Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Yog   
Дата:   09-12-19 01:09

Ами, поне на хартия, на Олимпус най-хубавия широк обектив е 7-14 на 2.8. Верно че струва 2 бона и тежи половин кило, ама ако търсим най-хубавия... [smilie3] Друг е въпроса, че почти не се сещам на толкова широк обектив дали ще си умрял за една допълнителна бленда светлина, при условие, че на 9мм другия широк зум се отваря до ф/4 и е много по-практичен като размер. Вече ако ти трябват 7мм широко е друга работа. Аз мисля, че там е превъзходството на скъпия. Пък то и малкия е скъп. Поне като нов.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: hansto   
Дата:   09-12-19 05:12

Това 56 1.2 е двойни по-едро и по-скъпо от 50 ф2, а разлика в снимките не си заслужава освен ако не си мега про о снимаш за пари портрети по цял ден

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: quazimodo   
Дата:   09-12-19 07:42

D.S написа:

> Ако питаш мен, първо реши какви
> обективи ти трябват.

Май първо трябва да реши какви снимки от екскурзии иска да донесе[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: hemilio   
Дата:   09-12-19 22:05

Не съм изчел всички постове, може и някой да го е предложил вече, но:
- цена -качество- размер - маса- Фуджи. Обективчетата нямат аналог- 23мм, 35мм, 50мм -страхотни стъкла.

За тяло препоръчвам Xpro2 (тройката излезе и цената му падна), поне по световните магазини, у нас не гледам въобще.

XT -серията-малка неудобна и орязана!!!

Успех.

П.С. вариянта за супер дупер GSM също не е за пренебрегване, но изчакай 2020 ще има сериозни промени по камерите много скоро.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   09-12-19 23:33

[smilie25] DS написа:

> D.S написа:
>
> > Ако питаш мен, първо реши какви
> > обективи ти трябват.
>
> Май първо трябва да реши какви
> снимки от екскурзии иска да
> донесе[smilie5]
>


Колега, естествено, че снимките ще трябва да са с покъртителна рязкост и дълбочина, като корица на списание и като минимум за златен медал в рейтинга на Фотофорум-а [smilie25]

--------------

Днес тествах A7III, X-T30/3 и OМ-D5 Mark III с наличните обективи на живо.

А7III е най-удобен като захват, но нещо ергономията му … все умервах врътката за компенсация на експозицията. А и тези менюта, не че няма да свикна, но някак си … Обективите: 28-75/2.8 удобен обектив с отлично качество, добре балансиран, 35/1.8 страхотен, 24/2.8 също приличен. Стабилизацията – прилична. Като цяло системата като че ли малко едричка идва. Снимките без проблем се зареждат и обработват в LightRoom, качеството е страхотно.

X-Т30 малко дребничък, явно му трябва грип или X-T3. Иначе ергономията е ОК. Обективи: 16-80/4 едър и тежък за X-T30, но иначе … абе става, че и на 80 има приятно боке. 18-55 е може би по-удачен, има и 2.8 и също става за видео. Пробвах 23/2, лек, удобен, но ми липсва 1.4. А и тялото не е стабилизирано, дано X-T4 да е. Скоро ще излизат Viltrox 23mm, 33mm и 56mm f/1.4 уж за без пари… Снимките като качество са дори по-резки от А7III, шумът също е съвсем съизмерим. В LightRoom обработката на шума и снимките беше безпроблемна. Предполагам JPG-а и симулациите са убийствени, но не ми остана време за тях.

OМ-D5 Mark III тялото е малко и леко, но малко захвата е като на X-Т30 (с една идея по-добър). Врътките ми се видяха доста стегнати. Ергономията е ОК. Обективите: 12-35/2.8 много приятен, 17/1.8 готин, 45/1.8 и той + има отлично боке. Малка, спретната система. Снимките като шум … ами шумни са над ISO 1200 – 1600. Малко ми напомня на RX100III, който имах и не се разделихме с голяма любов, но там беше така към 800. Но шумът в случая с корекции се оправя до към 3200, че може и нагоре. LightRoom твърдо отказа да чете RAW, та се наложи да конвертирам към DNG.

Като цяло всичките системи са страхотни, ще помисля [smilie11]



Публикацията е редактирана (10-12-19 08:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   10-12-19 07:46

това е най-верния път да ги пробваш сам [smilie24]
Да допълня, за олимпуса най ми харесва как се конвертират рау айловете от Capture One [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   10-12-19 12:22

Другият е, както правят хората по света е, да ги "наема" или заема и да ги пробвам, но това в България не ми е ясно как може да стане.

Както и да е, ФФ А73 отпада! Едричко е и няма как да става по-леко.



Публикацията е редактирана (10-12-19 22:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: alext   
Дата:   11-12-19 11:36

Симулациите може да ги зададеш върху raw файла и да ги видиш в Lightroom. През таб basic- profile- browse- camera matching има ги всичките.

Новият capture one 20 е с подобрени алгоритми и чисти по- добре шума.

Ергономично най- хубавото фуджи е XH1 да по- голямо е, но пасва прекрасно. И е със стабилизация. Ако намериш от някого да пробваш, си струва много.За съжаление го няма никъде в бг. В момента цените му от чужбина са много приятни.



Публикацията е редактирана (11-12-19 11:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: olympusBG   
Дата:   11-12-19 12:55

В отговор на въпроса за възможен тест

sthbg,
Kажете коя камера и кой обектив Ви интересуват и ще го уредим.
Можете да пишете и на info@olympus.bg

[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: miroshi   
Дата:   13-12-19 22:30

Ето и моето мнение, в отговор на поканата.
7 или 8 години снимах с Пентакс, към смяната ме тласна това, че старият К-х нямаше възможност да следи тичащите около мен деца. На хоризонта бе само К-р, наследник на К-3 и до сега няма, а автофокусът на изброените два пак бе на светлинни години от конкуренцията.

Подведен от масите направих една заигравка с Никон Д7200 - пълна загуба на пари. Интересно е, че още когато обикалях Павилиона, разпитвайки и чудейки се какво да си взема, един от хората там ми каза да си взема Фуджи.

Няма как да си снимал с Пентакс и да се примириш с цветовете на Никон. Отделно камерата + 18-135мм бе 1,2 кила.

Нямаше как да мъкна това нещо на себе си редом с количките и багажа на две деца.

Замислих се за микро 4/3, но отзивите за по-високите нива на шум от колкото при кропа ме отказаха, въпреки че Оли се ползваха с много добра слава и наборът от обективи за м4/3 е доста голям и доста качествен.

Сладката среда се оказа Фуджи, изчаках малко да излезе X-T3 и започнах да следя цените. За моя изненада нашите цени бяха 1:1 с тези на запад... с една малка разлика - на запад заваляха промоции има няма месец след пускането на модела в продажба.

След като изпуснах първата оферта от -30%, няколко седмици след това ми попадна оферта -19% за X-T3 + 18-55mm + ваучер за 100 евро. И така се сдобих с Фуджи.

По принцип никога не съм държал много обективи. С Пентакса имах 55-300, който ползвах не повече от 5 пъти. Масово ползвах диапазона 17-70 мм с обективите 18-55 (китака), Сигма 17-70 (продадох го пак заради размера) и Тамрон 17-50. За нужди на закрито и по-слаба светлина ползвах Сигма 35мм 1.4.

С Никона освен 18-135 отново имах 35мм 1.4.

С Фуджи е подобно - 23мм ф2 - идеален за домашни нужди. Обективът не е стабилизиран, но го ползвам почти без никакви проблеми при скорост 1/125 сек, като ИСО-то понякога ми качва до 5000-6000.

За навън имам 18-55, китовия, а в един момент изпадна оферта за 16-50 II за 350 лв и реших да взема и него.

Интересно е, че навън предпочитам 16-50, който е към 200 гр, пред 18-55, който е към 350 гр. И въпреки, 16-50 е от серията XC - ниско бюджетните, нямам никакви забележки към него.

Спорът за камерата е лесен - има достатъчно теми X-T3 vs X-T30, всеки трябва да си прецени.

Комплектовката на обективите е далеч по-сложно. Наскоро Фуджи пуснаха 16-80 ф4, страхотен диапазон, водоустойчив, стабилизиран. Предполага се, че може да ти замени една камара обективи, но има доста оплаквания за качеството на изображението при определени условия. Лично аз ще изчакам догодина, за да преценя може ли това да ми влезе в употреба.

Фуджи имат и висока серия обективи, но размерите и теглото също са високи. Ако човек иска да е с нещо "джобен" размер - X-T30 + 27мм ф2.8 (палачинака е) или който и да е от другите ф2 твърди обективи ще му е супер. Ако иска малко варио - 15-45 (с моторизиран зуум), 16-50 II (и двата са без пръстен за апертурата) или вече доста по про-изглеждащия 18-55 ф2.8-4, който е китов с много добри характеристики.

Едно нещо, което не споменах до сега - Фуджи имат страхотни JPEG-ове. Ако на човек не му се губи време в редактиране на снимки на компа - това е марката.

И още едно отклонение. До като бях с Никона доста се опитвах да променя цветовете на снимките им, даже имаше един сайт с рецепти за изгледи, включително доста симулации на Фуджи. Правих какви ли не опити - не става, цветовете на Фуджи винаги ще са по-добри в мойте очи... както и тези на Пентакс ;)

Дано съм помогнал!

ПП - единствено XH серията на Фуджи има стаблизиация, но те са тежки. Лично на мен липсата на стаблизация вече повече от година на ми е проблем.



Публикацията е редактирана (13-12-19 22:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   13-12-19 23:02

Огромни благодарности за поста. В частта с тежкия NIKON, че при мен беше фул фрейм и обективите и децата, все едно аз съм го писал. Току-що ми пратиха снимки от Olympus OM-D E-M5 Mark III (благоря за което), еми до ISO 800 e СУПЕР, но на ISO 1600 започва да има шум. Да, има страхотна стабилизация, защитен е от всичко, но ... Да, светкавица (че и нея да мъкна) и т.н., друго си е директно с фотоапарата.

Конкретно 16-80 f/4 го сложих на X-T30 и спорд мен не става - огромен му е. Пак ще преценя, но визуално просто не стои. Иначе проблемите му уж ги оправиха с firmware update - поне така твърдят хората. Може би с грип ... А и все пак е f/4. 18-55 поне в широкия край има f/2.8. За вътре 18-55 поне става ли, т.е. ползваш ли това f/2.8 или по-добре с 23 f/2 f/1.4, вкл. и за видео?



Публикацията е редактирана (13-12-19 23:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: satyno   
Дата:   14-12-19 00:37

sthbg - колко са ти големи децата? Спортуват ли? Ако ще ги снимаш в динамични ситуации бързина и точност на автофокуса е най-важна и знаеш че никаква стабилизация не ти е от полза. След това е може би е ISO-то - ако е кофти светлината, най-накрая тежеста...


Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   14-12-19 00:56

И стигхаме го А7 III с някакви 2 леки обектива, примиерно. Отлична фокусираща система, отлично ISO, стабилизация. Остават обективите.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Yog   
Дата:   14-12-19 02:20

Ако "следящ" автофокус е изискване, не бих препоръчал Олимпус. Казвам го като ползвател на тяхна техника, не като заяждане.

Иначе дали на 1600 исо снимките са шумни... бих спорил, макар че това е от типичните форумни спорове, в които няма "победител" и "победен", а само двама, които се излагат [smilie5] За мен до 3200 включително са съвсем ОК.

Моята логика за техниката, която избрах (на човек, рядко ползва "следящ" АФ над камерите си) е, че когато стане тъмно, снимането на движещи се обекти е илюзия. Фул фрейм системите ще те приближат по-близо до осъществяването на илюзията, но пак няма да я реализират [smilie3]

А когато стане дума за снимането на неподвижни обекти, стабилизацията на Олимпус-а ми дава повече от двете бленди предимство, което има фул фрейм сензора. Буквално снимам на над 1 секунда задържане от ръка, в зависимост колко е тежък обектива отпред и на какво фокусно разстояние снимам.

А за конкретни модели - аз лично си купих ЕМ1 II, защото има истински грип. Камерката пак е малка, просто е с по-удобна форма за хващане, особено за едър човек с по-големички ръце.

Но искам да те похваля за това, че си отишъл да ги разгледаш и да ги пробваш. Така сам ще прецениш. Аз така тръгнах да си купувам А7III и излязох от магазина със Z6, само защото повече ме кефеше как стои в ръката и колко добър е EVF-а. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: quazimodo   
Дата:   14-12-19 06:48

Когато се зачета в такава тема за търсене на техника, постоянно у мен се появява желанието да задам въпроса - какво аджеба правите с тези прекрасни, супербезшумни, 30-40МР РОУ файлове, заснети на ИСО 12 800? И след малко си отговарям сам - как какво, броят пикселите при 100% увеличение на 27-инчов монитор или ги пращат конвертирани и смачкани до 350кВ, по телефоните на близки и далечни познати и непознати[smilie18][smilie18][smilie18]



Публикацията е редактирана (14-12-19 08:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: miroshi   
Дата:   14-12-19 09:12

До sthbg.

Покрай децата, както писах снимам до ИСО 6400 и за това се отказах от м4/3.

Ако си решил да вземеш X-T30, 16-80 ще ти е голям, пък да купуваш и грип... вдигаш тежестта, по добре си вземи тогава X-T3 или XH-1. Някой спомена Х-Про... стига да не ти е проблем формата на тялото му може и него да вземеш, до колкото знам се покрива на 95% с X-T.

За съжаление не съм снимал 18-55 на бавна скорост и стабилизация. На закрито и слаба светлина снимам само децата и тогава се опитвам да пазя скорост, и това автоматично ме праща на ф2 и 23мм.

От ф1.4 съм се отказал още до като бях с Пентакса, DOF-а ми е твърде много, аз не съм про и не търся зашеметяващи бокета :)

Ако тук не намираш отговор пиши в групата на dpreview.com. Както знаеш линията на Фуджи може да е малко къса, но повечето им обективи се водят от средно ниво нагоре.

Поздрави!

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: hotsnail   
Дата:   14-12-19 09:55

Хора ясна е работата с фототехниката. Няма какво да я мислите. Сони или Канон фул фрейм за фотография. Сони сега е по-добрият избор заради системата - тамрони, самянги, сигми, токини. Канон има тепърва да правят система.

За видео може Панасоник или Сигма с техния нов байонет. Сигма сами могат да направят обективите за цялата система. Там лошото е, че няма АФ и за снимки фира....

Това е. Другите са някакви нишови неща, дето не е ясно, колко ще се развиват и имат ли бъдеще въобще.

ПП апс-ц фотографията е като апс-ц филм ..... много е хубаво, земи го ти. Ми не става. Шума повече, детайла малко, технологично Фуджи нямат кинти, експертиза....Сони и Канон ги правят като приятно допълнение на големите зверове и така има смисъл. Аз на моя а6300 се кефя много с малките яки обективи, но не бих го препоръчал за единствена камера предвид, че една а7-ца ще е по-евтино и ще снима по-добре



Публикацията е редактирана (14-12-19 09:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   14-12-19 10:37

Мен ми се струва, че не ви трябва някаква космическа техника, а малко курсове по фотография. Дори и при спортните състезания, където се гони скорост над 1/1000 са добре осветени. Вие искате да снимате в тъмна стая, бързо движещи се обекти на не знам си какво качество... повярвайте, нема да стане! Ако става с не знам си какво супер дупер сони, ще стане дори по-добре с малкия олимпус! Мога да се обзаложа!

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: miroshi   
Дата:   14-12-19 12:27

И още нещо, че се сетих, като спомена видео. Аз видео нямам навик да снимам. Чета, че декември и януари се чакат някакви ъпдейти специално за видеото.
Все пак ако се каниш да снимаш видео с Фуджито може да ти трябва грипа с допълнителната батерия. Януари това нещо го бяха пуснали на 50 евра (от 250-300), така че оглеждай се за нови добри оферти.
Разбира се винаги може да си вземеш просто 2 батериики, но губиш времето за смяната. Пари за сметка на време ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   14-12-19 12:35

Ако за сериозно видео се ползва X-T30 това ще изисква въшна HDMI записвачка, заради лимита от 10 мин. Интересно ми е колко ще изкара X-T30 при изключен заден дисплей с една батерия. Според мен би трябвало да е повечко.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   14-12-19 12:50

Kолегата изпрати тестови снимки от E-M5 Mark III при фиксиран f-stop=f/4 и различни ISO и Shutter speed (800-1/3s; 1600-1/6s; …; 6400-1/25s; …) в затъмнено помещение, та се заиграх малко. Според визуалния преглед и според тази таблица за М43 сензор при приемлив PDR, ISO-то е 2143≈2000. Погледнах и за X-T30 и A7III и съответно за тях е 3645≈3200 и 6420≈6400.

Използвайки калкулатора тук и приемайки, че разликата между M43 и APS-C e 2/3 EV, a с ФФ е 2 EV спретнах следната таблица с еквивалентни EV, като чрез EV-то съм отразил разликата в големината на сензорите:

https://www.udoma.org/tmp/SenzorSizeCompare1.jpg




В нея съм включил често използваните минимални f-stop за обективите в различните системи.
Ако човек иска скорост 1/100 при прилично качество на ISO в дадената ситуация се оказва, че реално му трябва APS-C с prime f/1.4 или ФФ с f/4.

Разбира се, М43 винаги е с уникална IBIS, APS-C обикновено няма в бюджетните модели, а ФФ повечето имат, но не са като на M43. В този смисъл М43 с IBIS с лекота може да постигне 1/1.6s, докато APS-C 1/10s от ръка на практика ще е много трудно.

В този смисъл ФФ, примерно Z6 с китака ф/4 ще се справи чудесно, дори и без prime.



Публикацията е редактирана (15-12-19 01:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   14-12-19 13:38

Това е че на тъмно, ако с голям сензор и светлосилен обектив решиш да отвориш на 1,8 или 1,4 доф-а става толкова плитък, че реално не можеш да заснемеш нищо различно от някакъв омазан арт. Ако затвориш, исото ти скача нагоре, докато с м43 си снимаш на бленда 1,7 с достатъно дълбок доф, плюс добрата стабилизация и накрая ще се окаже, че с м43 ще имаш повече успешни и по-остри попадения. Въобще нещата са много на кантар...

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: farushko   
Дата:   14-12-19 13:43

hotsnail написа:

>
> Това е. Другите са някакви нишови
> неща, дето не е ясно, колко ще се
> развиват и имат ли бъдеще въобще.


Ебаси глобалния експерт. Почти всеки път когато пишеш нещо тук, половината ти мнение е тотална катастрофа.



Публикацията е редактирана (14-12-19 13:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Yog   
Дата:   14-12-19 13:59

Абе, със Зет шестицата, обектива 50 на 1.8 новия, дето е остър, готин и бърз, в стая с компромисно осветление и движещи се хора, нищо не излиза. Колко по-хубав сензор от тоя? Колко по светлосилен обектив? Реалността е, че няма система, дето "да снимаш децата как тичат" вечер в хола. Сложи го на мижавите лампи в хола на 1/250 (поне), за да не са размазани тия деца и даже на 1.4 да е, пак исото отива в космоса, а поради дълбочина на рязкост от 2 сантиметра, фокус нЕма на 9 от 10 снимки.
Както писах по-горе, снимането на движещи се неща на тъмно е химера. Или ги снимаш спрели тия деца, или прибавяш светлина. А ако искаш и 10 бона набий за камера и обектив.За да гониш Михаля...

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Penman   
Дата:   14-12-19 14:00

Реплика към farushko: Много си прав! Писанията на охлюва са меко казано пристрастни и често неверни.



Публикацията е редактирана (14-12-19 14:01)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »