Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Как се става фотограф
Автор: nyamago   
Дата:   24-03-18 23:10

Ние, консултантите, много обичаме да подреждаме света в матрици с 2 х 2 квадранта. Някак по-пригледно става и лесно се разбират нещата. Та с фотографията е като с всички други човешки дейности - могат да се вършат:

1. С талант И образование

2. С талант без образование

3. С образование без талант

4. Без образование и без талант


Има си пътници за всеки от тези влакове. Предполагам, че се досещате кой квадрант е по-успешен от друг някой. По-трудно е да се (у)сетим НИЕ самите къде се падаме в тая схема [smilie8]



Публикацията е редактирана (24-03-18 23:16)
 Re: Как се става фотограф
Автор: stef7   
Дата:   25-03-18 00:29

@punkpixel
Образованието не ти дава опит, практиката ти дава опит. Когато кандидатстваш за работа опит=предишна работа, не диплома. Не отричам образованието, далеч съм от това но ми се струва че то не е същността на твоя пост.

Проблема е че с достъпността на фототехниката се случиха две неща:
- лесно производство и разпространение на снимки/фотография
- пресищане, всеки снима

И като следствие обезценка на труда на фотографа. И така фотограф и човек който с години се е трудил, трупал опит и знания и най-вече има какво да покаже в един момент на пазара се конкурира с хора без опит и без знания но с големи претенции. Това е проблем, но той е за всички добри фотографи и навсякъде по света, не само в България. И бих казал има го за всички професии макар и не така остро.

Колко добре продаваш труда си или произведенията си често няма пряко отношение към качеството му. За съжаление. Но и наличието на много опит и диплома не винаги гарантира високо качество.

Но това не е проблем на образование или ценз, а на пазар. Има качествени стоки и услуги които ги продават евтино и обратното скъп боклук. И на запад няма специален ценз или китап за започнеш да работиш като фотограф. В рекламните агенции може и да имат изисквания но те назначават на работа, могат да имат всякакви изисквания.

Не мисля че налагането на изисквания и ценз ще решат проблема но може и да се лъжа. Регулациите се появяват там където може настъпи вреда за потребителя/човека, останалото е оставено на пазарната стихия.

Ако успееш да убедиш парламента че наличието на некадърни фотографи е вредно и за държавата и те лесно могат да бъдат идентифицирани може и да прокарат съответния закон, да сложат някакви прагове лизензи, китапи. Успех в подобно начинание. [smile]

За мен решението на проблема е по-скоро индивидуално. Фотографията ми е само хоби не работя в тази област професионално но имам някакви идеи как човек да се опита да се пребори за по-добро съответствие на умения/качество срещу заплащане/пари. Имайки предвид други професии

@ElBandido
Ма ти 100 кила за певец ли го имаш. [smile]



Публикацията е редактирана (25-03-18 00:31)
 Re: Как се става фотограф
Автор: ElBandido   
Дата:   25-03-18 00:55

stef7 , аз дали го имам или не е без значение това е уловката за мен и теб може да не е, но за масовката е певец и знам че всяка вечер има по минимум две участия а от това изкарва пари като певец [cool]
 Re: Как се става фотограф
Автор: Pac   
Дата:   25-03-18 01:52

Има хора, които като си вземат голям черен апарат и се мислят за фотографи.
Има хора, които като идат на фото курс за 2 седмици се мислят за фотографи.
Хората дето имат голям черен апарат и са ходили на курс 2 седмици съответно са ултра про-та.
По-голямата част от хората, които познавам и са ходили на фото курсове, нито са се научили да снимат, нито година след курса изобщо снимат.
Хората, които могат да снимат добре след фото курсовете си снимаха добре и без фото курсовете.
Не казвам, че един фото курс не може да бъде полезен. Можеш за 2 седмици и 500лв да научиш неща, които сам иначе ще откриеш за 2 месеца. Като цяло нелоша сделка.
Отбелязвам, че говоря за курсовете за начинаещи. Има стойностни уроци за напреднали, които са и по-профилирани и т.н. Поне така си мисля, не съм ходил.

ПП: Апаратът ми е черен, но не е голям, не съм фотограф. Обичам да пиша по форуми чат пат.



Публикацията е редактирана (25-03-18 01:55)
 Re: Как се става фотограф
Автор: silvesar   
Дата:   25-03-18 02:10

Така, понеже в моят град няма фото курс аз не смея да кажа, че съм фотограф. Нямам фото страница, но мога да снимам. Има голям черен фотоапарат имам и малък черен фотоапарат с няколко обектива. Та въпроса ми е това прави ли ме фотограф?
 Re: Как се става фотограф
Автор: CDman   
Дата:   25-03-18 07:13

Фотограф, лекар, писател, добър човек ако щете ставаш тогава, когато хората , които те познават започнат да те смятат за такъв.

Авторът на темата сигурно е млад и още не е стигнал до извода, че не бива да се вярва сляпо на това, което един човек казва за себе си.

Оценката на обществото в което живее човекът ( дори и да съдържа известна доза субективизъм ) е доста по вярна от самооценката му.

Това е от мен. [beer]

 Re: Как се става фотограф
Автор: Beijing   
Дата:   25-03-18 08:25

Фотографията е изкуство, и като такова, времето ще покаже, кой "Е" и кой "не Е" !!!
И тъй-като на ден се правят милиони снимки, е много възможно, голяма част от тях, да си останат за следващата цивилизация![smilie5]
Но, най ми хареса поста на nyamago , съвсем малко по-нагоре!
Простичко го е написал![beer]

 Re: Как се става фотограф
Автор: charli643   
Дата:   25-03-18 10:11

Какво "самочуствие на фотограф" трябва да имаш, за да отвориш такава тема ?!

 Re: Как се става фотограф
Автор: punkpixel   
Дата:   25-03-18 10:28

Правя снимки, аз съм фотограф. Имам голямо самочувствие на фотограф, понеже обществото и роднините най-вече, казват че имам много хубави снимки. Много харесват онази серия снимки които направих на екскурзията до Метеора. Скоро ще ходя пак на екскурзия и ще направя пак хубави снимки. Гледам клипчета и обработвам снимките си. Стават още по хубави. Съседката ме помоли да снимам бала на детето. Аз съм фотограф и казах, няма проблем. Вече изкарвам пари от снимки . Аз съм Про.

silvesar дали си фотограф ти решаваш.
Попадаш в точка 2 или 4, каквото каже обществото това е.



Публикацията е редактирана (25-03-18 10:55)
 Re: Как се става фотограф
Автор: charli643   
Дата:   25-03-18 11:01

Струва ми се, че сам отговорихте на част от въпросите, които задавате. Макар че дали отговорите са верни, ще решат другите. Така е във фотографията. Аз съм доста възрастен човек и помня спорове още от преди 50 г., за това какво е фотографията/дали е занаят или изкуство/.Ако е занаят може и без диплом. А ако е изкуство всичко става много относително...
Аз мисля, че е изкуство.



Публикацията е редактирана (25-03-18 11:05)
 Re: Как се става фотограф
Автор: bogdanov   
Дата:   25-03-18 12:10

Добро утро, разсънихте ме с тази тема. Знам житията на много местни фотографи. Сега ще ви разкрия тайната на успеха.
Първото стъпало е да купиш апарат. Ако се целиш високо в канон или никон. Това моментално те приближава до колегите от нешънал жеографик. Второто стъпало е по-трудната част. Трябва да направиш повече от 3 кадъра с рейтинг "Б" над 150. Постигнеш ли този резултат, ти вече наполвина си свършил работата. Предстои ти един уъркшоп за събота и неделя воден от друг "Б" автор и си готов фотограф. Вече изградил устоите ти си наясно кое как става. Може спокойно и курсове да правиш, и уъркшопи да даваш, и фотоателие да отвориш. В движение, както колегите казват с практиката учиш още един два чалъма (не повече) и хората започват да те уважават, търсят, лайкват... А като постигнеш всичко това в рамките на 6-12 месеца, значи имаш талант и следващата ти стъпка е да целиш изкуството. Бързо разбираш, че критериите за оценяване са много относителни а ти вече си извървял дългият път на професионализма. Започваш да изказваш относителни мнения и пропагандираш "ситото на времето" (силен довод и май единственият оправдателен). И след всичко това, ако разполагаш и с време да се рекламираш във фейса, дай дори и на мен покана за приятелство, като малко след това ме подканиш да лайкна страничката ти... ето те фотограф... известен, признат, добър... хайде да не кажем най-добрият, но знаем вече колко е относително всичко в изкуството, пък и скромността също е украса, поне един от най-добрите![smilie24]
От тук нататък само успехи и срещи с чаша вино на Венецианското бианале.



Публикацията е редактирана (25-03-18 13:32)
 Re: Как се става фотограф
Автор: demiman   
Дата:   25-03-18 14:50

[smilie18] bogdanov ... винаги ме кефиш сутрин [smilie5] [smilie3]
 Re: Как се става фотограф
Автор: charli643   
Дата:   25-03-18 16:27

След коментара на Bogdanov, мисля че темата може да бъде затворена!
Наздраве на Bogdanov и всички, които харесват скромността !
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.