Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Проблем с дрон Dji Phantom 4 Pro+
Автор: radikyokushin   
Дата:   05-12-18 21:08

Ще разкажа съвсем накратко какво ми се случи днес.
Знам, че много от четящите тук са имали подобни премеждия с дроновете си и затова бих бил благодарен на съвети от тях как да постъпя.

Снимам с дрон от 6-7 години. Имал съм 4 дрона, като последните два, които имам и в момента са на Dji.
Единият е Phantom 4, другият (този от инцидента днес) Phantom 4 Pro+.
Лично аз до този момент не бях имал никакъв проблем при работа с дроновете ми. Нооо оказа се никога не е късно за това или както е казва - "Добре дошъл в отбора!"

Случката.
Днес трябваше да снимам корпоративно видео на клиент и тъй като производствената база е изградена от халета с огромни вътрешни пространства, реших да използвам дрона за част от кадрите.
Точно на същия клиент съм правил такова видео преди година-две, като и тогава използвах дрона, затова сега бях спокоен и без колебание реших да го направя отново.
Една батерия отиде в снимки и тъкмо го приземих и реших да го прибирам в кутията и момичето, което ме развеждаше из предприятието ми предложи да направим няколко кадъра и в складовото хале на готовата продукция.
ОК, казвам, слагам нова батерия и отиваме.
Там не бях снимал досега, но се оказва още по-голямо хале. Супер викам си аз и започвам.
5-10 минути снимки и идва ред на кулминацията в този иначе скучен разказ.

Дрона беше в единият край на халето, ние с моя гид в другия и аз решавам да си го прибирам. Както си беше с гъза към мен (дрона не гида) давам десния стик пълен назад и добичето безропотно се подчинява. Разстоянието между мен и там където беше дрона е около 50-60 метра. Видимост - идеална, препядствия - никакви. Върнах леко газта като видях, че приближава и докато се усетя той си дошъл, пускам напълно стика, защото вече виждам, че говедото се движи безрасъдно бързо...
… реакция - никаква, нула, зеро. Панически започвам да движа и двата стика в произволни посоки - питай си... питанката.
Стената на халето зад гърба ми, беше на около 15-тина метра. Само успях да се обърна и да видя как собственият ми дрон, под идеална права линия, с лек устрем напред и с почти максимална скорост, геройски и като истинско камикадзе се опитва да разруши на хората завода.
Последвалото не ми се разказва. Все пак четат и собственици на дронове със слаби сърца.

Но за да не оставям съвсем без финал историята, ще кажа само... че … завода оцеля.
Чудя се обаче, какво щеше да стане, ако бях на място с много хора и някой се беше оказал на пътя на нашия герой... или пък го бях снишил малко преди да го изпратя на тази самоубийствена мисия и аз самият се бях оказал на пътя му?

Сега въпросът ми е как да постъпя? Да се свържа с продавача - Copter.bg и да му разкажа всичко? Или тъй като предугаждам реакцията на хората там (дронът е купуван от тях, но е с изтекла гаранция), да не пиша направо на Dji?
Не знам... ще се радвам на съвети от хора, които вече са отъпкали пътеката.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с дрон Dji Phantom 4 Pro+
Автор: xm_style   
Дата:   05-12-18 21:30

И аз съм с паднал дрон (гаранционен) при меко казано странни обстоятелства. Разбира се без моя вина (иначе нямаше да пиша). От опита ми до сега от Copter.bg не чакай нищо, 0, зеро!
От Dji поне съчувствие (и отстъпка за следващ дрон) получих. [smilie18]
Като цяло ... дано скоро да има още един представител на Dji за България иначе дупе да ни е яко.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с дрон Dji Phantom 4 Pro+
Автор: mkaraveloff   
Дата:   05-12-18 21:46

Жалко, че от толкава време имаш дронове и не ти е ясно :(
Ако си беше казал дилемата с 2 изречения вероятно щях да ти отговоря, сега ако искаш и на папата се жалвай.



Публикацията е редактирана (05-12-18 21:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с дрон Dji Phantom 4 Pro+
Автор: radikyokushin   
Дата:   05-12-18 21:51

Ау, настъпих някой по мазола.

П.П. Разбрах, че трябва да съжалявам, че досега не съм имал проблеми, за да знам как се решават. Яко е, признавам



Публикацията е редактирана (05-12-18 22:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с дрон Dji Phantom 4 Pro+
Автор: pisan60   
Дата:   05-12-18 22:09

Като начало можеш да качиш лога в http://www.phantomhelp.com/LogViewer/Upload/
и да видиш какво се случило.
Ако имаш нужда от помощ - "sar104" от https://phantompilots.com/
може да ти помогне с лога и да те посъветва относно как би могъл да процедираш с DJI.
Най-вероятната причина е, че от P-GPS e минал в ATTI и не е отчел движението назад...


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с дрон Dji Phantom 4 Pro+
Автор: marves   
Дата:   05-12-18 22:21

Крашнал е софтуера от чести прикачвания и разкачвания на GPS сигнали в затвореното помещение - препдоложение.
Естествено с лог-а може да се проследи какво е станало.
Прати лог-а директно на DJI.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с дрон Dji Phantom 4 Pro+
Автор: lamerko   
Дата:   05-12-18 22:57

Не е от ГПС-а. Вероятно някъде наблизо се е задействала някаква машинария, излъчваща силни радио-импулсни и магнитни смущения. Когато си близо до подобни източници, жироскопите и компасите на дрона откачат, при което той се мъчи да компенсира според зададената му логика...

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с дрон Dji Phantom 4 Pro+
Автор: petervassilev   
Дата:   05-12-18 23:30

Бетонобъркачките, например, са известен силен източник на радиочестотни смущения. Както и други машини в индустриални обекти.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с дрон Dji Phantom 4 Pro+
Автор: bobihot   
Дата:   05-12-18 23:36

Да- възможно е и от смущения от импулсно управляваните ел двигатели. Имахме такъв случай- опънахме кабели за комуникация почивните дни и всичко работеше. В понеделник като пуснали поточните линии- няма никой по комуникацията...
Хем по жици. Някъде имат и радиоуправляеми рампи, кранове, колички- може и да ви е съвпаднала честотата?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с дрон Dji Phantom 4 Pro+
Автор: Imaginarium   
Дата:   06-12-18 00:28

Понеже и на мен ми се наложи да се занимавам с ремонт на дронове поради подобно обстоятелства, ето го моя съвет.
Първо се свържи с DJI и подробно опиши ситуацията, както тук.
След като ти прегледа логовете, ще решат дали ще ти уважат гаранцията, но доколкото знам, не се правят на ударени, когато логовете докажат , че грешката не е пилотска.
Но, те съветвам, да не караш дрона до изясняване на ситуацията, за да си спестиш теории и предположения от страна на разни служители.
Copter-ите са малко серт, както са и повечето български вносители.
Съветвам те да се свържеш първо с dji защото наскоро ми се наложи да ползвам гаранция на gopro , която те самите ми уваиха само след няколко мминути разговор, а от българския представител ми отказаха след месец чакане и "преглеждане" на проблема.
Стискам палци за благополучен край :) OSU :)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с дрон Dji Phantom 4 Pro+
Автор: Lokosf   
Дата:   06-12-18 04:14

в тая тема може ли да се оплача от две умрели батерии за фантом 4

зимата ги оставям на стенбай режим на хъба , наскоро ми се наложи едно снимане зареждам и ... хоп едната умряла, умряла и една клетка от там софтуера казва, батерията е за в коша [smilie22]

това ми е втора батерия с умряла клетка, никъде не правят ремонт на тия батерии за жалост

сега остава вариант аз да ги разрежа и от две да направя една , ако стане, приемам съвети дали софтуера нещо ще ревне докато режа единична клетка и я запоявам?

батериите са на 25 другата на 50 цикъла

коптера дават гаранция 6 месеца на батериите, затова и зимата не купувам, нищо че има черен петък

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с дрон Dji Phantom 4 Pro+
Автор: radikyokushin   
Дата:   06-12-18 08:16

Благодаря на всички за съветите!
Ще ги послушам и като ми отговорят от Dji ще пиша.

Иначе там където се случи инцидента, както съм писал беше в склада, машини нямаше никакви.
Освен това когато е в близост до силни електромагнитни полета, дрона винаги предупреждава за това. Сега такова предупреждение нямаше, дори там където бяха машините.
Което всъщност може би е странното в случая.

С батерии до сега не съм имал такива проблеми, слава Богу. Или пък трябва да съжалявам [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с дрон Dji Phantom 4 Pro+
Автор: IVO70   
Дата:   06-12-18 09:52

Качете лога тук:https://airdata.com/features#tab-panel-0 да видим кво се е случило.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с дрон Dji Phantom 4 Pro+
Автор: radikyokushin   
Дата:   06-12-18 10:47

http://www.phantomhelp.com/LogViewer/7NCS4GKD2Y5H3544OVTW/

[smilie10]


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с дрон Dji Phantom 4 Pro+
Автор: marves   
Дата:   06-12-18 10:52

Както и предположих, счупил е кода заради загуба на GPS сигнал, като преди това те е алармирало и за други проблеми... за мен си е чист софтуерен проблем, пращай на DJI [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с дрон Dji Phantom 4 Pro+
Автор: IVO70   
Дата:   06-12-18 11:00

Добре че не сте го пратили да се прибере до точка на излитане, че като видях къде я дава...[smilie11] [smile] Към края дори и височината е омотал гадината.[smile]



Публикацията е редактирана (06-12-18 11:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с дрон Dji Phantom 4 Pro+
Автор: lamerko   
Дата:   06-12-18 11:31

В затворено помещение няма ГПС сигнал - от лога се вижда ясно. Това не е пречка за летене, но някои функции са ограничени, като например RTH. В лога ясно излиза, че компасите са извън от строя, а това което липсва като информация е статуса на жироскопите. Най-вероянто и те са излезни от строя, с което губиш напълно контрола над дрона. Просто моето мнение се затвърждава - силно електромагнитно (най-вероятно и импусно-менкащо) излъчване...

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с дрон Dji Phantom 4 Pro+
Автор: marves   
Дата:   06-12-18 11:35

Интересно е защо не го е предупредило дистанционното... при толкова неработещи устройства дори трябваше да му забрани да лети.
Иначе по лог-а си личи, че GPS сигнал е имало и е изгубен точно предсмъртно

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с дрон Dji Phantom 4 Pro+
Автор: lamerko   
Дата:   06-12-18 11:38

marves: къде го гледаш? Не гледай последната колона, а третата (GPS) - от самото начало до края е "0satellites". И наистина, в закрити помещения аз никога не съм имал покритие :)

За предупрежеденията - според мен са излизали а екрана, щом са отбелязани в последната колона като текстово описание...

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с дрон Dji Phantom 4 Pro+
Автор: radikyokushin   
Дата:   06-12-18 11:44

Странното е, че при първоначалното включване, но това не е в този log файл, а при предишния полет ми поиска да калибрирам компаса. Направих го и след това нито веднъж на дисплея не ме предупреди за проблем с компаса, както и за засечено силно електромагнитно поле в близост.
При наличието на толкова много машини в първото производствено халe и при положение, че такова предупреждение понякога ми е излизало и на места, на които лично аз не мога да установя нищо в близост, което да го излъчва, това е меко казано странно.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с дрон Dji Phantom 4 Pro+
Автор: asahi   
Дата:   07-12-18 11:13

Наличието на машини все още не означава смущаващо електромагнитно поле (EMI). Може да са "тихи", може да не излъчват в момента, може дронът да е далеч от тях. Обратното - неналичето на машини все още не означава, че няма големи смущения.

Затова първо се прави обследване. Минималното е да минеш под трасето с телефона и с приложение от типа на GPS test в режим компас да провериш за по-мощни полета.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с дрон Dji Phantom 4 Pro+
Автор: lamerko   
Дата:   07-12-18 11:29

asahi: виж лога - ГПС-ите буквално ги няма. От самото начало. И вероятно не само те - повечето датчици са извън строя, а за това има някаква някаква причина.

Сега в последния си пост radikyokushin пише, че в предното помещение му се наложило да прави калибрация. Но калибрация в никакъв случай не бива да се прави ако има много метални структури или магнитни излъчвания - просто е непредвидимо какъв ще е резултата, ако дрона излезе извън зоната на смущенията...

ПП: "ГПС-ите" - да се четат "компасите"... не съм си изпил кафето :)



Публикацията е редактирана (07-12-18 11:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с дрон Dji Phantom 4 Pro+
Автор: asahi   
Дата:   07-12-18 11:33

Няма да гледам лога и не се интересувам дали има GPS видимост под покрив. Не бих разчитал на него.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с дрон Dji Phantom 4 Pro+
Автор: lamerko   
Дата:   07-12-18 11:38

Лека редакция на поста ми - чети го като "компаси". Естествено, че ГПС-ите няма да имат покритие вътре :)

И все пак погледни лога - интересен е.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с дрон Dji Phantom 4 Pro+
Автор: asahi   
Дата:   07-12-18 11:51

Прашки за дронове

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с дрон Dji Phantom 4 Pro+
Автор: petervassilev   
Дата:   07-12-18 16:13

Заради преобладаващата метална конструкция, промишлените халета са като Фарадееви кафези за полезните външни сигнали.

Задачата е била доста рискована, необходимостта от калибриране на компаса е предупреждение за проблеми в тези екранирани пространства (или в самия дрон).

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с дрон Dji Phantom 4 Pro+
Автор: radikyokushin   
Дата:   08-12-18 11:13

Опитвам се през профила ми в Dji да изпратя Log файла от полета, но стигам единствено до една форма за попълване за изпращане на самия дрон и то в сервиз в Холандия.
Нещо не мога да се ориентирам дали мога да изпратя само файла, първо да погледнат него и тогава ако се налага да изпратя и дрона.

https://repair.dji.com/repair/index




Публикацията е редактирана (08-12-18 11:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с дрон Dji Phantom 4 Pro+
Автор: asahi   
Дата:   08-12-18 19:28

Това е сервиз. Ако искаш да ти сервизират дрона - пращай го. Ако искаш да се консултираш с някого цъкай на e-mail , опиши си случката и прати лога като атачмънт.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с дрон Dji Phantom 4 Pro+
Автор: radikyokushin   
Дата:   08-12-18 22:24

Да, това с мейла го направих още вчера, но там не можах да прикача Log-а.
Изпратих им линк от тук
Да видим какво ще отговорят.
Междувременно имам отговор от phantompilots
https://photo-forum.net/i/2192443




Публикацията е редактирана (08-12-18 22:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с дрон Dji Phantom 4 Pro+
Автор: pisan60   
Дата:   09-12-18 15:09

За съжаление "sar104" го е обяснил точно - в ATTI дрона "coast"-ва - тоест не отчита движението (моушън-а). DJI най-вероятно ще го пишат пилотска грешка...

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с дрон Dji Phantom 4 Pro+
Автор: radikyokushin   
Дата:   11-12-18 15:35

Днес дойде отговора от Dji. Накратко искат да им изпратя дрона за по-нататъшна проверка.

Чудя се, не мога ли да го изпратя до представителите им в България, да го проверят те, пък ако се налага да си го пращат до Германия или Холандия, или където там?

Ето го писмото -


"Dear Radi

thank you for contacting the DJI technical support team.

I am very sorry to hear about the problem you are having with your DJI product. After checking all given information, I regret to say, that I cannot suggest any further trouble shooting steps.

Sadly I must suggest to send your unit in to our service center for further investigation / repair.

Our technicians will check your device very closely and determine the exact work that needs to be done.
Should this evaluation show, that you would need to pay for the repair yourself, then you would receive a quotation beforehand automatically via Email.

To make the process easier and more convenient, we created an Online Repair Request system for you. After filling out the online form you will receive a case number and can print out the needed repair form right away. This system is built up very easy and the whole process should take you no longer than 5-10 minutes.
When filling out the form, please choose to analyze the flight log data.

To get started with your online repair request click: HERE

If you are eligible for a shipping label (as DJI Care customer or the same), you will receive this automatically. If not, please send your package to the indicated address. You can choose any courier service you prefer.

After your product has been booked in at the service center, you can check on the case status: HERE
For this you will need the case number you received from the online system. (This starts with CAS-****)

If you do encounter any issues with our online system, please do let me know. I will try my best to assist you.


Should you have any other questions, please do not hesitate to let me know.
I´ll do my best to assist you.


I wish you a very nice day and all the best!"


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с дрон Dji Phantom 4 Pro+
Автор: pisan60   
Дата:   11-12-18 15:43

При всички положения за да се сервизира, ще трябва да се изпрати, къде - това е твой избор. Аз бих го изпратил до DJI, но не бих разчитал да се мине без заплащане. Не знам дали не държат те да си му направят диагностика/разследване/проверка, а не представителите им. Ако го изпратиш до copter.bg може да получиш отговор, че не могат да го сервизират и да трябва да се изпрати до Германия/Холандия.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »