Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: Grafimax   
Дата:   21-09-17 12:29

Здравейте, извинявам се ако темата не е по правилата на форума или се дублира (търсехме и преди снимки).
Наш клиент клиент иска 13 листов календар формат - 475х680 мм, 4+0 цвята. След много лутане и прекрасните снимки, които изпратихте, хората избраха концепцията с "яхти".

Така, тоест, търсим снимки на яхти - от България, чужбина, хубави кадри с висока резолюция и усет към детайла. Трябва ни добър фотограф с интересен поглед и богат набор от снимки от които може да изберем.

Още малко инфо:

1. Става дума за календар за 2017.
2. Търсим снимки които не са купени от друга рекламна агенция и разбира се не са публикувани другаде (списания, изложби и т.н.)
3. Ще купим правата за одобрените снимки за една година.
5. Моля само фотографи които са сериозни да ни пишат, и с достатъчно кадри за избор.
6. За превю на ваши работи може да се свържете с нас на: office@grafimax-bg.com

Моля в майла пишете че сте за календара за 2017 - този с яхтите.

Поздрави и успех на всички!

Благодаря и пак се извинявам, ако нещо се дублира!! [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: Georgi_Dimitrov   
Дата:   21-09-17 14:15

Календара според мен трябва да е за 2018-та.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: ecobo   
Дата:   21-09-17 14:52

Клиентът ви знае ли, че за да снимаш нечия яхта и да ползваш снимката за календар, трябва да имаш писмено разрешение от собственика.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: b0bb0   
Дата:   22-09-17 15:26

ecobo, питам наистина от интерес, не за закачка - от кой норматив следва това - за снимането и ползването на снимката? Сещам се само за Закона за културното наследство, но там обектите са други.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: the-rookie   
Дата:   22-09-17 16:23

b0bb0,аз чакам за същия отговор от вчера!

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: e-mil   
Дата:   22-09-17 17:34

За собственика.
Закон с изискване за разрешение от собственика на яхтата (или въобще превозното средство) мисля, че в България няма. Но не съм сигурен дали има подзаконов акт. Освен ако фотографът е снимал яхтата стъпил върху нея. Тогава със сигурност трябва разрешение, защото фотографът се намира върху частна собственост (или разрешение от управителя на собствеността, ако яхтата е държавна).
Това обаче е за български яхти и продажба на снимки в България. Ако е снимана чужбинска яхта в чужбина най-вероятно вече ще трябва разрешение от собственика. Мисля, че в някои държави това е специално споменато в законите. Затова и големите сток сайтове винаги искат Property Release за снимки на сгради и превозни средства (освен ако снимката е пусната с Editorial лиценз). Особено ако се вижда име и/или регистрационен номер на лодката/кораба.

* * *
За яхтата.
Отделно в днешно време много от техническите изделия са със защитен промишлен дизайн. Това е уредено в Закона за марките и географските означения. Така че продавайки такава снимка извършваш търговска дейност с чужд дизайн.

Същото важи и за архитектурата, която пък е спомената в Закона за авторското право. Ако продавате снимка с някоя интересна сграда да имате предвид, че архитектът може да си потърси правата.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: asahi   
Дата:   22-09-17 18:19

И тъй като дизайнът на яхтата ще е основното нещо на снимката няма как да се отървеш с оправдание "аз си снимах птички, пък яхтата случайно мина оттам".

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: the-rookie   
Дата:   22-09-17 18:25

Фотографията не копира,тя интерпретира така че нещо не ми се вързва за търговската дейност с дизайна.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: burningice   
Дата:   22-09-17 18:28

Ако снимките се закупят от "сток" сайт, не е нужен "пропърти релийз".

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: OIM   
Дата:   22-09-17 19:14

И пак никой не може да цитира закона
Всеки пише предположенията си
Мен някой като иска да ми забрани да снимам някъде , питам учтиво - ''Кой закон забранява снимането тук ''
Човека мълчи и обръща гръб


Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: stzz   
Дата:   22-09-17 19:48

Авторски правааа................[smilie18]
[cool] [cool] [cool] [smilie18] ............дреее ми на торент сайта!



Публикацията е редактирана (22-09-17 19:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: bg2014   
Дата:   22-09-17 20:29

Божееее, в какъв филм се вкарвате.
Папараците направо са за затвора по тези разсъждения.
Като толкова се притеснявате - сменете с фотошоп някой детайл, цвят, надпис и яхтата вече е друга.
Какво да кажем за снимане на коли на ралита и други състезания?
Ами снимането на екипи, състезатели... къде отивате?
Публично място - свободно снимане. Запомнете го и го отстоявайте.
Сток сайтове - имат си условия, спазвайте ги.
Ваши снимки - авторски, използвайте ги. Вие сте твореца.
Когато сте на яхта, ферибот - пазете билета, касовата бележка. С него доказвате законно присъствие и съответно публичността на мястото.
И все пак говорим хипотетично.
Няма конкретен закон ЗАБРАНЯВАЩ, нито конкретен закон РАЗРЕШАВАЩ. Тълкуване е разковничето. Има конкретни обекти които имат ограничения - пример Айфеловата кула - разрешено е снимане през деня, но за комерсиално използване на кадрите нощните снимки са под разрешителен режим, заради патентованото ОСВЕТЛЕНИЕ на кулата през нощта. И отново следва тълкуване на това ограничение. Така, че снимайте си, но за спокойствие променете един детайл. Най-добре ИМЕТО на яхтата да липсва. Това ще натежи при тълкуването евентуално.
И ДА, може да имате проблеми, но по-вероятно е да нямате.


Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: OIM   
Дата:   22-09-17 20:48

Затова е казано - '' Най- лошо е когато човек сам си слага ограничения в главата ''


Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: asahi   
Дата:   22-09-17 21:00

Снимайте каквото искате. Ако решите да ползвате снимките ще трябва да помислите повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: e-mil   
Дата:   23-09-17 08:44

Автор: the-rookie
Дата: 22-09-17 18:25
"Фотографията не копира,тя интерпретира така че нещо не ми се вързва за търговската дейност с дизайна."


Аз когато купувам храна не печеля от нея и затова хич не ми се връзва да плащам данък върху яденето. Ама държавата казва, че трябва да се бръкна за ДДС. Затова тия неща не стават с разсъждения какво ни се връзва, а с прочитане какво казва законът. Търговският закон казва, че този, който продава стоки собствено производство извършва търговска дейност. Когато качиш снимка във форума това е хоби. Ако някой ти даде дори само 1 лев за нея, автоматично става стока.

Ето тук един известен сток сайт, на когото това му е работата е обяснил разбираемо и с картинки кога иска пропърти рилийз. Българските закони казват абсолютно същото.
When do I need a property release?
http://www.alamy.com/contributor/how-to-sell-images/model-property-releases-stock-images/


* * *
Автор: burningice
Дата: 22-09-17 18:28
"Ако снимките се закупят от "сток" сайт, не е нужен "пропърти релийз".


Е, много ясно - сток сайтът вече е получил рилийза. Той е продавачът и купувайки оттам изобщо не се свързваш с фотографа.
А в темата се говори за директно купуване от авторите.

* * *
Автор: OIM
Дата: 22-09-17 19:14
"И пак никой не може да цитира закона
Всеки пише предположенията си
Мен някой като иска да ми забрани да снимам някъде , питам учтиво - ''Кой закон забранява снимането тук ''


Два закона съм посочил. Мързи те да ги отвориш ли? При това Закона за авторското право го коментираме поне по 7-8 пъти годишно. Досега си можел 100 пъти да го прочетеш.
И в темата изобщо не се говори за снимане.

* * *
Автор: bg2014
Дата: 22-09-17 20:29
"Какво да кажем за снимане на коли на ралита и други състезания?
Ами снимането на екипи, състезатели... къде отивате?"


На съвсем същото място отиваме - Закона за марките и географските означения, който защитава брандовете, независимо дали са напечатани върху стока или върху екипа на състезател. Вземи за пример което и да е ръководство за ползване на стока. Примерно Сони и Никон са купили лиценз за ползване на дадена технология, но въпреки това са длъжни да посочат собствениците на марките дори и само за да ги споменат на хартия.

Ръководство за Nikon D7200 - стр. 377
http://download.nikonimglib.com/archive2/CDOUe00ngREc01AVqrS53yAk0976/D7200UM_EU(Bg)02.pdf
Ръководство за Vaio
http://www.vaio.care.sony.net/information/manual/vaio/eu/19a/esu/bg/contents/TP0000281671.html


А нататък си написал толкова много лъжи и глупости, че чак е уморително да се коментират.
За пореден път не правиш разлика между снимане и продаване на снимки. Това са две абсолютно различни дейности.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: the-rookie   
Дата:   23-09-17 12:31

e-mil,на общи приказки и аз ги докарвам ама давай го по серйозно!Къв релийз ли е,рилийз ли е ,уж създаваш впечатление че си запознат пък някаква правна терминология ползваш дето в бьлгарското право не съществува!Посочи закона в който термина "пропърти рилийз" съществува....и съдебно решение може! Как ти звучи "На Емил му нарушиха пропърти рилийза".Търговците и ТЗ няма да коментирам че е уморително както си упоменал. Хубаво е че си чел,ама като искаш да помогнеш на нас нечелите,прави го не с препратки към ръководства и някви сток сайтове ,а с конкретни хипотези,правни норми и санкции.



Публикацията е редактирана (23-09-17 12:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: e-mil   
Дата:   23-09-17 13:05

Автор: the-rookie
Дата: 23-09-17 12:31
e-mil,на общи приказки и аз ги докарвам... Посочи закона в който термина "пропърти рилийз" съществува....и съдебно решение може! Как ти звучи "На Емил му нарушиха пропърти рилийза"... не с препратки към ръководства и някви сток сайтове ,а с конкретни хипотези,правни норми и санкции."


Чудесно е, че го докарваш на общи приказки за това, кое ти се връзва и кое не. Сега ако можеш да го докараш и на общо четене, ще е още по-добре.

Ако можеше да четеш, щеше да разбереш, че не говорех общи прикаки. Максимално просто, ясно и конкретно обясних какво е Property Release, в кои случаи се иска, хем и обяснение с картинки добавих в което пише и за Model Release... а ти пак не си разбрал, че това са договори.
И смяташ, че ако тръгна да цитирам текстове от закона, хипотези, правни норми и съдебни дела ще разбереш по-добре ли? Ми ти ще се оплетеш още повече.

Върни се обратно нагоре, започни да четеш бавно и може би ще схванеш! Но ако не продаваш снимки не виждам за какво ти е да четеш и да коментираш?


Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: asahi   
Дата:   23-09-17 18:58

Правна култура с едно четене на тема не се изгражда.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: bg2014   
Дата:   24-09-17 09:23

e-mil написа:
На съвсем същото място отиваме - Закона за марките и географските означения, който защитава брандовете, независимо дали са напечатани върху стока или върху екипа на състезател. Вземи за пример което и да е ръководство за ползване на стока. Примерно Сони и Никон са купили лиценз за ползване на дадена технология, но въпреки това са длъжни да посочат собствениците на марките дори и само за да ги споменат на хартия.

А нататък си написал толкова много лъжи и глупости, че чак е уморително да се коментират.
За пореден път не правиш разлика между снимане и продаване на снимки. Това са две абсолютно различни дейности.


Свят широк, мнения различни, примери много и ...отиваме на единственото място, което посочих, а ти не осъзнаваш - Т Ъ Л К У В А Н Е. Няма друго обяснение на всичко, което може да последва от една снимка обвинена, че нарушава нечии права.
1. Някой обвинява фотографа, че е снимал яхтата му.
2. Фотографът доказва, че снимката е направена в посочените изключения от закона, а именно "в процес на публична дейност" (в частност на публично, достъпно, не частна собственост място)
И отиваме в съда.
Там, съдът ТЪЛКУВА дали морето е частна собственост или публична. И всеки сам да си прави изводите.
Който желае - да се притеснява и да не снима.
Който желае- да си снима спокойно.
Правна култура....със снимане и обработка на филмов материал не се придобива.
Дали аз изричам лъжи или ти изричаш такива отново е въпрос на ТЪЛКУВАНЕ.
Престанете да плашите хората. Има закон в който са предвидени изключения. Публичността е точно това изключение, което освобождава всеки фотограф да си бъде творец и да бъде свободен да практикува хобито си или професията. Каквито и недоразумения да се получат СЪДЪТ тълкува фактите и това е.
ЕТО един пример само от България за снимане и то на лица на публично място.
Това вече е правна култура (поне малко). Посочвайте примери от правната практика, а не ръководства за камери, ако искате да издигнете правната култура на колегите и да им подкрепите самочувствието на свободни граждани, а не роби на невежеството и страха.

П.С. Знам...знам... ще наскачате срещу мен. Но извинете - аз вярвам на съда.



Публикацията е редактирана (24-09-17 09:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: asahi   
Дата:   24-09-17 10:39

Гледам, че се позоваваш на съдебни прецеденти. Това е регламентирано в Щатите, но не и тук. Всеки казус се решава конкретно. Доводът ти е несъстоятелен.

Също така отново изместваш проблема.
1. Някой обвинява фотографа, че е снимал яхтата му.
Никой няма да обвини фотографа. Ще обвини ползвателя на снимката. Проблемът не е в заснимането, а в ползването на заснетия материал. Фотографът може да снима на обществено място и да ползва снимките безпрепятствено за илюстриране на журналистически материал, но когато се стигне до комерсиално използване носителите на авторски права могат да предявят претенции, че на база техния продукт някой изкарва пари.Това прави доводът ти за снимане на лица на публично място неприложим, съответно несъстоятелен.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: e-mil   
Дата:   24-09-17 12:14

Автор: bg2014
Дата: 24-09-17 09:23
1. Някой обвинява фотографа, че е снимал яхтата му.
2. Фотографът доказва, че снимката е направена в посочените изключения от закона, а именно "в процес на публична дейност"
ЕТО един пример само от България за снимане и то на лица на публично място.
Това вече е правна култура (поне малко).


Посоченото изключение е за портрети на хора. Какво общо имат портретите с яхтите бе, братчед?
На български написах, че има риск промишленият дизайн на яхтата да е защитен. И че за тази цел трябва да четеш Закона за търговските марки.
Ясно написах, че снимките за редакционно ползване не попадат под тези ограничения. Ако не знаеш какво означава "editorial" - ми купи си речник преди да дрънкаш!

Не стига че четеш текст в съвсем различен закон.
Не стига че в него изрично е посочено че текстът се отнася за хора.
Не стига, че в Закона за авторски права изрично е посочено, че той не покрива промишления дизайн.
Не стига ми даваш пример със снимки на хора.
Не стига, че същият пример е за журналистически снимки, а не за продаване...

... и на всичкото отгоре имаш наглостта да ми говориш за правна култура?
Ти дето не можеш да четеш на български ми говориш за тълкуване?

Автор: bg2014
Дата: 24-09-17 09:23
"Дали аз изричам лъжи или ти изричаш такива отново е въпрос на ТЪЛКУВАНЕ."


Не, пич! Изобщо не е въпрос на тълкуване. Лъжите ти са изключително прозрачни и некадърни, и това може да се докаже от всеки, който разбира разликата между снимка на машина и снимка на човек.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: OIM   
Дата:   24-09-17 18:33

Той екобо пусна една муха и изчезна
Автора на темата да издава календара и ще гледаме дали ще се вдигне патаклама [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: the-rookie   
Дата:   24-09-17 19:04

OIM,за съжаление така се случи! Някой пуска няква полуистина с категоричен тон и после се покрива. Ако се интересуваш по темата, имаш време, чете ти се , тук има доста интересни неща!


Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: asahi   
Дата:   24-09-17 20:49

Ами, така си е много удобно. Трябва ти отговор за понеделник - пускаш въпроса в петък и през уикенда са се насъбрали мнения.Ако търсите спорове Bg2014 е насреща.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: bg2014   
Дата:   24-09-17 23:15

В спора се ражда истината, асахи.
Петък мина.



Публикацията е редактирана (25-09-17 09:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: ecobo   
Дата:   25-09-17 00:20

Я, тука станало интересно ;-)
Сега, първо: тука генерално бъркате две неща - снимането на нещо и използването/продаването на снимки на нещо за реклама или за други цели. За първото нямате проблем в повечето случаи. За второто имате проблем в повечето случаи. Не можете да рекламирате собствения си бизнес (с яхти) с изображение на яхти на конкуренцията - най-малко имате проблем с конкуренцията, като законът определено е на страната на конкуренцията. Не можете да продавате снимки на нещо, което не е ваша собственост. Ако си купите яхта, снимайте си я и си продавайте снимките колкото ви душа сака. Ама не можете да снимате моята яхта и да продавате снимките, нито да ги подарявате, преотстъпвате, срещу пари или безвъзмездно. Това е фундаментално положение във всяко едно право. Дизайна на яхтите - че най-вероятно е защитен (щото повече от половината са бутикови/поръчкови), е само утежняващо обстоятелство, което може да ви струва мнооого пари.
И още нещо: една много голяма част от яхтите, да не кажа почти всичките, плават под чужди флагове, те де юре са чужда територия и за тях важат законите на страните под чиито флагове плават. Тоест, в случая какво пише в българските закони, макар да не се различава генерално от основните правни рамки по света, е без особено значение.
Тъй че - умната със снимките на яхти. Не казвам, че непременно ще имате проблем, но има вероятност, макар и малка, да се вкарате в голям проблем. И мнооого скъп - достатъчно е да ви осъдят на 5 евро обезщетение и да платите хонорара на някой парижки адвокат на ищеца.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: asahi   
Дата:   25-09-17 00:22

Освен това те обвинявам, че изместваш проблема от ползване на снимката към снимането.

Тълкуването на закона е приоритет на Висшия касационен съд. Съдиите не тълкуват, а прилагат. Ти защо си се разтълкувал не знам. Дори не разбираш правното значение на словосъчетанието "има риск". За оценка на този риск хич няма да питам.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: Grafimax   
Дата:   25-09-17 09:55

Здравейте,
гледам, че се върти някакъв спор за права и т.н. - както съм писал, правата ще се изкупят за снимките.

Моля, ако имате такива снимки - пишете по темата, другите караници и разправии не са нужни никому : )

Поздрави

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: tonyf   
Дата:   25-09-17 12:02

Grafimax написа:

> Здравейте,
> гледам, че се върти някакъв спор за
> права и т.н. - както съм писал,
> правата ще се изкупят за снимките.
>
> Моля, ако имате такива снимки -
> пишете по темата, другите караници
> и разправии не са нужни никому : )
>
> Поздрави



[smilie18]

Здравейте,

Аз например мога да ви предложа срещу хонорар или срещу бира, или ей така, снимки на яхти, на които снимки съм автор. Снимките досега си ги гледам сам и ги показвам на близки и приятели, е, евентуално мога и да ги пусна за Бе-точки във ПхотоФорума, но ще видим...

Обаче, след като Ви ги предложа, снимките на яхти, които Ви предлагам, стават един друг вид снимки, яхтите са добре видими и разпознаваеми, чужда собственост са и аз трябва да имам уредени права за заснемането на въпросните яхти, за да Ви ги предлагам, а не просто аз да съм автора на снимките. А Вие, ако ще ги ползвате с търговска/рекламна цел, сте отговорен, колкото и аз, снимките да са с напълно уредени права (авторски права, права за заснемане и някои други). Как ще уредите изкупуването на тези права? Авторското ми право вече ще е доста "неавторско" , тъй като яхтите са със защитен дизайн, чужда собственост са и аз нямам право да ви предлагам такива снимки и правата трябва да ги уредите с други собственици - на яхтата, на дизайна, на пристанището, например.

Имам снимки на яхтата на краля на Йордания и снимка на яхтата на кралицата на Йордания, сериознен съм... (двамата си имат отделни яхти, малки, но симпатични)... досега тези снимки са за лично ползване... Чудя се как ще изкупите правата за заснемане на тези яхти? И то преди да ви предложа снимките?

Поздрави
[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: victory13   
Дата:   25-09-17 21:30

Аз, тъй както виждам нещата, има един единствен изход от положението... да наснимам моите яхти [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: asahi   
Дата:   25-09-17 21:32

С краля ще те уредя, ама кралицата е стипца.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: bg2014   
Дата:   25-09-17 21:57

А дано, ама надали...


Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: asahi   
Дата:   25-09-17 23:49

Това е доказателство за... ?

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: sherbit   
Дата:   26-09-17 00:07


https://photo-forum.net/static/site_pics/2015-12/1449327411__DSC0044-web.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: b0bb0   
Дата:   26-09-17 20:26

sherbit, с толкова много яхти... загазил си :)

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: asahi   
Дата:   26-09-17 20:31

Пускай за календара!

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: sherbit   
Дата:   26-09-17 20:38

пишеше с добро качество [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: sauron69   
Дата:   06-10-17 18:56

Nikon D850 Sensor Review: First DSLR to hit 100 points


https://www.dxomark.com/nikon-d850-sensor-review-first-dslr-hit-100-points/

[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: nyamago   
Дата:   06-10-17 19:48

^ Право в десятката! Никой друг пост не беше толкова точно по темата! [cool]

Честит Петък!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски снимки на Яхти - от фотографи
Автор: asahi   
Дата:   06-10-17 22:27

Освен ако вече не е родена.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »