Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Как да снимам
Автор: sasho2345   
Дата:   20-03-20 02:51

Гледах разни ръководства в тубата, но някои неща не са ми ясни и затова питам
В каква последователност трябва да се избират исо, бленда, скорост, изобщо има ли такава?
Исо на ауто ли да седи или ръчно да го задавам,максимално ниско? На ауто гледам има склонност да отива на някакви мн високи стойности дори през деня.
Четох нещо в рамките 100-400 за дневно е добре?

Горе долу на каква бленда да снимам, примерно ако е пейзаж и искам всичко да е на фокус?

И на какъв режим да снимам от тези p,s,a или m ?

Ако някой може да помогне?
 Re: Как да снимам
Автор: lamerko   
Дата:   20-03-20 04:07

Всичко зависи от конкретната ситуация и какво искаш да постигнеш. Имаш един напълно автоматичен режим, няколко полуавтоматични и един ръчен. На първо време остави ръчния - там рядко ще ти се наложи да го използваш.

Лично аз използвам вероятно на 90% от случаите режима с приоритет на блендата (aperture priority). При него контролираш блендата, като имаш възможност да зададеш конкретно ISO или да го оставиш на автоматик. Аз лично задавам стойност според ситуацията, понякога задавам диапазон (камерата ми поддържа такава функция). Така единственото което остава на автоматик е скоростта. Но пак казвам - това е според конкретната ситуация.

За допустимите стойности на ISO-то - това е доста комплексно. Аз лично с моята безогледалка на 3-4 години вадя читави кадри на 10К ISO. Но все пак е добре да си планираш добре кадрите - не се сещам за много ситуации, при които преез деня на светло би се налагало нещо различно от базово ИСО. Освен ако не е нещо спортно или си закачил някоя 600-800мм базука да снимаш очите на катериците в съседния парк...
 Re: Как да снимам
Автор: sasho2345   
Дата:   20-03-20 04:39

Колко е базово исо за през деня? 100-400?

И за блендата на колко да я слагам, портрети в смисъл хора не снимам изобщо. Обектив имам един - този който върви с апарата (Nikon d3500) 18-55
 Re: Как да снимам
Автор: GenaDP   
Дата:   20-03-20 05:22

Сашко, зèми прòчети некоя книжка, нèма да се пòвредиш...
 Re: Как да снимам
Автор: kvakioh   
Дата:   20-03-20 07:07

Първо ръководството...
Снимай на Р, с ограничение за исо-то да е автоматично и да не качва над 3200/6400, може да се ограничи от менютата. Min 100, max 3200.
Разните му там Auto, Guide и картнинките са почти безмислени, това с изключена светкавица помага където не е добре да се пуска когато апаратът прецени. С времето нещата стават към А,S, M според всеки отделен кадър. Макар че май няма такъв човек, който снима 100 кадъра и върти при всеки...
Изключени wi-fi и всякакви връзки към компютър да не точи батерия.
White balance- Auto.
Снимай в RAW (NEF+fine), според картата ако е голяма. След това по преценка и като се гледат в папката по-лесно се виждат кои са ок кадрите за избор за обработка.
текст
Eто линк с книжка за начално ползване. Натиска се Create Download Link, става Generate и се сваля pdf файл, който дава някои интересни неща като за начало.
И да не се обръща внимание на който критикува, че всеки е започнал така. Книжката и разни ръководства помагат, не толкова клипове с разни безумници. Макар че има точно насочени и конкретизирани упътвания в някои добри клипове.



Публикацията е редактирана (20-03-20 07:17)
 Re: Как да снимам
Автор: penco   
Дата:   20-03-20 07:11

През деня- ISO100, снимай на Р. С такова фокусно на обектива, няма да има проблем всичко да е на фокус.
 Re: Как да снимам
Автор: kvakioh   
Дата:   20-03-20 07:13

Ето какво се ползва най-вече.

http://store.picbg.net/pubpic/A7/0C/1402b0f560e4a70c.jpg


Ето как изглежда един от най-добрите Никони за снимане:

http://store.picbg.net/pubpic/29/5E/cbd5259fc2dc295e.jpg


За видео не зная нищо, така че нека някой друг да каже.
 Re: Как да снимам
Автор: ivanovod   
Дата:   20-03-20 07:56

Амии, Примерно
Ако е слънчево
ISO-200
Скорост 1/250
Бленда между 8 и 11
Режим AF
Почни от тук.
После почни да снимаш ако не ти харесва това което виждаш промени настройките докато ти харесат нещата. Ако и другите започнат да ги харесват значи си на прав път.
А за рецепти по фотография. Забрави. Успех.
 Re: Как да снимам
Автор: СамуилАрнаудов   
Дата:   20-03-20 09:01

На светло няма причина да снимаш на по-високо ИСО от базовото в случая 100.
 Re: Как да снимам
Автор: quazimodo   
Дата:   20-03-20 09:25

Режим А; Авто исо до 4000; минимална скорост 1/30(имаш стабилизация все пак) щом не снимаш хора и движение; бленда 8 и дерзаеш[smilie5]. Снимаш в RAW+jpeg fine и ако някой кадър те впечатли толкова, че да искаш по-пълна обработка, го обработваш [cool][shtrak]

П.П. Минималната скорост се задава в настройките, там където задаваш границите на автоисото. Така апарата първо сваля скоростта до минимално разрешената и след това почва да увеличава исото, за да я поддържа наоколо[beer]
 Re: Как да снимам
Автор: ombre   
Дата:   20-03-20 09:30

Въпрос на светлина е,може да е през деня и пак светлината да е оскъдна.Няма конкретна бледна за всяка ситуация.Оставил съм ти телефон,ако решиш звънни да се чуем.Иначе исото го ограничи например от 100 до 3200/6400,така няма да ходи до 18000 или там колкото казваше.
 Re: Как да снимам
Автор: Nikoneff   
Дата:   20-03-20 09:40

Най-добрият учител е практиката. Снимай много, всеки ден, във всякакви условия - апарата няма да се счупи. Тук ще прочетеш всякакви противоречиви мнения, защото всеки си е изградил собствен стил на снимане. И ти си изгради своя стил. Снимай, анализирай сниманото и си прави изводи. Успех.

 Re: Как да снимам
Автор: ombre   
Дата:   20-03-20 09:45

Абсолютно подкрепям горното мнение,но пък и малка помощ няма да навреди.

ПС-страхотни кадри Никонефф....[cool]
 Re: Как да снимам
Автор: quazimodo   
Дата:   20-03-20 09:58

Nikoneff написа:

> Най-добрият учител е практиката.
> Снимай много, всеки ден, във
> всякакви условия - апарата няма да
> се счупи. Тук ще прочетеш всякакви
> противоречиви мнения, защото
> всеки си е изградил собствен стил
> на снимане. И ти си изгради своя
> стил. Снимай, анализирай сниманото
> и си прави изводи. Успех.


Практика без начални познания за взаимосвързаността на нещата е просто щракане и изразходване ресурса на затвора[smilie5]
В едно обаче си прав - няма смисъл да се дават съвети на човек, който тъпо и упорито отказва да прочете ръководството на апарата[smilie18][beer]

 Re: Как да снимам
Автор: EmiliqnD   
Дата:   20-03-20 15:08

За да снимаш с такъв фотоапарат трябва да научиш каква е връзката между скорост,бленда,исо.В ръководството на фотоапарата това нещо е обяснено.След като го прочетеш няколко пъти трябва да се опиташ да разбереш това ,което си прочел.В това време взимаш апарата и правиш практически упражнения.Снимаш ли само на автоматичен режим няма да разбереш нищо от фотоапарата.Той не снима сам трябва ти да можеш да го настройваш да снима според ситуацията и според това какво искаш да се получи като резултат.Все едно да отидеш в залата по борба и да питаш как да се боря.Всичко става с учене,практика ,тренировки.Прочети си всички книжки ,които идват с апарата. Не са ги сложили в кутията да тежът.Ако не ти се чете иди на курс по фотография.Успех!
 Re: Как да снимам
Автор: geobg   
Дата:   20-03-20 15:39

През деня снимай на автоматичен режим, надали на другите режими ще постигнеш по-добро качество, освен ако не търсиш специални ефекти, слагаш ND филтри и т.н. В момента автоматичният режим на съвременните апарати се справя доста добре.
Надвечер и нощем снимай на Р или автоматично - ще пробваш. Като при Р можеш да увеличиш експозицията с +0.7-1.0. Ограничи ИСО-то до 3200 или 6400 - пак след проба.
 Re: Как да снимам
Автор: mmjm   
Дата:   20-03-20 15:47


Как да правим по-добри снимки с цифров фотоапарат

 Re: Как да снимам
Автор: sasho2345   
Дата:   20-03-20 16:39

Не работи при мен линка за сваляне
 Re: Как да снимам
Автор: mmjm   
Дата:   20-03-20 16:43

„Не работи при мен линка за сваляне“ Ако това е към мен, не съм пуснал линк за сваляне. Отваряш и четеш раздел по раздел.
 Re: Как да снимам
Автор: aidend   
Дата:   20-03-20 17:14

Защо не започнеш с това?

Майкъл Фрийман - Светлина и осветление



Публикацията е редактирана (20-03-20 17:22)
 Re: Как да снимам
Автор: Konstantinov   
Дата:   20-03-20 18:53

Зависимости
и още накратко.
 Re: Как да снимам
Автор: asahi   
Дата:   20-03-20 23:48

Един курс решава повечето теоретични и практически проблеми.
 Re: Как да снимам
Автор: mmjm   
Дата:   21-03-20 01:33

Точно сега ли?
 Re: Как да снимам
Автор: quazimodo   
Дата:   21-03-20 08:59

asahi написа:

> Един курс решава повечето
> теоретични и практически
> проблеми.

Ама друг път[smilie18][smilie18][smilie18][beer]
 Re: Как да снимам
Автор: kvakioh   
Дата:   21-03-20 13:35

Имаше преди из Европа точно такива курсове при купуването на апарати нисък и среден клас- еднодневно разясняване с ваучер и такса 20-30-40 евро с обяда включен.
За съжаление в България не се организират, но пък за повече пари може да се намери курс.
СПоред мен с няколкото книжки ще стане като за начало.
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.