Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10     всички  напред  последна
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: hotsnail   
Дата:   29-10-18 13:01

uri64 написа:

> Абе нека си вземе Сони-то. Така
> освен всичко останало ще направи
> двама-трима човека от форума
> неизказано щастливи. Дори и само
> за това си струва. [smilie5]
>


Глупости!

Да си вземе каквото му харесва. Да иде да си ги види. Да си реши какви обективи ще купува . Да си помисли как ще се развива като фотограф и т.н.

Ако е човек с опит, който търси стабилна система и осъзнава избора си, защо да не вземе фуджи?

Просто трябва да е осъзнат избор, а не фенбойски щуротии като тия по-долу

"Fuji имат в пъти по-добри обективи, AF и на двата е горе-долу еднакъв, но разликата е, че с Fuji можеш да си настроиш AF по свой избор." - няма и грам истина в това. Нито Аф на Фуджи е по-добър нито имат пове§е опции за обективи, нито фуджи предлага повече опции за АФ......Не е в това разликата......


"Кавал съм го и преди - отидох до еди кой си магазин да си купя Сони, и се прибрах вкъщи с Фуджи."


Има някои много добри мнения между другото. Например Сомбон и silvesar и menigiki

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: silvesar   
Дата:   29-10-18 13:12

Това което търся в дадено тяло е да може да държи на високо исо. Преди време взех от приятел А6500
и закачих моят 28mm f2 и ето какво се получи директен jpeg.
https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-10/1540811407_DSC06813.jpg



Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: farushko   
Дата:   29-10-18 13:27

Аз само ще вметна, че автофокуса на X-T3 e по-добре от А6500. За обективи няма да споря, не съм запознат с кроп обективите за Сони. На високо ИСО резултатите са абсолютно еднакви според мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: uri64   
Дата:   29-10-18 13:32

> Просто трябва да е осъзнат избор, а
> не фенбойски щуротии

Няма как да не се съгласи човек с това
Просто тук във форума при всеки спор за каквото и да е, в един момент спорещите страни (всички!) изпушват и започват едни бомбастични изказвания [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: dtangelov   
Дата:   29-10-18 14:48

За съжаление и тази тема прераства в безмислен спор.

Няма да повтарям написаното в поста ми по рано, но от моя скромен опит при тестването и на двете системи преди около 9 месеца, мога да дам следните препоръки (не ангажирам никой да се съобразява с тях).

На всеки на когото фокуса по око е от жизнена важност, задължително и само Сони. На когото видеото е приоритет също.

На когото цветовете и удобството при работа е приоритет, лично аз бих препоръчал Фужи.

Автофокуса, следящия фокус и исото и на двата модела са на едно ниво.

Обективи има и за двата, но като качество обективите на Фужи са на друго ниво.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: George_Todoroff   
Дата:   29-10-18 19:08

Всеки път много се забавлявам на теми, в които hotsnail се изказва крайно... [smitten]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: hotsnail   
Дата:   29-10-18 19:35

George_Todoroff написа:
> Всеки път много се забавлявам на
> теми, в които hotsnail се изказва
> крайно... [smitten]


абе остави се. Гледам да е политически коректна провокация....с умерен успех.....


Сега сериозно. За мен голям аргумент за Сонитата са Сигма обективите за кроп и зумовете на Сони. Заедно направиха добра кроп система.

Сигма избухнаха с 1.4 обективи - 16, 30 и сега 55 на под 1000 лева. А преди това за по 200-300 лева изкараха 19, 30 и 60мм. Сони имат супер малкия 16-50 - крив или мек или каквото искаш, но снима и е супер дребен. 16-70 е сравнително хубав за зум - не е сравним с твърд, но е достатъчно използваем. Сега вкараха един 18-135, който ми се вижда идеален компромис между диапазон и размери - всъщност е направо невероятно колко е малък. Сони преди време изкараха 10-18/4 който на широкото е много удобен и лек....Та в общи линии това осмисля системата.

Разбира се има и Сонешки твърди като 50/1.8, който е евтини удобен и със собствена стабилизация, има и 35/1.8 и 24/1.8 от Сони които са много хубави, не винаги на приятни цени....ама то при конкуренцията почти всичко е на неприятни цени.....Някои от фул фрейм стъклата на Сони са доста компактни и не толкова скъпи и доста атрактивни за кроп 85/1.8, 28/2, 55/1.8 са с размери подобни на кроп обктиви.

За теле обективи Сони фул фреймските стъкла са полезни тамкелепир от кроп формата голям няма. 55-210 е малък и лек, но ако идеш на бленда 4 и 70-200/4 си работи супер на А6300, 70-400 и 70-300 също.

Та не знам къде е предимството на Фуджи. Никой не каза поне един пример за по-хубав фуджи обектив извън този който посочих аз....хайде аз ще кажа още един че инак ще писнат фуджи феновете - хем нямат аргументи, хем се пънат....то е като мач на една врата.

Та 18-55 китовия на Фуджи е много добър баланс на качество с цена. Извън него имат 16-50 който е зле като качество, но не е малък като Сонешкия. Има ти 16-55/2.8 Фуджи, но това надхвърля размера на използваем китак за мен (както и 24-70 за фул фрейм) - със сходен успех може д аползваш на Сонито си Сигма 18-35/1.8 и ще имаш 1 и 1/3 стопа повече светлина от Фуджито....Така де за Сони има повече опции...факт какво да правим..


За кроп на мен поне са много инересни и Канон. Нямат толкова големи претенции като Сони и Фуджи, но май са доста добре работещи фотоапарати. Просто още една идея да вкарам. Канон нямат много обективи и бъдещето на кроп системата им сега май е малко под въпрос.



Публикацията е редактирана (29-10-18 19:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: George_Todoroff   
Дата:   29-10-18 19:56

Добре де, ама аз като ползвател и на Фуджи мога да кажа, че каквото съм пипнал от обективите им е меко казано супер. hotsnail - като казваш политически коректно е добре да говорим само за нейтив обективи. Сигмите (арт) са светли и остри, ама нямат микроконтраст и имат пластмасово изображение. Няма го рисунъкът, който придава характер, съжалявам. Говоря от опит. Имал съм снимал съм, разкарал съм. Това е! Твърдите обективи на Фуджи просто са без компромис и аналог и имат точно тоя характер, който масово липсва на новите обективи. Не случайно правят скъпи кино обективи и обективи за среден формат не само за тяхната система. 16, 23 и двете версии, 35 и двете версии, 56, 90, 50-140 съм пробвал и ползвам - превъзходни стъкла. И някой ще каже скъпи са - ами не, не са. Щом Сигмите са на тия пари, значи са си тамън като цени и то за качество на изображението в небето. Когато го вземеш и снимаш и видиш резултата става ясно защо е такава цената. И за да не си помислите, че съм фенбой - снимам и с Никон, вече старичък (D800e), но чудесен и със D обективи, точно защото имат характер, а не са пластмасови и с пластмасови изображения. Няма какво да се лъжем - евтин и читав обектив е близко до невъзможното. За други third party производители нямам какво да кажа. И samyang съм пробвал, ами т***к са си, компромис от всякъде. Остротата не е всичко в един обектив, хора. Как рисуват и как изображението не изглежда после плоско точно заради микроконтраста са монго по-важни и изтриват стерилната острота, която е критерии сякаш за качество в последните години...

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: farushko   
Дата:   29-10-18 20:09

Който и от двата апарата да вземе, няма да сбърка особенно. Наистина най-добре е да се изпробват на живо.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: hotsnail   
Дата:   29-10-18 20:14

Съгласен съм. В един момент човек започва да цени някои други параметри освен резолюцията в ъглите!

В това отношение сони не са пускали обективи за кроп от висок клас с изключение на 24/1.8. 35 и 50 са приятни, но не са в този клас. 55/1.8 е може би единствения с размер подходящ за кропка и висок клас оптика.

Сигма не мога да ги зачеркна като марка особено след като ползвам някои от Арт обективите им и ги намирам за доста добри. Имат си всичко и контраст дори. Ползвам на фул фрейм 24, 35 и 135, доволен съм меко казано. Сега 24-ката я смених със Сони и мога да кажа, че е в това чисто художествено отношение, Сони са минали на друго ниво. Поне сред фул фрейм стъклата 85-цата им на 1.4 и 24-ката са много приятни. Стъклата са специални, блендите са специални, разчетени са за 100МП сензори на фул фрейм и нещата са много впечатляващи.

А евтините сигми в голям процент от случаите ще свършат работа на някой дето се учи. За не гляма сума имаш обектив с Аф, който вади доста неукоримо изображение. Може би няма контраст на висок клас обектив над 1000 лева и това е разбираемо....

Та зависи човека какво иска и колко възнамерява да похарчи. Пак опираме до осмислянето на нуждите и възможностите....Тука е важно да кажем, че ако човек знае какво иска да снима един или два твърди обектива стигат.


Сега бих се спрял на 24 и 85мм например (16мм и 56мм на кроп)...ама преди година бях фен на 35мм и нещо малко по-дълго от 85 (24мм и 85мм на кроп)....



Публикацията е редактирана (29-10-18 20:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: chacho2112   
Дата:   29-10-18 22:36

Забелязвам, че много рядко тук се споменават обективите от серията Touit на Zeiss (вероятно доста малко хора имат пряк опит с тях), като те са разработени специално за кроп тела. Аз притежавам 2 броя от тази серия 12/2,8 и 32/1,8 и по мое мнение те са наистина страхотни стъкла. Имал съм и Sigma 30/1,4 за Sony E, но Zeiss Touit 32/1,8 според мен е просто друг клас - и като миктоконтраст, и като качество на изработка, и характер на изображението (че дори размера му е наполовина). В случая те се произвеждат и за двете системи, но за мен лично едно от важните предимствата на Сони е, че има опция за много добри и евтини обективи, като например Sigma 60/2,8 (нов за 400лв). Същото важи и при телата, където Sony A6000 след толкова години все още няма аналог като съотношение цена/качество при никоя от останалите марки, същото е и при аксесоарите.
Аз не бих си купувал A6500 точно в този момент, понеже май се очаква скоро Sony да пуснат доста по-яка нова кропка, докато в същото време A6300 не му отстъпва особено и излиза на около 1100лв в базара.



Публикацията е редактирана (29-10-18 22:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: nyamago   
Дата:   30-10-18 02:05

Когато разговорът стигне до "рисунък" и "характер" на обективи, или за "пластмасово изображение" - става ясно, че сме безпристрастно рационални и научни, сравняваме прецизно измерени характеристики и място за спор няма.

Долу религията, да живее нАуката! [cool]
[beer]


П.с. това беше малка шега в полунощ, не скачайте на бой. Аз самият - уж човек на науката - често харесвам технически изделия по неизмерими показатели и 'по чувство'. Само - когато си признаем, че сме субективни, да даваме право и на други субективни субекти на субективно мнение - нито тяхното, нито нашето е 'по-вярно'.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: novakat   
Дата:   30-10-18 09:07

Вчера си говорих с един приятел който ми вкара голяма муха в главата като ме навива да си взема Sony A7ii.
И вече тотално с сбърках [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: kvakioh   
Дата:   30-10-18 09:15

A7II и 3000лв със обектив са малко... но не невъзможно. Има шанс.
Аз лично в случая съм за Pro-2 18-55 и нещо каквото остане.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: hotsnail   
Дата:   30-10-18 13:27

Ами аз съм имал А7м2 и А6300 едновремено и ще си позволя малко коментар по темата.

Ам72 има по-добра картинка. Видимо е по-качествена като гледаш на монитора. Повече детайли ще виидш. Малко повече възможности за корекции ако не си на исо 100. А6300 и А6500 на исо 100 са почти като фул фреймите за динамичен обхват. Сони са направили някакво чудо на базово исо с тия две камери и дори А6000. Шума е малко по-нисък и примерно исо 6400 ще ти е по-приемливо.

А6300 и А6500 са много по-бързи и Аф е на съвсем друго ниво. Има следящ фокус върху очите. Това дето ти обясняват как фуджи били близко е мижи да те лъжем. А6300 е звяр на АФ. По бързо фокусира на моменти от колкто човек може да осъзнае, какво се случва. За гаймъри може да е различно не знам. Когато снимаш пеликан летящ над езеро например е нещо невероятно. Аз първия път като го видях в действие със 70-200/4 и направо ми падна ченето - спрях да снимам и размишлявах известно време.

Кропките са по-леки и то много по-леки. От една страна камерата е по-лека, но и обективите са кажи речи двойно по-леки. Отделно има хипер зумове като 18-105 и 18-135, които не са лоши и са супер леки. Примерно за екскурзия с кроп можеш да вземеш 10-18, 18-105 и 24/1.8 или 30/1.4. Това заедно с камерата ще е около килограм и 200. С лек статив можеш да си под 2 килограма всичко! Ако ще я ползваш тая камера за екскурзии може да е важно.

Фул фрейма тежи, но и резултатите са по-яки и понякога си заслужава. Аз харесвам 1.4 обективите като 24, 35, 85. Дават ти възможност да снимаш на слаба светлина, можеш да използваш дефокуса за да намалиш шума в снимката т.е. да няма толкова детайл във фона. За пейзажи резолюцията на фул фрейма дори със сходен брой пиксели е по-добра - по-остри и детайлни са снимките.

С фул фреймите и разните ръчни обективи по-добре се погаждат.

Ама с фул фрейм е трудно да направиш лека система изисква средства и мислене. С малко невнимание и чантата ти сатава 10-15 килограма. Наскоро мъкнах 11кг чанта по 12 часа на ден на гръб, хем исках да е сравнително леко.......от друга страна безплатен фитнес....

Ако те интересува може да раздуем какви са опциите според цели и бюджет. Много варианти са. За А7-ците има стотици да не кажа хиляди обективи. Там лимита от 28 обектива ан Фуджи не важи. Влизаш в една съвсем друга вселена. Това не виаги е хубаво, но може да емнгоо интересно.

В базара има и А7р2 за 2500 лева. Р2 е прекрасна камера за пейзажи и портрети и видео. За спорт АФ и не е на нивото на А6300 и по-новите камери. Съществено по-добра камера като качество на снимките до към 9-10 хиляди лева в момента не можеш да купиш - Д850 и А7р3 са може би малко по-добри но не е колосална разликата.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: hotsnail   
Дата:   30-10-18 13:53

Може ли, няколко въпроса, за да даваме по смислени идеи?

На какво ниво сте? Какъв опти имате до сега с фотографията?

Какво ще го правите тоя апарат? Снимки на семейство, колеги и екскурзии ли е целта? Сватби, събития или студийни снимки за сега обмисляте ли?

Мислите ли да отделяте време на фотографията? Курсове? Семинари?

Арт снимки искате ли да правите? Мислите ли да ходите по баирите със тежък статив и апарата през ноща за да хванете изгрева? Кисне ли Ви се в блата да снимате пилета?

Ако не ги знаете тия неща най-добре вземете нещо сравнително евтино и работещо с идеята да видите на къде ще тръгне тая фотографската работа. Пък ако тръгне ще му мислите по-сериозно. А6300 втора ръка и два или три обектива от по-евтините и сносни може би са добро начало и да с еопитате до около 2000-2500 да държите бюджета....

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: Ivodam   
Дата:   03-11-18 18:35

farushko написа:

> hotsnail - от всичко което си изброил,
> аз приемам за сериозен аргумент в
> полза на Сони единствено размера
> на камерата, за сметка на доста
> грозноватия и вид и по-кофти
> изработка. И леко калпавата
> стабилизация, която също е плюс за
> Сонито. Другите ти размишления по
> темата са доста спорни и леко
> смехотворни.
>
> "Тука има 10-20 човека, който са си
> надмогнали на масрафа, взели са
> съзнателно решение да ограничат
> фотографските си амбиции и са си
> взели фуджи," - а това е едно от
> най-тъпите неща, които си писал, а
> от теб доста глупости за излезли в
> този форум.
>

>
> Публикацията е редактирана (29-10-18
> 10:21)

Аз съм един от тези 10-20 несретници, които доброволно и съзнателно сме се ограничили с Фуджи. [smilie18] При мен случаят е особено тежък, щото пробвах със Сони, ма не ми харесват цветовете. Проблемът е, че нямам абсолютно никакви фотографски амбиции.
Няма да влизам в разни технически аспекти, защото за мен са без значение. Важна ми е единствено визията, картинката. Затова и страшно много ми харесват компактните Сигма, които за техно-онаниста са пълен кошмар с бавен автофокус, едни никви кадри в секунда и изобщо апарати, които не трябва да слизат от статива.

Ма в такива разговори не си позволявам повече да ме въвличат. На който му е интересно, да ми види снимките в профила. Да види как излиза небето примерно с Фуджи и със Сони. И да си прави изводи. Или да не си прави, щото не е задължително, тъй като съм никой.

[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: sirkhann   
Дата:   04-11-18 12:07

Цветовете са такива, каквито си ги направиш. Затова се снима в RAW. На мен също не ми харесват цветовете в CaptureOne спрямо това, което идва от JPG при Fujifilm, но с два клика нещата се променят.

Има безплатен CaputreOne точно и единствено за двете системи. Да се говори за цветово предимство е най-голямата глупост в случая.

Ако искаш коректни цветове, си купуваш X-Rite Color Passport и получаваш. Цветовете на Fujifilm не са по-верни (с 100 цветни профила) от тези на Sony, а са по-приятни за окото (с някои изключения за по-старите Sony-та).

Рационално погледнато, аргументите на hotsnail са правилни.
* Sony предлага по-достъпно навлизане в системата, по-богат избор и по-универсален апарат.
* Fujifilm предлага много приятно за работа тяло, няколко потресаващо добри обективи, хубав JPG за мързеливите.

Изборът зависи изцяло от това кое му е важно на човек и с кое може да направи компромис. Оттам нататък се прави план за цялата система, не просто за тялото, а за това как иска човек да я развива като обективи, аксесоари, възможности. Тази визия накрая може да има много по-голяма тежест при избора на тяло, отколкото минималните разлики, които има между тези две тела така или иначе.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: hadgi   
Дата:   04-11-18 17:31

Не мога да дам мнение защото ше е субективно ( от осем години ползвам Fuji). Единствено мога да те посъветвам ако се спреш на Фуджито, да си направиш една екскурзия до Истанбул, и да си го купиш от там. Миналата седмица отидох до там с точно тази цел, понеже на X-Pro 1 -то ми му изгоря процесора реших да си купя X-T2. На място реших да си взема кита с 18-55 и ми излезе 2 400 лева(щеше да ми излезе и по-евтино, но за мой късмет точно него ден вдигнаха цената с 300 лири). Сега гледам, че лирата малко се е качила, но пак ще ти излезе доста по-добре. Първите ми впечетления от X-T2 -то са много добри.

П.П.
Да използвам темата и да попитам има ли някой Упътване на X-T2 на български?

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: hotsnail   
Дата:   04-11-18 18:21

Да явно небе със сони не може да се снима. Ми ще снимаме мазета явно...


https://farm5.staticflickr.com/4841/43875674810_e280c2b82e_c.jpg


sunrisebg by Kiril Karaatanasov, on Flickr

Упътвания няма ли на сайта им за България? Сони поне там ги качват, но напоследък се изхитриха нещо и не превеждат големите упътвания май... то голямото увътване май е само на сайта и не знам на колко езика го има....

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: sirkhann   
Дата:   04-11-18 18:26

Точно тоя кадър точно с X-T2 или X-Pro2 няма да стане. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: nyamago   
Дата:   04-11-18 22:42

И аз съм убеден, че всякакъв цвят може да се направи от всякакъв изходен (суров) кадър. На когото не му се играе с плъзгачите за базови корекции - има 'грейдинг'-програми и ЛУТ-ове.

Предимството на Фуджи, както се отбеляза, е че спестява обработката чрез готови приятни версии за всички, които се задоволяват с малък избор и шаблонна (макар и много хубава) визия като на всеки друг с Фуджи. "За мързеливите" не е обида, мързелът не е грях (той е движил прогреса в човешката история: всяко изобретение от огъня и стрелата, до автомобила и мобилния телефон, цели да ни спести усилия). И аз съм мързелив, но вместо 20 готови опции бих предпочел 2000 [smilie6]

= = = =

Преводът на упътванията отнема лично време, начинание трудно за оправдание при положение, че всеки иска преведеното упътване безплатно. Как да стане?

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: uri64   
Дата:   04-11-18 23:18

> Предимството на Фуджи, както се
> отбеляза, е че спестява
> обработката чрез готови приятни
> версии за всички, които се
> задоволяват с малък избор и
> шаблонна (макар и много хубава)
> визия като на всеки друг с Фуджи.
> "За мързеливите" не е обида,
> мързелът не е грях (той е движил
> прогреса в човешката история:
> всяко изобретение от огъня и
> стрелата, до автомобила и мобилния
> телефон, цели да ни спести усилия).
> И аз съм мързелив, но вместо 20
> готови опции бих предпочел 2000
> [smilie6]
>
> = = = =
>

Еми друго си е като ти го каже един тънък познавач на марката, дето е унищожил от снимане поне 10 тела и най-малко толкова обектива, всичките от Фуджи...дори и леко пренебрижетелно да звучи към отскоро предпочитаната ти марка, пак ти сгрява душата, един вид стопля те като двойно от 18 годишно Aberlour [cool]



Публикацията е редактирана (04-11-18 23:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: dtangelov   
Дата:   04-11-18 23:38

hadgi
Х-Т2 е добър избор така че много хубави кадри [smile]
За съжаление, няма преведено на Български ръководство. Явно никой не ни брои за пазар за който си заслужава да се полагат усилия.
На сайта на Фужи го има на доста езици така че за който англииския не е вариант го има и на руски. Превод на руски има и на тайните, където има интересни идеи.

Пазаруване от Истамбул има смисъл повече за китовете. При телата разликата е по малка (за Х-Т3 е 300 лв., колкото излиза и ходенето до там.), но поне можеш да си направиш и една екскурзия в град с интересни фото дестинации.

Отговори на това съобщение
 Re: Fuji x-t2 vs Sony A6500
Автор: nyamago   
Дата:   05-11-18 00:17

> Еми друго си е като ти го каже един тънък познавач на марката, дето е
> унищожил от снимане поне 10 тела и най-малко толкова обектива,
> всичките от Фуджи...

Тънък познавач не съм, леко дебел съм (бирен корем, не е от 18-годишното) - но имах Фуджи и много си го харесвах. Някъде назад в профила ми има кадри и от него. Не съм религиозен фен на никоя марка и един ден се оказах с друго, на което също не съм верен до гроб. Понеже разбирам, че критерият за познавач е 10 тела - имах само едно, но познавах от първа ръка 10-ина емулсии в предишен живот. От тях именно идва голяма част от това, което днес правят с JPEG-а, но малцина днешни потребители си дават сметка за това.

> ...пренебрижетелно да звучи към отскоро предпочитаната ти марка

Не е отскоро, имах филмов ветеран на марката преди 20+ години. Но, както казах, 'предпочитано' при мен значи временно ползване, не съм заклет фен на марки. Интересното е, че като взех сегашния експеримент, се улових в предпочитание към директен JPEG - което не съм снимал откак дигиталките имат RAW. Харесаха ми точно 2 пресета от 20-тината налични и снимах само с тях отначало. Дори не поглеждах суровата версия, макар да снимах винаги в двоен режим. Ами - писнаха ми точно за 2 седмици и от последното пътуване превключих на чисто RAW и повече JPEG не поглеждам. Ако искам 'оная' визия (готина беше, признавам) - мога винаги да си я направя в пост-процеса, но мога и много друго на вкус.
- - - -

За това ми беше постът, не съм взимал страна за- или против някоя марка, ако погрешно съм бил разбран.
[beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »