Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Граматически въпрос
Автор: ipolit   
Дата:   13-06-17 15:26

Един много бърз въпрос.
Трябва да напиша мейл на една госпожа дето се казва Георгиева-Трифонова.
Как следва да се обърна към нея?
Уважаема г-жо Георгиева-Трифонова,
Уважаема г-жо Трифонова
или какво?
 Re: Граматически въпрос
Автор: samurai2   
Дата:   13-06-17 15:35

Както е записана в кръщелното така се обърни [smilie3]
 Re: Граматически въпрос
Автор: ipolit   
Дата:   13-06-17 15:40

Е тя в кръщелното ще да е Георгиева, пък и едва ли е била и госпожа по това време.
Женските простотии край нямат. Аман от криви еманципации.



Публикацията е редактирана (13-06-17 15:41)
 Re: Граматически въпрос
Автор: io_bs   
Дата:   13-06-17 15:41

Въпросът не е граматически. Според мен се обърни към нея с двете ѝ имена.
 Re: Граматически въпрос
Автор: samurai2   
Дата:   13-06-17 15:44

ipolit[smilie24]
шегувам се ,
щом е г-жа Георгиева-Трифонова би трябвало така да се обърнеш - някои мацки държът много на двете си имена / фамилии [smilie2] /
някой по умен трябва ни светне [beer]
 Re: Граматически въпрос
Автор: ipolit   
Дата:   13-06-17 15:47

Че е и доцент доктор. Тая цялата е от съставни думи, добре че не са я кръстили и Ана-Мария
 Re: Граматически въпрос
Автор: samurai2   
Дата:   13-06-17 15:47

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Граматически въпрос
Автор: uri64   
Дата:   13-06-17 15:55

Според мен, щом има титла трябва да се използва тя, а не "г-жо".
 Re: Граматически въпрос
Автор: ipolit   
Дата:   13-06-17 15:56

Е аз титлата ще я използвам,
то и там има уловка, няма да е Уважаема, ами ще е
Здравейте доц. тире
Мамка му, нарочно го е направила, че да ми вади душата.
 Re: Граматически въпрос
Автор: марвес   
Дата:   13-06-17 16:04

доц.д-р не се уважават ли?
 Re: Граматически въпрос
Автор: rexpitbul   
Дата:   13-06-17 16:05

Може да използваш и г-жа доц.д-р.
 Re: Граматически въпрос
Автор: rimohit   
Дата:   13-06-17 16:10

Тези тирета между фамилиите ги слагат жените с титли (инж. д-р. и.т.н. ). Прави се поради чисто практични причини. Спестяват се редица обяснения след брак.
Спокойно може да се обърнеш с едно от двете фамилни имена (аз бих се обърнал с второто), или и с двете , както са с тире.
 Re: Граматически въпрос
Автор: radomarinov   
Дата:   13-06-17 17:10

Не случайно си е запазила моминското име. Ползвай само него и няма да сбъркаш.[smilie3]

 Re: Граматически въпрос
Автор: uri64   
Дата:   13-06-17 17:10

На мен "Уважаема доц. д-р. Георгиева-Трифонова," ми звучи приемливо...не съм сигурен само за точния брой точки и запетайки около и в доц. и др. :)
 Re: Граматически въпрос
Автор: batsali   
Дата:   13-06-17 17:13

При съмнение - "Ей, чшшш!" или "Алоооу!"

Универсално е. [smilie5]
 Re: Граматически въпрос
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   13-06-17 17:19

Доц.Георгиева е ок
 Re: Граматически въпрос
Автор: quazimodo   
Дата:   13-06-17 17:20

rimohit написа:

> Тези тирета между фамилиите ги
> слагат жените с титли (инж. д-р.
> и.т.н. ). Прави се поради чисто
> практични причини. Спестяват се
> редица обяснения след брак.

Особено, когато даденият индивид е популярен в научните среди с издадени трудове или учебници, или и с двете[beer].
Според мен може да минеш и само с най-високата титла, без да изброяваш всичките останали (естествено ако не си в зависимо-неравновесно положение[smilie5]).

 Re: Граматически въпрос
Автор: ipolit   
Дата:   13-06-17 17:25

На мен пък "Уважаема доц. д-р. Георгиева-Трифонова," ми звучи като ебавка.
 Re: Граматически въпрос
Автор: ipolit   
Дата:   13-06-17 17:25

Утре ще и звънна по телефона
 Re: Граматически въпрос
Автор: samurai2   
Дата:   13-06-17 17:26

ipolit[smilie24]
правилно решение [beer]
 Re: Граматически въпрос
Автор: quazimodo   
Дата:   13-06-17 17:29

И за кво беше цЕлата олелия тогава[smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer]

 Re: Граматически въпрос
Автор: batsali   
Дата:   13-06-17 17:31

Не го мисли толкова, няма да ти се обиди кръвоносно предполагам. Със сигурност е наясно, че с титлите и тиретата хората почват да се вайкат понякога. Според мене доц. Георгиева e разумно опростяване.
 Re: Граматически въпрос
Автор: AndreyIst   
Дата:   13-06-17 17:45

Уважаеми, понеже съм доцент д-р ще си позволя да ви информирам, защото всеки ден пишем такива писма и по-света и у внас.

Д-р като обръщение е достатъчно - това е званието, валидно в цял свят. Ако дамата е в сферата на медицината те държат и доцент да се вметне, болни са от амбиция.

И в двата случая г-жо е неуместно.
А за имената - разбира се,
че ще трябва да впишете и двете имена с тирето.

Поздрави
 Re: Граматически въпрос
Автор: asahi   
Дата:   13-06-17 17:47

Не може ли по-просто:

Цвети,

Пиша по повод...
 Re: Граматически въпрос
Автор: ombre   
Дата:   13-06-17 17:50

Абе има професии като военните и докторите които си държат на тези неща.Не всички са такива разбира се,но може да ти се обиди,даже и ако му сбъркаш чина и го понижиш,виж обратното няма да се случи...:)След като въпросната госпожа е доцент се обърни към нея с двете имена и не забравяй нейната диплома....:)Все пак, това е една учтива форма на обръщение,най-малкото няма да се злепоставиш ти,особено,ако не се познавате добре и тепърва ще имате някакви взаимоотношения.Първото впечатление е важно.
 Re: Граматически въпрос
Автор: itilien   
Дата:   13-06-17 18:02

Мале как ги обичам такива дето си пишат всичките титли, сякаш са част от името им...
 Re: Граматически въпрос
Автор: asahi   
Дата:   13-06-17 18:26

При военните е друго:

На вниманието на: полк. Гаце Бацев
От р-к Иван Църнпейчев, мотострелковак в I рота, VI батальон.

Относно: Граматическа тема във Фотофорум.

Гн Полковник (тук е с главна буква),

Бла-бла-бла, бла-бла-бла.

С уважение:
р-к Църнопейчев
 Re: Граматически въпрос
Автор: samurai2   
Дата:   13-06-17 18:35

човека пита за доцент ти къде хвана пак за гъби [smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Граматически въпрос
Автор: ombre   
Дата:   13-06-17 20:46

Кмах в предвид, че при някои професии, хората които ги практикуват държат на такива неща. Иначе си прав, там е друго.
 Re: Граматически въпрос
Автор: PieroBG   
Дата:   13-06-17 21:54

В научните среди са много чувствителни на тема титли, звания и каквото се сетите. Изреждаш цялата азбука преди сложно-съставнните фамилни имена и толкоз. Да няма сърдити и недоволни... Жената дълги години е писала, експериментирала и кой-знае какво още правила в тези "мили" научни среди.
 Re: Граматически въпрос
Автор: h_bio   
Дата:   13-06-17 22:09

Пиеро, сериозно ли?
 Re: Граматически въпрос
Автор: AndreyIst   
Дата:   13-06-17 22:18

А ха ха, Хюз - всички извън научните среди ни коментират, без да имат грам представа за това ...
 Re: Граматически въпрос
Автор: mmjm   
Дата:   13-06-17 23:29

Титлите и професиите са в мъжки род, така че не уважаема, а уважаеми доц.док и всички съкращения по Илф и Петров и имената с тиретата, колкото и да са на брой.[beer]
 Re: Граматически въпрос
Автор: chrisnoch   
Дата:   14-06-17 03:33

Глупости, mmjm!
Откъде измисли тази глупава норма?
УважаемА г-жо професор/доцент/доктор е правилно.
Щом жената се представя с две фамилии, пишете и двете. Редно е да се изписват всички титли. Между тях НЕ се слагат запетайки.
Ще рече: Уважаема доц. д-р Георгиева-Трифонова ...
[smilie5]
 Re: Граматически въпрос
Автор: BEYA   
Дата:   14-06-17 05:43

Хубаво ама във фото фотум няма място за такива глупави теми.



Публикацията е редактирана (14-06-17 12:33)
 Re: Граматически въпрос
Автор: тьма   
Дата:   14-06-17 06:14

Уважаема г-жо доктор,...[smile]

 Re: Граматически въпрос
Автор: quazimodo   
Дата:   14-06-17 07:22

написа:

> Уважаема г-жо доктор,...[smile]
>

Най-накрая да се обади един филолоК [smilie18][smilie18] [smilie18]

 Re: Граматически въпрос
Автор: lamerko   
Дата:   14-06-17 12:43

За тия с научните степени - званията задължително, че повечето са много чувствителни на тази тема. И гледайте да не понижите някого в длъжност, че работата става лоша :)

За името - ако не съм много сигурен, най-безопасното за мен е просто да го пропусна, от колкото да го сгреша. Може и да не е правилно, но е по-безопасно [smilie5]
 Re: Граматически въпрос
Автор: 798099   
Дата:   14-06-17 12:56

Не съм съвсем съгласен с комбинацията "г-жо доцент доктор". Като говориш с лекар (примерно), не казваш "г-н доктор", а или "доктор еди-кой-си", или "докторе", което е само по себе си обръщение.
Имах колежка, завършила висше образование в Чехия. По тамошен образец тя се обръщаше с "инженер еди-кой си", когато знаеше, че насреща й е такъв или с обикновеното г-не/г-жо, когато не знае нищо за човека.

Как би прозвучало "г-н професор доктор магистър инженер..."



Публикацията е редактирана (14-06-17 13:36)
 Re: Граматически въпрос
Автор: roburt48   
Дата:   14-06-17 13:11

Зависи какъв е повода на писмото (мейла)...и като към каква че се обръщаш към нея. Ако повода е служебен и е свързан с функциите, които изпълнява, разбира се, че ще трябва да изпишеш и титлите и. При други обстоятелства можеш да пишеш само фамилията. И в двата случая обаче би следвало да изпишеш пълната такава (Георгиева - Трифонова). Това е фамилията и по лична карта, и избрана по лична нейна воля [smile]. При брака тя е имала 3 варианта за избор на фамилия (само нейната, тази на съпруга си, или и двете с -). След като тя е решила да бъде така, нормално е по този начин да се обърнеш към нея [smile] .

Поздрави и успех :)
 Re: Граматически въпрос
Автор: Twingo   
Дата:   14-06-17 13:25

Абе и аз да попитам... като отворя албума с рейтинг Б, към всички автори там ли трябва да се обръщам с "г-н/г-жо ф[отограф"? Същото важи и за снимките на първа страница. Благодаря предварително smile]
 Re: Граматически въпрос
Автор: lamerko   
Дата:   14-06-17 13:27

От кога "фотограф" е (научна) степен? [smilie18]
 Re: Граматически въпрос
Автор: ipolit   
Дата:   14-06-17 13:47

Приключих въпроса,
случайно намерих един мейл дето тя ми е пращала и се е написала само Георгиева, тъй че аз пък и пратих до доц. Георгиева.
 Re: Граматически въпрос
Автор: 798099   
Дата:   14-06-17 14:13

Нормално! Ако е станала известна в научните среди преди да се омъжи и всички я знаят с тази фамилия, няма защо да се пишат и двете. Стига г-жата да не е много тънкообидна, и това да не се отрази на служебното ти положение.[smilie18]

[beer]

 Re: Граматически въпрос
Автор: mmjm   
Дата:   14-06-17 19:09

Уважаеми г-н Ночев, като са глупави, според вас измислени от мен нормите за изписване на професии и титли, защо ги спазвате? Изписали сте доцент, професор, доктор в мъжки род.
 Re: Граматически въпрос
Автор: vladis   
Дата:   14-06-17 19:29

Титлите са в мъжки род, но се пише "Уважаема" или "Уважаеми", а не само в "Уважаеми"
 Re: Граматически въпрос
Автор: mmjm   
Дата:   14-06-17 19:39

Видях си грешката, прав е chrisnoch.
 Re: Граматически въпрос
Автор: тьма   
Дата:   14-06-17 21:22

ехх, най обичам да се изказвам за това, за което не съм учил и не ми е специалност [smilie3]

 Re: Граматически въпрос
Автор: samurai2   
Дата:   14-06-17 21:24

ооо здр
добре дошла....давай [smilie3]
 Re: Граматически въпрос
Автор: 798099   
Дата:   14-06-17 22:29

Тьма, приеми, че не си внимавала в час.

Не е редно да има две обръщения наведнъж. Или е "Уважаема г-жо....", или е " Уважаема доц. д-р и т. н. тинтири-минтири". В противен случай става нещо като "господин другарю".

Не съм филолог, прост инженер съм, ама ми се налага доста често да пиша писма до "отговорни другари", та все нещо съм понаучил.

Прочети поста на crisnoch и ако можеш вникни в смисъла му - той има доста добро образование в тази насока. Гарантирам!

 Re: Граматически въпрос
Автор: mmjm   
Дата:   14-06-17 22:38

Прочети го и ти, по-внимателно от предишния път! Там си стои комбинацията госпожа + титла.
 Re: Граматически въпрос
Автор: Shael   
Дата:   14-06-17 22:43

Скромното ми мнение е, че основният въпрос е, доколко дамата е уважена, уважавана, или ще бъде уважена от Автора на посланието.
От там би трябвало да се започне, а нататък нещата с обръщението ще се наредят в логичната си последователност.[smilie7]
 Re: Граматически въпрос
Автор: KadROo   
Дата:   14-06-17 22:59

Имам позната лекарка точно по този начин беше. - фамилията на мъжа й. Защото хората са се прочули с една фамилия и след брака един вид си губят името , което е кофти. Обръщай се по името преди тирето.
 Re: Граматически въпрос
Автор: chrisnoch   
Дата:   14-06-17 23:06

Автор: mmjm
Дата: 14-06-17 22:38
Прочети го и ти, по-внимателно от предишния път! Там си стои комбинацията госпожа + титла.


Комбинацията "госпожа + титла" се използва, когато не се споменава името. Например:
Уважаема г-жо професор,
Обръщам се към Вас с молба да ....


Но при включване на името:
Уважаема професор Георгиева,
Обръщам се към Вас с молба да ....


Същото съм написал и по-горе, но без обяснението. Мислех, че е достатъчно ясно.
 Re: Граматически въпрос
Автор: mmjm   
Дата:   14-06-17 23:23

Ясно е, доколкото разбрах колегата 798099 не харесва комбинацията г-н(г-жо) титла без значение със или без име след това. Ако не съм го разбрал правилно, моля да ме извини.
Лека вечер.
 Re: Граматически въпрос
Автор: 798099   
Дата:   15-06-17 08:00

Автор: mmjm
Дата: 14-06-17 23:23

Ясно е, доколкото разбрах колегата 798099 не харесва комбинацията г-н(г-жо) титла без значение със или без име след това. Ако не съм го разбрал правилно, моля да ме извини.
Лека вечер.


Извинен си, разбира се! Наистина не си ме разбрал правилно, ама и аз не съм изяснил докрай това, което исках да кажа. Е, Ночев го е направил, така че няма да повтарям.[beer]

 Re: Граматически въпрос
Автор: тьма   
Дата:   16-06-17 19:14

798099 - важно е да се каже, че тьма не е права [smilie3]

 Re: Граматически въпрос
Автор: mmjm   
Дата:   16-06-17 19:21

А по-важно е, че проблемът отдавна е решен и вече е петък.
 

 Тази тема е затворена