Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: pumabg   
Дата:   18-03-18 21:53

Ние за творци или оценители говорим, че вторите не ме интересуват... ?

Сещам се на времето, когато Сашо за пръв път в предаването "Добро утро" представи Depeche Mode... Всички гледахме и слушахме с насмешка.... А каква стана тя...

Аман от критерии бих възкликнал !

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: stef7   
Дата:   18-03-18 21:57

@pumabg
[smilie24]

Абсолютно точно! Учи се занаят, критериите се менят вижда се лесно ако погледнеш историята на изкуството. 5те години учене при добри в професията ще те научат на занаята, ще те направят добър в професията, но няма да те направят творец. Душата върви с човека, не се преподава.


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: bogdanov   
Дата:   18-03-18 22:09

Разбира се, че е така. Не казвам нещо различно. Обучението ти дава знания, а таланта развиваш сам. Depeche Mode започват като ню уейв група после се причисляват към алтернативният рок. Това са стилове от които самите те се водят въпреки, че ги пречупват. А това, че сме ги гледали и слушали с надсмешка си е лично наш мензис.[beer]
Пич... няма чалъм ей така да се пръкне нещо от нищото. Това, че на нас ни изглежда сякаш е така... означава само, че нещо пропускаме.

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: stef7   
Дата:   18-03-18 22:12

Не всички снимки са фотография (като изкуство) и не всички снимащи правят изкуство. Нито пък искат да правят. Някои искат но не могат. Фотографията не е САМО изкуство. Използва се за много други неща които НЕ СА изкуство. Всички хора могат да пишат, но писатели и литератори стават малцина. Талантливи писатели стават още по-малко. Толкова ли е трудно да се разбере.

В този аспект апела дайде всички да правим изкуство е неразбираем. И ми прозвуча като жалба за младост или поне онова което е било в младостта но сега го няма.


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: bogdanov   
Дата:   18-03-18 22:29

stef7, снимането пич... снимането не е изкуство. Снимат в полицията, в болниците, снимат за спомен, снимат за задграничен паспорт, снимат бъбреци... снимат за фейса, за инстаграм, снимат котЯнца. Снимането не е изкуство! Фотографията е изкуство! Да пази Бог всеки дето снима да си помисли, че прави изкуство! Не е нужно това! Много се подхлъзнаха и повярваха, че баш така е станало. За тях ми е жал, защото ги превърнахте в ниво. Автора на темата говори за фотография... вероятно се надява да открие съмишленици. Хора търсещи фотография. Не философи които търсят под вола теле! Ако тук репетирате спорове по абсурдни твърдения, темата се получава интересна, но напълно безсмислена. Топлата вода вече тече от кранчето в банята.

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: SameButDifferent   
Дата:   18-03-18 22:53

Не се надявайте да останат цветенца и котенца в пряк и преносен смисъл.

Сещам се веднага за едни цветенца, дето са останали: http://www.mapplethorpe.org/portfolios/flowers/


И съответно се питам - красотата душа има ли?


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: bogdanov   
Дата:   18-03-18 23:00

дефинирай красота и ще ти отговоря на въпроса.



Публикацията е редактирана (18-03-18 23:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   18-03-18 23:05

Като хванем дефиниции може някой да дефинира и "душа"

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: bogdanov   
Дата:   18-03-18 23:08

...с душата е по-лесно. Но е по-скоро богословски а не фотографски въпрос.



Публикацията е редактирана (18-03-18 23:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: SameButDifferent   
Дата:   18-03-18 23:15

Не се наемам да правя дефиниции. Въпреки че е субективно понятие, красотата обикновено е наслада за окото.


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: bogdanov   
Дата:   18-03-18 23:39

Тук е същинската част на проблема. Ако изкуството се водеше от критериите на красотата, нямаше да има реални критерии. И всичко щеше да бъде точно така както го предполагате. Уви това е много далече от истината. А тези предположения не определят изкуството. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: batsali   
Дата:   18-03-18 23:40

Ако едно кадрО няма замисъл, няма послание, няма история, няма "душа", но те гъделичка и ти става топло и приятно, щото има много лилаво, а на тебе ти харесва тоя цвят, и има едно такова мазно, мазно боке, навява ти разни приятни спомени и мисли, вАжи ли? Просто някаква сбирщина от сигнали, които твоите сетива интерпретират позитивно... Изкуство ли е, в контекста на тая тема? Бездарен щракач ли е автора му? Ако не е изкуство и го е извършил бездарник, то за чий ни е Изкуството?

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: stef7   
Дата:   18-03-18 23:53

Той автора се изказва много неясно, трудно му се разбира какво е искал да каже но май никой не го разбра като търсене на съмишленици. Констатира неща с които повечето не сме съгласни а някои са съгласни - фотографите нямат душа, фотографията си отива. Подобни тежки изказвания, обобщения и оценки почти винаги са грешни. От фотографи до фотографи има разлика пък това с душата е много субективно. И после го казва в един фото форум където огромната част от хората са любители а не професионалисти и много от няс нямат претенции да правят фотография и изкуство. И желанието и времето да се учат са доста ограничени.

На мен ми прозвуча доста песимистично носталгично и разбира се невярно щото за мен фотографията си е много добре. Понякога и мен ме сполетяват подобни настроения но знам че са само настроения.

@bogdanov - Част от проблема на подобни изказвания е че фотографията, а и изкуството са много субективни. Оттам и оценката какво е стойностно в него освен че е субективна винаги е била проблематична. И както писах трябва да мине известно време да се приближи тази оценка до истината.


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: bogdanov   
Дата:   19-03-18 00:11

stef7, макар и логично да звучи, не съм съгласен. В изкуството има критерии. Времето има свойството да отминава, но то не може да отсява сеното от плявата. Това е задача на посветените в това. Критерии има! Умен човек си, недей да се заблуждаваш. Изкуството е търсене на истината повече от което и да било друго човешко занимание. Не случайно и вие го приемате като степен!

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: batsali   
Дата:   19-03-18 00:36

Науката е търсене на истината, изкуствата са комуникация и хедонизъм.

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: fotograf325   
Дата:   19-03-18 00:49

Определено доста интерсно поставена тема [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: nyamago   
Дата:   19-03-18 01:54

Stef7 написа:

> Той автора се изказва много неясно, трудно му се разбира какво
> е искал да каже но май никой не го разбра...

Много ясно се изказва и добре му се разбира: че е голям майстор с международно признати високи постижения, с каквито ние не можем да се похвалим. Даде и съвсем конкретни примери, повече от веднъж.

От тая позиция мнението му следва да е меродавно: днешната фотография няма душа. Точка.

Защо спорите?
- - - - -

А Богданов не се самоизтъква (и той има някои постижения, но не сме чули да ги хвали). Не му е нужен пиедестал на авторитет, защото той знае и често ни казва Истината. Тя не подлежи нито на доказване, нито на оспорване, тя просто Е.

И с него бива ли да спорите?
- - - - -

Аз пък малко по-горе без да искам изтърсих един страхотен каламбур, който трябва да не забравя и да си запиша в рамка (но чукчите не го прочетоха, а някой го е прочел, но не се е замислил):

Дефиниция за 'душа'? 'Душата' по дефиниция няма дефиниция.

Кавичките са за 'душата' в изкуството, не за човешката в богословски смисъл. И още казах:

Ако някой държи да му се обяснява ('душата'), то е сигурен признак, че никога няма да го разбере.

(Както искате ме тълкувайте и ме плюйте за казаното, държа си на него).
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: Idoru   
Дата:   19-03-18 08:10

Е как ще нямат душа - преизпълнени са повечето, особено от "кръговете гласуващи" - там душата чак са я пуснали, та е омирисала целия фото-форум.

Един дребен пример, доста високо оценен та дори и с "Б" точки.

https://photo-forum.net/i/1955409



Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: totomoto77   
Дата:   19-03-18 09:20

SameButDifferent точно!! Аз обичам да снимам натюрморт значи съм бездушен фотограф - просто така. Ако не снимаш сбръчкани клошари значи нямаш душа [smilie3] .

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: stef7   
Дата:   19-03-18 09:51

@nyamago
Ако жалбата е не за младост а за отминалата слава и благините, които носи то тогава жалко за автора.

И защо да не споря. За мен това е част от търсене на истината. Правя го културно и аргументирано и спора по никакъв начин не засяга личността на спорещия още по-малко пък оспорва постиженията му във фотографията. Но не приемам налагане от позицията на авторитета. Тъй като съм голяма работа с титли и постижения, значи всичко което казвам е истина а вие простосмъртните не ги разбирате тия неща.

@bogdanov
Може и да не съм прав, но очаквам аргументи защо не съм,поне примери. Как беше - Истината се ражда в спора.

Ако има критерии за това кое е изкуство и кое не, тогава те също би трябвало да изддържат проверката на времето. Някои от тях определено не успяват, други се променят. Но съм съгласен че търсене на истината сигурно е един от тях.

В библиотеката на дядо ми имаше доста книги, грижливо подвързани и подредени. Лев Толстой - събрани съчинения. Кнут Хамсун - събрани съчинения. Я пък кой е той, че и събрани съчинения са му издавали преди 9ти. Някой да е чувал последния или да е чел нещо от него или да е гледал филм по негова книга. Опитах се да го чета и след 20-30 тата страница го зарязах. Кнут Хамсун се оказа Нобелов лауреат. И в Норвегия сигурно още го учат в часовете по литература. Но продължава да е световно неизвестен и не четен. Толстой още се издава, още го четат и още правят филми по книгите му. И малцина знаят че когато руската академия на науките го издига за кандидат за Нобелова награда, той пише на познат финландски писател да направят така че да не му я дадат, за да не се налага после той да я отказва ! Което и става, дават я на италианец а не на Толстой. Тук има спорове дали писмото е хванало дикиш или не му я дават по друга причина.

Едно време си записвах интересни мисли от книгите които чета, някои от тях любими и днес. Ето една от Зен и изкуството да се поддържа мотоциклет на Робърт Пърсиг.

А кое е добро, Федър,
и кое не е добро —
трябва ли да искаме от някого да ни каже
тия неща?

Изкуството се възприема интуитивно и емоционално. Не е нужно да чакаме някой да ни казва какво е изкуство и какво не е. Мнението на критиците, анализаторите на изкуството винаги е вторично и далеч не винаги безпристрастно, обективно и истинско.

От другата страна стои комерсиалното и евтината популярност. Много произведения които са харесвани и успешно продавани не издържат проверката на времето и ги забравят.

Затова смятам (имаше и друга подобна тема) че времето отсява стойностното от плявата. Любимите си книги продължавам да ги чета и препрочитам и харесвам. Нещо създадено преди 100 и повече години продължава да се харесва и предизвиква възхищението на хората.


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: Kalimas   
Дата:   19-03-18 10:16

За мен, душата на фотографията (а и на всяко изкуство) се ражда тогава, кога душата на твореца, докосне душата на този, който се докосва до изкуството.
Това е, нужни са две страни.

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: nyamago   
Дата:   19-03-18 11:56

> А кое е добро, Федър,
> и кое не е добро —
> трябва ли да искаме от някого да ни каже
> тия неща?

Обяснението на доброто често се налага да става с показване на противното. В урока за добро и лошо (има такъв азбучен експеримент във философията и психологията) се започва с обяснение кое НЕ Е ЛОШО. А кое е лошо?

В случая с малко дете (или дивак, хванат от гората) целият урок за доброто започва с удряне на един як шамар. Жестоко е, но се налага:
"Това, моето момче, е лошо! Сега разбираш ли? Ако вместо това те погаля, няма да е лошо, нали? А ако ти дам шоколад, какво ще кажеш?..."

Очевидно ни трябва подобен подход и като говорим за изкуство [smilie5]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: stef7   
Дата:   19-03-18 12:48

@nyamago
Доброто, естетиката, красотата трудно се обясняват, а повече чувстват. Ние всички носим тези неща в себе си. Къде по-малко къде повече. Така е и с изкуството. Доброто може да се култивира възпитава (донякъде), така е и с естетиката, така е и с изкуството. Но основата е вътре в нас по подразбиране. Ако по някакви причини липсва основата, възпитанието и обучението може и да нямат успех.

Но съм съгласен с bogdanov, че нищо не се появавя на празно място. И постиженията идват след много труд и обучение. И никъде не оспорвам нуждата от обучение. Сега какво къде е друг въпрос и дискусия. Имахме тук и такава.

@Kalimas - Точно така е, съгласен съм.


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: stef7   
Дата:   19-03-18 13:29

А и междудругото съвременната наука и психология отдавна е открила, че ако искаш да имаш успех във възпитанието или обучението или която и да е човешка дейност трябва да наблягаш на позитивизма. Positive rules ! Използването на силови методи и негатива при възпитанието на деца рядко решава проблемите и почти винаги създава такива в бъдещия им живот. Само в краен случай и само по меките задни части. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Сякаш душа нямат Фотографиите...
Автор: nyamago   
Дата:   19-03-18 15:06

> Използването на силови методи и негатива
> при възпитанието на деца рядко решава проблемите
> и почти винаги създава такива в бъдещия им живот.
> Само в краен случай...

Не става дума за обучение и възпитание и шамарът е символика (макар наистина в експериментите да причиняват болка - с ощипване или опарване с горещ предмет). Това е еднократно и единствено с индивиди, които не знаят и не разбират разликата между лошо и хубаво.

Създателят (нека, за вярващите в религията Атеизъм, да го наречем Природата) ни е програмирал/а да получим този пръв урок още преди да имаме съзнание, при- или преди раждането. Случва се, обаче, някой да не е бил в час и да е пропуснал урока.

И всичко беше съвсем метафорична отпратка, тук не говорим за физическо лошо и хубаво, а за изкуство и естетика - абстрактни материи, където и шамарите няма да са физически (но явно са нужни ; )

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »