Рекламирайте тук
ЗатвориРеклама в секции форуми и базар
Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.
За стандартната ценова листа и условия изпратете запитване до webmaster@photo-forum.net.
На 21 февруари вечерта Венера и Марс се наблюдаваха на ъглово отстояние едва 27.5 дъгови минути, т.е. на по-малко от видимия с невъоръжено око диаметър на пълната Луна. Явлението можеше да се наблюдава съвсем удобно над западния хоризонт след 18:30 ч. През следващите няколко вечери при ясно време двете ярки планети все още ще се наблюдават видимо близки.
На снимката: вдясно – съединението на Венера с Марс, над тях е младата Луна, прозираща през облаци. Вляво – светлините на Пампорово и вр. Снежанка. Снимка от кулата на 2-м RCC-телескоп в НАО
Предстоят няколко атракции с участието на Венера, достъпни за наблюдение с невъоръжено око или с бинолъл, както и за фотографиране с нормални и по-дълги обективи. Ето кратко инфо и карти:
Във вечерите на 12 и 13 юни Вечерницата ще се наблюдава почти на фона на разсеяния куп М44 в Рак (Яслите, Кошера). Ето карта за 13 юни вечерта, когатп Венера ще бъде на 52' от центъра на купа:
Във вечерите на 19, 20 и 21 юни, от около 1 час след залез слънце над западния хоризонт ще може да се наблюдава атрактивно взаимно разположение на Луната, Венера и Юпитер. Следващите карти показват вида на вечерното небе на запад на тези дати:
На 1 юли вечерта ще може да се наблюдава съединение на Венера с Юпитер. В 17:18 ч. на тази дата, двете небесни тела ще бъдат на ъглово отстояние 24’ (Венера на 24’ южно от Юпитер). От нашата страна явлението ще се наблюдава съвсем удобно от около 22 ч. официално време, на височина близо 12 градуса над западния хоризонт:
На 1 юли вечерта при ясно време ще може да се наблюдава съединение на Венера с Юпитер. В 17:18 ч. на тази дата, двете небесни тела ще бъдат на ъглово отстояние 24’ (Венера на 24’ южно от Юпитер). От нашата страна явлението ще може да се наблюдава съвсем удобно от около 22 ч. официално време, на височина близо 12о над западния хоризонт.
Втората половина на нощта 12 срещу 13 август - Персеиди. Макар че техният максимум тази година се пада на 13 август преди обяд за България, то края на въпросната нощ е най-близкото до него (до максимума) удобно време за наблюдение от нашата страна. Луната ще бъде почти в новолуние. По същото време ще са активни южни Делта-аквариди и алфа-Каприкорниди (и двата са с максимуми точно тази вечер - 30 юли, но пък при Луна). За разлика от бързите Персеиди, метеорите от другите два потока са бавни, нерядко болиди. Още подробности - на http://astronomy.bg/sky_8-9_2015.html#per
Пак на 13 август около 05 ч. офиц. БГ-време - кометата 67P/Чурюмов-Герасименко с кацналия върху нея робот Филе на Розета ще премине през перихелия си, но далечко - на разстояние около 186 млн. km. от Слънцето.
На 20 и 21 август преди изгрев слънце, на изток - Марс на фона на разсеяния зв. куп М44 Ясли (или Кошер) в съзвездието Рак. Ще бъде трудно за наблюдение във вече настъпващата зора.
На 22 август в 19:57 ч. - съединение на Сатурн с Луната на 2 градуса и 32' геоцентрично (Сатурн южно от Луната). От България ще се наблюдава веднага след свечеряване.
На 13 септември - частично слънчево затъмнение недостъпно от България.
На 28 септември рано преди изгрев слънце – пълно лунно затъмнение видимо от България. Повече подробности - на http://astronomy.bg/sky_8-9_2015.html#lunar_eclipse
Също тогава пълнолунието и перигея ще се случат със 63 минути разлика, т.е. имаме "Супер Луна", а освен това е и "Жътварска луна" - най-близкото пълнолуние до есенното равноденствие.
За някои предстоящи и съвпадащи в една дата лунни явления:
Пълно лунно затъмнение на 28 септември 2015:
Това затъмнение ще бъде последното по-значимо астрономическо явление за годината. Ще се наблюдава от най-източните части на Тихия океан, Северна и Южна Америка, Атлантическия океан, Европа, Африка, Западна Азия, най-западните части на Индийския океан и части от Антарктика. По време на явлението Луната ще бъде в съзвездието Риби.
Затъмнението от полусянката на Земята ще започне в 03:11:46 ч. официално време, но наблюдателите няма да регистрират видима промяна във вида на Луната дълго време след този момент. Началото на затъмнението от земната сянка ще бъде в 04:07:12 ч. откогато с невъоръжено око ще може да се проследи бавното настъпване на последната по лунния диск. Пълната фаза на затъмнението ще започне в 05:11:11 ч. и от този момент Луната ще се наблюдава в характерния за нея при пълни лунни затъмнения червеникаво-кафяв цвят. Кулминацията на явлението ще бъде в 05:47:09 ч., когато лунният диск ще бъде максимално затъмнен. Пълната фаза ще завърши в 06:23:07 ч., а затъмнението от земната сянка – в 07:27:06 ч.
Продължителността на затъмнението от земната сянка ще бъде 3 часа, 19 минути и 54 секунди, а продължителността на пълната фаза ще е 1 час, 11 минути и 55 секунди.
По време на максималната фаза наблюдател от София ще вижда Луната на височина 16.5 градуса над западния хоризонт. От България явлението ще се наблюдава до залеза на Луната в 07:28 ч. (за София), т.е. до края на затъмнението от сянката, когато денят вече ще е настъпил. На 28 септември Слънцето ще изгрее в 07:20 ч. за София.
Желаещите да наблюдават явлението трябва да изберат място с нисък хоризонт в посока запад.
Карта за явлението от Fred Espenak (NASA’s GSFC) може да бъде разгледана на WEB-адрес http://www.eclipsewise.com/oh/oh-figures/ec2015-Fig04.pdf
Суперлуние на 28 септември:
Пълнолунието на 28-и септември, по време на което ще се случи пълното лунно затъмнение, е доста близко по време с перигея на Луната. Обикаляйки около Земята по своята елиптична орбита, Луната се приближава до нашата планета веднъж на всеки 27.55 дни (т.нар. аномалистичен месец). Когато Луната е най-близо до Земята, казваме, че тя е в перигей. През период от около 411.8 денон. перигеят съвпада с пълнолунието – явление, популярно като „Супер-Луна“ или „Суперлуние“. Пълнолунието на 28 септември ще настъпи в 05:50 ч. (това е по време на пълната фаза на затъмнението), а Луната ще бъде в перигей 63 минути по-рано – в 04:47 ч. Тогава нашият естествен спътник ще бъде на разстояние 356 876 km от Земята – максималното му приближаване за месец септември.
При суперлуние видимият диаметър на Луната е с около 7% по-голям от случая, когато естественият ни спътник е на средно разстояние от Земята (на 384 400 km). Тази малка промяна обаче не може да се забележи с невъоръжено око. Също така в нощ при суперлуние Луната е с около 16% по-ярка, но тъй като няма с какво да сравним тази повишена яркост, не можем да твърдим уверено, че разликата е визуално доловима. Желаещите да придобият лични впечатления от Суперлунието могат да извършат своите наблюдения в нощта на 27-и срещу 28-и септември, до началото на лунното затъмнение в 03:11 ч.
„Жътварска Луна“ за 2015 г.
Сред някои народи от Северното полукълбо на Земята, пълнолунието, падащо се най-близо до есенното равноденствие, е известно като „Жътварска Луна“. Хората в миналото са забелязали, че при пълнолуние, случващо се около началото на есента, Луната като че ли изгрява почти по едно и също време в продължение на няколко вечери подред – в самото им начало. Това било доста удобно за земеделските стопани, които можели да прибират реколтата си до късно през нощта, на лунна светлина. Тяхното наблюдение не било плод на въображението им, а се дължи на една особеност, която се разяснява от сферичната астрономия: В началото на есента при залез слънце, еклиптиката сключва най-малък ъгъл спрямо хоризонта – около 23.5 градуса за нашите географски ширини. Обикаляйки около Земята, Луната се премества покрай еклиптиката с близо 13 градуса на денонощие в посока изток, поради което нейният изгрев закъснява с около 50 минути средно на всяка следваща дата. Но ако в началото на есента Луната е пълна, то поради малкия наклон на еклиптиката спрямо хоризонта, в няколко поредни вечери нейният изгрев ще закъснява с по-малко от средното, по-точно – с близо 39 минути. И обратно – около началото на пролетта, изгревът на пълната Луна закъснява на всяка следваща вечер с близо 1 час.
Пълнолунието на 28 септември е най-близкото до датата на есенното равноденствие (есента ще настъпи на 23 септември в 11:20 ч.). По смисъла на горното, то ще бъде „Жътварската луна“ за 2015 г.
На картата по-долу: Разположението на Луната над западния хоризонт за наблюдател от София по време на максималната фаза на затъмнението в 05:47 ч. на 28 септември 2015.
Сега от около средата на октомври до началото на ноември, рано сутрин до зазоряване (до около 06 ч. за Варна и до около 06:20 ч. за София), при ясно време ще могат да се наблюдават и снимат планетите Венера, Марс, Юпитер и Меркурий във видима близост една до друга. Атракцията ще бъде видима с невъоръжено око над източния хоризонт, което позволява да бъде включвана в сюжета на утринни пейзажи. Това явление е широко популярна като „малък парад на планетите" и ще се развие на фона на съзвездията Дева и Лъв.
По време на парада ще се наблюдават няколко взаимни съединения между ярки планети, както следва:
На 17 октомври в 16:40ч. – Марс на 0.4 градуса северно от Юпитер;
На 26 октомври в 10:13 ч. – Венера на 1 градус и 4′ южно от Юпитер;
На 3 ноември в 18:05 ч. – Венера на 0.7 градуса южно от Марс.
Независимо от дадените точни моменти на съединенията, тези явления ще са достъпни за наблюдение само в утрата на посочените дати.
На звездната карта по-долу: момент от парада на 16 октомври 2015 около 1 час и 20 минути преди изгрев слънце (около 06:20 ч. за София). На тази дата Меркурий ще бъде видим най-добре – ще изгрее 1 час и 35 минути преди Слънцето, тъй като тогава той ще е в т.нар. "максимална елонгация" (на 18 градуса западно от Слънцето).
На следващите 3 фигури – графика на видимостта на ярките тела от Слънчевата система на 16 октомври за София и разположението на планетите на същата дата. По почти правата линия, по която са подредени Земята, Венера, Марс и Юпитер, но в обратна спрямо нас посока се намира и Нептун (т.е. към края на нощта той залязва на запад).
След 20 ноември от БГ може да се наблюдава една комета: C/2013 US10 (Catalina) - от около 06 ч. сутринта до развиделяване, ниско на югоизток, в съзвездието Дева. За сега е достъпна само с бинокъл или със зр. тръба. Може и да се снима сравнително лесно, но с екваториална установка с водене. През януари 2016 ще се вижда най-добре - ето карта кога-къде ще бъде:
Ето по-забележителните обекти, покрай които US10 (Catalina) ще премине видимо близо - това е удобно за по-лесното ѝ намиране на небето или просто за атракция:
На 7 декември в 06 ч. – ще е на 4.3 градуса североизточно от Венера (Зорницата), но за съжаление и Луната ще е близо – на 9 градуса западно от кометата и със 16% осветен диск, което ще е проблем при наблюдението на далеч по-слабичката Catalina. Тя сега е с яркост около 6 mag - на границата на възможностите за наблюдение с невъоръжено око.
На 22 декември в 06 ч. – ще е на 5 градуса източно от двете галактики NGC 5363 (11 mag, 4.6′) и NGC 8317 (11.2 mag, 6′), това е важно за тези, които биха искали да я снимат с дълги експозиции с водене.
На 1 януари 2016 в 06 ч. – ще е на ~40′ южно от звездата Арктур, α от съзв. Воловар. Това е една от най-ярките звезди на небето и е удобен ориентир за бързо намиране на кометата на небето.
На 15 януари в 06 ч. – ще е на 1 градус и 14′ южно от Алкаид – последната звезда от „опашката” на „черпака” на Голямата мечка (η UMa).
Следват данни за метеорния поток Геминиди - максимумът му тази година ще е на 14 декември около 20 ч. БГ-офиц. време, сметнато на база слънчева дължина.
И може би най-интересното: предстои много близко съединение (видимо сближаване) на планетите Венера и Сатурн, само на 5 дъгови минути, на 9 януари 2016 след 05:15 ч сутринта, когато двете планети ще изгреят за София. Е, ще може да ги изчакаме да се вдигнат по-восочко - на същата дата Слънцето ще изгрее в 07:57 ч. за София, така че поне до 06:40 ч. някъде ще можем да ги гледаме при ясно време. Такова малко ъглово отстояние от 5' дава възможност двете планети да се виждат заедно в окуляра при увеличения на телескопа около 300 пъти и даже повече - ако окуляра е по-широкоъгълен. Това е направо уникално съединение! Могат да се ползват най-дълги фокуси за тяхното фотографиране - имам предвид фокусни разстояния от порядъла на поне няколко метра! :) За ориентация: образът на Луната е с диаметър около 9 мм във фокалата, ако фокусното разст. на обектива е 1м, а иначе като ъглов диаметър Луната е близо 30 дъгови минути. Но Венера и Сатурн ще са само на 5', това значи, че за да се видят двете планети във фокалата също на 9 мм една от друга, е нужно фокусно от 6 м, защото 30'/5'=6 (тук не смятаме в пиксели). Тъй че който има идеи как да постигне дълги резултантни (еквивалентни) фокусни - да мисли :) ще се получат снимки с детайли подобни на симулациите дадени по-долу:
Утре (22 декември) в 06:48 ч. офиц. време започва астрономическата зима. Слънцето ще бъде в точката на зимното слънцестоене в съзвездието Стрелец. Денят ще трае 9 часа и 2 минути - един от най-късите дни в годината (не е съвсем правилно ако се каже, че е най-късият ден).
Тези дни Слънцето кулминира най-ниско над южния хоризонт по обяд - на височина около 23.5 градуса за нашите географски ширини, така че който търси сюжети с възможно най-дълги сенки по това време на деня - сега е времето.
Информация за преминаването на Меркурий пред Слънчевия диск сега в понеделник след обяд (9 май 2016) с карти и с характерните моменти на явлението, сметнати за София и за Варна, можете да видите на адрес http://nao-rozhen.org/astrocalendar/2016/Mercury_transit.html .
Ще бъде удобно за снимане с телеобективи и телескопи, ако времето е поне като днес - със спорадични разчиствания на облаците.
И нещо повече за фотографите: 1-во и най-важно – намерете си подходящи много тъмни (слънчеви) филтри, пазете зрението и фототехниката!!!
Меркурий ще бъде с видим диаметър едва 12″ (подчертавам – не дъгови минути, а секунди), което е 0.00333°. Това значи, че ако телеобективът Ви е примерно с фокусно разстояние 300 mm, изображението на Меркурий вурху Вашият сензор ще бъде с диаметър едва 0.017 mm или 17 μm (17 микрона). От тук, като знаете колко микрона е голям пикселът на Вашата матрица, можете да си сметнете колко пиксела ще е диаметъра на образа на планетата. Например за пиксел с размер около 4 μм ще имате диаметър на образа на Меркурий около 4 пиксела (защото 17μm/4μm = 4.25pix). Ако пикселът Ви е 6 μm, диаметърът става по-малък – близо 3 пиксела (17μm / 6μm = 2.8pix) и т.н.
При телеобектив със споменатото фокусно разст. 300 mm образът на Слънцето във фокалата ще бъде 2.79 mm, (в датата на явлението 9 май Слънцето ще има видим диаметър почти 32′), следователно можете пак по същия начин да превърнете диаметъра на слънчевия образ в пиксели. За пиксел с размер 4 μm ще имате диаметър на образа близо 700 пиксела, защото 2.79mm / 0.004mm = 697.5pix.
Логично ако работите с двойно по-дълго фокусно разстояние – 600 mm, горепосочените диаметри ги умножавате по 2. Ако фокусното Ви е бллизо 1 m – умножавате диаметрите по 3.33.
Успешно снимане и пазете зрението!
Ето как ще изглежда траекторията на Меркурий пред Слънцето ако снимате с фотоапарат, ориентиран правилно спрямо хоризонта (т.е. алт-азимутално, а не на екваториална монтировка):
Няма ли кой да я направи sticky тази тема? :)
Markishky, поздравления, братко, за постоянността в подръжката на тази тема.Винаги като я видя най-отгоре я отварям с удоволствие и любопитство какво си ни приготвил :)
Продължава добрата видимост на планетите Юпитер, Марс и Сатурн, ниско над южния хоризонт. Удобно е например да включите техните отражения във вода в съдържанието на нощни пейзажи.
На 9 юли веднага след свечеряване на югозапад ще се наблюдава видимо сближаване (съединение) на Юпитер с Луната на 0.9°N (Юпитер на 0.9° северно от Луната). Тогава Луната ще е с 29% осветен диск.
На 16 юли вечерта ще има видимо сближаване (съединение) на Меркурий с Венера на 0.5°N (Меркурий на 0.5° северно от Венера). На тази дата залезът на двете планети ще настъпи около 40 минути след залеза на Слънцето, поради което явлението ще се наблюдава трудно. Препоръчително е избор на наблюдателно място с нисък хоризонт в посока запад. Желаещите да наблюдават могат да използват бинокъл за да видят двете планети възможно по-рано в сиянието след залеза. За фотографиране ще е трудно.
И малко за два метеорни потока с близки радианти, предшественици на Персеидите през август:
На 30 юли е максимумът на потока Южни делта-Аквариди (SDA) с около 16 бавни жълтеникави метеора на час. Потокът е активен в периода 12 юли – 23 август.
Също на 30 юли е максимума и на поток алфа-Каприкорниди (CAP) с около 5 бавни жълтеникави метеора на час. Потокът е активен в периода 3 юли – 15 август.
И двата потока ще могат да се наблюдават във втората половина на нощите около датата на максимумите си. На 30 юли Луната ще изгрее в 02:54 ч. (за София) с 18% осветен диск и няма да пречи много.
Макар че са с малко метеори на час, интересното при тези потоци е, че доста често техните метеори са ярки, нерядко – болиди, взривяващи се в атмосферата като фойерверки. Поради това по-добре е за половин час непрекъснато следващи експозиции да се хванат примерно 2 такива, отколкото по време на Персеидите, когато имаме 110 метеора за 1 час, но почти всички те са толкова слаби и бързи, че не успяват да се експонират добре.
Следва карта на небето над южния хоризонт на 4 юли 2016 (датата на новолунието) веднага след свечераване, с положенията на планетите Юпитер, Марс и Сатурн:
Малко за предстоящите Персеиди и за още някои явления през август 2016:
Персеидите са вече активни – те се наблюдават в периода 17 юли – 24 август, а максимумът им тази година се пада на 12 август след обяд (от около 16 ч. до около 18:30 ч.) т.е. през деня за нашата страна. Въпреки това в нощите на 11 срещу 12 и на 12 срещу 13 август ще са видими най-много метеори, особено след залеза на Луната между 1 и 2 ч. след полунощ, след който небето ще бъде тъмно до края на нощта. Ако някой реши да снима явлението, да избере широк обектив или даже fish-eye.
Август месец ни предлага още две небесни атракции с участието на повечето от ярките планети:
Във вечерите на 5-и и на 6-и август, около 30 минути след залез слънце, ниско над западния хоризонт ще наблюдаваме видимо подреждане по права линия на лунния сърп и планетите Юпитер, Венера и Меркурий. Марс и Сатурн ще са още по-вляво - ниско на югозапад.
На 27 август вечерта ще има видимо сближаване (съединение) на Венера с Юпитер само на около 6 дъгови минути. Двете плането ще привличат погледа ниско над западния хоризонт около 30 минути след залез слънце. Очакват се обичайните при такива явления чести съобщения за "наблюдавани" НЛО и др. аномалии в небето
Следва карта на небето над източния хоризонт в края на нощта на 13 август 2016 около 1 час и 15 минути преди изгрев слънце (около 05:15 ч. за София). Отбелязан е радианта на метеорния поток Персеиди по време на неговия максимум:
И така - през телескоп с увеличение около 120х (относително е в какъв мащаб ще го видите на Вашите екрани) и с поле 0.6 градуса.
Симулацията е без обръщане на образа. Същата вечер за наблюдател от България двете плането ще са на ъглово отстояние 12', много ниско над западния хоризонт, примерно около 30 минути след залез слънце.
Я да питам за Персеидите, ако може...
Как се виждат от Южна Америка, към 20 градуса ЮШ? Има ли смисъл да ги чакам? Някоя програмка за симулация, да знам къде да ги търся?
Мерси