Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   05-12-19 16:40

alext написа:

> самянг 35 2.8 и 28 ф2 сони са фф
> обективи тоест за a7iii

Ок, коригирах го :)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Yog   
Дата:   05-12-19 17:22

Малко грешно съм предал посланието в поста си [smile] Моят съвет не е да си купиш Z6. Просто го дадох като пример за това, че целият дебат за снимане при слаба светлина е до голяма степен безсмислен, защото нито един апарат няма да ти даде решение, ако няма достатъчно светлина, дори да е сред най-добрите на пазара в това отношение.

Моят съвет е да си купиш нещо, което те влече. А не нещо, което други хора ще ти препоръчат или изглежда страхотно на лист хартия с технически параметри. Аз например продадох Никона около 6 месеца след като го купих, защото 3-те фул фрейм обектива, които имах за него означаваха, че трябва непрекъснато да мъкна значителна по размер раница. Нещо толкова странично може да убие удоволствието на фотографията като хоби.

Дори това, което те влече да не е съвършено, бъди спокоен. Съвършена камера няма. Важното е да те подтиква да я използваш и да ти помага на хобито, а не да се бориш с нея.

Една от камерите които имам е дребосъкът GX80 на Панасоник. Без превземки мога да кажа, че тази камерка в комбинация с обективчето 15 на /1.7 и миниатюрното зумче 35-100 са ми донесли повече удоволствие от Z6. Когато вдигна фул фреймката, за да направя снимка, цялата улица се обръща да ме погледне. Като извадя дългия обектив на фул фреймката, охраната на съседната сграда излиза да ме пита какво снимам и имам ли разрешение.

И накрая, имах техника за примерно 6 или 7 хиляди лева, която стоеше в една голяма раница и към която посягах леко несигурно дали въобще ми се занимава.

Извинявам се за дългия пост, но искам да подчертая, че гореизложеното са част от причините, поради които никой не може да ти отговори качествено на въпроса "Каква камера и обектив да си купя?" Всеки започва да пише какво предпочита той и по някаква причина се чувства длъжен да добави колко глупави да другите, че не мислят като него.

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   05-12-19 17:32

Yog написа:

> ... Аз
> например продадох Никона около 6
> месеца след като го купих, защото
> 3-те фул фрейм обектива, които имах
> за него означаваха, че трябва
> непрекъснато да мъкна значителна
> по размер раница. Нещо толкова
> странично може да убие
> удоволствието на фотографията
> като хоби.
> ...

Е именно моята причина е същата. Разкажи повече за GX80 на Панасоник. Ако сега трябва за купуваш, кое би взел. 15/1.7, трябва да е ФФ 30 f/3.4 - би трябвало да става. А може със светкавица на по-тъмно, ако се налага и ако е позволено, нали?



Публикацията е редактирана (05-12-19 17:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: demiman   
Дата:   05-12-19 17:32

Абе накрая телефончето си остава яката благинка [smilie5] И на тъмно вече се справят чудесно. [cool] [shtrak] [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   05-12-19 18:07

Човече, вземи си сонито или никона както си решил, но на мен това упражнение ми идва странно, щото като обем-тегло няма да намалиш нищо. Ако искаш нещо по-малко, насочи се към фуджи. м43 не е за теб.

А по отношение на блендата-относителния отвор и на ФФ и на кроп и на телефон 2,8 си е 2,8! Изображението, което проектираш е ЕДНАКВО ЯРКО, просто е, или по-голямо, или по-малко, в зависимост от сензора, НО Е ВИНАГИ с еднаква яркост, тоест, исо 100 е исо 100, експозицията ти е 0 и скоростта ти е една и съща при всички размери сензор. Наистина прочетете малко, не пишете глупости.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   05-12-19 18:25

написа:

> Човече, вземи си сонито или никона
> както си решил, но на мен това
> упражнение ми идва странно, щото
> като обем-тегло няма да намалиш
> нищо. Ако искаш нещо по-малко,
> насочи се към фуджи. м43 не е за теб.

И как го реши, че м43 не е за мен? Какво би ми препоръчал като комплект? Зариби ме, вкарай ме в "правия път" ...

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   05-12-19 18:33

Еми харесваш си по големия сензор, свикнал си с това изображение. м43 няма да ти даде този дефокус, няма да ти даде такова исо 50000. м43 е за хора, които го харесват като филосифия, като малка и дребна камера, нещо като малка кола но наточена. Няма как да е като голямата лимозина, но много хора педпочитат малките коли. И няма "правилен път", който е правилен за всички, всеки има неговия си път. Затова е важно сам за себе си да решиш кое харесваш. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Yog   
Дата:   05-12-19 19:05

Панасоник GX80 650 лева (в магазина у нас е 850, ама ще се отървеш от кит зума за към 200)

Панасоник 15мм 1.7 950 лева (в магазина у нас)

Сигма 56мм 1.4 810 лева (цена в британския Амазон, че у нас е 1000 лева по някаква причина)

Обща цена на чисто нова система 2400 лева.

Общо тегло на трите 850 грама (!)

При лошо качество на снимките с предложената система, потърсете отговорност от задкамерното устройство [smilie25]



Публикацията е редактирана (05-12-19 19:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: wlad   
Дата:   05-12-19 19:49

Наскоро и аз имах същата дилема, точно по описания от теб сценарий:
"семейство/деца + екскурзии/почивки";
И на мен не ми се мъкнеше тухлата, снимах две години с телефона, и като си видях снимките наскоро, чак се стреснах до къде съм я докарал като качество! И то за снимки, които следва да останат за дълъг период.
Съответно бързо се взех в ръце и купих сони некс 5р с малкия 16-50, оглеждам се и за 50 1.8 фе, посъбрах доста ръчни стъкла минолта - 200 3.5, 50 1.7, 28 2.8, използването на които ме забавлява истински.
Естествено, в тази конфигурация - го нося почти винаги с мен. Някои от ръчните обективи дори стоят в колата.
Сега обмислям нова тръпка, да купя един Селестрон, т-ринг и да си поиграя и с далечния космос [smile]
Да не казвам голяма дума, но тази малка играчка ми върна желанието да снимам.
Преди го правех основно по задължение /относно работата ми/.
Едва ли този мой коментар ще е от особена полза, но пък може да даде някаква насока, кой знае ...
Успех и дано намериш най-точната техника точно за теб.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: hansto   
Дата:   05-12-19 20:46

Моя опит с намаляването размер/тегло е следния: Никон към Фуджи хт20.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   05-12-19 20:56

написа:

> Панасоник GX80 650 лева (в магазина у
> нас е 850, ама ще се отървеш от кит
> зума за към 200)
> ...

А ако искам поне 20 мегапиксела, кой е варианта?


Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: keri-di   
Дата:   05-12-19 21:16

""А ако искам поне 20 мегапиксела, кой е варианта?""

Варианта е този-Olympus OM-D E-M5 Mark III или този Olympus E-M1 Mark II

ако желаете прочетете го


Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   05-12-19 21:57

написа:

> Моя опит с намаляването
> размер/тегло е следния: Никон към
> Фуджи хт20.

И с кои стъкла?

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: wlad   
Дата:   05-12-19 22:22

Всъщност - каква е идеята на темата?
Имаме питащ, който пита, но същевременно всичко знае, наясно е какво иска, но си пита, за идеята.
Супер тъпо!
Няма нужда от тези неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Yog   
Дата:   05-12-19 22:23

Панасоник GX9 е с по-новия сензор, но не знам дали разликата от 400-500 лева си струва. По-скоро не.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   05-12-19 22:50

wlad написа:
> Всъщност - каква е идеята на
> темата?
> Имаме питащ, който пита, но
> същевременно всичко знае, наясно е
> какво иска, но си пита, за идеята.
> Супер тъпо!
> Няма нужда от тези неща.

Имаме питащ, който пита и НЕ знае всичко, затова пита за възможни смислени опции, които да презени. Опциите с фул фрейм според колегите се отричат като неудoбни за ползване за посочената насоченост от техния личен опит. Препоръките са към Sony 6400, Fuji X-T30 и М4/3 GX9/GX80/OM-D E-M5 Mark III.

Уточняват се стъклата ...



Публикацията е редактирана (05-12-19 22:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: vth41   
Дата:   05-12-19 22:53

За мен си струваше смяната на GX80 с GX9.

Цитирам от друг форум:

-20MP vs 16Mp - Not a major thing for me but welcome increase in resolution/'cropability'
-12-bit RAW in electronic shutter (vs 10-bit GX80)
-ISO 100 on GX9 is much better that GX80 and I use it all the time. GX80 had a tendency to blow highlights if you weren't careful.
-Rear LCD screen much better on GX9
-Physical focus mode switch
-Tilting EVF - I find this most useful to keep sun out of my eyes
-Much better JPEG output (although I will always process the raw of keepers anyway)
-Better RAW IQ from GX9 - less noise (especially using ISO 100. I often don't have to use any NR at all when processing raws)
-My Menu on GX9 is great
-min shutter speed setting

Добавям и физически ринг за Exposure compensation и по-детайлно HD-видео.


Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   05-12-19 22:54

Aз бих взел GX9. А как е спрямо OM-D E-M5 Mark III ?



Публикацията е редактирана (05-12-19 22:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: alext   
Дата:   05-12-19 23:18

Добре какво се печели с минаването на микро 4/3. Нито телата са по- малки от фуджито, нито обективите, а са учудващо скъпи. За 2400лв, както е предложил горе колегата, получаваш точно същите размери с фуджи, но 50% пъти по- голям сензор и т.н Според мен, кроп е най- добрия компромис между сапунер телефон и Фул Фрейм . Вече,ако снимаш видео е друго, но за снимки [smilie11] Ето сравнени размерите

Ето и с обективи по- светлите



Публикацията е редактирана (05-12-19 23:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: keri-di   
Дата:   05-12-19 23:21

"Aз бих взел GX9. А как е спрямо OM-D E-M5 Mark III ?""

E-M5 го отнася и по АФ,и по стабилизациа,и по....всичко!

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   06-12-19 00:01

alext написа:

> Добре какво се печели с минаването
> на микро 4/3. Нито телата са по-
> малки от фуджито, нито обективите,
> а са учудващо скъпи. За 2400лв, както
> е предложил горе колегата,
> получаваш точно същите размери с
> фуджи, но 50% пъти по- голям сензор и
> т.н Според мен, кроп е най- добрия
> компромис между сапунер телефон и
> Фул Фрейм . Вече,ако снимаш видео е
> друго, но за снимки


Ами ... има weather sealing & стабилизация в тялото, сигурно колегите ще го защитят с още доводи. FUJI-то толкова ли е зле за видео?

Сега е по-съизмеримо



Публикацията е редактирана (06-12-19 00:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Yog   
Дата:   06-12-19 06:04

Добре, де. Фуджи X-T30 казвате. Да направим същата сметка.

Фуджи X-T30 1700 лв (ново в магазин в БГ)

Фуджи 23мм ф/2 980 лв (-"-)

Фуджи 50мм ф/2 980 лв (-"-)

И това при условие, че съм написал "евтиния" портретник, а не ф/1.4, като за Панасоника. Или с други думи, системката, която бях предложил аз, с едно светлосилно обективче за генерелна употреба и едно портретно, новичка от магазина струва 2400 лева. С X-T30 и същите обективи за него излиза над 3600. Направо си е същото! [smilie5] Да напиша ли едно IBAN-че тука и на който не са му важни 1200+ лева да ми ги преведе? [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: hansto   
Дата:   06-12-19 06:12

И с кои стъкла?/i]
50мм ф2 за портрети /тук има алтернативи на 35мм/, 16мм за пейзажи

А за цените кой е толкова богат да купи от бг магазин, има еглобал, еинфин ..



Публикацията е редактирана (06-12-19 06:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   06-12-19 08:17

поне за мен, sthbg не е убеден какво иска, така ние да му избираме камера, накрая ще купи нещо, което няма да му допадне. и какво, харчим чужди пари... навремето така се обзаведох с никонска система, пълен провал беше това упражнение за мен, само похарчих едни 10 бона...

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   06-12-19 09:39

написа:

> поне за мен, sthbg не е убеден какво
> иска, така ние да му избираме
> камера, накрая ще купи нещо, което
> няма да му допадне. и какво, харчим
> чужди пари... навремето така се
> обзаведох с никонска система,
> пълен провал беше това упражнение
> за мен, само похарчих едни 10 бона...

А, не така! Вие ми предлагате варианти, аз си преценявам, пробвам и избирам! Парите са си мои.

И за X-T30 ще е с китака 18-55, т.е. към 2399 лв. + 2-ра употреба 56 f/1.2, 35 f/1.4 или 23 f/1.4.



Публикацията е редактирана (06-12-19 10:25)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »