Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: agop4o   
Дата:   25-01-20 12:07

Един средностатистически таксиметров шофьор изкарва в ПЪТИ повече пари от един средностатистически фотограф![smilie18][smilie18][smilie18] Ако между другото продава и наркотици може.


Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: tvk75   
Дата:   25-01-20 12:13

как така зле, добре си е платена фотограията у нас

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: CDman   
Дата:   25-01-20 12:13

Още един факт, чакам 4 месеца да се освободи плочкаджия да ми направи банята каза за 7 дни е готова 3000 лв. за труд, колко ли му струват инструментите (като инвестиция) 100? 300? 500?

3000 лева ама влизаш веднага да се къпеш, а не след 3 месеца [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: Slivenski   
Дата:   25-01-20 12:43

Добрите плочкаджии са кът! Нали не искаш да се спъваш в пода, като вървиш! [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: wlad   
Дата:   25-01-20 12:53

Като стане дума за плочкаджии, шофьори, стругари - как се оживява форумът.
Не така изглеждат темите за изложби.
Абе все хора на изкуството, какво да се прави.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: Slivenski   
Дата:   25-01-20 14:13

Не сме снобари, че да говорим за изкуство, нали... [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: nyamago   
Дата:   25-01-20 14:41

"Цар и водопроводчик" ми беше любима опера като ученик и студент. Никой не написа "Цар и фотограф". И до днес нищо не се е променило - явно така трябва да бъде [smilie8]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: Leica   
Дата:   25-01-20 14:46

Относно "на сиво" и "на светло"...тук си действа старият принцип на българина в казана [smilie7]
Сивото бързо се осветлява от доказаните "светли" фотографи, и НАП само броят паричките [smilie7] [smilie21]
Това не е предположение, а факт ...и е добре да се взима впредвид.

Така, че ако тръгваш трябва да буташ пред себе си голяма бала пари:

- можене, гарантиращо предсказуем резултат при всякакви условия.
- добро владеене на фотообработката
- комуникативност и добър мениджмънт
- име
- реклама, сайт.
- понякога дрон, съответно сертификат за управление от БДА и за конкретни полети.(за по-взискателните поръчки)
- осигурен достъп до лот от фотогенични места/баграунд.(за по-екстремни поръчки)
- техника, гарантираща предсказуем резултат при всякакви условия.(например не такава под наем)
- автомобил гарантирано изправен, може и шофер (спестява важно време и позволява да слизаш пръв и се качваш последен). Аз лично го слагам в предварителните условия - да се осигури от клиента.
- асистент за осветлението и разтавяне/прибиране/наблюдение на техника (спестява важно време)
- варианти за заместник фотограф
- студио в центъра за 800 лв. наем.(за по-взискателните поръчки)
- фирма по ДДС
- гарантирано лично и семейно здраве, позволяващо поемането на дългосрочни ангажименти.
[shtrak] [shtrak] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: kvakioh   
Дата:   25-01-20 16:13

Също доста от платените и добре при това фотографи преминаха "в нелегалност" и взимат по втория начин парите си. Което някакси ги изкарва от линията на познанието. Не е зле, макар че има доста неизвестни таланти. А си заслужава да се видят произведенията им.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: wlad   
Дата:   25-01-20 17:01

тези точки по-горе ми звучат като оправданието на неуспялия фотограф.
От всичко това, е задължително условие единствено т.1, за да се включи в не "зле заплатените фотографи".

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: nyamago   
Дата:   25-01-20 17:43

> тези точки по-горе ми звучат като оправданието на неуспялия фотограф.
> От всичко това, е задължително условие единствено т.1, за да се
> включи в не "зле заплатените фотографи".

Това (за оправданието) е вярно - и ще е меродавно оправдание за онези, които имат нужда от такова. За умствено по-слабите и особено за мързеливите това са все трудни работи, много хамалогия, стръмно катерене... не е за всеки. Оправдани са.

Което не прави целия списък невалиден: имащите т.1 обикновено имат и (болшинството от) останалите точки, защото им идват лесно:
- финансово не ги затрудняват, защото са - както сам си открил - добре заплатени. Във всеки друг смисъл ги улесняват и им помагат да са по-успешни.
- като по-способни (виж т.1)тази способност не е само в снимането, а в общ по-висок IQ и работливост, та не се плашат от трудности. Напротив, изпитват удоволствие да ги преодоляват.

И така те намират целия изброен списък за нещо нормално и го практикуват без дори да му обръщат много внимание. Това ги отличава от останалите. Да им пожелаем още по-успешни дейности с фотография (и не само ;)
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: quazimodo   
Дата:   25-01-20 17:46

wladнаписа:

> тези точки по-горе ми звучат като
> оправданието на неуспялия
> фотограф.
> От всичко това, е задължително
> условие единствено т.1, за да се
> включи в не "зле заплатените
> фотографи".

Точно първата точка е последното нещо, което се изисква за успешен, ИЗРЯДЕН, частен бизнес у нас в момента[smilie18][smilie18][smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: TPECHAT   
Дата:   25-01-20 18:48

Не бих платил и пет кинта на про фотограф в Булгария. Те затва не са добре платени [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: Svetlio70   
Дата:   25-01-20 19:57

Когато по договор снимките трябва да се предадат на клиента до 3 месеца а се предават в края на шестия остават горчиви спомени а от там и великия тарикат фотографа губи клиенти.От лакомия някои взимат много поръчки и след това не могат да се справят с обработката и бавят много клиентите си.За сега имена няма да споменавам макар,че би трябвало.
Пари се плащат за качествен продукт и доказал се изпълнител.Не падат от небето.
Нали знаете приказката "кой каквото си посее това и ще жъне".
Та така с вечните ревове че никой не плащал....Много хора плащат ама и много фотографчета оси*ат професията и това пречи и на свестните!

Един от проблемите току що го описах.Когато се случи се къса много бързо нишката - тоест секват препоръките.Бас хващам,че мноого хора точно от препоръки на познати/приятели намират клиентите си.

Айде със Здраве и ако искате да получите се научете и да се стараете и да давате.Това към всеки който иска да мушне парички в джоба си снимайки за целта а такива са мнооогооо най-вече "сватбарите"



Публикацията е редактирана (25-01-20 20:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: TPECHAT   
Дата:   25-01-20 20:18

Ако говорим за сватби - бях на сватба август и снимах цялата. Протата , които бяха наети за 4 бона дадоха снимките преди седмица и не са по-добри от моите. Шит хепънс.Аз ги дадох същата нощ още [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: TPECHAT   
Дата:   25-01-20 20:40

Сега им отворих сайта - 4 бона е най-скъпият пакет. Дойдоха четири човечета с техника за 20 бона. Айде смятайте дали могат да се издържат дори да правят по 8 от най-скъпите пакети месечно [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: agop4o   
Дата:   25-01-20 21:04

Ауууу много малко им излиза месечно.Има няма по 8 бона на човек.Сега като почнете да смятате разходите да не забравите и да калкулирате времето за преговори[smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: wlad   
Дата:   25-01-20 21:36

не мина много и се започнаха сметките на чужда сватба [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: nyamago   
Дата:   25-01-20 21:49

> не мина много и се започнаха сметките на чужда сватба ...

'Що не почнаха да смятат приходите и разходите на чужда артЪ изложба? [smilie8] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: Gecata   
Дата:   25-01-20 21:55

Автор: TPECHAT
Дата: 25-01-20 18:48

Не бих платил и пет кинта на про фотограф в Булгария. Те затва не са добре платени

За боклуци не работим! От боклуци и два кинта не взимам и може би затова съм добре платен про фотограф в БУлгария [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: kvakioh   
Дата:   25-01-20 22:14

Понякога става и без човек да се насилва и да иска много. За талант говорим, иска се и развитие, но пък нещата може от външните фактори да се сринат бързо. Особено при нашите условия на работа, развитие, икономика и т.н.
Нещата са доста комплексни, има работа, няма работещи.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: anarchy   
Дата:   27-01-20 13:48

Двете ми стотинки по темата:

Да преплета и темата за осигуровките - тоя плоюкаджия дали ти е дал касова бележка/фактура? Би трябвало повечето фотографи да са регистрирани в НАП.
И от тук влизам в темата за 4-те момчета за 4 бона. Не всяка сватба ще им е от най-скъпия пакет. Това е в рамките на 3-4 месеца, зимата едва ли има толкова сватби /ремонт на бани се прави по всяко време [smile] /

И накрая да се включа и по темата с предаването на крайният продукт. Според мен ако си нов и още в началото ще се стараеш да го предадеш по-бързо, за да си създадеш име. Т.е. няма да даваш срок от 3 месеца, а примерно за един. Но в никакъв случай не оправдавам хората създали си име, обещали за 3 месеца да свършат, а го правят след 6 месеца.

И да се върна на главният въпрос - бих дал повече на фотографа от колото за храна на собствената си сватба, но пусти манталитет на българина да мине късо за нещо, което ще остане като спомен за сметка на кюфтенцата и ракийката. В този ред на мисли има достатъчно кадърни и добре платени фотографи, които си изкарват прехраната с това.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: sakuraki   
Дата:   28-01-20 13:02

Ама защо се говори почти само за сватбена фотография. смисъл не е само тя има и много дружо жанрове.
Личното мнение е, че просто не се цени труда от хората, които гледат отстрани и не знаят колко работа има до крайния продукт.
Отивам да снимам реклама за една фирма и съответно говорим за сумата, която ще заплатят и ми казват: Парите нямат значение, искаме най - доброто.Вадя аз дрон, гимбал, слайдър и готов дори 4к да предложа. Казвам, че ще ми трябва 1 ден снимачен и около 5 дни работни да направя клипа, които искат от 3 минути. Стискаме си ръцете за една определена сума, която не е нито малко, нито голяма 700лв. На следващия ден ми звъни някакъв си от PR отдела и ми вика: за едно щракане на камерата, дето сама си снима няма да дадем 700лв, при което казвам, че това вкл. и обработката на видеата и снимките, след като са заснети, PR ми отговаря с думите : за тези пари , трябва да си добър и да няма нужда от обработка на снимки и видеа. Затворих телефона, отидох до фирмата, развалихме договора и си тръгнах.

Фотографите само натискат един бутон и взимат едни големи пари, нема да му дам 200лв да ми направи едни снимки тука, но дал 200лв за алкохол или нещо друго. В момента голяма част от българските предприятия са мега зле към идея и заплащане. До сега никога не съм имал подобни проблеми с чужди фирми или с хора, които имат малко по - модерно мислене.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: digitalpr   
Дата:   28-01-20 13:24

Фотографията е зле платена, защото повечето фотографи не са добри професионалисти. Същото се отнася и за майстори, и за авто-монтьори, и за какво ли още не. Ето пример - ако аз стана професионален фотограф ще бъда зле платен. Българина обича да работи неща, от които не разбира.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фотографията у нас е зле заплатена?
Автор: CDman   
Дата:   28-01-20 13:56

Българина обича да работи неща, от които не разбира.
[smilie5]

И е "спец" в умения, които никога не е практикувал. [smilie18]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »