Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Питане за некоректен работодател.
Автор: s_gaitandjiev   
Дата:   08-11-18 08:23

Здравейте,
Работя като фотограф за онлайн магазин от няколко месеца. Работодателя се оказа доста некоректен в няколко отношения. На трудов договор съм и работя от 9-18. Въпроса е че работя изцяло с моя техника като шефа е предоставил само палатка и 2 софтбокса. Та може ли работодателя да ме кара да работя с моя лична техника като съм на договор и на пълен работен ден а не фриланс и тн.?

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за некоректен работодател.
Автор: Synthy   
Дата:   08-11-18 08:29

Може разбира се. Това е въпрос на договорка между вас двамата.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за некоректен работодател.
Автор: Ivodam   
Дата:   08-11-18 08:36

s_gaitandjiev написа:

> Здравейте,
> Работя като фотограф за онлайн
> магазин от няколко месеца.
> Работодателя се оказа доста
> некоректен в няколко отношения. На
> трудов договор съм и работя от 9-18.
> Въпроса е че работя изцяло с моя
> техника като шефа е предоставил
> само палатка и 2 софтбокса. Та може
> ли работодателя да ме кара да
> работя с моя лична техника като
> съм на договор и на пълен работен
> ден а не фриланс и тн.?


Не, не може. Вие не сте съдружници, а ти си наемен работник.
Ял съм го това дърво - мениджър логистика съм, ама като разбраха преди време във фирмата, че имам хоби фотография - а, Иво, я си донеси утре апарата и статива да щракнеме тука едно-две неща за една брошура. Вързах се няколко пъти, след което ги уведомих шефовете, че във връзка с покупка на кола съм си продал техниката, но мога да намеря на добри цени техника за фирмата. Да видиш как за нула време се бръкнаха и се реши въпросът.

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за некоректен работодател.
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   08-11-18 09:05

Е няма нужда да се купува нова техника, твоята така или иначе я има, просто искай допълнително пари за амортизация, току виж си си я изплатил след известно време.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за некоректен работодател.
Автор: lamerko   
Дата:   08-11-18 10:38

Може - най-често използвания вариант с техника на служител е "собствен автомобил" - естествено всичко трябва да е договорено с амортизациите и начисленията. Дефакто работодатела наема техниката...

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за некоректен работодател.
Автор: s_gaitandjiev   
Дата:   08-11-18 10:39

В трудовия ми договор никъде не е спомената техника.

lamerko написа:

> Може - най-често използвания
> вариант с техника на служител е
> "собствен автомобил" - естествено
> всичко трябва да е договорено с
> амортизациите и начисленията.
> Дефакто работодатела наема
> техниката...

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за некоректен работодател.
Автор: Ivodam   
Дата:   08-11-18 10:44

s_gaitandjiev написа:

> В трудовия ми договор никъде не е
> спомената техника.
>
> lamerko написа:
>
> > Може - най-често използвания
> > вариант с техника на служител е
> > "собствен автомобил" - естествено
> > всичко трябва да е договорено с
> > амортизациите и начисленията.
> > Дефакто работодатела наема
> > техниката...

В такъв случай се сключва отделен договор за наем на техниката - аз съм имал такъв договор преди време точно за автомобил, както е даден пример по-горе.

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за некоректен работодател.
Автор: dekov   
Дата:   08-11-18 11:17

Какво от това което пише в трудовия договор, "некоректния" работодател не спазва ?


Отговори на това съобщение
 Re: Питане за некоректен работодател.
Автор: s_gaitandjiev   
Дата:   08-11-18 11:33

Добавя постоянно допълнителни задължения без да ми вдига заплатата. От само снимане и обработка на снимките вече ме е набутал да правя банери и реклами а в последно време и 360 градусови панорами на продуктите. Като всичко това не беше коментирано с мен на интервюто. И в края на месеца заплатата ми е по-ниска с поне 200лв от тази на складовите работници.dekov написа:

> Какво от това което пише в
> трудовия договор, "некоректния"
> работодател не спазва ?
>

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за некоректен работодател.
Автор: Ivodam   
Дата:   08-11-18 11:42

s_gaitandjiev написа:

> Добавя постоянно допълнителни
> задължения без да ми вдига
> заплатата. От само снимане и
> обработка на снимките вече ме е
> набутал да правя банери и реклами
> а в последно време и 360 градусови
> панорами на продуктите. Като
> всичко това не беше коментирано с
> мен на интервюто. И в края на
> месеца заплатата ми е по-ниска с
> поне 200лв от тази на складовите
> работници.dekov написа:
>
> > Какво от това което пише в
> > трудовия договор, "некоректния"
> > работодател не спазва ?
> >


Дай да разграничим нещата - в рамките на работното време работодателят може да ти поставя задачи каквито счете за необходимо, за да ти уплътнява работното време. Няма как всичко да е описано в трудовия договор. Но няма право да те насилва да носиш от къщи своя техника, тоест основен материален фонд, с който да си извършваш трудовите задължения. За това можеш да му кажеш много здраве, или по-завоалирано - казах ти вариант по-горе - трябват ти пари и си продаваш техниката, или в прав текст.


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за некоректен работодател.
Автор: imitev   
Дата:   08-11-18 11:44


Не мога да разбера - като не те кефи нещо му кажи или смени работата.

Сега поне безработицата е ниска и работа има колкото искаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за некоректен работодател.
Автор: lamerko   
Дата:   08-11-18 12:16

Ivodam: само задачи, които са в съотвествие с длъжностната характеристика (трябва да има и такъв документ към договора за работа).

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за некоректен работодател.
Автор: asahi   
Дата:   08-11-18 12:55

Най лесно е да се разшири една длъжностна х-ка и да се подпише анекс към трудовия договор.

Според мен нещата трябва да се уговорят с работодателя, да се стигне до взаимно приемливи решения и ако двете страни искат в договора си могат да запишат всички дреболийки, за които смятат, че си заслужава писането. Също така работодателят може да даде допълнителни стимули на работника да ползва своя техника или недоговорени умения. Стимулите могат да бъдат пари, услуги, доп. отпуск или освобождаване от работа, могат да бъдат и морални.

С две думи - говорете си. Ако не се разбирате - разделете се.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за некоректен работодател.
Автор: Ivodam   
Дата:   08-11-18 13:03

lamerko написа:

> Ivodam: само задачи, които са в
> съотвествие с длъжностната
> характеристика (трябва да има и
> такъв документ към договора за
> работа).

E да, много ясно, че не може да го прати в склада да товари палета, ако не е зает с друго в момента :)

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за некоректен работодател.
Автор: s_gaitandjiev   
Дата:   08-11-18 13:04

Всъщност шефа на склада се опита да ме накара да работя в склада като нямам работа, но получи тотален отказ

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за некоректен работодател.
Автор: imitev   
Дата:   08-11-18 13:25


И още нещо - ако смяташ че склададжийската професия е по-платена/привлекателна за теб - смени си длъжността.

Освен това длъжностните характеристики са така написани, че на практика работникът може да върши всичко, което поискат от него в работно време. Така, че 99% съм сигурен, може да го пратят да товари палети без никакъв проблем и това ще е записано в договора, подписан без да бъде четен от работника.

Както и от работникът зависи дали и колко ще използва лично имущество за служебни нужди. Много ясно, че има безочливи работодатели, но в крайна сметка си слагаш на кантара предимствата и недостатъците на позицията и даваш газ.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за некоректен работодател.
Автор: ZENON   
Дата:   08-11-18 14:53

Болнични до откат и ДГД.
Не се научИха тъпаците "бизнесмени".

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за некоректен работодател.
Автор: MikeDimit   
Дата:   08-11-18 15:02

Кокетна работа.[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за некоректен работодател.
Автор: Ivodam   
Дата:   08-11-18 15:07

s_gaitandjiev написа:

> Всъщност шефа на склада се опита
> да ме накара да работя в склада
> като нямам работа, но получи
> тотален отказ


Хах, тия са верно некои поредни смешници, по-добре верно се ориентирай ако трябва, докато не си почнал там да привикваш и да пускаш корени.

Иначе виж сега, мен посмъртно никой не може да ме накара да преместя и едно кашонче, ако не искам. Но при нас взаимоотношенията са такива, че често слизам в склада за едно или друго, приказвам си със складовите работници, повечето ги знам по име, като дойде нещо ново ми се обаждат да сляза заедно да го дегустираме. През годините сме се разправяли с какви ли не простотии. И ако ми се обади началникът на склада и ми каже, че трябва да натоварим нещо, не пале, и цял камион ше натоварим. Друг въпрос е, че не вярвам някога да го направи, ама знае ли човек.
Та всичко е лично, както казваше Майкъл Корлеоне.

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за некоректен работодател.
Автор: asahi   
Дата:   11-11-18 20:02

По чл. 120 ал.1 таботодателят може да те прати временно "на бригада" до 45 дни годишно.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за некоректен работодател.
Автор: 37th_frame   
Дата:   11-11-18 20:30

Ще те мачкат точно толкова, колкото им позволиш. Ти трябва да си отстояваш правата, никой няма да го направи вместо теб.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за некоректен работодател.
Автор: deerstalker   
Дата:   11-11-18 20:35

Не се безпокой, това е често срещана практика в РБ. Радвай се, че не са те пратили да снимаш някое партийно събрание в 11 часа по среднощ, или да береш грозде за вино на директора.
В наше време то и преди беше така - отидеш ли да работиш за някой гащник - каквито са повечето частници - единствено да се вие срещу луната - друго или напускане не оправя. Държавата е такава



Публикацията е редактирана (11-11-18 20:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за некоректен работодател.
Автор: fotorafi   
Дата:   12-11-18 14:32

Като чета и слушам какво става, стигам до убеждението, че повечето български чорбаджии са алчни, нагли и цинични. В момента повечето собственици на български вестници са решили на щатните си фотографи да не плащат авторско право за публикуваните им снимки в печатните издания. И фотографите приемат този без законов акт, защото им се казва:Ако не ви харесва, напускайте.
В епохата на прехода уважавам и си спомням с добро само един чорбаджия. Собственикът на МТЛ, ФК Левски" и вестниците "Стандарт" и "7 дни спорт". Известно време, докато купят техника се налагаше да снимам във вестника с моя апаратура. И всеки месец получавах за това допълнително + 10%. На всяка Коледа и Великден получавахме по една брутна заплата, бонус. А беше комунист, но с истинско капиталистическо, бизнесменско мислене
Голям човек, лека му пръст на Бладимир Грашнов, голям левскар.
Прибери си техниката, колега и шут по задника на чорбаджията. Лошото е, че веднага ще намери някой глупак и да му работи без пари

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за некоректен работодател.
Автор: deerstalker   
Дата:   12-11-18 15:39

ФОТОРАФИ е напълно прав и е написал истината.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за некоректен работодател.
Автор: victory13   
Дата:   12-11-18 15:45

БГ чорбаджиите ги знаем... кога ще свършат глупаците обаче /явно тук коментиращите не са от тях.../ [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за некоректен работодател.
Автор: codcdbp   
Дата:   12-11-18 19:27

Всеки около мен, който е работил с Грашнов, лоша дума не е казал.
Лека му пръст на човека.

А колкото до работодателя - Предизвестие и чао.
Да се научат, че с такива тарикатлъци, бизнес не се прави.
А подобни простотии подкопават реномето на фотографския бранш като цяло.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »