Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: nikshi   
Дата:   06-06-18 22:14

Здравейте,
дълги години снимам с D90, но все повече се убеждавам, че трябва да сменя тялото с нещо по-ново. И понеже много пътувам ми се иска да е нещо компактно и лесно за носене. Разглеждах по-скъпите компактни модели на водещите марки и четох доста за тях, но някак си не ми се дават над 2000 лв. за сапунерка. Скоро един колега си взе Huawei P20 Pro и бях изумен на какво ниво са стигнали камерите на телефоните и се запитах, кое е по практично 2000 лв за фотоапарат или 2000 лв. за телефон с фотоапарат. Скоро не съм снимал със скъп компактен апарат, може и те да ме изненадат.

Вие какво мислите, кое е по-добре за бюджет около 1500 лв?

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: keri-di   
Дата:   06-06-18 22:41

Като гледам около мен,как се скапват умните телефони,мисля,че фотоапарата е по-разумното решение?
А и на този етап,както и да снимат телефоните,оптиката на фотоапарата няма как да бъде заобиколена!

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: KadROo   
Дата:   06-06-18 22:54

Бюджетен смартфон и турбо сапунерка според мен [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: asahi   
Дата:   06-06-18 23:26

Ако ти е мерак да си купиш турботелефон не си търси оправдание - купувай.

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: lamerko   
Дата:   06-06-18 23:46

Само да не стане да хвърлиш едни 1500 кинта и да се чудиш, защо точно на теб се е паднал телефон с дефектни камери...

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: iavorski   
Дата:   07-06-18 07:08

Отвори снимките на колегата с хуивея на голям екран, сравни ги с Никонеца дето го имаш и после ела пиши как са нещата.


Иначе по темата - безогледалка с широк твърд обектив и издухваш всякакви про-та, айфони и прочее.

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: kery70   
Дата:   07-06-18 08:09

Снимките от телефоните изглеждат добри само на екрана на телефона, в повечето случаи. Е може да я понапудриш на компа но ...

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: StraightEse   
Дата:   07-06-18 08:48

Вземи си Sony RX100 VI като излезе, това се очертава като най-турбо сапунерката. Ако искаш по-голям сензор и не ти пречи по-муден апарат - Canon G1 X III.

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: stukloplast   
Дата:   07-06-18 08:54

https://photo-forum.net/i/2132714

Мене и на екрана на компа ми изглежда ОК, не само на телефона. Та дори и в пълния размер на 100% разпъната...



Публикацията е редактирана (07-06-18 09:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: Mihalaki   
Дата:   07-06-18 09:18

За същото се чудя и аз (D7000, баири и отделно нужда от нов тел.). За тези пари 1500-2000лв. спокойно можеш да имаш и двете - например LX100 и Huawei P20. За мен 2К за телефон е прекалено, но това си е лично мнение. Иначе ако съвсем ти е писнало от дслр-а, продавай го заедно с кавито стъкла имаш и взимай безогледално. Телефон така или иначе ще носиш винаги. :)


Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: kvakioh   
Дата:   07-06-18 10:46

Нещата са така стигнали, че за 2000лв може идеално да се впишат и двете с лек компромис. Като знам цените и на двата вида техника, мога да сглобя схема за система (не само тяло и обектив) от безогледалка и добър телефон.
Нищо не излиза само с телефон, пък бил той и най-добрия!

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: lamerko   
Дата:   07-06-18 10:50

stukloplast: снимката изжгледа ОК, но... има няколко "но"-та :)

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: stukloplast   
Дата:   07-06-18 11:16


https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-06/1528359297_LRM_EXPORT_20180607_105213.jpg



Единственото НО, е това, че не знам как аджеба оцветяват снимката от тези сензори, защото общо взето от РОУ можеш да изкараш само черно-бял кадър. Аз поне, цветен не мога [smilie21] . За цветно най-добра работа върши вградената програма.

Интересно ми е да споделиш твоите НО-та...

На горната снимка, при тези светлинни условия, апарата ми (А5100), който е със сензора на А6000, се справя със същия успех, като телефона. Струва повече, особено ако съм му закачил цайса, с какъвто обектив е и телефона[smilie18] , не е винаги с мен вече, голям е и не мога да копая биткойни с него... [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: yakumo   
Дата:   07-06-18 11:32

LX100 - тест
За около половината пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: nyamago   
Дата:   07-06-18 11:47

kvakioh написа:

> Нищо не излиза само с телефон, пък бил той и най-добрия!

Такива неверни (!) обобщения могат само да заблудят питащия и част от публиката.

"Нищо не излиза" означава, че нслед снимка кадъра го няма, или е чисто черен (или бял) или тотално дефокусиран, така че никакъв образ да не може да се разпознае. Такава ли е всяка снимка от всеки телефон? [smilie11] Някой се изсилва, май.

"Най-добрия" телефон също подлежи на дефиниция. Най-добър по какви критерии? В света на компромисите може да е добър на тъмно, но недобър за Формула1; да има резолюция, но цветовете да са лоши... Компромиси между атрибути и функции има И при 'големите черни' апарати. Дали пък най-добър не е най-големият и тежък телефон?[smilie8]

По-вярно е да се каже:

Някои неща не стават само с телефон, но много други неща стават и само с телефон.

Зависи от очакванията и приоритетите на снимащия. Ако иска да снима предимно диви животни, трудно ще стане само с телефон. Ако иска да разпечатва кадри в размер за билборд, но за публика, която ще ги гледа отблизо с лупа (с такава публика е пълен този форум) - също телефонът не е идеалния инструмент за това.

Но ако иска апарат, който да е винаги с него за запечатване на ежедневни открития и моменти, ако снимките ще се гледат през браузър или на мобилно устройство, ако ще се публикуват в социални мрежи, или ако ще се принтират в умерени размери - телефонът е по-добър избор.

Правилният отговор на въпроса на темата е 'Зависи' а 'Нищо не става с телефон' е претенциозно изхвърляне, което никому не помага.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: kvakioh   
Дата:   07-06-18 12:51

Достатъчен е телефонът САМО и единствено ако няма друга камера. В това съм се убедил лично, но не го налагам като мнение. Споделям, че само с телефон не може, дори и да е най-скъпия и добрия като камера( това имам впредвид-като камера), защото още няма толкова раЗвитие. Някакви си там конкурси и т.н за мобилна фотография, лелички продаващи кадри за по 300 пари са нишови. Има доста ограничения, не отричам напълно телефоните, но не казвам неверни неща.
Нещата са и до материализъм, до желание и най-вече преценка трезва. Каквото и да се говори, най-малкото камера и телефон са повече от само телефон.

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: nyamago   
Дата:   07-06-18 12:58

> "...не казвам неверни неща."

Казваш. 'Нищо не излиза' НЕ Е вярно. Излиза нещо. Ако за твоите високи художествени и технически критерии това нещо е 'нищо', това е твой проблем - но обобщението е невярно и заблуждава час от публиката.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: Duffer   
Дата:   07-06-18 13:13

Абсолютно същата дилема. Втори месец чета и стигам до извода, че колкото и напред да са отишли смартфоните, дори най-високия клас - P20 Pro/Pixel/iPhone X все още не могат да докарат качество, което да допадне на човек, който се възприема като фотограф. Особено ако вече е достигнал определено ниво на развитие и е снимал с добра камера - произволен Никон, Канон, Сони етс.
За бързо споделяне в интернет, социални мрежи и прочее и за масовата аудитория - разбира се. Те камерафоните точно към подобен клас потребители са ориентирани. Но за човек свикнал с качеството и /или креативната свобода, които предлага истински фотоапарат...
Така, че лично моят извод (който подчертавам си е мой т.е. не го броя за универсален) е, че за общо бюджет около 1000-1500 лева (колкото струва топ клас смартфон в момента) по-удачното решение е бюджетен телефон от ранга на Xiaomi Mi6X/A2 да речем или дори новият Mi 8SE + нещо безогледално да речем Sony A5/6xxx, Fuji, Panasonic. Специално Sony A класа ми се струва най-идеен - APS-C сензор плюс, че в базара излизат оферти за 600-800 лева.
Иначе от по-високия клас телефони след консултация с колега, който от години работи за gsmarena и през ръцете му минава всичко ново и актуално - според него в момента LG G5/G6 са скрити лимонки по отношение на цена/качество специално за камерите.

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: Mihalaki   
Дата:   07-06-18 13:20

Добре де, без да се заяждам много, трябва ли всяка една простичка тема да се осира с безсмислени спорове?

И за да не е спам и тоя пост: С една сапунерка с по-голям сензор и тн. (LX100,....,.....,.....) и някой друг компромис дори може тотално да забравиш за D90-то, не знам какво му слагаш отпред.
Само с телефон според мен не можеш. По-горе съм ти написал какво избрах аз в тая ситуация.


Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: Fifata   
Дата:   07-06-18 13:25

Телефоните, особено Хуявей, самсунг и повечето телефони с андоид са направени така, че снимките изглеждат убиииствено, ама само на техните дисплей докато ги гледаш. Отвориш ли снимката на монитор и става страшно. Колкото и камера да закачат отзад на един телефон, никога няма да можеш да докараш снимката с апарат. Да не говорим, че на всичките марки с много камери отзад, iPhone X, P20 Pro и т.н. е просто направено бокето софтуерно. Което си е равно да направиш снимка и после в фотошопа с четка да замажеш всичко отзад.
Вземи си нещо от типа на Sony RX100 V или VI гледам е излезнало.
Панасоник имаха хубави тела. Някое Fuji X100 или нещо подобно. Ем ще ти е кеф с такова малко и яко апаратче. Ем ще го ползваш дълго време с кеф, а може и малко арт настроение да ти дойде за по интересна снимка.

Телефоните са направени за говорене и работа, а не да снимаш с тях. :)
Както като дойде клиент в сервиза и обеснява, че си е купил компютър с вграден телевизор в него. (говоря за смарт телевизор от типа 40-50 инча) И ела после му обеснявай, че това е направено да се гледа телевизия на него, а не да го ползва за компютър по цял ден и после защо го носи всяка седмица на сервиз.

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   07-06-18 13:34

При положение, че LX100 е 600 лв на старо, спокойно може да се направи комбо с някой китайски телефон за 200 лв + онези допълнителните фиш ай лещи, които се прикрепят на гърба на телефона. Дават прилични резултати на затворени, тесни пространства или пък за хипер широк пейзаж. Цялото удоволствие ще излезе под 1000 лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: flac   
Дата:   07-06-18 14:11

Без да съм много компетентен, до сега карах на Нокиа с бутони от преди 10 години модел...
Взех си "евтин" 400 лв. Х Кавър 4 ( IP 67 - под вода издържа до час и нещо )На 3-я месец му се скапа жака на слушалките... не ми се дава в сервиз, щото ще му отпадне и IP 20 kato го разглобят...
Изолирбанд на входа на Жака и Блутут слушалки...
Издържа 2-3 дена в режим пестене на батерия ( не говоря много, но влизам в Нета често ). 5 инчов дисплей, Андроид 7.0 и учудващо....
13 МП камера !!!

За някои може и да е Гот... ( субективно мнение - на концерта на Роджър Уотърс ми скъса нервите.... верно осветление яко, "Макове" или както им викат... - ебати "Хънтенето"...докато фокусира и късите песни на Флойд по 10-15 минути свършиха... ( преувеличавам малко... :):) )

Хората са казали - "Телефон работа не върши..." За Ало става...


Не разбирам въпроса( разбирам го )... Една "Турбосапунерка" може да сцепи начален клас ДСЛР и прочеее, ма струва над 1000 доларес ( лева извинявайте.)

Що го пиша това цялото - аман от хубави въпроси....

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: vgramatikov   
Дата:   07-06-18 14:33

1 инчова сапунерка тип сони рх100 [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: kvakioh   
Дата:   07-06-18 14:56

Отново казвам и оставам на това, че нищо грешно няма в отговора ми. Подвеждащи са мислите, че само телефон стига. Единствено може би на концерт, където не дават друго. Може би в още 1-2 ситуации, където има ограничения, дефакто телефон е ограничаващ. Примерно работя в завод и ми слагат лепенка на камерата на телефона и си имаме вътрешна сапунерка за снимки...
Аз лично съм против (което отново НЕ е грешно) в турбосапунерки, освен ако не са от типа на Ricoh GR, Sony Rx1 (35mm FF), Fuji X100T, с фиксиран обектив като мм. Ползвам най-малката възможна безогледалка Samsung nx Mini, и тя не е хич добре. Но върши работа като размери. И дотам.
Единствено донякъде изказания Панасоник и RX100 sony серията биват, всичко останало е доста компромис ( не грешка) в размери, качество и т.н.
В края на краищата, всичко опира до €,$,£, кеш, после идват капризите и желанията. За 2000лв може доста схеми над D90 Nikon и телефон да се сглобят. Още повече, че и като се разкара D90 ще има още малко кеш в +.

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: ubp   
Дата:   07-06-18 15:12

Колега nikshi разгледай, като вариант и Fujifilm X100T. Няма да го хваля, в базара тук го има за 1300 - 1400лв. За мен е оптимален вариант, но всеки сам си преценява.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: Crocodile   
Дата:   07-06-18 15:33

LX-100 + Lenovo Vibe P2 !

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: Synthy   
Дата:   07-06-18 15:38

Moto Z + това


Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: Sassho   
Дата:   07-06-18 16:12

Нищо против снимки с телефон , но адски много против за 2к кинта за едната играчка , която след 6 месеца вече не е актуална. Няма добър актуален камерафон , добрите камерафони са старите отпреди 3-4 години - LG G4 , Galaxy S6 , Note 5 , Nokiа 808PV , Lumia 1020 / 1050. Като клюка най-добрия Смартфон за тази година пък и
за още две напред е Asus RoG Phone

Два кадъра от LG G4

http://images.vfl.ru/ii/1525786211/062be7fe/21663295.jpg




http://images.vfl.ru/ii/1525786229/eedb27b0/21663296.jpg

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: kojuharov   
Дата:   07-06-18 16:24

Още съм много зелен във хобито, но си мисля, че във форум за професионална фотография не върви да се изтъкват мобилни телефони, като добра техника.

Аз лично бих предпочел добра фотокамера + някакъв си телефон, който да ми върши работа. Цените на умните телефони не виждам, с какво точно ги оправдават производители.



Публикацията е редактирана (07-06-18 16:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: iavorski   
Дата:   07-06-18 16:39

@stukloplast

Само на мен ли ми се отваря черно бяла снимка?

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: digitalpr   
Дата:   07-06-18 16:41

Няма как телефон за 2000лв да снима по добре от апарат за 1500лв. Другите 500 са за телефон. Абсурден "казус".

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: stukloplast   
Дата:   07-06-18 16:48

iavorski - не е само на теб. Както казах - читав цвят от РОУ, от камера на телефон, много трудно можеш да изкараш, така че даже съм си настроил лайтруум камерата да си снима директно монохром. Иначе евала на енджина на вградената програма за снимане, който изкарва доста прилични снимки в jpg - аз не мога да постигна такова цветово качество от РОУ [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: nyamago   
Дата:   07-06-18 17:08

Понеже всички са така категорични в изказванията си и не търпят възражения, и аз ще се повторя с категоричното си твърдение:

Зависи !

[smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: iavorski   
Дата:   07-06-18 17:32

Февруари се измързеливих и на разходката до Дубай си казах - айде ще снимам с телефон.

Майната му на качеството - да се снима с телефон просто е неудобно. Дори един тъничък IXUS предлага далеч по-удобна работа при снимане от който и да е телефон - дори и случайно да са сложили хардуерен двустъпков shutter.

Мое мнение!

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: nikshi   
Дата:   07-06-18 23:00

Здравейте отново, радвам се, че толкова много хора са взели участие в темата. За жалост много малко конкретни примери и предложения има.
Изобщо не не се опитвам да налагам телефоните. Фотографията ми е хоби от много години и съм далеч от мисълта, че един телефон може да надмине един истински DSLR, особено ако зад него стои човек, който знае какво прави. Но нека да ви покажа няколко снимки правени с P20 Pro:

https://my.pcloud.com/publink/show?code=kZzVeu7ZIib89LCyA7kBXRbO44WVB58F3TOy


Сигурен съм, че със старо тяло като D90 бих направил по-добри снимки, но ще ми трябва триножник, за да хвана залеза и плажа с идеална осветеност ще ми трябват няколко кадъра, после ще трябва да си поиграя малко и на компютъра, а тук само насочваш и снимаш. На всичкото отгоре е винаги в теб...



Публикацията е редактирана (07-06-18 23:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: langel   
Дата:   07-06-18 23:14

Не мога да стигна до тия снимки

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: Mihalaki   
Дата:   07-06-18 23:55

@nikshi: по-горе ти го казаха - ако искаш телефон за 1,5-2к вземи си. По-хубави снимки от сапунер за тия пари няма да направи, но със сигурност ще ги качва по-бързо във фацата.
Което не значи, че няма да си щастлив и доволен от снимането (и не само) с такъв телефон. Въпрос на избор. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: PhotoBo   
Дата:   08-06-18 02:43

опааа, вчера по погрешка съм написал мнението си вместо в тази тема, в една друга, а имах желание да се изкажа по темата [smilie5]

За това направо копи/пейст на моя пост:

Виж сега и двете снимат, кое ще е по-практично, удобно и качествено си зависи от теб и от твоите очаквания. Имам iPhone 8+ тоя с портретния моуд и двете камери отзад,... ами човек, какво да ти кажа - нито ми харесва как работи тоя портретен режим, нито ми прави кеф да снимам с него. Ако трябва да съм честен повече ме впечатли как снима нощни снимки, както и какви софтурни филтри има, така на бързо да не се занимавам да обработвам и за фейса става [smilie3] Не го знам колко струва в България и дали си заслужава според теб, ама според мен и 500лв да е не си струват, ако държиш на снимките, които ще правиш. Винаги бих избрал някой назобен апарат с хубава оптика и по-голяма матричка, пред тия евридейки за говорене. Сега има и друго, може и на мен да са ми големи очакванията, а може и да не съм се научил да снимам с телефон и на кривата ракета и космоса да и пречи, но това е личното ми мнение!

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: apostoll   
Дата:   08-06-18 11:04

Дори при еднакво качество, с фотоапарат е в пъти по-удобно и приятно да се снима, а това според мен е особено важно.

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: Duffer   
Дата:   08-06-18 12:04

написа:

> Здравейте отново, радвам се, че
> толкова много хора са взели
> участие в темата. За жалост много
> малко конкретни примери и
> предложения има.
> Изобщо не не се опитвам да налагам
> телефоните. Фотографията ми е хоби
> от много години и съм далеч от
> мисълта, че един телефон може да
> надмине един истински DSLR, особено
> ако зад него стои човек, който знае
> какво прави. Но нека да ви покажа
> няколко снимки правени с P20 Pro:
>
> https://my.pcloud.com/publink/show?code=kZzVeu7ZIib89LCyA7kBXRbO44WVB58F3TOy
>
>
> Сигурен съм, че със старо тяло като
> D90 бих направил по-добри снимки, но
> ще ми трябва триножник, за да хвана
> залеза и плажа с идеална
> осветеност ще ми трябват няколко
> кадъра, после ще трябва да си
> поиграя малко и на компютъра, а тук
> само насочваш и снимаш. На
> всичкото отгоре е винаги в теб...
>

>
> Публикацията е редактирана (07-06-18
> 23:33)
Първо наистина не разбирам какво толкова следва да впечатлява в тези кадри? Най-малкото динамичния диапазон, който демонстрира телефона е меко казано meh. JPG с такова качество без проблем ще ти докара дори дърт апарат като D50 и то без статив, обработка и прочее. Всъщност директното снимане в JPG СИ Е обработка само по-себе си, но от мързеливия тип - оставаш вградените алгоритми на софтуера да пипат вместо теб. Никой не е казал, че като снимаш с класически фотоапарат йок трябва да обработваш - пост продукцията просто ти дава повече възможности да коригираш "вродените" дефекти на технологията и да проявиш творчество. Ако искаш point and shoot всяка дигитална камера на пазара има едно зелено фотоапаратче - слагаш на него и снимаш в JPG. Гарантирам ти, че няма да се справи по-зле от P20 Pro - напротив.
tl;dr при смартфоните от много и шумна реклама се получава ярко изрзен плацебо ефект - понеже се тръби много около там разни измислени DxO маркове енд шит човек почва да си въобразява, че телефона не просто стига ами и е по-добре от дедикейтед камера. Да, ама не е и всеки обективен поглед го доказва емпирично без значение какво се напъват да обясняват от маркетинговите отдели на големите корпорации...

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: kojuharov   
Дата:   08-06-18 15:05

Те каквото и да обясняват от маркетинговите отдели, аз на първо четене се сещам за 4 причини да не си купя телефон, с който да снимам друго освен фрапантните шофери на улицата или бързо щракване на ромче влязло до половината в кофа за боклук. Такива телефони много, да не кажа почти всички.

1. Това е телефон, ползваш го за да говориш по него. Пипаш го постоянно, допираш го постоянно до ухото си и в топло време става мазало. Ръката ти е на камерата, тя се маже и маже.

2. Телефона е за да провеждам разговори, ако батерията падне, няма разговори, няма и снимки.

3. Гадни софтуерни "екстри", които често за да изключиш, трябва да прочетеш ръководството от начало до край.

4. Възможност да сгафя нещо и да ъплоадна снимка, която не искам да види цялата шака-лака, фейсбук аудитория.

Не е много практично решение, а и колкото повече приложения му инсталираш, толкова той става по-бавен.

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: Synthy   
Дата:   08-06-18 15:20

Кой иска надежден телефон, ето го:


http://moughlbay.shop/wp-content/uploads/2017/02/MANN-9.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: prozium   
Дата:   08-06-18 15:53

Като човек, много привързан към телефона си и възхваляващ го почти във всяко отношение мисля, че е по-добре да си имаш турбосапунер и телефон отделно :) Ако ти се занимава с фотография само с телефон не се получава. Колкото и пъти да реша да обработя снимка на пц-то, дори и да е RAW от телефона само разбирам колко далече са телефоните с малките си матрици от информацията, която побира в RAW файла един фотоапарат.
Телефонът е да щракнеш нещо набързичко или когато нямаш друга камера в себе си. Хубавите моменти и места си заслужават и по-добрата техника :)

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: stukloplast   
Дата:   08-06-18 16:36

Тука сравняваме телефони и сапунерки, които не са хубава техника...

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: Mihalaki   
Дата:   08-06-18 17:01

Викаш сапунер за 2к не е хубава техника ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: quazimodo   
Дата:   08-06-18 17:44

Mihalaki написа:

> Викаш сапунер за 2к не е хубава
> техника ли?

Ми не е! Няма гнездо за СИМ-карта[smilie18][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: stukloplast   
Дата:   08-06-18 18:47

Ми имах сапунерка за 1000лв. Като изключим 11х зуума, по-дългата експозиция и променливата бленда, от роу с него и с телефона вадя същото и по-добро качество от телефона, с малко умения в обработката.

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: quazimodo   
Дата:   08-06-18 18:58

Сапунерки за 1000 лева имаше и преди... 15 години[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: stukloplast   
Дата:   08-06-18 19:58

Преди 4г, фз1000. Начи, ако не можете да снимате, и с техника за 10к няма да можете. Хората печелят от снимки с телефони и дронове... Проблема си е ваш...

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: stukloplast   
Дата:   08-06-18 21:01

Да уточня, пред телефон за 500лв, от който роу-а ще е същия като от флагман за 1500, ще избера рх100 6та генерация, ама ако е 1000лв, а не 3к-4к...

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: Crocodile   
Дата:   08-06-18 23:08

Така да обобщим какви качества са нужни на съвременния смартфон за да се справя със всички съвременни приложения , да има поне 3 GB RAM и Поне 32 вътрешна , да има поне 5000 mAh батерия че да не се налага да го зареждаш всеки ден , камерата в телефона ми е нужна само за документи. Ползвам Xiaomi Mi Max 2 и Lenovo Vibe P1 Pro , и двата модела снимат добре през деня , и ми изкарват по 2 дена сериозно ползване , какво повече искате от един телефон ?

И двата телефона са под 400 лв нови а леновото е 250 даже.

За фото и видео ползвам Panasonic FZ1000 и съм доволен и снимките в RAW/Jpeg и видеото си ги обработвам / монтирам на телефона , има достатъчно добър софтуер за това . Цялата ми техника се събира в една малка раничка , имам и един power bank на xiaomi 10000mAh , с него фотоапарата става с неограничено време за снимане , таймлапси и каквото ви дойде .

stukloplast , щом снимките от телефон ти харесват повече от тези на FZ1000 значи с каквато и техника да снимаш , нищо повече няма да получиш . Проблема не е в техниката.



Публикацията е редактирана (09-06-18 01:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: prozium   
Дата:   09-06-18 02:39

RAW файловете от апарати са мноооого по-пластични от RAW от телефон. Мен честно казано ме кара да полудявам обработката на RAW от DJI MAVIC, което 1/2.3", а на 1/3.6" не знам какво ще се случи. Тоест знам причинявал съм си го няколко пъти и ме връща в качеството на снимките ми преди 6-7 години :)
Телефонът за сега е винаги компромисното решение, при което се отказваш от дълго експониране, от мърдане в ИСО-то от заигравка със скоростта, от регулируем DOF, от ергономия и лесен контрол.
Да не споменаваме пресатурираните цветове, прешарпеният детайл, употребата на хдр за щяло и нещяло и глупостите като софтуерен дефокус. Снимките стават да го споделиш набързо с приятели, които ще ги цъкнат на телефона в рамките на 0.03 секунди и толкоз :)

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: stukloplast   
Дата:   09-06-18 08:14

В момента в профила ми, само една снимка не е правена с телефон и имат до 40Б точки, без да съм духал на някой. Така че ще цитирам крокодила - проблема не е техниката. От сутринта ме карате да [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: Антивик   
Дата:   09-06-18 10:09

През цялото време се бистрят само качества на снимането с телефоня или с апарат и се изброяват технически параметри, а има и нещо друго. Ако е някой де постоянно кисне на телефона и не го сваля от ухото си, може би телефона ще му върши работа, но тогава па нема му остава време да снима, да не говорим, че може да се раздрънчи точно по време на снимане. Ако пък не го ползва често/или кат мен въобще/ тогава си е живо набутване, що ползваш-не ползваш, месечната такса си върви и трябва да се плаща инак идват лихви. Това при апарата го няма, да не споменавам, че с апарат се борави доста по-лесно и удобно отколкото с нещо по-тънко от вафла.
Изобщо, според мен де, набутването на камера в телефона си е рекламен трик за повишаване на продажбите, чудно как още не са набутали покрай апарата в телефона и вградена четка за зъби, самобръсначка, гребен..., а за жените примерно маша за коса, гримове...
С една дума телефона основно е за говорене/с новите и за писане/, апарата си е за снимане.

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: stukloplast   
Дата:   09-06-18 10:30

Отивам да си седна у каручката, ще си пусна младо девойче да ми пее чалга, жената ще размахва мокър парцал, да не пукна от жега, а пък вечерта ще пална газовите фенери, че като съм пиян, поне да виждам...
Телефоните отдавна не са само за говорене, както колите не са само за придвижване от А до Б.

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: Антивик   
Дата:   09-06-18 11:05

[smilie10] [smilie11] А че за какво са колите тогава....?[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: stukloplast   
Дата:   09-06-18 11:18

Масаж, климатик, мултимедия, навигация, подгрев на седалките, пази те от дъжд, градушка, можеш деца да правиш вътре, можеш да си говориш с някой индиец в Англия да те съпортва, можеш да си заредиш телефона/апарата, направените вече деца могат да се забляхосват с мултимедията, вместо да ти оповръщат колата, имат секакви възглавници, в случай че не ставаш или попаднеш на неставащ... Сигурно изпускам доста...
Но друго си е да яхнеш коня да стигнеш от А до Б с една бала сено...

С телефона е същото... Само дето основната им функция се използва все по-малко, от колкото допълнителните. Понякога и с колите е така.



Публикацията е редактирана (09-06-18 11:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: MrPhoto   
Дата:   09-06-18 11:58

Няма какво да се заблуждаваме, телефонът отдавна е много повече от просто ало. Аз съм вероятно единственият в този форум, който няма мобилен интернет и не искам да имам, но въпреки това използвам камера, карта, компас, фенер и подобни благини на умния телефон /е моят не е толкова умен като вашите, но така му е името/.

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: Duffer   
Дата:   09-06-18 13:00

написа:


>
> С телефона е същото... Само дето
> основната им функция се използва
> все по-малко, от колкото
> допълнителните. Понякога и с
> колите е така.
>

Именно! И откакто са така телефоните (т.е. мултифункционални устройства) правят много неща, но нито едно от тях както трябва. В това отношение модерните смартфони са като нас българите - от всичко разбираме, но в нищо не сме истински добри. Откак поумняха например телефоните им се наложи да жертват най-важната си функция - комуникационната. Колкото повече шитове тъпчат в дивасите, толкова по-малко им държи батерията. А без батерия тоя телефон е просто адски скъпа подпора за маса. Същото е и с компасите, камерите и каквото се сети човек още. Да, пестиш място, но в същото време трябва да се примиряваш с други компромиси.
Точно поради тази причина лично за мен тази тема е неправилно зададена - не "или" - апарат И телефон. Вече се търси какви, което пък е въпрос на бюджет. Толкова.

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: stukloplast   
Дата:   09-06-18 13:25

Ми пак няма да съглася. И коня без сено няма да те закара.
Сега ще кажеш и че от както компютрите не заемат цели стаи и не дупчат перфоленти, и те вече за нищо не стават...
Истината, е че са достатъчно добри, за това, за което са направени телефоните с хубави камери и секви други екстри - ако знаеш какво правиш, спокойно можеш и да печаташ(предстои ми да разбера как се справя моя). Аз поне печатам, повечето динозаври тука гледат на мониторчета снимките, като най-важно е на 100% как изглежда детайла, и баш те ще ми обясняват, че телефоните не стават... Хората за корици на списания снимат с телефони модни снимки, но НЕ. Ако няма голям буркан и 4м2 сензор, снима като геймбой...
Съгласен съм, че не стават за всичко, нема боке, дълга експозиция(моя е до 4сек), нема супер дупер фин детайл - на снимка на куче от 50 метра да можеш да му преброиш бълхите на косъм от опашката, но за 90% от хората ТУК, предвид това КАК и ЗА КАКВО снимат, телефоните са предостатъчни.

Офф - и какво лошо има в компаса, гпс-а, и всички други удобства, които правят живота по-лесен? Пълна деволюция [smilie21]



Публикацията е редактирана (09-06-18 13:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: langel   
Дата:   09-06-18 13:28

"Колкото повече шитове тъпчат в дивасите, толкова по-малко им държи батерията. А без батерия тоя телефон е просто адски скъпа подпора за маса."

Всеки телефон, който издържа 1 ден в упоменатия режим, ще издържи поне една седмица в планината, ако знаеш как да го използваш само като комуникационен дивайс.

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: Duffer   
Дата:   09-06-18 13:50

написа:

> "Колкото повече шитове тъпчат в
> дивасите, толкова по-малко им
> държи батерията. А без батерия тоя
> телефон е просто адски скъпа
> подпора за маса."
>
> Всеки телефон, който издържа 1 ден
> в упоменатия режим, ще издържи
> поне една седмица в планината, ако
> знаеш как да го използваш само
> като комуникационен дивайс.
Пък дъртата ми Нокия Е71 (също смартфон бтв) издържаше по 2 седмици ...

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: stukloplast   
Дата:   09-06-18 13:57

И старата ми Лада може да кара по черни пътища, а сегашната кола ме е страх. Супер яко...

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: mmjm   
Дата:   09-06-18 14:04

„Аз поне печатам, повечето динозаври тука гледат на мониторчета снимките“
Тук много грешиш. Повечето „динозаври“ предпочитат снимката на хартия в рамка или албум, печатът на хартиен носител е точно толкова архаичен, колкото и придвижването с каруца, за което пишеш в последните си постове. Инак си прав, за ежедневна употреба телефоните с всичките им благинки са си екстра. Все пак не бива да се забравя, че и камерите не са спряли развитието си откак има камери в телефоните и определено са по-удачни за снимане и като ергономия и като качество на изображението.
С две думи, избирайте устройствата, които ще използвате според личните предпочитания и нуждите си.
[beer] [shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: keri-di   
Дата:   09-06-18 14:08

Преди две години взех телефох за 1300 лв.точно заради камерата. Снима добре,има и ръчен режим.Сега имам и не евтин фотоапарат,и не виждам,кой ще е този,който ще ме убеди да дам толкова пари за телефон?

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: mmjm   
Дата:   09-06-18 14:18

Ако имам средствата бих взел телефона не единствено заради камерата, а за цялото устройство с всичките му функции.

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: prozium   
Дата:   09-06-18 16:22

@stukloplast, ти ако измерваш качеството на фотографията си по броя точки от ФФ нещо ти има ( и то не в добрия смисъл на думата )
Реално всичките ти снимки в профила могат да се повторят със сапунерка от 2005та година.
Ако човек иска да се заимава с фотография като хоби, то да го прави на телефон е напълно безмислено - много от инструментите просто ги нямаш. Това ти вързва страшно много ръцете и те оставя на нивото на някакъв масово решен вкус, набит с алгоритми в процесора на телефона от производителя.
Митовете, че се снимат корици на списания и модели с телефони са си маркетингови трикове. Да в студио с много светлина за 1-2 снимки може и да щракнеш с телефона, колкото да си вземеш парите от Apple, Samsung, [ сложи тук името на производител, който плаща за маркетинг ] .

Отговори на това съобщение
 Re: Турбосапунерка или скъп телефон
Автор: stukloplast   
Дата:   09-06-18 17:50

Снимал съм достатъчно с апарат и съм печелил конкурси, и участвал в изложби, така че благодаря.
Иначе алгоритми не ползвам и телефона съм преценил, че ми е достатъчен в 90% от случаите и като качество и като възможности.
Поздрави [smilie21]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »