Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: АФ-микро настройка?
Автор: ZENON   
Дата:   30-07-17 13:31

След като разбърникаш фокуса по подразбиране, който е "общата настройка" за фокус на апарата е ясно, че ще трябва да компенсираш с микронастройките за всеки никонски обектив по отделно.
Аз бих оставил дефолт на 0, никонските стъкла настроени всяко за себе си с микроадж. и сигмата на док станция или ако си в БГ при Светльо Драгиев (за себе си бих си поиграл с докстанция, за да съм сигурен какво правя).
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: АФ-микро настройка?
Автор: джъмбо   
Дата:   30-07-17 14:47

камерата може да запомни 20 обектива... може да са 20 еднакви 24-70 или 20 различни по дължини и като марки...
камерата разпознава по серийният номер който получава от чипа

после
да настройва се от тялото, когато се настрои с док обектива то той поставяйки се на друго тяло също ще дава отклонение, тоест обектива се настрйва към конкретна камера, а по-добре е конкретна камера да се настрои към обектив, защото той може да се постави на много камери...

статията съм я писал като имах старият комплект за тестване, сега съм с нова версия и софтуер който дава данните (при първата версия е малко на око)

и още... няма перфектна калибрация за съжаление, сигурно съм тествал вече над 150 обектива... има случаи в които просто нещата не се получават заради по-големи производствени отклонения[smilie8] и тогава се опира до сервиз

в случая щом става въпрос за сигма, то вносителя е коеректен и няма да имаш проблем с настройка

Отговори на това съобщение
 Re: АФ-микро настройка?
Автор: PhotoBo   
Дата:   30-07-17 15:53

ZENON, благодаря за мнението! Дава ми по-ясна представа за това чудо Default focus и потвърждава думите ми! Т.е. не съм в грешка като казвам, че има две настройки за фокуса, такава за самото тяло, която е валидна за всеки закачен обектив след това и такава за самия обектив! В този ред на мисли смятам, че Джъмбо трябва да редактира статията си, защото в описанието, което аз лично много харесах настройката която е пиказана е тази на тялото! Ще работи, ако човек има един обектив да настройва, но след като default настройката е применена - тя ще важи за всички обективи след това!
Сигма док мога да закупя по всяко време, но както казва Джъмбо ще настрои обектива за конкретно тяло, а аз имам две (за сега, защото едното го продавам в момента) и след време планувам пак да съм с две тела. Взе да ми се избистря, quazimodo на теб как ти се струва?

Отговори на това съобщение
 Re: АФ-микро настройка?
Автор: chepkata   
Дата:   30-07-17 16:58

След като прочетох темата, се сетих, че имам един Тамрон, който настройка от -20 не му стига и реших да опитам да добавя към тези -20 още минуси от настройката за камера дифолт. И о-чудо, фокусът заспа! Но, потвърждавам, другите обективи трябваше да настроя отново. Камерата сумира стойностите и настройката от -5, която добавих в камера дифолт, трябваше да извадя от корекциите на другите стъкла. Т.е. ако съм имал настройка -6, сега е добре на -1, след -5 на камерата. И е константа при всичките ми обективи. Намалих стойностите с 5 и всичко заспа. Само на един 70-300 вр на 300 мм. иска друга настройка, но той там и без друго не става.


Само не знам дали е вярно, но някъде бях чел, че скоростта на фокусиране се забавяла при включена опцията за микро настройка на аф. Не ми звучи логично, но знам ли? Какво мислите за това?[smilie11]



Публикацията е редактирана (30-07-17 17:02)

Отговори на това съобщение
 Re: АФ-микро настройка?
Автор: PhotoBo   
Дата:   30-07-17 17:05

Темата е полена, за което се радвам! Тъкмо щях да пиша при толко изписано как един не извади апарата да провери за какво говоря, но ето че вече имаме отзиви! Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: АФ-микро настройка?
Автор: chepkata   
Дата:   30-07-17 17:27

О, аз още сутринта го извадих, но, освен проблемния Тамрон, имам още четири Никор-а и си е бая заигравка. А темата наистина е много полезна, за което и аз благодаря! Сега тоя Тамрон мога да го ползвам с кеф на 2,8. До сега фокусирах на върха на носа, за да получа фокус на очите, но това не работи винаги, разбира се. А не го бях дал за калибриране, защото на др. тяло пак щеше да е с проблем. Настройката за камера дифолт я бях забравил, а и не знаех как точно работи. Просто- по течението, по-лесно е!

Още веднъж, благодаря за полезната тема![shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: АФ-микро настройка?
Автор: джъмбо   
Дата:   30-07-17 18:07

ако обектив е на гранични стойности е хубаво да мине през сервизна настройка, аз поне така съветвам

Отговори на това съобщение
 Re: АФ-микро настройка?
Автор: PhotoBo   
Дата:   31-07-17 16:21

Между др на какво разстояние правите теста от обекта?

Ако е 25х фокусното, то при обектив 50мм, както Джъмбо е дал пример, това са 1250мм или 1м и 25 см. Не е ли бая това? При обектив 200м трябва да съм на 5 метра от целта, че аз нямам такова място вкъщи...[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: АФ-микро настройка?
Автор: chepkata   
Дата:   31-07-17 16:49

Правя теста от около метър за 50 мм обектив, защото на такова предметно разстояние най-често го ползвам за портрети. За цял ръст ползвам други дължини и съответно, теста го правя от по-голямо разстояние, но най-много 20 пъти фокусното. Може да не е добре, но от по-далече и на мен не ми допада. Размива ми се резултатът и не съм сигурен какво правя.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: АФ-микро настройка?
Автор: PhotoBo   
Дата:   31-07-17 16:59

Именно, току що пробвах 25 пъти по 35мм = 875мм или 87,5см. От резултата въобще не разбирам кое ми е на фокус :) От 5 до 10пъти фокусното ми даваше по-нагледни резултати. От никон съветват подобно на chepkata - да се прави теста на отстояние най-близко до това, което снимаш: Do not select a focus distance which you do not regulalry use as this may lead to unsatisfactory results later. Ама на мен наистина ми е трудно да направя теста с 35мм, ако да кажеш снимам най-често на метър-два от обекта [smilie2]

ПП: За 20-ката да не говорим, там пък снимам над 10 метра до безкрайност, как да застана с широк обектив на 10метра от лист хартия формат А4 и да гледам за точен фокус [smilie18]



Публикацията е редактирана (31-07-17 17:18)

Отговори на това съобщение
 Re: АФ-микро настройка?
Автор: alext   
Дата:   31-07-17 17:31

А я да хвърля още един интересен въпрос- настройката за микроаджъстмент влияе ли на ръчнофокусните обективи 2.8 и надолу примерно. Нали системата за потвърждаване на фокуса е ползва АФ. Тоест, ако точката във визьора дава отклонение, микронастройката има ли смисъл?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »