Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: За състезателното начало ...
Автор: chrisnoch   
Дата:   04-04-19 12:11

В Природата отделните битки се печелят най-силните, а войните - от най-приспособимите. Там няма ни морал, ни естетика, ни изкуство. С три думи - законът на джунглата.
За щастие в цивилизованата част от Човешкото общество животът НЕ е уреден толкова простичко.

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: SameButDifferent   
Дата:   04-04-19 12:55

В тоя ред на мисли - фотографията изкуство ли е или е спорт? [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: ninikolov   
Дата:   04-04-19 12:59

Е, не е нужно да има убити. Това, че ние превръщаме форума в бойно поле не значи, че принципа е грешен, а че ние като общност имаме сериозен проблем.
Ако сменим "състезателност" с "конкурентност" може би ще е малко по-точно. На хората е присъщо да се сравняват със себеподобните си и да се "конкурират". Това би трябвало да значи опит да станат самите те по-добри, а не да спечелят състезание за сметка на други.
Не е казано, че трябва да има загубили. В този контекст пускането на линкове във Фейсбук не е конкуренция. Не разбирам хората които го правят, но разбирам тези, които се радват на положителна оценка под формата на много точки, стига, разбира се да не е с цената на някаква измама или "система". Тъпо е да просиш одобрение по някакъв начин. Това е или патологична самозаблуда или корист.


Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: swqaz   
Дата:   04-04-19 14:00

Досега не съм чул или прочел за автор, който не продава или не показва творенията си. Ако има, или е имало такъв, който да не ги показва или продава, така или иначе няма да го знаем. Продава ли, показва ли, автоматично се включва в състезанието за колекционерското внимание, внимание на критици или вниманието, на който ги показва. Покажете изкуство, което не е, или не е било за продан от автора, или поръчано такова. Ако пък ми намерите творчество, което автора никога не се е опитал да продаде, ме убедете, че не е искал да го покаже на някой, и не се е интересувал от ничие мнение. Приказките, че когато има изкуство няма състезание не са много убедителни за мен. Когато някой творец ме убеди, че продава с цел никой да не купи от него, тогава ще повярвам, че му е безразлично дали потенциалните купувачи ценят изкуството му повече от на комшията.

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: Julius   
Дата:   04-04-19 14:11

Интересно колко са в момента активните читатели на форума?
Сто-двеста... по-малко?
И каква е горе-долу средната им възраст?
Какво казва Гугъл Аналитикс?
Има ли смисъл човек да отделя от времето си и да пише?
И колко от активните са в състояние да вникнат в написаното без да изпадат в крайни емоционални състояния?
Т.е. да се опитат да мислят обективно и безпристрастно.
p.s.
Спомням си докато ФФ още го нямаше, а беше само в клубовете на ДИР-а.
От време на време се появяваха и такива статистики.


Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: vga   
Дата:   04-04-19 14:28

Харесвам поставената тема!

Ако си артист, трябва да си голям егоцентрик. Вероятно, същото е ако си спортист или нещо друго индивидуално - това вдъхва нужната увереност, макар в очите на неегоцентриците да си просто смешен.

Затова и от мен никога няма да стане фотограф, не умея да се изтъкна пред себе си.

И се изключих от състезанието, започнах да снимам само за хората - документалистика и репортаж - правя им услуги, за които те са щастливи, че са главни участници.

Въпросът е на светоусещане, но няма как да си значим в очите на хората, ако сам себе си не уважаваш. Извън фотографията е същото... [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: chrisnoch   
Дата:   04-04-19 15:02

Автор: swqaz
Дата: 04-04-19 14:00
Досега не съм чул или прочел за автор, който не продава или не показва творенията си. Ако има, или е имало такъв, който да не ги показва или продава, така или иначе няма да го знаем.


Не искам да прозвучи като тотална опозиция на написаното от теб, но нима не знаеш Ван Гог или Амедео Модиляни?

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: chrisnoch   
Дата:   04-04-19 15:16

Автор: SameButDifferent
Дата: 04-04-19 12:55
В тоя ред на мисли - фотографията изкуство ли е или е спорт?


Очевидно е, че за разлчните хора е или едното, или другото, или и двете. А за някои хора НЕ е нито едно от двете. И какво от това? [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: swqaz   
Дата:   04-04-19 15:19

Наскоро гледах последната екранизация за живота на Ван Гог, нарочена, че е направена по много щателно проучване. Ами голямо желание е имал да продава и да му харесат творчеството. Също така и може би луд, или с желание да изглежда така. Нищо не ми доказва. Дори по-скоро потвърждава за мен. За моделяни нищо не знам, но щом ти знаеш нещо за него, явно е показал нещо, или така си е скрил нещшата, че след смъртта му да бъдат задължително намерени, което си е част от състезанието :) Нямам идея. Изключения задължително ще има, което, поне за мен не противоречи на тезата ми.

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: uri64   
Дата:   04-04-19 15:20

Вивиан Майер?

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: chrisnoch   
Дата:   04-04-19 15:41

swqaz,
В моя коментар не ставаше дума за показването и предлагането, а за общественото "признание" приживе на двамата велики художници.

"Славата е мит, успехът - случайност.
Единственото сигурно нещо на този свят е неизвестността"
Марк Твен

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: swqaz   
Дата:   04-04-19 15:51

Е аз не съм говорил за признанието приживе. Говорех за желанието на авторите да бъдат продаваеми и признати. Има си примери за автори признати едва след смъртта им, което не означава, че те не са искали признание приживе. Заговорих затова, защото останах с впечатлението, че когато се говори за изкуство, се отхвърля състезателната част като нещо първично и примитивно, все едно великите автори са над това. Знам за много велики автори, всепризнати, които са били много признати приживе и са били много щастливи поради тази причина. Някои направо са били арогантни и по-богати от кралете, за които са работили :)))

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: kvakioh   
Дата:   04-04-19 16:16

Състезанието може и да е със самия себе си.
Особено забавно става като човек се предизвика сам.

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: swqaz   
Дата:   04-04-19 16:28

kvakioh , аз лично го правя всеки ден, или през ден от няколко години. С един часовник мерещ пулс и едно спортно приложение, се надпреварвам със самия себе си за по-добри резултати :))) Интересно си е наистина, но имам един приятел, който ми прави компания в тичането, и да ти кажа, когато предизвикам него или той мен ми е много по-интересно :))))

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: chrisnoch   
Дата:   04-04-19 16:31

Ако искаш да се развиваш, състезанието със самия себе си винаги трябва да присъства.

Колкото до "общественото признание приживе" - борбата за точки е еманация именно на желанието за това, нали?
И какво, ако не се случи? (виж Марк Твен по-горе!)
Да си прережем вените/ухото? (ама не всеки е Ван Гог!)
Да станем "пацифисти"?
Да се примирим?
А ако изобщо не ни пука?
Ако следваме свой собствен път, пък който разбрал - разбрал?

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: JimmyStoikov   
Дата:   04-04-19 16:39

По някога наистина се забавлявам, между подобни теми [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: swqaz   
Дата:   04-04-19 16:44

"Ако искаш да се развиваш, състезанието със самия себе си винаги трябва да присъства."

И аз мисля така. Не знам обаче как разбираш кога надскачаш себе си, и се развиваш?

Предполагам за всеки е различно [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: chrisnoch   
Дата:   04-04-19 16:48

Автор: JimmyStoikov
Дата: 04-04-19 16:39
По някога наистина се забавлявам, между подобни теми [smilie5]


Ами забавлявай се - безплатно е! [smilie5]
А няма ли да напишеш и нещо смислено?
За предпочитане - без груби граматични грешки!

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: stzz   
Дата:   04-04-19 16:56

MarinY написа:

> За олимпийския принцип: " ...важно е
> да се участва ..."
>
> За пълното отказване от
> състезание/сравняване/оценка
>
> Във Фото Форум, града, държавата,
> света, цивилизацията ...
>
> Защо губещия се обявява за
> пацифист?
>
> Кое ни развива? Кое ни държи още "на
> клоните"?
>
> [beer]
>
> [shtrak]


Е няма как на всички въпроси, да бъде даден един обобщен отговор!
.............всеки да си избира според приоритетите си, на кой въпрос ще търси отговор .....[smilie5] .......прочее, като формулираш точно и убедително въпроса, отговорът е лесен.

[smitten]

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: MarinY   
Дата:   04-04-19 17:00

Добро утро, от мен. [smile]
Радвам се, че няма загинали по пътя ... [smilie3]

Мога, вече да си кажа и моето мнение.

За съжаление, всички социални платформи и налаганата, нова политика на медии и отношения, превръщат хората евнуси.
Дуализмът, борбата, в най-широкоия смисъл на тази дума, е базата, на която се гради и развива всичко около нас, а и ние самите.

Темата е реакция, на все по-често пускани, други теми, срещу А-та и Б-та точките, срещу класации по различни категории, срещу възможността да прецениш и евентуално да промениш позицията си в "глудницата".
Не случайно ползвам тази дума (глудница), защото признавайки си или не, обществото и природата ни е на ловци. И всеки иска по-добрата хапка.

За
Автор: Synthy
Дата: 04-04-19 08:51
Его се чеше, когато си стигнал определено ниво. Преди това е оцеляване и търсене на място.

За
Автор: hotsnail
Дата: 04-04-19 10:14

Разбира се, че моята теза си е определена, но другото мнение, ако ме убеди, е добре дошло.
Лично аз, искам да кажа - Не се отказвайте от оценката, борбата, конкуренцията,състезанието, противипоставянето или както и да го наречем. Те са единственият ни шанс да вървим нагоре. Е ако искаме. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: nyamago   
Дата:   04-04-19 17:03

За певци и музиканти, открай време е имало надсвирвания и надигравания. Поетите в древна Елада публично са се над-.. (поетизирали?) Изкуството не е спорт, но винаги е било състезание.

В изобразителните изкуства няма еквивалент на надпяванията в реално време, че нещата се раждат по-бавно - но винаги всеки е искал да е 'придворен художник' (и само малцина са успявали) на някой крал, папа, кардинал или по-дребен местен аристократ или религиозен лидер. А лидерите не са раздавали придворни назначения на шуро-баджанашки принцип, некадърници не са им трябвали. И преди да се появят академични критици, сигурно са се вслушвали в общественото мнение за кандидатите, нещо като днешните 'лайкове' си е имало и без Фейсбук... [smilie6]

Та стига сме проповядвали, че състезанието не било присъщо на творческите занимания - това просто НЕ Е вярно. Даже 'пацифистът' (спрямо точките във форума) Кристиан Ночев не отрича, че му е приятно да му дават международни награди. И на мен ми е приятно, но много по-рядко ми дават [smilie8]
- - - -

А ако се съгласим, че състезателното начало е нормално И във фотографията (можем ли?) - тогава май става меродавна изтритата тема (и десетки преди нея) за правилата на състезанието, ролята на реферите и системата за броене на головете?

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: JimmyStoikov   
Дата:   04-04-19 17:09

Автор: chrisnoch
Дата: 04-04-19 16:48

А няма ли да напишеш и нещо смислено?

След като прочетох и филтрирах написано до сега разбрах, че всъщност съм бъркал през годините с изводите за изкуството. Забавлявам се с това, че написаното в тази тема ми помага да осъзная неща за себе си, над които никога не съм се замислял. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: Julius   
Дата:   04-04-19 18:30

Защо губещия се обявява за пацифист?
***
Знаеш ли защо толкова хора твърдят, че не искат да спрат цигарите макар напълно да осъзнават вредността им?
(тъжната истина и зад двете всъщност е, че защото не могат, но и нямат смелостта да си признаят поражението)

Като цяло обществото ни е изградено върху погрешна основа - кара ни да си изграждаме т. нар. буфери. Защитна реакция, която застава като стена между нас и фактите, какво реално представляваме. И така ни пречи да видим истината за себе си. А докато не я видим - не сме в състояние да я променим! Затворен кръг. От тотално отричане на действителността до нейното разводняване дотолкова, че да не нарушаваме комфорта си и най-вече крехката илюзия, че сме НЕЩО, нещо ценно, важно и значимо /както е било втълпявано в детството на почти всеки един от нас/... и така успяваме да разрушим всяка възможност да надскочим нивото си. Само човек, който е искрен, говоря безжалостно искрен пред фактите, какво наистина самият той представлява - тогава няма да очаква успокоителен отговор.

Повечето хора имат склонност да се идентифицират с всичко, което харесват - професията си, телефона си, марката на фотоапарата си... и всяка обида върху което и да е от изброените неща го чувства като лична обида /заради направения избор да го харесва, разбира се/. Благодарение на тази идентификация е и почти пълната невъзможност за приемане на критика (отричане, разводняване - "Абе така е, ама не си баш съвсем прав..." и пр.). Последните години ми прави впечатление, че тенденцията към поляризация сякаш се усилва - има твърде много хора, за които в черно-белия им свят останалите се делят или на обожатели/фенове/приятели или завистници/ хейтъри. Светът е опростен и ограничен до тези две крайности и нищо друго между тях не съществува! Фактите (т.е. хората) се причисляват към единия от двата полюса на теорията и дотам. И все пак светът е малко по-шарен...

За снимките - те не правят разлика от гореизброеното. Точките и първите места със сигурност главозамайват, но ако някой търси критика /и претендира, че е готов да я получи/ е по-добре да не се идентифицира със собствените си кадри, а да се опита да ги погледне отстрани, все едно друг е автора им. Ако претендира да не е емоционално ангажиран, разбира се. И е хубаво да не забравяме, че "Не всеки, който ви хвали - ви е приятел и не всеки, който ви критикува - ви е враг". Човек се учи предимно от грешките си, успехът на нищо не учи, но идва като доказателство, че са отстранени дадени грешки. Така че, колкото и някой да ви ласкае... това няма да ви помогне да израствате. Успехите обикновено идват след жертви, болка и лишения. Ако беше лесно - всеки щеше да е първи.
[beer]



Публикацията е редактирана (04-04-19 18:36)

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: stzz   
Дата:   04-04-19 19:20

..........[smilie10] .............хъм, откриващото мнение го възприех като една по-широка основа, от която състезателното начало е само част, но автора на темата, не знам защо, я стеснява в обяснението си!

Това че коментарите са в контекста единствено/преобладаващо/ на заглавието...........няма да го коментирам.

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: Julius   
Дата:   04-04-19 19:25

SaS написа:

> Рядко съм срещал някой, който се
> справя добре да отрича рейтингова
> система. Като бяхме деца тези, които
> изоставаха казваха, че няма да играят.

А най-много дадена система я харесват онези, които са усвоили вратичките в нея (там политиците нямат равни). Така че щом ще предоставяте арена за изява е хубаво да изградите колкото се може по-обективна система. Т.е. топката да не се прехвърля само върху тези, които са видяли несъвършенствата ѝ /и са се отказали от нея/.

swqaz написа:

> как да се съглася с теб, когато всеки българин постигнал
> успех по света казва, че го е направил за България.
> Какво его, какви 5 лева? Няма его.
> Всички национални успехи са за прослава на родния град,
> а световните са за прослава на Родината. Питай и ще видиш [smile]

И ти им повярва? [smile]

Недей да бъдеш толкова наивен, естествено че е его /поне при част от тях/, но не звучи добре пред камерите, затова така го завоалират. И това най-много започва да си личи, когато даден спортист се опита да стане треньор! Защото, за да учиш някого означава да се посветиш на него, да забравиш напълно за себе си и да поставиш ученика в центъра на фокуса. Великите спортисти са обсебени от върховите постижения, при тях това далеч надхвърля склонността им да са в услуга на останалите. Случайно да си спомняш "треньорските успехи" на Стоичков? Защо в крайна сметка мислиш, че заряза треньорството и реши да стане коментатор?

> Не знам обаче как разбираш кога надскачаш себе си, и се развиваш?

Нали си с часовник с пулсомер (аз м/у другото съм със Сунто Амбит 1-во поколение още от 2012 - и той е с ДжПС и пулсомер) - там където има метри, километри, време, т.н. - как не разбираш кога си надскочил себе си?
В нещата, които обаче нямат такъв категоричен измерител... затова и драмите са такива (точкови и рейтингови)!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »