Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Mogila   
Дата:   14-12-19 14:01

Автор: serjy
Дата: 14-12-19 13:38

Това е че на тъмно, ако с голям сензор и светлосилен обектив решиш да отвориш на 1,8 или 1,4 доф-а става толкова плитък, че реално не можеш да заснемеш нищо различно от някакъв омазан арт.

serjy Ти май никога не си ползвал светлосилен обектив... такъв абсурд да напишеш...


farushko за съжаление си прав за hotsnail. Тъкмо се беше позагубил, но за съжаление пак е тук със същите писания.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   14-12-19 14:09

Просто качи тук една снимка с ФФ 50/1.4 на 1,4 в нормална стая примерно, да видим какво е? Поне аз не харесвам такъв плитък доф.

...да допълня. Навремето и аз се хвърлих на дслр за да снимам по-добре детето. Хупих никон и един куп обективи, снимам, то арт, то бокета, а накрая на годината сядам да пробера хубави снимки да си извадя на хартия. И какво се оказа, че имам 1000 снимки с бокета, които са някакви сладникави портрети, НО които не говорят НИЩО! Гледам снимки, а не знам какво се е случило през тази година. За мен хубавия портртет трябва да е уловил емоция, сцена и събитие, една снимка да разкаже някаква истоя, а на бленда 1,4 гледаш само цветни кълбета. [beer]

Yog [smilie24]



Публикацията е редактирана (14-12-19 14:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Mogila   
Дата:   14-12-19 14:22

На 1.4 не знам дали имам, но на 1.8 имам супер много.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   14-12-19 14:24

Ами на мен лично плиткия DOF в повечето случаи ми допада, не случайно най-много си харесвах 85/1.8G. Деца в хол с мижаво осветление, наистина е mission impossible. По-добре ги изкарай навън!

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   14-12-19 14:25

Значи това е ключа за теб. Ако си харесваш плиткия доф м43 не е за теб [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: keri-di   
Дата:   14-12-19 15:26

Със Metabones Speed Booster XL 0.64-0,71x,може да се докара ДОФ неразличим от този при формат FX,и при това светосилата да се увеличи с 0,64-0,71.Значи,Ф 1,2x0,64=Ф 0,768,или Ф 1,4x0,64=Ф 0,896
И ето какво се получава:
Да,тук е със ръчнофокусен обектив и адаптер,но ефека е подобен.
https://www.youtube.com/watch?v=uLoRKOs6ztU&t=1176s




Публикацията е редактирана (14-12-19 15:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: miroshi   
Дата:   14-12-19 15:54

Съжалявам ако развалям спора ама ще си позволя да изкажа мнение - като видя тия таблици и графики и статистики ми става лошо.

Тук говорим за реални ситуации, ако после принтиш билбордове - ок, ама ако ще качваш кроп на уеб - хора не се впрягайте толкова!

Истината е следната - ако снимаш с повече от ф1.8 (2) обикноения човек вижда зор, пример - окото на детето е на фокус, носа му е размазан. На мен като родител това не ми върши работа.

Тогава затварям и вдигам ИСО-то, като сложиш към това и някакъв минимум скорост от поне 1/100, което си е малко и ИСО-то скача още.

Сигурен съм, че това е ясно почти на всеки. Вдигаш ИСО-то и колкото ти е по-голям сензора, толкова по-добре. ФФ е най-добре, ама нали се борим за по-малък размер, АПС–Ц-то е златната среда. Както ФФ има по-малко шум от АПС-Ц, така АПС-Ц има по-малко шум от м4/3.

Сега като копнеш от 20+ МП до към 2-3 МП, за да качиш в уеб, разликите ще се стопят най-вероятно. Особено като прекараш през ноис редъкшън.

Ако все пак се спрем на АПС-Ц ;), която и камера да земеш с аналогичен обектив разликата едва ли ще е голяма, имам предвид марка камера.

Та какво определя избора все пак - ергономия, поддръжка, налични обективи, и разбира се какво ти хваща окото и на външен вид (Олу МД-5 II е мнооого хубаво). Да не забравяме цветовете на изходния файл.

Последното + аналоговите контроли е едно от най-големите оръжия на Фуджи.

Та, човек, вземи си това дето ти пасва на ръката и душата, ако не си про, повтарям, и просто снимай така, че да ти е кеф!

Ако търсиш примери Пентакс-Никон-Фуджи, кажи да ти да линкове, не че в нета няма да намериш, но говоря за SOOCJ, не някакви отрочета на FS, LR, CO.

Аре всесели празници, ако спре дискусията ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: mmjm   
Дата:   14-12-19 16:13

По-скоро ще се съглася със Serjy, ако разгледаме твоя пример и на фф отворим на f2,на фокус ще ни е окото, на APSC окото и носа, на м4/3 цялото лице.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: quazimodo   
Дата:   14-12-19 17:21

написа:

> По-скоро ще се съглася със Serjy, ако
> разгледаме твоя пример и на фф
> отворим на f2,на фокус ще ни е окото,
> на APSC окото и носа, на м4/3 цялото
> лице.

[smilie24][smilie24][smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: dtangelov   
Дата:   14-12-19 17:22

Също [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   14-12-19 17:40

и да допълня колегите,

... а на мобилния телефон => всичко ще е на фокус!
[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Аз лично не смятам, че има спор, а дискусия. Всеки споделя лично мнение, натрупано с опит през годините. Таблицата отразява физически как стоят нещата, но не отразява практическата употреба.

В никакъв случай не ми се влачи ФФ, напротив. Като захват Nikon D50 и A7III са ми най-удобни в ръката. Z6 ми е малко голям. X-T3 ми е странен. Oly MD-5 III и X-T30 са си дребни и малко се държат на пръсти.

Като контроли Z6 и Z50 са ми най-логични, защото идвам от никон. Oly MD-5 III , X-T3 и X-T30 изглеждат също супер удобни. A7III нещо не е както трябва, но вероятно се свиква.

Като тежест субективно, неизвестно защо X-T3 и X-T30 ми стоят по-тежки, а реално не е така. Z50 и Oly MD-5 III субективно ги усещам най-леки.

Да де, ама Z50 нито стабилизация, нито стъкла :( То сигурно и с Canon-a, чета че има драма с mirrorless, затова поне него не го гледам.



Публикацията е редактирана (14-12-19 17:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   14-12-19 17:51

От доста време не е имала такава новмална тема за обсъждане на техника, за което по една бира от мен [beer]

Но да си дойдем на думата. Това, че на мен олимпус ми залепва отсекъде, ни най-малко не означава, че и на другите хора ще е така. Не искам след време да се чувствам виновен, че съм набутал човек да си вземе техника, която не му допада. Посто всеки си има различни изисквания, различен начин на снимане, различен подход към това каква снимка иска да получи и така... С олимпус с късите малки, остри и супер готини обективчета си нема плитък доф и това е, ако искаш да мажеш задния план си вземи поне кроп1,5. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: mmjm   
Дата:   14-12-19 18:05

Е аз споделям мнение. Ставаше дума за шум при високо исо и идеята на поста на serjy, е че при по- малкия сензор не е необходимо да вдигаш изото, при положение че можеш да се възползваш от по-дълбокия DOF и да снимаш на по-отворени бленди. За по-голямата детайлност и пластичност на изображението от по-големия сензор няма място за спор, но снимайки деца в относително малко и тъмно помещение дали ще усетиш точно тези предимства на големия сензор е друг въпрос. Колкото до твоя избор, ако едно тяло ти е неудобно и се чувстваш некомфортно, когато го използваш няма никакъв смисъл да го взимаш, ако ще да е с най-брилянтните характеристики и сам да снима предугаждайки идеите ти.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: ombre   
Дата:   14-12-19 18:13

Авторе,каквото и да вземеш след толкова чудене,винаги ще има нещо по добро в друга камера или модел или марка.Просто перфектна такава няма.А и става дума до колкото разбирам за семейни снимки.Еднот е малко,другото на високо исо шумяло и т.н. и т.н.Идваш от фф на никон,предполага се ,че след като имаш и си работил с такава камера си наясно,кой сензор какво предлага.Ако чакаш някой да ти каже,да вземеш камера за 2 бона и това ще е ТВОЯТА камра,няма да намериш такъв.Парите са си твои и ако вземеш нещо дето да те кефи,ще е супер,ако не пак набутването ще е от теб.Времето което хабиш тук,можеше да отидеш до магазините с твои карти да снимаш на воля и след това в къщи да сравняваш.Това за мен е най правилния начин,човек да си купи нещо,когато става дума за по голяма сума.

Мироши,по голяма глупост за 7200 не бях чел.Фуджи са страхотни камери,ама да кажеш,че цветовете на никон са гадни,особено с пентакс е смешно.Пентакс имат страхотни цветове,така е не го отричам аз самия съм има 4 бр пентакс,ама и там драми брат,моята 5-ца,червеното го правеше като оранжево,бб се бъркаше в пъти повече от 7100,който имах по това време.Сравнение на ауто един до друг.Да кажеш,че 7200 е тежка камера,трябва да си слаботелесен,понеже к-5 не е по лек.Да к-х,може и да е ама тук говорим и за прахо и влаго защитено тяло,магнезийви части и т.н. д ане изпадам в подробности.Пресатурираните цветове,не ги прави реални,за да кажеш,че пенчо снима по гот от никоня.Ако беше така,нямаше да е марка,която губи клиенти,а каникон и сони увеличават.Всичко е до обработка и сензор ,който ти позволява да правиш такава.

Аз казах.

Сори за спама.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: ombre   
Дата:   14-12-19 18:23

Специално за Мироши:

https://cameradecision.com/compare/Nikon-D7200-vs-Pentax-K-x



Разликата е 185 грама с К-х, и само 25 грама сравнен с К-5.Ако такива грамове са ти проблем,как го нисш това фуджи ,при положение,че 18-55 е метален,а същия при никон е пластмасария,или иначе казано разликата в грамажа е минимална.Не веднъж е казано,че безогледалката има предимство пред дслр,само ако е малка,компактна,и с палачинка на нея.Всяко закачане на някакъв топуз на същата,и компактността отива по дяволите,даже става по зле,че с малкото тяло и голям джам,нещата не са така удобни и по скор пречи,от колкото да помага подобна комбинация.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: hansto   
Дата:   14-12-19 18:58

https://cameradecision.com/compare/Fujifilm-X-T20-vs-Pentax-K-x

383 vs 580 грама хич не е зле ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Thor   
Дата:   14-12-19 19:40

деца в малко и тъмно помещение, всичките картинки снимани с 24х36 сензор, с изключение на последната.







Sony Alpha A7 & EXIF




Sony Alpha A7 & EXIF




Sony Alpha A7 & EXIF




Sony Alpha A7 & EXIF




Sony Alpha A7 & EXIF




Sony Alpha A7 & EXIF




Sony Alpha A7 & EXIF




fujifilm x-pro1 + EXIF







.


Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   14-12-19 20:25

fujifilm x-pro1 + EXIF => И това е с 1/1000s, вероятно с 56 f/1.2 за да не мръдне! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: quazimodo   
Дата:   14-12-19 20:44

дел



Публикацията е редактирана (14-12-19 21:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Thor   
Дата:   14-12-19 21:00

Автор: quazimodo
Дата: 14-12-19 20:44

Лично аз приемам показаните примери като шега[smile]. Не знам за каква тъмна стая става дума при ИСО 400 и скорости от порядъка на 1/80с [smilie11]

--------

добре,

дай да видим снимки на деца в тъмна стая....

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: quazimodo   
Дата:   14-12-19 21:05

Не коментирам художествената страна на нещата а техническата. Не снимам хора. ИСО 100 не е точно показател за тъмна стая. Даже съм склонен да мисля, че и блендата е била около 2.8.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: satyno   
Дата:   14-12-19 21:35

Над три години не бях влизал във форума и първото което направих е да си припомня снимките на Thor с ръчнофокусни обективи. Така, че това което той прави не е възможно за повечето от нас - обикновени щракачи, независимо от притежаваната от нас техника.
Най-лесно се снимат буйстващи деца у дома като осветиш стаята с една или повече светкавици чрез тригери. Не са нужни повече от 150 лева за светка, тригери и батерии и никъде не ги мъкнеш, те са си част от дома и знаеш винаги къде точно да ги сложиш.
Единствената причина да се върна във форума е точно сина ми , който изведнъж изяви желание да снима с D90 на татко си, а след това дори обработва снимките.
Ето го , учи се да си връзва обувките гледайки видеа в тубата.
Ръчна светка в тавана, Nikon 75-150 E f/3.8, негова обрабработка в rawtherapee.

https://photo-forum.net/static/site_pics/2019-12/1576348630_dsc_0329.jpg




Публикацията е редактирана (14-12-19 22:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: keri-di   
Дата:   14-12-19 21:41

Thor,предварително се извинявам,но 1/250 на исо 200-А7 и 1/1100 исо 200-FUJIFILM?
Винаги съм се възхищавал на фотографиите Ви-страхотни са!
Ето слабо осветление,пробен кадър.Ф 1,2 исо 200 1/13

https://i.postimg.cc/0NkqSSPn/PA302258-Dx-O-1.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Thor   
Дата:   14-12-19 21:49


-

помещението не е само тъмно, а е доста тъмно,

блендата на 1 и 3 картинка е f1.1

на 4-тата е f1.2

на 6-тата е f1.8

на последната е f1.2

на останалите е f2.0


----


по долу две картинки с м4/3 сензор и олимпус 75мм 1.8

и последната картинка с канон 135мм 2.0л снимана на f2.0




& EXIF




& EXIF




Sony Alpha A7 + EXIF



.


Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: satyno   
Дата:   14-12-19 22:08

С такива обективи (дори с моя за 50 лева) апаратът е без значение, само задапаратното устройство.



Публикацията е редактирана (14-12-19 22:16)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »