Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Fuji X + Speed Booster + M42, PK обективи
Автор: enizvk   
Дата:   26-09-17 19:47

Някой пробвал ли е подобна комбинация?
Интересно ми е ако се сложи Speedbooster на XT2, как ще се представят адаптираните обективи 50/1.4,1.7, 135 2.8 , nikon 105 2.5,Nikon 35/2.8, Samyang 85/1.4 и т.н.
Дали има забележима деградация на качеството , как ще се промени дефокуса и т.н.

И въобще какви ще са предимствата.

Моля без излишни спамове и ако може да споделите реален опит.
 Re: Fuji X + Speed Booster + M42, PK обективи
Автор: Борислав_Ковачев   
Дата:   26-09-17 20:22

Здравей! Имам опит с подобна система.Не съм ползвал изброените от теб обективи , ползвал съм други на разба М42.Определено централната зона става по остра и дефокуса прилича на фулфрейм камерите.Ползвах Fuji x-e1 speedbooster с обективи yashica yashinon DS 50mm f.1.7 .Проблемът понякога е с обективите, които имат въртеливо боке. Ефектът се засилва и в краищата е по-мек фокуса на отворени бленди.Ако харесваш старите обективи с техните особености ще ти хареса.
 Re: Fuji X + Speed Booster + M42, PK обективи
Автор: Борислав_Ковачев   
Дата:   26-09-17 20:26

https://photo-forum.net/i/1950903

Това е снимка правена по този начин.
 Re: Fuji X + Speed Booster + M42, PK обективи
Автор: enizvk   
Дата:   26-09-17 20:41

Супер,Благодаря![smilie24]
Наистина има интересен ефект. За портрети ще е идеално ако става по-остър центъра. А ти на Metabones ли го пробва?
Защото гледам този: Zhongyi Lens Turbo Adapters ver II for Fuji X mount cameras (FX) и цената е значително по-ниска (като за китаец разбира се... )
 Re: Fuji X + Speed Booster + M42, PK обективи
Автор: io_bs   
Дата:   26-09-17 21:16

Ако искаш да максимизираш байонетите, които можеш да адаптираш, вземи си буустър (или ленс турбо) от X mount към EF mount (понеже има най-къс flange) и обикновени адаптери от EF към PK, F и други байонети. Ако не ти пречи да се занимаваш с хиляда адаптера [smilie5]
 Re: Fuji X + Speed Booster + M42, PK обективи
Автор: Борислав_Ковачев   
Дата:   26-09-17 21:21

Ползвах Zhongyi Lens Turbo Adapters ver II .Не съм пробвал другия вариант , но съм доволен от този.Четох , че китаеца не отстъпва .
 Re: Fuji X + Speed Booster + M42, PK обективи
Автор: sirkhann   
Дата:   26-09-17 21:40

Аз също ползвам LensTurbo II, полу-доволен съм, защото фокус се цели трудно, особено с нещо като Samyang 85/1.4, поне на X-T1/X-E1. Видимо някои от старите ми обективи са слабички, някои имат доста портретна визия, но когато закача нещо ново, видимо има много микроконтраст.

Ако сравня със снимка, правена с XF 35/1.4, обаче, фуджинонът е безобразна острилка просто...
 Re: Fuji X + Speed Booster + M42, PK обективи
Автор: enizvk   
Дата:   27-09-17 08:58

Ами на мен основно за портрети ми трябва тази комбинация, щото примерно с инвестиция около 300лв. мога да ползвам по-пълноценно няколко обектива. То е ясно че не се гони свръх качество, но тези обективи са и с друга цел. Иначе на fuji обективите те са си перфектни отвсякъде.
Fujinon 56/1.2 си мисля да взема напоследък, но ако намеря на по сносна цена тогава.
Иначе като е контрастен обектива фокусирането става адски лесно заради focus peaking.



Публикацията е редактирана (27-09-17 09:00)
 Re: Fuji X + Speed Booster + M42, PK обективи
Автор: valmar_70   
Дата:   27-09-17 10:18

https://www.eyesuncloudedphoto.com/blog/2017/9/26/lens-turbo-p1




Публикацията е редактирана (27-09-17 10:20)
 Re: Fuji X + Speed Booster + M42, PK обективи
Автор: spotter84   
Дата:   27-09-17 11:01

Моите впечатления дотук с Lens Turbo II макар да съм го адаптирал към Sony. Ако ръчните обективи са по-старички, лично аз на 1.4 виждам следното:

+ липса на аберации почти
+ 3D ефектът наистина се засилва
+ или - - при някои обективи (например Canon FDn 50 1.4) омекотява бокето, което е хубаво, а при друго е възможно малко да "размие" интересния му характер (мисля, че simbon4o споменаваше същото за Zenitar 50 1.7)
+ когато се позлват остри съвременни ръчни обективи (напр. Samyang 35 1.4) аз лично виждам много остро изображение и на 1.4 и липса на халиране)
- докато..на стари ръчни аз лично на 1.4 много често виждам халиране - един вид аберацията изчезва, обаче поне според мен се превръща във вид халиране.
- и и още един малък минус е, че пак поне според мен дефокусът не е така плавен като на класически FF.

[shtrak]
 Re: Fuji X + Speed Booster + M42, PK обективи
Автор: enizvk   
Дата:   27-09-17 14:38

[smilie24] @spotter84 [smilie24]
Борислав беше сопменал, че остротата в краищата пада?
Мен ме вълнува и Samyang 85/1.4 как се представя? Гледам, че го имаш, пък ми е много любим обектив :))

Май много бири станаха за черпене вече[beer]
 Re: Fuji X + Speed Booster + M42, PK обективи
Автор: spotter84   
Дата:   27-09-17 15:07

За нищо, Ениз! На мен ми е също любим този Самянг, но тъй като моят е за Sony A версията, така и не мога да сложа на турбото ми , коеото пък е EF-Nex. И съм го ползвал само на А7II с нормален механичен преходник. Но съм снимал малко с канонска версия и по спомен е яко пак, но сякаш маалко правеше бокето по-остро и въртеливо.
 Re: Fuji X + Speed Booster + M42, PK обективи
Автор: kvakioh   
Дата:   27-09-17 15:08

Какъв е приоритета на Speedbooster пред това да се ползва нормален, кух адаптор. Питам, защото ползвам само кухи адаптори за Fuji.
 Re: Fuji X + Speed Booster + M42, PK обективи
Автор: io_bs   
Дата:   27-09-17 15:14

Увеличава светлосилата на обектива с една стъпка и почти премахва кроп фактора, който имат APS-C телата.
 Re: Fuji X + Speed Booster + M42, PK обективи
Автор: spotter84   
Дата:   27-09-17 15:15

Мисля е писано доста по темата. Поне на книга (а и не само) се печели около 1 стоп. Дават го с модифициращ фактор x 0.726.
 Re: Fuji X + Speed Booster + M42, PK обективи
Автор: kvakioh   
Дата:   27-09-17 15:48

Чакам да видя още 1234 човека да кажат добра дума, за да тествам и аз, щом е толкова добро. Как се държи примерно един добър ръчен широк обектив и филтри? Макро?
 Re: Fuji X + Speed Booster + M42, PK обективи
Автор: sirkhann   
Дата:   27-09-17 17:42

Аз лично ползвам Sigma 150/2.8 и с оптичен преходник получавам понякога по-добри резултати, ако не ми стига светлина. С кухия преходник ми се чини, че се мъча повече...
 Re: Fuji X + Speed Booster + M42, PK обективи
Автор: spotter84   
Дата:   27-09-17 17:45

А за Sony знаете може би, нужно е едно изпиляване на една изпъкнала част и може да се слага и на фул фрейм. Да,има си доста винетиране, но експериментът си заслужава сякаш.
 Re: Fuji X + Speed Booster + M42, PK обективи
Автор: kvakioh   
Дата:   27-09-17 17:50

За Сони-не. За fuji-може би.
Сигма 150/2.8 и Fuji как се осъществява контрол на бленда, скорост и т.н.?
 Re: Fuji X + Speed Booster + M42, PK обективи
Автор: enizvk   
Дата:   27-09-17 18:53

За широки обективи не е подходящ защото доста маже краищата (поне доколкото чета и гледам)
Това е прост преходник с оптически елементи. Няма електронно управление.
 Re: Fuji X + Speed Booster + M42, PK обективи
Автор: spotter84   
Дата:   27-09-17 19:24

Но например със самянг 35 1.4 е супер!
 Re: Fuji X + Speed Booster + M42, PK обективи
Автор: sirkhann   
Дата:   27-09-17 21:55

Контрола на блендата за G се осъществява посредством един малък пръстен на самия LensTurbo адаптер, който не е разграфен.

Имам и Metabones, който е разграфен и ходът на пръстена за управление на блендата е доста по-голям.

Времето за експонация се управлява от затвора на тялото, няма скачаща бленда, както и при кухия адаптер. Колкото си отворил ръчно през адаптера, на толкова фокусираш, мериш и снимаш.

Определено и за портрети със Sigma-та ефектът е Уау, доста добре компресира фона, а самите снимки си остават нагледен материал по клинична дерматология. Специално от тази комбинация съм много доволен.

От Samyang 85/1.4 засега съм с противоречиви чувства - един път съм снимал, имах доста брак на ръчен фокус и не съм правил сравнение на кух адаптер да видя какво може самият обектив.
 Re: Fuji X + Speed Booster + M42, PK обективи
Автор: kvakioh   
Дата:   27-09-17 22:11

Хубаво.
Предположих, че е за Никон обектива. Ползвам кух адаптор, с ринг за блендата при Никонски обективи и е Ок.
Самянг 85/1.4 най-вероятно ще изкара доста добре нещата при 24Мпикс и обработка подходяща. Дори и без това турбо с леща.
 Re: Fuji X + Speed Booster + M42, PK обективи
Автор: sirkhann   
Дата:   27-09-17 22:45

Аз съм на 16 МП още. Иначе - да, за Nikon ставаше дума, но ползвам и за Minolta MD и Canon FD преходници, но без оптични елементи.

Крайният резултат си зависи от обектива, но определено Minolta MD 50mm 1:1.7 и 50mm 1:2 са къртещо контрастни обективи за ежедневно ползване и като цяло ми допада много това, че мога да си ползвам обективите от филмовите тела.

Ама не на всички обективи им се получава май. Покритието си казва нещата. Аз лично не бих се занимавал точно с M42 поради това, че според мен покритията ще са доста по-слаби на повечето обективи, ама всеки си решава.
 Re: Fuji X + Speed Booster + M42, PK обективи
Автор: enizvk   
Дата:   28-09-17 13:49

Довечера ще си поръчам Lens Turbo II - Canon EF - Fuji X. И след около 25 дена ще видя какъв ще е резултата при мен.
Иначе другото което много ми харесва е, че пази и матрицата, като се сменят обективите.[cool]
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.