Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Избор на обектив за Олимпус.
Автор: petrov_m   
Дата:   05-02-20 18:53

Здравейте. Имам Olympus OM-D E-M10 Mark II, с двата китови обектива 14-42 и 40-150, но искам да си взема и друг с цел по-добри и резки снимки.
Харесах си Sigma 30mm F/2.8 EX DN Art. Това, което се чудя е дали ще прави по-добри снимки от китовия обектив?
Също така бих се радвал да ми препоръчате и други обективи. Снимам предимно на вън и сред природата. Не снимам видео.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за Олимпус.
Автор: serjy   
Дата:   05-02-20 19:04

Ако говорим за зуумчета има много варианти и все по-добри от китовите, като почеш от панасоник 12-60 и стигнеш до Про обективите на олимпус. Преди време си взех от базазра Олимпус 12-40/2.8 и него ползвам за туризъм и пейзаж, отличен обектив! Твърдите не ми се виждат много удобни. Сега олимпус пускат 12-45/4Про, който ще е отличен оптически, малък и лек, но колко ще струва не знам.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за Олимпус.
Автор: blue.light   
Дата:   05-02-20 21:05

Вместо тази Sigma 30/2.8, по-добре виж Panasonic 25/1.8 или Olympus 25/1.8. Имам Panasonic-а и е прекрасен обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за Олимпус.
Автор: quazimodo   
Дата:   05-02-20 21:10

Ако не си папарак, който не може да живее без автофокус, най-евтино ще подобриш техническото качество на снимките си, като купиш 1-2 светли и твърди, ръчнофокусни обектива със съответните адаптери. Вместо Сигмата може да потърсиш втора ръка Панасоник 25/1.7.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за Олимпус.
Автор: LeniS   
Дата:   05-02-20 21:19

17, 25 и 7-14 това е моят избор, като най-много обичам 7-14 разбира се, той ми е страст.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за Олимпус.
Автор: Yog   
Дата:   06-02-20 11:04

И аз гласувам за Panasonic 25/1.7 вместо Сигмата. Ползвал съм го, купен на старо за нещо като 270-280 лева и бях изненадан колко е хубав, особено за тия пари. Иначе - зависи от много неща. Какъв бюджет имаш, какво предпочиташ да снимаш... Ако говорим за евтино, но добро, бих ти препоръчал още Olympus 45/1.8. Гледам че е 370 лева нов в английския Амазон, което е скандална цена :) Иначе, аз ползвам 12-40/2.8 и 40-150/2.8 Изцяло доволен съм от тях, но има хора които ще ти кажат, че са прекалено скъпи или прекалено големи. На други не са им достатъчно светли... Като цяло общовалидна истина няма. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за Олимпус.
Автор: serjy   
Дата:   06-02-20 11:16

в момента Panasonic 25/1.7 е на 389лв във фотосинтезиса, чисто нов [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за Олимпус.
Автор: kvakioh   
Дата:   06-02-20 11:19

Sigma 19/30/60мм на 2.8 са едни от най-евтините варианти за горе-долу светли обективи за м4/3. Стават, с добър фокус като скорост и достатъчно добри резултати.
Варианти други са: Panasonic 20/1.7 mkII, 25/1.7, Оlympus 25/1.8 в този диапазон.
Малко по-универсални и една стъпка нагоре над Сигмите и двата по-горе обективи са Sigma 30/1.4, Panasonic 30/2.8 macro със стабилизация. Повече струват, но и по-добри резултати се постигат. Също 14-42 китовите обективи, въпреки размерите си не са толкова добри. Идеалният случай вече го казаха- 12-40/2.8 Олимпус, който обаче струва доста.
Също да се има впредвид, че понякога има несъответствия и недотам добро сработване между Панасоник обективи и Олимпус камери и обратното. Така че най-добре Олимпус камери с Олимпус обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за Олимпус.
Автор: serjy   
Дата:   06-02-20 11:34

имам панасоник 20/1.7II, не го ползвам и мога да се разделя с него срещу 370лв [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за Олимпус.
Автор: petrov_m   
Дата:   06-02-20 20:58

Благодаря на всички за съветите. За сега се отказвам от сигмата и ще събера някой лев а 12-40 2.8.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за Олимпус.
Автор: kvakioh   
Дата:   06-02-20 21:30

Sigma 16/1.4 също е вариант, макар че е с по-големи размери. Всичко зависи какво и как ще се снима.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за Олимпус.
Автор: serjy   
Дата:   06-02-20 22:48

С олимпус 12-40/2.8 грам няма да съжаляваш! Изпада в базара от време на време. Успех!

можеш да се огледаш и за панасоник 12-60/3.5-5,6. отличен обектив, малък и лек. недостатък е, че малко като мръднеш зуума и вече е на 5,6 бленда, тоест тъмен си е като всеки китак, но поне е острилка.



Публикацията е редактирана (07-02-20 08:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за Олимпус.
Автор: roburt48   
Дата:   07-02-20 09:09

Аз съм много доволен от 14-150 II със същата камера, като твоята ...[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за Олимпус.
Автор: Capolavoro   
Дата:   13-02-20 13:28

Преди няколко дни взех Panasonic 25/1.7 и съм много доволен, въпреки че все още не съм снимал кой знае колко с него, но първото усещане е за сериозно надграждане над китовия, който имах.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за Олимпус.
Автор: Crocodile   
Дата:   14-02-20 17:03

Sigma 30/2.8 и 60/2.8 са страхотни обективи , евтини и остри още на F2.8 . Нямат замазани краища понеже са проектирани за APS сензор . Уникални цветове и контраст ! Имам ги и двата и не мисля да ги продавам !



Публикацията е редактирана (15-02-20 23:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за Олимпус.
Автор: nokoniko   
Дата:   16-02-20 20:03

[shtrak] Имам olympus om-d e-m5 mark III и си купих Panasonic 25/1.7. Много съм доволен. Имам желание да купя Olympus M.Zuiko Digital ED 40-150mm f / 2.8 PRO , но да събера парички.[beer] [shtrak] [beer]



Публикацията е редактирана (16-02-20 20:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за Олимпус.
Автор: petrov_m   
Дата:   16-02-20 21:39

Бях се навил за 12-40mm f/2.8 PRO, но четох, че излиза 12-45 ф4 про, края на март за 1300 лв. така, че ще чакам него. До тогава искам да си взема някой бюджетен, че вече ми писна от китовия. Колебая се между панасонк 25 ф1.7 и сигма 19 ф2.8. Въпреки, че има повече положителни мнения за панасоника, нещо все ме тегли към сигмата. Гледох и клипове в който се казва и показва, че контрастта на сигмата е по-добър. Така, че още мисля кой от двата да е.



Публикацията е редактирана (17-02-20 08:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за Олимпус.
Автор: serjy   
Дата:   17-02-20 08:12

panasonic 20/1.7 е чудесен обектив, но автофикуса му е много бавен.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за Олимпус.
Автор: petrov_m   
Дата:   17-02-20 08:47

Моя грешка, имах в предвид 25 ф1.7.
А при 20/1.7 е бавен, но при 20/1.7II е по-бърз до колкото съм чел.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за Олимпус.
Автор: serjy   
Дата:   17-02-20 09:25

при 20/1.7II може да е малко по-бръз от първата версия, но пак е доста бавен. 25/1.7 не съм го имал.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за Олимпус.
Автор: vth41   
Дата:   17-02-20 09:34

А, защо не Olympus M.Zuiko Digital 25mm f/1.8 от тази обява. Много по-добра изработка от 25/1.7 на Пана и по-компактен.

П.С. Нямам общо с продавача [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за Олимпус.
Автор: serjy   
Дата:   17-02-20 12:26

за отоапарат олимпус най-добре е обектив олимпус! дледам го това 25/1.8 доста добре е по-тестове, а е малък и лек. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за Олимпус.
Автор: Yog   
Дата:   17-02-20 14:37

По принцип и аз съм "за" да се слагат от същата марка обективи. Моят фотоапарат Олимпус не искаше да използва функцията focus stacking с един от обективите ми Панасоник, например. Не че я ползвам толкова често, просто като пример го давам. Иначе, 25 на Олимпус не съм имал, но едва ли ще е много по-различен от 25 на Панасоник чисто оптически. Единственото предимство на Панасоника в този конкретен случай е, че за 350 или там някъде го взимаш нов от магазина с гаранция и прочие. Вече ако искаш сребърен - нъц! [smile]

А за новия 12-45, аз не бих го купил за 1300 лева, както е написал petrov_m. В момента в английския Амазон 12-40/2.8 е 1450 лева нов, продаван от Амазон, не от някой незнаен търговец.

Мисля, че така няма да имаш гаранция за него, но аз съм проверявал ако се развали колко струва да го пратиш в Португалия чрез официалния представител и беше към 250 лева. Т.е. рискът, който поемаш не е голям. Та по-скоро бих си купил за 1450 по-светлия, дето тука по някаква причина е 2000 лева в магазина...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за Олимпус.
Автор: nokoniko   
Дата:   18-02-20 21:19

Някой ползва ли Olympus M.Zuiko Digital ED 40-150mm f / 2.8. Заслужава ли си парите....[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за Олимпус.
Автор: Yog   
Дата:   19-02-20 00:24

Аз го имам. Харесвам го много, но това е субективно мнение. Хората показват тенденции сами да се убеждават, че харесват неща за които са дали повечко пари [smilie3]

Дали си заслужава парите... дълга тема. Аз не го ползвам професионално, така че парите няма да си ги върна. От друга страна, кеф цена има ли? Ако карах ски, например, един качествен комплект ски и един чифт обувки сигурно струват колкото тоя обектив [smile]

Като цяло, ползвам го сравнително редовно. Като му махнеш крачето за статив и големия сенник с "хитрата" система, става по-малък от 70-200/4 на Канон и Никон. За мен това не е голям обектив. Други няма да се съгласят.

Ако намеря как се качваха снимки тука, в коментарите, ще кача една-две [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за Олимпус.
Автор: Yog   
Дата:   19-02-20 00:36

Я да видим ко ши стани и дал ша работи...

https://i.postimg.cc/XYmDcpT5/032.jpg

Това е доста кропната снимка, имай предвид. Може би две към едно. И пак държи много добра резолюция, според мен. Което говори само добре за негово височество, обективът [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за Олимпус.
Автор: Yog   
Дата:   19-02-20 00:41

https://postimg.cc/DSdSz3yL

Това е нередактиран jpg от камерата. Виж туфата трева в долния десен ъгъл на снимката колко е детайлна.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за Олимпус.
Автор: Yog   
Дата:   19-02-20 00:44

Абе на птицата не може да се отвори в цял размер май. Я с тоя линк

https://postimg.cc/7JkvhdLJ

Оспамих форума, братче :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за Олимпус.
Автор: Yog   
Дата:   19-02-20 00:49

И това листенце е нередактиран jpg.

https://postimg.cc/QFwjs6c1

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за Олимпус.
Автор: vth41   
Дата:   19-02-20 08:12

Снимките от горните постове:


https://i.postimg.cc/VNLvqp6G/PC210051.jpg




https://i.postimg.cc/GtBb71wK/032.jpg




https://i.postimg.cc/GtBb71wK/032.jpg




Публикацията е редактирана (19-02-20 08:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за Олимпус.
Автор: Yog   
Дата:   19-02-20 10:08

Мерси vth41. Така и не се научих [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за Олимпус.
Автор: djfroggy   
Дата:   19-02-20 11:05

Към автора на темата - щом бихте се примирили с бленда 4, защо не си потърсите Panasonic Leica 12-60/2,8-4. Това е светлосилен, остър обектив с превъзходен варио обхват.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за Олимпус.
Автор: petrov_m   
Дата:   21-02-20 09:54

А дали ще работи пълноценно на тяло олимпус? Дали ще работи стабилизацията на обектива?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за Олимпус.
Автор: vth41   
Дата:   21-02-20 10:10

Ето отговор на въпроса ти:

Olympus and Panasonic compatibility


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за Олимпус.
Автор: Yog   
Дата:   21-02-20 20:18

petrov_m, имай превид, че дори напълно да изключиш стабилизацията на обектива панасоник, тази на сензора на олимпусите е толкова добра, че е напълно достатъчна.

иначе, не дава да се ползват неща като focus stacking, например. има го описано в това, което ти е линкнал vth41. аз имах два обектива панасоник и нито един от тях не щеше да работи с тази функция на апарата ми олимпус. вече колко често ще го ползваш, ти си знаеш.

другото, което не работеше, беше пръстена за ириса на обективчето ми панасоник 15мм. все едно го нямаш. не е болка, защото аз и без това предпочитам да го командвам от врътките на фотоапарата, ама не бачкаше.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »