Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   05-12-19 00:50

Здравейте,

Подобно на темата на колегата, и аз реших, че NIKON D600 + Tamron 24-70/2.8 VR + 85/1.8G + още обективи + светкавица + статив ми е тежка система и не я нося на практика никъде. Почти цялата я разпродадох и сега остава да избера нещо ново, като бюджета е до към 3-4 хил. лв. за тяло и обектив/и.

Искам нещо по-леко, ако може да е с един обектив и да не се сменя или 2 (макс. 3 в краен случай!).

Предназначението е изцяло любителско снимане, вкл. и видео!, основно на семейство/деца + екскурзии/почивки. С времето се убедих, че на практика не ползвам варио, така че диапазона от ФФ 24 до 85 ми стига, а f/1.8 е в повечето случаи това, което ми трябва, ако и е стабилизирано … . Обикновено навън ползвам телефона, който е винаги наличен, но проблема е при по-ниска осветеност. Най-много съм използвал 85/1.8G, а 24-70/2.8 в диапазона 70, 35 и 24. С ФФ 50мм така и не свикнах.

Какво бихте препоръчали за тази скромна сума при посочените условия?

Ако имате още въпроси – питайте.


Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: kiten   
Дата:   05-12-19 01:10

Нов телефон най-нов модел от най-високо ниво и дори ще ти останат парички от бюджета!

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   05-12-19 07:57

Ти ни подскажи коя марка ти харесва, чисто субективно, към коя имаш симпатии? След това ще получиш по-подходящи съвети.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   05-12-19 08:01

Fuji X-Т30 + 18-55 f/2-4 + 56 f/1.2 + 23 f/1.4, Sony А7III + 28-75 f/2.8, Nikon Z6 + ?!?

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   05-12-19 08:22

Ако е важно моето мнение, сонито и никона отпадат, щото никак не са малки, не виждам какво ще спечелиш спрямо сегашната система. Остава Фуджито.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   05-12-19 10:08

Като гледам по размери особенно A73 & X-T30 са почти еднакви ...
По тегло X-T30 има определено предимство, но е БЕЗ СТАБИЛИЗАЦИЯ. Със стабилизация Z6 е най-лек, но няма лек f/2.8 ZOOM, a 85 и 35 му са по-обемисти и тежички.
И си идваме на думата за обективи в търсене на светли, леки и не много скъпи. Идеи?



Публикацията е редактирана (05-12-19 11:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: dim4o   
Дата:   05-12-19 11:15

А има ли въобще такова нещо като "лек f/2.8 ZOOM"?

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Mispic   
Дата:   05-12-19 12:00

За твоите цели бих взел сони а6400 със сигма 16мм 1.4 и 30мм или 56мм. Но няма стабилизация..

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: quazimodo   
Дата:   05-12-19 12:23

dim4o написа:

> А има ли въобще такова нещо като
> "лек f/2.8 ZOOM"?

Има, при М4/3[smilie18][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   05-12-19 12:26

>А има ли въобще такова нещо като "лек f/2.8 ZOOM"?
има панасоник 12-35/2.8 и олимус 12-40/2.8 [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: quazimodo   
Дата:   05-12-19 12:32

serjy написа:

> >А има ли въобще такова нещо като
> "лек f/2.8 ZOOM"?
> има панасоник 12-35/2.8 и олимус 12-40/2.8
> [shtrak]

Koлко се даваше едно време за преписване???[smilie18][smilie18][smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   05-12-19 12:36

ако искаш малко, щеш-не щеш отиваш на м43 [smilie18] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   05-12-19 12:37

"панасоник 12-35/2.8 и олимус 12-40/2.8", ако правилно смятам това не е ли ФФ f/5.6, т.е. нормално е да е леко. По тази логика сигурно на GSM-а 2.8 е най-леко! И това как снима, ако е по-сумрачно и има движещи се обекти?

, според мен Tamron 28-75 f/2.8 e от най-леките (550 g.) и ... става. Другите са към килограм.



Публикацията е редактирана (05-12-19 12:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   05-12-19 12:39

не знам какво смяташ, но 2,8 си е 2,8! [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   05-12-19 12:41

Съвсем същото и като f/2.8 на GSM-a ... направо се чудя защо всички не снимат само с GSM-ите. Размерът на сензора явно няма никакво значение :)



Публикацията е редактирана (05-12-19 12:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: alext   
Дата:   05-12-19 12:52

Сонито може до комбинираш с малките праймове 2.8 примерно 35мм самянга. или 28ф2 Иначе ако търсиш по- добър резултат директно от камерата фуджито и може като контроли повече да ти хареса. С него 23 ф2 35ф2 и 50ф2 става доста компактна система.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   05-12-19 12:53

е чети де: An APS-C sized DSLR has 1.5X to 1.6X more depth of field or 50-60% less background blur than a full frame camera. For calculating the shutter speed you’d need in any given lighting scenario, you wouldn’t need to multiply the aperture—the Olympus would still have the same shutter speed as a full-frame 90mm f/1.8 lens, or any f/1.8 lens, for that matter. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   05-12-19 13:11

хайде да четем и за "Crop Factor and Aperture", защото става дума за f/2.8 при M4/3, и там "The Olympus can’t achieve the same background blur, however, because you must apply the crop factor to the aperture to calculate depth-of-field (and thus background blur)", т.е. f/2.8 е еквивалентно на ФФ f/5.6. и това е не само за DOF, но и за по-ниска осветеност, което е очеизвадно, при положение, че сензора е 2 пъти по-малък. Реално му трябва Zoom f/1.4, което колко струва и колко тежи? Произвежда ли се и ако не, защо ли ?!?

Еквивалентността е:
М4/3 12 f/2.8 ISO 200 => ФФ 24 f/5.6 ISO 800
М4/3 35 f/2.8 ISO 200 => ФФ 70 f/5.6 ISO 800

т.е. М4/3 12-35 f/2.8 ISO 200 => ФФ 24-70 f/5.6 ISO 800

и също ФФ 24-70 f/2.8 ISO 800 => М4/3 12-35 f/1.4 ISO 200

и да, осветеността, DOF и Shutter Speed са еднакви.



Публикацията е редактирана (05-12-19 13:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   05-12-19 13:19

човек в грешка си по отнешение на сензорите и пишеш глупости. не ми се спори за очевидни неща.

за системата която питаш, като гледам, искаш ние да ти предложим това, което вечи си харесал. така, че вземи което си харесал и се кефи. хайде със здраве [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: dim4o   
Дата:   05-12-19 13:25

Верно че има - [cool] - евала на Панасоник и Олимпус!

Бях забравил за м4/3 системата, която си има фенове и хич не е лоша. Мен не ме привлича в нея малкия размер на сензора - да, от там и всичко друго е по-малко, включително и най-вече обективите, но това не идва просто ей-така, а е за сметка на други недостатъци - по-малък пиксел, от там - по-кофти изображение на високо исо, по слаб динамичен обхват, по-ниска чувствителност като цяло - физика, какво да правиш - едно е да събираш светлина от 860 мм2, друго от 225 мм2.

И другото е, че бъдещето на системата ми е малко неясно - Панасоник вече имат фул-фрейм и вероятно все повече ще гледат натам в разработката на нови обективи, а Олимпус все някакви черногледци им предвещават лошо бъдеще, та не знам... но е факт, че системата в момента е много добре развита и има своите фенове, за което - само адмирации!

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: vgramatikov   
Дата:   05-12-19 14:05

Fuji XT30 + 18-55 + 35 1.4

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: farushko   
Дата:   05-12-19 16:01

Fuji XT30 е перфекното тяло за малките ф2 обективи на Фуджи.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Yog   
Дата:   05-12-19 16:18

Аз си купих Nikon Z6, чийто сензор е сигурно сред топ 3 за представяне при слаба осветеност на пазара изобщо. Дори и с готините, нови S обективи на f/1.8 не можеш да снимаш движещи се неща на тъмно. Реалността е, че ако няма светлина и искаш да не ти се размазва снимката (бавен затвор) или да не е много зърниста (високо ИСО), трябва да прибавиш светлина. Всичко друго са приказки от 1001 нощ. Та като спрем да си разправяме приказаки - всяка камера от тадиционен производител и актуален модел става за това, което си описал. Купи си един хубав обектив за нея - ако е зум да е f/2.8 по цялата дължина и ако е твърд да е по-светлосилен от f/2 и си снимай. 4000 лева, което си дал за горна граница, са предостатъчно пари, за да си купиш способна камера и добър обектив, дори чистак нови от магазина. Избери си коя те кефи, за да ти е приятно да ги ползваш и действай.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   05-12-19 16:28

serjy написа:

> човек в грешка си по отнешение на
> сензорите и пишеш глупости. не ми
> се спори за очевидни неща.
>

И според мен си в грешка, но и на мен не ми се спори за очеизвадни неща. Както писа колегата "по-малък пиксел, от там - по-кофти изображение на високо исо, по слаб динамичен обхват, по-ниска чувствителност като цяло - физика, какво да правиш".


> за системата която питаш, като
> гледам, искаш ние да ти предложим
> това, което вечи си харесал. така,
> че вземи което си харесал и се
> кефи. хайде със здраве [shtrak]


Ами нали още втория отговор беше за предпочитана марка, с нещо да Ви насоча към предпочитания. Изброих ги и посочих защо смятам, че в моят случай М4/3 не е подходящо. Може би тотално бъркам и има стабилизирана алтвернатива при М4/3 => 12-35 f/1.4 или портретен f/1.0, който пропускам.

Или за Nikon Z6 или A7III подходящи леки светли обективи, които ползвате.

Или за X-T30 - тук поне имаше предложения.

За сега опциите са:
=> Нов телефон най-нов модел от най-високо ниво [каквото и да значи това]
=> сони а6400 със сигма 16мм 1.4 и 30мм или 56мм. Но няма стабилизация. ... [Смислено предложение, но ако ще вземам SONY, по-скоро ще е A7III заради стабилизацията и по-добрия сензор]
=> A7III комбинираш с малките праймове 2.8 примерно 35мм самянга. или 28ф2 [Смислено предложение, според мен]
=> Фуджито ... 23 ф2 35ф2 и 50ф2 [Нали по-долу препоръчаха под ФФ 2.0 (CROP ~ 1.4), т.е. по-светлите алтернативи?]
=> Fuji XT30 + 18-55 + 35 1.4 [Смислено предложение, според мен]
=> Nikon Z6 + Купи си един хубав обектив за нея - ако е зум да е f/2.8 по цялата дължина и ако е твърд да е по-светлосилен от f/2 и си снимай. [Смислено предложение, според мен]



Публикацията е редактирана (05-12-19 16:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: alext   
Дата:   05-12-19 16:35

самянг 35 2.8 имат също 14мм,18мм 24mm и други и 28 ф2 сони са фф обективи тоест за a7iii



Публикацията е редактирана (05-12-19 16:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   05-12-19 16:40

alext написа:

> самянг 35 2.8 и 28 ф2 сони са фф
> обективи тоест за a7iii

Ок, коригирах го :)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Yog   
Дата:   05-12-19 17:22

Малко грешно съм предал посланието в поста си [smile] Моят съвет не е да си купиш Z6. Просто го дадох като пример за това, че целият дебат за снимане при слаба светлина е до голяма степен безсмислен, защото нито един апарат няма да ти даде решение, ако няма достатъчно светлина, дори да е сред най-добрите на пазара в това отношение.

Моят съвет е да си купиш нещо, което те влече. А не нещо, което други хора ще ти препоръчат или изглежда страхотно на лист хартия с технически параметри. Аз например продадох Никона около 6 месеца след като го купих, защото 3-те фул фрейм обектива, които имах за него означаваха, че трябва непрекъснато да мъкна значителна по размер раница. Нещо толкова странично може да убие удоволствието на фотографията като хоби.

Дори това, което те влече да не е съвършено, бъди спокоен. Съвършена камера няма. Важното е да те подтиква да я използваш и да ти помага на хобито, а не да се бориш с нея.

Една от камерите които имам е дребосъкът GX80 на Панасоник. Без превземки мога да кажа, че тази камерка в комбинация с обективчето 15 на /1.7 и миниатюрното зумче 35-100 са ми донесли повече удоволствие от Z6. Когато вдигна фул фреймката, за да направя снимка, цялата улица се обръща да ме погледне. Като извадя дългия обектив на фул фреймката, охраната на съседната сграда излиза да ме пита какво снимам и имам ли разрешение.

И накрая, имах техника за примерно 6 или 7 хиляди лева, която стоеше в една голяма раница и към която посягах леко несигурно дали въобще ми се занимава.

Извинявам се за дългия пост, но искам да подчертая, че гореизложеното са част от причините, поради които никой не може да ти отговори качествено на въпроса "Каква камера и обектив да си купя?" Всеки започва да пише какво предпочита той и по някаква причина се чувства длъжен да добави колко глупави да другите, че не мислят като него.

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   05-12-19 17:32

Yog написа:

> ... Аз
> например продадох Никона около 6
> месеца след като го купих, защото
> 3-те фул фрейм обектива, които имах
> за него означаваха, че трябва
> непрекъснато да мъкна значителна
> по размер раница. Нещо толкова
> странично може да убие
> удоволствието на фотографията
> като хоби.
> ...

Е именно моята причина е същата. Разкажи повече за GX80 на Панасоник. Ако сега трябва за купуваш, кое би взел. 15/1.7, трябва да е ФФ 30 f/3.4 - би трябвало да става. А може със светкавица на по-тъмно, ако се налага и ако е позволено, нали?



Публикацията е редактирана (05-12-19 17:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: demiman   
Дата:   05-12-19 17:32

Абе накрая телефончето си остава яката благинка [smilie5] И на тъмно вече се справят чудесно. [cool] [shtrak] [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   05-12-19 18:07

Човече, вземи си сонито или никона както си решил, но на мен това упражнение ми идва странно, щото като обем-тегло няма да намалиш нищо. Ако искаш нещо по-малко, насочи се към фуджи. м43 не е за теб.

А по отношение на блендата-относителния отвор и на ФФ и на кроп и на телефон 2,8 си е 2,8! Изображението, което проектираш е ЕДНАКВО ЯРКО, просто е, или по-голямо, или по-малко, в зависимост от сензора, НО Е ВИНАГИ с еднаква яркост, тоест, исо 100 е исо 100, експозицията ти е 0 и скоростта ти е една и съща при всички размери сензор. Наистина прочетете малко, не пишете глупости.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   05-12-19 18:25

написа:

> Човече, вземи си сонито или никона
> както си решил, но на мен това
> упражнение ми идва странно, щото
> като обем-тегло няма да намалиш
> нищо. Ако искаш нещо по-малко,
> насочи се към фуджи. м43 не е за теб.

И как го реши, че м43 не е за мен? Какво би ми препоръчал като комплект? Зариби ме, вкарай ме в "правия път" ...

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   05-12-19 18:33

Еми харесваш си по големия сензор, свикнал си с това изображение. м43 няма да ти даде този дефокус, няма да ти даде такова исо 50000. м43 е за хора, които го харесват като филосифия, като малка и дребна камера, нещо като малка кола но наточена. Няма как да е като голямата лимозина, но много хора педпочитат малките коли. И няма "правилен път", който е правилен за всички, всеки има неговия си път. Затова е важно сам за себе си да решиш кое харесваш. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Yog   
Дата:   05-12-19 19:05

Панасоник GX80 650 лева (в магазина у нас е 850, ама ще се отървеш от кит зума за към 200)

Панасоник 15мм 1.7 950 лева (в магазина у нас)

Сигма 56мм 1.4 810 лева (цена в британския Амазон, че у нас е 1000 лева по някаква причина)

Обща цена на чисто нова система 2400 лева.

Общо тегло на трите 850 грама (!)

При лошо качество на снимките с предложената система, потърсете отговорност от задкамерното устройство [smilie25]



Публикацията е редактирана (05-12-19 19:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: wlad   
Дата:   05-12-19 19:49

Наскоро и аз имах същата дилема, точно по описания от теб сценарий:
"семейство/деца + екскурзии/почивки";
И на мен не ми се мъкнеше тухлата, снимах две години с телефона, и като си видях снимките наскоро, чак се стреснах до къде съм я докарал като качество! И то за снимки, които следва да останат за дълъг период.
Съответно бързо се взех в ръце и купих сони некс 5р с малкия 16-50, оглеждам се и за 50 1.8 фе, посъбрах доста ръчни стъкла минолта - 200 3.5, 50 1.7, 28 2.8, използването на които ме забавлява истински.
Естествено, в тази конфигурация - го нося почти винаги с мен. Някои от ръчните обективи дори стоят в колата.
Сега обмислям нова тръпка, да купя един Селестрон, т-ринг и да си поиграя и с далечния космос [smile]
Да не казвам голяма дума, но тази малка играчка ми върна желанието да снимам.
Преди го правех основно по задължение /относно работата ми/.
Едва ли този мой коментар ще е от особена полза, но пък може да даде някаква насока, кой знае ...
Успех и дано намериш най-точната техника точно за теб.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: hansto   
Дата:   05-12-19 20:46

Моя опит с намаляването размер/тегло е следния: Никон към Фуджи хт20.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   05-12-19 20:56

написа:

> Панасоник GX80 650 лева (в магазина у
> нас е 850, ама ще се отървеш от кит
> зума за към 200)
> ...

А ако искам поне 20 мегапиксела, кой е варианта?


Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: keri-di   
Дата:   05-12-19 21:16

""А ако искам поне 20 мегапиксела, кой е варианта?""

Варианта е този-Olympus OM-D E-M5 Mark III или този Olympus E-M1 Mark II

ако желаете прочетете го


Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   05-12-19 21:57

написа:

> Моя опит с намаляването
> размер/тегло е следния: Никон към
> Фуджи хт20.

И с кои стъкла?

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: wlad   
Дата:   05-12-19 22:22

Всъщност - каква е идеята на темата?
Имаме питащ, който пита, но същевременно всичко знае, наясно е какво иска, но си пита, за идеята.
Супер тъпо!
Няма нужда от тези неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Yog   
Дата:   05-12-19 22:23

Панасоник GX9 е с по-новия сензор, но не знам дали разликата от 400-500 лева си струва. По-скоро не.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   05-12-19 22:50

wlad написа:
> Всъщност - каква е идеята на
> темата?
> Имаме питащ, който пита, но
> същевременно всичко знае, наясно е
> какво иска, но си пита, за идеята.
> Супер тъпо!
> Няма нужда от тези неща.

Имаме питащ, който пита и НЕ знае всичко, затова пита за възможни смислени опции, които да презени. Опциите с фул фрейм според колегите се отричат като неудoбни за ползване за посочената насоченост от техния личен опит. Препоръките са към Sony 6400, Fuji X-T30 и М4/3 GX9/GX80/OM-D E-M5 Mark III.

Уточняват се стъклата ...



Публикацията е редактирана (05-12-19 22:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: vth41   
Дата:   05-12-19 22:53

За мен си струваше смяната на GX80 с GX9.

Цитирам от друг форум:

-20MP vs 16Mp - Not a major thing for me but welcome increase in resolution/'cropability'
-12-bit RAW in electronic shutter (vs 10-bit GX80)
-ISO 100 on GX9 is much better that GX80 and I use it all the time. GX80 had a tendency to blow highlights if you weren't careful.
-Rear LCD screen much better on GX9
-Physical focus mode switch
-Tilting EVF - I find this most useful to keep sun out of my eyes
-Much better JPEG output (although I will always process the raw of keepers anyway)
-Better RAW IQ from GX9 - less noise (especially using ISO 100. I often don't have to use any NR at all when processing raws)
-My Menu on GX9 is great
-min shutter speed setting

Добавям и физически ринг за Exposure compensation и по-детайлно HD-видео.


Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   05-12-19 22:54

Aз бих взел GX9. А как е спрямо OM-D E-M5 Mark III ?



Публикацията е редактирана (05-12-19 22:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: alext   
Дата:   05-12-19 23:18

Добре какво се печели с минаването на микро 4/3. Нито телата са по- малки от фуджито, нито обективите, а са учудващо скъпи. За 2400лв, както е предложил горе колегата, получаваш точно същите размери с фуджи, но 50% пъти по- голям сензор и т.н Според мен, кроп е най- добрия компромис между сапунер телефон и Фул Фрейм . Вече,ако снимаш видео е друго, но за снимки [smilie11] Ето сравнени размерите

Ето и с обективи по- светлите



Публикацията е редактирана (05-12-19 23:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: keri-di   
Дата:   05-12-19 23:21

"Aз бих взел GX9. А как е спрямо OM-D E-M5 Mark III ?""

E-M5 го отнася и по АФ,и по стабилизациа,и по....всичко!

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   06-12-19 00:01

alext написа:

> Добре какво се печели с минаването
> на микро 4/3. Нито телата са по-
> малки от фуджито, нито обективите,
> а са учудващо скъпи. За 2400лв, както
> е предложил горе колегата,
> получаваш точно същите размери с
> фуджи, но 50% пъти по- голям сензор и
> т.н Според мен, кроп е най- добрия
> компромис между сапунер телефон и
> Фул Фрейм . Вече,ако снимаш видео е
> друго, но за снимки


Ами ... има weather sealing & стабилизация в тялото, сигурно колегите ще го защитят с още доводи. FUJI-то толкова ли е зле за видео?

Сега е по-съизмеримо



Публикацията е редактирана (06-12-19 00:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Yog   
Дата:   06-12-19 06:04

Добре, де. Фуджи X-T30 казвате. Да направим същата сметка.

Фуджи X-T30 1700 лв (ново в магазин в БГ)

Фуджи 23мм ф/2 980 лв (-"-)

Фуджи 50мм ф/2 980 лв (-"-)

И това при условие, че съм написал "евтиния" портретник, а не ф/1.4, като за Панасоника. Или с други думи, системката, която бях предложил аз, с едно светлосилно обективче за генерелна употреба и едно портретно, новичка от магазина струва 2400 лева. С X-T30 и същите обективи за него излиза над 3600. Направо си е същото! [smilie5] Да напиша ли едно IBAN-че тука и на който не са му важни 1200+ лева да ми ги преведе? [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: hansto   
Дата:   06-12-19 06:12

И с кои стъкла?/i]
50мм ф2 за портрети /тук има алтернативи на 35мм/, 16мм за пейзажи

А за цените кой е толкова богат да купи от бг магазин, има еглобал, еинфин ..



Публикацията е редактирана (06-12-19 06:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   06-12-19 08:17

поне за мен, sthbg не е убеден какво иска, така ние да му избираме камера, накрая ще купи нещо, което няма да му допадне. и какво, харчим чужди пари... навремето така се обзаведох с никонска система, пълен провал беше това упражнение за мен, само похарчих едни 10 бона...

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   06-12-19 09:39

написа:

> поне за мен, sthbg не е убеден какво
> иска, така ние да му избираме
> камера, накрая ще купи нещо, което
> няма да му допадне. и какво, харчим
> чужди пари... навремето така се
> обзаведох с никонска система,
> пълен провал беше това упражнение
> за мен, само похарчих едни 10 бона...

А, не така! Вие ми предлагате варианти, аз си преценявам, пробвам и избирам! Парите са си мои.

И за X-T30 ще е с китака 18-55, т.е. към 2399 лв. + 2-ра употреба 56 f/1.2, 35 f/1.4 или 23 f/1.4.



Публикацията е редактирана (06-12-19 10:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   06-12-19 11:05

За избор на камера мога да говоря само за моите критерии и това което съм имал. Не мога да отрека, че фуджито също ми изглежда много добра машинка, а отзивите за обективите им са отлични.

Това, което ме насочи към м43 е факта, че когато бях никонаджия, забелязах, че винаги позатварям блендите, основно снимах на 5,6-8-11 бленда. Не съм боке манияк и като изключим някои изолирани случай в които искам да размажа задния фон, като цяло снимам с дълбок доф. Като сложа и компактността на м43 сиистемата, отличната стабилизация благодарение на която забравиха какво е статив, функционалност, за мен това беше напълно достатъчно да мина на нея и вече толкова години да си я харесвам. Пак казвам, основно зависи колко човек обича да маже задния план, с кроп 1,5 е малко по-добре, с ФФ още и така. Всеки трябва да си прецени.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   06-12-19 12:10

Мерси за искреното мнение. Конкретно за X-T30 драмата ми е с липсата на стабилизация. Х-Т4 уж щял да я има, но като гледам ще е голяма и тежка камера. От друга страна Olympus си имат проблеми и могат да не продължат с производството/поддръжката на камери, Panasonic навлиза във ФФ сегмента ... цялата M 4/3 може да не бъде продължена.



Публикацията е редактирана (06-12-19 12:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: keri-di   
Дата:   06-12-19 12:23

""От друга страна Olympus си имат проблеми и могат да не продължат с производството/поддръжката на камери""

Олимпус няма да прекратява каквото и да е,даже обратното/за съжаление на някои/!
Следващата година се чакат нови обективи и камери .



Публикацията е редактирана (06-12-19 13:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   06-12-19 12:25

serjy, keri-di, ако трябваше да вземате СЕГА тяло M4/3, независимо от цената кое бихте взели: GX80, GX9, olympus om-d e-m1 mark ii, olympus om-d e-m5 mark iii или ?

... като автофокус и за видео кой е най-читав?



Публикацията е редактирана (06-12-19 12:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   06-12-19 12:32

Вече си взех OМ-D5 Mark III [smile] като ъпгрейд на E-P5, който имам от 6 години и половина. Та, аз съм си заклет олимпусчия, много ги харесвам тия камери и малко съм субективен да ти кажа [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: keri-di   
Дата:   06-12-19 12:35

Аз утре ще сравнявам EM1X и EM1 Mii.



Публикацията е редактирана (06-12-19 14:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   06-12-19 12:43

keri-di сподели после мнение [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: ombre   
Дата:   06-12-19 15:17

Ивчо,за нова камерка ли се замисляш приятелю?

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sirkhann   
Дата:   06-12-19 22:33

Ако няма да се вслушш в разума и да си вземеш OM-D 5 III, мисли за X-T3 XF 16-80/4. Fujinon 18-55 е хубав обектив, ама на 35мм. В краищата омеква. Новото 16-80 също ще остър в средата на вариото, ама поне имаш 5 кратен зум с 6 стопа стабилизация.

Преди да решиш да купуваш прословутите Fujicron-и на бленда 2, по-добре ги тествай дали ти допадат като рисунък и поведение. Иначе имаш супер много опции за обективи, особено ако за някои си готов да правиш компромис с автофокуса, а X-T3 ще ти го позволи:

- XF 14mm F2.8 им е най-доброто широко, кой каквото иска да приказва в този или някой друг форум.
- XF 60mm F2.4 има чудесно боке, макро 1:2, остър... Единствено дето не е WR
- Viltrox 85/1.8 има автофокус и става за портрети. Тежи
- SainSonic Kamlan 50 1.1 II - втората версия е по-остра, има резба за филтри 62мм (ръчка)
- Samyang 35/1.2 - ръчка - ако няма XF 35/1.4 R в базара
- XF 27/2.8 - трябва да го имаш, ако имаш Фуджи!
- LensTurbo с някакви дърти джамове. Може и с обикновен преходник за 50 лева. Масово 50/1.4 стъклата са под 150 лева, ако искаш портрети.

Има вариант да си вземеш и Z50 - китаците са достатъчно компактни, а S прайм обективите са сравнително достъпни (спрямо еквивалентни Sony/Fuji обективи), второ - невероятни острилки за пейзажи.

Новото M изчадие на Canon също е ужасно добра и достъпна фото-играчка.

Каквото и да вземеш в момента, трудно можеш да сбъркаш. По-добре си направи сметката с обективите.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   06-12-19 23:01



Е така де, те обективите са ми определящи и ми се иска да са леки. И много ми се иска стабилизация в тялото, за да може 35 и особенно 85 да са ми стабилизирани.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sirkhann   
Дата:   06-12-19 23:03

Z6 ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   06-12-19 23:04

Z6, A7 III, A6600, Panasonic, Olympus, може би новият X-T4 ...
От Panasonic/Olympus кой е с най-читавия автофокус?



Публикацията е редактирана (06-12-19 23:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: colorphoto   
Дата:   07-12-19 00:18

sthbg:Бях в същото положение скоро да се чудя след ДСЛР Никон система кой път да хвана.

Имал съм стабилизация в тялото на системата Пентакс която имах.

После на Никон Д-7000 имах стабилизация в обективите но тъмни.

После минах на ФФ Д-610 и за него само нестабилизирани светли стъкла.

За моите жанрове: стрийт,репортаж и портрети стабилизацията почти не помага та не ми липсваше.

И с времето аз реших че ми е прекомерно тежко и обемно да мъкна Д-610 + 70-200/2,8 + 85мм/1,8 + 50мм и св.СБ-700 и прочее...

Започнах само с тялото Д-610 и 85мм + 50мм да излизам...

Но пак ми беше тежко и обемно ДСЛР-ското оборудване.

Разпродадох системата.[smile][smilie2]

Чудих се същите неща като питащия в темата.

Мислех да е Алфа 7/2 + 24/2,8 Самянг + 50/1,8 Сони + 85/1,8 Сони или Вилтрокс и старата Минолта 135/2,8 с преходник.

Ама на Д-610 не можех да му взема даже едно 1000 лв а Канон обявиха промоция да върнеш ФФ ДСЛР-а си и ти намаляват 1100лв от цената на Канон ЕОС РП и идва с преходник даже[smile] .

Пък и за Канон ЕФ джамци има наистина бол.

И така сега съм с ЕОС РП и много доволен от най-компактния и лек фулфрейм сред безогледалните.

А при Канон освен 85/1,8 има 100мм/2 което ми е баш по вкуса.

Има и читава и достъпна 135-ти ца Л.

И въобще още доста стъкла,както и широк вторичен пазар.

А най-слабото му място - динамиката в сенките не ме притеснява защото при добре експониран кадър на +1/3 и повече издържа без прегаряне и е с добре разработени сенки в повечето ситуации а при Никон все трябваше да просветлявам сенките на масата недоекспонирани кадри след заснемането,което ме отегчаваше.

Стабилизацията както казах за моето снимане не е първостепенна важност.

Виж за пейзажи с РП е използваемо най-вече ХДР от няколко кадъра в ЖЕПЕГ,които стават бързо,лесно и качествено без да се налага после да човъркам РОУ с часове.

Горните неща мен ме уреждат напълно но други хора и заклети РОУ-пост-обработчици може и да не са удовлетворени от динамиката на РП-то разбира се.

Разни хора - разни нужди и критерии.

Само едно съм сигурен за себе си че повече не бих си причинил да мъкна ДСЛР и тежки светли вариозумуве.



Публикацията е редактирана (07-12-19 17:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   07-12-19 08:15

Благодаря, това още веднъж ме убеждава да премина на безогледалка :)
За съжаление обаче в момента поне не виждам някой да позволява такова изкупуване на стар срещу нов фотоапарат :(
Освен това за мен стабилизацията не е маловажна, а и ще ми трябва и широк обектив, не толкова теле.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: colorphoto   
Дата:   07-12-19 17:14

Успех [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   07-12-19 18:20

Колеги, примерно за екскурзия в Италия кои обективи за OМ-D5 Mark III бихте взели?

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: ombre   
Дата:   07-12-19 19:34

Не знам точно за Италия дали има конкретни обективи,но лично бих избрал нещо широко,понеже обичам да снимам архитектура,както и градски пейзаж,особено като се има в предвид,че тази камера има хай-рес,бих се възползвал от тази благинка.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Yog   
Дата:   07-12-19 20:20

За турситически снимки си вземи само един китов суперзум. Наскоро ходих в чужбина и всичките ми снимки бяха с 14-140 на Панасоник. Носех и по-хубави обективи, но така и не ги сложих. Даже в подземия снимах. Стабилизацията на камерката + тая на обектива ми даваше 1 секунда от ръка без напъване. Какво ме интересува, че е тъмничък? Повярвай, на 1 секунда и 1600 ИСО, примерно, в пълна тъмница си излизат снимки. А рахата да не смениш нито един път обектив за 5 дни е пълен [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: D.S   
Дата:   07-12-19 20:31

Абе то всеки си фали своето, та и аз така - Fuji. Имат НЕвероятен Jpeg. Наистина. За портрет да не говорим. с 56/1.2 става магия направо [thankyou] 23/ф2 фокусира мигновено и безшумно. 14/2.8 е един от най-добрите стъкла, няма кривене, от ф4 е острилка навсякъде. Та ако не държиш на стабилизацията ..

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   07-12-19 20:47

Хубаво е всеки да похвали своето, щото си го познава най-добре [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   07-12-19 22:31

За туризъм това със ZOOM-а май е по-удачно. Ама това 14 на Панасоник, не е ли FF 28 - достатъчно широчко ли е?

За Fuji би трябвало 16-135 / 16-80 да е сходно.



Публикацията е редактирана (07-12-19 22:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: georgioiv   
Дата:   08-12-19 08:37

За да не се питаш вечно какво да вземеш и дали е можело по-добро - вземи си фулфрейм безогледалка. Малките Панасоници са чудесни, но като втори апарат. Например, на мен GX80 ми е много любим за видео и за бързи снимки в парка. Но на тъмно не става. Фотографията си иска или светлина или голяма дупка или прекрасно съотношение сензор/процесор за да извлече невъзможното от тъмницата и да остане цвят. Смешно е дори сравнението между моите апарати - Сони А7-3, 6400, Канон 750 и GX80. A7-3 спокойно се справя на 1.8 във всякакви светлинни условия, без пълен мрак разбира се, 6400 - долу-горе, но е поне два стопа надолу като запазване на цвета, а Канона и Панасоника след 1600 исо са трагедия.
Всъщност, най-важно е за какво ще се ползва системата. Ако е за портрети на светло, то всички формати матрици стават. Ако е за динамични сцени на тъмно, то остават само фулфрейм и то със светли обективи.
Аз съм фен и на безогледалния фулфрейм Канон, но вече имам много обективи за Сони и малкото останали канонски си ползвам с преходници... Не познавам апаратите на Фуджи, но лоша дума почти не съм чул за хубавите им модели. Само дето не са фулфрейм и пак умножаваш по кроп фактора..
Така че - ако трябва да обобщя. Основният апарат на всеки държащ на доброто качество на снимката трябва да е фулфрейм, на коя марка е въпрос на вкус и досегашни обективи. И после в годините - инвестиция в подходящи стъкла. А на всеки 5 години, ако финансите позволяват - ъпгрейд към по-нов модел тяло, защото технологиите не седят на едно място.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   08-12-19 09:03

georgioiv, за A73 кой е лекия и широк прайм с автофокус, примерно за сгради, че не мога да намеря такъв (85 f/1.8, 35 f/1.8 и ... ) ?



Публикацията е редактирана (08-12-19 09:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: geod   
Дата:   08-12-19 09:58

Ето ти всички налични обективи за Е-байонет , и АФ,и М
https://photonarmy.com/e-mount-lens-database/

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   08-12-19 10:49

Виждате колко са различни критериите за това какво може една камера. Всеки си има свое мнение и е нормално. Според мен, преди да се хвърлиш в нова фулфрейм безогледална система, мини през базара и си купи втора ръка едно олимпусче с палачинката на панасоник 20/1.7. Това ти прави едно джобно фотоапаратче за всекидневието,бавен е фокуса с този обектив, но е много качествен. Можеш да си вземеш и олимпус 45/1.7. Мисля, че с тези две обективчета ще си създадеш пълно впечатление, мамират се вора ръка на добри цени и реално няма да загубиш нищо.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   08-12-19 12:30

Преди време си бях взел Sony Cyber-Shot DSC-RX100 III. Опитах да снимам с него, за да не влача ФФ, но над ISO 800, поне за мен, не беше ОК и резултатите бяха съизмерими с тези от телефона. В сравнение с него, предполагам, че М43 системата би трябвало до ISO 1600 да е ОК и със светли обективи (1.7) все пак да може да се постигне нещо като отделяне на обекта от средата. Сега като се замисля голямото ми разочарование беше не толква от ISO-то, колкото липсата на динамичен обхват. Ако нещо е недоекспонирано, от сенките почти нищо не можеше да се изкара. Предполагам, че при M43 това не е така.



Публикацията е редактирана (08-12-19 12:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Yog   
Дата:   08-12-19 13:38

Аз не мисля че много хора ще оспорят, че последните модели фул фрейм камери вадят по-добро изображение от М4/3. Снимките от моя Z6 са по-добри от тези на моя GX80. (Освен ако не са направни посред бял ден, двете са на фокус и блендата на фул фрейма е по-затворена от 2.8, тогава ТРУДНО можеш да ги различиш [smilie3] )

И двете камери са мои, купени със собствените ми пари, така че съм възможно най-безпристрастен. На марки не робувам, в последните 3 години имах Канон, Никон, Панасоник, Олимпус - всичките са хубави.

Големият въпрос е - за какво ти е тази разлика в качеството на изображението? Защото това не е разлика между "скапано" и "добро". По-скоро е разлика между "много добро" и "отлично". Аз съм твърдо убеден, че освен ако не си професионалист, на когото плащат и ниво "отлично" му е необходимо, не си заслужава нито от финансова гледна точка да вложиш двойно повече пари, нито от гледна точка на удобството да носиш към два пъти по-голяма система.

Това е моята логика и тя важи само за мен. Споделям я, защото затова са форумите и темата го предполага [smilie3]

Каква е твоята логика - само ти си знаеш. Затова писах и по-горе, че няма човек на света, който да може да ти отговори на въпроса "каква камера да си купя?". Ами, каквато искаш. Ти знаеш какво търсиш, ти решаваш.

В момента, практически всеки актуален модел камера със сменяема оптика от някой от големите производители, ще ти даде предостатъчно възможности да се изявиш като фотограф.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: nokoniko   
Дата:   08-12-19 14:31

Нещо от снощи с Олимпус.
https://i.postimg.cc/Kjdp55Qc/PC070089.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   08-12-19 17:39

Нали и аз бех никонец едно време, и като везех олимпуса продължих да снимам като с никона, всичко на -1ev и последващо просветляване на сенките. В първия момент изпаднах в ужас [smilie18] След това се усетих, че не е необходимо да снимам на -1ev, или въобще това презастраховане си е напълно излишно, щото успешно се връщаше от изгоряло поне с един стоп. Говоря за първия пен E-P1, който е с 12мп сензор и е доста по-зле от сегашните 16 и 20мп. Със сегашния гледам съвсем прилично си вадя от сенките когато се наложи, но като цяло не ми се налага, обикновено при някоя проба. С исото е същото, просто много рядко ми се налага над 1000исо да снимам.

Ето това е с палачинката на панасоник 20/1.7, това можеш да постигнеш като дефокус.

https://photo-forum.net/static/site_pics/2019-12/1575819312_1a00018a.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Pac   
Дата:   08-12-19 18:01

Fuji X-E3 ми харесва повече от Х-Т30 въпреки, че е от по-старото поколение. Та моята препоръка е Х-Е3 + 23/2 + 50/2, ако компактността е топ приоритет.
Иначе Х-Т3 + 23/1.4 + 56/1.2 е по-добре за мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   08-12-19 18:15

ето това обективче много го харесвам 15/1.7 на панасоник


https://photo-forum.net/static/site_pics/2019-12/1575819397_serj0977.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/2019-12/1575819017_1a00017.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   08-12-19 18:17

а ето с олимпус 45/1.2


https://photo-forum.net/static/site_pics/2019-01/1548692256_OI000415-01.jpeg




https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-10/1540210785_OI000400-01.jpeg



ноо тия са цифра и са за хора дето са решили да са само с м43 и да не поддържат друга система.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: vth41   
Дата:   08-12-19 18:43

serjy,

Oly 45/1.2 [cool]

А, между другото Оли 25/1.8 се намира на много добра цена в базара, а е много добър обектив. По-компактен е от Пана 25/1.7 и с далеч, по-качествена изработка.

Сега видях, че си писал за Паналайката 15/1.7, а не за 25/1.7.

[beer]



Публикацията е редактирана (08-12-19 18:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Mogila   
Дата:   08-12-19 18:46

Ейй този 45 1.2 много як! Иначе примерите с 20 1.7 много зле.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   08-12-19 19:05

Олимпус 25/1.8 не съм го имал и не знам как е. Навремето имах панасоник 25/1.4, който много харесвах, но 50мм ми идват теснички и предпочитам нещо между 30-40мм. Имах и олимпус 17/1,8, който също много харесвам, но панасоник 15/1,7 е по-остър и малко по-широк, което не знам дали е плюс, или минус.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   08-12-19 20:16

nokoniko написа:

> Нещо от снощи с Олимпус.
>
> https://i.postimg.cc/Kjdp55Qc/PC070089.jpg

>

Това с кое тяло, с кой обектив, на кое ISO и скорост е снимано?



Pac написа:

> Fuji X-E3 ми харесва повече от Х-Т30
> въпреки, че е от по-старото
> поколение. Та моята препоръка е
> Х-Е3 + 23/2 + 50/2, ако компактността е
> топ приоритет.
> Иначе Х-Т3 + 23/1.4 + 56/1.2 е по-добре за
> мен.

Аз пробвах Х-Т30 + 23/1.4 + 56/1.2, ами удобни са ми и са ми балансирани. X-T3 не ми е удобен - лично усещане.



Публикацията е редактирана (08-12-19 20:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: nokoniko   
Дата:   08-12-19 20:27

--Това с кое тяло, с кой обектив, на кое ISO и скорост е снимано?--



Тяло - E-M5MarkIII
Обектив - Lumix G Vario 45-200mm F4.0-5.6 Mega OIS
1/250, 5.6, ISO 2000 [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Yog   
Дата:   08-12-19 20:47

Аз като по-широк твърд ползвам 15мм на 1.7 и много го харесвам. Твърд дълъг нямам. Охарчих се за 40-150 на 2.8 и още му се радвам. Малко е пораснал, като за М4/3, но ме кефят снимките, които излизат от него [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   08-12-19 20:47

написа:

> --Това с кое тяло, с кой обектив, на
> кое ISO и скорост е снимано?--
>
>
>
> Тяло - E-M5MarkIII
> Обектив - Lumix G Vario 45-200mm F4.0-5.6 Mega OIS
> 1/250, 5.6, ISO 2000 [shtrak]

А за E-M5MarkIII кой евтин prime се ползва за широко?

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   08-12-19 20:57

колко широко? иначе много хвалят тази Laowa 7.5mm f/2, ръчнофокусна е, но за толкова широк обектив не мисля, че е проблем да е с ръчен фокус, но не съм го имал и не мога да кажа отзиви.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   08-12-19 21:17

А, искам автофотусна ...

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   08-12-19 21:23

Имал съм олимпус 9-18, имал съм и панасоник 7-14, панасоника е доста по-голям и тежък и малко по-качествен, но поне аз, ако взимам широко ще е 9-18 на олимпус, просто е много малък и удобен обектив и достатъчно качествен. За твърд, имат 12/2 но не съм го имал, а и казват, че не е достатъчно остър.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: vth41   
Дата:   08-12-19 22:00

Широк "prime" и бюджетен за м4/3, освен 14/2.5 на Панасоник, друг няма. Но пък е изключително компактен и само 55 гр.

От варио обективите, 9-18 на Оли не е лош и е компактен. Намира се на добра цена втора употреба. 7-14 на Пана не се разбира добре с Оли-телата.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   08-12-19 22:25

7-14 на панасоник с кое не се разбира? Доста време го имах но не съм имал абсолютно никакви проблеми. Палачинката на панасоник14/2.5 я имах за кратко, стандартния ми китак беше по-остър от него и го разкарах, може бройката да ми е била куца...

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: vth41   
Дата:   08-12-19 22:34

За 7-14 и Оли телата има доста писано в нета. Главно за наличие на лилави артефакти (пишат, че са от вътрешни отражения, не знам колко е вярно).

пример

Някои се оплакват и от "омекване" в краищата.

За 14-ката, аз също случих на кофти бройка и я продадох. Казват, че втората версия е по-добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   08-12-19 22:36

Дейй това лилавото е гадно... не знам, при мен не ми е правил впечатление... трябва да порова за стари снимки да видя.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: D.S   
Дата:   08-12-19 22:49

Ако питаш мен, първо реши какви обективи ти трябват. В нета има тонове изписано, кое как и какво. После реши апарата какъв да е. Но широките праймове не са силата на олимпус. Снимъл съм с 12 и нз дали щото е от първите им обективи, но не става. Лично мнение :) А и като цена не отговаря на качеството. Панасоник 14 не е широко, поне за мен широко е всичко под 24.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   08-12-19 23:09

Е нали ФФ Holly Trinity f/2.8 е: 14-24, 24-70, 70-200.
За широко - всичко под ФФ 24, т.е. М43 12 и под него, както каза колегата по-горе. С какво се снимат сгради/катедрали в градски условия, ако щете и вътре?

Fuji има 14 f/2.8 и 10-24, т.е. М43 10 и 7-12. т.е., да явно са 7-14 и 9-18.

D.S написа:

> Ако питаш мен, първо реши какви
> обективи ти трябват. ...

Да покриват:
FF => Zoom: 24(28)-70(75) и/или 85/1.8 + 35/1.8 + евентуално 24/XXX
Fuji CROP => 16(18)-55(80) и/или 56/1.2 + 23/1.2 + евентуално 14/2.8
М43 => 12(14)-35(60) и/или 45/1.2(56/1.4) + 15/1.7 + ???



Публикацията е редактирана (08-12-19 23:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: D.S   
Дата:   08-12-19 23:43

Холи тринити е тен подобни са обективи за работа, разбирай да си изкарваш парата с тях. Струват една торба пари и тежат още толкова, ти сам си написал снимки за ексурзии. Безогледалка за мен е малко тяло с твърди обективи. Написал съм, защо харесвам Fuji и обективите им. Тука ти пишат и за олито. Вече какво ще вземеш си е твоя работа

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: keri-di   
Дата:   08-12-19 23:45

А така снима Оли на ИСО 200 от ръка през ноща.
Нещо от тази вечер- тестови кадър


Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Yog   
Дата:   09-12-19 01:09

Ами, поне на хартия, на Олимпус най-хубавия широк обектив е 7-14 на 2.8. Верно че струва 2 бона и тежи половин кило, ама ако търсим най-хубавия... [smilie3] Друг е въпроса, че почти не се сещам на толкова широк обектив дали ще си умрял за една допълнителна бленда светлина, при условие, че на 9мм другия широк зум се отваря до ф/4 и е много по-практичен като размер. Вече ако ти трябват 7мм широко е друга работа. Аз мисля, че там е превъзходството на скъпия. Пък то и малкия е скъп. Поне като нов.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: hansto   
Дата:   09-12-19 05:12

Това 56 1.2 е двойни по-едро и по-скъпо от 50 ф2, а разлика в снимките не си заслужава освен ако не си мега про о снимаш за пари портрети по цял ден

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: quazimodo   
Дата:   09-12-19 07:42

D.S написа:

> Ако питаш мен, първо реши какви
> обективи ти трябват.

Май първо трябва да реши какви снимки от екскурзии иска да донесе[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: hemilio   
Дата:   09-12-19 22:05

Не съм изчел всички постове, може и някой да го е предложил вече, но:
- цена -качество- размер - маса- Фуджи. Обективчетата нямат аналог- 23мм, 35мм, 50мм -страхотни стъкла.

За тяло препоръчвам Xpro2 (тройката излезе и цената му падна), поне по световните магазини, у нас не гледам въобще.

XT -серията-малка неудобна и орязана!!!

Успех.

П.С. вариянта за супер дупер GSM също не е за пренебрегване, но изчакай 2020 ще има сериозни промени по камерите много скоро.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   09-12-19 23:33

[smilie25] DS написа:

> D.S написа:
>
> > Ако питаш мен, първо реши какви
> > обективи ти трябват.
>
> Май първо трябва да реши какви
> снимки от екскурзии иска да
> донесе[smilie5]
>


Колега, естествено, че снимките ще трябва да са с покъртителна рязкост и дълбочина, като корица на списание и като минимум за златен медал в рейтинга на Фотофорум-а [smilie25]

--------------

Днес тествах A7III, X-T30/3 и OМ-D5 Mark III с наличните обективи на живо.

А7III е най-удобен като захват, но нещо ергономията му … все умервах врътката за компенсация на експозицията. А и тези менюта, не че няма да свикна, но някак си … Обективите: 28-75/2.8 удобен обектив с отлично качество, добре балансиран, 35/1.8 страхотен, 24/2.8 също приличен. Стабилизацията – прилична. Като цяло системата като че ли малко едричка идва. Снимките без проблем се зареждат и обработват в LightRoom, качеството е страхотно.

X-Т30 малко дребничък, явно му трябва грип или X-T3. Иначе ергономията е ОК. Обективи: 16-80/4 едър и тежък за X-T30, но иначе … абе става, че и на 80 има приятно боке. 18-55 е може би по-удачен, има и 2.8 и също става за видео. Пробвах 23/2, лек, удобен, но ми липсва 1.4. А и тялото не е стабилизирано, дано X-T4 да е. Скоро ще излизат Viltrox 23mm, 33mm и 56mm f/1.4 уж за без пари… Снимките като качество са дори по-резки от А7III, шумът също е съвсем съизмерим. В LightRoom обработката на шума и снимките беше безпроблемна. Предполагам JPG-а и симулациите са убийствени, но не ми остана време за тях.

OМ-D5 Mark III тялото е малко и леко, но малко захвата е като на X-Т30 (с една идея по-добър). Врътките ми се видяха доста стегнати. Ергономията е ОК. Обективите: 12-35/2.8 много приятен, 17/1.8 готин, 45/1.8 и той + има отлично боке. Малка, спретната система. Снимките като шум … ами шумни са над ISO 1200 – 1600. Малко ми напомня на RX100III, който имах и не се разделихме с голяма любов, но там беше така към 800. Но шумът в случая с корекции се оправя до към 3200, че може и нагоре. LightRoom твърдо отказа да чете RAW, та се наложи да конвертирам към DNG.

Като цяло всичките системи са страхотни, ще помисля [smilie11]



Публикацията е редактирана (10-12-19 08:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   10-12-19 07:46

това е най-верния път да ги пробваш сам [smilie24]
Да допълня, за олимпуса най ми харесва как се конвертират рау айловете от Capture One [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   10-12-19 12:22

Другият е, както правят хората по света е, да ги "наема" или заема и да ги пробвам, но това в България не ми е ясно как може да стане.

Както и да е, ФФ А73 отпада! Едричко е и няма как да става по-леко.



Публикацията е редактирана (10-12-19 22:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: alext   
Дата:   11-12-19 11:36

Симулациите може да ги зададеш върху raw файла и да ги видиш в Lightroom. През таб basic- profile- browse- camera matching има ги всичките.

Новият capture one 20 е с подобрени алгоритми и чисти по- добре шума.

Ергономично най- хубавото фуджи е XH1 да по- голямо е, но пасва прекрасно. И е със стабилизация. Ако намериш от някого да пробваш, си струва много.За съжаление го няма никъде в бг. В момента цените му от чужбина са много приятни.



Публикацията е редактирана (11-12-19 11:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: olympusBG   
Дата:   11-12-19 12:55

В отговор на въпроса за възможен тест

sthbg,
Kажете коя камера и кой обектив Ви интересуват и ще го уредим.
Можете да пишете и на info@olympus.bg

[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: miroshi   
Дата:   13-12-19 22:30

Ето и моето мнение, в отговор на поканата.
7 или 8 години снимах с Пентакс, към смяната ме тласна това, че старият К-х нямаше възможност да следи тичащите около мен деца. На хоризонта бе само К-р, наследник на К-3 и до сега няма, а автофокусът на изброените два пак бе на светлинни години от конкуренцията.

Подведен от масите направих една заигравка с Никон Д7200 - пълна загуба на пари. Интересно е, че още когато обикалях Павилиона, разпитвайки и чудейки се какво да си взема, един от хората там ми каза да си взема Фуджи.

Няма как да си снимал с Пентакс и да се примириш с цветовете на Никон. Отделно камерата + 18-135мм бе 1,2 кила.

Нямаше как да мъкна това нещо на себе си редом с количките и багажа на две деца.

Замислих се за микро 4/3, но отзивите за по-високите нива на шум от колкото при кропа ме отказаха, въпреки че Оли се ползваха с много добра слава и наборът от обективи за м4/3 е доста голям и доста качествен.

Сладката среда се оказа Фуджи, изчаках малко да излезе X-T3 и започнах да следя цените. За моя изненада нашите цени бяха 1:1 с тези на запад... с една малка разлика - на запад заваляха промоции има няма месец след пускането на модела в продажба.

След като изпуснах първата оферта от -30%, няколко седмици след това ми попадна оферта -19% за X-T3 + 18-55mm + ваучер за 100 евро. И така се сдобих с Фуджи.

По принцип никога не съм държал много обективи. С Пентакса имах 55-300, който ползвах не повече от 5 пъти. Масово ползвах диапазона 17-70 мм с обективите 18-55 (китака), Сигма 17-70 (продадох го пак заради размера) и Тамрон 17-50. За нужди на закрито и по-слаба светлина ползвах Сигма 35мм 1.4.

С Никона освен 18-135 отново имах 35мм 1.4.

С Фуджи е подобно - 23мм ф2 - идеален за домашни нужди. Обективът не е стабилизиран, но го ползвам почти без никакви проблеми при скорост 1/125 сек, като ИСО-то понякога ми качва до 5000-6000.

За навън имам 18-55, китовия, а в един момент изпадна оферта за 16-50 II за 350 лв и реших да взема и него.

Интересно е, че навън предпочитам 16-50, който е към 200 гр, пред 18-55, който е към 350 гр. И въпреки, 16-50 е от серията XC - ниско бюджетните, нямам никакви забележки към него.

Спорът за камерата е лесен - има достатъчно теми X-T3 vs X-T30, всеки трябва да си прецени.

Комплектовката на обективите е далеч по-сложно. Наскоро Фуджи пуснаха 16-80 ф4, страхотен диапазон, водоустойчив, стабилизиран. Предполага се, че може да ти замени една камара обективи, но има доста оплаквания за качеството на изображението при определени условия. Лично аз ще изчакам догодина, за да преценя може ли това да ми влезе в употреба.

Фуджи имат и висока серия обективи, но размерите и теглото също са високи. Ако човек иска да е с нещо "джобен" размер - X-T30 + 27мм ф2.8 (палачинака е) или който и да е от другите ф2 твърди обективи ще му е супер. Ако иска малко варио - 15-45 (с моторизиран зуум), 16-50 II (и двата са без пръстен за апертурата) или вече доста по про-изглеждащия 18-55 ф2.8-4, който е китов с много добри характеристики.

Едно нещо, което не споменах до сега - Фуджи имат страхотни JPEG-ове. Ако на човек не му се губи време в редактиране на снимки на компа - това е марката.

И още едно отклонение. До като бях с Никона доста се опитвах да променя цветовете на снимките им, даже имаше един сайт с рецепти за изгледи, включително доста симулации на Фуджи. Правих какви ли не опити - не става, цветовете на Фуджи винаги ще са по-добри в мойте очи... както и тези на Пентакс ;)

Дано съм помогнал!

ПП - единствено XH серията на Фуджи има стаблизиация, но те са тежки. Лично на мен липсата на стаблизация вече повече от година на ми е проблем.



Публикацията е редактирана (13-12-19 22:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   13-12-19 23:02

Огромни благодарности за поста. В частта с тежкия NIKON, че при мен беше фул фрейм и обективите и децата, все едно аз съм го писал. Току-що ми пратиха снимки от Olympus OM-D E-M5 Mark III (благоря за което), еми до ISO 800 e СУПЕР, но на ISO 1600 започва да има шум. Да, има страхотна стабилизация, защитен е от всичко, но ... Да, светкавица (че и нея да мъкна) и т.н., друго си е директно с фотоапарата.

Конкретно 16-80 f/4 го сложих на X-T30 и спорд мен не става - огромен му е. Пак ще преценя, но визуално просто не стои. Иначе проблемите му уж ги оправиха с firmware update - поне така твърдят хората. Може би с грип ... А и все пак е f/4. 18-55 поне в широкия край има f/2.8. За вътре 18-55 поне става ли, т.е. ползваш ли това f/2.8 или по-добре с 23 f/2 f/1.4, вкл. и за видео?



Публикацията е редактирана (13-12-19 23:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: satyno   
Дата:   14-12-19 00:37

sthbg - колко са ти големи децата? Спортуват ли? Ако ще ги снимаш в динамични ситуации бързина и точност на автофокуса е най-важна и знаеш че никаква стабилизация не ти е от полза. След това е може би е ISO-то - ако е кофти светлината, най-накрая тежеста...


Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   14-12-19 00:56

И стигхаме го А7 III с някакви 2 леки обектива, примиерно. Отлична фокусираща система, отлично ISO, стабилизация. Остават обективите.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Yog   
Дата:   14-12-19 02:20

Ако "следящ" автофокус е изискване, не бих препоръчал Олимпус. Казвам го като ползвател на тяхна техника, не като заяждане.

Иначе дали на 1600 исо снимките са шумни... бих спорил, макар че това е от типичните форумни спорове, в които няма "победител" и "победен", а само двама, които се излагат [smilie5] За мен до 3200 включително са съвсем ОК.

Моята логика за техниката, която избрах (на човек, рядко ползва "следящ" АФ над камерите си) е, че когато стане тъмно, снимането на движещи се обекти е илюзия. Фул фрейм системите ще те приближат по-близо до осъществяването на илюзията, но пак няма да я реализират [smilie3]

А когато стане дума за снимането на неподвижни обекти, стабилизацията на Олимпус-а ми дава повече от двете бленди предимство, което има фул фрейм сензора. Буквално снимам на над 1 секунда задържане от ръка, в зависимост колко е тежък обектива отпред и на какво фокусно разстояние снимам.

А за конкретни модели - аз лично си купих ЕМ1 II, защото има истински грип. Камерката пак е малка, просто е с по-удобна форма за хващане, особено за едър човек с по-големички ръце.

Но искам да те похваля за това, че си отишъл да ги разгледаш и да ги пробваш. Така сам ще прецениш. Аз така тръгнах да си купувам А7III и излязох от магазина със Z6, само защото повече ме кефеше как стои в ръката и колко добър е EVF-а. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: quazimodo   
Дата:   14-12-19 06:48

Когато се зачета в такава тема за търсене на техника, постоянно у мен се появява желанието да задам въпроса - какво аджеба правите с тези прекрасни, супербезшумни, 30-40МР РОУ файлове, заснети на ИСО 12 800? И след малко си отговарям сам - как какво, броят пикселите при 100% увеличение на 27-инчов монитор или ги пращат конвертирани и смачкани до 350кВ, по телефоните на близки и далечни познати и непознати[smilie18][smilie18][smilie18]



Публикацията е редактирана (14-12-19 08:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: miroshi   
Дата:   14-12-19 09:12

До sthbg.

Покрай децата, както писах снимам до ИСО 6400 и за това се отказах от м4/3.

Ако си решил да вземеш X-T30, 16-80 ще ти е голям, пък да купуваш и грип... вдигаш тежестта, по добре си вземи тогава X-T3 или XH-1. Някой спомена Х-Про... стига да не ти е проблем формата на тялото му може и него да вземеш, до колкото знам се покрива на 95% с X-T.

За съжаление не съм снимал 18-55 на бавна скорост и стабилизация. На закрито и слаба светлина снимам само децата и тогава се опитвам да пазя скорост, и това автоматично ме праща на ф2 и 23мм.

От ф1.4 съм се отказал още до като бях с Пентакса, DOF-а ми е твърде много, аз не съм про и не търся зашеметяващи бокета :)

Ако тук не намираш отговор пиши в групата на dpreview.com. Както знаеш линията на Фуджи може да е малко къса, но повечето им обективи се водят от средно ниво нагоре.

Поздрави!

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: hotsnail   
Дата:   14-12-19 09:55

Хора ясна е работата с фототехниката. Няма какво да я мислите. Сони или Канон фул фрейм за фотография. Сони сега е по-добрият избор заради системата - тамрони, самянги, сигми, токини. Канон има тепърва да правят система.

За видео може Панасоник или Сигма с техния нов байонет. Сигма сами могат да направят обективите за цялата система. Там лошото е, че няма АФ и за снимки фира....

Това е. Другите са някакви нишови неща, дето не е ясно, колко ще се развиват и имат ли бъдеще въобще.

ПП апс-ц фотографията е като апс-ц филм ..... много е хубаво, земи го ти. Ми не става. Шума повече, детайла малко, технологично Фуджи нямат кинти, експертиза....Сони и Канон ги правят като приятно допълнение на големите зверове и така има смисъл. Аз на моя а6300 се кефя много с малките яки обективи, но не бих го препоръчал за единствена камера предвид, че една а7-ца ще е по-евтино и ще снима по-добре



Публикацията е редактирана (14-12-19 09:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   14-12-19 10:37

Мен ми се струва, че не ви трябва някаква космическа техника, а малко курсове по фотография. Дори и при спортните състезания, където се гони скорост над 1/1000 са добре осветени. Вие искате да снимате в тъмна стая, бързо движещи се обекти на не знам си какво качество... повярвайте, нема да стане! Ако става с не знам си какво супер дупер сони, ще стане дори по-добре с малкия олимпус! Мога да се обзаложа!

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: miroshi   
Дата:   14-12-19 12:27

И още нещо, че се сетих, като спомена видео. Аз видео нямам навик да снимам. Чета, че декември и януари се чакат някакви ъпдейти специално за видеото.
Все пак ако се каниш да снимаш видео с Фуджито може да ти трябва грипа с допълнителната батерия. Януари това нещо го бяха пуснали на 50 евра (от 250-300), така че оглеждай се за нови добри оферти.
Разбира се винаги може да си вземеш просто 2 батериики, но губиш времето за смяната. Пари за сметка на време ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   14-12-19 12:35

Ако за сериозно видео се ползва X-T30 това ще изисква въшна HDMI записвачка, заради лимита от 10 мин. Интересно ми е колко ще изкара X-T30 при изключен заден дисплей с една батерия. Според мен би трябвало да е повечко.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   14-12-19 12:50

Kолегата изпрати тестови снимки от E-M5 Mark III при фиксиран f-stop=f/4 и различни ISO и Shutter speed (800-1/3s; 1600-1/6s; …; 6400-1/25s; …) в затъмнено помещение, та се заиграх малко. Според визуалния преглед и според тази таблица за М43 сензор при приемлив PDR, ISO-то е 2143≈2000. Погледнах и за X-T30 и A7III и съответно за тях е 3645≈3200 и 6420≈6400.

Използвайки калкулатора тук и приемайки, че разликата между M43 и APS-C e 2/3 EV, a с ФФ е 2 EV спретнах следната таблица с еквивалентни EV, като чрез EV-то съм отразил разликата в големината на сензорите:

https://www.udoma.org/tmp/SenzorSizeCompare1.jpg




В нея съм включил често използваните минимални f-stop за обективите в различните системи.
Ако човек иска скорост 1/100 при прилично качество на ISO в дадената ситуация се оказва, че реално му трябва APS-C с prime f/1.4 или ФФ с f/4.

Разбира се, М43 винаги е с уникална IBIS, APS-C обикновено няма в бюджетните модели, а ФФ повечето имат, но не са като на M43. В този смисъл М43 с IBIS с лекота може да постигне 1/1.6s, докато APS-C 1/10s от ръка на практика ще е много трудно.

В този смисъл ФФ, примерно Z6 с китака ф/4 ще се справи чудесно, дори и без prime.



Публикацията е редактирана (15-12-19 01:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   14-12-19 13:38

Това е че на тъмно, ако с голям сензор и светлосилен обектив решиш да отвориш на 1,8 или 1,4 доф-а става толкова плитък, че реално не можеш да заснемеш нищо различно от някакъв омазан арт. Ако затвориш, исото ти скача нагоре, докато с м43 си снимаш на бленда 1,7 с достатъно дълбок доф, плюс добрата стабилизация и накрая ще се окаже, че с м43 ще имаш повече успешни и по-остри попадения. Въобще нещата са много на кантар...

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: farushko   
Дата:   14-12-19 13:43

hotsnail написа:

>
> Това е. Другите са някакви нишови
> неща, дето не е ясно, колко ще се
> развиват и имат ли бъдеще въобще.


Ебаси глобалния експерт. Почти всеки път когато пишеш нещо тук, половината ти мнение е тотална катастрофа.



Публикацията е редактирана (14-12-19 13:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Yog   
Дата:   14-12-19 13:59

Абе, със Зет шестицата, обектива 50 на 1.8 новия, дето е остър, готин и бърз, в стая с компромисно осветление и движещи се хора, нищо не излиза. Колко по-хубав сензор от тоя? Колко по светлосилен обектив? Реалността е, че няма система, дето "да снимаш децата как тичат" вечер в хола. Сложи го на мижавите лампи в хола на 1/250 (поне), за да не са размазани тия деца и даже на 1.4 да е, пак исото отива в космоса, а поради дълбочина на рязкост от 2 сантиметра, фокус нЕма на 9 от 10 снимки.
Както писах по-горе, снимането на движещи се неща на тъмно е химера. Или ги снимаш спрели тия деца, или прибавяш светлина. А ако искаш и 10 бона набий за камера и обектив.За да гониш Михаля...

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Penman   
Дата:   14-12-19 14:00

Реплика към farushko: Много си прав! Писанията на охлюва са меко казано пристрастни и често неверни.



Публикацията е редактирана (14-12-19 14:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Mogila   
Дата:   14-12-19 14:01

Автор: serjy
Дата: 14-12-19 13:38

Това е че на тъмно, ако с голям сензор и светлосилен обектив решиш да отвориш на 1,8 или 1,4 доф-а става толкова плитък, че реално не можеш да заснемеш нищо различно от някакъв омазан арт.

serjy Ти май никога не си ползвал светлосилен обектив... такъв абсурд да напишеш...


farushko за съжаление си прав за hotsnail. Тъкмо се беше позагубил, но за съжаление пак е тук със същите писания.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   14-12-19 14:09

Просто качи тук една снимка с ФФ 50/1.4 на 1,4 в нормална стая примерно, да видим какво е? Поне аз не харесвам такъв плитък доф.

...да допълня. Навремето и аз се хвърлих на дслр за да снимам по-добре детето. Хупих никон и един куп обективи, снимам, то арт, то бокета, а накрая на годината сядам да пробера хубави снимки да си извадя на хартия. И какво се оказа, че имам 1000 снимки с бокета, които са някакви сладникави портрети, НО които не говорят НИЩО! Гледам снимки, а не знам какво се е случило през тази година. За мен хубавия портртет трябва да е уловил емоция, сцена и събитие, една снимка да разкаже някаква истоя, а на бленда 1,4 гледаш само цветни кълбета. [beer]

Yog [smilie24]



Публикацията е редактирана (14-12-19 14:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Mogila   
Дата:   14-12-19 14:22

На 1.4 не знам дали имам, но на 1.8 имам супер много.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   14-12-19 14:24

Ами на мен лично плиткия DOF в повечето случаи ми допада, не случайно най-много си харесвах 85/1.8G. Деца в хол с мижаво осветление, наистина е mission impossible. По-добре ги изкарай навън!

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   14-12-19 14:25

Значи това е ключа за теб. Ако си харесваш плиткия доф м43 не е за теб [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: keri-di   
Дата:   14-12-19 15:26

Със Metabones Speed Booster XL 0.64-0,71x,може да се докара ДОФ неразличим от този при формат FX,и при това светосилата да се увеличи с 0,64-0,71.Значи,Ф 1,2x0,64=Ф 0,768,или Ф 1,4x0,64=Ф 0,896
И ето какво се получава:
Да,тук е със ръчнофокусен обектив и адаптер,но ефека е подобен.
https://www.youtube.com/watch?v=uLoRKOs6ztU&t=1176s




Публикацията е редактирана (14-12-19 15:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: miroshi   
Дата:   14-12-19 15:54

Съжалявам ако развалям спора ама ще си позволя да изкажа мнение - като видя тия таблици и графики и статистики ми става лошо.

Тук говорим за реални ситуации, ако после принтиш билбордове - ок, ама ако ще качваш кроп на уеб - хора не се впрягайте толкова!

Истината е следната - ако снимаш с повече от ф1.8 (2) обикноения човек вижда зор, пример - окото на детето е на фокус, носа му е размазан. На мен като родител това не ми върши работа.

Тогава затварям и вдигам ИСО-то, като сложиш към това и някакъв минимум скорост от поне 1/100, което си е малко и ИСО-то скача още.

Сигурен съм, че това е ясно почти на всеки. Вдигаш ИСО-то и колкото ти е по-голям сензора, толкова по-добре. ФФ е най-добре, ама нали се борим за по-малък размер, АПС–Ц-то е златната среда. Както ФФ има по-малко шум от АПС-Ц, така АПС-Ц има по-малко шум от м4/3.

Сега като копнеш от 20+ МП до към 2-3 МП, за да качиш в уеб, разликите ще се стопят най-вероятно. Особено като прекараш през ноис редъкшън.

Ако все пак се спрем на АПС-Ц ;), която и камера да земеш с аналогичен обектив разликата едва ли ще е голяма, имам предвид марка камера.

Та какво определя избора все пак - ергономия, поддръжка, налични обективи, и разбира се какво ти хваща окото и на външен вид (Олу МД-5 II е мнооого хубаво). Да не забравяме цветовете на изходния файл.

Последното + аналоговите контроли е едно от най-големите оръжия на Фуджи.

Та, човек, вземи си това дето ти пасва на ръката и душата, ако не си про, повтарям, и просто снимай така, че да ти е кеф!

Ако търсиш примери Пентакс-Никон-Фуджи, кажи да ти да линкове, не че в нета няма да намериш, но говоря за SOOCJ, не някакви отрочета на FS, LR, CO.

Аре всесели празници, ако спре дискусията ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: mmjm   
Дата:   14-12-19 16:13

По-скоро ще се съглася със Serjy, ако разгледаме твоя пример и на фф отворим на f2,на фокус ще ни е окото, на APSC окото и носа, на м4/3 цялото лице.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: quazimodo   
Дата:   14-12-19 17:21

написа:

> По-скоро ще се съглася със Serjy, ако
> разгледаме твоя пример и на фф
> отворим на f2,на фокус ще ни е окото,
> на APSC окото и носа, на м4/3 цялото
> лице.

[smilie24][smilie24][smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: dtangelov   
Дата:   14-12-19 17:22

Също [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   14-12-19 17:40

и да допълня колегите,

... а на мобилния телефон => всичко ще е на фокус!
[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Аз лично не смятам, че има спор, а дискусия. Всеки споделя лично мнение, натрупано с опит през годините. Таблицата отразява физически как стоят нещата, но не отразява практическата употреба.

В никакъв случай не ми се влачи ФФ, напротив. Като захват Nikon D50 и A7III са ми най-удобни в ръката. Z6 ми е малко голям. X-T3 ми е странен. Oly MD-5 III и X-T30 са си дребни и малко се държат на пръсти.

Като контроли Z6 и Z50 са ми най-логични, защото идвам от никон. Oly MD-5 III , X-T3 и X-T30 изглеждат също супер удобни. A7III нещо не е както трябва, но вероятно се свиква.

Като тежест субективно, неизвестно защо X-T3 и X-T30 ми стоят по-тежки, а реално не е така. Z50 и Oly MD-5 III субективно ги усещам най-леки.

Да де, ама Z50 нито стабилизация, нито стъкла :( То сигурно и с Canon-a, чета че има драма с mirrorless, затова поне него не го гледам.



Публикацията е редактирана (14-12-19 17:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   14-12-19 17:51

От доста време не е имала такава новмална тема за обсъждане на техника, за което по една бира от мен [beer]

Но да си дойдем на думата. Това, че на мен олимпус ми залепва отсекъде, ни най-малко не означава, че и на другите хора ще е така. Не искам след време да се чувствам виновен, че съм набутал човек да си вземе техника, която не му допада. Посто всеки си има различни изисквания, различен начин на снимане, различен подход към това каква снимка иска да получи и така... С олимпус с късите малки, остри и супер готини обективчета си нема плитък доф и това е, ако искаш да мажеш задния план си вземи поне кроп1,5. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: mmjm   
Дата:   14-12-19 18:05

Е аз споделям мнение. Ставаше дума за шум при високо исо и идеята на поста на serjy, е че при по- малкия сензор не е необходимо да вдигаш изото, при положение че можеш да се възползваш от по-дълбокия DOF и да снимаш на по-отворени бленди. За по-голямата детайлност и пластичност на изображението от по-големия сензор няма място за спор, но снимайки деца в относително малко и тъмно помещение дали ще усетиш точно тези предимства на големия сензор е друг въпрос. Колкото до твоя избор, ако едно тяло ти е неудобно и се чувстваш некомфортно, когато го използваш няма никакъв смисъл да го взимаш, ако ще да е с най-брилянтните характеристики и сам да снима предугаждайки идеите ти.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: ombre   
Дата:   14-12-19 18:13

Авторе,каквото и да вземеш след толкова чудене,винаги ще има нещо по добро в друга камера или модел или марка.Просто перфектна такава няма.А и става дума до колкото разбирам за семейни снимки.Еднот е малко,другото на високо исо шумяло и т.н. и т.н.Идваш от фф на никон,предполага се ,че след като имаш и си работил с такава камера си наясно,кой сензор какво предлага.Ако чакаш някой да ти каже,да вземеш камера за 2 бона и това ще е ТВОЯТА камра,няма да намериш такъв.Парите са си твои и ако вземеш нещо дето да те кефи,ще е супер,ако не пак набутването ще е от теб.Времето което хабиш тук,можеше да отидеш до магазините с твои карти да снимаш на воля и след това в къщи да сравняваш.Това за мен е най правилния начин,човек да си купи нещо,когато става дума за по голяма сума.

Мироши,по голяма глупост за 7200 не бях чел.Фуджи са страхотни камери,ама да кажеш,че цветовете на никон са гадни,особено с пентакс е смешно.Пентакс имат страхотни цветове,така е не го отричам аз самия съм има 4 бр пентакс,ама и там драми брат,моята 5-ца,червеното го правеше като оранжево,бб се бъркаше в пъти повече от 7100,който имах по това време.Сравнение на ауто един до друг.Да кажеш,че 7200 е тежка камера,трябва да си слаботелесен,понеже к-5 не е по лек.Да к-х,може и да е ама тук говорим и за прахо и влаго защитено тяло,магнезийви части и т.н. д ане изпадам в подробности.Пресатурираните цветове,не ги прави реални,за да кажеш,че пенчо снима по гот от никоня.Ако беше така,нямаше да е марка,която губи клиенти,а каникон и сони увеличават.Всичко е до обработка и сензор ,който ти позволява да правиш такава.

Аз казах.

Сори за спама.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: ombre   
Дата:   14-12-19 18:23

Специално за Мироши:

https://cameradecision.com/compare/Nikon-D7200-vs-Pentax-K-x



Разликата е 185 грама с К-х, и само 25 грама сравнен с К-5.Ако такива грамове са ти проблем,как го нисш това фуджи ,при положение,че 18-55 е метален,а същия при никон е пластмасария,или иначе казано разликата в грамажа е минимална.Не веднъж е казано,че безогледалката има предимство пред дслр,само ако е малка,компактна,и с палачинка на нея.Всяко закачане на някакъв топуз на същата,и компактността отива по дяволите,даже става по зле,че с малкото тяло и голям джам,нещата не са така удобни и по скор пречи,от колкото да помага подобна комбинация.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: hansto   
Дата:   14-12-19 18:58

https://cameradecision.com/compare/Fujifilm-X-T20-vs-Pentax-K-x

383 vs 580 грама хич не е зле ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Thor   
Дата:   14-12-19 19:40

деца в малко и тъмно помещение, всичките картинки снимани с 24х36 сензор, с изключение на последната.







Sony Alpha A7 & EXIF




Sony Alpha A7 & EXIF




Sony Alpha A7 & EXIF




Sony Alpha A7 & EXIF




Sony Alpha A7 & EXIF




Sony Alpha A7 & EXIF




Sony Alpha A7 & EXIF




fujifilm x-pro1 + EXIF







.


Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   14-12-19 20:25

fujifilm x-pro1 + EXIF => И това е с 1/1000s, вероятно с 56 f/1.2 за да не мръдне! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: quazimodo   
Дата:   14-12-19 20:44

дел



Публикацията е редактирана (14-12-19 21:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Thor   
Дата:   14-12-19 21:00

Автор: quazimodo
Дата: 14-12-19 20:44

Лично аз приемам показаните примери като шега[smile]. Не знам за каква тъмна стая става дума при ИСО 400 и скорости от порядъка на 1/80с [smilie11]

--------

добре,

дай да видим снимки на деца в тъмна стая....

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: quazimodo   
Дата:   14-12-19 21:05

Не коментирам художествената страна на нещата а техническата. Не снимам хора. ИСО 100 не е точно показател за тъмна стая. Даже съм склонен да мисля, че и блендата е била около 2.8.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: satyno   
Дата:   14-12-19 21:35

Над три години не бях влизал във форума и първото което направих е да си припомня снимките на Thor с ръчнофокусни обективи. Така, че това което той прави не е възможно за повечето от нас - обикновени щракачи, независимо от притежаваната от нас техника.
Най-лесно се снимат буйстващи деца у дома като осветиш стаята с една или повече светкавици чрез тригери. Не са нужни повече от 150 лева за светка, тригери и батерии и никъде не ги мъкнеш, те са си част от дома и знаеш винаги къде точно да ги сложиш.
Единствената причина да се върна във форума е точно сина ми , който изведнъж изяви желание да снима с D90 на татко си, а след това дори обработва снимките.
Ето го , учи се да си връзва обувките гледайки видеа в тубата.
Ръчна светка в тавана, Nikon 75-150 E f/3.8, негова обрабработка в rawtherapee.

https://photo-forum.net/static/site_pics/2019-12/1576348630_dsc_0329.jpg




Публикацията е редактирана (14-12-19 22:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: keri-di   
Дата:   14-12-19 21:41

Thor,предварително се извинявам,но 1/250 на исо 200-А7 и 1/1100 исо 200-FUJIFILM?
Винаги съм се възхищавал на фотографиите Ви-страхотни са!
Ето слабо осветление,пробен кадър.Ф 1,2 исо 200 1/13

https://i.postimg.cc/0NkqSSPn/PA302258-Dx-O-1.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Thor   
Дата:   14-12-19 21:49


-

помещението не е само тъмно, а е доста тъмно,

блендата на 1 и 3 картинка е f1.1

на 4-тата е f1.2

на 6-тата е f1.8

на последната е f1.2

на останалите е f2.0


----


по долу две картинки с м4/3 сензор и олимпус 75мм 1.8

и последната картинка с канон 135мм 2.0л снимана на f2.0




& EXIF




& EXIF




Sony Alpha A7 + EXIF



.


Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: satyno   
Дата:   14-12-19 22:08

С такива обективи (дори с моя за 50 лева) апаратът е без значение, само задапаратното устройство.



Публикацията е редактирана (14-12-19 22:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Thor   
Дата:   14-12-19 22:23

--

значи,
за да мога да снимам на ниско изо в повече от случаите задавам ръчно на 100изо и ръчно според дължината на обектива, и скоростта...

понякога оставям фотоапарата да избере изо-то, но това не се случва често...

просто максимално отворените диафрагми/f1.2,f1.4,f1.8/ на 24х36мм сензор не означават задължително размазана картинка и липса на фокус...

а който иска и когато трябва, може да позатвори диафрагмата...



.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   14-12-19 23:45

Колеги,
моля да ми помогнете с възможните обективи за Oly E-M5 III. Ако може sync-a за стабилизацията да е възможност, това е за предпочитане. Условието е да са приемливи като цена и да не са безкрайно тежки (700g и нагоре).


https://www.udoma.org/tmp/LensList.jpg



Note: Не съм включил евтините и леки Viltrox 23/33/56mm f/1.4, които ще са опция за Fuji.



Публикацията е редактирана (15-12-19 11:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: D.S   
Дата:   15-12-19 01:53

Сравняваш несравнимото. ФФ, Кроп и 4/3. Всяка система си има + и -

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   15-12-19 01:57

Моля за помощ, ако избера M43, кои обективи ползват колегите, за да не пропусна някой. Не съм говорил за сравнение един с друг, ясно е, че си имат + и -, че и * и /. Предварително благодаря за оказаното съдействие.



Публикацията е редактирана (15-12-19 02:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Yog   
Дата:   15-12-19 07:10

https://postimg.cc/XXjqhF6n

Дано излиза линка, че не съм ползвал тоя сайт преди.

Това е на 1/125 затвор, ф/5.6 бленда и 18 000 исо.

Джейпег директно от камерата с Normal шумоподискане на Z6.

18 хиляди исо звучи брутално, нали [smile]

Но тоя човек не мърда. Или поне в конкретния момент не мърда. Също като децата, които е качил колега по-горе, които стоят на едно място и гледат в камерата или нанякъде. Започнат ли да се движат, 1/125 не стига.

Аз пробвах ограниченията на потребителски обектив тука, но и с хубав да бях, отварям 2 бленди до 2.8, ама пак си оставам на 18 000 исо, защото съм загубил двете бленди от по-бързия затвор. А движещи се обекти на 18к исо първо са мазня, второ фокуса няма да е толкова точен, защото колкото по-плитък е, толкова по-трудно лови.

Накратко, както писах и по-горе - няма такъв филм като снимане на тичащи деца на закрито. Може, ако добавяш светлина. Без това не може

Та, за фото и видео си трябва светлина. Открихме го![smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   15-12-19 09:27

Обективите, които мен ми харесват за м43 са горе-долу така: олимпус 12-40/2.8, ползвам го и за туризъм, снимане на събития, пейзаж и въобще за всичко. Дълъг имам панасоник 100-300, широко най-харесвам олимпус 9-18, ултра широко бих взел Laowa 7,5/2, ръчнофокусен е но при широкото не мисля че е проблем, при портрет флагмана е олимпус 45/1.2, но след него имаш много добри опции, олимпус 75/1,8, олимпус 45/1,7, панасоник 25/1,4, олимпус 25/1,2 е страхотен но мен ми идва голям, също и 17/1,2, и натам всички малки палачинки дето ги има на пазара. Разбира се това е моят избор, само погледни в някой сайт колко много обективи има още и са все хубави.



Публикацията е редактирана (15-12-19 09:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   15-12-19 09:39

Много, много благодаря! Отразих по-леките и по-евтини от тях и актуализирах поста/таблицата.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Yog   
Дата:   15-12-19 09:50

За обективи, аз ползвам Панасоник 15мм/1.7, Олимпус 12-40/2.8 и Олимпус 40-150/2.8 Имам и Панасоник 14-140, който купих втора ръка с туристическа цел. Идеален е когато се катериш цял ден по сгради, лодки, автобуси и кво ли не и не ти се занимава да сменяш и носиш. Не е толкова остър, колкото зумовете на Олимпус, които имам, но като удобство е несравним. Вариантът на Олимпус е 14-150 но не съм го имал, за да кажа.
В ей това чанте, което е по-малко от една педя на ширина

https://www.manfrotto.com/global/nx-camera-shoulder-bag-ii-bordeaux-for-dslr-mb-nx-sb-iibx/

... си нося камерата, 12-40 и 40-150 и резервна батерия.

Като имаш предвид, че мойте обективи са сред едни от най-големите за системата. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   15-12-19 09:57

10x! Олимпус 40-150/2.8 не е ли тежичък (760g)?

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Zdram   
Дата:   15-12-19 10:03

Olympus 60/2.8 също е много качествен и доста компактен макро обектив. Става и за портрети.
Като свръхширок аз ползвам Samyang 7.5/3.5 - малък, лек и сравнително евтин. Върши страхотна работа. 7artisans 7.5/2.8 май е с подобно качество и доста по-ниска цена.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: vth41   
Дата:   15-12-19 10:06

"Олимпус 40-150/2.8 не е ли тежичък (760g)?"

Да, големичък е и е неудобен за по-малките тела (поне за мен с GX80/GX9 не беше). Има и Панасоник 35-100/2.8, който е по-компактен и също с много добра картинка. Е, и с малко по-късо варио. [smilie3]



Публикацията е редактирана (15-12-19 10:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   15-12-19 10:38

Yog написа:

> https://postimg.cc/XXjqhF6n
>
> Дано излиза линка, че не съм
> ползвал тоя сайт преди.
>

Да, излиза!

Отново благодаря за допълненията, отразил съм леките и по-приемливи като цена предложения.

Обикновен ZOOM по-лек от 12-40 f/2.8 и отново с отлично качество няма ли? Нещо f/2.8-4 ?



Публикацията е редактирана (15-12-19 10:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: quazimodo   
Дата:   15-12-19 10:51

Ако може и на половин цена[smile] И аз искам такъв, но още не е конструиран. Тия леките и тия с отличното качество са на различни рафтове[smilie5] Вземаш Панасоник 12-60 и снимаш на ИСО 6400[smilie18][smilie18][beer]


П.П. Аз поминувам и със стария китак на Панасоник - 14-45, като не се притеснявам много от липсата на 12-те мм. Обаче аз съм си аз, а ти си си ти и явно вижданията ни не съвпадат[shtrak]



Публикацията е редактирана (15-12-19 10:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   15-12-19 11:24

Панасоник 12-60/3.5-5.6 е малък, лек, евтин и много качествен, но малко да пипнеш зуума и отива на 5.6. Има също и панасоник 12-60/2.8-4 качествен, но не е евтин и не е толкова малък и лек. Най-добрия турист е олимпус 12-100/4, отлично качество, двойна стабилизация, голям и скъп дееба [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   15-12-19 11:54

12-100 f/4 => 561g
12-60 f/2.8-4 => 320g, не е безумно тежък, направо си е лек в сравнение с 12-40 f/2.8, но как се разбират с Olympus за стабилизацията?

... и коя е светкавицата, която се взема за Оли-тата?



Публикацията е редактирана (15-12-19 12:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   15-12-19 12:09

Нямам представа, този панасоник не съм го имал, а и светкавици не ползвам.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Yog   
Дата:   15-12-19 12:16

40-150/2.8 е сред най-големите за тоя формат въобще. На ЕМ1 II обаче пасва. Предполагам и на G9 на Панасоник би паснал - като цяло, на камери с истински грип. На по-малките не е удобен. Като го сложа на GX80 са доста забавна комбинация [smilie10]

Но честно казано, като му сложа крачето за статив и го държа за него, даже с GX80 става. Не че го препоръчвам [smilie5]

Но пък това е любимият ми обектив. Най-много харесвам снимките, които излизат от него. То май с всичко е така. Ако едно му е супер, друго ще му куца...

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: miroshi   
Дата:   15-12-19 13:02

obmre, "Вкус приятел няма, казало кученцето и си облизало дупата.". Айде да не превръщаме дискусията типично по нашенски в спор, ще се цитирам - "цветовете на Фуджи винаги ще са по-добри в мойте очи... както и тези на Пентакс".

Ако на теб ти харесва снимай с Никон, камион, каквото искаш. Мен не ме кефи и го смених - това е супер субективно и да се спори, коя камера е с по-добри цветове е тотална загуба на време.

Относно тежестта на камерите, не съм съм и замислял да сравнявам самите камери, K-x няма изобщо място за сравнение с К-3 и/или D7xxx.
Сравнявам само тежеста, ако човек иска камерата му да е 200 гр е ясно, че ще се лиши от много неща.

Един някои може да носи 2 тона, на мен 1кг ми е прага на търпимост за камера. Никона бе над нея, но с него проблем бе, както казах - не ме кефеха цветовете. Тежеста бе просто втори минус в уравнението.

Ако имаше една супер марка камери, другите одавна да са заминали.

Всеки бранд предлага нещо "негово си", което го отличава от другите малко или много.

За мен човек не е нужно да изпада в подробности и да брои пиксели, освен ако няма да изкарва пари от това.

Отиваш пробваш камерата, ако ти харесва, ако я чувстваш като за теб, ако има достатъчен набор от обективи - вземаш и я ползваш с кеф.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: ombre   
Дата:   15-12-19 15:06

Мироши,аз не броя пикселите,напротив далеч съм от тази мислъл да го правя когато и да било.Цветовете е субективно така е,ама това не значи че пентакс вадят точни цветове.Теб могат и да те кефят разни пресатурирани,но това не значи че другите са лоши,по скоро са различни.Колкото до к-х,даже не ми се коментира,кой би си дал парите за такава камера,но те са си твои и ти си решаваш,както и с т3....:)Това за пробването е точно така,ама точно на мен не ми го обяснявай.Колкото до тежестта,при камера която е 600-800 грама с почти всеки обектив,ще мине кило,освен ако не е палачинка.

Не ми отговаряй,да не спамим повече темата.Мислех да те питам преди да сив змеш т3 ,не е ли по добре,поне хоризнтите на снимките си да оправяш,ама карай,аз гледам накриво....[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Thor   
Дата:   15-12-19 17:24

Автор: Yog   
Дата:   15-12-19 07:10

—————————
Но тоя човек не мърда. Или поне в конкретния момент не мърда. Също като децата, които е качил колега по-горе, които стоят на едно място и гледат в камерата или нанякъде. Започнат ли да се движат, 1/125 не стига.
—————--
Накратко, както писах и по-горе - няма такъв филм като снимане на тичащи деца на закрито. Може, ако добавяш светлина. Без това не може


—————----

малка тъмна стая 4х5 метра в нея 9-10 деца на 3-4 години + 2-ма възрастни





Sony Alpha A7 & EXIF


няма как да има тичане, а и никой няма да ги остави да тичат.

а за движение, нямат спиране постоянно мърдат и ако не го хванеш да си бърка в едната дупка на носа,




Sony Alpha A7 & EXIF


ще пропуснеш, когато си бърка и в другата…




Sony Alpha A7 & EXIF


та движението не спира




Sony Alpha A7 & EXIF




Sony Alpha A7 & EXIF




Sony Alpha A7 & EXIF



на двора има повече движение защото, не е малко помещение…




Sony Alpha A7 & EXIF


може да хванеш и някое дете което тича, между другото…



Sony Alpha A7 & EXIF


или пък,




Sony Alpha A7 & EXIF





Sony Alpha A7 & EXIF







.


Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: ombre   
Дата:   15-12-19 17:31

Прекрасни кадри....[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: D.S   
Дата:   15-12-19 17:36

Колега, твърде много "цепиш стотинката", ако мога така да се изразя. Хем да лек, хем да е евтин, хем да е светлосилен, хем да е стабилизиран, хем ням кво си, хем ако може и сам да снима. Е такова животно нема. Ако си решил да е олимпус, аз бих заложил на 12-40 / 2.8. Отлично стъкло отсекъде. На първо време ще ти върши работа за всичко. И за екскурзийки и за децата и за видео.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: keri-di   
Дата:   15-12-19 18:08

При съвременните безогледални камери,размера на системата се определя от обективите!Точно поради тази причина аз избрах М4/3.
Започнах с това ,но сега съм на другата крайност.
Обективите от ПРО серията на Олимпус,за мен са наи-доброто,което се предлага в момента на пазара!-Качество,габарити,цена.
40-150/2.8 е страхотен обектив,без аналог в другите системи!ЕФР 80-300 с постоянна бленда 2,8, вътрешен трансфокатор,перфектно зпечатан,и само 774 гр.без стативната пета.+ МС 20 телеконвертор се получава ЕФР 600 мм.и всичко това може да се носи без каквото и да е напрежение!
Имам 12-40 2,8,40-150 2,8+МС 20,и това ми покрива фокусните от 24 до 600мм-мога да снимам каквото си поискам!Всичкото това се събира в не голяма чанта,и навсякъде са с мен.
Имам и 17 1,2-това е просто фантастичен обектив!
Прайм обективите на Оли също са много качествени,малогабаритни са,много са леки,Но не са защитени от атмосверни условия,и са по тъмни-това им е недостатъка.
Коментирам обективите на Олимпус,защото моите са такива.
Написаното по-горе е лично мое мнение,и никой не е длъжен да се съобразява с него!
Всеки сам трябва да направи своят избор?



Публикацията е редактирана (15-12-19 22:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   15-12-19 18:32

за дългото искам да кажа, че има Olympus ZD Micro 75-300mm f/4.8-6.7 който е 420гр! но аз не съм, го имал и нямам впечатления. като недоистатъци на панасоника 100-300 мога да посоча, че трудно лови фокуса на 300мм с олимпуски тела, с паносик не знам как ще е. с ОМД5-3 ползвам опцията за фокус лимитер с което доста се подобряват нещата и пак при слаба светлина и нисък контраст си е зор. по-голям е и по-тежък, но не ни се занимава да го продавам и да взема олимпуса, мисля, че като оптика ще са аналогични.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Mogila   
Дата:   15-12-19 18:45

17 1,2 фантастичен, ама всъщност визията ще е като на фулфрейм 35 на 2,4. И това за 1150 евро... че е компактен спор няма.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: keri-di   
Дата:   15-12-19 19:00

"ама всъщност визията ще е като на фулфрейм 35 на 2,4"

Mogila,ако става въпрос за ДОФ-а,мен той въобще не ме вълнува-дори напоследък прекаленото размиване на заден план започва да ме дразни!
Мен ме интересува качеството на обектива,свтлосилата и габаритите!
По отношение на цената:Да не е евтин,но колко струват аналогичните обективи нa С N S?



Публикацията е редактирана (15-12-19 23:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Yog   
Дата:   15-12-19 19:03

За снимките на децата, след като на 1/250 идват на 100 исо, разбиранията ни за "тъмна стая" катастрофално се разминават. Иначе като снимки са супер. Една лоша няма.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   15-12-19 21:39

Колеги, малко помощ - от къде се препоръчва закупуване на X-T30 + 18-55. Гледам в UK има китoве в промоции ... който е запознат, ако му е удобно, моля да ми драсне на лично.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Thor   
Дата:   15-12-19 22:00


Автор: Yog
Дата: 15-12-19 19:03

За снимките на децата, след като на 1/250 идват на 100 исо, разбиранията ни за "тъмна стая" катастрофално се разминават. Иначе като снимки са супер. Една лоша няма.

-------------

когато снимаш срещу прозореца, може и 1/1000 да получиш, което не означава, че стаята не е тъмна...

други кадри също са на 1/250 и те не са на автоматично експониране..

стаята както писах е доста тъмна, но не е съвсем без светлина, а и светлината се променя според времето отвън, затова се принуждавам да вдигам ръчно скоростта или ръчно да свалям изото…

спора е излишен, показах кадрите защотото са действително снимани в тъмна стая и с възможно при най плитък dof, на диафрагми f1.1,f1.2,f1.4 на 24х36 сензор, и децата се движат, и няма размазано….




Sony Alpha A7 & EXIF


Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: hansto   
Дата:   15-12-19 22:44

@sthbg
Виж е-инфин или глобалсентрал. Пробвани да и двата, но гаранцията е малко тъмна индия

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: dim4o   
Дата:   15-12-19 22:52

Щом светлината се променя според времето отвън, вероятно снимаш денем.

Мисля, че колегите говорят за снимане след залез слънце, в стая на изцяло изкуствено и най-вече слабо осветление. Тогава тичащите деца са направо mission impossible - задаваш висока скорост на затвора (стабилизацията не помага), отворени бленди и високо исо, обаче плитък доф, а децата тичат, но наистина тичат, бясно!
Фокус-мокус - кой където хване...

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Thor   
Дата:   16-12-19 00:51


Автор: dim4o   
Дата:   15-12-19 22:52

Щом светлината се променя според времето отвън, вероятно снимаш денем.

Мисля, че колегите говорят за снимане след залез слънце, в стая на изцяло изкуствено и най-вече слабо осветление. Тогава тичащите деца са направо mission impossible - задаваш висока скорост на затвора (стабилизацията не помага), отворени бленди и високо исо, обаче плитък доф, а децата тичат, но наистина тичат, бясно!
Фокус-мокус - кой където хване...

————————————————————

какво значение има дали снимаш денем или нощем когато в стаята е достатъчно тъмно и ако нямаш светлосилен обектив просто си прибираш фотоапарата в торбата…

дайте малко примери с бясно тичащи деца … не само алабала….

и какви са тези условия и кой ги поставя, никой не си държи децата и ги кара бясно да тичат в мрак…

освен може би, ако трябва да духнат свещите на тортата….




Sony Alpha A7 & EXIF





.


Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: serjy   
Дата:   16-12-19 08:21

хайде да кача и аз някоя снимка с опимпус пен E-P1 и panasonic 20/1.7


https://photo-forum.net/static/site_pics/2012-11/1351887156_PA246628.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/2008-05/e_1211831065_DSC_6393a.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/2011-02/e_1297784331_P2156638.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/2009-12/e_1260822295_PB183146.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Yog   
Дата:   16-12-19 08:41

Няма значение дали е денем или нощем. След като на затвор 1/250 снимките идват на 100, 200 или дори 400 исо, в това помещение не само не е тъмно, а светлината е предостатъчна. Всички камери снимат хубаво, като има светлина.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   16-12-19 10:10

Под деца вътре имам предвид примерно детско парти в детски център, а не пижамено парти на тъмно.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: diver   
Дата:   16-12-19 12:33

Прочетох темата с голям интерес ,изводите като цяло са следните :
1.Няма по бързо нещо във вселената от тичащи деца нощем !
2.Никой обектив по тъмен от 0.90 не може да ги заснеме!
3.Само средноформатен сензор може да хване нещо!

И като така, в мен се надигна следния въпрос, към можещите и знаещите:
Как аджеба снимат толкова много колеги, с допотопни кропки /някои фулфрейм / с обективи ,които са пълна тъмница и отразяват събитие като салса парти ?!Знам ,че танцуващите салса се движат 200 пъти по бавно от децата, но все пак?!?![beer] [beer] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sthbg   
Дата:   16-12-19 13:35

Е как от моя въпрос за избор на техника стигнахме до салсата, ама след като на танци Ви избива ... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: sundown   
Дата:   16-12-19 13:46

Моите подобни проблеми ги реших по следния начин: купих си 20mp m43 тяло, купих и 24mp crop на fuji, купих си и 36mp FF. Сега купувам само читави обективи и им се радвам ;)

Конкретно на m43 тялото ми харесва live MOS сензора (image quality as CCD-based sensors while keeping energy consumption down to CMOS levels.), лайка дизайн обективите, портативността, двойната стабилизация, която е страхотна в тъмни гори на разходка без статив.

На Фуджито - дизайна на телата и по-старото им поколение остри обективи с 'душа и магия', нестрадащи от масивни in-camera корекции, както и портативността, цветовете.

На пълноформатния - радоста ми идва, когато си пикселпийпвам пред монитора или го ползвам в неблагоприятни атмосферни условия, или ползвам стари стъкла :)

Също така, каквото и да си взимаш, си го взимай без АА филтър ;)

Добре, че засега нямам стремежи за средноформатни, но Фуджи направиха това доста достъпно, след 8-9 години може и да си взема някоя втора ръка.



Публикацията е редактирана (16-12-19 16:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: 4k   
Дата:   16-12-19 13:54

Е, аз снимам танцуващите салса хорица в една дискотека, и нямам ядове с това ! Със Sony A7m3 и 50/1.8 съм от два месеца, преди това бях с Nikon D3300 и 35/1.8, все пак да не забравяме, че съм и със святка, а именно тя "замразява" движението [cool]
Примерни настройки са ми: 1/160 до 1/200, F 1.8 до 2.8 в зависимост и както вече казах святката на ръчно разбира се [smilie3]
Стар кадър от Никон-а (а той е за любетелски цели ;))
https://photo-forum.net/i/2100496



Публикацията е редактирана (16-12-19 14:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Yog   
Дата:   16-12-19 14:18

diver, Радвам се че сме били от помощ. Ако някой път забравиш кое е най-трудно нещо за снимане на света, пишеш на лични и аз ще ти обясня за малките демони и как се стрелкат в сумрачните си леговища[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: diver   
Дата:   16-12-19 16:55

Съжалявам ,ако съм оспамил темата ,реших ,че вече сте взели решение![shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   16-12-19 17:34

diver написа:

> Знам ,че
> танцуващите салса се движат 200
> пъти по бавно от децата, но все
> пак?!?![beer] [beer] [shtrak]

Значи ако снимаме децата примерно на 1/200, то за салсата ще имаме цяла секунда - светлина бол....[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: mmjm   
Дата:   16-12-19 18:23

Откакто съм във форума, авторът на когото винаги съм се възхищавал за снимките на деца при всякакви условия и с всякаква техника от камери за 20-тина доларес заедно с обектива до топ камери с топ обективи е Thor. Следя с голям интерес темата за безогледалките най-вече заради неговите кадри и съм сигурен, че и снимки направени с кибрит с дупка да представи, пак ще засрами повечето от нас писалите в тази тема. Та ако следвам някакви съвети за снимане на деца, а и по принцип, по-вероятно е да са тези на Thor, отколкото на Yog, нищо лично. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: n960   
Дата:   16-12-19 21:17

Автор: mmjm
Дата: 16-12-19 18:23

Откакто съм във форума, авторът на когото винаги съм се възхищавал за снимките на деца при всякакви условия и с всякаква техника от камери за 20-тина доларес заедно с обектива до топ камери с топ обективи е Thor.

Много е интересен! И винаги прегоряло...небе...[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на системата (2)
Автор: Thor   
Дата:   17-12-19 02:38

Автор: n960   
Дата:   16-12-19 21:17

.......................

Много е интересен! И винаги прегоряло...небе...

---


пиши да пращам raw файловете, за да си сготвиш небесата по желание…..



—————————————————


Автор: diver   
Дата:   16-12-19 12:33

.............................................

Как аджеба снимат толкова много колеги, с допотопни кропки /някои фулфрейм / с обективи ,които са пълна тъмница и отразяват събитие като салса парти ?!Знам ,че танцуващите салса се движат 200 пъти по бавно от децата, но все пак?!?!  

---


търсих картинки от салса партито, не ги намерих, но сцената е същата, както и осветлението....



Sony Alpha A7 & EXIF





.


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »