Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 За състезателното начало ...
Автор: MarinY   
Дата:   03-04-19 16:09

За олимпийския принцип: " ...важно е да се участва ..."

За пълното отказване от състезание/сравняване/оценка

Във Фото Форум, града, държавата, света, цивилизацията ...

Защо губещия се обявява за пацифист?

Кое ни развива? Кое ни държи още "на клоните"?

[beer]

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: santuco   
Дата:   03-04-19 17:25

Ко каза ко ...

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: chrisnoch   
Дата:   03-04-19 17:34

"Нощта ражда из мъртва утроба
вековната злоба на роба."
Гео Милев
[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: yanee   
Дата:   03-04-19 19:23

проблеми с участието няма, ако съперниците не вземат допинг [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: golded   
Дата:   03-04-19 20:18

Колеги, сряда е !



Публикацията е редактирана (03-04-19 20:19)

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: MarinY   
Дата:   03-04-19 20:28

Давам два дни за мислене. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: hotsnail   
Дата:   03-04-19 22:01

[smilie18] Нямаш ли достатъчно състезания в тоя живот, че трябва и със снимките?

Аз ти бях писал преди, че не ме кефи тая работа и със снимки да се състезавам. Не че не се кефя на лайкове. Ама ми е доста по-смислено да си пиша с хора. Да чуя честни мнения ако и да не са положителни. Особено от хора дето имат какво да кажат смислено. Все пак ми дава храна за размисъл.

Скорошен пример г-н Абаджиев съвсем откровено във фейсбук ми писа за една моя снимка, че е отвратителен фона. Ми на накара ме да се замисля и да оправя до колкото е възможно тоя кадър, но и да мисля повече за следващите.



Не ли по-добре да се научим да приемаме критика и обсъждаме позитивно творбите си, вместо да се надлъгваме с лайкове. Особено във ФФ където какви ли не митове и легенди има за многото лайкове на снимките.

Е друг пример Пумата (имаше един адвокат тука с тоя ник, снимащ сенилни птици) и един друг човек, дето снима дъщеря си - заяждаха се като 15 годишни хлапета на кой баща му е по-силен....що? Щото и за двамата явно единствената им цел са лайковете. Не им е цел да станат по-добри и да чуят и различните мнения.....

Това е мойто мислене. Та ако видите нейде мой кадър пишете каквото Ви е на сърце няма да Ви се сърдя. Дали ще го лайквате...ми ще ме направите малко по-щастлив за няколко минути с някой плюс или нещо подобно. Със смислена идея как да правя по-добри кадри, ще имате шанса да се радвате на по-хубави мои снимки в бъдеще [smilie18]



Публикацията е редактирана (03-04-19 22:06)

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: MarinY   
Дата:   03-04-19 23:07

Хотснейл,
Състезанието е навсякъде.
Обикаляш в затворен кръг. Разсъждаваш от позицията на фейса. Вчера, в една внезапно изчезнала тема, го бях написал. Не е дословно, но ако тук се правят "лайкове" това не е фотографски форум.
Полезните съвети са също състезание/сравняване/оценка. На моженето, знаенето и позицията в "глудницата". Иначе, за какво са ти?!
Иска ми се малко по-нашироко да помислим за този двигател на живота и да не го зачеркваме, толкова лесно.



Публикацията е редактирана (03-04-19 23:08)

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: tili   
Дата:   04-04-19 00:34

hotsnail може ли малко по-леко със заключенията и препратките!
Тоя адвокат със "сенилните" птици, още го има, жив и здрав си е и ония другия и той е тук! И май спора ни не беше за лайковете, след като Мартин си изтри всички лайкове, а аз отдавна не съм качвал нищо за лайкване.
Не е лошо да се уважаваме и да я караме малко по-спокойно, не мислиш ли?


Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: asahi   
Дата:   04-04-19 00:47

'Имаше' е употребено иносказателно. Пак го има, но все едно, че го няма.

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: mihalo   
Дата:   04-04-19 01:32

Аз съм красив, висок, синеок и смешен. С кого да се състезавам? С красивите, с високите, със синекоките... или /по Теди Москов/ с "Двете световни смешки на германците - първа Световна и втора Световна" ;)

Емпирично съм проверил, че във всяко състезание един печели - друг губи.. или точно наобратното.[smilie7]

П.П. Хич не ми се иска обаче да се състезавам с кучето на Ротшилдови :)))


Отговори на това съобщение
 Пауза :-)
Автор: hotsnail   
Дата:   04-04-19 02:11

Tili нищо лично нямам против Вас. Не знам защо се засягате. Просто онези две теми са най-грозните неща, които съм виждал тук от 14 години. Колкото и да Ви е неприятно, Вие бяхте главен герой

Да се заяждате с мен е тотално безсмислено.

ПП аз харесвам кадрите Ви. А от онези грозни теми разбрах, че младата красива дама Ви е близка роднина.



Публикацията е редактирана (04-04-19 02:27)

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: hotsnail   
Дата:   04-04-19 02:17

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата, е предпоставка за конфликти, има лош правопис или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: MarinY   
Дата:   04-04-19 02:40

Хотснейл, явно, като български европеец имате проблем с внимателния подбор на думи. Не блокирам, но не приемам категоризации за мен, от непознат. Моля, ако имате нещо да кажете по темата, ако не, приказки за други хора са спам и лошо възпитание.

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: localhost   
Дата:   04-04-19 05:11

.



Публикацията е редактирана (04-04-19 13:19)

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: swqaz   
Дата:   04-04-19 07:56

Много точно е написано в първи пост [cool]

А последния пост е идеалния пример, за това, как загубилия се обявява за пацифист [smilie18] [beer]

Защо е така, си е ясно. Заложено ни е да се доказваме, и "пацифизма"(слагам го в кавички, защото предполагам нямаш предвид истинските религиозни пацифисти, а тези, които, за да не признаят липсата си на талант отричат маркерите, които сме приели за опитите ни да го измерим) е отказ да се приеме загубата и осъзнаването, че не винаги сме пригодни за определена битка [smile]

Такова лично мнение съм си изградил през годините. Тези, които отричат смисъла на борбата са винаги най-непригодните за нея. Никога не съм видял шампион да отрича смисъла на победата [smilie18] [smilie18] [smilie18]
Губещите не искат да приемат, че победата може да е, и в повечето случаи е, средство за бъдещи планове, а не самоцел [smilie3]

ПП: Темата, която изчезна бях създал, не защото имам нещо против каквато и да било надпревара, а защото ми се искаше да е честна за всички. Може би си прав, че гласуването трябва да е явно, но си мисля, че за да е справедливо, авторите трябва да са наистина анонимни, а не както е сега, полу-анонимни. И темата я изтриха, защото аз пожелах. Пожелах, защото видях, че масово сте доволни от статуквото в момента, и аз реално нямам проблем с това. Темата беше безмислена [smilie3]



Публикацията е редактирана (04-04-19 08:44)

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: Synthy   
Дата:   04-04-19 08:51

Главната идея на състезанието, и съответно основен двигател е да си начешем егото. Колкото по-високо се целим, толкова по-голямо его имаме. Това пък от своя страна движи прогреса напред. Значи - в корена на всичко е егото. Те тва е, казах!

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: victory13   
Дата:   04-04-19 09:00

"...Колкото по-високо се целим...", катерейки се по дървото ... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: swqaz   
Дата:   04-04-19 09:03

Synthy, как да се съглася с теб, когато всеки българин постигнал успех по света казва, че го е направил за България. Какво его, какви 5 лева? Няма его. Всички национални успехи са за прослава на родния град, а световните са за прослава на Родината. Питай и ще видиш [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: Synthy   
Дата:   04-04-19 09:07

Разбира се, няма его. Как можах така да се объркам и да живея толкова години в заблуда [smilie5] (тук си посипвам главата с обелки от фъстъци (няма пепел))

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: SaS   
Дата:   04-04-19 09:28

Рядко съм срещал някой, който се справя добре да отрича рейтингова система. Като бяхме деца, тези, които изоставаха казваха, че няма да играят.

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: Synthy   
Дата:   04-04-19 09:32

SaS, то и сега е така.

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: tili   
Дата:   04-04-19 09:46

Няма да отговарям на личните нападки на hotsnail, за да не стане това третата най-грозна тема във ФФ и пак аз да съм виновен!
Така или иначе, тази тема има големи шансове да стане доста грозна, защото ФФ е пълен с "пацифисти" и "егоцентрици". Със сигурност знам кой ще победи, защото "егоцентриците" снимат и качват снимки и за съжаление много малка част можещи фотографи се отбиват и във форума. От друга страна това място (форумът) е пълно с отдавна изпаднали от галериите недооценени "фотографи" приели пацифизма, които се надпреварват да обясняват колко лоша е рейтинговата система на ФФ.


Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: Synthy   
Дата:   04-04-19 09:50

Думичката "егоцентрик" защо трябва да носи негативен заряд?

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: hotsnail   
Дата:   04-04-19 10:14

(явно си има определена теза която искате да изложите - успех)



Публикацията е редактирана (04-04-19 10:46)

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: chrisnoch   
Дата:   04-04-19 12:11

В Природата отделните битки се печелят най-силните, а войните - от най-приспособимите. Там няма ни морал, ни естетика, ни изкуство. С три думи - законът на джунглата.
За щастие в цивилизованата част от Човешкото общество животът НЕ е уреден толкова простичко.

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: SameButDifferent   
Дата:   04-04-19 12:55

В тоя ред на мисли - фотографията изкуство ли е или е спорт? [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: ninikolov   
Дата:   04-04-19 12:59

Е, не е нужно да има убити. Това, че ние превръщаме форума в бойно поле не значи, че принципа е грешен, а че ние като общност имаме сериозен проблем.
Ако сменим "състезателност" с "конкурентност" може би ще е малко по-точно. На хората е присъщо да се сравняват със себеподобните си и да се "конкурират". Това би трябвало да значи опит да станат самите те по-добри, а не да спечелят състезание за сметка на други.
Не е казано, че трябва да има загубили. В този контекст пускането на линкове във Фейсбук не е конкуренция. Не разбирам хората които го правят, но разбирам тези, които се радват на положителна оценка под формата на много точки, стига, разбира се да не е с цената на някаква измама или "система". Тъпо е да просиш одобрение по някакъв начин. Това е или патологична самозаблуда или корист.


Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: swqaz   
Дата:   04-04-19 14:00

Досега не съм чул или прочел за автор, който не продава или не показва творенията си. Ако има, или е имало такъв, който да не ги показва или продава, така или иначе няма да го знаем. Продава ли, показва ли, автоматично се включва в състезанието за колекционерското внимание, внимание на критици или вниманието, на който ги показва. Покажете изкуство, което не е, или не е било за продан от автора, или поръчано такова. Ако пък ми намерите творчество, което автора никога не се е опитал да продаде, ме убедете, че не е искал да го покаже на някой, и не се е интересувал от ничие мнение. Приказките, че когато има изкуство няма състезание не са много убедителни за мен. Когато някой творец ме убеди, че продава с цел никой да не купи от него, тогава ще повярвам, че му е безразлично дали потенциалните купувачи ценят изкуството му повече от на комшията.

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: Julius   
Дата:   04-04-19 14:11

Интересно колко са в момента активните читатели на форума?
Сто-двеста... по-малко?
И каква е горе-долу средната им възраст?
Какво казва Гугъл Аналитикс?
Има ли смисъл човек да отделя от времето си и да пише?
И колко от активните са в състояние да вникнат в написаното без да изпадат в крайни емоционални състояния?
Т.е. да се опитат да мислят обективно и безпристрастно.
p.s.
Спомням си докато ФФ още го нямаше, а беше само в клубовете на ДИР-а.
От време на време се появяваха и такива статистики.


Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: vga   
Дата:   04-04-19 14:28

Харесвам поставената тема!

Ако си артист, трябва да си голям егоцентрик. Вероятно, същото е ако си спортист или нещо друго индивидуално - това вдъхва нужната увереност, макар в очите на неегоцентриците да си просто смешен.

Затова и от мен никога няма да стане фотограф, не умея да се изтъкна пред себе си.

И се изключих от състезанието, започнах да снимам само за хората - документалистика и репортаж - правя им услуги, за които те са щастливи, че са главни участници.

Въпросът е на светоусещане, но няма как да си значим в очите на хората, ако сам себе си не уважаваш. Извън фотографията е същото... [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: chrisnoch   
Дата:   04-04-19 15:02

Автор: swqaz
Дата: 04-04-19 14:00
Досега не съм чул или прочел за автор, който не продава или не показва творенията си. Ако има, или е имало такъв, който да не ги показва или продава, така или иначе няма да го знаем.


Не искам да прозвучи като тотална опозиция на написаното от теб, но нима не знаеш Ван Гог или Амедео Модиляни?

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: chrisnoch   
Дата:   04-04-19 15:16

Автор: SameButDifferent
Дата: 04-04-19 12:55
В тоя ред на мисли - фотографията изкуство ли е или е спорт?


Очевидно е, че за разлчните хора е или едното, или другото, или и двете. А за някои хора НЕ е нито едно от двете. И какво от това? [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: swqaz   
Дата:   04-04-19 15:19

Наскоро гледах последната екранизация за живота на Ван Гог, нарочена, че е направена по много щателно проучване. Ами голямо желание е имал да продава и да му харесат творчеството. Също така и може би луд, или с желание да изглежда така. Нищо не ми доказва. Дори по-скоро потвърждава за мен. За моделяни нищо не знам, но щом ти знаеш нещо за него, явно е показал нещо, или така си е скрил нещшата, че след смъртта му да бъдат задължително намерени, което си е част от състезанието :) Нямам идея. Изключения задължително ще има, което, поне за мен не противоречи на тезата ми.

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: uri64   
Дата:   04-04-19 15:20

Вивиан Майер?

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: chrisnoch   
Дата:   04-04-19 15:41

swqaz,
В моя коментар не ставаше дума за показването и предлагането, а за общественото "признание" приживе на двамата велики художници.

"Славата е мит, успехът - случайност.
Единственото сигурно нещо на този свят е неизвестността"
Марк Твен

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: swqaz   
Дата:   04-04-19 15:51

Е аз не съм говорил за признанието приживе. Говорех за желанието на авторите да бъдат продаваеми и признати. Има си примери за автори признати едва след смъртта им, което не означава, че те не са искали признание приживе. Заговорих затова, защото останах с впечатлението, че когато се говори за изкуство, се отхвърля състезателната част като нещо първично и примитивно, все едно великите автори са над това. Знам за много велики автори, всепризнати, които са били много признати приживе и са били много щастливи поради тази причина. Някои направо са били арогантни и по-богати от кралете, за които са работили :)))

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: kvakioh   
Дата:   04-04-19 16:16

Състезанието може и да е със самия себе си.
Особено забавно става като човек се предизвика сам.

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: swqaz   
Дата:   04-04-19 16:28

kvakioh , аз лично го правя всеки ден, или през ден от няколко години. С един часовник мерещ пулс и едно спортно приложение, се надпреварвам със самия себе си за по-добри резултати :))) Интересно си е наистина, но имам един приятел, който ми прави компания в тичането, и да ти кажа, когато предизвикам него или той мен ми е много по-интересно :))))

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: chrisnoch   
Дата:   04-04-19 16:31

Ако искаш да се развиваш, състезанието със самия себе си винаги трябва да присъства.

Колкото до "общественото признание приживе" - борбата за точки е еманация именно на желанието за това, нали?
И какво, ако не се случи? (виж Марк Твен по-горе!)
Да си прережем вените/ухото? (ама не всеки е Ван Гог!)
Да станем "пацифисти"?
Да се примирим?
А ако изобщо не ни пука?
Ако следваме свой собствен път, пък който разбрал - разбрал?

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: JimmyStoikov   
Дата:   04-04-19 16:39

По някога наистина се забавлявам, между подобни теми [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: swqaz   
Дата:   04-04-19 16:44

"Ако искаш да се развиваш, състезанието със самия себе си винаги трябва да присъства."

И аз мисля така. Не знам обаче как разбираш кога надскачаш себе си, и се развиваш?

Предполагам за всеки е различно [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: chrisnoch   
Дата:   04-04-19 16:48

Автор: JimmyStoikov
Дата: 04-04-19 16:39
По някога наистина се забавлявам, между подобни теми [smilie5]


Ами забавлявай се - безплатно е! [smilie5]
А няма ли да напишеш и нещо смислено?
За предпочитане - без груби граматични грешки!

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: stzz   
Дата:   04-04-19 16:56

MarinY написа:

> За олимпийския принцип: " ...важно е
> да се участва ..."
>
> За пълното отказване от
> състезание/сравняване/оценка
>
> Във Фото Форум, града, държавата,
> света, цивилизацията ...
>
> Защо губещия се обявява за
> пацифист?
>
> Кое ни развива? Кое ни държи още "на
> клоните"?
>
> [beer]
>
> [shtrak]


Е няма как на всички въпроси, да бъде даден един обобщен отговор!
.............всеки да си избира според приоритетите си, на кой въпрос ще търси отговор .....[smilie5] .......прочее, като формулираш точно и убедително въпроса, отговорът е лесен.

[smitten]

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: MarinY   
Дата:   04-04-19 17:00

Добро утро, от мен. [smile]
Радвам се, че няма загинали по пътя ... [smilie3]

Мога, вече да си кажа и моето мнение.

За съжаление, всички социални платформи и налаганата, нова политика на медии и отношения, превръщат хората евнуси.
Дуализмът, борбата, в най-широкоия смисъл на тази дума, е базата, на която се гради и развива всичко около нас, а и ние самите.

Темата е реакция, на все по-често пускани, други теми, срещу А-та и Б-та точките, срещу класации по различни категории, срещу възможността да прецениш и евентуално да промениш позицията си в "глудницата".
Не случайно ползвам тази дума (глудница), защото признавайки си или не, обществото и природата ни е на ловци. И всеки иска по-добрата хапка.

За
Автор: Synthy
Дата: 04-04-19 08:51
Его се чеше, когато си стигнал определено ниво. Преди това е оцеляване и търсене на място.

За
Автор: hotsnail
Дата: 04-04-19 10:14

Разбира се, че моята теза си е определена, но другото мнение, ако ме убеди, е добре дошло.
Лично аз, искам да кажа - Не се отказвайте от оценката, борбата, конкуренцията,състезанието, противипоставянето или както и да го наречем. Те са единственият ни шанс да вървим нагоре. Е ако искаме. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: nyamago   
Дата:   04-04-19 17:03

За певци и музиканти, открай време е имало надсвирвания и надигравания. Поетите в древна Елада публично са се над-.. (поетизирали?) Изкуството не е спорт, но винаги е било състезание.

В изобразителните изкуства няма еквивалент на надпяванията в реално време, че нещата се раждат по-бавно - но винаги всеки е искал да е 'придворен художник' (и само малцина са успявали) на някой крал, папа, кардинал или по-дребен местен аристократ или религиозен лидер. А лидерите не са раздавали придворни назначения на шуро-баджанашки принцип, некадърници не са им трябвали. И преди да се появят академични критици, сигурно са се вслушвали в общественото мнение за кандидатите, нещо като днешните 'лайкове' си е имало и без Фейсбук... [smilie6]

Та стига сме проповядвали, че състезанието не било присъщо на творческите занимания - това просто НЕ Е вярно. Даже 'пацифистът' (спрямо точките във форума) Кристиан Ночев не отрича, че му е приятно да му дават международни награди. И на мен ми е приятно, но много по-рядко ми дават [smilie8]
- - - -

А ако се съгласим, че състезателното начало е нормално И във фотографията (можем ли?) - тогава май става меродавна изтритата тема (и десетки преди нея) за правилата на състезанието, ролята на реферите и системата за броене на головете?

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: JimmyStoikov   
Дата:   04-04-19 17:09

Автор: chrisnoch
Дата: 04-04-19 16:48

А няма ли да напишеш и нещо смислено?

След като прочетох и филтрирах написано до сега разбрах, че всъщност съм бъркал през годините с изводите за изкуството. Забавлявам се с това, че написаното в тази тема ми помага да осъзная неща за себе си, над които никога не съм се замислял. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: Julius   
Дата:   04-04-19 18:30

Защо губещия се обявява за пацифист?
***
Знаеш ли защо толкова хора твърдят, че не искат да спрат цигарите макар напълно да осъзнават вредността им?
(тъжната истина и зад двете всъщност е, че защото не могат, но и нямат смелостта да си признаят поражението)

Като цяло обществото ни е изградено върху погрешна основа - кара ни да си изграждаме т. нар. буфери. Защитна реакция, която застава като стена между нас и фактите, какво реално представляваме. И така ни пречи да видим истината за себе си. А докато не я видим - не сме в състояние да я променим! Затворен кръг. От тотално отричане на действителността до нейното разводняване дотолкова, че да не нарушаваме комфорта си и най-вече крехката илюзия, че сме НЕЩО, нещо ценно, важно и значимо /както е било втълпявано в детството на почти всеки един от нас/... и така успяваме да разрушим всяка възможност да надскочим нивото си. Само човек, който е искрен, говоря безжалостно искрен пред фактите, какво наистина самият той представлява - тогава няма да очаква успокоителен отговор.

Повечето хора имат склонност да се идентифицират с всичко, което харесват - професията си, телефона си, марката на фотоапарата си... и всяка обида върху което и да е от изброените неща го чувства като лична обида /заради направения избор да го харесва, разбира се/. Благодарение на тази идентификация е и почти пълната невъзможност за приемане на критика (отричане, разводняване - "Абе така е, ама не си баш съвсем прав..." и пр.). Последните години ми прави впечатление, че тенденцията към поляризация сякаш се усилва - има твърде много хора, за които в черно-белия им свят останалите се делят или на обожатели/фенове/приятели или завистници/ хейтъри. Светът е опростен и ограничен до тези две крайности и нищо друго между тях не съществува! Фактите (т.е. хората) се причисляват към единия от двата полюса на теорията и дотам. И все пак светът е малко по-шарен...

За снимките - те не правят разлика от гореизброеното. Точките и първите места със сигурност главозамайват, но ако някой търси критика /и претендира, че е готов да я получи/ е по-добре да не се идентифицира със собствените си кадри, а да се опита да ги погледне отстрани, все едно друг е автора им. Ако претендира да не е емоционално ангажиран, разбира се. И е хубаво да не забравяме, че "Не всеки, който ви хвали - ви е приятел и не всеки, който ви критикува - ви е враг". Човек се учи предимно от грешките си, успехът на нищо не учи, но идва като доказателство, че са отстранени дадени грешки. Така че, колкото и някой да ви ласкае... това няма да ви помогне да израствате. Успехите обикновено идват след жертви, болка и лишения. Ако беше лесно - всеки щеше да е първи.
[beer]



Публикацията е редактирана (04-04-19 18:36)

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: stzz   
Дата:   04-04-19 19:20

..........[smilie10] .............хъм, откриващото мнение го възприех като една по-широка основа, от която състезателното начало е само част, но автора на темата, не знам защо, я стеснява в обяснението си!

Това че коментарите са в контекста единствено/преобладаващо/ на заглавието...........няма да го коментирам.

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: Julius   
Дата:   04-04-19 19:25

SaS написа:

> Рядко съм срещал някой, който се
> справя добре да отрича рейтингова
> система. Като бяхме деца тези, които
> изоставаха казваха, че няма да играят.

А най-много дадена система я харесват онези, които са усвоили вратичките в нея (там политиците нямат равни). Така че щом ще предоставяте арена за изява е хубаво да изградите колкото се може по-обективна система. Т.е. топката да не се прехвърля само върху тези, които са видяли несъвършенствата ѝ /и са се отказали от нея/.

swqaz написа:

> как да се съглася с теб, когато всеки българин постигнал
> успех по света казва, че го е направил за България.
> Какво его, какви 5 лева? Няма его.
> Всички национални успехи са за прослава на родния град,
> а световните са за прослава на Родината. Питай и ще видиш [smile]

И ти им повярва? [smile]

Недей да бъдеш толкова наивен, естествено че е его /поне при част от тях/, но не звучи добре пред камерите, затова така го завоалират. И това най-много започва да си личи, когато даден спортист се опита да стане треньор! Защото, за да учиш някого означава да се посветиш на него, да забравиш напълно за себе си и да поставиш ученика в центъра на фокуса. Великите спортисти са обсебени от върховите постижения, при тях това далеч надхвърля склонността им да са в услуга на останалите. Случайно да си спомняш "треньорските успехи" на Стоичков? Защо в крайна сметка мислиш, че заряза треньорството и реши да стане коментатор?

> Не знам обаче как разбираш кога надскачаш себе си, и се развиваш?

Нали си с часовник с пулсомер (аз м/у другото съм със Сунто Амбит 1-во поколение още от 2012 - и той е с ДжПС и пулсомер) - там където има метри, километри, време, т.н. - как не разбираш кога си надскочил себе си?
В нещата, които обаче нямат такъв категоричен измерител... затова и драмите са такива (точкови и рейтингови)!

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: philip   
Дата:   04-04-19 19:25

Марине,
"За олимпийския...." Да
"За пълното отказване..." Не
"Във..." Навсякъде
"Защо губещия..." Не непременно, а може би за да не го рекетират[smilie3]
"Кое ни развива..."
- Като личности съвестта и съдбата, като последната ни бие шамарчета, ту отляво, ту отдясно, за да ни вкара в правия път. Основният ни проблем е че не винаги ги усещаме...
- Като общество, отношението ни към ближните.


Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: swqaz   
Дата:   04-04-19 20:13

Julius, какви ги говориш. Българските спортисти никога не лъжат или преиначават, защото са българи. Ето, питай тука всеки дали лъже и ще видиш. Всички успехи на нас българите са, или за прослава на България, или за някаква благотворителна кауза, и никога от някакви егоистични подбуди като лично удовлетворение примерно. Питай. А пък тези, за които фотографията е това, което е четенето на книги е за Джино от биг брадър, ще ти кажат, че всяко съревнование, и не само, дори всяко снимане, което не е само за самия себе си ей тъй кеф е грозно чалга-помпане на егото, и ще те доведе само до успехи, които не заслужаваш, защото самото ти участие в съревнование те прави безчувствен комерсиалист, който не изпитва никакво удоволствие от фотографията в сравнение с фотографската проекция на Джино :)))

Сунто са супер, гледах скоро някаква класация за часовници с най-точен алтиметър и разни други екстри и Сунто нещо си 3 беше номер 1 над гармините. Чудесен избор.

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: MarinY   
Дата:   04-04-19 20:49

То е ясно, че всеки решава за себе си, дали да е публика или да е вътре "в действието". И къде да бъде едното или другото.

Личната, понякога неосъзната, но работеща трагедия е, когато във всичките си действия, сме само публика.

П.П. А за изказването на swqaz. Написано, звучи патетично и не може да се усети, но когато застанеш някъде, отпред, и ти обявят името, държавата и чуеш химна ... повярвайте, горд си, но в главата ти е България.



Публикацията е редактирана (04-04-19 21:06)

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: victory13   
Дата:   04-04-19 21:24

Суунто се казва... [beer] ... поне финландците така му викат...

След като пристига в Америка, Тесла започва работа при Едисон... Скоро различията са непреодолими, и Тесла напуска, даже без да си получи възнагражденията... Скоро войната на правия, и кривия ток навлиза в гротесктни размери, като Едисон успява да победи с цената на няколко публични екзекуции на животни с променлив ток, най-голямата от които на слон [smilie10] ...
Победителят успява да убеди всички в правотата си... е, без Джордж Уестингхаус... останалото е хистория [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: Julius   
Дата:   04-04-19 21:33

MarinY написа:

> То е ясно, че всеки решава за себе
> си, дали да е публика или да е вътре
> "в действието". И къде да бъде
> едното или другото.

Аз успявам да разгранича 3 категории - за част от хората тук фотографията е професия, за други - само хоби /като мен/. Третите са тези, които са превърнали хобито си във втора професия, докарват си и странични доходи - също ОК. Та за първата и третата категория сравняването и съпоставянето е доста по-важно. Аз обаче предпочитам да се състезавам само от 9 до 6 и не бих допуснал нито едно от хобитата ми да се превърне във втора професия. Имам познати /колоездачи/ - тях само това ги вълнува събота и неделя - къде да карат и нищо друго! Ходили сме с шосейките от Сф до Боровец през Ярема и обратно за 4h без почивка /на Горубляне за малко да ми се схванат вече прасците/, познати хокеисти - и те така: работа и хокей и нищо друго. Скиорите - и те... планинарите - също... Та в хобитата си също виждам, че постигат сериозни успехи, просто защото отделят цялото си време само за това. Но от гл. т. на комплексност обаче - всички изостават! Тука скоро кой беше писал за някаква снимка /май Симбончо/, че я обработвал 4 часа! [smilie10] И за какво - че щял да получи 600, вместо 80 точки? Ха, та аз за това време изръшквам Седемте рилски + Урдините езера и слизам обратно на долната хижа! Въпрос на приоритети... [smilie7]

swqaz написа:

> Сунто са супер, гледах скоро
> някаква класация за часовници с
> най-точен алтиметър и разни други
> екстри и Сунто нещо си 3 беше номер
> 1 над гармините. Чудесен избор.

Дават хубава статистика.
Това ми е годината в която почти бях зарязал планинарството и обикалях из Бг на колело.
И фотоапарати също не съм мъкнал...

Да, 13-ти победителю! [smile] Суунто.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: ceco   
Дата:   04-04-19 21:39

Преди доста време на най-видно място в този сайт се виждаше следната статистическа информация (доста по-обективна от всякакви А - Б рейтинги):

Потребители онлайн: днес (бр.) / вчера (бр.)
- от тях Автори: днес (бр.) / вчера (бр.)
Общо посетители (от уникални IP адреси): днес (бр.) / вчера (бр.)
...
общия брой потребители / автори / снимки (има го и сега)
...
форумната статистика (има я и сега)
...
статистика за базара (има я и сега)

В последните години първите 3 статистики на дневен базис бяха затрити (или скрити)!? А те са твърде важни, защото какво означава някакъв брой точки, без да е ясно колко са били потребителите ... дали е все едно при 50, 100 или 250 потенциално гласуващи?
Пък и посетителите изобщо (гласуващи или не) са от важно значение, без тях едва ли някой би качвал снимки тук!

Не зная защо бяха скрити-покрити, но се надявам да не е във връзка със следващата констатация: [shtrak]

SaS написа:

> Рядко съм срещал някой, който се
> справя добре да отрича рейтингова
> система. Като бяхме деца, тези,
> които изоставаха казваха, че няма
> да играят.

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   05-04-19 01:19

Нещата са кристално ясни! Интелигентният човек приема съревнованието като начин да се развие и да стане по-добър. Ако правилно схващам дискусията- дали точките..

Абе няма да се хабя, отказах се да пиша. [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: nislon   
Дата:   05-04-19 10:46

https://www.youtube.com/watch?v=TyCbsoyoZuE



Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: chrisnoch   
Дата:   05-04-19 17:04

Автор: nyamago
Дата: 04-04-19 17:03
... Даже 'пацифистът' (спрямо точките във форума) Кристиан Ночев не отрича, че му е приятно да му дават международни награди. И на мен ми е приятно, но много по-рядко ми дават [smilie8]


Нещо не си ме разбрал.
Пацифистите отричат войната - т.е изразяват отношение към нея. Аз не отричам точките - просто нямам отношение към тях. Фотографията ми е хоби, снимам само за кеф и споделям този кеф само с най-близките си хора. Не изпитвам никаква нужда от обществено одобрение на хобито си.
За мен хобито е нещо интимно и задължително не е част от публичното пространство.
Към работата си (кино и телевизия) се отнасям съвсем различно. Тя по дефиниция е публична и целият ѝ смисъл е да достигне до публиката.
Сега ясно ли е?

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: nyamago   
Дата:   05-04-19 17:11

> Фотографията ми е хоби, снимам само за кеф и
> споделям този кеф само с най-близките си хора.
> Не изпитвам никаква нужда от обществено
> одобрение на хобито си.
> За мен хобито е нещо интимно и задължително не е
> част от публичното пространство.

Е, това е твоя лична особеност. По-скоро си изключение, отколкото правило: знам твърде много хора, които нямат нищо против хобито им да е публично. Нещо повече - много от тях държат да е публично и да получи признание...

Но вместо да твърдя кое преобладава (правило/изключение) бих оставил всеки да знае най-добре за себе си.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: swqaz   
Дата:   05-04-19 17:44

Публичността според мен много зависи от хобито и до нивото, което постига в него. Почти винаги се започва анонимно, но ако се окаже, че човек е нацелил правилно, рано или късно става публично. Дори абсолютно анонимните колекционери на скъпи предмети, които по разбираеми причини поддържат максимална дискретност, е даден момент правят изложба или съвсем НЕ анонимно дарение.

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: nyamago   
Дата:   05-04-19 18:12

^ +1 [smilie24]

Анонимното хоби остава такова докато човек не реши, че нещичко е научил/направил и набере кураж да го покаже. Оттам започва истинското хоби, защото всички го правим 'за кеф' но споделеният кеф е много по- кеф. В споделянето е голяма част от мотивацията, поне на болшинството хора...

А при споделянето идва кефът от обратната връзка, от признанието. А от признанието до състезанието крачката е много малка [smilie3]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: chrisnoch   
Дата:   05-04-19 18:27

swqaz,
nyamago,

Не допускате ли, че аз споделям толкова много и толкова често чрез работата си, че ми е писнало да бъда ежедневно на показ?
Нима нямам право на лично пространство - па било то и пълно с фотография?

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: swqaz   
Дата:   05-04-19 18:50

chrisnoch,аз допускам всичко, а горе си изказвам мнението. В нито един мой пост не визирам вас. Говоря за това, че често гледам по телевизията за някой надскочил себе си и останалите в а абсолютно личното си хоби, което било само за кеф ама...

Ей това "ама..." всеки го интерпретира различно. За мен това е още удоволствие от хобито. Забелязал съм обаче , че най-вече за тези, на които не им се отдава, но не спират да се напъват с години това "ама..." е загуба на удоволствието, загуба на душевност, и най-вече загуба на човечност. И се почват пацифистките лозунги на губещите: "Добре се справя, но без душа", "Аз поне изпитвам удоволствие от хобито, за разлика от него" и любимото ми, с което опитват да принизят признатия под тяхното ниво: "Първо трябва да сме хора, а после ..."
Всякакви обяснения за това, как опитите успех и признание, и най вече успешните опити са кофти избор. Ако опитите са неуспешни, тогава опитващия е все още с душа и получава подкрепата им.

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: nyamago   
Дата:   05-04-19 18:57

@Chrisnoch Чакай - няма нужда да се отбраняваш, никой не те напада [smilie18]

Изрично казах, че всеки знае най-добре за себе си. И ако някой го мисли/чувства различно от мене (или дори от мнозинството човеци), никъде не сме казали това да го прави 'неправилен' или по-некачествен човек. Нямаше никакъв негативен нюанс в споменаването на разликите ни.

Мисля, че познатата нашенска нетолерантност към различните (тя е общочовешка, но ние сме особено нетолерантно племе) е създала и автоматична защита - всеки веднага скача като да го нападат. И това немалко влияе на климата в тоя форум и на стила на общуване...

Повтарям: практикуването на хоби е личен избор и както не е по задължение, така няма задължителни правила. Това важи и за избора дали да е споделено или анонимно. И всеки избор е правилен за избиращия и никой друг не бива да го съди за избора му. ОК?
[beer]



Публикацията е редактирана (05-04-19 18:58)

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: nyamago   
Дата:   05-04-19 19:07

@Swqaz - писали сме едновременно, май и за теб важи казаното към Ночев: не скачай веднага в отбрана [smilie5] Никой никъде не е казал, че като си перфекционист и постигаш високи резултати, си по-малко човек или че нямаш душа!

Така може да си го усетил, поради споменатата инстинктивна реакция срещу нетолерантно поведение. Нетолерантни сме и към успяващите, и към неуспяващите. И към показните, и към анонимните хобисти. Изобщо толкова сме нетолерантни в гените си, че сме автоматизирани да скачаме на бой [smilie10] [smilie2]

А често няма за какво, не е имало нападка, нито нищо негативно - но е толкова лесно да го 'видим' (там дето го няма), защото толкова често го има...

Ей това ми се иска да победим като общност тука и като нация изцяло, да пораснем над тоя пубертет и да бъдем малко по-цивилизовани (за каквито ни се ще да се мислим)...

[beer]



Публикацията е редактирана (05-04-19 19:08)

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: swqaz   
Дата:   05-04-19 19:12

nyamago, изобщо не говоря за неща случващи се тук в този форум. Говоря общо за неща, които съм виждал по време, когато не съм влизал тук. Всичко което съм написал се се случвало и съм използвал доста точни цитати и тнт. Само, че изобщо не съм си и помислял за теб, аз дори съм съгласен с мненията ти в тази тема. Всичко, за което пиша в тази тема внасям отвън :)))

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: Julius   
Дата:   05-04-19 20:15

nyamago написа:

> Ей това ми се иска да победим като
> общност тука и като нация изцяло,
> да пораснем над тоя пубертет и да
> бъдем малко по-цивилизовани (за
> каквито ни се ще да се мислим)...

Иска ти се, ама... [smilie5]

p.s.
Да не те разочаровам, но историята не познава никакво групово израстване! Това е строго индивидуален процес, който изисква много усилия и минава през немалко страдание. Да се изправиш с възможно най-нелицеприятните истини за себе си - не е по силите на всеки. Израстването означава да развиваш в себе си неща, които не могат да бъдат развити по механичен път. Съзнанието не еволюира безсъзнателно, нито пък волята еволюира неволно. Искат се съзнателни усилия, докато действията на хората обикновено следват пътя на най-малкото съпротивление.

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: bogdanov   
Дата:   05-04-19 22:30

:) Аз пък намалих алкохола, за това не се включвам активно в темите и екзистенциализма на сайта, но днес чествам новолунието и използвам повода да си налея втора бира, съответно да взема отношение по темата.
Относно състезателното начало... Та това си беше, "Е" и ще продължава да бъде една от причините този сайт да бъде успешен и участниците му да се развиват в добра посока.
Разликата в нивата на авторите тук е космическа. За жалост тя не се определя лесно нито от "А" и "Б" критерии, нито от естетически хегемонии.
Ще изчакам следващото новолуние за да разкрия онова което искам да кажа ;) [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: crownmaker   
Дата:   05-04-19 22:53

There is no better summary of the topic[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: chrisnoch   
Дата:   06-04-19 13:28

Автор: nyamago
Дата: 05-04-19 18:57
@Chrisnoch Чакай - няма нужда да се отбраняваш, никой не те напада [smilie18]


Пак не си ме разбрал. Изобщо не ми е минало през ума, че някой ме напада. Неясно ли се изразявам? Или търсите под вола теле?

Апропо, в една злополично изтрита тема много народ се изреди да ми обяснява, че коментарите ми издавали самочувствие, на което съм нямал право, щом не публикувам снимки. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: MarinY   
Дата:   06-04-19 18:36

Ето, че пак се стигна до неразбирателство.
Анонимност и недоверие.
Нямаго го обясни,някъде, по-нагоре. Заложено ни е да търсим скрития смисъл и атаката.
Когато не познаваме човека отсреща и ни липсва жеста и мимиката, които са половината от информацията, написаното е винаги нож с две остриета.

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: nyamago   
Дата:   06-04-19 19:49

"Който е безгрешен - да хвърли първия камък!"

И аз не съм имунизиран против тая болест, понякога виждам неща дето ги няма - и се извинявам ако така е станало в случая.

Просто приемам изречения, започващи с 'Не' като негативни:
> "Не допускате ли..." - Допускаме, откъде излиза, че не допускаме? Това е отбрана от недопускане, каквото не сме проявили.

> "Нима нямам право..." Никой никъде не е казал, че нямаш! Това си е борба за отнети права, които никой не е отнемал.

Така работи (не)разбирателството, в което - пак казвам - и аз имам роля. Да не го влачим като досаден спам - по този аспект на темата повече няма да си обяснявам позицията и ако продължава, ще мълча (виновно).

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: SameButDifferent   
Дата:   06-04-19 21:07

Относно състезателното начало... Та това си беше, "Е" и ще продължава да бъде една от причините този сайт да бъде успешен и участниците му да се развиват в добра посока.

Съгласна съм, че за успеха на сайта и за да е интересно на участниците, те трябва да могат да се включват активно в "играта" (в този случай - състезанието). Не съм сигурна обаче, че състезателният елемент е в помощ на съзидателния процес. Но аз не съм нито творец, нито състезател, така че само изказвам предположение.

Peace! [smilie3] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: За състезателното начало ...
Автор: bogdanov   
Дата:   06-04-19 21:56

SameButDifferent , разбира се! Много съм съгласен и с това, че дефинира процеса като игра. Това е рецепта за огромната масовост и интерес в сайта...много автори тук откриха играта и опитаха всякакви техники за да постигнат победа. Включително непристойни. В крайна сметка градивноста е личен процес(пък и избор) пред който всяко наше предположение ще лежи на субективни преценки. Демек други са принципите на съзидателността и съм съгласен с изказаното от теб предположение. [beer] Състезанието е предпоставка за полагане на усилия. Хубаво е обаче всеки да си знае категорията!

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »