Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Мнение за кадър
Автор: kojuharov   
Дата:   30-05-18 13:49

На този етап не мога да си позволя истински макро обектив, но и това ще стане. Все от някъде трябва да започна и за сега ще опитам с Tamron-а.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: Бармалей   
Дата:   30-05-18 13:52

Ндаааа... Попитали един англичанин: С каква трева сеете тия дворове, че са такива равни, зелени и пухести?
А той отвърнал - Тревата си е най-обикновена - косиш... поливаш... косиш...двеста години... иии... воала...
И при фотографите е тъй - снимаш... четеш... снимаш.. и пак четеш...
Успехи ти желая...

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: quazimodo   
Дата:   30-05-18 13:56

Неподвижен обект можеш да снимаш с ръчнофокусен обектив (руски)и макропръстени, които дори са закачени на Никон. Е, за примера е ползван все пак Канон[smilie18]


http://prikachi.com/images/429/9338429s.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: kojuharov   
Дата:   30-05-18 14:27

Не мога да направя съпоставка м/у Канон и Никон, защото никога не съм хващал тяло на Канон. Никона (D3100) го взех употребяван на около 4500 кадъра преди доста време с китов обектив AF-S DX NIKKOR 18-105mm F3.5-5.6G ED VR.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: asahi   
Дата:   30-05-18 14:30

Ламерко, прочети пак за мащаба. Написал съм го много точно, за да не се бърка.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: quazimodo   
Дата:   30-05-18 14:47

kojuharov написа:

> Не мога да направя съпоставка м/у
> Канон и Никон, защото никога не съм
> хващал тяло на Канон. Никона (D3100)
> го взех употребяван на около 4500
> кадъра преди доста време с китов
> обектив AF-S DX NIKKOR 18-105mm F3.5-5.6G ED VR.

Aми, Никон-а е ограничен във възможностите си да ползва повечето ръчнофокусни обективи, особено тези на резба М42, за общи снимки, защото не може да се фокусира на безкрайност с обикновен адаптер. От друга страна, нищо не възпрепятатва използването на такива обективи за макроснимки. Фокусирането става по-добре през лайфвю-то.



Публикацията е редактирана (30-05-18 14:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: the-rookie   
Дата:   30-05-18 15:33

asahi, така написано 5:1 звучи объркващо(защото при мащаб 5:1 имаме увеличение и вече става въпрос за микрофотография) 1:5 до 1:1 е правилното изписване...пък и на скалите на обективите са така означени мащабите.

Автор: kojuharov
Дата: 30-05-18 09:34

Имаш предвид, че е било нужно кадъра да е под ъгъл, който внушава безпокойство ?


Имам предвид че кадрирането е свободно (все още поне на книга) изразно средство ,необвързано с носителя (за разлика от кино и тв),и е важно да го съхраним като изразно средство вместо да го жертваме в полза на дигиталното! Темата е важна (поне според мен) на за съжаление винаги когато лекичко съм загатвал било в коментари или други теми никой не е обръщал внимание. Отдавам го вероятно на новобранската си същност с която съм се изявил тук!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: batsali   
Дата:   30-05-18 15:42

Най-простия път към читави кадри - интересен субект, горе долу да запълва кадъра, а да не го търсиш, правило на третините, огледай, клекни, стани намери правилния ъгъл, а не да навиваш зума от мястото, от което нещо ти е привлякло първоначално вниманието. И естествено да ти хареса как му свети светлината. Центрирането на субекта в кадъра работи в някои случаи, но в повечето ситуации не работи и всичко изглежда крайно документално. От там нататък други композиционни хватки, цветове, тоя обектив ли, другия ли......

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: lamerko   
Дата:   30-05-18 15:45

the-rookie [smilie24]

Щом и аз в бързината се обърках [smilie5] Във всички материали и техника, която питащия би намерил, ще види това означение и той би се объркал като мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: kojuharov   
Дата:   30-05-18 15:47

От прочетеното за кадрирането, мисля, че сериозно ми липсва творческия елемент и ще има много вода да изтече, докато стигна до правилно композиционно построяване. Изглежда много лесно написано от вас, но ... колкото повече чета, толкова повече се отдалечава крайната цел.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: batsali   
Дата:   30-05-18 15:49

RAW няма да ти спаси скучна светлина, няма да ти спаси композицията, няма да ти спаси фокус..... Единствено интересен кадър с красива светлина може да бъде подобрен от някаква обработка. Ако не ти хареса снимката на екрана, направо я трий, ако не можеш в дадени условия да докараш нещо, което ти харесва на място, опитай друг ден, друго място.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: batsali   
Дата:   30-05-18 15:50

Гледай чужди снимки и се опитвай да ги изплагиатстваш по някакъв начин, така ще се научиш. Само с проба не става, трябва да има някакъв аршин.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: asahi   
Дата:   30-05-18 17:25

Всички тези работи и още много пъти по толкова ще научиш в един курс за начинаещи. Много от наученото ще опиташ и на практика. Нямаш ли предварителни заложби сам не можеш да се справиш. Поне не на ниво.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: Антивик   
Дата:   30-05-18 18:03

Друг чалъм да получиш акъл или съвети е, като ти хване нещо окото/мнение в тема или кадър от албумите/, да хвърлиш един поглед в профила на автора, да му разгледаш снимките и да си направиш изводите или да търсиш акъл на ЛС. Ако е свестен човек ще ти отговори по някакъв начин, ако не е, продължаваш нататък. Щот едно е да ти дава акъл човек де снима портрети или в студио, човек де знае нещата на теория, но никога /или рядко/ излиза в дивото при дзверовете. Щот хубаво ще ти дадат акъл, че е добре да търсиш светлината на изгрева или преди залеза, когато слънцето не е високо, когат контрастите са по-малки, когато осветлението е равномерно, но дали по това време хвъркатите и лазещите ще са излезнали или още няма да са по дупки, гнезда, хралупи...да не говорим, че в дивото, при животинките няма как да накичиш допълнително осветление и екрани или да обесиш фон и да накараш животното да застане.
Изобщо истината е, както някой го беше написал по-горе, снимане и четене, четене и снимане, май снимането трябва да е повече/сега поне без лентите/ това е лесно.
Успех в начинанието[beer]!

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   30-05-18 23:24

Сега тъкмо разглеждах снимки на този автор. Не знам как изобщо е възможно да се получават такива снимки, все едно са с микроскоп. Според мен такива хора трябва да питаш за съвети.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: bg2014   
Дата:   31-05-18 00:33

Ето малко четиво. Ще си загубиш няколко часа, но ще е от полза. Виж увеличение и мащаб също.
Успех!



Публикацията е редактирана (31-05-18 00:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: lamerko   
Дата:   31-05-18 09:28

Макротата на ceclii мисля че бяха правени с телефон. Естествено добичетата трябва да стоят абсолютно неподвижно през цялата сесия, което значи че...

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: kojuharov   
Дата:   31-05-18 10:33

bg2014 написа:

> Ето малко
> четиво. Ще си загубиш няколко
> часа, но ще е от полза. Виж
> увеличение и мащаб също.
> Успех!
>

>
> Публикацията е редактирана (31-05-18
> 00:44)

Благодаря за четивото ! Ще се възползвам с кеф !
А снимките на ceclii са умопомрачителни. Проблема е, че дори и по някаква случайност да успея да уловя подобен кадър, няма да мога да го обработя.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: lamerko   
Дата:   31-05-18 10:34

Тези кадри не се "улавят" - дерижират се. За обработката - няма нищо сложно в стакването.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: addi999   
Дата:   31-05-18 15:00

За мен магията на макрофотографията е да си сред природата и да наблюдаваш насекоми,калинки и всякаква гад в техния свят ,да опознаеш навиците им и така полека лека ще се и научиш да ги снимаш.Всякакви уловени ,замразени и пренесени в студио и снимани на мен лично не са ми по вкуса.В сред природата е истината за добрите кадри [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: kojuharov   
Дата:   31-05-18 16:46

Добре,

много четох и стигам до извода, че няма да стане с наличната техника. Какво ще кажете за този обектив ?

https://magazin.photosynthesis.bg/oferta/obektiv-nikon-dx-micro-40mm-f-28.html


Да се има предвид, че съм начинаещ и няма да правя научно-документални снимки.



Публикацията е редактирана (31-05-18 16:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: 1swamp2frogs   
Дата:   31-05-18 16:58

под 100мм ще наплашиш добитъка [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: Бармалей   
Дата:   31-05-18 17:12

В базара има Тамрони 90мм/2.8 - на същата цена, че и по на тънко...
Качеството е сравнимо, а минималното растояние на фокусиране е двойно по-голямо.
Има голяма разлика в това да снимаш калинката от 16 см... и от 32...

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: kojuharov   
Дата:   31-05-18 17:17

В базара намирам ето това Tamron AF SP 90mm F/2.8 Di VC USD Macro Nikon и цената му е знчително по-висока, да не кажа два пъти по-скъп е и то употребяван.

Може би аз не гледам каквото трябва. Малко помощ :)

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: picantino_   
Дата:   31-05-18 18:59

kojuharov: Аз също си търся макро обектив и от това което прочетох из нашите и чужди форуми, мога да ти кажа(ако ти се дават пари) да хвърлиш и едно око на Sigma 105mm F/2.8 EX DG OS HSM Macro. Освен, че ще си на по голямо разстояние от снимания обект без да го сплашиш, също и няма да му правиш сянка.Можеш и да я използваш за портрети на безкрайност при бленда /2.8 [smile]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »