Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Към кафеджийте
Автор: ecobo   
Дата:   15-12-18 23:40

Saeco и GAGGIA стават отпреди 2005, когато ги купува Philips и откогато са поевтинени и не стават за (почти) нищо. И все пак, GAGGIA e по-класната марка.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: ecobo   
Дата:   15-12-18 23:43

sakuraki написа:

> И аз се замислих за Gaggia Classic, но е
> извън бюджета, а малко по - евтина
> мога и с кафемелачка да взема. Сега
> гледам някаква марка
> BRIEL SEG162A - това е вариант с
> кафемелачка и не изглежда зле, но
> пък никога не съм чувал за тази
> марка, а и не виждам да има филтри
> за нея [smilie11] .


Този Briel е китайски боклук!
Classic може да се намери на добра цена след известно дебнене в OLX и Bazar, моя (2005 г.) го взех за 350 лева в състояние като нов и оттогава не съм помислял за друга машина. Кафето, което правя с него (и една GAGGIA MDF мелачка) не отстъпва на това от машини за 2000+ лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: stanislavkos   
Дата:   16-12-18 02:58

При положение, че имаш машина с ръкохватка, най-евтино е да си вземеш само кафемелачка - маркова втора ръка за от 150 лв нагоре и да и се сменят ножовете за 20 - 30 лв, което е много важно за доброто кафе. Кафемашината трябва да се бутне в някой сервиз за кафемашини за предпочитане, ако не ти се занимава сам - 20 лв струва регулатор на налягането

http://www.coffeeland-bg.com/bg-bg/category/product/2204899148770053283/

който лесно се монтира на помпата, за да се свали налягането на 8 - 9 атм. При желание може и манометър за прецизна настройка.
Разбира се, има и готови машини с всичко направено, но докато не са с Е61 група, няма да са нещо много по.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: petervassilev   
Дата:   16-12-18 08:56

Как постигате повторяемост на качеството на водата, с която правите кафе?

Аз не успявам и разликата във вкуса на един и същи вид кафе на морския бряг с по-твърда вода, на 600 м надморска височина със софийска вода и високо в планината със снежна вода е чувствителен, не само заради разликата в температурата на кипене на водата (2-3-4 градуса).

Говоря за филтърно кафе (Lavaza Qualita Oro, само това вече над 10 години), приготвено при едни и същи условия ("лабораторно" ръчно приготвяне) – вкусът в различни градове и на различни места с различна вода е доста различен. А ако си правим черен чай по правилата, разликата във вкуса е огромна.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: madn3ss   
Дата:   16-12-18 09:09

Много е важно кафето да е точно смляно за съответната машина. Също толкова важно е кафето да е добре "трамбовано" в цедката. Аз лично ползвам притискателче, което не стои монтирано на машината, а от тези, които се вземат в ръка - по-удобно е за добро притискане.
Ако кафето е твърде ситно няма да минава през цедката. Ако кафето е твърде едро смляно, колкото и да го трамбоваш - все ще излиза боза. Ако кафето е точно смляно и добре пресовано в цедката ще извадиш чудесно кафе от почти всичко, което се предлага на пазара.
Преди си купувах насипно кафе, но от едно и също място понеже един и същ номер на смилане на различните места всъщност е различно смляно кафе. Ако държиш на насипните кафета - харесваш си удобно за пазаруване място, правиш няколко експеримента и преценяваш кой номер е точно за твоята машина. Аз лично преди си смесвах само арабики, но не оовече от 2 вида.
Към днешна дата си купувам спетема рагаци готово смляно за кафемашина.
Също пропуснах да кажа, че за доброто кафе е много важно на колко бара работи кафемашината. Не трябва да е по-малко от 15. Моята като я избирах това беше водещият фактор - купих си такава, работеща на 19 бара. Дано съм бил поне малко полезен с коментара си, въпреки, че е преплетен с личното ми мнение и предпочитания.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: madn3ss   
Дата:   16-12-18 09:14

В машината наливам само вода, минала през филтрираща кана аквафор. По-новите модели ползват същите филтри като на бритата, но са на по-добра цена.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: sherbit   
Дата:   16-12-18 09:22

Евтина ръчка Делонги прави по-добро кафе от автоматите среден клас.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: ecobo   
Дата:   16-12-18 10:08

написа:

> Как постигате повторяемост на
> качеството на водата, с която
> правите кафе?
>

Купувам си омекотена вода от Лидл. Лев и нещо е една 11 л. туба, отива месец с нея.
Кафето си го правя около 30 мл., с 9-10 гр. кафе в цедката - истинско италианско еспресо.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: stanislavkos   
Дата:   16-12-18 11:01

Автоматите, включително вендинг машините, трябва да работят с по-едро смляно кафе, за да работят надеждно и да не се запушват цедките. От там е по-доброто кафе от машините с ръкохватка.
Всяка истинска машина има регулатор на налягане на водата. За автомати е около 11 - 12 атмосфери, за ръкохватка 8 - 9. Рекламирането на налягането на помпата е нещо като мегапикселите на апарата - хващат се хора, които не разбират материята.
Повторяемост на резултата - кафемелачка, ползване на един вид вода, за предпочитане омекотена, с което много се отлага и периода на обслужване на машината, еднакво количество кафе в ръкохватката - може да се тегли с везна в началото, постоянна сила на притискане на кафето - има динамометрични темпери, които цъкват при определено притискане - около 15 кг оптимално.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: Mogila   
Дата:   16-12-18 11:30

sakuraki, забравих да напиша нещо много важно. Към машината ти трябва и такова:

https://www.amazon.de/gp/product/B004EFYYX6/ref=oh_aui_detailpage_o06_s00?ie=UTF8&psc=1

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: tarantulaxxx   
Дата:   16-12-18 12:16

Аз пък съм доволен от Saeco Poemia. Вече над три години ми служи вярно. Пия само и единствено Спетема Крема дози. Но ги взимам от дистрибутор. Кутия 150 броя кафета за 58 лева. Така едно кафе ми излиза по 39 стотини.


http://www.technopolis.bg/medias/sys_master/h4e/h05/10750063345694.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: asahi   
Дата:   16-12-18 12:25

Кой ще плаща за рекламата?

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: sakuraki   
Дата:   16-12-18 12:47

Имам тампер и си го ползвам. Кафемашината ми е saeco poemia и не съм доволен. Кафето го пия силно и късо, без захар. Вчера казах на жената, че може като за началото само мелачка и тя решила да ме изненада и взела от технополис някакво тъпо делонги за 110лв, ама то кафето излиза супер едро дори и на най-финната настройка. Обадиг се в магазина и ми казаха, че не мога да я върна [smilie10]

Тарандула, а при мен изобщо не работи с дози, тече отвсякъде, но не и от цъвките.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: petervassilev   
Дата:   16-12-18 14:15

Ecobo: “Ако е Арабика, трябва да печено максимум 2 месеца преди да се консумира.”

Преди век печенето на кафето изглежда е било част от целия табиет. Баба ми и дядо ми, бежанци от Македония (Солун), си бяха донесли в Бургас и една малка печка за кафе. Тогава е нямало инстантно кафе, капсули и т.н. и кафето се е продавало зелено (непечено).

Методът на приготвяне е бил т.нар. "гръцко/турско кафе".


Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: ecobo   
Дата:   16-12-18 15:06

написа:

>Вчера казах на
> жената, че може като за началото
> само мелачка и тя решила да ме
> изненада и взела от технополис
> някакво тъпо делонги за 110лв, ама
> то кафето излиза супер едро дори и
> на най-финната настройка. Обадиг
> се в магазина и ми казаха, че не
> мога да я върна [smilie10]


Първо, можеш да върнеш машината, имаш законово право. Просто трябва да споменеш КЗП в разговор, ако не става с добро :-)
Второ, това Делонги го имам и аз, наистина в заводския вариант не става чеп за зеле от него. Но с малко преправяне почва да мели ситно - има из нета ръководство как се прави. Но губиш гаранцията. И все пак, макар и ситно, не мели равномерно, както големите мелачки и кафето става за машини с CremaDisc, но не става за класическа машина с профи цедка (без CremaDisc).
Една хубава мелачка винаги си струва инвестицията. Gaggia MDF и Rancilio Rocky са с добра репутация и се намират на добра цена. Сигурно има и други, аз знам само тези двете.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: Slav61   
Дата:   16-12-18 15:09





Публикацията е редактирана (16-12-18 17:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: imitev   
Дата:   16-12-18 16:09


Екобо, ако магазинът не иска да ти върне парите - няма закон по който да ги принудиш да го направят. Специално Технополис няма да ти върнат парите никога.

Вариант Б е да я подмениш за нещо друго, но тя вече е ползвана. Естествено може да се пробва да се почисти добре и да играеш театър с подмяна.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: toc   
Дата:   16-12-18 16:17

Ако е купена от физически магазин може да я върне само ако магазина има такава политика.
Никакъв закон няма, който да ги задължи да я приемат обратно.

Правото на връщане в 14 дневен срок важи само за онлайн покупки.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: sakuraki   
Дата:   16-12-18 16:41

Да това ми казаха и на мен, но дори ми отказаха да ми я сменят с друга стока, до сега се разправях в магазина, но в крайна сметка си купих нова кафе машина (някакъв крупс) и аз доволен и те доволни. Сега ще продам тъпото саеко и ще си взема една кафемелачка с парите. Ако някой си търси saeco poemia с гаранция да ми каже [smilie5]. Благодаря на всички включили се по темата. Имате една кафе от мен ако дойдете в Пазарджик [smilie5]

Сега отивам да смеля малко кафе на мелачката за подправки и ще пия едно кафе.
Ето и едно кортадо да пийнете

https://c1.staticflickr.com/5/4846/32466933638_d38b7e48fe_b.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: rdo   
Дата:   16-12-18 18:26

sakuraki написа:

> Вчера казах на
> жената, че може като за началото
> само мелачка и тя решила да ме
> изненада и взела от технополис
> някакво тъпо делонги за 110лв, ама
> то кафето излиза супер едро дори и
> на най-финната настройка.

Ако си взел KG79 и си я прежалил, може да я отвориш и да регулираш дисковете така че да мели по-ситно. https://www.youtube.com/watch?v=6M7ra7r5tYI

Аз бях с автомат филипс, кафето излизаше като чай. Мислех да го хвърлям, но като му напипах мелачката, стана поносимо.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: chukov   
Дата:   16-12-18 19:13

Аз пердаша на леблебия. Досега не ме е подвела. Винаги един и същ резултат [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: h_bio   
Дата:   16-12-18 21:51

Това е тема за еспресо, а не за кафеджиите. Истинските кафеджии не издевателстваме с кафето по този начин.

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: mmjm   
Дата:   16-12-18 22:21

Бъркаш, темата не е за кафеджиите, а за кафеджийте. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: PhotoBo   
Дата:   16-12-18 23:30

Автор: kjey
Дата: 15-12-18 21:30

Правилото е 25-30мл еспресо при екстракция 20-25 секунди.Това на кафе автомати няма как да стане - те текат като лейки и за 6-7 секунди са напълнили чашата.[smile]

Утре ще засека, но съм сигурен, че чашата ми с двойно кафе се пълни за не по-малко от 25-30сек. с Делонги от преди 5-6 години. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Към кафеджийте
Автор: lamerko   
Дата:   16-12-18 23:50

Дори скапания Филипс в офиса пълни чашата за около 30-на сек...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »