Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Фейсбук - води ли клиенти, плащате ли, падна ли ви reach-а?
Автор: nyamago   
Дата:   05-02-18 14:10

Противоречието е между високите критерии за качество и (разбираемия, ако не винаги оправдан)стремеж към масовост. Да не посочвам примери със световни сайтове, които започнаха като еталони за качество, а за няколко години, разраствайки агресивно членската маса, се превърнаха във фотографски... Фейсбуци.

Ами не може хем така, хем иначе [smilie2] Или елитарен супер-качествен сайт с трима членове и световно ниво - или всенародно място за всеки и всичко под слънцето.

За първия вид още не е измислен бизнес модел за самоиздръжка - редките изключения се финансират (на загуба) от джоба на основателите им, или от богати филантропи (никога не са били в изобилие).

За втория вид е много ясно: колкото повече, толкова повече. Всеки участник е ценен актив в баланса, както и всяка снимка. И при най-грамотно ръководство, с най-естетски вкус - с тоя модел пак тържеството на количеството над качеството е гарантирано. Природен закон, никой не е виновен [smilie8]

Пумата е прав, че ФФ е рядко добър сайт - не защото е елитарно качествен (нито защото е всенародно безвкусен), а защото не спира да търси невъзможния баланс между двете. И почти го намира, повечето време, за което следва да свалим шапка на стопаните, вместо вечно да ги виним за всичко дето не ни харесва.
- - - -

И понеже темата е за Фейсбук: там НЕ Е ФФ, за всеки пътник си има влакове!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фейсбук - води ли клиенти, плащате ли, падна ли ви reach-а?
Автор: krist   
Дата:   05-02-18 14:46

Случка: на една ФБ страничка, която засега поддържам с некомерсиална цел, пускам снимка, която събира към 120 лайка. Когато се "насища" и спират да валят лайкове, решавам да експериментирам и набутвам минимална сумичка в касичката на рептила, и лайковете стават почти 900 за кратко време. Органичните гледания до момента са над 8100, платените - над 7300. Проста сметка показва, че от органичните гледания един лайк идва от 67 гледания, а при платените - от 8 гледания. Сега, вярно, че лайковете не се обменят за сирене, както и гласовете във ФФ, и за ФБ по-важни са гледанията, но ми направи впечатление, че нещо не е баш така, та да споделя...

Отговори на това съобщение
 Re: Фейсбук - води ли клиенти, плащате ли, падна ли ви reach-а?
Автор: pumabg   
Дата:   05-02-18 15:16

Владо, Аз не съм обеден в това, което казваш ! ФФ никога не е бил елитарен сайт за фотография но и никога не съм го виждал на това бедствено ниво в момента…
Масово фотографията тук е под всякаква критика в последно време…
Ако аз бях собственик на ФФ, първото което щях да направя е един SWAT анализ.
Защото за мен си има ясни и конкретни причини за състояние на сайта! И те не са в това, че хората са станали по малко талантливи или не се интересуват от фотография ! Няма такова нещо…
Има си причини . Разбира се бих могъл да направя един средно задълбочен анализ на това,което се случва но не искам. Не смятам, че е добре да се профанизира темата. Плюс това тя не е за всеослушание…
Едно мога да кажа със сигурност . През годините топ автори си изтриха профилите и напуснаха ФФ. Защо ? Ами защото, когато си добър в нещо ти влизаш в такива виртуални общества или да търсиш себеподобни или да получаваш похвали. И тъй като „нарцизма“ при някои хора се изчерпва бързо и нуждата човек да си „губи времето“ тук намалява…
В тази връзка имаше иницатива на САС да може да се продава, чрез сайта. Нещо което смятам, особено за хората, които си изкарват прехраната със снимане е важно ! Но не само.
Аз също бих продавал мои кадри, нещо което в момента се случва през ФБ….
Но както казах, няма да коментирам повече , тъй като темата е твърде сериозна и изисква заострено внимание най вече от собствениците и техният задълбочен анализ…
И последно в тая връзка- Видя се, че с пускане на теми и слушане на хорски идеи НЕ СТАВА (включвам разбира се и себе си в това определение !)
Та да обобщя – ФФ е много добра платформа за споделяне на фотография и покупко-продажба на фотографска и съпътстваща техника.
Основният проблем е качеството на фотография, свързано с многогодишни претенции и конфликти най често от добри или много добри автори, които в последствие си трият снимките – профилите или остават абсолютно пасивни участници…
Любовта към ФФ обаче остава и както каза някъде по темите Богданов – На всички ни пука иначе нямаше да сме тук !


Отговори на това съобщение
 Re: Фейсбук - води ли клиенти, плащате ли, падна ли ви reach-а?
Автор: nyamago   
Дата:   05-02-18 15:29

И 'лайковете', и вижданията са ненадежден индикатор за търговски успех. Зависимостта с крайния бизнес резултат изобщо не е линейна и е доста трудна за моделиране.

В маркетинга има по-надеждни мерни величини като response rate (колко души от виделите или лайк-ващите са влезли в контакт с тебе) и още по-доброто: conversion rate (колко всъщност са купили нещо в резултат). Тези мерки, обаче, не са в интерес на платформите и агенциите, защото от реалните резултати доста биха им паднали доходите. Затова Фейсбук (и Гугъл, и други) не са особено услужливи с данни за такива статистики, а упорито ни убеждават във въображаемата (и доказано невярна) линейност на "фунията", т.е. трябва да вярваме, че:

- Ако от 100 виждания сме получили 5 лайк-а, от 500 виждания ще получим 25.
- Ако от 100 лайк-а 5 души са ни писали да попитат за подробности, от 500 лайк-а, 25 ще се обърнат към нас.

- Ако от 10 обадили се един ще купи, от 100 обаждания ще имаме 10 поръчки...


Нито едно от тези НЕ работи така пропорционално. Изобщо. Но хората купуват ли, купуват платена реклама, за да получават виждания и лайкове. Които, обаче, не ни плащат тока и бирата [smilie2]
- - -

Повтарям се: и органични, и платени резултати МОГАТ да се обърнат в предсказуеми реални поръчки - но се искат знания и опит, за които си струва да платим, вместо сляпо да харчим пари (лесни, защото са дребни) за пробни рекламКи без добре да знаем какво правим...



Публикацията е редактирана (05-02-18 15:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Фейсбук - води ли клиенти, плащате ли, падна ли ви reach-а?
Автор: мара   
Дата:   06-02-18 13:58

пума, ето линк към магазина:

https://www.etsy.com/shop/TheSteelStyleThings?ref=seller-platform-mcnav



и линк към страницата във фб:
https://www.facebook.com/TheSteelStyleThings/?ref=bookmarks




най-лошото е, че човек понякога решава да се обърне към специалист...и установява, че има предимно набедени специалисти...докато това стане ясно, двамата са си загубили взаимно много време, а понякога единият е загубил и едни пари...
по тоя почин на мен ми се наложи да се науча да снимам, да обработвам, да се менажирам, да правя СЕО, да се занимавам с купища неща, дето изобщо не са ми работа....резултатът мен лично ме задоволява - аз знам какво искам да постигна, ако не знам съвсем ясно - научавам го в крачка...и го постига! но съм загубила ужасно много време...
така де - танто за танто.

Отговори на това съобщение
 Re: Фейсбук - води ли клиенти, плащате ли, падна ли ви reach-а?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   07-02-18 13:24

Абсолютно съгласен с Мара.
Преди години една агенция за реклама ни направи сайт.
Скръбен беше този сайт, като за погребални услуги.
Друга агенция /избирана внимателно/ ни направи реклама.
Тая реклама... само дадохме едни пари. Те ни убеждаваха как била успешна. Аз им говоря, че искам продажби, те ми говорят за това колко човека били кликнали в гугъл.
Изобщо не загряха къде да търсят аудиторията, за да достигнем до нея.
И така. Това са професионалистите.

Отговори на това съобщение
 Re: Фейсбук - води ли клиенти, плащате ли, падна ли ви reach-а?
Автор: мара   
Дата:   07-02-18 13:59

И ОЩЕ НЕЩО ПОЛЕЗНО ПО ОТНОШЕНИЕ НА ФЕЙСБУК - нямам представа как точно седят нещата с фотографията - вероятно там е по-лесно да стигнеш до крайния клиент с добро позициониране и сео, но даже и тогава е хубаво да има групи за взаимопомощ - така хората си помагат, споделяйки собствен опит, имаш известен поглед доколко те самите са се справили и съответно - доколко са адекватни съветите им.
с ЕТСИ търговията за мен това се оказа адски полезно - мноооого по-полезно, отколкото да поверя магазина в ръцете на "специалист".
още повече, че гледах как "специалистите" се учеха в същата тая група за взаимопомощ. в ЕТСИ се продават И фотографии, и дигитални продукти. има сериозна подкрепа в групата, а и във форумите ВЪТРЕ в самата платформа.
да - отнема време! много време! поне докато нещата потръгнат някак.
за мен простата аритметика е следната - 2 години адско бъхтане - 50 продажби.
следващата 1/2 година - почти рахат по отношение ръчкането в магазина - 40 продажби...!
т.е. - колелото - дай боже - се завърта!

в сураттефтеря е пълно с групи за взаимопомощ и такива - за продажби, свързани с ЕТСИ. в тях има продавачи - основно, но и купувачи! щом кача продукт - споделям по тия групи и винаги има по някой правилен човек да го види. понякога - нямам точна статистика, щото е почти невъзможна - някой от виделите в тия групи купува.
нашите неща са такива, че за голям процент от продажбите човекът се регистрира СПЕЦИАЛНО И ЕДИНСТВЕНО, за да си купи от нашите неща!
когато си дадеш сметка за това - голям кеф :)

Отговори на това съобщение
 Re: Фейсбук - води ли клиенти, плащате ли, падна ли ви reach-а?
Автор: Xizario   
Дата:   08-02-18 20:49

pumabg, ФФ не е мръднал от 10 и повече години.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »