Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Обратна задача - компетентно мнение
Автор: hotsnail   
Дата:   27-05-18 11:15

dtangleov може ли да питам за какво е злобната забележка в едно изречение, а в следващото повтаряте, това което съм написал? Бихте ли редактирал писанието си или да има ясна обосновка на забележката или просто изтрийте задръстената забележка. Другите неща, които казвате са верни

t.marev ако нямате конкретни неща да кажете по-добре си замълчете. Нещата които съм написал са базирани на факти от различни източници. Ако искате кажете кое точно и как Ви притесни, за да го обсъдим по-конкретно. До тогава смятам, че е напълно оправдано да не уважавам мнението Ви и да Ви смятам за доста необразован и самонадеян човек.



Публикацията е редактирана (27-05-18 11:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Обратна задача - компетентно мнение
Автор: hotsnail   
Дата:   27-05-18 11:29

румен, въпроса за очите е надълго дискутиран в медицинската литература и мисля че има отделни глава или две във всеки учбник за фотография и изобразително изкуство. Тая медицинска част има значение. Определено човешките очи не са най-съвършения инструмент за улавяне на изображения. Най-малкото котките виждат по-добре от нас.

Това което виждате, не е това което регистрират очите Ви. Мозъка Ви гради тия картинки, като компенсира дефектите на очите. Важното всъщност е какво остава в съзнанието. Какво вижда вътрешното Ви око. Въпроса е как да предадете образа, който сте възприели, в снимка.

Снимката която сте дали е прекрасна илюстрация как не се прави това. Има много грешки в нея, които не я правят добър спомен за този миг от живота на това дете. Да припомня и обогатя това което писаха хората преди мен - дъските на пейката изникват странно от главата на детето, цветовете са ужасни, неподходящ избор на цветове - жълто, синьо лилаво и зелено. От друга страна има хубава мека светлина подходяща за подобен кадър.

Ако искате снимките Ви да запечатват спомени, така както ги веждате е нужна малко визуална култура и опит.


ПП Ако се заровим повечко в темата какво вижда съзнанието, ще видите, че дори модерното изкуство като Ван Гог, Моне, Пикасо, Матис запечатва това което вижда човешкото око. (очаквам още полуобразовани люде да наскачат от пейките и да ме заклеймят)



Публикацията е редактирана (27-05-18 11:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Обратна задача - компетентно мнение
Автор: dtangelov   
Дата:   27-05-18 11:51

Hotsnail извинявам се ако съм създал впечатление че забележката е към Вас.
За съжаление прекалено много хора не разбират разликата и го написах та да привлече вниманието. Фразата е от стар виц от времето на социализма.

Отговори на това съобщение
 Re: Обратна задача - компетентно мнение
Автор: mmjm   
Дата:   27-05-18 17:03

Пример, за това че не говоря пълни глупости ще дам от стрелбата с пушка. Мерникът е на около 20 см. от окото, мушката на метър-метър и двадесет, мишената на 50м(при спортната стрелба) и трите ги виждаме ясно с едното око, т.е. в случая не говорим за стереоскопично възприятие. Избираме обект за снимане намиращ се близо до нас, виждаме ясно и обекта и фона, снимаме по някаква причина със съответните прийоми за отделяне на обекта и те ти разлика между субективното ни възприятие и нереалистично според мен, но ефектно изображение. Не ме разбирайте погрешно! Нямам нищо против отделянето на обекта от фона, просто говорихме за реализъм. Снимката няма да коментирам, вероятно тя има сантиментална стойност за автора ѝ.

Отговори на това съобщение
 Re: Обратна задача - компетентно мнение
Автор: batsali   
Дата:   27-05-18 17:26

"и трите ги виждаме ясно с едното око"

Дали? Затвори едното око и си погледни пръста от 20см, фона отзад не е на фокус. Фокусирай на фона, пръста ти не е на фокус.

Освен тва, за чий са ни очила тогава, ако всичко е на фокус?



Публикацията е редактирана (27-05-18 17:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Обратна задача - компетентно мнение
Автор: dtangelov   
Дата:   27-05-18 18:41

Очилата са необходими когато окото се повреди или по някаква причина е дефектно. [smilie5]
Здравото око заедно с процесора в главата наречен мозък стаквайки отделните образи вижда всичко на фокус.
ПП Както писах по горе плиткия ДОФ е само един от начините за предаване на пространството.

Отговори на това съобщение
 Re: Обратна задача - компетентно мнение
Автор: mmjm   
Дата:   27-05-18 19:26

batsali, как се прицелваш с пушка без оптика, ако не виждаш я целта, я мерника [smilie11]? Както писах виждаш и трите, като подсъзнателно фокусираш мишената. Има известно разфокусиране на мерника, но не до степента на някои много арт произведения станали модерни напоследък, мушката я виждаш ясно. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Обратна задача - компетентно мнение
Автор: batsali   
Дата:   27-05-18 19:33

Фокуса е в мишената, другите чаркове ти трябва да ги видиш колкото да опънеш права линия, не са на фокус. Известно разфокусиране не е фокус или ясно виждане. Иначе щеше при офталмолога да е - всичко виждам ясно, но не мога да чета и да виждам надалече.

Отговори на това съобщение
 Re: Обратна задача - компетентно мнение
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   27-05-18 21:26

Ако все още си мислите, че човек вижда всичко на фокус, отворете един панорамен пейзаж на екрана. Колко време ви трябваше за да обходите всеки един детайл от снимката. Затова хората ахват при вида на пейзажи- толкова много красиви детайли на едно място, които човешкото око не е способно да улови в един миг. Е, апаратът е успял.

Отговори на това съобщение
 Re: Обратна задача - компетентно мнение
Автор: bg2014   
Дата:   27-05-18 23:34

mmjm
Пример, за това че не говоря пълни глупости ще дам от стрелбата с пушка. Мерникът е на около 20 см. от окото, мушката на метър-метър и двадесет, мишената на 50м (при спортната стрелба) и трите ги виждаме ясно с едното око,


Нека не минаваме в тази посока.
Примерът е тотално грешен и изводът също.
Видно не са ти ясни нещата от спортната стрелба.
С извинение и добро настроение!


Отговори на това съобщение
 Re: Обратна задача - компетентно мнение
Автор: mmjm   
Дата:   30-05-18 00:16

БГ, ти и от това ли разбираш? На младини бях състезател доста години, но щом ти компетентният по всички възможни теми казваш, че не са ми ясни тези неща, кой съм аз та да споря.

Отговори на това съобщение
 Re: Обратна задача - компетентно мнение
Автор: Argo   
Дата:   30-05-18 18:46

Изгубих 5 мин. от живота си, напразно, за да прочета цялата тема...

Отговори на това съобщение
 Re: Обратна задача - компетентно мнение
Автор: bg2014   
Дата:   31-05-18 00:21

mmjm написа:
БГ, ти и от това ли разбираш? На младини бях състезател доста години, но щом ти компетентният по всички възможни теми казваш, че не са ми ясни тези неща, кой съм аз та да споря.



Това надменно поведение какво трябва да ни покаже?
Как не знаеш кога да спреш да пишеш глупости или как обвиняваш някой друг за собствената си некомпетентност?
Колко лесно беше да кажеш, че си се объркал и да се извиниш за грешния пример, или просто да подминеш добронамерена забележка.
Дали разбирам от спортна стрелба...не е твоя работа, но би трябвало да се досетиш сам.
На какви младини, кои години си се състезавал?
В коя дисциплина?
До какво ниво си стигнал в това състезание?
Аз знам. Ако искаш пиши на другите за да знаят и те.
Няма извинение този път. Ти не го цениш и не знаеш защо се използва, макар, че още не е късно.



Публикацията е редактирана (31-05-18 22:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Обратна задача - компетентно мнение
Автор: mmjm   
Дата:   31-05-18 21:16

80-те, възрастова група юноша и след казармата до разформиране на ОСО, общо 15г, пушка(въздушна и малокалибрена), ниво запълващ дупки в отбора.
С това отговарям на зададените въпроси, не бях длъжен, още повече че темата е от съвсем друго естество и този диалог е чист спам. Не съм търсил извинение от теб и както ти писах по-рано, давай по-полека с добронамереността си.
Остани си със здраве и лека вечер.
Моля останалите участници в темата да ме извинят за спама.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Обратна задача - компетентно мнение
Автор: bg2014   
Дата:   31-05-18 22:54

Стрелба... минало незабравимо.
Очите виждат само мерните прибори, а мишената (все едно на каква дистанция е) се вижда само като силует, като очертания, но не е на фокус.
Ако мишената стане на фокус ...язък за изстрела.
Очите също имат ДОФ и с възрастта се променя. Излишен спор.


Отговори на това съобщение
 Re: Обратна задача - компетентно мнение
Автор: Антивик   
Дата:   01-06-18 06:32

Стига сте се препирали вие двамата! Някой правилно ви даде примера за за експеримента с пръста и предмета в дълбочина. Друг пример е положението, когато се чете текст/погледа е само върху определена дума и не се вижда текста, като цяло/. Да сте чували, че за да си състави мозъка цялостна, ясна картина окото постоянно се мести/сиреч сканира отделни точки/ и едновременно с това си сменя фокуса върху предметите, а от всичкото това се създава цялостна картина, че и на всичкото отгоре обърната надолу с главата, що лещата в окото е само 1, но заради сложната машина - мозък - виждаме/или па може и така да сме решили/ нещата нормално. С апаратите и обективите нещата не са така, та затова и трябва нагласяне и пост обработка/а понякога и обяснения, какво аджиба е видяно и показано/.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »