Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  20 ..  30  31  32  33  34  35     всички  напред  последна
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: wlad   
Дата:   15-04-22 15:17

да, така е, от 2019 е това с таксите за рециклиране, но от сега започват глобите. Като цяло идеята никак не е лоша, щом внасяш боклук в държавата, си плащаш и за рециклирането му. В моя случай таксата за цяла година ще е от рода на 30 евро, така че не е драма. Лошото идва, ако не се регистрираш в системата им и не обявиш с кой имаш договор.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: asahi   
Дата:   15-04-22 18:02

Коректните вносители регистрират всичко, плащат продуктови и други такси и хич не си позволяват да забравят.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: Satsan   
Дата:   17-04-22 10:18

Гледам темата се развива. но много се е разводнила. Какво си мисля от изписаното:
1. НАП не искат да съдят никой. Нито тук, нито в Германия. Те просто искат всеки да е коректен и да си плаща дължимите данъци. Така се управлява държава - от данъците.
2. Коректен е всеки, който е обявил, че търгува и си отделя необходимите суми от всяка продажба. И си ги внася де...
3. Некоректен е всеки дребен или едър хитрец, който си мисли, че може да "изклати" системата. Тук номерът минава, но ...пак струва пари. (виж Божков и сие)
4. Когато продаваш повече от 3 еднотипни продукта какво е, та не е търговия? И защо някой се учудват на това?
Щом търгуваш - регистрирай се като търговец и си плащай данъците. Ако НЕ ти се иска...си дребен хитрец. Не само, че си некоректен, ами ощетяваш всички нас - коректните. Продаваш на по-ниска цена (едва ли е с по-добро качество), ощетяваш държавата (ти не си намаляваш печалбата, а 'скатаваш' данъка). И отгоре на всичко искаш да се изкараш жертва. Ами хитрец си ...нищо друго!
Ако си плащате коректно данъците никой няма да ви закача. Водете си счетоводство (може и като физическо лице) и го представете, като довод при проверка. Какво сложно има?
Ако нямате счетоводство НАП признават разходи до определен процент от сумата (за която е проверката). И това е коректно.
Ако сте сгрешили (подали декларация за доходи и данъци) а при проверка се окаже разлика с извлечението от Еконт и др. куриери - ИМАТЕ ПРАВО на една поправка на вече подадената декларация. Без глоба! И това, ако не е коректно какво е?
И ..повече не ми се разсъждава по вече извървян път. Сбито, кратко и ясно. Който разбрал ..разбрал.
Другите ...не се жалвайте после!
И някой намеси "контрол на народите". Че то ако няма контрол всички ще сте бедняци...като в Албяния- пътища НЯМА, закони тук-там, и България им се струва Европа. Да се храниш на земята не е липса на контрол, а липса на общество. А едно истинско общество се контролира само.



Публикацията е редактирана (17-04-22 10:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: GenaDP   
Дата:   17-04-22 12:58

Когато продаваш повече от 3 еднотипни продукта какво е, та не е търговия?

1. Да предположим, че имам камера с 4 обектива. Решавам да сменя системата и разпродавам старата. Обективите са 4 еднотипни продукта, това значи, че въртя търговия ли?

2. Имам два пакета филми с изтекъл срок, но ми е дошло до гуша от бъркане на химии и съм решил да мина изцяло на дигитално. Продавам филмите по 2-3 бр. на човек и влизам в графата "търговец".

Същото е и с много други артикули, от които често хората имат по много бройки - плочи, касети, обувки и т.н.



Публикацията е редактирана (17-04-22 12:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: Satsan   
Дата:   17-04-22 14:43

Колега, тук е място за интелигентни. Поне аз с такова впечатление съм останал. Да не се връщаме в детската градина.
За стоки УПОТРЕБЯВАНИ, ВТОРА УПОТРЕБА данъци не се дължат. Те ВЕЧЕ са обложени, когато са търгувани като нови. Но...всяко нещо има разумни граници. Ако продаваш обективи употребявани няколко пъти по 4 броя..си дребен хитрец. Ако продаваш фотоленти целогодишно (макар с изтекъл срок) пак се правиш на хитрец. Защо си мислите, че това не се забелязва от околните и НАП?



Публикацията е редактирана (17-04-22 14:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: GenaDP   
Дата:   17-04-22 14:57

Колега, тук е място за интелигентни. Поне аз с такова впечатление съм останал. Да не се връщаме в детската градина.
За стоки УПОТРЕБЯВАНИ, ВТОРА УПОТРЕБА данъци не се дължат.


Дължат се, и още как. Това, че ти не можеш да го вденеш, е съвсем отделен въпрос...

Апропо, става дума за >3 бр. еднотипни продукти ГОДИШНО. Това е записано в закона.



Публикацията е редактирана (17-04-22 16:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: lamerko   
Дата:   17-04-22 18:00

Satsan: има си търговци, които си изкарват хляба по този начин - препродажба на стоки втрора употреба. Вярно е, че при втората употреба ДДС вече е платено, но избягването на двойното облагане е валидно само при за свои собствени стоки, които вече не са ти потребни. Може да са повече от три еднакви - евентуално могат да ти поискат обяснение или да ти наложат ревизия, но ако са си твои и имаш доказателства за това, няма проблем.
Ако обаче развиваш бизнес - купуваш и продаваш с печалба, тогава трябва да си плащаш данък печалба и осигуровки. В ЗДДС при тази дейност има специални глави - има специални категории стоки, които се приемат, че цената им може да расте. Те подлежат на ДДС. За останалите - има специален режим на ДДС, при който ДДС се дължи не върху цялата стойност, а само върху разликата на маржа. Ако не продавате антикварни вещи (макар че в базара е пълно с такива), едва ли ще го мислите. За собствени стоки - ДДС не се дължи.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: Satsan   
Дата:   17-04-22 18:07

Добре сте ме разбрали. Аз това казвах. Апропо::
Над 3 еднотипни продукта...такъв е законът...когато нямате опит просто се позовавате на предполоежия. Толкова!
Аз се позовавам на 6 месечна ревизия (като физическо лице), безброй контакти с инспектор от НАП, с ревизионен акт, с прилична глоба и с платени данъци за изминал 5 годишен период. Приказки от рода на чух, прочетох..разбрах не вървят.
Опит и нищо друго не "преде".
Темата не е от вчера. Има много изписано. Който наистина се интересува може да я попрегледа.



Публикацията е редактирана (17-04-22 18:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: GenaDP   
Дата:   17-04-22 20:46

Над 3 еднотипни продукта...такъв е законът...когато нямате опит просто се позовавате на предполоежия. Толкова!

Вземи го прочети закона - там е написано точно това. С кого си говорил и колко глоби си платил не променя този факт.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: Satsan   
Дата:   17-04-22 23:00

Успех със закона!
Като го знаете толкова добре защо се жалвате?
Щом ти допада - плащаш си за твоите 4 обектива и всичко е точно. Какъв е проблема?
Жалко, че всички мрънкачи са такива (не визирам никой от вас). По принцип мрънкат, жалват се, търсят подкрепа и помощ/съпричастие/съчувствие и когато го получат от вече "изгорял" се правят на много вещи и знаещи.
Ами...успех!
Очаквах въпроси как се уреждат продажбите, колко може да са необлагаеми суми и как да се намалят, по какъв критерии ви "набелязват", как минава една ревизия на физ. лице и т.н. Но...натрупаният опит тук е негатив. Сори!



Публикацията е редактирана (17-04-22 23:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: GenaDP   
Дата:   17-04-22 23:21

Няма да си платя за 4-те обектива, щото не съм ги продал (явно и това не си вдянал). А ако имам такива обективи и реша да ги продавам - ще намеря начин да го направя, без да привличам вниманието на НАП.

По-горе ставаше дума какво пише в закона.

Очаквах въпроси как се уреждат продажбите, колко може да са необлагаеми суми и как да се намалят, по какъв критерии ви "набелязват", как минава една ревизия на физ. лице и т.н.

Тези неща са отдавна ясни на интересуващите се. Не си ти първият, посетен от данъчните.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: lamerko   
Дата:   17-04-22 23:40

GenaDP: цитирай го този закон. Защото до колкото знам, няма ясна дефиция. Отделно - закона ясно казва, че можеш да продаваш своите стари вещи. Много шум за нищо - ако НАП се самосезира по ПОДОЗРЕНИЯ за търговия, няма да ти натресе глоба на базата на някой си закон за три стоки, а просто ще се свържи с вас и ще поиска първо изисняване на ситуацията, и ако нещо не е наред - евентуално ревизия. Но докажеш ли, че техниката си си я ползвал ти и просто вече не ти е потребна, минал е съответния законов срок и т.н. - и 10 обектива да са - няма да бъдат определени като търговия.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: GenaDP   
Дата:   17-04-22 23:50

Но докажеш ли, че техниката си си я ползвал ти и просто вече не ти е потребна, минал е съответния законов срок и т.н. - и 10 обектива да са - няма да бъдат определени като търговия.


И как точно ще я докажеш тая работа? Ако си купувал всичко от магазина пазиш документи за всяка притежавана от теб вещ - сигурно ще стане, а в останалите случаи?

Аз лично имам над 10К плочи и дискове - айде познай какво ще стане, ако реша да продам даже 10% от тях... Или, недай си боже, реша да си разкарам старите книги.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: lamerko   
Дата:   18-04-22 00:19

Точно за това не ти правят ревизия директно, а те викат за изясняване. Търговците обикновено имат входящи и изходящи плащания, които НАП е засякла - тези случаи могат да ти докарат ревизия. Също така ако продаваш обективи през последните 10 години без спиране, пак би било добре да имаш документи за тях :)
Но при "инцидентна" продажба на имущество накуп, нещата ще се сведат просто до обяснение. Много хора се изнесоха по света, като преди това си разпордадоха цялата покъщнина - никой от тях не е станал автоматично търговец.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: Satsan   
Дата:   18-04-22 11:32

Наистина като децата в детска градина....
Колкото и да продаваш, каквото и да продаваш има определен допустим "ПАРГ", който не е описан в закона. Има критерии по които се преценя ти в коя категория на търговията си. И това не е от Еконт и др. куриери, а по доста други белези. НАП си имат дублираща информационна система за движение на парични потоци. На деца не ми се обяснява повече, но спокойно ( колегата с 4 те обектива). Теб няма да те бележат за проверка. Освен...ако....не си един хитрец. Ако си фотограф и продаваш обективи, и повече от 4 да са няма страшно, ако са употребявани. Вдявам, не се безпокой. Остави какво пише в закона. И закона се прилага от живи хора по определени критерии. Но по-добре е да ти ги обясни някой, който вече борави с отдавна ясни факти(цитирам те). Аз...не!

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: lamerko   
Дата:   18-04-22 12:18

Няма праг, защото нещата са толкова прости. Има класификация, към която е настроен специален софтуер, следят продажбите. Например ако продадеш две готварски печки на старо, ще светне флаг за следене, а при трета - ще пусне тикет за проверка и евентуално ревизия. Това е така, понеже не е нормално да си имал три готварски печки (говорим като частно лице), но има много ситуации, в които може да си се оказал с две (допустимо). Тогава да, прага е три, на базата на "нормалното". Това обаче не е валидно за книги, дискове, чаши и вилици. Там критерия за допустимост изключва бройката като фактор, остава само следене на входящи и изходящи поръчки.
Накратко - ако наистина не сте търгаши на дребно - продавайте си вещите и просто не мислете законите. Няма да ви "преебат" [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: GenaDP   
Дата:   18-04-22 15:03

Там критерия за допустимост изключва бройката като фактор, остава само следене на входящи и изходящи поръчки. Накратко - ако наистина не сте търгаши на дребно - продавайте си вещите и просто не мислете законите. Няма да ви "преебат"

Ще, ще... Даже в закона е написано, че колекциите също минават под ножа. Демек - имаш ли повече бройки от "нормалното" - плащаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: Satsan   
Дата:   18-04-22 17:22

Е...сега остава да се върне човек в по-ранните страници на темата и там да прочете: ЧЕСТО при обжалване на решенията от ревизията (глобите) в съда, последният решава в полза на дребния хитрец.
Глобата пада и гоненицата започва отначало. Причината е нескопосания закон (няколко пъти цитиран тук).
Кое е една бройка? Три обектива са три, но като са различни е ясно че са по една бройка и няма кой да ме убеди, нито съда, че ти продавайки 4 обектива продаваш с търговска цел. Така дори дребния хитрец минава между капките. Обаче...няма лошо. Всичко оставя следа и след две-три минавания "между капките" идва честитката и се насрочва проверка. Ако се установи съмнения за нарушение (НАП казва има, дребния хитрец отрича) се назначава ревизия на частно лице с конкретен инспектор и ..ОПА...ревизията обхваща 5 годишен минал период. И предишните "между капките" влизат в ревизията. И тогава вече можеш да покажеш колко те бива в доказването на АЗ СЪМ ПРАВ. Доказването не става с кафе и уиски, а с документи. И тук ...който е хитър се справя, който е хитрец увяхва. Затова никой от НАП не бърза да ти прави проверка. Времето на такава си идва. Дребния хитрец се нахъсва, че е много умен и се отпуска. Става алчен и ... идва нова такава тема. Може тук, може в друг форум, но идва. И повечето ги е срам да си признаят, защото наистина са се сринали. Мислели са, че са много умни, ама се е оказало, че не са.
Много ми е интересно да гледам, да чета аргументи на незапознати. Да гледам как и какво предполагат, и си вярват сами. Забавно ми е. Така, че живейте си спокойно, търгувайте си на воля собствените стоки и не се правете на много хитри, ако сте търговци.



Публикацията е редактирана (18-04-22 17:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: GenaDP   
Дата:   18-04-22 19:05

Три обектива са три, но като са различни е ясно че са по една бройка и няма кой да ме убеди, нито съда, че ти продавайки 4 обектива продаваш с търговска цел.

Щото, викаш, всеки търговец само по един вид обектив продава... [smilie18]

Аз може да продам един обектив с търговска цел, може 10 различни с нетърговска - но кое как само аз си знам. Нито данъчните, нито съдиите са ми светили, съответно видът дейност (търговия или не) се определя на базата на законовите критерии. За 3 книги годишно няма да те дърпат, за 30 съшо, ама за 300 най-вероятно ще те привикат, даже да са от дядовата ти библиотека.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: Satsan   
Дата:   18-04-22 20:47

И какво викаш - продаваш си книги до 3 бр, обективи до 3 бр и си свиркаш. Евала!
Заради такива съвестни като теб търговията в интернет замря...
Добре, че не си от НАП.



Публикацията е редактирана (18-04-22 20:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: diana2017   
Дата:   18-04-22 23:01

Кой закон визирате, бихте ли споделили. В часта му "за >3 бр. еднотипни продукти ГОДИШНО. Това е записано в закона." Благодаря предварително.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: GenaDP   
Дата:   19-04-22 01:39

@diana2017
Беше в някакви документи на СЕС, вече не помня къде точно.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: asahi   
Дата:   19-04-22 09:53

С дружни усилия докарахте разговора на махленско ниво.

Дребна хитрост - като изпращаш обектива за вид на стоката записваш употребявана резервна част, книги, аксесоар, употребявани обувки, употребяван инструмент. Важно е често да пише "употребяван" и "стар", а артикулът да се сменя. Така можеш да заприличаш на вехтошар, но не и на данъчно задължен.


Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: Satsan   
Дата:   19-04-22 10:35

Толкова ли е трудно да си търгувате на воля, спокойно и накрая да отделите 10% за държавата?
Все пак това е ваша дейност и ваша (на децата ви) държава. А вие искате да заприличате на цитиран в горния пост. И всеки спор става излишен.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: GenaDP   
Дата:   19-04-22 16:36

Толкова ли е трудно да си търгувате на воля, спокойно и накрая да отделите 10% за държавата?

Не са 10%, а 15%, покрай тях може да възникнат и други задължения. И ако нямаш разходни документи, цялата продажна цена ти се явява печалба.


Така можеш да заприличаш на вехтошар, но не и на данъчно задължен.

Вехтошарството също си е търговия по занятие, за него също се дължи данък печалба.

Ето например как е уреден този въпрос при наскоро отлюпилите се островитяни.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  20 ..  30  31  32  33  34  35     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »