 11:31

Масово тестване е решението И как ще реши проблема.Ще вървим с петолъчки на челото -тоя е болен тоя не е болен-.Я обяснете как ще стане това масово тестване на ред ли или който свари
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: linken   
Дата:   08-04-20 11:47

Не съм аз човека, който да го организира. Щом може един човек да излезе по телевизията и да каже на целия народ да си стои вкъщи за неопределен срок от време, мисля че ще успее да мобилизира и хората да се тестват. Дори и да не са всички, 5,6,7 хиляди теста на ден ще е в пъти по-добре от 400-500. [beer]

Хората, тук които си мислят че да си стоим изолирани и нещата ще се оправят и икономиката не ни трябвала, защото била слаба най-вероятно:
а. получават си пенсийката и си ги знаят паричките
б. майка ви ви е оставила 1,2 апартамента и вмомента давате под наем и пак си ги знаете едни сигурни парички
в. продължавате да си работите старата работа
г. жена ви ви издържа


Разберете, че ситуацията за много хора не е толкова цветна и те си губят работата, съответно и доходите. Хора със семейства, с деца. Колкото по-бързо се вземат мерки за справяне със ситуацията по-добре.
И пак ви казвам, защото ще тръгнат дървените философи да ръсят глупости - не съм аз човека, който да тръгна да давам идеи на министъра идеи как да се справи и тн. Има си хора за тази работа. Аз просто споделям мнение [smile]
Хайде да не обръщаме и тази тема на спорове, че и нея ще я заключат[shtrak]



Публикацията е редактирана (08-04-20 11:52)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Slivenski   
Дата:   08-04-20 11:57

Масовото тестване не е решението, поради дългия инкубационен период на заразяването с ковид-19.

Може да те тестват днес и да си отрицателен, а утре да се заразиш - и в следващите 15 дни да нямаш симптоми, но да заразиш други хора.

Няма как да се тестват ежедневно 6 милиона души.

Според мен трябва да да почнат да разхлабват мерките малко по малко, за да може постепенно животът да започне да се нормализира.

Почти всички ще изкарат вируса на крак... Но стресът върху здравната система ще е по-лек. За съжаление, ще има още жертви. Но то каквото му е писано на човек... Важното е да се пазим.


[beer] [smilie21]



Публикацията е редактирана (08-04-20 11:59)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Julius   
Дата:   08-04-20 12:00

б. майка ви ви е оставила 1,2 апартамента и вмомента давате под наем и пак си ги знаете едни сигурни парички

Hah, че те рентиерите ще са едни от най-ударените в това, което предстои.
Да не си мислят, че са се хванали за спасителния пояс. [smilie3]

Ако някой случайно планира покупка на имот - бих го посъветвал ако не му е наистина на умирачка - да изчака до есента на 2021. Поне аз бих направил така. Склонен съм да се обзаложа, че спадът в имотите догодина ще е по-голям от спада тази година. [smilie7] Това е най-тежкия и инертен пазар - тенденциите там се обръщат най-бавно, но тръгнат ли... а усещането да плащаш ипотека и да го гледаш как следващите 3-5 год. (не дай си боже 8-10 год.) му пада цената. "Гъдела" е голям.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: linken   
Дата:   08-04-20 12:04

Идеята на тестването на максимално голям брой хора е да се хванат и асимптоматичните и да се поставят под карантина. Вмомента всички си стоим вкъщи, а голяма част от нас са здрави и могат да работят примерно, докато някой болен, но без симптоми се разхожда и си мисли, че е здрав.
Иначе с всичко друго съм съгласен с теб @Svilenski [cool]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: CDman   
Дата:   08-04-20 12:15

7 хиляди теста на ден ще е в пъти по-добре от 400-500

Едно денонощие е : 24*60*60 = 86400 секунди
86 400:7000 = 12.34 секунди на тест.

Мисля, че джуджетата, които работят във фабриката на Дядо Коледа спокойно могат да се справят с подобна задача [smilie7]

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: ipolit   
Дата:   08-04-20 12:27

Julius, това с падането на цените на жилищата май е само в главите на едни, дето отлагат и чакат да се спука балона.
Могат да падат цени на над 10 годишни апартаменти с половин изплатена ипотека.
Могат да се продават по-евтино малък брой имоти от хора, които са на зор.
Ама това, което се търси масово е нещо до 5 години, което си е с цялата ипотека и няма кой да го даде без пари.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: linken   
Дата:   08-04-20 12:28

@CDman ти мислиш ли изобщо? Само една лаборатория ли ги прави тези 7000 теста ? Ставаш за смях, недей така [smilie11]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: GenaDP   
Дата:   08-04-20 12:32

"Почти всички ще изкарат вируса на крак... Но стресът върху здравната система ще е по-лек."

Брей. Че ако почти всички го карат на крак, къв и е проблемът на с-мата? [smilie18]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Slivenski   
Дата:   08-04-20 12:34

втор: GenaDP
Дата: 08-04-20 12:32

"Почти всички ще изкарат вируса на крак... Но стресът върху здравната система ще е по-лек."

Брей. Че ако почти всички го карат на крак, къв и е проблемът на с-мата? [smilie18]



Идеята е да няма пик в броя на заболелите, които се нуждаят от интубиране. Нима не го разбирате? [beer]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: GenaDP   
Дата:   08-04-20 12:37

Е нали болестта ще я караме на крак? Кво интубиране?

Апропо, отворените да вземат да прочетат и за последствията при тези, които са прескочили трапа след тежко боледуване.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Slivenski   
Дата:   08-04-20 12:40

Автор: GenaDP
Дата: 08-04-20 12:37

Е нали болестта ще я караме на крак? Кво интубиране?

Апропо, отворените да вземат да прочетат и за последствията при тези, които са прескочили трапа след тежко боледуване.



Отново математика - колкото повече заболели има наведнъж, толкова повече са и тежките случаи сред тези общо количество заболели.

Едно е на ден да се заразяват по 20 души, друго е по 2000. В първия случай примерно ще има по 2-3 в тежко състояние, във втория по 200-300.

[beer]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: georgioiv   
Дата:   08-04-20 12:45

Гледах по Нова за екип, който беше разработил методика за тестването на всички в държавата, в рамката на седмица, като се използват списъците и местата за гласуване. Ще предам по памет, мога да бъркам терминологията - но тестването да става и с бърз тест за анти тела и с ПСР за активен вирус. Необходими бяха едни 360 милиона за машини и за организация и от една до три седмици време. Идеята беше здравите да си работят, а позитивните да се самоизолират. Вижда ми се работещо решение, но ме съмнява да могат да го наложат на щаба.

Иначе при този модел на развитие на епидемията, с много бавно нарастване, нисък пик и дълго плато, заради ранните мерки, можем да си седим у дома още година, или безкрай.

Вирусът няма да изчезне, той ще си седи у хората докато по-голямата част, епидемиолозите казват - над 70%, придобият имунитет.

За съжаление, вчера гледах една жена лекар от ню-йоркска болница, която каза, че има случаи на преболедували и оздравели, които отново са положителни. Т.е. има голяма вероятност, ако това е повторно заразяване, да не е възможно да се направи ваксина...

Колкото до сравнението между здравните системи на Италия и Германия, има много утрирано обяснение, въпреки съвкупността от фактори. При почти еднакво финансиране, в Италия се краде, а в Германия - не. :)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: CDman   
Дата:   08-04-20 12:46

Автор: linken
Дата: 08-04-20 12:28

@CDman ти мислиш ли изобщо? Само една лаборатория ли ги прави тези 7000 теста ? Ставаш за смях, недей така [smilie11]



Като спрете да се смеете сметнете колко лаборатории има в БГ и за колко ще направят 7000 теста ако един тест се взима и прави примерно за 20 минути. [cool]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: ipolit   
Дата:   08-04-20 12:53

Покрай професор Витанов и на математика се научихте.
Бас, че тоя ще го направят академик до нова година. И следващия път като тръгнат да закриват БАН, пак ще хукнете да ги защитавате.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: ipolit   
Дата:   08-04-20 12:55


Мъдрост струи

https://www.dnevnik.bg/shimg/zx780_4049649.jpg

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: GenaDP   
Дата:   08-04-20 12:55

"Вирусът няма да изчезне, той ще си седи у хората докато по-голямата част, епидемиолозите казват - над 70%, придобият имунитет."

Напротив. Вирусът теоретично може да изчезне за 2 месеца, ако няма нови заразени. А незаразяването освен с имунитет се постига и чрез пазене. Най-сигурното пазене е да си налягаш парцалите вкъщи. Но уви, това е само утопия... Повечето народ само чака да вдигнат карантината, за да напълни пак барчета и молове.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: linken   
Дата:   08-04-20 12:56

@CDman хайде дай данни колко са лабораториите. Защото една бърза справка ми показва, че само Лабораториите на фирма Х, които правят тестове са 18 в цялата страна. Лабораториите не са проблема [smilie3]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: ipolit   
Дата:   08-04-20 13:00

GenaDP, принципно си прав, но това е един идеален случай в свръх контролирани условия.
За да се случи така, всички трябва имат манжда и пиенье за 2 месеца и да не си подават носа. Да запушат ширмовете и вентилационните отдушници на кенефите си.
Заболелите да бъдат оставени да се лекуват вкъщи или да мрат там. Труповете да се съхраняват във фризера в кухнята.
Е туй няма как да стане.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Slivenski   
Дата:   08-04-20 13:04

Автор: GenaDP
Дата: 08-04-20 12:55

"Вирусът няма да изчезне, той ще си седи у хората докато по-голямата част, епидемиолозите казват - над 70%, придобият имунитет."

Напротив. Вирусът теоретично може да изчезне за 2 месеца, ако няма нови заразени. А незаразяването освен с имунитет се постига и чрез пазене. Най-сигурното пазене е да си налягаш парцалите вкъщи. Но уви, това е само утопия... Повечето народ само чака да вдигнат карантината, за да напълни пак барчета и молове.



Ето, че сме съгласни поне по този въпрос... [smilie5]


С малкото уточнение, че освен хора, които ще напълнят заведения и молове, има и такива, които вече са на ръба на фалита и се чудят как да си платят сметки, наеми, кредити и така нататък... Аз съм от тях. И първото нещо, което ще направя, няма да е да отида в мола, а да си намеря някаква работа. [smilie21]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: CDman   
Дата:   08-04-20 13:05

Автор: linken
Дата: 08-04-20 12:56

@CDman хайде дай данни колко са лабораториите. Защото една бърза справка ми показва, че само Лабораториите на фирма Х, които правят тестове са 18 в цялата страна. Лабораториите не са проблема


Предложението за 5-6-7 хиляди теста беше ваше. Някак е странно да питате мен колко са лабораториите. [smilie5]

И да - прав сте, че проблема не е само в тях. [smilie24]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: asahi   
Дата:   08-04-20 13:13

Като толкова ловко боравите с числата правите ли си си сметка кой ще произведе тези тестове? А като ги произведе точно на нас ли ще ги продаде всичките? Други страни също са готови да купят милиони от тях.

За още по-ловките с числата е следната задача: Какъв здравен и икономически ефект ще има едно поголовно тестване?
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: GenaDP   
Дата:   08-04-20 13:16

"...всички трябва имат манжда и пиенье за 2 месеца и да не си подават носа. Да запушат ширмовете и вентилационните отдушници на кенефите си."

Туй не е зарин, че да запушваш всички дупки. Спазването на няколко прости правила е съвсем достатъчно да избегнеш заразата, а ако си болен - да не я разпространяваш: да стоиш на дистанция от други хора, да кашляш и кихаш в кърпичка, ако ти е зле - да си седиш вкъщи. Но за масовия индивид това е твърде сложно или прекалено ограничаващо свободите му...

"има и такива, които вече са на ръба на фалита и се чудят как да си платят сметки, наеми, кредити и така нататък..."

Такива имаше и преди тази епидемия. Сега определено са повече, но с вдигането на карантината ситуацията няма да се оправи още на следващия ден. Тъй че търси алтернативи - безлихвен кредит, работа в селското стопанство и т.н.



Публикацията е редактирана (08-04-20 13:27)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: asahi   
Дата:   08-04-20 13:18

Ти сега искаш хората да си мият ръцете. Това е геноцид за всеки мърляч.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Julius   
Дата:   08-04-20 13:30

ipolit написа:

> Julius, това с падането на цените на
> жилищата май е само в главите на
> едни, дето отлагат и чакат да се
> спука балона.

Запази си мисълта и не си редактирай мнението. [smilie7]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: asahi   
Дата:   08-04-20 13:35

Същото ми каза строителен предприемач в моя град. Каза, че може да чака много. В момента няма сделки.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: quazimodo   
Дата:   08-04-20 13:55

linken написа:

> @CDman хайде дай данни колко са
> лабораториите. Защото една бърза
> справка ми показва, че само
> Лабораториите на фирма Х, които
> правят тестове са 18 в цялата
> страна. Лабораториите не са
> проблема [smilie3]

Прав си - не лабораториите а лаборантите са проблема, защото липсват. Като наставим и някои неща като консумативи, като сложим и едни около 2 часа на проба, щото никой не е отменял технологичното време... Та колко проби викаш ще обработи една лаборатория за 24 час при имагинерен 4-сменен режим на работа?[smilie18][smilie18][smilie18]

От същите вездесъщи лаборатории:

Как процедирате в тази ситуация? - За анализа на теста PCR като време имаме 3 часа екстракция на вирус на РНК и 3 часа амплификация, след което резултатите се интерпретират и всички положителни ги носим в Националната референтна лаборатория и там се потвърждават. Ако ме питате колко са ми потвърдени, мога да кажа, че за предната седмица от 10 са ни потвърдили 7. Тоест от статистиката, която беше 44 пациента положителни - 7 са наши.

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Julius   
Дата:   08-04-20 14:00

На всеки пазар винаги е имало и ще има ирационални играчи. Такива, които дълго отказват да приемат новата реалност. А най-ирационалните са тези, на които стойността пада, но те продължават да стискат все повече и повече, с надеждата да продадат на печалба. И тъй като са водени от лакомията, а не от логиката, цените (но само отначало) не падат, но накрая пропада пазара, защото сделки няма. Но дори и подобни играчи не успяват да спрат хода надолу преди 12 год., не вярвам и сега.

Запазете си мисленето, оставете си мненията, след време ще се върнем на тях. И да няма после изказвания от сорта: "ама аз това не бях предвидил, ама онова не бях включил"... [smilie7]

Другия сигурен индикатор е, че вече тръгнаха приказките от сорта на: "Само надценените имоти може и да загубят по 5-10%; няма да сме свидетели на голям спад в цените; дори предполагам, че е възможно да има имоти, които да повишат цената си." Накрая всички ще се обединят около тезата, че само нискокачествените ще паднат, докато качествените ще задържат цената си (тайно мислейки си, че техните са хубави, а останалите - не).

Не си спомням на кой беше изказването, че най-скъпите думи в историята са "Този път е различно".
[beer]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Slivenski   
Дата:   08-04-20 14:04

Не можеш да проумееш логиката на капиталиста понякога. Познавам човек, който има десет апартамента. 8 от тях са празни, защото е решил, че ще ги отдава на 800 евро примерно. И нищо не е в състояние да го убеди, че ако свали цената, ще вкара хора в тях и ще печели. А сега нищо не печели. Стоят празни. Ако някой може да ми обясни това, евала!

[smilie21]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: agop4o   
Дата:   08-04-20 14:10

Специално за имотите аз мисля че при този драстичен бум на строежите при доста от новите блокове ще има вечер да светят по един два апартамента във вход дълго време
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Julius   
Дата:   08-04-20 14:11

Нали знаеш двата страха на местния представител на фауната?
Да не настине и да не се ... мине.

п.с.
Страхът от чуждото мнение е силно застъпен по нашите ширини (някой да не каже зад гърба му, че го е "прецакал") води до нерационални действия. Като малък докато обикалях с дядо ми пазарите - колко пъти съм ставал свидетел на търговци в края на деня, които отказваха да свалят с по 2-3 лв. стоката и накрая я изхвърляха. Жилищата не са малотрайни продукти, но логиката (или по-скоро липсата на такава) е същата. За периода, за който замразяваш тези пари (3-5 год.) ако имаш акъл в главата си - ще знаеш как да ги завъртиш и да спечелиш повече междувременно, но част от нас още не са дорасли до това.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: CDman   
Дата:   08-04-20 14:32

Не можеш да проумееш логиката на капиталиста понякога. Познавам човек, който има десет апартамента. 8 от тях са празни, защото е решил, че ще ги отдава на 800 евро примерно. И нищо не е в състояние да го убеди, че ако свали цената, ще вкара хора в тях и ще печели. А сега нищо не печели. Стоят празни. Ако някой може да ми обясни това, евала!

Купи апартамент, дай го под наем и като направиш ремонта след като наемателите го напуснат ще проумееш логиката [smile]

п.п. Личен опит. [smilie7]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Slivenski   
Дата:   08-04-20 14:48

Автор: CDman
Дата: 08-04-20 14:32

Купи апартамент, дай го под наем и като направиш ремонта след като наемателите го напуснат ще проумееш логиката [smile]

п.п. Личен опит. [smilie7]

--------------------------------
--------------------------------


Съгласен съм, но не може да се очаква едно нещо да се ползва и да няма амортизация. А ако има съзнателно и сериозно увреждане, има договори, обезщетения и така нататък. Освен това, има застраховки, които са смешни пари на година, покриващи основни и не толкова основни евентуални щети по жилището. В България всички очакват само да печелят, без да харчат, ама то не става така.

[beer]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: ipolit   
Дата:   08-04-20 15:44

Смисълът да купиш имот (апартамент) поне за мен е да запазиш стойността на спестяванията си и евентуално ако може да се изкара някой лев от наем. Исторически е видно, че дори и да има някакви спадове, в дългосрочен план стойността се увеличава (стига да не е в Детройт).
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: dtangelov   
Дата:   08-04-20 16:15

Те и в Детройт са си мислели, че в дългосрочен план стойноста се увеличава. [smilie5] Между другото знам за доста подобни случаи на жилища в малки български градчета, за селата изобщо няма нужда от коментар.
С наемите нещата също едва ли ще тръгнат на добре, след като останалите без работа пришълци (най вече в София, но и в няколкото други големи града на България) си заминат по родните места, където също няма да имат доходи, но поне не се налага да плащат и наем.

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: ipolit   
Дата:   08-04-20 16:26

Ами дано се окажа прав, че бях спастрил някой лев и почнах да си избирам кола, даже пуснах темата за електрическите коли, ама като взеха да говорят за преминаване към евро, купих още едно апартаментче да си вържа гащите.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: wlad   
Дата:   08-04-20 16:39

не са заблуждавайте, цените на имотите в големите градове ще поскъпнат в близката година, защото за пореден път малките ще фалират, а големите не са много - тях моменти трусове въобще не ги вълнуват.
Има и доста връщащи се от чужбина, които не се знае дали ще поемат пак на Запад или ще вложат спестеното тук.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Slivenski   
Дата:   08-04-20 16:47

Те тия завръщащи се от чужбина едва ли имат стотици хиляди евра спестени, че да ги вложат моментално в жилища.

Едно е да пращаш по 100-200 евро всеки месец на роднините, друго е да пестиш. Повечето хора и там едва връзват двата края, а спестени пари се харчат най-лесно и бързо.

За големите, че не ги бърка, също не знам доколко е сигурно. Да, има и такива. Но ако е инвеститор и има кредити - ако пазарът се срине, ще е проблем и за големите.

В момента едва ли някой може със сигурност да каже какво ще се случи.

[smilie21]



Публикацията е редактирана (08-04-20 16:49)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: agop4o   
Дата:   08-04-20 17:01

Големите инвеститори са със заеми към банките с мисълта че като продават жилища на зелено ще си върнат кредитите и после другото в махалата.Да ама като няма покупателна способност от Иван и Асан ко правим.Само в Пловдив на местото на Мебелна къща се строи конюшна с 550 апартамента.Дали в тая ситуация ще ги продаде с темповете с които трябва да връща кредитите.Нищо че от един апартамент той печели за два-три.Ще видим
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: quazimodo   
Дата:   08-04-20 17:04

Slivenski написа:

> ...В момента едва ли някой може със
> сигурност да каже какво ще се
> случи.
>
> [smilie21]

Някой знае със сигурност - започналият го[smilie18][smilie18][smilie18][beer]

П.П. Нали знаете - дим без огън не съществува[cool]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Julius   
Дата:   08-04-20 17:07

ipolit написа:

> Смисълът да купиш имот
> (апартамент) поне за мен е да
> запазиш стойността на
> спестяванията си и евентуално ако
> може да се изкара някой лев от
> наем. Исторически е видно, че дори
> и да има някакви спадове, в
> дългосрочен план стойността се
> увеличава (стига да не е в Детройт).

Мислиш, че е само Детройт? [smile]
Явно не си чувал за японското икономическо "чудо"? Жилища купени в края на 80-те в продължение на близо 15 год. да падат и едва сега след 30 години на мъчителна дефлация да почнат да достигат тогавашната си стойност!? По спомен Императорския дворец тогава са го оценявали на повече отколкото всички апартаменти в Манхатън взети заедно...
или нещо такова. [smilie7]
Дъното им през 2002 е на 50% от стойността им през '89!
Тръпката не е за хора със слаби сърца.

https://i.ibb.co/BrdGgw8/Tokyo.jpg

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: sakuraki   
Дата:   08-04-20 18:47

Има и друго пък, в момента живея под наем с жената в един град, в който нямаме намерение да оставане и изведнъж ни съобщават, че са ни купили дъртите апартамент, за да не се набутваме с наема разбираш ли. Като сервираш на тия хора, че тоя апартамент никой няма да живее в него и те нямат финансите сега да го оправят или вероятно в бъдеще, какво правим ? [smilie5] . Аз не виждам смисъл вкарване на пари в жилище, в момента за добра инвестиция или поне в този град, вече за София, Варна и т.н може би. Аз спестяванията както някои от вас знаят ги давам за екскурзии и за много хора е било "тъпо" да живееш под наем и да даваш по 10к за екскурзии, вместо да се купи жилище [smilie11] .
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: imitev   
Дата:   08-04-20 19:10


Аз смятам. че в последните 2 г. който се е тръснал за имот ще се е прецакал яката и ще трябва да чака поне 6-7-8 години да си върне инвестицията. Под наем едва ли ще има на кого да го дава, освен в Сф.

Трябва да се има предвид, че тези дето ги броите за върнали се ще си набият камшика в момента, в който премахнат ограниченията. Никакъв шанс да ги накараш да работят за 300-500 евро на месец, още повече че вече знаят пътя. Просто тук им е по-евтино да стоят докато няма работа там и използват намалението.

Както и сега в "икономическия подем" в БГ нивата не успяха да стигнат 2008 г.

А за конвертирането в евро - ми нали затова се разлаяха по медиите. Поразвързаха си хората спестяванията и направиха нисколиквидни дългосрочни инвестиции, съответно да подкрепят пазара на имоти като за последно.

Но това не е мой проблем в случая.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: asahi   
Дата:   08-04-20 19:57

Демек балонът не се наду както през 2008-ма.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: philip   
Дата:   08-04-20 20:45

Балонът се наду достатъчно и e време администраторите да го пукнат.[smilie3]

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: andiay   
Дата:   08-04-20 20:48

@ quazimodo
Най-вероятно Германия, по-точно германците, не са силно възмутени от наложените мерки, като българите и не се заразяват едни други, като нашенските хубавци


Не съм сравнявал Германия с България, а посочих, че при приблизително равен брой заразени, германската здравна система не колабира, за разлика от тази във някои райони на Италия, Испания, Франция и САЩ.
Към днешна дата спокойно можем да кажем, че с изключение на горепосочените райони и Ухан, то никъде другаде по-света не се e наблюдавал Армагедон.

@ CDman
И какво като не колабират ? Да не мислите, че ако (не дай си боже) ви налази короната линейката ще ви закара в Австралия или Швеция


И ти явно не схващаш, какво казвам, затова ще си позволя да повторя въпроса си, перефразирайки го - Защо в държави със строги карантинни мерки, случаите не спират да се увеличават и здравните им системи да колабират, а в страни където няма такива рестрикции, случаите се увеличават значително по-малко, а здравните им системи си работят почти нормално?

@stef7
Причините са комплексни. Зависи и от здравната система, очевидно. Страните които не затвориха държавите и икономиката си са много малко, ти ги каза. Но дори Швеция към момента има 15 пъти по-висока смътрност от вируса на глава от населението отколкото България. А Германия също затвори държавата, нищо че здравната система засега държи.

Няколко големи държави го раздаваха непускисти но после и те затвориха. САЩ, Англия, Франция, Испания, Индия а от скоро и Япония

Решението е просто - поемаш риск и гледаш какво става. Ако не става затваряш но с цената на доста повече жертви и висок риск от колабирала здравна система.

Другото действаш превантивно. Не съм специалист но като гледам статистиките досега и като знам какво е положението на нашата здравна система мисля че сме на прав път. Не ми е приятно но това е цената.


Аз също не съм специалист, затова се опитвам да следя, какво казват специалистите (които също не са единодушни), да се опитвам да анализирам данните, които са достъпни и на тази основа да се опитам да открия логиката.
Страните по света, които не са заложили на тотална карантина, изобщо не са толкова малко, напротив, тотална карантина на цели държави е наложена на по-малко места. САЩ не са под тотална карантина, Япония и Индия също, Япония налага в момента рестрикции в Токио и още един район. Цяло чудо е, че там няма Армагедон. Токио е може би най-гъсто населеният град в света, наистина е невероятно при толкова опасен вирус, как там има толкова малко заразени и починали.
Да сравняваш данните от Швеция и България е като да сравняваш круши и ябълки. Шведите отдавна се отказаха да тестват, освен тежко болните, които потърсят медицинска помощ. Нашите пък, никой не ги знае кого и по какви критерии тестват. Факт е, че заразени има почти в цялата страна, друг факт е, че повечето от тях нямат нищо общо помежду си, трети факт е, че нито един от първите заразени нямаше връзка с пътуване или пристигнал от чужбина, нито пък имаха някаква връзк помежду си. А този вирус се предава от човек на човек, не по въздуха. Заразността му е около 20%, един заразен го предава на двама от всеки десет контактни.
Превантивна мярка би била не карантината, а набавянето още през януари на достатъчен брой тестове и тестване на всички, които влизат в страната.
Следва изолация на положителните.
Карантината има смисъл, ако имаш представа къде е огнището, а не при условие, че нямаш и на идея кога точно и как е започнало заразяването.
При неизвестен брой заразени, дори да се наложи тотална карантина на всички българи, то вируса ще си циркулира най-малко във всяко семейство.
Идеята, която се лансираше за скрийнинг с т.н. бързи тестове, бе именно такава, не да се разбере кой е заразен и кой не, а да се получи една по-цялостна картина. Нещо като социологическите сондажи. Можеше дори да се окаже, че много хора вече са го прекарали на крак още през февруари, можеше да се види в кои райони е распространен най-много, при всички случаи подобен скрийнинг щеше да бъде полезен. Такъв бе методът на Южна Корея, а и на Китай, но след налагането на блокадата. До известна степен, такъв е и методът на Германия, но тя разчита на масови PCR тестове.
Нашето извънредно положение е "връзване на гащите", ако всичко отмине леко, това е заради "навременните" мерки, ако нещо се обърка, виновен ще е вируса, ние взехме всички възможни мерки, но виждате тази "страшна гад", какви страни почерни. Виновни няма. Всички са печеливши. Е не точно всички, ама туй е положението.
В предната тема взе участие един специалист, но веднага го нападнаха на лична основа. А все ми се струва, че сред нас едва ли има по-разбиращ тази материя от него. Ама бил се хвалил. Че кой не го прави?
Неговото хвалене поне има някаква основа, а виж, когато чуя "От Сингапур до САЩ всички ни хвалят", е тогава просто се смея.
Смях през сълзи, но все пак смях. По-добре действа на имунната система от паниката.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: imitev   
Дата:   08-04-20 20:59

Нашите пък, никой не ги знае кого и по какви критерии тестват. Факт е, че заразени има почти в цялата страна, друг факт е, че повечето от тях нямат нищо общо помежду си, трети факт е, че нито един от първите заразени нямаше връзка с пътуване или пристигнал от чужбина, нито пък имаха някаква връзк помежду си.

Това е доста смело и обобщаващо, но за сметка на това леко лишено от достоверност твърдение...

Само за протокола първите починали в Пирогов са имали пряк контакт с хора на скромен банкет, пристигнали от Италия малко седмица преди това.

Конспираторите са като ято [cool]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: asahi   
Дата:   08-04-20 21:08

"Можеше дори да се окаже, че много хора вече са го прекарали на крак още през февруари".

Можеше, ама едва ли. От 100 заразени 6-10 ще са в болница, трима ще са мъртви. Имахме ли 6-10 в болница? Не. Иначе щяхме да имаме рано заразени болници. Имахме ли 3-ма мъртви? Не. Значи не сме имали 100 заразени. Щеше да си прав, ако горните числа бяха десеторно по-големи. Такава картинка гледахме в Ухан, после я гледахме на различни дати в различни страни.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: GenaDP   
Дата:   08-04-20 21:10

Е, Андрейчо от предната тема (т.е. видният БАНски специалист) би ли ми припомнил какво смислено каза по темата?

Ето по спомени основните му тези:
- коронавирусът си е обикновен вирус, ама медиите си го харасаха и затова раздухват историята
- грипът е по-страшен и по-смъртоносен, от него ще има значително повече жертви
- извън тялото вирусът умира много бързо, от дезинфекция на повърхножсти полза няма
- кажи-речи всички ще изкарат болестта, даже без да разберат

Специално за ниската смъртност в Германия - от разговор с тамошен лекар зная, че повечето смъртни случаи приписват на основного заболяване. Т.е имаш порок на сърцето, отиваш в болница с двойна бронхопневмония от ковида, слагат те на принудителна вентилация, риташ камбаната и в причина за смъртта записват сърдечен проблем.



Публикацията е редактирана (08-04-20 21:22)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: stukloplast   
Дата:   08-04-20 21:33

А при сезонния грип как се води статистика, Гена?
Щото при 300-600х урни на година от сезонни грипове, в момента май всичко на ковида приписват, при все че до колкото знам, де що има пср и анти тела тестове, ловят всички корона вируси, а не само текущия...



Публикацията е редактирана (08-04-20 21:36)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: GenaDP   
Дата:   08-04-20 21:50

"де що има пср и анти тела тестове, ловят всички корона вируси, а не само текущия"

Я пак? Това сам ли го измъти, или някой виден спецЯлист ти го рече?
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: stukloplast   
Дата:   08-04-20 21:58

Ми нека човека от БАН ти обясни, ако има желание да се занимава с глупости. Не претендирам за достоверност, но това го знам от хора, които разбират от материята.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: GenaDP   
Дата:   08-04-20 22:05

Мда... "Аз не разбирам, ама един дето разбира ми го каза".

Е на - чети, ако вдяваш английски.

А кво да ми обяснява БАНаджията? Колко е велик, и на колко конференциЙ оди годишно? Това вече го знаем.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: asahi   
Дата:   08-04-20 23:20

Само не мога да реша - от имунология ли разбирам повече, от епидемиология или от вирусология? Карантинни размисли, един вид.
 

 Тази тема е затворена