Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: 27" монитор - 2к или 4к
Автор: imitev   
Дата:   15-09-18 03:35

Проблемите на 4к обработката на снимки не са менютата, а това че пикселите стават много дребни и се губи визуално остротата... Примерно като искаш да тифецваш нещо е трудно да го правиш на 100%, трябва да минеш на 200% за да виждаш откъде точно минава срязването.

Поне аз имам този проблем...

Отговори на това съобщение
 Re: 27" монитор - 2к или 4к
Автор: s_l   
Дата:   15-09-18 09:28

Уф, голяма каша сте сътворили с тея битове, профили и други отрови по пътя на качественото изображение.
Дайте да се върнем отначало и на прост език да се съгласим първо, че видеокартата може да дава 10bit на канал, както и 8bit.

Отговори на това съобщение
 Re: 27" монитор - 2к или 4к
Автор: hotsnail   
Дата:   15-09-18 09:52

Колега можеш ли да кажеш кои карти какво могат. Nvidia GTX 10-та серия имат ли 10 бита режим за изхода? Сериозно не можах да намеря това в спецификациите им. А във форумите пишат най-различни неща. Пише, че 1080 имат и възможност за 12 бита на изхода....

Отговори на това съобщение
 Re: 27" монитор - 2к или 4к
Автор: s_l   
Дата:   15-09-18 11:00

E тука има сценарии много. Трябва да направиш проучване, защото нещата се менят с месеци. Аз мога само да пробвам да ти дам насоки.
Различните семейства видеокарти имат различни предназначения. GeForce примерно е геймърска линия и това не се крие. Тази фамилия има 10 битов цвят, но трика е при какви условия.

Тук са DirectX, OpenGl,OS, AppSupport и различните пресечки между тях.
За GeForce - имаме 10 битов изход от картата в режим DirectX, може би OpenGL (in full screen only) и донякъде OS. Разбира се винаги трябва AppSupport, но то винаги си трябва.

Така - игрите ги имаш ако са направени, както и всичко което ползва DirectX. OS - зависи. Photoshop - не, Премиер - не, друго приложение, което ползва OpenGL - не.

Quadro семейството, прави 10bit навсякъде, но пак си зависи от приложението. Например "Lightroom" - не, много други - не

При АМД е малко по-различно, но пак имат подобна политика, не съм запознат подробно.

Отговори на това съобщение
 Re: 27
Автор: swqaz   
Дата:   15-09-18 11:03

Според мен има голямо недоразумение тук. Hotsnail пише за определената карта на автора, защото тя явно е 8 бита на изхода, а останалите участници приемате, че той говори за всички карти. Естествено, че има видеокарти поддържащи дори над 10 бита на изхода. Поне така пише на една, за която прочетох. Пише , че поддържа 12 бита на всеки дисплей порт. Както и да е. Човека говори за конкретна карта, не за всички.
Единственото, с което не мога да се съглася е, че тези 8 бита могат да изглеждат като 10 на уайд гамут монитор. Ако искате на финала очите ви да видят от монитора 10 бита ще трябва всеки един компонент по веригата, хардуерен и софтуерен да поддържат 10 бита. Само един от компонентите да не поддържа 10(в случая картата), ще трябва да забравите за 10-те бита към очите ви :)))


Да добавя и нещо по темата. От 2 години съм с уайд гамут монитор 27 инчов 2560 х 1440 и да ви кажа за обработки е чудесен, но някак си ми се иска или да е по голям или пиксела да е по-голям. Според мен тази резолючия ще е идеална на 32 инчов монитор, а 4К и нагоре ще трябва да е над 45 инча.За разглеждане на снимки големите резолюции на малки дисплеи са чудесни, но по мое мнение за прецизна обработка са неподходящи. Казвате, че приложенията са съобразени с това положение, но това далеч не е вярно. Много приложения важни за мен не са съобразени още, а тези, които са съобразени издишат на много места. Главните менюта са добре, но като се разровиш и пак ти се налага да се взираш с нос забит в екрана на места. Програмистите на уиндоус имат още много работа, за да визуализират добре на 4 - 5К монитори. Ейпъл са много по-напред в това отношение. Всичко това мое мнение.



Публикацията е редактирана (15-09-18 11:40)

Отговори на това съобщение
 Re: 27" монитор - 2к или 4к
Автор: hotsnail   
Дата:   15-09-18 11:38

swqaz за това че от 256 градации няма как магически да измислиш 1024 не спорим или поне аз не споря. Единствено казвам, че не е напълно безсмислен 10 битовия екран с 14 битов профил/LUT при 8 битов сигнал от картата. Подобно е на Фотошоп да обработваш в 16 бита, въпреки че камерата може да снимала с 12 оригинално. Подобно обработката на снимки обикновено се прави в prophoto цветно пространство а се експортва sRGB. Целта е да намалиш загубите на информация при последователни фази на обработка.

А за мониторите може ли да дадете някакви добри източници на информация?

Преди имаше един сайт tftcentral ама моделите след 2016-а май ги няма вътре. Пък сега свършва 2018.

За тоя dell up3216q много оплаквания има от изгорели пиксели и това ме смущава. За Benq, който мислих, че е същия има оплаквания, че подсветката е доста гадна по краищата и е силно неравномерно осветен екрана. Да не би 32" да са прекалено големи?

Намерих и на Асус един екрана за снимки подобен. Ама и аз него да малко детайлите. А е доста скъп. PA329Q

Отговори на това съобщение
 Re: 27
Автор: swqaz   
Дата:   15-09-18 11:45

https://hq.colorconfidence.com/


Добър сайт според мен. Изклщчително само за професионалисти и ентусиасти. Насочен изцяло към темата. Доставят бързо до България на цени доста по-поносими от тези в БГ и без чакане и мотане. Ако поръчаш ейзо или нек от бг ще чакаш месеци, а от там няколко дни, че и по-евтино. При мен така се получи, дори с монитора получих калибратор на половин цена от продажната му тук. Както и да е. Много добри професионалисти ползват сайта и пишат рецензии и тнт. Ще ти хареса.

Отговори на това съобщение
 Re: 27" монитор - 2к или 4к
Автор: hotsnail   
Дата:   15-09-18 12:06

Благодаря

ПП s_l има много готини кадри в профила

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »