Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Скенер за негативи
Автор: Totophoto   
Дата:   16-08-19 23:22

Здравейте,

може ли да ме насочите от къде да закупя скенер за негативи и стари фотографски ленти. Не търся висок клас техника, а по скоро нещо сносно като качество и съответно като цена.

Благодаря предварително !

Отговори на това съобщение
 Re: Скенер за негативи
Автор: papi   
Дата:   16-08-19 23:28

epson


Отговори на това съобщение
 Re: Скенер за негативи
Автор: Totophoto   
Дата:   16-08-19 23:46

Благодаря за бърия отговор, но по скоро търся скенер с доста под тази цена, идеята ми е да имам такъв при необходимост (имам малък копирен център и от време на време търсят дигитализиране на стари ленти).

Отговори на това съобщение
 Re: Скенер за негативи
Автор: lamerko   
Дата:   17-08-19 00:24

Този модел може да е проблемен заради държачите - от една страна ако са от старите, няма да имат настрока за фокусната равнина, а ако са от новите - тази настройка може да внесе някои мазни...

Отговори на това съобщение
 Re: Скенер за негативи
Автор: Lokosf   
Дата:   17-08-19 00:57

а трябва ли да се усират старите ленти на бедните хорица нямащи на идея с каква техника ще им сканирате лентите в това студио? сигурно и пари ще им вземате като на профи [smilie11] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Скенер за негативи
Автор: asahi   
Дата:   17-08-19 08:19

В тази дейност бизнес няма. Сканирането и обработката изискват много време и няма да ти е изгодно да го платиш на работника си. Сметката излиза с бързи автоматични лентови скенери и много заявки. Твоят случай е точно обратния.

Отговори на това съобщение
 Re: Скенер за негативи
Автор: quazimodo   
Дата:   17-08-19 11:14

ТОВА [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Скенер за негативи
Автор: quazimodo   
Дата:   17-08-19 11:18

Се прави с това [beer][beer]

П.П. Може да прегледаш и продавалниците за някой лидълски "скенер". Миналото лято пускаха такава дивотия.

П.П.П.Ако ползваш подобен скенер, няма да се налага рязането на лентите. Иначе какъвто и плосък да купиш, ще трябва да се реже на по 5-6 кадъра или около тази бройка, което пък може да не се понрави на клиентите.



Публикацията е редактирана (17-08-19 12:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Скенер за негативи
Автор: asahi   
Дата:   17-08-19 13:41

Господа, изглежда сте забравили кои са най-важните параметри на скенера. Как може да предлагате нещо, на което дори не сте виждали спецификацията?

Отговори на това съобщение
 Re: Скенер за негативи
Автор: PieroBG   
Дата:   17-08-19 13:52

Пише 22 Мегапиксела... Капан за наивници.

Отговори на това съобщение
 Re: Скенер за негативи
Автор: quazimodo   
Дата:   17-08-19 14:01

5-6 МР са напълно достатъчни за онагледяване на заснетия материал. И да господине, знаем много работи, но както винаги, Вие мразите да четете първите няколко поста от темите.[smilie18][smilie18][smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Скенер за негативи
Автор: asahi   
Дата:   17-08-19 14:11

Докато разссъждаваш в мегапиксели ще имаш предпоставки да напишеш и по-големи глупости.

Отговори на това съобщение
 Re: Скенер за негативи
Автор: lamerko   
Дата:   17-08-19 15:29

quazimodo: виждал ли си резултата от това, което предлагаш? Това са пари на вятъра... И 5-6 МР са напълно достатъчни за онагледяване, но ме мисля, че се пита точно за това.

Отговори на това съобщение
 Re: Скенер за негативи
Автор: asahi   
Дата:   17-08-19 15:49

6МП за лайка формат означава оптична резолюция 2116 pix/inch. Toзи скенер има ли я?
За да получиш приемливо копие на хартия, а не само да онагледяваш, ти трябва реална плътност от поне 2.5D. Това е за правилно експониран филм. Този скенер може ли го?

Отговори на това съобщение
 Re: Скенер за негативи
Автор: quazimodo   
Дата:   17-08-19 15:57

Казвам, че мразите да четете, но вие не та не. На човека не му се дават пари за куулскан или минолта за неколко хиляди долара - заяви го най-коректно. Начи му се дават 150-200 лева. От магазина за 200 лева само това. Иначе - продавалника, без никаква гаранция, че на третото парче лента няма да изпуши.

П.П. Който иска да разпечатва изложбен формат, със сигурност няма да влезе в първия копирен център с навита и завряна в кутийка ролка 20-годишен филм, защото ще знае какво наистина иска.

П.П.П. Карате ме да се занимавам с глупости[smilie18], но ако колегата се помещава в София, съм склонен да му предложа за проба Епсън В 600(не се продава). Ако резултата му хареса, поне ще знае за какво си струва да заделя пари от закуската[smilie5][shtrak]



Публикацията е редактирана (17-08-19 16:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Скенер за негативи
Автор: dekov   
Дата:   17-08-19 16:47

Миналата година се наложи да ремонтирам единият от двата ми скенера (винаги трябва да имаш резервен, ако обслужваш клиенти), ремонта ми струваше:
1236,00 лв.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Скенер за негативи
Автор: asahi   
Дата:   17-08-19 17:10

Epson V600 е с опт. резолюция 6800ppi, 16-битов цвят и Dmax=3.4. Няма място за сравнение с онази кутийка. Наистина се занимаваш с глупости.

Отговори на това съобщение
 Re: Скенер за негативи
Автор: Simbon4o   
Дата:   17-08-19 19:03

Аммм той и V850 няма реални 2500ррi пък за V600 какво остава. Тия спецификации малко си ги измислят, особено за флатбед скенерите.

тестче


Отговори на това съобщение
 Re: Скенер за негативи
Автор: quazimodo   
Дата:   17-08-19 20:38

Simbon4o написа:

> Аммм той и V850 няма реални 2500ррi пък
> за V600 какво остава. Тия
> спецификации малко си ги измислят,
> особено за флатбед скенерите. ...


Това за изсмукването от пръстите важи с пълна сила и за показаните резултати в теста. За съжаление раздадох фотографските списания, в едно от които имаше подробен тест на V 750 Фото, направен от фотографите в НБУ - нищо общо с показаното, естествено. Както винаги - резултатите са в полза на този, който поръчва музиката[smilie18][beer].


Отговори на това съобщение
 Re: Скенер за негативи
Автор: asahi   
Дата:   17-08-19 21:38

Какви са тези реални/нереални? Гледа се оптичната резолюция. Върху нея се изграждат останалите реализми.
Epson Perfection V750 Pro има оптична резолюция 6400 dpi.
Epson Perfection V850 Pro Photo Scanner има оптична резолюция 4800 dpi.
Ако имате линк към тестовете моля покажете.

Отговори на това съобщение
 Re: Скенер за негативи
Автор: Simbon4o   
Дата:   17-08-19 23:50

асахи това са интерполирани резолюции с мултипасово сканиране. Проблема е, че хич не докарват резултати. Имаше едни руснаци преди години бяха правили подобни тестове и плоските скенери тогава нямаше и един да стигне дори 2000ppi. Останалите също лъжат, но при плоските скенери лъжите бяха умножени по 3 поне. Явно още е така [smilie5]. Проблема е, че хардуерно са ограничени от сензора на скенера. Дори допълнителната оптика на V750 и V850 не им позволява да догонят някои много стари скенери предназначени специално за филм. Да не говорим за стъкмистиката на софтуерите им, които измислят детайли и тук таме съм виждал супер зле заместена вежда или нещо подобно по портретите ми. Затова си направих скенер за средния формат, а за 35мм си взех един макро мях със приставка за дуплициране. Така си ги "сканирам" с дигиталната камера. По-добро от това не съм виждал до сега. Вече има и плъгин за лайтруум, който много улеснява обръщането към позитив.

На автора на темата обаче му трябва лесно и евтино решение. Имаше семпли от такова в линка който дадох. Ако го устройва качеството...

Отговори на това съобщение
 Re: Скенер за негативи
Автор: asahi   
Дата:   18-08-19 00:30

Взел съм данните от спецификациите и не са за мултипасово сканиране. От него данните са други. Помолих да ми покажете изследвания по въпроса.

Отговори на това съобщение
 Re: Скенер за негативи
Автор: Simbon4o   
Дата:   18-08-19 01:06

Ревю със измервания , не мога да намеря руския източник, който бях чел преди години. Но и това мисля е ок. Това е малко като с китайските лампи - пише 4000К и т.н., но реалността е друга. Реално обаче китайците лъжат по-малко от производителите на флатбед скенери. Резултатите от сканове също са красноречиви.


Отговори на това съобщение
 Re: Скенер за негативи
Автор: Антивик   
Дата:   18-08-19 07:07

Totophoto,
не съм от специалистите де мерят пиксели и резолюции, аз си карам с един CanоScan LIDE 700F
https://most.bg/canon-lide-700f-4800-photo.html
и за мен, в домашни условия си ми върши добра работа. Не е скъп, за пример можеш да ми погледнеш в профила, последната страница с Ч/Б-лите фотки почти всичките са от сканирани с него негативи. Като недостатък за мен е, че адаптера за негативи е само за 35мм., няма адаптери за средния формат.

Отговори на това съобщение
 Re: Скенер за негативи
Автор: asahi   
Дата:   18-08-19 09:17

"Автор: Simbon4o
Дата: 18-08-19 01:06

Ревю със измервания , не мога да намеря руския източник, който бях чел преди години. Но и това мисля е ок. Това е малко като с китайските лампи - пише 4000К и т.н., но реалността е друга. Реално обаче китайците лъжат по-малко от производителите на флатбед скенери. Резултатите от сканове също са красноречиви."

Благодаря. Това е същата ситуация както с принтерите. Потребителят чете един параметър в спецификацията, а ползва и мери реално друг в работата си. Има теоретична връзка между физическата (оптична) разрешаваща способност на сензора и реалната линеатура, която скенерът може да визуализира от хартията или филма. В тази връзка, обаче, се намесват и други физични явления - интерференция, гладкост на хартията, чистота на сензора и не на последно място алгоритъмът за изграждане на образа. Поради последното видът на сканиращия софтуер е много важен за крайния резултат. Няма да навлизам в детайли. Основната ми мисъл е, че определяйки минимална различима линеатура с този тест ние не мерим пряко оптична разделителна способност. Нея можем да определим като обърнем сензора към микроскоп и преброим оптичните му елементи. Какво ни ползва това? Практически само за сравнение и доказване на истинността на данните в спецификацията. Друго нищо. Но нали пък за тези данни стана приказката?

Отговори на това съобщение
 Re: Скенер за негативи
Автор: uri64   
Дата:   18-08-19 12:00

Така е. Но всъщност другите имат практическо значение.

Отговори на това съобщение
 Re: Скенер за негативи
Автор: Totophoto   
Дата:   18-08-19 14:24

Благодаря на всички отзовали се по темата. Дадохте ми доста материал за размисъл. За сега ще се възползвам от ниско бюджетните предложени варианти, защото имам съмнения до колко ще има търсене, а и съм от малък град и бих взел пари само при задоволителен за клиента резултат.

Отговори на това съобщение
 Re: Скенер за негативи
Автор: Konstantinov   
Дата:   18-08-19 15:48

Бих взел Epson-Perfection-V370 за 249 лева. В ибей цената е подобна.Имам подобен на канон ф8400,вече няма драйвери за новите уиндоси.Важно е да се калиброва на всяка снимка и отнема 5-10 минути на снимка,среден формат до 8 мегапиксела сканирам ,лайка формат на 4 мегапиксела от филми фужи и кодак , негативи.Качеството на канона е много добро.Аз сканирам максимум 10-12 снимки ,за повече бих дал в някое студио.Гледах Plustek OpticFilm 8100за 665лева само за филми лайка формат и там филма не се реже.



Публикацията е редактирана (18-08-19 15:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Скенер за негативи
Автор: nyamago   
Дата:   18-08-19 15:49

Simbon4o написа:

> Затова си направих скенер за средния формат, а за 35мм
> си взех един макро мях със приставка за дуплициране. Така си
> ги "сканирам" с дигиталната камера. По-добро от това не съм виждал до сега.

Има много аргументи с полза на сканирането с камера, макар на натърпеливите да им изглежда 'пипкаво' и бавно (цената на качеството). Като алтернатива на макро-приставките, има устройства на същия принцип, но специализирани за репродукция от филм (с камера). Едно такова върви в момента на Kickstarter и може би ще е интересно за по-сериозните мераклии?..
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Скенер за негативи
Автор: asahi   
Дата:   18-08-19 17:38

Не съм впечатлен. На времето имах репродуктор с резба М42. Една поставка щеше да го превърне в перфектната инсталация за преснимане на негативи и диапозитиви, но поради безсмислеността на начинанието го продадох почти без загуба.

За сметка на това вникнах в устройството на по-добрите скенери и открих че тайната им се крие в прецизната механика. Не го виждаме на пръв поглед, но това гарантира максималното доближаване на реализираната линетура до оптичната резолюция. Това обаче струва много пари, както сами сте се досетили.

Отговори на това съобщение
 Re: Скенер за негативи
Автор: kvakioh   
Дата:   19-08-19 07:24

Тук, в този случай е ясно, че ще се вземе скенер. За "сканирането" с макро обектив и светлинен източник пишем много, но тук не е актуално.
Аз съм за Epson V600 поне.

Отговори на това съобщение
 Re: Скенер за негативи
Автор: quazimodo   
Дата:   19-08-19 07:38

kvakioh написа:

> Тук, в този случай е ясно, че ще се
> вземе скенер. За "сканирането" с
> макро обектив и светлинен
> източник пишем много, но тук не е
> актуално.
> Аз съм за Epson V600 поне.

И да се ползват VueScan или SilverFast вместо EpsonScan[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Скенер за негативи
Автор: kvakioh   
Дата:   19-08-19 09:03

Софтуерът е по подразбиране, че може да се избира и изфинва.
Примерно с макро обектив и "сканиране" на цветно е доста трудно после да се изкарат цветовете при обработка...

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »