Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: hotsnail   
Дата:   10-11-17 00:05

Значи наслаждавах се онзи ден на интересни преводи на фотографски термини гледайки сайтовете за реклама и продажба на фотографски продукти. Има доста странни на пръв поглед но технически правилни неща като "Вертикална Ръкохватка", "задно осветена матрица" и т.н.

Има някои не до там успешни преводи т.е. "подреден сензор", което не разбрах какво значи. Бях виждал преди време едно лещов апарат.

Обаче мислейки си така се сетих за най-голямото безумие използвано от уж грамотните сайтове в България като фотосинтез и павилион и дори по-големи магазини - "огледaлно рефлексен апарат"

Е би ли ми обяснил някой тоя апогей на глупостта?

Що за чудо е огледално рефлексния апарат?

Гледам тук там за да си обясня. Думата рефлексен, рефлектор идва от отразяване т.е. огледало. Значи "огледално рефлексния апарат" е "огледално огледален апарат". Какво значи да е огледално огледален? Що не е само огледален? Може би е огледално отразяващ? Ма то на български някак се подразбира, че огледалото отразява. Та това май е меко казано демонстрация на малоумие и отявлено погазване на смисъла на езика, коеот е настанало в дълбокия и тъмен комунизъм и се е възпроизвело в масовото съзнание.

Реших да видя как е в другите езици. Аз съм учил малко руски и доста английски и отворих wikipedia. Значи тоя тип апарати са изобретени в САЩ в края на 19-ти век и добиват сегашния си вид през 30-те години в Русия. Като първия сериен подобен апарат е направен в Германия.

Та тия дето са го измислили говорят за

Однообъективный зеркальный фотоаппарат

Single Lens Reflex Camera


Та така гледайки май на български говорим за

Едно-обективен огледален апарат

НАЛИ?

Предполагам че става дума за полу умен полу превод от немски т.е. spiegelreflexkamera. Немски не съм учил, но вероятно съчетанието на огледлао spiegel и reflex има малко по-смислено звучене там.

На български Огледално-Рефлексен Апарат звучи като засукан начин да кажете, че обичате да ядете кус кус от Бора Бора. Честно казано виждайки това изписано по разни сайтове ми става ясно че авторите им са хора с с не много интелект, които и за минутка не са помислили какво точно изографисват на сайта си.

Та мисля си, че ако имате IQ над 70 ще използвате или смислен превод на български като "едно обективен огледален апарат", "огледален апарат" или си пишете и казвайте SLR.

Коментари? Няакви други теории защо масово е навлязъл неграмотния превод "огледлано-рефлексен апарат"?

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: hotsnail   
Дата:   10-11-17 00:12

темата е петъчна и за почивните дни в края на седмицата (познато ни като weekend, уикенд)

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: Crocodile   
Дата:   10-11-17 00:13

Имаме хубава дума катър , дай да наричаме животното хибрид между магаре и кон !
Мисля че е по добре да спориме по други теми а не да се хващаме за определенията .[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: шдфдшд   
Дата:   10-11-17 00:15

...ми, тя думата е от миналия век...историци и лингвисти трябва да изяснят генезиса на термина...[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: hotsnail   
Дата:   10-11-17 00:25

шдфдшд написа:

> ...ми, тя думата е от миналия
> век...историци и лингвисти трябва
> да изяснят генезиса на
> термина...[smilie11]


Съгласен за научния спор от къде иде това странно огледално огледално словосъчетание. Обаче:

1. Трябва ли всеки път когато говорим за фотография да казваме "аз не знам за какво говоря и съм доста глупав". Явно словосъчетанието е безумно на български език и дори през 60-те години да е било шикозно сега си мисля е срамно да кажеш подобно нещо......

2. НЕ е ли правилно ние като фотографска общност да дефинираме помежду си ясна терминология подходяща за България, която преводачите да използват. Така ще има шанс фотографията да е нещо смислено и на български език....ако говорим за едно лещов огледално рефлексен апарат няма как раузмен човек да Ви вземе на сериозно....


ПП Разбира се е добре да изясним спора скоро, защото важността на тая тема спада с всяка минута, поради бързото изчезване на огледалните апарати от пазара.....

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: nimi   
Дата:   10-11-17 00:41

Тъкмо се зачудих защо не постваш на другото място ;-)

Интересни разсъждения. Реално "едно обективен огледален апарат"си е апарат с шахтов визьор. Развитието след него е още една огледална повърхност която обаче не е точно "огледало" а си е в призмата.

Та как му казваш? Огледално огледален, двойно огледален или огледално "нещо си" апарат? А.. може и огледално призмен апарат.

Не знам.. Разбърквам си леда и се усмихвам ;-)



Публикацията е редактирана (10-11-17 00:44)

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: chrisnoch   
Дата:   10-11-17 00:44

Кире,
Прав си, ама едва ли ще те разберат.
Дори руснаците - които обикновено са излишно многословни - в този случай са далеч по-икономични в езиково отношение: ТУК.
"Оглегдално-рефлексен" си е чиста тавтология. Не знам как така този "термин" се е наложил в българския език, който по принцип е доста икономичен.
Някой да има някаква идея?

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: esc   
Дата:   10-11-17 00:47




https://photo-forum.net/static/site_pics/2017-11/1510267575_who.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: Konstantinov   
Дата:   10-11-17 01:10

Цифрови огледално отразяващи ,огледалото отразява.Думата отразява -рефлекс.Подчертава се че огледалото отразява,огледално рефлексен.Кино камерите с лента ,не са огледално рефлексни там обтуратора отразява и пак се гледа през обектива.Предполагам че от тая техническа подробност идва името, при фотоапаратите е огледало ,при кино камерите обтуратор и все има отражение или рефлекс.

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: lamerko   
Дата:   10-11-17 01:29

Не са виновни Синтезиса - това си е вече утвърдено понятие в българският език, без значение как е станало. Общо взето подобни преводи се правят да звучат добре на месния език, а не толкова да бъдат издържани езиково. Иначе сега прегледах по-старите си книги - в издание от 1973-та вече си е било утвърдено по този начин...

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: colorphoto   
Дата:   10-11-17 01:55

Предвид нашата история повечето технически термини у нас са идвали от немския и по-малко от френския езици.

От руския са болшинството ни военни термини понеже те са създавали българската армия след Освобождението и са я реформирали след 1944-та година.

Ако говорим за доста изрази от бита,то там турцизмите са бол.[smilie3]

Кирил,сам си си отговорил още в първия пост - "шпигел-рефлекс-камера" е превеждано буквално навремето,когато са навлизали този тип фотоапарати първо от Германия.

Как пък ти дойде в на ум да намесваш комунизма в тази тема!

Примерно един от най-взискателните преподаватели по фотография от отишлото си вече поколение Борис Юскеселиев ползваше доста немски термини,като в момента се сещам за "оберлихт"но имаше и други.

Езика търпи развитие и не е чудно че езиковедите правят някои ревизии напоследък - питай проф. Мурдаров.

Примерно в последните години чели-недочели журналисти редовно наричат кметовете градоначалници понеже нямат поне общата култура да знаят че след Освобождението градоначалник се е титуловал шефа на полицията в града а не кмета.

Та няма драма с термина за огледално рефлексните камери - пряк превод от немски е правен,но има драма със самите огледално рефлексни камери че вече е време да си ходят.



Публикацията е редактирана (13-11-17 18:12)

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: lamerko   
Дата:   10-11-17 02:05

Абе то още масово се използват изрази от рода на "силиконова долина", които са плод на загубените в превода, а значението им е повече от зловещо - та до огледално-рефлесни драми стигнахме :)

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: agop4o   
Дата:   10-11-17 06:50

, поради бързото изчезване на огледалните апарати от пазара.....
----Е затова е темата а не как ги наричат тия отживелици в българския език.[smilie5][smilie5][smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: burningice   
Дата:   10-11-17 07:21

Все повече фотоапарати захвърлят огледалото, защото не са суетни. Пионери в това са Канон с модела 5Д :)

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: pumabg   
Дата:   10-11-17 08:12

Поредното гениално прозрение на охлюва... От къде толкова акъл в тая плешива кратуна ми кажи ? За мен думата огледало, огледален, означават повърхност на която мога да си види собственото отражение...

Ако апаратите се казваха само огледални - предполагам, трябваше да са като смартфоните с включена втора камера за селфи...

Но както знаем при огледално-рефлексните фотоапарати ние виждаме отразената от огледалото перспектива от обектива....

Думата "рефлекс" идва не от огледало а от отражение...! Сиреч огледално отразителни фотоапарати...

И не, не са тъпи предците ни ! А такива като теб и чалга чувала от НДК.

пп. Поръчал съм си Д850 - поздрави на Алфа Форум [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: iasen2   
Дата:   10-11-17 08:23

pumabg , хайде без лични нападки [smilie5]
Темата е за забавление.
Акцентът навремето е бил в едно обективни, но повечето сегашни потребители няма да го разберат това.

Сега пак започват да стават двуобективни, последните модели го доказват това. Скоро може да се пренесе това и към големите апарати - идея си нямам какво ще измислят



Публикацията е редактирана (10-11-17 08:27)

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: kvakioh   
Дата:   10-11-17 08:26

Безогледалките трябва да се казват "директно сензорни фотоапарати със сменяема оптика", защото най-често, всъщност май винаги няма какво да закрива сензора и нещата не минават през някакви други механизми освен затвора. Също директно от сензора минава към визьора най-често.
"Безогледалка" като термин, Mirrorless camera може дори да се счита за дискриминационно и обидно в този "нов, деликатен нов свят", който се проповядва, че няма полове, има вид насилие с тиха пръдня или оригване на шкембе чорба.
Всъщност, никой не се интересува от това, преводите са всякакви.
Кирил, може ли да се наричаме "фотографи", ако имаме и сме купили или добили скъпа и нова техника...Не мисля, колкото и да снимаме. Така и аз се представям на разни сбирки и разговори и сдружения- собственик и ползвател (user) на фототехника. Без техника и понякога дори идея защо. Aко все пак имаш обяснение защо преминаването от латиница на кирилица при фонетична клавиатура "q" е "я" и "v" е "ж" ще е много по-интересно на масовата публика. Златен ще си, ако го сториш.



Публикацията е редактирана (10-11-17 08:29)

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: pumabg   
Дата:   10-11-17 08:30

Ясенееее... Ти ако знаеш, колко се забавлявам с тия двамцата... Бедна ти е фантазията...
Но скоро мисля да си направя една регистрация в Алфа Форум ! Там шоуто ще е пълно [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: kvakioh   
Дата:   10-11-17 08:35

В Алфа форум е като тиха пепел след водородна бомба. От доста време е така. Скоро може и да е като след атомна бомба след водородната.

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: ludiakolio   
Дата:   10-11-17 08:38

Петъчно с кафето[shtrak]

Рефлекс като корен е повтаряемо пречупване.Един вид - фото, което експонира след пречупване/прегъване на огледалото.Дали е дигитален или аналогов, вече става дума за начина на събиране на светлината.


Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: stzz   
Дата:   10-11-17 09:00

.......[smilie7] ........оххх и хората вече са огледално рефлексни като гледам(без да чета-освен откриващото темата мнение) как ентусиазирано сте се включили!
И аз, и аз!

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: marvesss   
Дата:   10-11-17 09:01

Монообективен рефлективноогледален фотонен ЦАП апарат

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: rimohit   
Дата:   10-11-17 09:27

Хахаха...
Интересен въпрос постави и квакито . Твърде нелепо е едно нещо да се характеризира с липсата на дадено качество , признак или механизъм. По тази логика едни самолети би трябвало да им викат безперкови , а моето комби би следвало да се нарича безспойлерен автомобил [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: BAJDOBRI   
Дата:   10-11-17 09:47

Интересно как звучи на Турски Sayısal Tek Mercek Yansımalı или пък на Чешки Digitální zrcadlový reflektor !!! [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: За огледално рефлексната неграмотност.
Автор: asahi   
Дата:   10-11-17 09:53

Огледален - с едно огледало и шахтов визьор.
Огледално-рефлексен - с едно огледало и повторно отражение в пентапризмата.
Еднообективен - при който кадрирането и експонирането се правят през един и същи обектив.
Двуобективен - при който кадрирането и експонирането се правят през различни обективи.

[thankyou]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »