Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Спане на палатки в Доломитите? Къде?
Автор: sakuraki   
Дата:   30-04-18 08:40

Здравейте! Преди доста време пусках тема за екзскурзия до Доломитите с кола от България, но така и не отидох, защото трябва май повечко пари. Та събрах сега около 1800лв (предполагам са достатъчно) и Август месец ще ходим. Обаче имам няколко въпроса, на които не мога да намеря отговор. Искаме на палатка да спим, но до колкото разбрах там е забранено навсякъде почти, освен на къмпинги.
Къде може да се спи на къмпинг, където може да се остави и колата, за да разпънем палатката до нея или поне да е близо колата. Може ли по хижите там да се спи? Говорят ли английски в този район, защото италиански грам не зацепвам. Може в хотели евентуално в района, но не знам в кои. В тези 1800лв слагам и горивото за колата, което ще е около 400лв + 200лв за пътни такси. Действително 1200лв ни остават за нощувки и други разходи, което е 600евро.

Избрал съм маршрут вече от България (Сърбия, Хърватска, Словения и Италия). Като само в Сърбия и Хърватска май сме по магистрала, а в Словения си е винетка, в Италия също няма да се качваме на магистрала.

Отговори на това съобщение
 Re: Спане на палатки в Доломитите? Къде?
Автор: SteliyanStoyanov   
Дата:   30-04-18 08:57

Навсякъде в Доломитите е забранено дивото палаткуване. Практикувал съм го, но извън летния сезон и на по "диви" места (не, че има такива де). Винаги спазвам правилото да разпъвам по тъмно и да събирам по тъмно. Къмпинги има много, като са все около градчетата, там можеш да опънеш палатка и да щъкаш с колата по проходите, а от там кеф ти виа ферати, кеф ти пътеки. Да знаеш, че отиваш в най-натоварения сезон! Аз препоръчвам да се избягват юли и август месец, защото са тълпи навсякъде.

Отговори на това съобщение
 Re: Спане на палатки в Доломитите? Къде?
Автор: asahi   
Дата:   30-04-18 09:06

Не става за палатки. Пълно е с туристи, вечер е студено, докато разпънеш и прибереш по тъмно няма да ти остане време да спиш.
Ние си бяхме наели къща в долината Cadore. Сутринта рано отидохме до Мизурина, оттам до паркинга на първата хижа, после за ден обиколихме Три Чиме по маршрута през хижите и вечерта се върнахме. Ако искаш да пренощуваш оставаш на хижа.

Отговори на това съобщение
 Re: Спане на палатки в Доломитите? Къде?
Автор: Offroad   
Дата:   30-04-18 09:11

200 лв. трудно ще ти стигнат за пътни такси.
Около 150-на евро си задели (за да няма изненади).

Отговори на това съобщение
 Re: Спане на палатки в Доломитите? Къде?
Автор: asahi   
Дата:   30-04-18 09:38

Не е задължително ти да плащаш цялата сметка. Съберете се 4 човека и си поделете разходите. Букнете си предварително нощувките по пътя, например през airbnb.

Oт Болцано нагоре газстанциите са кът. Аз поне не видях, а търсихме. През уикенда бензиностанциите са на самообслужване. Ще ти трябва банкова карта.

В Италия на всички туристически места говорят английски. В Северна Италия в алпийската част говорят и немски. Даже в Доломитите всички табели са дублирани на немски. Иначе горе се срещат хора от всякакви народности.

Чети тук. За влизане в парка също се плаща. Доста пари се ръсят, свиквай с мисълта. Да не забравиш винетка за Словения. Toвa може да се направи за един ден с ранно тръгване от долината.

Хубавото на цялото пътешествие е, че от твоето село до тяхното село пътуваш само с лична карта.

Отговори на това съобщение
 Re: Спане на палатки в Доломитите? Къде?
Автор: sakuraki   
Дата:   30-04-18 10:12

Пътуваме винаги двамата с жената по такива дестинации и затова сме само двамата.

Иначе аз съм на дизел и нямам проблеми с газта и самообслужването. Мисля да направя 400 евро в картата и 600евро кеш да имаме.

Иначе с мисълта за харчене съм се оправил, не мисля да връщам пари някакви [smilie18].

Да за винетката ще гледам да не забравя, чеее. Иначе сме двама шофьори и мисля направо наведнъж да вземем разстоянието, а пък на връщане да спим вече в Словения и т. н.

Идеята ни е да включим задължително и спане на палатки, защото си взехме оборудване и поне да го използваме веднъж.

Отговори на това съобщение
 Re: Спане на палатки в Доломитите? Къде?
Автор: Nik1   
Дата:   30-04-18 10:16

Независимо от всичко останало си правя здравна застраховка
за 30 000 евро и автоасистенс. Имай предвид, че ако не дай си боже
опреш до пътна помощ, цените започват от 150 евро.По моя преценка си
осигурявам по 100 евро на човек за ден. Колкото от тях ми останат
все е кяр


Отговори на това съобщение
 Re: Спане на палатки в Доломитите? Къде?
Автор: EvaJor   
Дата:   30-04-18 11:04

Добър вариант е да се установиш в Кортина Д`Ампецо. Има поне три къмпинга, които са съвсем близо един до друг, така че, все ще намериш място. В къмпинга си с колата. Оттам, можеш да щъкаш с колата до ключови места-Чимитата, масива Мармолада, Кулите и т.н. Разстоянията до тези места от Кортина са около 30 км, в едната посока, пътищата са относително тесни, завои, доста байкъри, кара се бавно. На повечето места, под лифтовете има паркинзи, които обаче около 10 часа вече се запълват и колкото по-рано отидеш, по-добре. В самата Кортина има супермаркет със съвсем поносими цени, май се казваше Кенгуру или нещо такова.
За достъпа до Чимитата също се плаща такса, ако си с автомобил, 22 или 24 евро през 2016г. Можеш да оставиш колата по-надолу, има къде и да извървиш нагоре пеш, за да си спестиш тази такса, което не препоръчвам, защото денивелацията е много сериозна и се върви по асфалт поне половин ден.

Пътувала съм за Кортина от Риека, Хърватия. Минава се съвсем за кратко през Словения, но без магистрала и в случая, винетка не беше необходима.

За пътните такси в Хърватия, препоръчвам повишено внимание. Адски лъжат. Гледай добре на таблото какво и колко вземат на колата пред теб. На влизане в Хърватия например, таксата е едно евро,около 14 или 16 куни обикновено ти казват две евро. Правят и други номера с обменния курс и е добър вариант да си вземеш хърватски куни от България. За да пресечеш Хърватия, приблизително таксата е около 18 евро в едната посока (последно, есента на 2017г). Обърни ги в куни оттук.

Отговори на това съобщение
 Re: Спане на палатки в Доломитите? Къде?
Автор: Стефан   
Дата:   30-04-18 11:56

Доломитите са доста достъпни и с обществен транспорт между другото. Ние кацнахме по обяд в Тревизо с Райънеър и от летището с градски автобус до жп гарата и с влак до Calalzo di Cadore. Е, сменихме три влака, бърз до Conegliano, и два регионални, но всичко беше точно, влаковете са кажи речи на всеки час и ни вкараха дълбоко в планините, самото пътуване си заслужава. Настанихме се в съседното по-голямо градче Pieve di Cadore (родното място на Тициан) в къща (през Airbnb) с чудна гледка към долината, езерото и планините. От там има удобни (особено през лятото) автобуси както до Кортина, така и до Тре Чиме ди Лаваредо, като автобуса влиза в националния парк или както там се води и се качва до хижата на Ауронцо ди Кадоре, Rifugio Auronzo. Има доста автобуси между езерото Мизурина и хижата, ама често се и пълнят с ученически групи. Италианските контрольори изглеждат доста разбрани - оказа се че шофьора ни е продал билети само от Мизурина до хижата, а за цялото едночасово пътуване преди това сме били нередовни, но вместо да ни одрънкат с някоя глоба ми обясниха в бара на кой хотел край езерото мога да купя билети за отпътуваното вече разстояние и автобуса чинно ме изчака [smile]
Горе е една манифестация в посока обратна на часовниковата стрелка около Чимите, горе долу (или малко повече) като у нас по пътя между Ястребец и Мусала или на 7-те езера по това време (юли и август)[smile] . На хижите не съм проверявал как стои въпроса с резерваците и т.н. но явно доста предварително ще трябва да е, така или иначе основния поток се качва от по-ниското и слиза в края на деня [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Спане на палатки в Доломитите? Къде?
Автор: Raffito   
Дата:   30-04-18 15:56

https://www.vbox7.com/play:fe2c55db



Отговори на това съобщение
 Re: Спане на палатки в Доломитите? Къде?
Автор: ipolit   
Дата:   30-04-18 16:47

Като гледам има доста къмпинги
По чуждите държави къмпингите не са камари с лайна като тук. Има си чисти бани и тоалетни, места за готвене и миене. Въобще културна работа. Цените започват от 25 евро за 2 човека. Хубаво е да имате карта ACSI, която дава сериозни отстъпки в къмпингите, които са част от мрежата. В Италия малко се правят на луди, въпреки че имат залепени лепенки ACSI, ама може и да мине.
За Словения винетката може да се купи от Хърватия. По-гадно е като се връщаш, че няма граничен пункт между Италия и Словения и ако ти е изтекла винетката, ще се сетиш чак като почнат да ти пишат глобата. Навсякъде може да плащаш магистралните такси с карта и не те лъжат. В Сърбия са малко бавни терминалите, ама няма проблем. В Италия магистралите са доста скъпи. Дизелът е горе-долу на същите пари като тук, бензинът е много скъп в Италия, ама като ти е нафтова колата, няма проблем.
Направете си застраховка "Автоасистанс в чужбина" към Alianz, струва към 40 кинта за 10 дни, обаче има безплатна пътна помощ, ремонт на дребни работи на пътя и най-важното - бракуване и билет за връщане, ако колата ти е кенеф като мойта.
Извадете си европейски здравни карти от ДСК - безплатно е. Аз си правя и здравни застраховки за 20-30 хиляди евро, които струват 10-15 кинта на човек за десетина дни. В Северна Италия ресторантите са много скъпи, а кухнята е отврат. По-добре да си готвите или да си носите нещо. Иначе има Лидл навсякъде и е по-евтино от тук. Иначе има парчета пица по 2 евро навсякъде, но също са доста отвратителни.

Отговори на това съобщение
 Re: Спане на палатки в Доломитите? Къде?
Автор: kvakioh   
Дата:   30-04-18 20:31

Навсякъде където са купищата хиляди снимащи...

Отговори на това съобщение
 Re: Спане на палатки в Доломитите? Къде?
Автор: sakuraki   
Дата:   30-04-18 23:29

[smilie5] Еха, благодаря за мненията. Иначе да преди да замина към гражданската мi ще доплатя за автоасистент в чужбина 48лв е сумата. Застраховка винаги си правим като излизаме извън България и то толкова далече.
Магистрали в Италия не хващаме, смисъл мисля, че само по нормални пътища се стига до там и ще ги избягвам. Наистина има доста къмпинги като гледам, но има и такива, които хората пишат, че трябва да се избягвата, защото са мизерни.
Ясно е, че ще готвим и ще носим и оттук ядене, но сигурно ще опитаме все пак и тамошната кухня.
Снимането през вечерта там ми е все още под въпрос и най - важното питане на жената, дали има безпризорни кучета, които може да ни подгонят там в баира [smilie5] .

За сега планът е тръгване от България в 3-4часа през ноща, за да минем границата по - рано и каране до Кортина Д`Ампец на един дъх. Лощото е да не стигнем през вечерта там и гледам, че не всички къмпинги работят вечер и ще трябва да се чака сутринта.

Отговори на това съобщение
 Re: Спане на палатки в Доломитите? Къде?
Автор: asahi   
Дата:   01-05-18 00:31

Времето ли ви притиска, че толкова ще бързате? В Хърватска и Словения има какво да се види. Пуснете си по една нощувка.

Във viamichelin.com можеш да си планираш пътуването. Има 3 маршрута от София до Кортина Д'Ампецо. Цената на пътуването с включени пътни такси е от 100 до 116 евро. Прегледай ги и прецени. В Италия на два пъти пропуснахме магистралите и загубихме доста време и гориво да се влачим през разни населени райони.

Моето мнение е, че при такива пътешествия най-добре прекараното време е в гледане и усещане на мястото, а най-лошо - в пътуване и спане.

Отговори на това съобщение
 Re: Спане на палатки в Доломитите? Къде?
Автор: neillmakoli   
Дата:   01-05-18 08:51

Ipolit , здравните застраховки какво включват? Мен ме интересува планинска застраховка, а при повечето застрахователи служителите не са наясно за какво иде реч.

Отговори на това съобщение
 Re: Спане на палатки в Доломитите? Къде?
Автор: kvakioh   
Дата:   01-05-18 10:33

Застраховките са всякакви, според каквото се плати. Най-често са само медицински, без зъбни процедури, за определени суми. Ако човек плати доста, може и с хеликоптер от някой връх да го вземат...И да си носи телефон подходящ и да може да си каже координатите.
Поне седмица преди пътуването ги правете, и не пестете един ден-два дни с кола, че ще се пътува. Пълно покритие. Едни 10лв. към стандартните в повече дават много повече сигурност.

Отговори на това съобщение
 Re: Спане на палатки в Доломитите? Къде?
Автор: ipolit   
Дата:   01-05-18 11:45

Не знам за планински, не съм си правил никога. Предполагам, че са специални, но не знам кой ги прави. Аз си правя към Уника здравна застраховка при пътуване в чужбина. Не знам дали има смисъл, при положение че, следва международните здравни карти, които имаме да осигуряват същото, но на много места има само платени лекари и там вероятно е проблем нашата здравна каса да превежда пари. Надявам се никога да не разбера как точно се процедира.

Отговори на това съобщение
 Re: Спане на палатки в Доломитите? Къде?
Автор: mitpis   
Дата:   01-05-18 20:43

За да няма проблем с обменните курсове за бензин, винетки, тол такси най-добре си плащайте с кредитна или дебитна карта, бях свидетел в една бензиностанция в сърбия как една българка беше вдигнала страхотен скандал заради обменния курс, но в крайна сметка не я огря и си плати както и поискаха. В хърватска на бензиностанция директно ми отказаха да вземат евро, ама аз им казах, че плащам с карта и се успокоиха.
Относно ползването на магистралите в Италия по-добре е да се ползват, ползването на алтернативни пътища е свързано с попадане в големи задръствания, забавяне и преразход на гориво, не знам кое е по-евтино да ги ползваш или да си караш по магистралата , доста е относително.



Публикацията е редактирана (01-05-18 20:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Спане на палатки в Доломитите? Къде?
Автор: sakuraki   
Дата:   02-05-18 10:18

Да ние така мислим да направим 40 oт бюджета % в картата и другото да си го носим кеш. Иначе не бързаме, но мислим повече време в Италия да прекараме и като се връщаме тогава да останем в Словения и Хърватска.
Направих бърза сметка и като се минава през най - бързия маршрут с всички магистрали е 131 евро в едната посока, но го изчисли за 14ч, че е пътя, което май е без трафика, но пак е добре.
Като разгледах картата колко е голяма там планината, вероятно 6-7 дни няма да ни стигнат или ще е много ходене, което не е проблем. Само трябва уточня и частните зони там, че гледам има и такива, в които е забранено влизането и то вечер май.

Отговори на това съобщение
 Re: Спане на палатки в Доломитите? Къде?
Автор: EvaJor   
Дата:   02-05-18 12:00

Имаш някаква грешка, според мен. За времетраенето ок, ако няма задръствания на ГКПП Калотина и между Сърбия и Хърватия, но за пътните такси не следва да са толкова, ако имаш Бг винетка. Доста по-малко са, ако изчисляваш само таксите, без горивото. Виж във https://www.viamichelin.com.

Частните зони са добре обозначени, не ги мисли. Пешеходните/ велосипедните маршрути също, като във всеки къмпинг ще ти предоставят купища безплатни карти за трекинг. За да спестиш време и да видиш повече, може да използваш лифтове, особено нагоре. Спестяват се 3-4 часа, после се спускаш спокойно пеш надолу. Нямат обаче семейна лифт карта, както в Шамони, за всеки лифт се плаща отделно или поне не ми е известно къде има такава.

Отговори на това съобщение
 Re: Спане на палатки в Доломитите? Къде?
Автор: Raffito   
Дата:   02-05-18 14:17

За Доломитите питайте -itilien-
той има страхотни кадри от там, преди десетина години.
Опитах се да кача филмчето ,ама не намерих линка...[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Спане на палатки в Доломитите? Къде?
Автор: sakuraki   
Дата:   03-05-18 10:00

Ами точно от линка на мишелин гледах маршртура, но там май пише и горивото, ама ми се стори 54евро с магистралните такси много малко нещо и затова прибавих и другото. Иначе ако е 54евро в една посока и вероятно на връщане ще има разлики малки де, но все пак е около 250лв таксите, което не е много.

Вероятно ще ползваме лифта, просто е много време ходене и ако сме пеша ще се забавим доста и няма да остане време за всичко, което искаме да видим.

Аз ги помня на -itilien- кадрите и вярно бяха дооста яки [beer] [beer] .

Надявам се да попадна и на хубаво време, пък ако може и някоя вечер гръмотевици така да има ще е супер.

Отговори на това съобщение
 Re: Спане на палатки в Доломитите? Къде?
Автор: sakuraki   
Дата:   08-06-18 12:27

Забравих да попитам за колата. Не се води на мое име на брат ми, дали ще трябва да си изкарвам пълномощно , че мога да карам тази кола?

Отговори на това съобщение
 Re: Спане на палатки в Доломитите? Къде?
Автор: asahi   
Дата:   08-06-18 13:27

Да, на английски.

Отговори на това съобщение
 Re: Спане на палатки в Доломитите? Къде?
Автор: Mihalaki   
Дата:   08-06-18 14:21

Това с пълномощното пък защо?


Отговори на това съобщение
 Re: Спане на палатки в Доломитите? Къде?
Автор: sakuraki   
Дата:   08-06-18 14:33

Ами попаднах на няколко теми,в които хората се оплакват, че са им искали пълномощно от лицето, на което се води колата и са ги мотали сумати време докато ги пуснат.

Отговори на това съобщение
 Re: Спане на палатки в Доломитите? Къде?
Автор: Mihalaki   
Дата:   08-06-18 14:53

Аз съм пътувал с чужда кола не веднъж и не са ми искали нищо/никъде. Единственото, което ми хрумва е ако не дай си боже има ПТП да няма проблем с каското после....
Може да се провери това.


Отговори на това съобщение
 Re: Спане на палатки в Доломитите? Къде?
Автор: dr_kolew   
Дата:   09-06-18 15:54

As hodih minalata godina pot Marmolada spah,ima goljam parking bez asvalt,as spah v kolata s zenami,nikv problem,sicko e besplatno,moze i v palatka,beha nekvi hora ot Francija v palatka...nikv problem...za drugi mesta ne znam .

Отговори на това съобщение
 Re: Спане на палатки в Доломитите? Къде?
Автор: ipolit   
Дата:   11-06-18 09:57

Тц, тц, тц.
Пък и да не е било безплатно, как да разбереш?

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »