Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Петна във визьора
Автор: denkich   
Дата:   25-04-18 16:26

Във визьора виждам петна, едното е доста тъмно, но на снимките не излизат. Някаква първоначална диагноза? Nikon d3300

Отговори на това съобщение
 Re: Петна във визьора
Автор: baron_barbaron   
Дата:   25-04-18 16:48

Мръсно ти е огледалото и/или матовото стъкло над него. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Петна във визьора
Автор: quazimodo   
Дата:   25-04-18 16:55

Направи теста за прах по матрицата - снимка на чиста бяла стена от 1-2 метра при бленда около 16 да речем и ръчен фокус на безкрайност. Ако снимката е чиста, то боклуците са по огледалата на визьора и или ще трябва да ги игнорираш, или ще трябва да дадеш апарата за чистене в сервиз.

Отговори на това съобщение
 Re: Петна във визьора
Автор: dekov   
Дата:   25-04-18 17:38

Това което се вижда във визьора е само на фокусния екран (зеленото Focusing screen)
Схема
и не се вижда на снимката.


Отговори на това съобщение
 Re: Петна във визьора
Автор: denkich   
Дата:   25-04-18 17:44

РЕЗУЛТАТИ ОТ ТЕСТА - ПОСЛЕДНАТА СНИМКА Е СЪС САМОТО ПЕТНО, правена на визьора с телефон

https://www.flickr.com/photos/144488869@N03/40796962615/in/dateposted-public/
https://www.flickr.com/photos/144488869@N03/27827392108/in/dateposted-public/
https://www.flickr.com/photos/144488869@N03/41657087762/in/dateposted-public/
https://www.flickr.com/photos/144488869@N03/40796963735/in/dateposted-public/




Публикацията е редактирана (25-04-18 17:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Петна във визьора
Автор: Pavlov   
Дата:   25-04-18 17:58

Прочети пак втория пост в темата.

Отговори на това съобщение
 Re: Петна във визьора
Автор: denkich   
Дата:   25-04-18 18:10

Добре, мръсно ми е огледалото, или матовото стъкло над него. И к'во прайм ся? Чистим, или търпим? Потенциална опасност за нещо?

Отговори на това съобщение
 Re: Петна във визьора
Автор: baron_barbaron   
Дата:   25-04-18 18:27

Ами купуваш си една духалка, и духваш вътре с нея. Духваш така, че каквото трябва да излезе да падне извън апарата. Т.Е. с байонета надолу. Ако не се махне, или търпиш, или носиш в сервиз.. Няма опасност за нищо ! Нищо няма да повреди, нищо няма да изцапа. И в един прекрасен момент, ще спре да те дразни. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Петна във визьора
Автор: uri64   
Дата:   25-04-18 18:53

Във всеки случай не чисти сам фокусното стъкло.

Отговори на това съобщение
 Re: Петна във визьора
Автор: quazimodo   
Дата:   25-04-18 19:07

uri64 написа:

> Във всеки случай не чисти сам
> фокусното стъкло.

Доста инат трябва да прояви, за да стигне до него с голи ръце[smilie5].


Отговори на това съобщение
 Re: Петна във визьора
Автор: BXMarkov   
Дата:   25-04-18 19:28

Доста инат трябва да прояви, за да стигне до него с голи ръце

Напротив, сравнително лесно достъпно е над огледалото се намира.

Въпроса е, както е казал Юри да се внимава много или ако няма опит да не пипа. Между другото на снимката изглежда като прахоляк а не като петно. Силната духалка трябва да помогне.

Отговори на това съобщение
 Re: Петна във визьора
Автор: denkich   
Дата:   25-04-18 19:31

Склонен съм направо в сервиза да го нося.

Отговори на това съобщение
 Re: Петна във визьора
Автор: Pavlov   
Дата:   25-04-18 21:01

А бе я не се занимавай с глупости.
Ще го занесеш тялото в сервиз, ще ти го почистят срещу някакви пари, и след една седмица пак ще видиш точка във визьора. Като се сменят обективи, винаги има риск от това. И какво - пак сервиз ли?... Свиквай, и не обръщай внимание. Пробвай в къщи с една "круша" да издухаш прашинката, без да докосваш огледалото и фокусния екран. Ако стане - супер, радвай се, ако не - да не ти пука, и без това не се вижда на снимките.



Публикацията е редактирана (25-04-18 21:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Петна във визьора
Автор: denkich   
Дата:   25-04-18 22:59

Е... имам го от 3 години, постоянно сменям 18-55 с 55-200 с 50мм, и за сефте това се случва. Мисля, че добре съм го пазил до сега.

Отговори на това съобщение
 Re: Петна във визьора
Автор: baron_barbaron   
Дата:   26-04-18 17:08

Послушай Pavlov. Няма лошо да отидеш в сервиз, но това са елементарни неща. Аз живея в град в клоаката на географията. Ако за всяка такава глупост си пращах апарата на сервиз, нямаше да запомня кое копче за какво е :D Няма нищо страшно да си поизчистиш сам апарата. Просто трябва да си внимателен и да не бързаш. Дори да изцапаш матовото стъкло то също се чисти, но си има тънкост. Няма какво толкова да се случи, опитай и ще си спестиш едни 20-30лв не знам колко струва такава услуга. Инвестирай 10 от тия 20лв в духалка и си решаваш сума ядове и терзания :)

ПП аз съм си чистил апаратите доста пъти, на първия дори и матрицата. До сега не съм успял да омажа матовото стъкло ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Петна във визьора
Автор: denkich   
Дата:   26-04-18 19:56

Извинете, но не разбирам това с матовото стъкло. Не ми е сила. Може ли да обясните по-подробно какви са рисковете при обдухване с помпичка. Има ли риск да попаднат прашинки някъде, където не трябва?

Отговори на това съобщение
 Re: Петна във визьора
Автор: baron_barbaron   
Дата:   26-04-18 20:23

За матовото стъкло, проблем е мазнината по пръстите и други течности които могат да попаднат. Тази мазнина от пръстите може да попадне там, не само от директно пипане с пръсти, а също и чрез върха на духалката. Рискът да попадне нещо върху стъклото е същия, както и при смяната на обективите. Най добре е когато се издухват прашинките, байонета да гледа надолу ( всичко това да се случва над главата, за да може все пак и да се гледа какво се прави ) и да се спазва малко дистанция. Не е нищо сложно или трудно.

Какво може да попадне по стъклото, освен мазнина ? Ами прашинки, които вероятно вече са си там.

Как се махат ? По същия начин по който са попаднали там.

Малко вероятно е някоя власинка да е толкова упорита, че да не може да се махне с издухване. В такъв случай вече е препоръчително, или да се примириш с нея, или да носиш апарата в сервиз.

Аз лично когато ползвам духалката, първо минавам връхчето й с алкохол, за да намаля до минимум мазнините и мръсотиите по връхчето. До сега не съм имал случай да не мога да махна нещо с нея. Преди време имах едно СОНИ на него му чистих и матрицата. Защото имаше някакви упорити гадости. Отначало с духалка, не се получи и ползвах писалка "Lenspen sensor clear" Получи се. Просто всичко това се прави с търпение, без да се бърза и няма проблеми.

Отговори на това съобщение
 Re: Петна във визьора
Автор: denkich   
Дата:   26-04-18 20:55

А ако съм достатъчно внимателен има ли начин да не докосвам с връхчето на помпичката нищо?

Отговори на това съобщение
 Re: Петна във визьора
Автор: Pavlov   
Дата:   26-04-18 21:04

Никога ли не си разглеждал какво има в тялото ти, след като махнеш обектива?



Не е твоят модел, но основните компоненти са същите. Виждат се и огледалото (всъщност, двете), фокусният екран, матрицата.

Ако внимаваш, можеш спокойно да издухаш прашинки от тях, без да ги докосваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Петна във визьора
Автор: denkich   
Дата:   26-04-18 21:21

Всъщност никога не съм се стремял да държа тялото без обектив нагоре. Винаги съм го държал надолу с цел без да има запрашаване,но уви... Цапане има.

Отговори на това съобщение
 Re: Петна във визьора
Автор: радимир   
Дата:   27-04-18 11:18

Аз имам Д5300, и така в един хубав ден се появи власинка във визьора. И понеже съм "тарикат", реших да духна със сгъстен въздух. И ква стана тя напълних пентаогледалото не само с една власинка ами със 100.Вадих матовото огледало измих го, по него няма нищо.Гадините са се напъхали вътре имам между двете лупи на визьора и след тях. Само разглобяване ме оправя, ма не ми стиска и взех да свиквам. Така, че щом на снимките не си личи ще оцелееш!

Отговори на това съобщение
 Re: Петна във визьора
Автор: denkich   
Дата:   27-04-18 12:10

На бленда над 16 тази сутрин съзрях 15 петна на снимка на чисто небе...



Публикацията е редактирана (27-04-18 12:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Петна във визьора
Автор: Pavlov   
Дата:   27-04-18 12:26

Което означава, че и матрицата ти има нужда от почистване.

Отговори на това съобщение
 Re: Петна във визьора
Автор: радимир   
Дата:   27-04-18 12:26

Пробвай на чиста бяла стена за да си сигурен!

Отговори на това съобщение
 Re: Петна във визьора
Автор: радимир   
Дата:   27-04-18 12:28

Ако е същото на същите места, чистиш матрица!

Отговори на това съобщение
 Re: Петна във визьора
Автор: baron_barbaron   
Дата:   27-04-18 13:58

Денкич, има начин разбира се.. За това казвам, че трябва просто да се внимава и да не се бърза. За матрицата е същото. Просто зареждаш докрай батерията и минаваш в "lock mirror for cleaning" мод. В никакъв случай в бълб. И останалото е същото.


Това със сгъстения въздух не го пробвай! Използвай духалка! Сгъстен въздух от флакон, или компресор ще доведе до по-сериозно замърсяване, а е възможно и до повреда.

Отговори на това съобщение
 Re: Петна във визьора
Автор: denkich   
Дата:   27-04-18 14:42

Пробвах, там са си ...

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »