Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Портретна фотография... дискусия
Автор: LupusS   
Дата:   14-06-18 16:38

Здравейте. Имам един въпрос, колко от хората занимаващи се с портретна фотография при снимане на открито или закрито (различно място от студио) използват само естествена светлина или други осветления ( компактни светкавици, моноблокове и тн.) и защо. предимства, недостатъци. Надявам се да се получи смислена, интересна и ползотворна дискусия..... [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография... дискусия
Автор: blr   
Дата:   14-06-18 16:52

LupusS написа:

> Надявам
> се да се получи смислена,
> интересна и ползотворна
> дискусия..... [smilie25]

Смислена и ползотворна дискусия няма да се получи при сегашното ниво на форума.

Бих могъл да ти напиша какво ползвам аз. От няколко години, нищо друго освен един неголям, двулицев рефлектор. Ползвам, в смисъл нося го със себе си, но сравнително рядко го отварям.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография... дискусия
Автор: dekov   
Дата:   14-06-18 16:57

Портретът във фотографията е невероятно широка материя, само няколко примера, които не изчерпват темата:
единичен,групов, в цял ръст, американски план, на открито, в обстановка, студиен, шаржов и какво ли още не.
Използвал съм всички варианти на осветление според случая.
Само портретна снимка за идентификация се прави по една "рецепта" и тя може да се реализира и с чадър, и със софт бокс, и на открито, и с отразена от стените светлина и още много, важното е лицето да е осветено равномерно.
Всичко зависи от случая и от техническата наличност, но шедьоври могат да се получат при всеки един вариант.


Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография... дискусия
Автор: asahi   
Дата:   14-06-18 17:55

Жанрът портрет не предполага налагане на някакви ограничения в ползваното осветление. Поради това можеш да си светиш с каквото ти е най-удобно да си нарисуваш сцената - от свещ до всичкото Слънце на небето. Фотографията е рисуване със светлина, нали знаеш?

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография... дискусия
Автор: golded   
Дата:   14-06-18 18:11

При така поставен въпрос, дали е възможно да се получи смислена дискусия!!

"Имам един въпрос, колко от хората занимаващи се с портретна фотография при снимане на открито или закрито (различно място от студио) използват само естествена светлина или други осветления ( компактни светкавици, моноблокове и тн.) [smilie11] "


Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография... дискусия
Автор: MarinY   
Дата:   14-06-18 18:22

Ако не си професионален фотограф, и моделът не е професионалист, колкото по-малко техника натрупваш около горкия модел, толкова по-добре.
Подбирам мястото спрямо наличното (прозорец, ако са два под ъгъл е прекрасно, свещ, стояща лампа, светла настилка или сграда), всичко, което “свети” върши работа. Много рядко, ако има някой кибик да помага - отражател, който може да бъде и парче бял картон.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография... дискусия
Автор: Mogila   
Дата:   14-06-18 19:29

Аз ползвам рефлектор кръгъл, понякога рефлектор зебра на сънбоунс, често една светкавица за контра светлина, понякога светкавица с чадър. Това всичко, когато съм навън.
Примери в профила ми.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография... дискусия
Автор: iliyanb   
Дата:   14-06-18 19:38

Леле, леле, много техника много нещо. Аз си нося апарата и обикновен отражател. Други трудности срещам в портретната фотография, не техническите.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография... дискусия
Автор: victory13   
Дата:   15-06-18 08:04

Вие питате, ние отговаряме...тамън тия дни...

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография... дискусия
Автор: LupusS   
Дата:   15-06-18 13:23

golded Да, може да съм го написал не много ясно ( което е моя грешка). Но добре да го перифразирам тогава - Когато не снимате в студио, използвате ли допълнителна осветителна техника или разчитате на естествената светлина само. И минуси и плюсове на 2та типа .......

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография... дискусия
Автор: boni   
Дата:   15-06-18 14:06

Аз съм привърженик на естествената светлина. В църквата също.
Не казвам, че това е правилният начин, това е моят начин:)
Светкавици използвам само ако е много тъмно или при някои сложни случаи на закрито.
Ето тук има и доста портрети, всичко е с естествена светлина с изключение на няколко снимки в ресторант.
https://bonibonev.com/bbonev

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография... дискусия
Автор: kudra   
Дата:   15-06-18 14:51

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография... дискусия
Автор: hotsnail   
Дата:   15-06-18 16:48

това е една от най-смислените дискусии на тая тема, дето съм гледал

На мен ми се струва, че трябва да се използва, каквото трябва да се използва. Ако замисъла изисква много светкавици и естествена светлина...явно това трябва.

аз съм аматьор и рядко успявам да организирам нещо сложно. Та най-много една светкавица или един рефектор....Ама пък една светлина допълнително е хубаво да има. Щото ако нямаш прозорец и хубава дифузна светлина с посока е трудно да се правят сенки и обем.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография... дискусия
Автор: golded   
Дата:   15-06-18 16:48

LupusS , така вече е добре!!!! [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография... дискусия
Автор: tarantulaxxx   
Дата:   15-06-18 16:54

Аз търся само естествената светлина. Не ползвам светкавици и отражатели. С мен е само апаратът и портретният обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография... дискусия
Автор: asahi   
Дата:   15-06-18 17:49

Забелязал съм, че професионалните снимки, които ме впечатляват, са светнати майсторски и никой не разчита на случайности.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография... дискусия
Автор: MarinY   
Дата:   15-06-18 20:46

Асахи, никой не предлага случайности. Има варианти, избор, знание и можене.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография... дискусия
Автор: bogdanov   
Дата:   16-06-18 02:53

Добрите кадри са светнати наистина. Майсторството е да се случи така, сякаш всичко е естествено. Убеден съм, че всеки който се занимава наистина със светлопис има набор от техники, чалъми и прозрения, които няма да сподели с лека ръка. Една малка тайна :) Наблюдавайте обемите в лицето в различни светлинни условия и научете функциите на фотоапаратите си! Кога детайла е четлив и кога всички девойки изглеждат като момите на "майстора" без носии. Класическите светки са скучни, но могат да бъдат доста големи помощници при един концептуален проект. Пример 45 градуса ляво-горе Рембранд, два източника зад ушите :) един директен и един отзад, експеримента е голям кеф... има и универсални цифри 10, 100... :) светлината няма недостатъци. Било то изкуствена или естествена. Във фотографията недостатък е липсата на светлина, липсата на обем.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография... дискусия
Автор: Nenov   
Дата:   16-06-18 10:51

Светлосянката. Получаването на обеми. По какъв начин, няма значение.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография... дискусия
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   16-06-18 11:48

Аз не разбирам от професионална фотография, от светкавици, рефлектори и т.н. , но определено не ми харесват снимки, на които си личи, че са с допълнителна изкуствена светлина. Лично аз не намирам чар в снимка на модел в изкуствена поза, осветен изкуствено, после изкуствено направен по-красив с помощта на софтуер.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография... дискусия
Автор: bogdanov   
Дата:   17-06-18 03:11

Nenov , не си прав. Значение има. В портрета всеки обем се изгражда на принципа за овалното тяло. Знаеш предполагам... полутонове, осветена част, рефлекси, колонна сянка, хвърлена сянка ...(не в тази последователност ;) )Всичко е анализ на естествената среда и след това счупване, контрол, идея... значение няма, когато и смисъл няма. "Сидхарта" е чудесна книжка за блондинки. ;) Контрол трябва , другото е отражател и сляпа вяра, да не кажа отражател и суеверия ;) Виждали сме добри кадри и с този похват, но друго си е в ролята на "слънце"[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография... дискусия
Автор: burningice   
Дата:   17-06-18 13:11

Харесват ми портретите на Сергей Иванов, който снима на естествена светлина:

http://seriv.com/wp-content/gf-uploads/2017/11/preview-m/web1D4_1525aa.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография... дискусия
Автор: asahi   
Дата:   17-06-18 13:19

Тази снимка е с изкуствена светлина.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография... дискусия
Автор: Nenov   
Дата:   17-06-18 14:22

https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=PHOTOGRAPHER&uid=58449

Този автор от Фотофорум използва умело светкавици при портретна фотография.


Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография... дискусия
Автор: LupusS   
Дата:   17-06-18 14:27

Да Илко Александров е много добър стробист. Според мен стробизмът е много интересен. Най-малкото не винаги може да се разчита само на естествената ( слънчева) светлина

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »