Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Щракай си, млади момко, щракай си!
Автор: nislon   
Дата:   20-01-18 14:47

Логично е! Имах колега, състудент, който обичаше да казва на другите: "абе ти си много прост". Затова му излезе прякора "Ачо Простия" [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Щракай си, млади момко, щракай си!
Автор: nyamago   
Дата:   20-01-18 15:02

> Като всеки артист, Майстора бил много разсеян и не помнел имената
> на колегите си и на всички им викал: " Майсторе"...та и те така
> почнали да му викат и сега той е Владимир Димитров - Майстора...

Бях чувал и чел от много източници, че това обръщение е било популярно в Рисувалното Училище между студенти и преподаватели по негово време (все големи имена в културната ни история). Не знаех да е почнало от него (напълно възможно), но поне до 80-те беше запазено, поне сред някои студенти, с които другарувах. Някой ако е учил в Академията по-късно, може да сподели дали е чувал някой да се обръща така?
[beer]



Публикацията е редактирана (20-01-18 15:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Щракай си, млади момко, щракай си!
Автор: chovecheto   
Дата:   20-01-18 15:42

ЕЕЕх, много приятна петъчна тема. Браво на всички писали в нея!!![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Щракай си, млади момко, щракай си!
Автор: Shilo   
Дата:   20-01-18 17:43

Много ми харесаха разказите на Няма го и Богданов!

Отговори на това съобщение
 Re: Щракай си, млади момко, щракай си!
Автор: azsym   
Дата:   20-01-18 19:47

nyamago написа:

> > Като всеки артист, Майстора бил
> много разсеян и не помнел имената
> > на колегите си и на всички им
> викал: " Майсторе"...та и те така
> > почнали да му викат и сега той е
> Владимир Димитров - Майстора...
>
> Бях чувал и чел от много източници,
> че това обръщение е било популярно
> в Рисувалното Училище между
> студенти и преподаватели по
> негово време (все големи имена в
> културната ни история). Не знаех да
> е почнало от него (напълно
> възможно), но поне до 80-те беше
> запазено, поне сред някои
> студенти, с които другарувах.
> Някой ако е учил в Академията
> по-късно, може да сподели дали е
> чувал някой да се обръща така?
> [beer]
>

>
> Публикацията е редактирана (20-01-18


> 15:04)

Ми не съм го чувал такова обръщение. 1986-1992 учих там. Явно не съм бил сред майсторите...[smilie5] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie24] [beer] [beer] [beer] [beer] [thankyou] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Щракай си, млади момко, щракай си!
Автор: ценослав   
Дата:   20-01-18 21:35

Имаше един лаф .... "Викам ти майсторе, щот ти не знам името, ма кат ти гледам майсторлъка, да те евем у майстора"!!! [smilie25] [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Щракай си, млади момко, щракай си!
Автор: nyamago   
Дата:   20-01-18 21:48

> Ми не съм го чувал такова обръщение. 1986-1992 учих там...

Жалко, загубила се е (още една) нелоша традиция. Не е късно да се възроди - ако не в учебното заведение, поне в някои кръгове. Аз понякога се обръщам така към някой, за когото инстинктивно съм усетил, че е уместно. Не знам защо по-често ми се случва с художници, отколкото с инженери или лекари, но думата е за всеки, който е постигнал високи умения в попрището си. (Има даже 'майстор-готвач' : )

Не ми се чудете (и още по-малко - не ми се сърдете) ако и във форума някой път кажа някому 'майсторе'. Хубаво си звучи, нали? [smile]

[beer]



Публикацията е редактирана (20-01-18 21:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Щракай си, млади момко, щракай си!
Автор: мара   
Дата:   20-01-18 22:30

а па на мен веднъж една колежка ми се обиди, че я определих като майстор на нещата, дето беше правила...доста се озадачих...:)
сигурно щото бах казала "майстор на куклите е ..." а не художник на куклите...
аз преди да почна да се броя за художник минаха десетилетия...а па за майстор....ехехехе...сигурно никога :)

иначе кво - фрашкано е с майстори и маестровци, прау да ти кажа - по-чисто е кат не се размятат толко на ангро тия титли...

Отговори на това съобщение
 Re: Щракай си, млади момко, щракай си!
Автор: nyamago   
Дата:   20-01-18 22:52

Не е титла, просто обръщение. Както в бай Иван има елемент на респект (но може да бъде и подигравка или принизяваща алтернатива на Мистър Иванов). И 'бай' не се дава от министерство, нито от благотворителна фондация, хората просто усещат на кого могат да кажат така.

То идва от турски, а там не е загубило смисъла на уважение. Доста съм работил там и ме ласкаеше като ми викат Владимир Бей [smilie5] Виж, 'уста' което буквално значи майстор, не са ми казвали - и се радвам. Защото 'уста' има същото двойно значение като 'майстор' у нас. На единия край на спектъра е почтителната 'титла' за някой дето си знае работата (като нашия Уста Кольо Фичето), но на другия край са всичките 'уста' дето пази Боже да ти дойдат в къщата и народът ги знае или като неуки калпазани, или като хитри измамници (често и двете)...

Понеже е неофициално, като кажа на някого майстор е ясно, че нямам предвид пишман-майстор. Казал съм го на един двама фотографи тук и никой не ми скочи "Ти на кой викаш майстор, бе!" [smilie22]

Аз ще си им казвам понякога майстори на някои хора, пък друг - както иска [smilie6]
[beer]



Публикацията е редактирана (21-01-18 00:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Щракай си, млади момко, щракай си!
Автор: gchokov   
Дата:   20-01-18 23:40

[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Щракай си, млади момко, щракай си!
Автор: azsym   
Дата:   21-01-18 00:35

[smilie24] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »