Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: stukloplast   
Дата:   03-08-18 15:42

Петък е, ама се надявам темата да не се превърне в петъчна...

В една друга, безсмислена тема, се спомена едно интервю с Вим Вендерс, който търси как да назове снимките с телефон, защото това не било фотография [smilie21] Факт, че в 99,3% от случаите е така. В останалите 0.7%, обаче, мисля че и bogdanov ще намери "изкуство".
Та понеже уважавания Г-н Вендерс ме изнерви, аз се поразрових и попаднах на сайт, където намерих тези 0.7%.
Гледайки по-подробно обаче, какво установих - ами трябва да се измисли нова дума и за снимките с големи, черни апарати, защото и при тях около 99,3% не са фотография.
В няколкото произволни галерии, които ще пусна, снимките би трябвало да са правени само с мобилни апарати(телефони и таблети) и обработвани само на мобилни апарати. Аз лично, бих се радвал да видя повече такива 0.7% и тук, и в 500рх, но уви...
Та, като разгледате, моля да споделите, аджеба, трябва ли да му измислим нова дума на Вендерс, която да описва снимките с телефон. И моля, да не се навлиза в дебати за печат и други глупости. Въпросът е за креативност и изкуство... Приятно гледане [smilie21]

http://mobilephotoawards.com/black-white-winner-honorable-mentions-mpa-2015/


http://mobilephotoawards.com/portraits/


http://mobilephotoawards.com/general-photography/


 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: Synthy   
Дата:   03-08-18 15:44

На думичката "снимка" какво и е? Една снимка може да бъде "фотография", може и да не бъде. Тя първоначално е снимка, а дали е фотография, после едни други хора го решават.
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: stukloplast   
Дата:   03-08-18 16:35

Ето и това, което ме издразни, за да съм по-конкретен...

https://petapixel.com/2018/08/01/wim-wenders-phones-have-made-photography-more-dead-than-ever/
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: nyamago   
Дата:   03-08-18 18:14

Мерси за отправката! [smilie24]

А кое е 'фотография' (или не е) други ще отсъдят. И времето.
[shtrak]
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: kvakioh   
Дата:   03-08-18 19:15

Познавам спецове по инстаграм с телефони, 1-2 са отличници. С телефон всичко е повръщано, преекспонирано и измислено.
Отделно гледам снимки изкарани с топ телефон- камера и апарат за 300лв и от апарата са в пъти по-малко повръщано...
Да ме извинявате, но телефоните са скръб.
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: bogdanov   
Дата:   03-08-18 19:45

Изобщо не съм съгласен. Фотография може да се прави и без апарат или телефон. Погледнах из галериите на линковете. Има брутално добри неща. Доста телефони имат склонност да пържат цветовете. Това се усеща в цветните кадри и там. Независимо с какво снимаш, може да правиш изкуство, фотография. Това много ми прилича на онзи спор за фотошопа и снимките без намеса... добре, че отмина! И това ще отмине. Всъщност аз отдавна посещавам фотографски изложби правени с телефон и не спирам да се удивявам как когато се премахне фактора преднамереност, човешката креативност покорява въръха на очакваното. Аз също снимам с телефона си. Който не го е правил нека пръв да хвърли камък ;))
Иначе stukloplast, има и в България брутално добри автори с телефони в ръката. + ПЪнкария И кеф!
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: stukloplast   
Дата:   03-08-18 19:58

Bogdanov [smilie24]

kvakioh - погледна ли фотографиите? Виждал съм доста малко фотографи с фотоапарат, които имат подобна визия, креативност и талант. А ако се зачетеш-правят и изложби с печатани в голям формат снимки, които се и продават. Това ли е повръщано, или масовата чалга, която те залива от албума?
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: iliyanb   
Дата:   03-08-18 21:18

Kvakioh, фотография се създава и се е създавала и с устройства далеч под нивото на съвременните телефони. Това, че на такива като теб по-съвършената техника дава повече фиктивна увереност, е друга тема. Техническата увереност не прави фотография обаче.
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: pumabg   
Дата:   03-08-18 21:35

Евала за темата и позицията ! Нека тя стане поучителна и за Пони-бойс и всички техно д......, щъкащи из този форум !
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: Ivan_A   
Дата:   03-08-18 22:04

bogdanov, [smilie24]

 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: kvakioh   
Дата:   04-08-18 07:27

По линковете гледах кадрите и са приятни. Същите може и с фотоапарат да се направят. Не отричам възможностите, отричам пренасищането и предоволството. Също и нарочните работи.
Не мога лично пък да се нарека фотограф, само собственик на техника, която активно ползвам. Не излизам навън без 1-2-3 камери. Отделно че миналата година ходих на 3000км от родинатА да се уча на един вид снимане с един луд на телефоните спец. Човекът го “мързи да носи” както ми обясни в трите дни безплатно учене. Отрича и скъпите телефони, но пък не може и да снима всичко. Затова носи рядко един черен голям.
Най-харесваната моя снимка тук е направена точно с телефон, което никак не ме вълнува или впечатлява. Само го отчитам...Ще пусна тема специално за тези нарочни неща, дано да има интерес. Подкрепям го Wim, защото зная как работи. Телефонното снимане е ниша, която е мощна и отворена, но малцина оставят или ще оставят нещо съществено. А конкурси за всичко има и ще има. Някой ден може да участвам, макар че го приемам че е нарочно правене за някой/и, не за себе си. Одобрението на масите всъщност е одобрение на малцина. Много рядко има анализ на снимки/кадри “Какво е искал да каже снимащия”...Всъщност няма значение с какво е снимано, важното е да е добро. За масите или 1 човек, няма значение.



Публикацията е редактирана (04-08-18 08:34)
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: swqaz   
Дата:   04-08-18 08:38

Съветвам ви да не спорите или да се подигравате на kvakioh. Един ден ще се разбере какъв му е проблема, и тогава предполагам всички ще съжалявате. Не виждате ли, че всяко едно негово изречение е в конфликт с предходното. Ето ви пример:

"...отричам пренасищането и предоволството. Също и нарочните работи... "

"...Много рядко има анализ на снимки/кадри “Какво е искал да каже снимащия”..."

Как ви се струва да отричаш нарочни неща, а после да се жалваш как много рядко се обяснява какво е искал да каже автора. Според него ако автора иска да каже нещо трябва да го направи случайни, а не с идеен кадър, който да ви каже точно каквото иска [smilie11]

Проявявайте толерантност просто [shtrak]
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: kvakioh   
Дата:   04-08-18 08:58

Под “нарочно” разбирайте с цел да бъдат набеждавани и подстрекавани и фалшиво култ издигане на разни неща- технологии, техника на снимане, бързо издигане и т.н
Скоро очаквам да има кадри, одостоени с хвалебствия, снимани с камера за рутинно заснемане на трафика...
Спор аз не търся, камо ли да се обидя за нещо. Подкрепям един добър и признат автор като Wim.
sqwaz , аз лично пък теб не мога да те разбера...Уж ударно и хитово от нищото почна да снимаш, взе каквото трябва и не трябва оттук-оттам, взе награди, пък още мислиш, че тук ще намериш нещо интересно... А може би спор и обида не са ти чужди. И твоята гледна точка е любопитна от страната на сублимацията.
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: swqaz   
Дата:   04-08-18 09:49

kvakioh, извинявай, че ти си използвал това общо "понятие" "нарочни неща" с едно много тяснонасочено намерение и аз не съм разбрал точно какво е то от раз! Няма проблем надявам се! Ще се опитам да съм по-проницателен.
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: kvakioh   
Дата:   04-08-18 09:56

Никакъв проблем никога. Аз съм тук да обсъждам, не да се карам или споря. Макар че така се приема понякога. Също и да обиждам.
Понякокга също не се изразявам правилно. [smilie2]
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: stukloplast   
Дата:   04-08-18 10:13

Демек, да разбирам ли, че можем да си стиснем ръцете за процентите при телефоните и апаратите? Има ли нужда да търсим ново име? Супер мъртва ли е фотографията, заради телефоните? Това са въпросите...
Чак не ми се вярва, колко добре тръгна темата [smilie21]
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: Антивик   
Дата:   04-08-18 10:22

Накрая, след всичкото надприказване ще се стигне до основния извод, че с каквото и да се снима основното е ЗАУ. Да е на точно място в точно време, да има око да го види и после съответната мяра за обработка и донатамяняване. В края на краищата важен е и остава резултата, крайния продукт/било снимка, фотография, кадър, фотка или к`во ще да е/, ако е добър никой няма да гледа с какво е правен, а даже да има някой малък кусур ще бъде пренебрегнат.
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: bg2014   
Дата:   04-08-18 11:34

Интересна и безсмислена тема.
Интересна, защото е за фотография.
Безсмислена, защото има спор, който не съществува.
Фотография е това.
Всеки апарат е по-малък или голям от друг.
Всяка гледна точка е различна, а върху какво ще бъде отразена/запечатана няма значение. Важното е да я има.
Техниката се развива с невероятни темпове. Утре ще е по-малка и от телефон. И какво от това? Да спрем да се развиваме ли?
Безсмислен спор, също като ДСЛР/безогледалка и други подобни.
Има снимки/кадри/фотографии, които са уникални и НИКОЙ не може да определи как и с какво са правени. Същото е с телефоните, също е с апаратите - има шедьоври, има и повърня. Въпрос на гледна точка.
Но за да бъде интересен човек винаги е по-добре да отрича нещо масово. Тогава го забелязват околните и става интересно.

 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: kvakioh   
Дата:   04-08-18 12:00

Реално нищо с каквото снимаме няма значение, крайното като резултат и реакция е донякъде съществено.
Wim няма нужда да бъде забелязван, казва си каквото мисли и усеща.
Преди 2 седмици правихме тест за принтове от телефон и камери от 10 до 36Мпикс и тези от телефоните, независимо от марка, модел и екстри не можеха да се сравняват с тези от най-простата камера.
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: stukloplast   
Дата:   04-08-18 14:00

Това пак зависи от ЗАУто, от начина на гледане на снимките, от предпечатната обработка - готов джипег от апарат, няма да е много по-стока от телефон.
Отделно, че от 30см сигурно има разлика, ама броиш пиксели на снимка 60х40 от 30см, или се наслаждаваш на творение? Лентите по-добро качество ли вадят?
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: langel   
Дата:   04-08-18 14:18

Качеството на изображението в технически аспект е съвсем отделна тема и няма почти нищо общо с художествената стойност.
В позицията на Вендерс има една тънка нишка на правота, но интерпретацията му я скъсва и генералните заключения са в друга посока.
Истина е, че благодарение на развитието на технологиите и лесната достъпност на всичко необходимо за правене на снимки, музика, кино, рисуване и т.н. рецепторите се задръстват и чувствителността им пада. Населението расте, а все по-малък процент от него са в състояние да направят разлика между плявата, модния хит и наистина стойностната творба. Това е съвременният тренд и той ще продължи в същата посока и ще променя и отношението към изкуството като цяло.
Фотографията обаче нито е мъртва, нито камерафоните с нещо са я наранили. Напротив - фотографията се развива с бесни темпове точно благодарение на общодостъпните средства за снимане. Това, че пространството е залято с нищо незначещи снимчици, не означава, че количеството на стойностните фотографии и способните креативни творци не се увеличава.
И като говорим за изкуство, нека не задълбаваме в термини като "изгоряло, препържено, пресатурирано, постеризирано, безфокусно, мазно" и т.н. Не тези неща са в основата на разликите между снимчица и стойностна фотография.
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: SameButDifferent   
Дата:   04-08-18 14:37

Аз бих добавила, че и перфектният в техническо отношение кадър, направен с най-качествената техника, може да не е стойностна фотография.

Та по въпроса на Вим Вендърс моят отговор е "щракане". [smile]

П.п. Аз също "щракам" - и с черен апарат, и с телефон. [shtrak] [beer]

 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: kvakioh   
Дата:   04-08-18 14:47

Няма как да не подмина въпросът за лентата, където качеството може да е несравнимо с дигиталното. Над него...Доста.
Ето това е примерът на Вендерс- дава се наготово една камерка в телефонче и всеки е фотограф...Няма как да стане. Преминаването през дигиталното, лентата, и много други учи доста, не наготовото.
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: nyamago   
Дата:   04-08-18 15:39

Ще стигнем пак до философски излияния как днес никой не иска да учи и очаква всичко наготово (факт, но можем ли да го променим с плачене?)...

Вчера говорих с еди младежи от моя екип, които (за разлика от ФФ) ми харесват много от снимките и ме питаха как се правят такива. Почнах да им обяснявам - интелигентни и образовани младежи, бързо вдяваха като почнах от А-Б на снимането (а те питаха за обработката). Пребягах през 5-минутен курс по светлина, композиция и подобни основи, но те попитаха:

"Това ясно, но визията (!) как става?"

Взех да обяснявам настройки и много преди да стигна до редактиране, пак ме прекъснаха:

"С настройките е ясно, ама как става без настройки - на пълно 'авто'? Защо на ай-фона визията повече ми харесва от Самсунга? Какво да си купя, че да излизат снимите с хубава визия направо от телефона/апарата, по подразбиране?"

Какво да обяснявам? Деца с магистърски дипломи и най-високи резултати от най-престижните университети на Англия (и на света), доста бързо и ефективно решаващи служебните проблеми, но на много неща са научени да идват наготово и така ги очакват [smilie2]

В други разговори, подобни реплики:

"И аз почнах да се уча да свиря на китара, но иска много учене и пръстите болят, бавно се напредва - и зарязах."

"За тези анализи няма ли някоя готова програма, да ми дава направо резултата?"

"Достатъчно учих в университета, не ме пращай на още курсове..."

"Имам доста успешен влог (видео-блог), но търся някой да ми прави монтажа и редакцията, че много време отнема и не ми се занимава..."

- - -

Родени и израстнали в дигитални времена, друго не познават - населението на планетата в 21 век. Защо да ги съдим и да искаме да са старомодни мазохисти като нас - да търсят трудното и да се мъчат с учене?

Вим е забил в леко друга посока и чак е убил вече фотографията, но май от такива дадености му идват мислите?
[shtrak]
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: stukloplast   
Дата:   04-08-18 17:08

Случайно четох за Diane Arbus, която просто си е щракала и е нямала и идея как работи камерата й. Казвала, че ако спре да работи, почва да цъка по копчетата, докато заработи отново...
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: petervassilev   
Дата:   04-08-18 18:50

nyamago: “Родени и израстнали в дигитални времена, друго не познават - населението на планетата в 21 век. Защо да ги съдим и да искаме да са старомодни мазохисти като нас - да търсят трудното и да се мъчат с учене?”


И аз мисля, че Вендерс има предвид нещо такова. Той е човек с прогресивно мислене, контактува много с млади хора като уважаван лектор и най-вероятно е стигнал до подобен логичен извод.

А телефонната фотография е спомената от него само илюстративно – като най-ширпотребната форма на фотография днес, до която скоро ще имат достъп милиарди хора по света. И затова провокира с идеята за нова дума за щракането с неартистична цел, напр. запаметяване на спомени, споделяне на преживявания в интернет и др. В този аспект дискутираната тема е предимно терминологична.

Иронично в примера с телефонно-телеграфните фотоапарати е това, че филмовата Плаубел Макина 67 на Вендерс с качествен обектив Никор и централен затвор е много по-сложна и съвършена техника в сравнение с миниатюрното (предимно) пластмасово обективче на смартфона, което е с ограничени функции за ръчно управление, така че на практика е необходимо да проявиш доста по-голяма креативност, за да направиш хубави (въздействащи) фотографии с помощта на ширпотребен смартфон, отколкото с Макината.

В дискусията под видеото с Вендерс прочетох и доста забавни аргументи в екологичен и вегански аспект – че химичните процеси, печатането на снимки и т.н. изискват повече природни ресурси от батериите на смартфоните (или обратното) и т.н. "От девет кладенци вода" (но виртуално, без усилия), за да се защити определена теза.

 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: hardcpz   
Дата:   04-08-18 20:05

Wenders believes that part of the devaluation of photography comes from the fact that even though so many more photos are being captured every year, so many fewer photos are being treasured and enjoyed in the way they were before.

“The trouble with iPhone pictures is nobody sees them,” Wenders says. “Even the people who take them don’t look at them anymore, and they certainly don’t make prints.”

+1

 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: my.point.of.view   
Дата:   04-08-18 20:11

Положението е скръбно.
Но има и добра страна.
Поне няма да се трупа някъде и да събира прах. Всичко ще отиде на боклука.
Никой няма да ги гледа трилионите пипилиони снимки.
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: stukloplast   
Дата:   04-08-18 21:31

Скръбно е, ама не е по различно от апаратните снимки. Колко са тези, които виждат мастило и хартия? От терабайтите ФФ шедьоври, колко често си ги разглеждате, купуват ги на изложби и т.н. Това ме нервира в изказването на Вендерс. Телефонното снимане не се различава от апаратното-90.3% скрап, 0.7% фотография. Как и с какво е направена не е важно, нито дали можеш изстискаш гнойните пъпки по циците на модела. Важно е внушението и историята....
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: my.point.of.view   
Дата:   04-08-18 21:58

Ние нямаме мозъчните гънки на Вим Вендерс, за да му се ядосваме. Кимаме уважително и това е.
Човекът има нещо предвид.
Някой ден, може да сме на неговия акъл и да разберем.
Той, за разлика от нас, може да снима, затова, вероятно забравя да ни насоли, че снимките и с фотоапарати не стават. Да кажем, че проявява доза тактичност и ни обижда само на телефони.
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: stukloplast   
Дата:   04-08-18 23:03

Според мене, просто е притеснен от редовия човек с визия, айфон и гимбал, който снима сватби и филми в 4к, които му вземат хляба, защото с по-малко усилия, реализират таланта, който се крие в тях. Същото е като мрънкането на нашите сватбени и детски "регистратори на събития". Същото е и с бунтовете на орачите срещу земеделската техника и индустриализацията... Хляб[smilie21]
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: victory13   
Дата:   05-08-18 00:02

притеснен [smilie11] ... човекът е от лига, в която са единици, не промили... и е хубаво да се чуе какво казва...
а то е, че е притеснен от лавината от безмислие, която ни затрупва от всякъде... даже и на автора му се е наложило да търси, за да покаже нещо, дето става за показване...
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: petervassilev   
Дата:   05-08-18 00:17

Трябваше още в началото да се започне с това, че Вендерс е "притеснен от редовия човек с визия, айфон и гимбал", който ще му открадне хляба, за да е ясно, че темата е майтапска.
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: hotsnail   
Дата:   05-08-18 01:40

с айфон 4с

Не виждам смисъл от темата. Страхотни снимки стават и с телефон. Дори цели филми снимаха за киносалон ...Вярно каваха, че си личи, че не е с профи камера, ама все пак филм в киносалон нали. Бях пускал преди време тема за това.

А това, че някакъв голям фотограф и режисьор се е проявил като тесногръд, надменен, егоцентричен не виждам защо учудва някой. Не е единствен. Далеч по-слаби артисти се изживяват като богове

А за 2-3 филма на актуални теми да го сложим на пиадестал, че е едва ли не е по-по-най и винаги е прав и всички други сме низши създания, кал между пръстите на великия - глупости....интересна гледна точка имал човека..,толкова.....следващия моля. Има и други добри режисьори. Със сигурност от тоя клас са десетки и не рядко са казвали големи глупости. Не казвам да не го уважаваме за труда му. Просто хората са сложни създания - може да си голям творец и да дрънкаш глупости понякога.



Публикацията е редактирана (05-08-18 02:00)
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: colorphoto   
Дата:   05-08-18 03:21

Съгласен с Кирил!
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: the-rookie   
Дата:   05-08-18 08:58

Лекотата и достъпноста коята техниката даде, бутна в ръцете на любителя претенцията на изтънчен артист! Всички почнаха да снимат (да владеят реалноста) и с лекота да я прекрояват (роди се Деса Фотосесията, и всякакви бози които вече и тук са факт!).Количествените натрупвания доведоха до качествени промени! Може да се направи аналогия с фалшивите новини и достъпа до аудитория.
п.п. Вече като чуя (или прочета тук) "визия" и "емоция" ми се повръща!



Публикацията е редактирана (05-08-18 09:05)
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: kvakioh   
Дата:   05-08-18 10:38

Wim е глас, който ни подсказва нещо. Анализът на това кой е и какъв е е антианализ на съществуването на налична техника като средство за изразяване. Анализът на твореца Вендерс и каквото е създал тук е като коментарите: “Ти къф си, че пишеш, а имаш 0 или 1 снимка в профила...”



Публикацията е редактирана (05-08-18 10:41)
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: hotsnail   
Дата:   05-08-18 11:11

Погледнете го от друга страна - телефона демократизира фотографията. С телефона взимате в ръце сносна фото и видео камера с обектив между 24мм и 35мм.

Това е същото като Лайка преди 100-тина години с 35мм-ия филм и компактните камери. Заради Лайка и 35мм-ия филм сега се наслаждаваме на творчеството Бресон. Ами ако нямаше компактни преносими камери с 35мм филм?

Както и nyamago писа след години ще разберем или други ще разберат, кое е стойностното изкуство сега. Дали инстаграм филтрите или пеликаните заснети с гаубица или портрета на нещастен дядо или момичето с патешки устенца или ококорилата се от щанда риба са изкуство? Колкото и да ни се иска от сегашната си позиция не е лесно да отсеем плявата без да изхвърлим и нещо ценно. Та нали повечето новаторско голямо изкуство е било отхвърляно от съвременниците си. Хората сме до толкова късогледи и глупави, че сме оставили гении като Ван Гог да се самоунищожат......



Публикацията е редактирана (05-08-18 14:31)
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: my.point.of.view   
Дата:   05-08-18 12:49

Наслаждаваме се на кадрите на Картие-Бресон, защото ги е направил. Направил ги е, защото тогава печатарската технология се е развила до ниво да може да печата фотографии, а не литографии. Имало е глад за изображения.
Имало е кой да му плати.
И той ги е направил. Снимките.

Разбира се, когато ние си говорим за снимките на Анри, ние без да искаме имаме предвид тези, които е направил за себе си извън официалните му ангажименти и направени с неофициалната техника.

Той е снимал основно цветно и основно на среден формат с Цайс и Плаубел Макина. Лайката е била за негова лична консумация. Затова и днес ние нямаме албуми с негови цветни снимки - правата са на Time.

Питали са го ако е можел да започне живота си сега, дали би избрал да е фотограф. И той отговаря с Не. Защото тогава е имало как да станеш фотограф.

Културата ни е такава, че към момента трудно може да се създаде нещо стойностно. Във всяко едно отношение. Всеки има телефон. И има кадърни хора, които могат да са фотографи, но не са. Работят друго. Защото днес във фотографията няма нищо новаторско. Нямаме и изобразително изкуство, което да й придава добавена стойност.
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: stukloplast   
Дата:   05-08-18 15:24

Мненията почват да ми звучат като папируса от преди 4000 години...
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: my.point.of.view   
Дата:   05-08-18 15:39

Радвам се, че имаш мнение.
Но какво от това?

Не се ядосвай, виж само как изглежда от страни:

1. пускаш тема.
2. питаш нещо.
3. форумът е за споделяне на гледни точки.
4. не коментираш аргументирано, а пишеш, че мненията били като от "оня" папирус.

?
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: the-rookie   
Дата:   05-08-18 19:11

hotsnail , не може да кажеш че телефона демократизира фотографията ,защото Лайка вече го направи ! Света е вече описан,отчасти благодарение и на Лайка, към появата на телефона. Телефона и дигиталната фотография със своя неограничен ресурс (на практика получаването на образ е безплатно ) промениха отношението към снимането.Можеш да пуцаш с 20 к/с ,но пак казваш "улових момента". Промени се отношението и към снимката. Трябва да крещи сред океана. На нея вече се гледа като на бърз неангажиращ секс с колежка - много уаууу за две минути! Както и в друга тема се отсъди "изкуството е емоция", дошъл е редът да превърнем в изкуство и порното! Към създаването на фотографията, дни се чака за получаване на образ, а сега за секунди можеш да имаш стотици късчета, които за съжаление все по-малко гледаме. Оплитаме се в омагьосан кръг защото както пише Сюзан Зонтаг -"Снимките ни приучават към нов зрителен код, променят и разширяват понятието ни за онова, което заслужава да се гледа и което имаме право да забележим. Те се превръщат в граматика, нещо повече – в етика на виждането " . На форумно ниво (а и не само) ясно си проличава ограничаването на етиката до хедонизъм. Та вероятно господин Вим Вендерс е много, много прав!

 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: nyamago   
Дата:   05-08-18 19:45

Това хедонизъм ли е сега? Едно време какъв хедонизъм имаше!..

Днешното клишета ли са? На времето какви клищета имаше, е-хеее ..

Ами много бози имало из форума - това сега боза ли му казвате? Едно време каква боза имаше само, нямате представа!..

- - -

Изобщо тоя свят е тръгнал неудържимо надолу в пропастта и краят му се вижда. Кога, казаха, идвал Краят на Света?
[beer]
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: stukloplast   
Дата:   05-08-18 21:12

my.point.of.view

Айде кажи ми в кой пост не съм се аргументирал, за да стигна до това заключение? Даже имам чувството, че се четат само първите изречения от постовете. Толкова аргументи съм изложил, че ти се излагаш, като казваш, че нямам. Колко хора до тука отговориха на поставения въпрос? Форум казваш?



Публикацията е редактирана (05-08-18 21:13)
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: the-rookie   
Дата:   05-08-18 23:48

stukloplast ,потвърждение на думите на Вендерс! https://www.alexandervu.co/mobile/6wr1qcqzfzmrolivgzzggvyxc63qb0
Или някой плагиатства,а други не гледат или всички снимат и никой не гледа!

 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: stukloplast   
Дата:   06-08-18 07:33

Това какво доказва? Че никой не снима "корабите", Оня завой, лавандула и т.н. с апарат? Че няма уъркшопи и за мобилна фотография? Или нещо друго, което е казал Вендерс?

Хм, оказва се, че и Горилаз са си снимали клипа там, като са откраднали визията за единия герой от фотосесия на фотограф [smilie21]

https://petapixel.com/2018/08/03/photographer-cries-foul-over-gorillaz-music-video/



Публикацията е редактирана (06-08-18 07:41)
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: nyamago   
Дата:   06-08-18 11:24

ВСИЧКО, което видите някъде, каквото и да е, където и да е - е вече направено от някой друг преди това. Нищо лошо, такъв е Животът - и свикнете с тая мисъл! [smilie6]
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: victory13   
Дата:   06-08-18 11:31

Това са пълни глупости [smilie23]

Убеден съм, че стъклопластения може да е един малък Леонардо, просто не му се излиза да си купи пластелинче ... такова пък принизяване на работата на другите, и плюене по авторитети, не съм виждал никъде, освен в тоя форум [smilie2] ...
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: stukloplast   
Дата:   06-08-18 11:37

Къде видя да съм плюл и принизявал нечии труд? Аз пък само тука съм виждал толкова чукчи-писатели...
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: nyamago   
Дата:   06-08-18 12:14

> Това са пълни глупости

Такива са, но са всъщност IQ тест [smilie3]
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: hotsnail   
Дата:   06-08-18 12:58

nyamago написа:
> ВСИЧКО, което видите някъде,
> каквото и да е, където и да е - е
> вече направено от някой друг преди
> това. Нищо лошо, такъв е Животът - и
> свикнете с тая мисъл! [smilie6]

това не значи, че няма да го направиш по-различно или по-добре Не значи, че историята няма да запомни имено теб.

Нима Леонардо да Винчи е бил първия художник дръзнал да промени каноничната живопис? Съвсем не е. Преди него има десетки ако не хиляди художници с подобен стил. А той е останал като най-известен в историята. Дори нашата боянска черквица е изографисана преди Леонардо и има доза "индивидуалност и психологизъм". Обаче по света се говори за киароскуро, а не за светлосянка....

Всъщност от ходенето ми по музеи съм видял, че всеки 100-тина години идеята за красиво пресъздаване на дадена сцена е еволюирала. Виждаш една и съща картина пак и пак и пак. Уж една и съща, но различна с различен автор и стил.

Та това са си нормални неща. Нормално е една сцена да е заснета с апарат, с телефон, рисувана, включена в клип и интерпетирана по всякакви други начини. Не виждам за какво някакъв фотограф се възмущава, че аниматор работещ по клипа на музикална група е пресъздал сюжета му. Та това е най-нормалното нещо и най-голямата награда и признание, което може да получи.....


ПП Сетих се за Виноградов - сравнитлено известен фотографчия от Русия (тая дето някои ще си счупят гърба, да и се кланят. Те повечето нямат и идея кой е Виноградов или дори Пушкин, но заради Путин и Жириновски). Та човека, супер много се радва, че безчет студенти художници използват портретите му за учебно помагало и ги пресъздават във всевъзможни стилове. Дори пуска някои по-интересни интерпретации в профила си във фейса.

ето как става



Публикацията е редактирана (06-08-18 13:21)
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: stukloplast   
Дата:   06-08-18 13:37

Малко да разведря темата...


http://mobilephotoawards.com/wp-content/uploads/2017/01/2051_20161211101808_18862_1000px.jpg



MORETREESLESSMEAT I by Patricia Hirschfield [thankyou]
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: petervassilev   
Дата:   06-08-18 15:51

Nyamago:
“> Това са пълни глупости
Такива са, но са всъщност IQ тест ”


Предполагам, че в резултат точно на тази естествена IQ селекция болшинството участници са били принудени да се оттеглят от този фотофорум.

 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: kasad   
Дата:   06-08-18 17:19

Е вече тоя първична русофобия дразни. Да, руснаците са убийци, диваци и прости лъжици.А и да не забравим - имат 70000 гладни мечки които чакаха туристите за Световното да ги изядат. Също са бензиноколонка и най-вече страшното в подаръците слагат чипове за проследяване както лично Путин сложил чипа в топката подарена на Тръмп. И не разбират от фотография, пък ако ги питаме за Пушкин могат на парцали.
 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: SameButDifferent   
Дата:   06-08-18 18:25

ВСИЧКО, което видите някъде, каквото и да е, където и да е - е вече направено от някой друг преди това. Нищо лошо, такъв е Животът - и свикнете с тая мисъл! [smilie6]

Дано и животът, който живеем, да не го е живял някой друг, че това би било наистина гадно. [smilie8]

Може пък Вим Вендерс да провокира щракачите с телефони да направят нещо впечатляващо и запомнящо се. Кой знае.

 Re: За телефоните, фотографията и Вендерс
Автор: stukloplast   
Дата:   06-08-18 20:27

Щом стигнахме до "русофобия", темата май се поизчерпа. Да систематизирам, или поне да пробвам...

Изкуство, или фотография, представляваща изкуство, може и с пин-хол да се прави, но това ще стане ясно, когато автора е отдавна умрял. (Съгласен, частично)
Определени видове фотография, могат да се правят само с фотоапарати. (Съгласен)
Всичко, което може да измисли за снимане, вече е снимано. (Ми не съм съгласен, въпреки, че точно телефонната фотография, води до разпространяване на този ефект. Но и апаратната също. Тук проблемът е друг)

Извод на зададения въпрос в началото - трябва ли ново име за снимането с телефон? Тук всеки сам трябва да си отговори. Да праща предложения на Вим, или да вложи тази креативност в снимането на нещо смислено, било то с гейм-бой камера, хаселблад или новата безогледалка на никон.

Поздрави и лека вечер![smilie21]



Публикацията е редактирана (06-08-18 20:29)
 

 Авторът е затворил собствената си тема.