Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   23-05-17 21:12

Много мислих преди да пусна темата, но накрая взех решение. В нашият любим форум фотографията намира своето място в почти всички свои проявления. Репортаж, улуца, натюрморт, голо тяло, портрет, макро...дори експеримент. Всеки коридор има свои съпала. Възможният предел обаче във всеки от жанровете е последното стъпало. Неговото определение е изкуство. Нагоре няма материя, няма борби, стремежи, злоба, завист...
Много ми се иска да прескочим летвата на масовият вкус и преминем на следващото стъпало. Ако сред нас бяха автори като: Синди Шърман, Андреас Груски и други от този калибър е доста голяма вероятността да потънат в забвение на фона на еднодневните олиолюбители яхнали вълната на кариеризма и дупедаването. Не говоря за рейтинги, въпрекиче точно сега там най-ясно се вижда.
Единственият начин да се противостои на тази ологавена гнус е чрез смислени примери. За това аз започвам с един, който надхвърля доста лесното днес.

https://www.buro247.ru/local/images/buro/cindy-sherman-59_jpg_1326396877.jpg



Това е работа на Синди Шърман. Ретуш Синди Шърман, грим Синди Шърман, модел Синди Шърман. Ако усещате липса на чаша червено вино на пияното, тази тема не е за вас. Ако пък виждате нещо по-специално, ще се радвам да покажете . Темата има за цел да си сверим часовниците и да сравним световното ниво с нашето собствено. Вярвам, че няма по-подходящо място от фотофорум за дискусия по темата. Споделяйте!


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   23-05-17 21:23


http://www.tate.org.uk/art/images/work/P/P78/P78045_10.jpg



Нан Голдин... какво мислите уважаеми съфорумци?



Публикацията е редактирана (23-05-17 21:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bg2014   
Дата:   23-05-17 21:24

Най-после нещо, което да води във вярна посока. Браво за темата!
Ще я следя с интерес.
На времето (1987-90 г.) имах приятел с фотостудио в София. Но не просто фотограф, а творец с идеи и мерак. То не бяха експерименти, то не бяха модели, снимки и ФОТОВАКАНЦИИ на морето. Конкурси, награди и страхотни кадри. Все се чудех от къде му хрумват толкова оригинални идеи.
Допирът до подобен творец е завладяващ и увличащ.
С подобен учител и приятел фотографията изглежда толкова лесна и красива.
Жалко, че този приятел се захвана с големия бизнес и заряза фотографията.
Въпреки това... тази тема има такъв заряд- да увлича и да кара хората да мислят колко е красива фотографията като изкуство.
ДАНО не я развалим. Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   23-05-17 21:29




Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   23-05-17 21:32

...моля, споделяйте по нещо и за автора на кадрите! Ваше мнение, експресия...



Публикацията е редактирана (23-05-17 21:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   23-05-17 21:32


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: kvakioh   
Дата:   23-05-17 21:33

Пример за всякаква добра фотография е френското списание PHOTO. Maкар че вече имат някакъв праг на търпимост в каквото показват, имат броеве преди 2000-а година, където показват всичко- от мъртъвци, до всякакви експерименти.
Eто един пресен пример от днес/вчера:
18+ може би

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   23-05-17 21:39








Автора е Стенли Кубрик.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   23-05-17 21:41

Kvakioh, като спомена за мъртъвци:

http://supercoolpics.com/wp-content/uploads/2016/02/10-fotografov-s-shokiruyuschimi-snimkami_10.jpg



този го знеш нали?
Жоел Питър Уиткин



Публикацията е редактирана (23-05-17 21:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   23-05-17 21:43

...steeens, какво мислиш за него, как ти действа?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: mitpis   
Дата:   23-05-17 21:44

браво за темата[smitten] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   23-05-17 21:52

Вас ви очаквах тук, но още дали ще има...?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   23-05-17 21:53

Почти винаги разбиващо...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   23-05-17 21:58

Steeens, имаш цялото ми уважение, но да кажеш за Кубрик, че е разбиваш почти винаги разбирам, че и Картие Бресон те кефи, че и Мърквичка, че и Майстора ;) [beer]



Публикацията е редактирана (23-05-17 21:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   23-05-17 22:07

Това е класиката:

https://artblart.files.wordpress.com/2009/01/andreas-gursky-rhein-ii-1996-web.jpg



и от там, нагоре!


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: ishootraw   
Дата:   23-05-17 22:19

NOBUYOSHI ARAKI



https://artlogic-res.cloudinary.com/w_1200,h_900,c_limit,f_auto,fl_lossy/ws-michaelhoppen/usr/images



https://artlogic-res.cloudinary.com/w_1200,h_900,c_limit,f_auto,fl_lossy/ws-michaelhoppen/usr/images




https://artlogic-res.cloudinary.com/w_1200,h_900,c_limit,f_auto,fl_lossy/ws-michaelhoppen/usr/images

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bg2014   
Дата:   23-05-17 22:41

Basi mamata, basi темата.... яка!
Извинете!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: t.marev   
Дата:   23-05-17 22:46

bogdanov написа:

> Много мислих преди да пусна
> темата, но накрая взех решение.....
..........................
...........................
> Много ми се иска да прескочим
> летвата на масовият вкус и
> преминем на следващото стъпало.
>
>
>
Това ли е следващото стъпало!?[smilie8] [smilie10]
Не ми се мисли, какво ли ще е по-следващото! [smilie11]

[smilie23] [smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: kvakioh   
Дата:   23-05-17 22:54

Висшата форма на съзнание е последвана от по-висша.

http://store.picbg.net/pubpic/C3/E2/627cee576e3cc3e2.JPG


В музиката намирам най-странни неща. Оттам комбинирам с кадри и става интересно.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bg2014   
Дата:   23-05-17 22:56

Познайте автора?
Щото аз не го познавам. И как е кадъра?


https://photo-forum.net/imgs_thumbs_200/2017-05/1495551925_photogorum.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: mitpis   
Дата:   23-05-17 23:00

Нещо супер любимо и от мен: фотографите на ECM records, снимащи за Ян Гарбарек, Кийт Джарет, Стефан Микус и много други автори творящи в областа на контемпорари музиката, та и фотографията е такава като музиката.
https://www.google.bg/search?q=ecm+records+photography&tbm=isch&tbo



Публикацията е редактирана (23-05-17 23:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   23-05-17 23:14

bg2014, за тоя кадър ли питаш?




Не каза и с какво те смути темата? А автора на кадъра трябва да те почерпи най-малко...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   23-05-17 23:33

t.marev, позаслушай се и ако случайно доловиш как балкана пее нещо мааалко по-инакво от хайдушката песен, пак заповядай в темата! Иначе сънароднико, нашата татковина е обреченана на това стъпало на което е и в този момент.



Публикацията е редактирана (23-05-17 23:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   23-05-17 23:45

Кадъра който показвате има УАУ ефект, аз питам и след това какво?
Дали ми харесва... ами незнам, ама ще ми мине бързо, освен ако автора не ме убеди, в противното.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   23-05-17 23:48

ishootraw, много добър автор!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bg2014   
Дата:   24-05-17 00:04

Да ме е смутила темата ... кефи ме. Казал съм го веднага след автора на темата.
А този кадър - просто и пред очите ни има изкуство, нали?
Поне за мен е така.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   24-05-17 00:14

В съвременото изкуство според мен има две реки. Едната е самоцелна, маниерна и преднамероно показна. Другата извира от "душата", експресивна, често болезнено ранима, много лична и пряко свързана с вътрето. Много различни са и двете, и ясно разпознаваеми. Истината е, че няма правилен и грешен подход.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   24-05-17 00:18

https://vimeo.com/35147551

Ето нещо самоцелно, но ценно.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   24-05-17 00:21


https://www.lempertz.com/uploads/tx_lempertzproject/Lempertz-1003-138-Photographie-Karin-Szekessy-Ha


"Майсторът на кукли".


http://www.tate.org.uk/art/images/work/T/T01/T01157_10.jpg




http://www.tate.org.uk/art/images/work/T/T11/T11781_9.jpg



И доста добър фотограф и художник между другото. [smilie24]
[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   24-05-17 00:38

...много як да!
Идеята е да се пишат и имената на авторите, че ако все пак някой прояви любопитство, да напише името в гугъл и да поразгледа още нещо от него. И по този начин да формира вкус на принципа на този, който много лесно се формира тук . Жалкото е, че този принцип е значително по-труден, а подражанието му е повторение, което нищо не носи. Следователно тук предлагате планове и преподавате мисъл със сърце.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   24-05-17 00:49

bogdanov, тъжното е че на български има толкова малко за него...непопулярен се оказва някак си...
Hans Bellmer
18+ слагам за всеки случай [smilie5] [beer] [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: obscureman   
Дата:   24-05-17 08:19

Влязох да разгледам темата с голям интерес и очакване, че ще видя хубави кадри... Наистина всичко е въпрос на вкус, но до момента съм разочарован...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: the-rookie   
Дата:   24-05-17 08:33

Поздрави и от мен [smilie24]
Голямата част от проблема с вкуса всъщност се крие в неразбирането на езика на художествената фотография! А като всеки един език и този се учи, и освен добри примери е нужна и малко граматика която за съжаление липсва тотално в тоя форум и като цяло на българския книжен пазар. Ние собствения си език не ползваме като хората (поради мързел или Бог знае какво,погледнете коментарите!) какво остава за фотографията! Скучна ,банална повтаряща неща правени преди половин век и повече,точно отражение на търсенето(съдейки по коментарите и точковата система)! Както и да е. Освен примери с фотографи ще се радвам ако споделяме и някой заглавия на книги по въпроса!


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: CDman   
Дата:   24-05-17 08:42

Като стана дума за език:

"Ако усещате липса на чаша червено вино на пияното, тази тема не е за вас."

Пише се пиАно пиАААноооо. [smilie7]
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B8%D0%B0%D0%BD%D0%BE


По темата.

И аз имам пост мортен кадрУ. Те го:
https://photo-forum.net/i/2017662


Ма не съм минал на "изкуство" като това в темата. Снимам си за кеф т.е. като си видя снимките да си спомня нещо хубаво и да ме обземе приятно чувство.[smile]

Ако пък това:

18+[smile]
https://www.mutualart.com/Artwork/La-Croix-Gamahuchee/AF3C18AA20A13E1F



Е изкуство. Ми мога да покажа и такива ама Админа ше ме затрие веднага.

И още нещо се питам.

Защо катро стане дума за изкуство и се дават за пример кадри, които никой от вас няма да си сложи на стената в дневната. Ако това е изкуството разбирам защо го затварят в галерии с органичен достъп. Ами то не е за всеки. Така де - само за изкуствоведи. [smilie5]

Ай наздраве. И върви народе възродени. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Dora93   
Дата:   24-05-17 08:44

Хубава тема. Все пак не разбрах срещу какво точно роптае автора в първия пост? За какво "олио" ставаше въпрос.

Има и една друга вълна интересни постмодерни автори, които не са засегнати в темата. Такива, които използват разни технически средства и похвати за да модифицират изображението и да го направят по-интересно. Например една фотографка си топи филмите в собствената урина преди да снима на тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   24-05-17 08:59

Чудесна идея. Един от значимите текстове по темата, макар и кратък е на Валтер Бенямин „Художественото произведение в епохата на неговата техническа възпроизводимост“. Желая ви приятно четене!

obscureman, идеята е ти да покажеш автор, който харесваш и разбира се е свързан не с модната фотография, а с тази която се превръща в изкуство. За да не останеш съвсем разочарован ще ти кажа едно име чиито притежател се намира във висините на онова, което повечето харесват.
Хелмут Нютън
На мен лично не ми допада заради прекаленото естетизиране, но за целите на модата и рекламата това е похват. Жалко, че толкова мозъци проми. Това разбира се е моята субективна позиция.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: luboar   
Дата:   24-05-17 09:13


https://c1.staticflickr.com/5/4270/34695484122_19d985097c_o.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   24-05-17 09:26

Dora93, ропота ми е свързан с липсата на критерии. Оправданието за омазана работа е: "на мен така ми харесва". До скоро поне имаше оправдания. Сега същите тези се превръщат в еталон и висока летва за навлизащите в света на фотографията. Ще ми се тук да извадим на показ истински ценни произведения за да ги наложим върху собствените си критерии.

CDman, липсите могат да бъдат многопластови. Понякога ми става жал за липсващата чаша вино на трЕзвото. Да... не се занимавай да четеш нотите винаги. Хубаво е от време на време да послушаш музиката! Зад тези думи, макар и грешно написани стои смисъл. Буквоедците пропускат смисъла на цялото, но пък съхраняват ограниченията. Не си товари съзнанието с редакция. Тук говорим за нещо различно.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Dora93   
Дата:   24-05-17 09:26

Показаните неща в темата са вече класика, мейнстрийм. Вече само картинка не стига да е изкуство. Трябва и друго, трябва нещо да преобръща нещата: шок, метафора, убийство, самоубийство. Трябва да заложиш собствената си личност вътре. Както Деус-а правеше едно време в този форум - разказваше собствените си лудости. Та трябва да си луд за да стане от дърводелството ти изкуство. Луд и много, ама много да те боли!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   24-05-17 09:47

Dora93, хем съм съгласен, хем и този похват е отмила реката. Деус-а е истински, неподправен... до известна степен самобитен. Това е неговият път и стъпките му оставят следи. Всеки от нас знае какво показваше тук. Това липсва сега. Но пътища много, нека не се затваряме в рецепти, за да не губим самоличността си.



Публикацията е редактирана (24-05-17 09:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Dora93   
Дата:   24-05-17 09:58

Направете такова изкуство, че да промените света! След вас да не е същия. Ако не можете, е без значение какво правите.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   24-05-17 10:53


https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/12/78/bc/1278bc2a38f3be66b81cd647dcf54ad1.jpg


Jeff Wall


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: shamelessEyes   
Дата:   24-05-17 10:59

Днес е 24-ти май, а вчера един гълъб се беше омотал в найлоново пликче-
най вероятно докато е скачал.

Така и не се реших на артистична намеса. Докато мислех един човек
му помогна.

Та така и с изкуството, .. къде летиш ти [smilie5]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Jk.freeman   
Дата:   24-05-17 11:08

Може ли само за секунда, че нещо не ми стана ясно...искате да кажете, че това е изкуство, така ли ?

https://media.mutualart.com/Images/2013_09/11/09/093753957/6594f410-1aff-4e8a-8fa5-8e0917f3eb9b_570....

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: demiman   
Дата:   24-05-17 11:34

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: CDman   
Дата:   24-05-17 11:37

Тва е за разбирачи Джей Кей. Ние тук простосмъртните какво разбираме [smilie5]

Той автора си го каза още в първия пост:

Ако сред нас бяха автори като: Синди Шърман, Андреас Груски и други от този калибър е доста голяма вероятността да потънат в забвение на фона на еднодневните олиолюбители яхнали вълната на кариеризма и дупедаването.


Та като гледам кои автори тук потъват в забвение и кои са на първа страница ше излезе, че изкуство правят А-тата [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Dora93   
Дата:   24-05-17 11:37

Jk.freeman, от гледна точка на мислещ човек, би могло да е изкуство. От гледна точка на една крава сигурно е безсмислено черно-бяло петно. От гледна точка на една мравка е къс хартия. Зависи от гледната точка, повредата е в твоя ТВ.

ПП: Няма как да видиш изкуство, ако не станеш мислещо същество! Ако не се образоваш преди това. Ако не си гледал тонове и тонове предхождащо го изкуство. Съвременното изкуство го налага. Извадено извън контекста си, то е непонятно.



Публикацията е редактирана (24-05-17 11:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   24-05-17 11:38

Jk.freeman, чудесен въпрос...а вие как мислите?
Бихте ли се наел да го покритикувате на база художествени достойнства?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   24-05-17 11:55

CDman, ти си единственият "А" вземащ дейно участие в темата :) Но днес е твоят ден, моля те следи внимателно за правописа и реагирай светкавично!
Всъщност и аз имам въпрос към теб.
В коментара си демиман трябваше ли да раздели виолетовите личица със запетая?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Jk.freeman   
Дата:   24-05-17 12:00

Dora93, благодаря[smilie24] Не това исках да прочета, но все пак ще го приема, че просто на добра воля ми показа коя е вярната врата, но ме оставяш сам да си я отворя и да извървя пътя.

bogdanov, в никакъв случай не бих се наел да критикувам, който и да било. Не съм на това ниво за да си позволя този лукс. Но аз и затова попитах вас, защото аз не виждам нищо художествено в това моделът да си вкарва пръсти във вагината. Ти би ли се наел да анализираш художествените достойнства на този труд?

Питането ми е наистина сериозно, дано не изглежда, че се опитвам да иронизирам темата, далеч съм от тази мисъл. Искам да разбера в мен ли има нещо бъгнато и защо не разбирам изкуството?

едит- правопис



Публикацията е редактирана (24-05-17 12:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   24-05-17 12:06

http://www.americanphotomag.com/sites/americanphotomag.com/files/styles/large_1x_/public/files/galle...


Ed Ruscha, съмнителна работа :) само за виолетови човечета...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   24-05-17 12:15

Jk.freeman, разбира се, че бих.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: demiman   
Дата:   24-05-17 12:21

[smilie18],,[smilie18] ,,[smilie18] ,,[smilie18] ,,[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: shamelessEyes   
Дата:   24-05-17 12:29

bogdanov, критичността казват била признак на интелект, който се проявява
в определени ситуации.

Изкуството да бъркаш по дупки е умение, което човек е усвоил през вековете.
Първичен инстинкт, мотивиран от всяко безогледно пространство,
в което да изследваш другостта, собствената си странност и различие.

Хбаво е да се има предвид предположението, че хомогенните изблици на изкуство
са насочени към тесен кръг хора (зрители), които съзнателно или не се ползват
като скачени съдове.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: CDman   
Дата:   24-05-17 12:39

Значи да уточнА аз и А не съм [smilie8] Ма това не ми пречи [smilie5]

Виж демиан как си е взел поука - бравус [smile]

И да - изкуството за мен е една неразбираема вселена сътворена от неразбрани и неоценени автори. Главно финансово неоценени [cool]

Ай нздраве за голЕмоито зкуство [smilie18]

[beer] , [smilie18] ,[beer] ,[smilie18] Точка [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: shamelessEyes   
Дата:   24-05-17 12:57

CDman, Епа то ко му тряя на човек. Едно А, eдно Б и толкова ..., то у наше село
бзъзите и зузите са по така в изкуствата.

https://photo-forum.net/joro/emoticons/original/1088.gif

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   24-05-17 13:17

shamelessEyes, нуждата от изкуство е състояние, диагноза ако щеш, кето няма функционалност. Не го бъркай с хуманизма във философията. То не е гаранция за интелект, храни се със себе си дори се самоизяжда. Изкуството е и език с правописни грешки. Като езика на любовта. Сама по себе си и тя не съществува докато не те разкъса. Артистите са любовници някой романтици, други чукачи. Вина няма, но виновните са много. За това е тази тема. Да сравним любовни умения.



Публикацията е редактирана (24-05-17 13:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: mitpis   
Дата:   24-05-17 13:20

И нещо за размисъл
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e1/Victor_Bulla_-_Young_Pioneers_Defence.jpg

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: kalynsky   
Дата:   24-05-17 13:34

https://www.bnt.bg/bg/a/feminizmt-i-zhenite-promenili-mzhkiya-svyat

Мисля че засяга и повдигнатата тема за съвременното изкуство.
[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: stzz   
Дата:   24-05-17 14:29


https://dirbgcdn.net/uploads/images/2017/05/24/10989/768x.jpg




Важна е емоцията, другото е за интелектуални вечеринки!



Публикацията е редактирана (24-05-17 14:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Jk.freeman   
Дата:   24-05-17 14:58

Автор: bogdanov
Jk.freeman, разбира се, че бих.

Заповядай! За мен ще бъде удоволствие да чуя твоето мнение, не за друго, ами виждам, че имаш по-различен(от моя) поглед над нещата(изкуството).

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: shamelessEyes   
Дата:   24-05-17 15:34

Jk.freeman, ако беше твоя снимката да обсъждаме, ама ако не е, не се
чувствай задължен и ти.

Иначе като стана дума за любов и изкуство си спомянм жената как обърка
вибратора с поялника.

Оттогава е много любознателна [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: luboar   
Дата:   24-05-17 18:32


https://c1.staticflickr.com/5/4225/34866647785_ee4c2359aa_o.jpg



Пиета /детайл/

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: shamelessEyes   
Дата:   24-05-17 18:41

Да не съм оффТемата, сакам да спОделим впечатленията си от
пейзажистите например.

Много рядко в наши дни да видиш фотографиран стойностен пейзаж.

Тия .., прерийни фотографи, така и не се научиха как да снимат [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Jk.freeman   
Дата:   24-05-17 19:31

дай да видим, кво имаш предвид ...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: philip   
Дата:   24-05-17 19:34

Чудя се какви ли са корените на думата изкуство, дали от изкусно, или от изкуствено? Ще помоля филолозите да си кажат думата.

... и малко хронология по темата: http://www.metmuseum.org/toah/works/


А Богданов ще помоля, (щото предполагам, че темата е образователна), да поясни какво точно го впечатлява в първите 2 примера.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: shamelessEyes   
Дата:   24-05-17 19:54

Jk.freeman, няма как да ти покажа пейзаж, нито да ти кажа от кой сезон е,
колко пейзажисти са го минали и другата година по същото време дали ще се съмнало.
Това, което се забелязва при повечето е че все нещо стърчи някъде по кадъра.

luboar по-горе гледам се възползва от пейзажен формат, сигурно иска да каже нещо и той [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: luboar   
Дата:   24-05-17 19:58

на такива като теб, няма какво да казвам.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Jk.freeman   
Дата:   24-05-17 20:13

Нещо ти изтървах мисълта, в смисъл, не те разбрах. Иначе за пейзажите, помислих, че имаш нещо конкретно предвид и ще споделиш, както и да е...[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   24-05-17 20:23

luboar, излишно скромен си в тази ситуация.Някой от нас са запознати с твоят принос по темата. Аз лично Благодаря, че си тук.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Jk.freeman   
Дата:   24-05-17 20:28

Ами не че нещо, ама на фона на Синди Шърман, Neal Auch, Жоел Питър Уиткин(особенно този) и Hans Bellmer, това което показаха luboar и steeens(ама без майстора на кукли) си е по-така, или поне аз това повече го асимилирам, де да знам...

Ай чао.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   24-05-17 20:42

philip, повярвай никой не иска да играе ролята на фуга. Имаш думата ми, първите две работи са истински значими в света на изкуството и фотографията. Ако съм разпалил любопитството ти... Ти си на ход. Чети, мисли, вади изводи! Ако го направиш сам, ще усетиш наслада.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: esc   
Дата:   24-05-17 20:53

[smilie21]


Малко по-поетично, моля...[smilie5]



Публикацията е редактирана (24-05-17 21:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Jk.freeman   
Дата:   24-05-17 20:58

[smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10]
...този да бъде баннат, right now[smilie5] [smilie5] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

едид: аааа той бил негов кадър[smilie5]



Публикацията е редактирана (24-05-17 20:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   24-05-17 21:06

Я



Публикацията е редактирана (24-05-17 23:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   24-05-17 21:10

Разбира се, че искам да редактирам, след като ти го направи...



Публикацията е редактирана (24-05-17 23:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: esc   
Дата:   24-05-17 21:45

[smilie24]



Публикацията е редактирана (25-05-17 10:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: luboar   
Дата:   24-05-17 21:52

bogdanov, благодаря. Благодаря и за темата!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: shamelessEyes   
Дата:   24-05-17 23:09

luboar, не на него, на мен трябва да благодариш. Ама, че си ...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bg2014   
Дата:   25-05-17 09:46

Следя темата и за сега изкуство не виждам, освен остарели разбирания и отминала слава от други времена.



https://photo-forum.net/static/site_pics/2015-10/1445628073_15.jpg




Публикацията е редактирана (27-05-17 23:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: rimohit   
Дата:   25-05-17 09:59

За мен севременното изкуство е способността да съхраниш себе си в представянето на своето си "изкуство " в този свят на пошлост , комерсиализъм и глобализация на медиите.
...Твърде лесно е да привлечеш внимание със скандали , провокация ,шок , секс и т.н. ...
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   25-05-17 11:18


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: ejel   
Дата:   25-05-17 14:23

Автор: bogdanov
Дата: 23-05-17 21:12

... Ако сред нас бяха автори като: Синди Шърман, Андреас Груски и други от този калибър е доста голяма вероятността да потънат в забвение ...

... Ако усещате липса на чаша червено вино на пияното, тази тема не е за вас. Ако пък виждате нещо по-специално, ще се радвам да покажете .


[shtrak]
-------------------------------


Виждам, че на пияно Гурски станал Груски.[smilie21] [smilie21]

Ама човещинка... Вторник май е бил като петък – особено за просветителите! - и липса на червено вино не изглежда да е усетена.[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: kvakioh   
Дата:   25-05-17 17:24

75+
Eй това е най-голямата мъка на днешното снимане и резултатите от него. За съжаление, в дигиталната ера няма начин да се избегне, системата се промени...Загубата на време е много съществена.
Друг пример е Instagram със филтри и т.н. Нещо, което допреди години е смятано за грешно, неправилно, сбъркано, сега се изтъква като +. Дефектът е ефект. Но минава...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   25-05-17 17:53

...има ли нещо гнило в Дания? ...в съвременното изкуство?[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: luboar   
Дата:   25-05-17 18:12

Embryo /detail/

https://c1.staticflickr.com/5/4245/34723043972_2f7a76ddc5_o.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: SameButDifferent   
Дата:   25-05-17 23:02

Какво се оказа сега - липсва ни пиано. [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   25-05-17 23:09

...не.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bg2014   
Дата:   26-05-17 00:34

Какво става с темата? Да я повдигнем...



Публикацията е редактирана (26-05-17 10:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   26-05-17 19:04

..щом си рекъл, дигаме.


http://static.bnr.bg/gallery/dd/ddfb8bc692a69205287fe493ddb23c51.jpg



Уянлхря ря Ьтящхмтяь Сясхешь-Спрнп, хцтпчшря ь Шнсхлячя ь нясухлш ря Шьнпошфмуплп юхярятшлп ця мгьншсшррп хцукмльп "Сярхйшмля 10"

...малко вогонска поезия се получи, не знам защо.[smilie5]

...тук е информацията, объркана пак...


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: stukloplast   
Дата:   26-05-17 21:58

Въпрос...
Кой ще каже това най-долу изкуство ли е или просто плод на болен мозък?
За автора е изкуство. За още макс още 3ма други тук, може би също.
Манипулираната помия "Това е класиката:", която просто се продава скъпо ли е изкуство? Изкуството е плод на модата и шанса.
Така, че поздрав и наздраве, пък нека си летим [smilie21]


https://photo-forum.net/static/site_pics/2017-05/1495824709_DSC01759.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: enizvk   
Дата:   26-05-17 22:04

Дори не знам дали много хора разбират за какво говорят, изобщо.


Kseniya Simonova.
https://www.youtube.com/watch?v=HOMgDbcA84A

Музиката е част от процеса.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: the-rookie   
Дата:   26-05-17 22:15

stukloplast,съгласно закона(който в момента чета във връзка с друга тема) това е произведение на изкуството. Друг е въпроса за художествената стойност която стой зад него! [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: stukloplast   
Дата:   26-05-17 23:02

Текстът беше изтрит от администратора, защото съдържа СПАМ или противоречи на правилата на Фото Форум.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   26-05-17 23:57

Малко преди да си легна:) това е тема без правилен отговор. Тя има нужда да се нищи докато свят светува. Умрял гълъб, силна метафора. Обърнат,с краката надолу, като за жив...втори план... двупластово въздейства кадъра, похвално за автора на този фон. Но дали ще получи високата оценка на времето, не зависи от мрачните критерии в горният пост. Вие уважаеми се изказвате, като дете. Силно и необмислено. Отговор няма как да ми дадете... Аз също не мога да ви дам. Ако дискусията ви е полезна, чувствайте се добре дошъл в темата. Ще си позволя да ви дам съвет. Преди да отхвърлите нещо, е хубаво първо да се опитате да го разберете. Както аз постъпих с гълъба. И не бързайте, всичко става така, както трябва да стане.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Panov   
Дата:   27-05-17 00:13

За любителите на природа , макроприрода ....една, две мишки , една , две катерички и снежен човек има ....а, има и пейзажи .....чудна работа !

фотографът е Vadim Trunov


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   27-05-17 00:36


https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/04/0a/07/040a078f20c8fe8efdebc72237db9b78.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: stukloplast   
Дата:   27-05-17 08:37

Извинявам се!

Това последното е силно.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bg2014   
Дата:   27-05-17 09:45

Panov, браво за линка!
Страхотни са последните попадения.



Публикацията е редактирана (27-05-17 23:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: philip   
Дата:   27-05-17 10:09

Panov, евала за линка![smilie24]

Не знам дали е изкуство, но е изкусно и приказно (обичам приказки) и въпреки че има доста постановки ми се чини, че и птичарите ще го харесат!


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Dora93   
Дата:   27-05-17 10:23

Лошо е като се смесват торти с трици. Лошо е и за триците. И консуматорите на тортите и триците, не са от една порода!



Публикацията е редактирана (27-05-17 10:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: stzz   
Дата:   27-05-17 10:47

Дигиталната живопис на Кристиан Шлое
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bg2014   
Дата:   27-05-17 10:58

Красотата няма порода, Дора 93. Нито възраст, нито конкретна аудитория.
Тя, както и изкуството са неподвластни на времето.



Публикацията е редактирана (27-05-17 23:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Dora93   
Дата:   27-05-17 11:05

@bg2014, красиви са ковьорчетата на баба ти! Да кажеш, че съвременното изкуство е красиво е най-обидната подигравка за самото изкуство, а за теб самия смешна и наивна проява на невежество.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: philip   
Дата:   27-05-17 11:10

Dora93, току що даде 1 определение на съвременното изкуство:

Грозно е!


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Jk.freeman   
Дата:   27-05-17 11:24

...а нормалните хора сутрин пием кафе[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: shamelessEyes   
Дата:   27-05-17 11:54

https://photo-forum.net//i/1953665

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bg2014   
Дата:   27-05-17 12:03

Ясноооооо. Всички се досещаме за теб....
И да - аз съм невежа. Признавам.
Дори това няма да ти хареса - признанието на един невежа.
Въпреки това ми харесва красивото съвременно изкуство. Не твоето - изкуството да си винаги "контра" на всеки и всичко.



Публикацията е редактирана (27-05-17 12:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Jk.freeman   
Дата:   27-05-17 12:03

[smilie24]


https://photo-forum.net/static/site_pics/2015-12/1450691641_13sm.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bg2014   
Дата:   27-05-17 12:12

Страхотен кадър. Браво!



Публикацията е редактирана (27-05-17 23:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: SameButDifferent   
Дата:   27-05-17 12:41

Philip, не е задължително да е грозно.

Аз самата се поразрових за по-достъпно определение за съвременното изкуство и харесах тази статия:
About Contemporary Art

Надявам се да е от полза, въпреки че примерите са само от един музей.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: philip   
Дата:   27-05-17 14:16

SameButDifferent, това е виждането на Дора, не моето. Тук има нещо на чист български, за мен само вторият параграф е достатъчен.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   27-05-17 14:30

philip, интересен сайт си дал, за да ни светнеш какво е изкуство...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: philip   
Дата:   27-05-17 14:41

steeens, нямам намерение никого да светвам, просто горепосоченото параграфче е най-близо до схващането ми за изкуството.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: SameButDifferent   
Дата:   27-05-17 15:03

Philip, ами аз не мисля, че Dora93 каза директно, че съвременното изкуство е грозно, но от думите му беше направен такъв извод. Може и това да е имал предвид, не знам.

Очевидно е обаче, че влагаме различен смисъл в понятието "съвременно изкуство". Няма лошо, може би дори изкуствоведите не са на едно мнение. Просто когато идеята ни за нещо е тотално различна от тази на другите, разговорът става малко абстрактен.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Jk.freeman   
Дата:   27-05-17 16:21

А вие защо приехте изказа и мнението на тоDora93 за някъв критерий в каквото и да било изкуство, че чак се зачекнахте. Кво може да разбира тя от изкуство? Че и да си позволява да нарича някой невежа? Ужас...

Както и да е, да не разваляме темата. Показвайте изкуство !

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   27-05-17 17:38

philip , това ли е "параграфчето"?

"Изкуство е само онова изкуство, което издига и облагородява човека. Премахнете ли на изкуството неговата морална подкладка, то ще се изроди и ще добие една от многото свои извратени и неправилни прояви, които наблюдаваме напоследък в наши дни."

Да не стават грешки, за това питам.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   27-05-17 18:03

След романтизма, естетизирснето се чете, като нелепа проява и лесна цел. Да си призная и аз смятам, че е точно така. За изкуството "красиво" звучи като "самоцелно". Обидно е!
Помислете за писоара на Дюшамп, квадрата на Малевич... произведения дали възможност и на нас да човъркаме в тази материя. Поне за това трябва да благодарим. От преди втората световна воина артистите искат да се отърват от затягащата класика, псевдо елитарна и служеща изцяло на силните за деня. Свободата е най-трудно разбираемата дума в българският език. Защо ви е да се заробвате с красотата? Какво е тя ако не онзи "договор" за който говорите. Онова споразумение между време и критерии. Изкуството е повече, много повече.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Jk.freeman   
Дата:   27-05-17 18:18

Ммммммммммм колко хубаво, че спомена квадрата на Малевич. Кво бихме могли да кажем за него. Вие какво виждате ?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bg2014   
Дата:   27-05-17 18:23

Не ставайте лековати - изкуството да е красиво било обида. Много обидчиви сте станали нещо, много нежни, много унисекс.
Една творба е или красива, или грозна, или безлична. Четвърто измерение дали има?



Публикацията е редактирана (27-05-17 23:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   27-05-17 19:02

Проблем е когато винаги се търсят противоположности... Ние не сме наясно с тях, но са ни изключително важни. Ако не е красиво е грозно... Ако не е солено винаги ли е сладко? Не може ли да е кисело, горчиво и пак да не бъде солено? Изкуството борави с всички планове. Всички са му любими.
Не смесвайте времето и модата с изкуството. Модерните думички, като "унисекс" не го описват. Но наистина има проблем с критериите. Според мен е добре тук да поговорим именно за тях!


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bg2014   
Дата:   27-05-17 19:17

Горния пост беше ...ирония.
Хубава тема.



Публикацията е редактирана (27-05-17 23:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: fotograf123   
Дата:   27-05-17 21:48

Автор: Dora93
Дата: 27-05-17 10:23

Лошо е като се смесват торти с трици. Лошо е и за триците. И консуматорите на тортите и триците, не са от една порода!


[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bg2014   
Дата:   27-05-17 23:31

fotograf123
Дата: 27-05-17 21:48

Автор: Dora93
Дата: 27-05-17 10:23

Лошо е като се смесват торти с трици. Лошо е и за триците. И консуматорите на тортите и триците, не са от една порода!
[smilie24]


[smilie24] , [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Panov   
Дата:   28-05-17 00:26

[smile] ...Портрети , портрети ...и портрети ....и не забравяйте да посетите Кафе "Тётя Мотя" [smilie3]

Фотограф Natalia Ciobanu


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   28-05-17 01:37

Хора, нещо яко бъркате нещата. Съвременното изкуство не е ваше мнение. Не е онзи "уау" ефект, който ви кара да решите казуса по възможно най-лесният и благоприятен начин за вас. За да се приеме нещо за изкуство, то трябва най-малкото да бъде обективно значимо. Сайта с портрети:))) на братушките... Не се шегувайте! И тук е същото. Няма как, това се опитвам да обясня на кариеристи колеги. Не бива да се идентифицирате с техника, похват или маниер на работа. Когато го усвоиш се превръщаш в майстор, не в творец. За вас едно и също ли е това?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: the-rookie   
Дата:   28-05-17 01:38

едно заглавие което ми помогна да понаредя хаоса в главата! Arttalk на Rosalind Ragans (не е конкретно за фотография,но е добро за проглеждащи като мен)


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Panov   
Дата:   28-05-17 08:06

ALBERT WATSON


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Антивик   
Дата:   28-05-17 09:36

Малеййй кат гледам някои от примерите....то излиза, че бълнуванията и делириума на някой надрусан наркоман е най-върхът на изкуството. Горките японци с техните 2-3 камъка и малко пясък, една ваза с цветенце и няколко клонки или па прехласването им по писането с четка на някой йероглиф, че даже го ползват и за писане, а не за картина....я по-добре да си седя прост и хич да не разбирам от съвременно изкуство, поне няма да ме гонят кошмари.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Dora93   
Дата:   28-05-17 10:00

10x, the-rookie! [smilie24]

Намерих книгата в нета, има я на pdf. Всъщност това е учебник по история на изкуството за деца с упражнения в нея. Мисля че е много полезна за обща култура и за изясняване на понятия.

ПП: За съвременно изкуство в нея обаче има само няколко странички. Аз бих препоръчал на интересуващите се от темата документалните филмчета на BBC. Например тези на Matthew Collings:

The Rules Of Abstraction, This Is Modern Art, This Is Civilisation, Hello Culture - Nihilism, Hello Culture - Madness

И отделно един филм за некомерсиалното изкуство и артисти:

Beautiful Losers



Публикацията е редактирана (28-05-17 10:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: shamelessEyes   
Дата:   28-05-17 10:13

Антивик, напиши още някое хайку, че да компенсираш липсите ...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: zeromx   
Дата:   28-05-17 12:02

http://www.cfriel.com/

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Panov   
Дата:   29-05-17 11:42

Изложба на съвременно френско изкуство

https://www.bnt.bg/bg/a/nakde-tazi-vecher-izlozhba-na-svremenno-frensko-izkustvo-palat-potomkin



Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: CatandGoddess   
Дата:   29-05-17 12:53

Суета е това и его. И амбиция( която не осъждам - просто не я харесвам. Точно както U2)

Да надвикаш всички :)

Липсва ми зрялост и откровеност в повечето съвременни работи. Може би не познавам лично достатъчно творци, но от тези които познавам съм доста сигурен в разминаването на представяне и битие.

Това е толкова ужасно дълъг разговор, Богданов :)[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: MarinY   
Дата:   29-05-17 14:13

Само едно нещо мога да кажа по темата, на тримата-четирима активни, знаещи.

Не размахвайте вашето "любимо", като "истинския пример". Съвременото изкуство далеч надхвърля любимата ви зона на скандалност, черногледство и малко странно тълкуване на израза "свобода на изразяване".
Освен секса, смъртта и депресията, живота има още мно-о-ого образи, които вълнуват другите хора.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Dora93   
Дата:   29-05-17 14:30

Няма нищо субективно в дефиницията на съвременно изкуство. Съвременно изкуство е това, което се приема за изкуство от артисти, изкуствоведи, колекционери и прочие компетентни хора. Това, което считате вие за изкуство не е непременно такова.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: CatandGoddess   
Дата:   29-05-17 15:04

Изкуство за самото изкуство. Само по себе си и за себе си. Елитарно и самозадоволяващо се в определен кръг от потребители.Правено е и даже е забравено [smile]



Публикацията е редактирана (29-05-17 15:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: MarinY   
Дата:   29-05-17 15:05

Ако мога да обобща и изкажа с други думи, дефиницията на Дора93, съвременно изкуство е това, с което някои хора се издържат и правят пари, като го обявяват за Изкуство" [cool]
Май тя е много права. [smitten]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   29-05-17 17:53

Може да се дефинира стил но "съвременно изкуство" само по себе си не означава изкуство направено от наши съвременници. Много често го бъркате с "модерното изкуство", което е абсолютно погрешно. Защото модерното изкуство отдавна е изживяло своят апогей. Още през 20 век.
Първобитният човек живее и твори заради окултните практики, това продължава доста дълго в развитието му. Светската живопис измества религиозният привкус обслужвайки велможи и власт имащи. следва възродителен етап, изкуството се търси, дори в самото себе си. И там се открива. Дългите разходки през импресионизма, през абстрактното и минимал... футуризма, дадаизма, концептуализма, ленд арт и много други, чертаят дълбока бразда. Бразда, която не заслужава неразбиране или повъхностно отхвърляне. Този е пътя по който изкуството върви. Едно "баси шита" няма да го спре. То ще продължава да се развива, а някой от вас още ще се кефят на Альонушка с бяла премяна и боси крачета потопени едва в есенната рекичка покрита с жълти дъбови листа , а около нея синчец в мъгла.
Ако действително имате интерес към съвременното изкуство, трябва да започнете от по-далеч. Защото всеки стил произлиза от предходен. А на любимото ми възклицание : е то това и аз мога да го направя...! Бих отговорил:
Можеш ама някой друг път.
Конфликта обаче остава, на вас ви липсва красота, може би защото всичко друго си имате...
Ето ви и красота:


https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/f2/3d/90/f23d90e7e26695ca3733fcaed834fa24.jpg





https://d32dm0rphc51dk.cloudfront.net/b4caw4XVx6N4vYWKWlSkpQ/larger.jpg







https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/bb/ed/1f/bbed1fba07dabe58ad40ee60516b204b.jpg






http://www.mocp.org/images/resources/3-landscape/misrach_salton_sea.jpg





Richard Misrach



Публикацията е редактирана (29-05-17 18:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   29-05-17 17:56

Ама и още нещо...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: philip   
Дата:   29-05-17 18:05

steeens, това е параграфчето и Дънов го е казал преди 80+ годинки! Иначе и аз харесвам един Стенли, ама Kramer. Само на негов филм съм виждал цялата публика в препълнен киносалон (кино Сердика) да скача на крака (и то нееднократно). Бе някъде 1973 - 1975...

CatandGoddess, MarinY [smilie24]

Марине, много си прав: http://www.dnes.bg/art/2012/06/20/kartina-na-miro-prodadena-za-23-5-mln-paunda.161791


Даже някои от авторите се чудят защо: http://www.dnevnik.bg/dnevnikplus/2011/10/04/1168780_pazarut_na_moderno_izkustvo_se_e_poburkal/


но може би нищо не е случайно: http://www.webcafe.bg/id_668458625
и както се казва лоша реклама няма, важно е оборот да става, а на естетиката и "докосването до душата на зрителя" - майната им[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   29-05-17 18:55

philip, [smilie24] [beer] [beer] [beer]
Добре. Но това какво е казал Дънов за изкуството няма никакво значение всъщност. Казал е това което е мислил за вярно. Ама не виждам защо смяташ неговата гледна точка за нещо по сериозно от това което е. Това че съвпада с твоята също не виждам кого топли, освен теб разбира се....


За Рихтер те поздравявам, тук улучи десятката. Точно е за темата част от творчеството му:


http://www.nmn.de/files/Ausstellungen/2014/Richter/richter_L1453.jpg



И третото ти попадение е добро, може да го обсъдим, ако някой се интересува....[beer] [beer] [beer]

П.П. Цъкайте на линка за да видите картината по добре...



Публикацията е редактирана (29-05-17 19:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   29-05-17 18:59

philip:)))) голям конспиратор си бил тигре :) Чак се чудя как още не са те взели за съветник на тайните служби ;) майтапа настрани. Герхард Рихтер е дал своето за изкуството а специално колегите фотографи краката трябва да му целуват. Дай му шанс бе, моля те! И на Миро дай шанс!!! Ако се уважаваш!
Как го каза.... "а на естетиката и "докосването до душата на зрителя" - майната им" :)
Да потърся ли нещо за душата на слушателя и неговата естетика? Щото да е пълна насладата, дето народа вика : око да види, ръка да пипне...ухо да чуе, пъпа да заиграе, да се усили ефекта на ситост. Да викнем ли още запеем, какви юначни юначини, имаме щото да викат на овцата чушшш, на магарето дий даееееа....



Публикацията е редактирана (29-05-17 19:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: philip   
Дата:   29-05-17 19:16

Пичове, стига сте си редактирали писанията бре! Мислете преди да ги пуснете[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: philip   
Дата:   29-05-17 19:27

steeens, за мен изкуството е онова, което докосва сърцето ти (без значение съвременно, минало или бъдещо)! Ако те кефят черни или бели квадрати, тоалетни чинии и пр. WC аксесоари, пръсти пъхнати някъде:), трупове на животински твари (от всякакъв род), нахлупени противогази, нарязани или не рибки, OK - значи това е твоето изкуство, но дали е и за останалите?! This is the question!


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   29-05-17 20:04

philip, редактирах само една изпусната буква, нищо друго не съм променял. От тая сламка сал не става. А за това какво е за теб изкуство нямаме противоречия, излишно бе отново да го пишеш. Но какво ме кефи мен не съм споменавал, излишно беше и да се упражняваш да гадаеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   29-05-17 20:11

Филипе, буквоядците не спят... виж какво става по-горе! Аз се дразня, когато се включват и отбелязват механични грешки, като че са открили механизма на зачатието си. това отдавна е убило духът им, за това се опитват да убият и нашият. Нали си любител на конспиративните теории?
Аз много уважавам твоят избор, уважавай го и ти! Щом го има, значи има смисъл. Освен проекти за бъдещето, трябва и памет. Нямам обаче никаква представа, каква е логиката да ги противопоставяш, да ги сравняваш? Те произлизат едно от друго, но са различни. Новите са по-интересни, по-многопластови, по-значими. Старите са майсторски( не, че новите не са, но старите са оцелели заради майсторството на авторите и нуждата да ги съхранят за поколенията... това е его!) Днешните творци дори са умишлено ретроградни и временни. Един пърформанс примерно трае час, два, три, месец понякога пет. Но не е маловажно. Знаеш ли, че преди време хората са виждали лицето на владетеля само върху паричката която са изработили? Това е било инфото. Сега не можеш да се надяваш, че след 7 поколения няма да знаят какво е котка, да вярваш в това, че си длъжен да я снимаш. (говоря принципно, не за теб...но защо се снимат толкова котки?) Преди около 8/9 години и в България дойде модата на фотографията. Лесна, достъпна, ставаш, като истински... Хората си накупиха апарати, обективи на 1,8... на 1,4 даже.... единици обаче на 1,2 :) те станаха майсори мигом. Преди това обаче майстори бяха прозорливите ХДР разбивачи. :) Срам ме е, като се сетя... Ти сега усещаш, че вътрето те вика на друго място, но не си даваш сметка, че и от него ще те хване срам след месец, два, най-много три години... Изкуството е вечност, именно за това е толкова лесно да се отхвъли за момента. Най-хубавото е, че ТО нищо не губи.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   29-05-17 20:24

bogdanov, що реши, че philip е любител на конспиративни теории не разбрах?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   29-05-17 20:34

steeens, в поста си по-горе написах и други неща, защо реши, че това е най-важно?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: shamelessEyes   
Дата:   29-05-17 20:36

За изкуството си трябва ... и друга гледана. Тя е нужна поради няколко, не толкова важни,
но съществени причини.

Четейки внимателно написаното на стената, си мисля, че ще е по ясно и неОбъркващо за бъдещите
поколения, ако съвременното изкуство се осъществява еднакво очарователно за сетивата.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   29-05-17 20:40

bogdanov, не съм казал важно ли е или не. Това просто не разбрах от всичко което си писал, затова за него те питах. Останало си мисля, че ми е ясно...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bg2014   
Дата:   29-05-17 21:02

От тук се започва....и през ТАЗИ се преминава.
А темата за изкуството е продължението. Като гледам размишленията и изводите.....жалко.
А как само започна ....


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   29-05-17 21:16

bg2014, ясно ти е като през мъгла...или толкова си гледал.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   29-05-17 21:20

shamelessEyes, ето ти чудесен път... върви по него и търси! На мен лично ми харесва идеята, защото обичам да ми е сетивно ... подобно на много българи. Ще следя с интерес и добра дума ще думам. Не съм сляпо вярващ. Виждам самоцелните и бездушни произведения на "автори". Те се отличават с това, че се идентифицират с похват и усвоени практики, което е смешно и осъдително. По света има над 8 милярда човеци, колко според теб се ровят в дебрите на изкуството? А за колко знаем ние? ... Сигурен съм, че някъде живее следващият, може и да е в нас... Да завършим позитивно все пак, заради милионите повярвали на филма за позитивното мислене ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: philip   
Дата:   29-05-17 21:27

bogdanov: "Те се отличават с това, че се идентифицират с похват и усвоени практики..."

... и много се гордеят с това (щото са в тон с модните течения)![smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: philip   
Дата:   29-05-17 21:32

Момчета (и момичета), предлагам Ви да се ограничите с примери на кадри публикувани във Фото Форум. Все ще намерите нещо тук дето Ви докосва сетивата, може и собствени кадри (дори и вече изтрити)...


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: didesignbg   
Дата:   29-05-17 21:33

Благодаря на автора на темата, и на господин Андреев, че още пише в този форум.
Аз съм малък да кажа дали е възможно да се говори въобще за фотографията като изкуство, но определено някой произведения могат да те наведат на тази идея.
[img=автопортрет на Мейпълторп за пуритани и поРитанки]



Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   29-05-17 21:34

Една интересна гледна точка:

"— Малцина се интересуват от изобразителното изкуство или живота на съвременните художници — обясни Коулман и се облегна назад на стола си. — Живеем в капиталистически свят, където управляват парите и за нас зрителите означават пари… и рекламно време. Ако излъчим документален филм за хип-хопа, рапа или някой нов, нашумял певец, който стремглаво превзема класациите, броят на зрителите ни скача до небесата. Но ако предаваме нещо за художници или някое друго не толкова популярно изкуство, броят им спада до по-малко от една трета дори в най-гледаното време. Схващате ли?"

[smilie5] [beer] [beer] [beer] [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   29-05-17 21:35

bg2014, защо идеализираш, съвремието е и част от настоящето... очарователно е!
Но специално за теб: Dan Holdsworth


http://assets.yesstud.io/danholdsworth/cache/danholdsworth-161-q40-w1350-h900-rz3-b75.jpg






http://assets.yesstud.io/danholdsworth/cache/danholdsworth-192-q40-w1350-h900-rz3-b75.jpg/img]



http://assets.yesstud.io/danholdsworth/cache/danholdsworth-254-q40-w1350-h900-rz3-b75.jpg




[beer] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: philip   
Дата:   29-05-17 21:38

steeens, сФащаме... затуй и по БНТ вече започват новините с криминалната хроника[smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   29-05-17 21:49

philip, голям идеалист си! ...готина идея! Не разбрах, обаче защо повтаряш написаното от мен с лилаво човече накрая... Имах предвид, че припяват позабравени песни и разчитат единствено на слабата памет на зрителя и слабостта му към старото. С други думи няма как да изучиш дагеротипия примерно, да снимаш с този процес портрети и да се заявиш, като съвременен автор разчитайки само на необразованите зрители.
steeens, прав си!



Публикацията е редактирана (29-05-17 22:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   29-05-17 21:54

сложността на даден процес не те прави творец, прави те майстор. Точно срещу мен всеки ден един майстор продава дръжки за мотики... никак не му е лесно, на ръка ги дяла...но дръжките са един път... истински майстор. Надявам се усещате тъъъъничка ирония.



Публикацията е редактирана (29-05-17 21:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: shamelessEyes   
Дата:   29-05-17 22:25

що ми се струва, че липсва другата гледна точка в темата!

Една от разликите при вече осъществен артистичен акт е, че последвалите
настъпват спонтанно като неуморен синдром. Да това си е и майсторлък, но
по-скоро с времето става навик, което реално работи и създава нещо.

..нещо с което ..примерно би могло да се рисува в пясъка [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   29-05-17 22:46

shamelessEyes, ти си човекЪТ с другата гледна точка, само дето ти е малко сложно да я дефинираш. Може би от страх, може би от невежество а може и от доброта.
Ако ясно съм те разбрал, другата гледна точка за изкуството във фотографията е неизкуството в не фотографията ... и ако това не е самоцелно включване, здраве му кажи!
Без изкуство са живели и пак ще живеят хората. Тази тема е префърцунена и не е за теб.
Знаеш ли обаче кое е жизнено важно?
Жизнено важно е "човек с човека да се среща и човек с човека да се разбира". ( един готин човек го е казал, за това е в кавичкички)



Публикацията е редактирана (29-05-17 22:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: shamelessEyes   
Дата:   29-05-17 23:14

Другата гледна точка е в женски род, също така символизира "въпроси", а не
отговори. Малко ми е трудно да влезна в другата гледна точка, кво кат не
съм Петко [smilie5]

Как д ане е за мен, горе-споменатите теми за "глупостите" и с "какво снимат" са не по малко интересни, но реших да пишам тука.

Поправи ме моля, ако не съм разбрал:

Пак тръгнахме от детсвото и пещерните рисунки, за да осмислим изкуството, за да го обуем в чорапи и ако се намери някой азиатски турист да ни снима!?

..а другата гледна точка можеше да е дагеротип-ка [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: tishovsx   
Дата:   30-05-17 00:35

Извинете ме, че Ви развалям рахатлъка...
Ама тая мойта снимка, изкустФо ли е, технически ли е...
Само не ми казвайте, че чернобяла сбърчена бабичка и суполиво чиганче е изкуство. Щото ще ме вкарате в сърцетуп и ....

https://photo-forum.net/static/site_pics/2017-05/1496093193_DSC00356d.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   30-05-17 01:46

Няма да ти кажа. Твоята снимка си е спомен от готино място. Ку имаш и подводни оттам ще е яко.[smilie5] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: laurel   
Дата:   30-05-17 09:37

Dora93, в киното има ли съвременно изкуство? Топят ли лентите в урината на екипа за да ги модифицират и направят по-интересни? Или само статичните фотографски образи могат да бъдат толкова съвременни? Благодаря.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Dora93   
Дата:   30-05-17 10:09

laurel, има, само че до теб стигат само касовите подсладени бози. Eто тук гледай авторско авангардно кино: http://www.ubu.com/film/index.html



Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Dora93   
Дата:   30-05-17 10:18

@laurel: Имаше някакъв проект при който на 10 топ кинорежисьори бяха дали ръчни камери да заснемат нещо по свой вкус. Не знам какво излезе от това, може да потърсиш в нета. Аз също ще потърся.

Иначе гледай Дзига Вертов - Человек с киноаппаратом (1929)

ПП: А може също да питаме форумския Дейвид Линч, авторът на несравнимото "Шоу на Слави" да ни разкрие какви са неговите виждания за модерното съвременно авангардно авторско кино. Би било интересно!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Dora93   
Дата:   30-05-17 10:54

ППП: Дикий, дикий пляж (2005)


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: shamelessEyes   
Дата:   30-05-17 15:55

Laurel, преди няколко години зададох въпрос на един кино оператор от гилдията "Възможно ли е да се постигне добър HDR при работа с кино лента" Той ми отговори, че това го имало само при дигиталните камери.
Оттогава досега в България всичко ми изглежда съвременно и своевременно.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: shamelessEyes   
Дата:   30-05-17 16:30

LAUREL, извинявай че ти пиша, не видях, че ти си поредната анонимка-синонимка.
Ти си нещо като програмист на пишеща машина с инсталиран линукс [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: shamelessEyes   
Дата:   30-05-17 16:31

пишеща машина - Марица 30

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: krist   
Дата:   30-05-17 16:59

Ей, тоя Richard Misrach много яки неща прави! Богданов, благодаря за него! Дано да се счита и за изкуство, че иначе съм за живите жалби[smilie8] Само малко не си е почистил матрицата на последния кадър.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Denis_Radikov   
Дата:   30-05-17 17:32


https://c1.staticflickr.com/1/701/33261732316_3b592defa0_o.jpg


[thankyou] [thankyou] [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bg2014   
Дата:   30-05-17 19:04

Тази спирала може да се разположи по всякакъв начин.
Изкуството често е подчинено на математиката и симетрията, но субективния фактор е решаващ.
Вижте клипчето в линка и ще разберете какво е природата като изкуство. Красота!



Публикацията е редактирана (30-05-17 19:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: stzz   
Дата:   30-05-17 19:14

............и кво излезе ся - един творец и много имитатори!
[smilie5]

Прочее, кой кога го разбира това!???!


[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bg2014   
Дата:   30-05-17 19:22

Да, точно така. Нищо ново под слънцето.
Дори колелото не сме измислили ние. И мнозина се правят, че го разбират. Дори в тази тема има такива колеги, които разбират изкуството и го делят на изкуство и съвременно грозно псевдоизкуство. За радост всяко поколение разбира Твореца по нов различен начин. И все по-верен и истински прочит.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   30-05-17 21:13

bg2014, пак обобщаваш, грешно естествено. Не е фатално естествено. Няма все по верен и истински прочит. Всичко е относително.[smilie5] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: mmjm   
Дата:   30-05-17 21:42

Те ви съвременно ивзвкувство (не е точно фотографско, но пък мое му напаснете некоя фотография)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: luboar   
Дата:   30-05-17 21:51

(темата се изроди от много психари устатковци)


https://c1.staticflickr.com/5/4252/34863784931_0b0b15dc59_o.jpg



П.П.
по мое мнение модерно и съвременно изкуство е едно и също нещо.
MoMА, се превежда като музей на съвременното изкуство.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Dora93   
Дата:   30-05-17 21:57

Модерно изкуство и модернизъм има от началото на миналия век, постмодернизъм от средата на века, а с contemporary art се означава сегашното настоящото изкуство, без да е свързано с конкретен стил.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bg2014   
Дата:   30-05-17 22:54

Steeens, имам предвид, че съвременниците ни знаят все повече и повече. Ние изучаваме опита на другите предшественици и го прилагаме в сегашните условия. Която и сфера да вземем ние знаем повече и по-вярното и съответно творенията ни са по-истински.
Днес мнозина могат да нарисуват Мона Лиза. Толкова техника и знания имаме.
И го правят де.
За мен съвременното изкуство трябва да се цени повече отколкото в тази тема.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   30-05-17 23:08

bg2014, тъжно ми е да ти съобщя колко жестоко грешиш. Съвременните знания са такава измама, каквато ти е трудно да си представиш. Почти нищо вярно няма в горния ти пост. И "почти" го сложих за всеки случай, макар да съм сигурен, че няма нужда от любезности.
Това, че мнозина си въобразяват, че могат да нарисуват Мона Лиза е доста кратък виц...техниката е изгубена отдавна, може би такава е еволюцията на нещата...а съвременното изкуство не го мисли, тая тема няма за цел да го подценява или да му пречи по някакъв начин.
За повече детайли относно темата питай автора и все пак...

[beer] [beer] [beer]



Публикацията е редактирана (30-05-17 23:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Dora93   
Дата:   30-05-17 23:21

R.I.P. Днес е починал Larry Sultan, беше един от концептуалистите. Спомням си имаше една интересна серия от Русия.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   30-05-17 23:42




Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bg2014   
Дата:   01-06-17 22:07

Показно... КАК се убива една тема от хора, разбиращи от изкуство.
Нали така се получи?
И както обикновено тези... невежите... май виждат отвъд знаещите, нали? ЕТО:
Или нещо греша?
Пише, че е починал 2009 година.
Защо когато претендирате за познания в тази материя и към живота на тази личност показвате невярна информация и то за негова кончина? Това някаква вулгарна форма на изкуство ли е?
А може да има друг съименник. Аз питам просто.

П.С. Колко си прав само....steeens.
Твоя цитат:
bg2014, тъжно ми е да ти съобщя колко жестоко грешиш. Съвременните знания са такава измама, каквато ти е трудно да си представиш.
[beer]

Вярно, псевдо знанията са голяма заблуда и измама.



Публикацията е редактирана (01-06-17 22:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Dora93   
Дата:   01-06-17 22:27

Много съжалявам! На мен ми излезе във ФБ, че е починал оня ден. Засрамвам се и няма да пиша повече в темата.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   01-06-17 23:01

bg2014, ти сериозно ли го мислиш това? Или ми цитираш Оруел?
[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   01-06-17 23:25

[beer] [beer][beer] [beer] [beer]



Публикацията е редактирана (02-06-17 00:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bg2014   
Дата:   02-06-17 00:00

Нямам знания да цитирам Оруел.
Просто следя темата, защото ми е интересна. Разбирам, че авторът е капацитет в областта на изкуството и ми е интересно да видя неговия поглед. Какво като е различен от моя?
Мислех, че темата ще е градивна за вкуса на невежи като мен. И още се надявам...
Всеки е невежа в дадена област. Това заблуда ли е?



Публикацията е редактирана (02-06-17 00:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   02-06-17 00:09

bg2014, значи грешно съм те разбрал, сори! [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bg2014   
Дата:   02-06-17 13:30

Разбиранията по принцип не са силна страна на нас българите. Ние обичаме да има спор, конфликт, противопоставяне и ... малко по-късно разбираме, че сме на подобни позиции. Така ни е по-интересно и не ни е скучен живота.
Ако трябва да повдигнем темата малко, скромно и весело със съвременно изкуство от ежедневието:


https://photo-forum.net/static/site_pics/2016-08/1472590733_20150711-120532.JPG


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   02-06-17 19:27

Доста неща съм пропуснал в темата.
bg2014, много е важно изкуството, не само съвременното да е многопластово. Значимо и резултат на продължително изследване. Не съществува в света значимо произведение от неизвестен автор претендиращо да бъде изкуство. Нямам никаква идея какво изразява трабант с два варела до него. Разполагаш ли с концепцията на автора?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: luboar   
Дата:   02-06-17 22:01

facebook постепенно завладява ФФ.
Интересно, че прогандиращите ФБ естетиката, са агресивно настоятелни тук, във фотографски сайт.



Публикацията е редактирана (02-06-17 22:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: fotograf123   
Дата:   02-06-17 22:43

Автор: bogdanov
Дата: 02-06-17 19:27

Не съществува в света значимо произведение от неизвестен автор претендиращо да бъде изкуство.

___________

Това е вече повечко за мен ! Има и ще има безброй уникални произведения без известен автор , и те ртябва да са буквр за такива като автора на темата ... надявам се ме разбира автора : - )))



Публикацията е редактирана (02-06-17 23:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Panov   
Дата:   02-06-17 22:50

Календарите на LAVAZZA

http://www.lavazza.com/en/lavazza-world/photography/calendars/



Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bg2014   
Дата:   02-06-17 22:56

Аз съм лаик, но заради темата: Защо трябва да е значимо, а не забавно за кратко?
Трабант....най-дървеният и най-дългият автомобил от западната държава от източния блок ГДР с почти червен цвят с нюанс на синьо.
Творбата е след 1989 г и от едната страна е СДС (демократите) от другата е БСП (социалистите).
Синият цвят е на западния блок- Европа и ЕС, а червеникавия е от източния блок и Русия.
И забележимо в единия "варел" има цветя, а в другия само трева.
И всеки един от двата е вперил поглед в отсрещния.
Събирателната територия е бивш автомобил, одобрително приет с усмивка и движил се свободно и в двата лагера СИВ и НАТО.
Забавно и поучително творение на уморен творец, уморен от стоенето в разкрачена поза.
А дали ние не сме точно в тази поза?
И ДАЛИ ние, дали България не е точно територията "ТРАБАНТ" между двата свята?
Единия свят на красива демокрация със скрит тоталитаризъм - ЕС и другия свят на открита диктатура със скрита демокрация - Русия?
И дали РБългария не е точно в позицията на Трабанта между НАТО и ...каквото е там другото?
Петък, лаик, тема за изкуство ...на здраве!



Публикацията е редактирана (02-06-17 22:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bg2014   
Дата:   02-06-17 23:08

Отделно по темата към колегата Богданов:
Имате ли идея какво изразява творбата Мона лиза/Джокондата и т.н.?
Понеже за Трабанта нямате идея затова питам.
Разполагате ли с концепцията на Леонардо да Винчи и каква е тя?
Сега да не се разминем, че много докачливи колеги има. Аз не желая нито търся конфликт. Искам градивно да развия темата в посока изкуство и то значимото според вас знаещите. Както се вижда аз съм неук, лаик, наивен и т.н. Но да не се забравя, че всеки е такъв в определена област и затова да си имаме уважението, нали.
Поздрави и очаквам отговори.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   02-06-17 23:23

[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   02-06-17 23:28

bg2014 написа:

> Отделно по темата към колегата
> Богданов:
> Имате ли идея какво изразява
> творбата Мона лиза/Джокондата и
> т.н.?
> Понеже за Трабанта нямате идея
> затова питам.
> Разполагате ли с концепцията на
> Леонардо да Винчи и каква е тя?
> Сега да не се разминем, че много
> докачливи колеги има. Аз не желая
> нито търся конфликт. Искам
> градивно да развия темата в посока
> изкуство и то значимото според вас
> знаещите. Както се вижда аз съм
> неук, лаик, наивен и т.н. Но да не се
> забравя, че всеки е такъв в
> определена област и затова да си
> имаме уважението, нали.
> Поздрави и очаквам отговори.
>

Коя версия искаш да знаеш от всичките? В общи линии благодарение на запазените му ръкописи, концепциите на Леонардо са сравнително ясни....

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: victory13   
Дата:   02-06-17 23:29

Баси... мислех че трабантюгата е между момченце и момиченце, а то какво излезе [cool] ...

Ич го не разбирам тва изкуство, с прикритата демокрация [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bg2014   
Дата:   02-06-17 23:42

Това е само в петък.
steeens - най-популярната версия ще е интересна.
И не съм съгласен, че са ясни. И до сега спорят КОЙ .. КОЙ е на портрета на Мона Лиза. И какво се крие зад загадъчната усмивка на ... жената или мъжа...
Радвам се, че ще се изясни в тази тема тази загадка.
Благодаря!

П.С ИМА напредък гледам.



Публикацията е редактирана (02-06-17 23:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   03-06-17 00:45

Най популярната едва ли ще ти е интересна. Портрет на Lisa Gherardini поръчан от съпруга и. Но това няма как да е тази картина, освен ако по някаква причина Леонардо е рисувал два портрета едновременно....Виж напредъка дето си открил загатва друга версия, ама е възможно някой да си я е измислил за по-интересно.... Едно е абсолютно сигурно обаче - това което сега виждаме като Мона Лиза е доста бледо подобие на картината нарисувана от Леонардо...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   03-06-17 00:49

Е чак пък бледо...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   03-06-17 00:59

rostoshev, времето и реставраторите добре са се забавлявали...[smilie5]


https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/39/Leonardo_da_Vinci_043-mod.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Антивик   
Дата:   03-06-17 07:53

Те сега се разбра, че Леонардо е оставил и адреса на Мона Лизата, няква улица ЛС №72...[smilie3][smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bg2014   
Дата:   03-06-17 07:57

Весело...
Бях на 18 когато четох за МЛ. Сега съм на 52. Напредък?
Изкуствоведи...учени..математици..лаици...и тази тема.
Това е изкуство. То не трябва да се обяснява, а да се попива и да му се наслаждава човек. Това е.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   03-06-17 08:20

fotograf123, надявам се да не ви дойде много от това да споделите едно например... За да го използвам за буквар. Не отричам, че в света на изкуството съществуват милиони творци със значим принос, някой от тях непознати за широката публика. Но колкото и много да ви идва, направете едно усилие за да осветите тъмната стая на моето невежество. Буквар винаги е нужен, пък и в темата говорим за такива неща. Любопитно ми е...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   03-06-17 09:12

bg2014 написа:

> Весело...
> Бях на 18 когато четох за МЛ. Сега
> съм на 52. Напредък?
> Изкуствоведи...учени..математици..лаици...и
> тази тема.
> Това е изкуство. То не трябва да се
> обяснява, а да се попива и да му се
> наслаждава човек. Това е.

[smilie5] Ама не си съвсем сигурен, нали? [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bg2014   
Дата:   03-06-17 16:14

Да. В изкуството винаги трябва да се има едно на ум.[beer] [shtrak]



Публикацията е редактирана (03-06-17 18:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   03-06-17 18:01

[smilie5] Не трябваше да редактираш...по добре бе в началото.
[smilie21] [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   03-06-17 20:00

steeens, никой от нас не знае как е изглеждала картината когато е била завършена... А и изложените в музея са копия. Оригиналът е прибран. Но да не спамим![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   03-06-17 20:13

rostoshev, за първото си прав вероятно. Но е сигурно, че не е изглеждала така както в момента. Все пак има някаква вероятност снимките дето ги има в нета, да са на оригинала. А и копията правени още в ателието му дават някаква представа за оригинала. И защо да не спамим, това не е лошо...[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: luboar   
Дата:   04-06-17 09:12

Лиза Жерардини, на седемнайсет години става съпруга на Франческо дел Джокондо и приема името Лиза дел Джокондо.
Красавицата е позната във Флоренция като Джокондата.
Влюбеният в съпругата си доста по-възрастен Франческо, поръчва портрет на Лиза при Леонардо да Винчи когато тя е на 24 години.
Картината освен като Мона Лиза, е позната и с името Джокондата което носи повече заряд според мен.
Един тъжно любопитен факт е, че през вековете портрета е бил продаван и заменял няколко собственика. А известно време, десетина години, е украсявал банята на богат човек който вероятно не е за знаел какво притежава.
От там идва основно и лошото състояние на картината, все пак спасена.
Съдейки по вниманието което Леонардо отделя на боите които си прави. Мисля, че колорита на картината е запазен и не е далеч от този в годините след създаването.

Извинявам се за спама. Къде е съвременно изкуство, къде класика ...


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: shamelessEyes   
Дата:   04-06-17 10:54

luboar, много докачлива коментар - само като за фейсбук.

Интересна информация [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: philip   
Дата:   04-06-17 12:57

Много се отплеснахте в класиката, та да Ви върна към фотографията в днешно време с един тъп въпрос:

Това по долу изкуство ли е:


https://photo-forum.net/static/site_pics/2014-07/1405614641_93.jpg


https://photo-forum.net//i/1848322



https://photo-forum.net/static/site_pics/2017-04/1492524788__DSC9309.jpg


https://photo-forum.net//i/2059848



https://photo-forum.net/static/site_pics/2016-02/1456241475_CD5A5076FF.jpg


https://photo-forum.net//i/1966478



https://photo-forum.net/static/site_pics/2015-09/1441525343_17.jpg


https://photo-forum.net//i/1934334



https://photo-forum.net/static/site_pics/2014-09/1411973860_001.jpg


https://photo-forum.net//i/1863652



https://photo-forum.net/static/site_pics/2014-05/1400713627_DSC04348FF.JPG


https://photo-forum.net//i/1835737


… или само снимчици?

С образователна цел питам, та Ви моля да сте по сериозни в отговорите.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: shamelessEyes   
Дата:   04-06-17 14:54

philip, на този детски въпрос може да ти отговори само някоя кака [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   04-06-17 15:17

philip, класиката на времето си е била съвременно изкуство. Темата е за него и фотографията, какво нередно виждаш? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   04-06-17 17:51

philip, за теб е по-добре да кажеш собственото си мнение. Извадил си тези изображения защото?... Давай смело, но отговорно. Защо са или не са според твоето светоусещане? После обаче си задай въпроса точно твоето усещане дали не е изградено чрез субективни критерии и лични позиции ? Тоест на каква основа стъпва всяка субективна преценка? А ако случайно търсим обективност, не би ли било нормално да "поизгубим" от ценното си време за по-задълбочен прочит? Малко по-горе в коментарите fotograf123 се възмути:

"Това е вече повечко за мен ! Има и ще има безброй уникални произведения без известен автор , и те ртябва да са буквр за такива като автора на темата ... надявам се ме разбира автора : - )))"

От тогава не се е включвал :) или все още търси, или наистина му е дошло повечко... Ако търси, има моята пълна подкрепа(мога да му помогна в търсенето...поне да не го прави там където аз не съм го открил), но ако се е отказал, жалко за него.
С това искам да подчертая. На мен ми е много интересна вашата гледна точка. Моята е скучна за темата. Спомнете си Марсел Дюшан и неговият писоар


http://cdn.syg.ma/attachments/b887de8f86156d3610052ece766043ca4bb2b6ea/store/bddb642d5782a275efe5d7f




Защо този автор и това произведение дават толкова много на съвременните артисти? А ако случайно попитате дали ТО е изкуство, ще кажа ДА и ще обясня защо. Но не е хубаво да вадите каквото и да е от неговия контекст.

De nihilo nihil, in nihilum nil posse reverti


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: rimohit   
Дата:   04-06-17 17:57

Думите : " пикая на това изкуство" са стряскащо актуални за това произведение...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: SameButDifferent   
Дата:   04-06-17 18:41

Ех това изкуство - само мъти ума на хората. [smilie3] [smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   04-06-17 18:58

Тихомире... смела, но страшно безотговорна позиция. Без това произведение и този аврор, ти щеше да ловиш баракуди на царевица и нямаше да ти хрумне дори, че е възможно с камера да правиш нещо друго освен да документираш профила на червеноперките. И един съвет: Преди да сложиш лепило върху етикета, помисли дали си струва да го залепиш. Днес е модерно да си луд баце, да режеш с гоуемата брадва, да си чук човече, да си анти-конти, да отричаш, да отхвърляш, да мажеш с баданарката и да живееш от бал до сватба, от изписване до кръщене и пак от бал до сватба а после до внуче. Точно от теб не очаквах...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   04-06-17 19:00

https://www.youtube.com/watch?v=9UZyQ06Ss4I&t=12s



Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Jk.freeman   
Дата:   04-06-17 19:20

Вика, ако агнето се казваше Поведение, щяхме да имаме абстракция, ама то се казва Борко, и ся нямаме абстакция...[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] ...това с пълна сила покрива темата. Имам предвид тънките ни разминавания, щото един така, друг иначе, аз направо никак...

Пак ще се върна на черния квадрат, щото никой не иска да приказва за него. Ако кажем Черния квадрат на Малевич, ще имаме изкуство, ако кажем Черния квадрат на Колев(freeman), то нямаме вече изкуство. Къде е тънката границаоп която да си перипелкам, в някви клишета, в нашите умове, или в нечии предрасъдаци, норми, форми и т.н....

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: luboar   
Дата:   04-06-17 19:27

Преди доста време разгледах изложба на изкуството на Китай през хилядолетията. Куратор беше държавата. Повечето шедьоври бяха неподписани и обяснението беше, че не е важен автора а самото произведение. Така са разсъждавали творците в Китай до скоро.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: rimohit   
Дата:   04-06-17 19:57

Бъркаш "костатация" с " позиция" , Калояне. Язък .

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   04-06-17 20:04

luboar, за мен разковничето в поста ти е в последната дума. Казвам го защото съвсем скоро и аз гледах една фото изложба на китайци... разбих се от кеф ! А когато погледна назадкъм тях, всичко ми се вижда майсторлък.
Днес между другото видях нещо в интернет и се сетих за теб. Щях да ти пускам ЛС, ама реших да не ти тровя деня. Ако е писано сам ще попаднеш на него.

Jk.freeman, руският авангард е едно брутално, но смело явление, суперматизма на Малевич не произлиза от нищото. Конфликт има винаги когато се откъснем от цялото. Можем ли да говорим за квадрата на Малевич, без да знаем кой е той... какви са неговите произведения, каква е неговата философия, борба, позиция....?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   04-06-17 20:05

Jk.freeman, на това му се вика, да си в правилното време на правилното място...[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: philip   
Дата:   04-06-17 20:08

shamelessEyes, щом трябва да ми е кака, значи със сигурност е баба[smilie25]

steeens, нищо нередно, но да отдадем заслуженото и на фотографията.

bogdanov, извадил съм ги от любимите си, тоест за мен са значими фотографии, но питането ми бе към Вас разбирачите, са ли изкуство? Иначе за писоарите, Пикасо и пр. "...Днес е модерно да си луд баце..." щуротии не харесвам с малки изключения.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   04-06-17 20:11

rimohit, тогава пускай по една снимка на очите си, да ги видя... щото иначе всичко на сериозно приемам. Прощавай, че не те разбрах!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: luboar   
Дата:   04-06-17 20:17

philip ,
За съжаление показаните от теб снимки не са значими, и няма да оставят следа във фотографията.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: philip   
Дата:   04-06-17 20:20

luboar, благодаря!


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   04-06-17 20:23

philip, ами не позна... днес лудоста е друга, а тази лудост, която опитваш да препишеш на тези произведения и автори е естествен ход и не е от днес, а доста отдавна:)
На теб тези снимки ти харесват. Честно и на мен една от тях. Но моето и твоето мнение нямат никакво значение. Изкуство са разбира се, но субективно...за теб. Ако ти е интересна тази материя, ще се интересуваш много повече, ще гледаш много повече, ще четеш и ще промениш позициите си.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: philip   
Дата:   04-06-17 20:24

Ех не мога да вкарам един линк от http://cultura.spisanie.to

Съвременното изкуство: сериозно, хумористично или провокативно?

От началото на 20-ти век, публиката не винаги разбира изкуството и се пита дали това наистина е изкуство. Като пример, през 1916 Марсел Дюшамп представя като свое произведение колело от велосипед, също така добавя мустаци и брада на една репродукция на Джокондата.
През май 1957, Ив Клайн кани цял Париж на своята изложба, която той нарича "Празнота". Изложбената зала е абсолютно празна, а стените са боядисани в бяло, въпреки това организацията на събитието е нормална за представяне на изложба: поднасят се коктейли на поканените, които влизат на малки групи да разгледат експозицията, има интервюта с журналисти и т.н.
Две години по-късно Арман Пиер Фернандес кани същата публика, в същата галерия на изложба наречена "Пълнота". Залата този път е пълна буквално до тавана с предмети от всякакъв сорт и поканените дори не могат да влязат.
През 1993, парижани могат да видят (и усетят!) в галерия „Jeu de paume” експозиция на скулптури от масло. В същия период Джеймс Тюрел, известен със своите изследвания върху пространството и светлината, оставя своите почитатели за 20 минути в тъмна стая.


но явно празните галерии не са от вчера[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Jk.freeman   
Дата:   04-06-17 20:39

bogdanov, добре, така казано звучи логично, но се боя че няма да ми стигнат няколко живота. Както и да е...[smilie5]

steeens[smilie24] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   04-06-17 21:00

philip, футуристите смятат колата за по-значимо изкуство от дьоКондата. Дадаистите искат да палят музеите, а класиката да отплува по Темза. Това не е случайно. Концептуалистите изсушават материята, но неоекспреионистите връщат еофорията от ръчният труд. Но истината е една, тези хора чертаят ясен разграничител между думата творец и думата майстор. Цялата скука в класиката, всичко подтискащо, с драперии и претенции обслужващи нечии интереси има нужда да се освободи, да бъде себе си, да черпи от себе си. Марсел Дюшамп вади един предмет от бита... лишава го от неговото предназначение и го превръща в изкуство. Това само с волята на твореца.



Публикацията е редактирана (04-06-17 21:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: petrov88   
Дата:   04-06-17 21:02

https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/s720x720/18836920_10154747507582428_35348662694693714...


"Изкуство" и фотография колкото щеш тук :D

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: shamelessEyes   
Дата:   04-06-17 21:10

Вчера имаше фотомаратон, но къде са кадрите от това събитие!?

Съвременното изкуство не е ли точно това ...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bg2014   
Дата:   04-06-17 21:26

bogdanov, това последното е велико. Вероятно е изкуство. (според мен) Говоря за българския филм Стигнах до абстракция...агнето ...а бе много поучително филмче. Ще го изгледам. Благодаря!
А за писоара...всяко нещо с времето си и с публиката си.
То и България беше изобразена като тоалетна чиния в едно произведение на изкуството, ама за мен беше грозно. Та... за грозното освен моментно съзнание е важно и настроението за да го възприемеш философски.
Поне аз съм с различни възприятия в различни моменти.



Публикацията е редактирана (04-06-17 21:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   04-06-17 21:30

philip, не изкаш да разбереш човече... не си готов. Скоро попаднах на една статия. Нещо подобно на :Критика на съвременното изкуство". Автора започва с изречение за модерното изкуство, за да не повтаря думата съвременно. Това ме отказа да продължа с четенето. Повърхностните интерпретации по темата се долу-горе, колкото мнения има по нея.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: shamelessEyes   
Дата:   04-06-17 21:59

bogdanov! Съвременното изкуство и фотографията, какво?

остава да уточниш с кропка или с цял и да ..ходим да го снимаме [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   04-06-17 22:06

shamelessEyes и с кропка става, ама трябва да снимаш повече кадри...[smilie5] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: philip   
Дата:   04-06-17 22:24

bogdanov, тъй нареченото "съвременното изкуство" (онова с писоарите, квадратите и пр.) не докосва сърцата на публиката, а само интелекта на разбирачите, което си е просто една форма на снобизъм (затуй се продава добре), интелектуална чалга, ако щеш...


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: shamelessEyes   
Дата:   04-06-17 22:28

steens, композиционно погледнато, кропката е от значение само за американския пазар.

Това, че си се зомбирал пред компа не те прави мечо пух [smile]



Публикацията е редактирана (04-06-17 22:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   04-06-17 22:40

shamelessEyes , за американския пазар композицията е ненужна подробност, важното е формата да е голям на крайния продукт, та за това с кропката ще трябват повече кадри, за да не се губи детайла...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Антивик   
Дата:   05-06-17 08:20

Това с този писоар ли е там, кенеф ли....ми прилича малко на дереджето с така наречения комунизъм. Видял го някой, прочел за него, усетил че има келепир в тази работа и почнал да му прави реклама/сиреч да го пропагандира/ и другите да не рекат, че са прости му се вързали на акъла и също за повтаряли, колко е хубав[smilie3], макар че изкривена и натаманена идеята за нищо не става.
Същото ми напомня една пиеса от някогиж, на младини по /тогава го имаше/ телевизионен театър /мисля се казваше Река или Виждали ли сте река, но не съм сигурен/. Като цяло идеше дума за творец, художник де твори хубаво, красиво, но никой не му забелязва картините, та се намери критик де да му даде акъл, да почне да маца на поразия да меша цветовете ка му падне и да ги лиска с кофата. Художника ошашавен го пита "Ам ако ме попитат какво е това?", ония му отговори "Ами задаваш някакъв контра въпрос де няма нищо общо с рисуване и картини, примерно - Вие виждали ли сте някога река. Питащия ще тръгне да се чуди, какво общо има, и за да не изглежда прост ще престане да пита, а ще почне да обяснява.". Съответно акъла беше последван, и на първата изложба въпроса за реката зададен, като резултат гледащите да не минат за прости тръгнаха да намират всякакъв смисъл в така наречените картини.
Та и мен това, така наречено модерно или съвременно изкуство, ми прилича повече на търговски продукт, де някой му е направил голямата реклама другия да се види, колко е разбирач броил една бала пари и те ти изкуство, а всъщност си е грозота и простота.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: shamelessEyes   
Дата:   05-06-17 09:32

Антивки, може би имаш право.., ама ти е толко криво, че ако те прочета Мара ше и се изправи речта.

Сигурно имаш предвид междукултурните особености на изкуството?

..хе хе ..и аз знам езици!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Jk.freeman   
Дата:   05-06-17 09:39

philip
bogdanov, тъй нареченото "съвременното изкуство" (онова с писоарите, квадратите и пр.) не докосва сърцата на публиката, а само интелекта на разбирачите, което си е просто една форма на снобизъм (затуй се продава добре), интелектуална чалга, ако щеш...

[smilie24] [smilie24]


Антивик[smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: jumper   
Дата:   05-06-17 09:40

Въпросът с Писоара на Дюшан, както и с много други емблематични съвременни творби, не опира до това да харесат на някои от нас или на интелектуалците. Значението им се изразява в това, че дават нов курс в изкуството. Самите дадаисти (като Дюшан) наричат дадаизма антиизкуство, критикуват логиката в творческия процес, игнорират естетиката и ако щете се подиграват с традиционното изкуство. И така го развиват.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Антивик   
Дата:   05-06-17 09:47

Я аз кат прост и неразбиращ от съвременно или па там модерно да попитам знаещите ако взема и с голи задни части седна на черно-бял принтер, тази графика изкуство ли ще бъде или майсторство....?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: shamelessEyes   
Дата:   05-06-17 09:48

jumper, еми кво да прааат, те д ане са холандци [smilie5]

Виж, ние българите сме като индииците, освен че уважаваме плъховете и говорим с тях [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   05-06-17 10:05

Антивик написа:

> Я аз кат прост и неразбиращ от
> съвременно или па там модерно да
> попитам знаещите ако взема и с
> голи задни части седна на
> черно-бял принтер, тази графика
> изкуство ли ще бъде или
> майсторство....?

Антивик , я пак си помисли какво ще стане ако седнеш на чернобял принтер. [smilie5] Все пак се подразбира какво си искал да кажеш. За съжаление са те изпреварили многократно с почти всички възможни техники. Дейвид Духовни ползва боя и платно за да прави монотипии със задните си части...та това за което питаш е вече просто популярно забавление....може да не е много точно определението, ама не мисля да е изкуство или майсторство.[smilie5] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: jumper   
Дата:   05-06-17 10:31

Антивик, разсмя ме :)

steeens, един мой приятел казва, че чука на вратата на собствения си кенеф, преди да влезе, въпреки, че живее сам. Често след почукването се чувало едно звучно "Пльос". Понеже имало плъхове.

Е, това си е жив пърформанс!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: shamelessEyes   
Дата:   05-06-17 10:43

Анал логията е разбработка на извънземна цивилизация. Не пикайте и не акайте в химически талетни [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   05-06-17 10:48

Аз съм изумен. Все още е сутрин, а колкото повече чета, толкова повече ми се допива. Много битово и топло е станало тук. Уют лъха и аромат на домашна гроздова. Скъпо ми е всичко и мило. Но имам малко работа. Довечера ще се включа пак. Хубав и успешен ден на всички.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Антивик   
Дата:   05-06-17 11:27

steeens написа:

> Антивик написа:
.................................
> Антивик , я пак си помисли какво ще
> стане ако седнеш на чернобял
> принтер. [smilie5] ............................
> майсторство.[smilie5] [beer] [beer] [beer]


Опаа[smilie2] голяма грешка, ксерок симах на акъла.[smilie3]. А това за боята и Духовни.....

https://photo-forum.net/joro/emoticons/original/EmoticonStars.gif


, че то много напреднало това съвременно изкуство бре/май бая съм одъртял[smilie3]
А идеята за грозданката хич не е лоша....я да се направя още половин час, че работя и да ида да си шурна една благиня[beer]



Публикацията е редактирана (05-06-17 11:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: luboar   
Дата:   05-06-17 19:01

С риск да разваля конушмака настъпил в темата, искам да вметна -

Стойността на съвременното изкуство се определя не от съвременниците му, а поне три поколения след тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: philip   
Дата:   05-06-17 19:48

Luboar, не знам дали поне 3, но си много прав![smilie24]

Интересно е също дали съвременниците на "съвременното изкуство" могат да влияят на посоката му??? Преди 30-40 г. например, татуировките се считаха за пълна простотия, а днес си е жива мода и успешен бизнес за доста художници, а може би и с примери за АРТъ...


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   05-06-17 19:50


http://2.bp.blogspot.com/-tpW5lqWUBPE/UKU1aonSmcI/AAAAAAAADvM/q7wAwPZ6HOE/s1600/a5.jpg






http://www.marthagarzon.com/contemporary_art/wp-content/uploads/2012/10/madonna_serrran.jpg







http://beautifuldecay.com/wp-content/uploads/2013/09/Andres-Serrano-photography11.jpg







http://www.saatchigallery.com/aipe/imgs/serrano/SERRANOcabezzadevacaSER0005.jpg





Andres Serrano, силен и знчим фотограф. Има много сложни концепции за животЯ.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   05-06-17 19:58


https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/02/dd/42/02dd42881b99c05152c6c8ca3c04032f.jpg





Thomas Ruff


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: samurai2   
Дата:   05-06-17 20:01

тез кои са

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   05-06-17 20:05


http://theredlist.com/media/database/photography/contemporaine/architecture/candida-hofer/003-candid




https://artblart.files.wordpress.com/2013/03/candida-hc3b6fer-teatro-scientifico-bibiena-mantova-i-2





https://img.washingtonpost.com/rf/image_1484w/2010-2019/WashingtonPost/2011/11/16/Style/Images/44581





http://theredlist.com/media/database/photography/contemporaine/architecture/candida-hofer/005-candid





http://www.metalocus.es/sites/default/files/file-images/metalcous_candida_hofer_05_1280.jpg



Candida Höfer или пазителката на знанието!


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   05-06-17 20:06

Нека дивотията започне сега![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: luboar   
Дата:   05-06-17 20:07

... за съжаление последната снимка (паспортните портрети) има шанс да бъде хит след двеста години, защото безпристрастно носи информация за времето си.
Както сега се дивим на снимки на затворници правени от служебен фотограф преди 150 години.



Публикацията е редактирана (05-06-17 20:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   05-06-17 20:10

жълтото в жълтите кадрина Андре Серано идва от уринарният тракт на автора.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   05-06-17 20:17


http://www.bookstyle.net/recursos/arxius/20131030_0740thomas1.jpg





http://4.bp.blogspot.com/-IZbIjd4PXJY/T1TSQIULUAI/AAAAAAAAF3Q/Sr0XF8NJpD0/s1600/LS-Ruff-2.jpg




Thomas Ruff


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   05-06-17 20:19

СтабиУен е днес и според мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   05-06-17 20:22

bogdanov написа:

> жълтото в жълтите кадрина Андре
> Серано идва от уринарният тракт
> на автора.[beer]

Каква му е била диетата, преди да дестилира пигмента? Специална или не се е интересувал от тази подробност?[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   05-06-17 20:24

[beer] [beer] [beer] [smilie10] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   05-06-17 20:29

Щом си казал...[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: lamerko   
Дата:   05-06-17 20:51

Това с телешката глава ми хареса :)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   05-06-17 21:02

lamerko, викаш одобрено е! ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: shamelessEyes   
Дата:   06-06-17 07:44

bogdanov, уж изумлението ти от дискусията ме накара да те чакам цяла вечер като еднорог с един бокал тука.
lamerko, погледнато през призмата на избягване на проблемите, забавната компания не чака някой да я забавлява, ами се опитва да предвиди как да стане това.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: shamelessEyes   
Дата:   06-06-17 08:20

ето ги наградените кадри от фотомаратона на тема аддЪт

първа награда:




Публикацията е редактирана (06-06-17 08:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: pabadjiev   
Дата:   06-06-17 08:40

E, това ако не е една чудесна техническа чалга здраве му кажи...[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: dr_kolew   
Дата:   06-06-17 11:41

fUJI X


https://c1.staticflickr.com/5/4251/34789773492_f9f0991cac_b.jpg

Look by kolev nikola, on Flickr


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Антивик   
Дата:   06-06-17 11:54

Богданов,
ако това да вземеш някаква класическа творба да я фотнеш, да и се изходиш /изпика/ отгоре е модерно, съвременно изкуство, брат Римо ще излезе прав. Това си е баш "Да ти пикая на изкуството"[smilie2]. Имам в предвид онези, жълтите фотки.



Публикацията е редактирана (06-06-17 11:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: philip   
Дата:   06-06-17 13:09

Антивик, Богданов се кодоши с нас, изгревно-залезните тонове винаги привличат публиката. Хубаво е, че дава прилични примери от фотографията, с изключение на тази дето кефи lamerko[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: philip   
Дата:   06-06-17 19:57

Хей момчета, я вижте туй:

https://photo-forum.net/static/site_pics/2017-06/1496748823_P70328-114617-01.jpg


https://photo-forum.net//i/2072142

и пак Ви питам: е ли?


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: luboar   
Дата:   06-06-17 21:37

Не.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: samurai2   
Дата:   06-06-17 22:09

НЕ

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   06-06-17 22:31

...така представена говори на друг език. Няма как един автор да се идентифицира с процес. Разберете, всички... най-вече онези с уъркшопите. Един усвоен похват не ви дава правото да се идентифицирате с него. Камоли да претендирате за нещо повече. (не фиксирам творбата или автора и)
Изкуството е естествен процес, като дишането. Не бива да се преследва, не бива да става на всяка цена! Това не е най-новият формат телевизионно предаване. В този бранш много се дразня на кариеризма. Момчета и момичета... стремите ли се към това, обречени сте на еднодневие! Търсете го, но с душите си, страдайте го, живейте го, правете секс с него, умрете за него... без да ви дреме! Неискреността се усеща! Подръжанието се вижда! Самоцелността прозира, а авторството колеги не е плагиятство!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: CatandGoddess   
Дата:   07-06-17 15:49

... неискренността се усеща...

Така ми се говори. [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   12-06-17 20:24


https://artlogic-res.cloudinary.com/w_1200,h_900,c_limit,f_auto,fl_lossy/ws-michaelhoppen/usr/images






http://c300221.r21.cf1.rackcdn.com/kazuo-ohno-photo-by-eikoh-hosoe-1369895016_b.jpg






http://clair.me/wp-content/uploads/2013/11/f012cae14468de3b77da4309082b86ea_large.jpg



EIKOH HOSOE


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   12-06-17 22:12



Drag Sandwich.


Намерих нещо интересно. Май вече не е съвременно обаче.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   12-06-17 22:16

кефи, абе този Арнолд са го покъсали...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   12-06-17 22:32

[smilie5] Бат Арни е железен. Не го мисли.[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   12-06-17 23:10





Ей тоя разбойник силно ме изненада. Даже и само като репортаж, много яко се е справил:






[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bg2014   
Дата:   13-06-17 00:00

Ужас...тази тема не е за нормални хора.
Изкуство...?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   13-06-17 00:21

bg2014, моля те разгледай подробно последният кадър! Но наистина го разгледай!
...Е?!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   13-06-17 00:22

Анди и Арни ли те стреснаха bg2014 ?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bg2014   
Дата:   13-06-17 01:08

bogdanov, не схващам явно.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   13-06-17 01:20

bg2014, какво не схващаш? Не можеш да разбереш качествата на кадъра ли? И аз не схващам ти за какво всъщност се бориш, ама едва ли е от значение.

Поне разпозна ли автора?



Публикацията е редактирана (13-06-17 01:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bg2014   
Дата:   13-06-17 06:34

Не се боря. Констатирам.
И който да е авторът... това не прави кадъра изкуство.
Както и да е. Разяснение ЗАЩО е изкуство няма да получа и не е нужно.
Има интернет, но и това не прави един кадър изкуство.
Е...и?


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   13-06-17 10:49

bg2014, разяснение явно не ти трябва. Ти си имаш собствено определение за нещата, само ми е интересно на каква база си го изградил. Или поне дай пример с неща които смяташ за изкуство.
[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   13-06-17 11:11

Честит рожден ден на един голям творец![beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: samurai2   
Дата:   13-06-17 11:39

steeens [smilie24]
би ли ни разяснил ,специално за последната снимка какво изкуство е , явно с колегата bg2014 нещо не можем да ти схванем изкуството.
от моя гледна точка тоз от зад в ляво ми прилича на Бобан Здравкович [smilie18] / знам че не е той /

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   13-06-17 18:40

samurai2, трудна задача ми поставяш. Набързо мога да ти кажа, че тоз отзад вляво е Анди Уорхол.

За автора може да погледнеш тук. Потърси и за попарт малко информация, може и да ти хареса...[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   13-06-17 18:46

Не би били зле и да гледаме този филм


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: luboar   
Дата:   13-06-17 19:26

Текстът беше изтрит от администратора, защото съдържа СПАМ или противоречи на правилата на Фото Форум.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: samurai2   
Дата:   13-06-17 19:42

luboar
айде по леко с обидите,може да съм сватбарин но никой не ти дава право да ме обиждаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: luboar   
Дата:   13-06-17 19:56

Констатацията ми не е персонално към Вас, а принципно.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: samurai2   
Дата:   13-06-17 19:57

luboar
ок

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bg2014   
Дата:   13-06-17 23:43

Steens, защо да няма разяснение?
Нали в тази тема идеята е да се развива и предава усещането за изкуство. Как ще го предадете от високата си позиция - "аз съм наясно с изкуството другите са плебеи" Как?
И защо да нямам друга позиция. Аз смятам, че последната снимка НЕ Е изкуство, а обикновена ЧБ снимка с безброй грешки в нея. Възможно е един участник от кадъра да е велик, но това прави ли кадъра изкуство?
Всеки има свое усещане за изкуството. То трябва да увлича, да е незабравимо, да кара младите да го последват като стил или друго.
Този кадър с какво те привлече като фотограф?
В този форум си изградих усещане за правилна композиция, разположение на фигурите в кадъра, за цветове и баланс макар и на ЧБ снимка и т.н.
Та, имам молба:
Моля да ми разясните ЗАЩО последния кадър е изкуство?
Това е градивна, сериозна молба, а не заяждане.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: dimidumi   
Дата:   13-06-17 23:54

Тази снимка изкуство ли е?



https://photo-forum.net/static/site_pics/2017-06/1497387034_DSC05102-crop-logo.jpg



...абе няма го Анди Уорхол [smilie5] [beer]



Публикацията е редактирана (13-06-17 23:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: MarinY   
Дата:   14-06-17 00:08

Steens, разяснение няма да има, просто защото не съществува.
Съвременното (модерното) изкуство е размазано понятие, за което всеки си избира харесващо му тълкуване, на базата на още по-вътрешно неустановени понятия, като "лична свобода на изразяване", "ненужност от сковаващо духа образование", "вътрешна необходимост да се изкажеш/изходиш", "търсене на нови пътища" (на основата на предишните постулати в кавички.
Не искам да кажа, че цялото това изкуство е каша и мъгла. Добри и велики артисти винаги има и ще има, но 90% си е с живот петилетка и за кофата. Тези, които си заслужават, ще ги учат след петдесет години (ако все още има такава дейност, като "учене").
[shtrak]
П.П. Май обръщението трябва да е за BG..., [smile]



Публикацията е редактирана (14-06-17 00:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   14-06-17 00:11

bg2014 написа:

> Steens, защо да няма разяснение?
> Нали в тази тема идеята е да се
> развива и предава усещането за
> изкуство. Как ще го предадете от
> високата си позиция - "аз съм
> наясно с изкуството другите са
> плебеи" Как?
> И защо да нямам друга позиция. Аз
> смятам, че последната снимка НЕ Е
> изкуство, а обикновена ЧБ снимка с
> безброй грешки в нея. Възможно е
> един участник от кадъра да е велик,
> но това прави ли кадъра изкуство?
> Всеки има свое усещане за
> изкуството. То трябва да увлича, да
> е незабравимо, да кара младите да
> го последват като стил или друго.
> Този кадър с какво те привлече
> като фотограф?
> В този форум си изградих усещане
> за правилна композиция,
> разположение на фигурите в кадъра,
> за цветове и баланс макар и на ЧБ
> снимка и т.н.
> Та, имам молба:
> Моля да ми разясните ЗАЩО
> последния кадър е изкуство?
> Това е градивна, сериозна молба, а
> не заяждане.
>

Нито е сериозна, нито е градивна, нито е молба. След линка който дадох, да ми пишеш това...не ми минават тия. [smilie5] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: scuba_d   
Дата:   14-06-17 00:15

В духа на темата бих предложил това филмче: Андалуско куче

Луис Бунюел се оплаквал, че са ги замеряли с камъни след премиерата на филма, но не би било чудно да го направят и днес, въпреки че, днешната публика е отегчена достатъчно да не реагира въобще. [smile] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   14-06-17 00:32

MarinY написа:

> Steеens, разяснение няма да има, просто
> защото не съществува.
> Съвременното (модерното) изкуство
> е размазано понятие, за което
> всеки си избира харесващо му
> тълкуване, на базата на още
> по-вътрешно неустановени понятия,
> като "лична свобода на изразяване",
> "ненужност от сковаващо духа
> образование", "вътрешна
> необходимост да се
> изкажеш/изходиш", "търсене на нови
> пътища" (на основата на предишните
> постулати в кавички.
> Не искам да кажа, че цялото това
> изкуство е каша и мъгла. Добри и
> велики артисти винаги има и ще има,
> но 90% си е с живот петилетка и за
> кофата. Тези, които си заслужават,
> ще ги учат след петдесет години
> (ако все още има такава дейност,
> като "учене").
> [shtrak]
> П.П. Май обръщението трябва да е за
> BG..., [smile]
>

>
> Публикацията е редактирана (14-06-17
> 00:11)

О, не е проблем разяснението. Тази снимка е изкуство, защото е правена от артист, който е наясно с материята. Аз го открих съвсем скоро, преди просто го мислех само за дяволски добър актьор, а той не бил само в това добър. За Денис Хопър става въпрос. А това, че приятелите си, които е снимал са вече икони на съвременното и модерно изкуство е просто бонус. От тях по ми допада всъщност Хокни. И като фотограф е измислил доста интересен начин на снимане с Полароид...и не им бери грижа. И след 50 години ще ги изучават и след 500. [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: MarinY   
Дата:   14-06-17 02:54

Стийнс, ти просто си вярващ. Нищо лошо в това, но ...
Не всичко, което излиза с подписа на известен артист е арт. Нито пък, ако е изобразен известен човек, животно или пейзаж.
Не може да няма, в същност има, множество критерии, които отделят техниката от изкуството. И ние, неубедените, бихме желали да прочетем, кои критерии покрива показаната снимка за семеен албум, за да бъде класифицирана като произведение на изкуството.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bg2014   
Дата:   14-06-17 08:38

Колеги, благодаря ви за реакциите!
Аз си признах, че съм лаик/аматьор. Това ми дава свободата да не разбирам онази информация, която вие виждате в този кадър. Според мен "царят е гол", според вас - "има красиви дрехи". Няма лошо.
Номера, че изкуството няма нужда от обяснение не минава. По-лесно е да кажете, че нямате аргументи ЗА този кадър е изкуство.
Ако анализирате един филм (гледам много филми препоръчвате) то може да обясните, че актрисата е красива, действието е вълнуващо, идеята е велика, изводите са невероятни и т.н. Все ясни аргументи, за да обясните един шедьовър на изкуството.
И така - какво красиво има в този кадър, освен че в него участва известна личност преди да стане известна.
Не се обиждайте, не се дразнете, моля!
Нека една тема да бъде без обиди и без глупости. И стига предлагайте филми за да обясните мнението си. Моля!





Публикацията е редактирана (14-06-17 08:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: samurai2   
Дата:   14-06-17 09:21

нищо красиво няма...дори и на хатрия да я разпечатиш ше им отрежат ушите [beer]
Добро утро и лек ден на всички.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   14-06-17 09:22

MarinY написа:

> Стийнс, ти просто си вярващ. Нищо
> лошо в това, но ...
> Не всичко, което излиза с подписа
> на известен артист е арт. Нито пък,
> ако е изобразен известен човек,
> животно или пейзаж.
> Не може да няма, в същност има,
> множество критерии, които отделят
> техниката от изкуството. И ние,
> неубедените, бихме желали да
> прочетем, кои критерии покрива
> показаната снимка за семеен албум,
> за да бъде класифицирана като
> произведение на изкуството.

[smilie5] Май по скоро е обратното... Вярващите май сте вие? Ми няма как да ви обясня нещо дето противоречи на вярата ви и да го приемете, то е очевидно. Снимка за семеен албум...ти ми направи деня, MarinY...[beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   14-06-17 10:12

Добро утро на всички. Когато погледнах темата тази сутрин се зарадвах колко се е развила. После прочетох коментарите и ми стана болно, че всъщност стои на едно място. Добре поне, че се дават разнообразни примери, на някой от които лично аз не съм попадал. Това го усещам, като полза. Благодаря.
bg2014, колегите дават филми по простата причина, че за статии ще трябва да отделите доста повече време и съсредоточаване. С най-прости думи, изкуството върви по своят естествен път. Всяка негова форма произлиза от предходната. За да. разберете ренесанса, трябва да сте запознат с проторенесанса поне. В противен случай и там царя ще го виждате гол. След ренесанса обаче изкуството променя своята и посока и скорост. Естетиката не е тема. Красивото би могло да присъства като сюжет, но не като цел в изкуството. Футуристите, тези "фашисти" са мразели класиката, Дадаистите са искали да хванат музейните експонати и да ги запалят. Но именно те поставят началото на съвременното изкуство. Изобщо всичко е толкова свързано, че ако отсъстваше дори едно течение, нищо нямаше да изглежда, както изглежда в момента.
Изкуството борави с планове, понякога композиционните не са толкова задължителни колкото духовните. Изкуството е било занаят доста отдавна. Днес то е много повече. И са реални примерите които давате съпроводени с въпроса "това изкуство ли е" . Отговора е прост. Би могло да бъде тогава, когато то кореспондира с изразните средства на изкуството и играе с плановете на вътрешните ви усещания. Темата е наистина всеобхватна и би могла да се реализира като диалог само ако и вие направите усилие в тази посока. Конкретно за голотата на царя в кадъра: Пак го погледнете сега! Нека очите ви се плъзнат плавно от ляво на дясно, като започнете от ръката на онзи в ляво. Нарисувайте мислено линията по която се движи погледа. Кибритена клечка, пура, цигара, дим. Сега без да прекъсвате, вдигнете поглед към погледа на портрета в дясно и върнете линията в обратна посока, но през погледите на портретуваните...


Е... как се чувствате сега?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Антивик   
Дата:   14-06-17 10:18

И мен ми е трудно да видя някакво изкуство в тази групова, албумна снимка правена за спомен. Па и нещо ми е мътно това разделение на изкуството на течения, там разните му класики, рококота, съвременно, модерно, класическо....
За мен изкуството или е такова или не е. Те един цитат де общо взето дава някакво обобщени, как го разбирам:

"... красота...... должна не создаваться заново, а отыскиваться в природе. Выявить скрытую в природе красоту и порадоваться ей важнее, чем самому пытаться создать что-то прекрасное. Художник должен открыть людям глаза на красоту природы, помочь увидеть ее.«Не сотвори, а найди и открой»........."

Може да звучи елементарно и да не навлиза в много, много дълбоки психо преживявания и наркомански делириуми, но за мен и това стига.
Я писали сме изглежда едновременно. Ами Богданов, колкото и да го плъзгам погледа от клечка към пура и от очи към очила, виждам единствено 4-рима човека снимали се за спомен.



Публикацията е редактирана (14-06-17 10:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   14-06-17 10:33

Антивик :) добре... Къде остава човешката природа в такъв случай? Нима импулса за творчество трябва да се сковава в малката рамка на подръжанието? Няма ли именно тогава да заприличаме на червеи, които се влачат а всъщност са убедени, че имитират походка на слон? Не... това е пагубно действие, това е подражание на подръжанието, това е самоубийство. Противоестествено е. Дори овчарите дялкат различни животинки и орнаменти по гегите си. Нуждата да се създава е естествена и не трябва да се заключва в идеологии. Ако нямаш проблем с руския, прочети за техният авангард. Там има силни автори и тези. Доста по-силни от тезата която цитираш. С тези думи се почувствах колхозник, който няма право да има крава.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Антивик   
Дата:   14-06-17 10:52

Богданов, овчарите де дялкат по гегите обикновено дялкат растителни мотиви, често силно стилизирани, значи пак се стига до красивото в природата видяно и пречупено през погледа на този чобанин. Той не измисля нищо ново, вижда красивото покрай него и го показва на останалите с негов си маниер или па майсторлук ако щеш.
А относно различните течения си казах мнението, може да го обявяват за изкуство, но за мен някоя мацаница или разместени човешки части де главата е ръгната някъде на хълбока не е изкуство. Предпочитам това де всички части на човешкото тяло са си на мястото.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   14-06-17 11:14

Антивик, разбирам ви. Нека всички части на човека бъдат на мястото си и му служат по предназначение. Съгласен!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bg2014   
Дата:   14-06-17 11:33

bogdanov написа:
Е... как се чувствате сега?


Чувствам се излъган и то от колеги като вас.
Чувствам се подведен и невежа. За моя радост/жалост явно не разбирам НИЩО от изкуство (според вашите кртитерии). Защото не познавам изкуството от неговото създаване (вероятно и вие, но не го знаете). Както и да е.
Темата е хубава. Опитах се да я поддържам с въпроси, но отпадам поради невежество. И ще поглеждам как се развива изкуството около вас. Успех!
Предпочитам да си остана недокоснат от пещерните художници като основоположници на изкуството, а да живея със съвремието ни.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: itilien   
Дата:   14-06-17 11:43

bogdanov - рисуваш ли активно и има ли къде да видим работите ти онлайн?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   14-06-17 11:54

bg2014, надявам се не съм ви засегнал с коментара си. Препрочитам и вашият и моя... Разказах ви как аз гледам кадъра и изпитвам наслада. Чувствам се сякаш съм негов съавтор. Възхищавам се на връзките в него и го довършвам плановете в съзнанието си. Това ми носи удовлетворение. Смятам, че единствената разлика между моят и вашият поглед е в това, че при мен липсва предубеденост. Ако ви е интересна темата не виждам причина да не изказвате мнение по нея. Никой не ви приема за невежа. Ако съм ви обидил по пряк или косвен начин, моля за извинение!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   14-06-17 12:01

itilien, рисувам в къщи доста активно. Снимам доста активно-уча. Спрях да качвам в интернет. Съвсем скоро имахме изложба в червената къще "Фотографският оригинал и художествените практики" Все още е там, може да се разгледа. на 15 също може да се види едно мое видео в "Критикувайки медията"- Credo-Bonum-Gallery. За жалост аз няма да успея да дойда.



Публикацията е редактирана (14-06-17 12:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: plynii   
Дата:   14-06-17 13:22

Има ли разлика между специалист по история на изкуството и критик на изкуството, който е специалист по оценка на изкуството на живи художници. Има ли разлика между история на изкуството и художествена критика? Кой специалист е експерт-оценител на изкуство?
Всъщност история на изкуството се преподава в университетите, а художествената критика е практика.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: rimohit   
Дата:   14-06-17 13:47

Прощавайте , че се намесвам , но по рано се включих в темата с един "пиклив коментар" и понеже възникна беседа в приятелски кръг относно едно произведение , бих желал да ви го покажа , с надеждата да споделите вашата позиция има ли наченки на изкуство тук, или го виждате като мен " да пикая на товва изкуство" ...
[smilie10]

https://c1.staticflickr.com/5/4220/34914033200_673849de48_b.jpg

18944688_10209788153843728_808139316_n by Tihomir Dimitrov, on Flickr

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bg2014   
Дата:   14-06-17 14:30

bogdanov написа:...
С най-прости думи, изкуството върви по своят естествен път. Всяка негова форма произлиза от предходната. За да. разберете ренесанса, трябва да сте запознат с проторенесанса поне. В противен случай и там царя ще го виждате гол. След ренесанса обаче изкуството променя своята и посока и скорост.

Не си ме засегнал. Аз си знам мястото и никога не съм по-високо от околните. Но, понеже..., защото... аз не съм изучавал история на изкуството и не знам кой е началото и кой преди-него/след него, няма как да разбирам изкуството. (това е според вас) Та затова реших, че не ми е мястото сред хора разбиращи изкуството в дълбочина.
Обичам споровете, колегите с аргументи и нестандартните идеи.
Харесва ми да научавам нещо, което не знам и затова задавам въпроси. Допускайки, че нещо не виждам, не усещам, не разбирам и искам да видя аргументи. Снимката е интересна, лицата са известни. Но не е изкуство.
Това БЕШЕ моята теза.



Публикацията е редактирана (14-06-17 14:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: uri64   
Дата:   14-06-17 14:57

Нещо от мрежата което ми се видя подходящо...понеже през пост-два се появява въпросът "Сега, това изкуство ли е?"


https://photo-forum.net/static/site_pics/2017-06/1497441340_55_25.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   14-06-17 15:46

Никой няма да се наеме изведнъж да заяви дали едно произведение е или не е изкуство. Това се случва след като редица изкуствуведи , критици са изследвали в дълбочина творчеството на даден автор. Изкуствознанието е тегава материя с която не съм запознат. За това опитвам да давам само примери на доказани във времето автори с което искам да напомня на уважаемият съфорумец нивото в съвременото изкуство чрез фотография. Примерите които давам са доказани, като част от съвременото изкуство. Не от мен, аз само ги показвам в темата. Вие пускате снимки и питате "ам туй изкуство лий" ... ами не е ! А дали има потенциала да бъде такова е вече друг въпрос на който не се наемам да дам отговор.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: rimohit   
Дата:   14-06-17 16:02

Toест , ако мога да перефразирам , трябва да вярваме в Бог , не защото го усещаме вътре в себе си , а защото попа и църквата така казват .

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   14-06-17 16:09

Ами не ме перефразираш правилно. Вярвай в Бог! Можеш и да не вярваш на поповете. И в изкуството вярвай! На изкуствоведите ти решаваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   14-06-17 16:28

и още нещо, вярата наистина в фактор, но не е единственият. Трябва и да го търсиш, и да го обичаш. В това начинание сам ще се объркаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: rimohit   
Дата:   14-06-17 16:36

Но нека помислим добре все пак.
Мен не ми дава мира тази съпоставка. Да се напъвам ли да възприемам дадена творба , като изкуство ? Да я дъвча , преглъщам, като гьон само и само , защото е посочена , като такова от времето и определени хора. Ами то и на радикалните религиозни терористи някой им казва , че трябва да трепят "неверниците" и те "слушат" и вярват ...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   14-06-17 17:00

колко адекватни сравнения..
В крак си със щикотливите теми. Ама и аз точно за това ти говоря, тръгнеш ли сам по пътя към Бога, може и да станеш радикален ислямист. Без ясни критерии и послания все ще се намери "учение" близко до твоят стандарт. Улесняващи и потвърждаващи позициите ти днес. И то ще се възползва от твоят избор.Ще те използва и ти ще му служиш подтискайки до скоро съвсем друго твои позиции. Това ще нарани душата ти и ще те превърне в самоцелен, лишен от право на избор човек. (сигурен съм, че ме разбра) Връщай се в правата вяра колкото се може по-скоро. Там си ценен. На другото място има един билюк, дето ще те удавят в капка вода. Пък и ще си един от тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: fotograf123   
Дата:   14-06-17 21:58

Автор: rimohit
Дата: 14-06-17 16:36

Но нека помислим добре все пак.
Мен не ми дава мира тази съпоставка. Да се напъвам ли да възприемам дадена творба , като изкуство ? Да я дъвча , преглъщам, като гьон само и само , защото е посочена , като такова от времето и определени хора. Ами то и на радикалните религиозни терористи някой им казва , че трябва да трепят "неверниците" и те "слушат" и вярват ...
_______________________


Колкото и да се напъваш ... поне един от резултатите е ясен за всички. А след като ти свърши драмата с напъването трябва да осъзнаеш как авторите пред които се напъваш на практика са с основен принос да има фотографско изкуство те сутрин стават като фотографи и си лягат такива отдали са живота си на фотографията .


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: rimohit   
Дата:   14-06-17 22:10

Груб тон и изваден контекст на разговор , човече... Който трябваше ме разбра. Ти недей да се напъваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Panov   
Дата:   14-06-17 22:12

Ето един фотограф ....харесвам неговите фотографии ....но не мога да ги коментирам и не искам да карам друг да ги харесва ...аз съм само един обикновен зрител , един от публиката , нищо повече !

фотографът е Albert Watson

https://www.youtube.com/watch?v=6FYJydaClRA



Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: 798099   
Дата:   14-06-17 22:20

Автор: Panov
Дата: 14-06-17 22:12

Ето един фотограф ....харесвам неговите фотографии ....но не мога да ги коментирам и не искам да карам друг да ги харесва ...аз съм само един обикновен зрител , един от публиката , нищо повече !

фотографът е Albert Watson

https://www.youtube.com/watch?v=6FYJydaClRA

Може ли вместо клип да видим снимки? Защото това, което виждам от клипа е една гола реклама и нищо повече...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Panov   
Дата:   14-06-17 22:25

Albert Watson

http://www.albertwatson.net/



Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: luboar   
Дата:   14-06-17 22:27

може.
отваряте google. в прозорчето на търсачката написвате Albert Watson, и снимките изскачат сами.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   16-06-17 01:22


https://a.1stdibscdn.com/archivesE/upload/a_3122/1456801228553/image_z.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   16-06-17 01:25


https://a.1stdibscdn.com/archivesE/upload/a_193/34_15/01_stevejobs_full_1575x2000/01_SteveJobs_full_



Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Jk.freeman   
Дата:   21-06-17 14:41

[shtrak]



Публикацията е редактирана (21-06-17 15:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Denis_Radikov   
Дата:   21-06-17 14:43

[beer]



Публикацията е редактирана (21-06-17 14:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Jk.freeman   
Дата:   21-06-17 14:52

[shtrak]



Публикацията е редактирана (21-06-17 15:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Jk.freeman   
Дата:   21-06-17 14:57

[shtrak]



Публикацията е редактирана (21-06-17 15:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Jk.freeman   
Дата:   21-06-17 14:59

[shtrak]



Публикацията е редактирана (21-06-17 15:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Dora93   
Дата:   21-06-17 15:23

Jk.freeman, какви бяха коментарите, че дори не успях да ги прочета?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Jk.freeman   
Дата:   21-06-17 15:34

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

...като цяло, ти правех реклама[smilie5] ...споко не ми дължиш нищо[smilie5] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Dora93   
Дата:   21-06-17 15:42

не твоите реклами, а коментарите под снимката ми, които не успях да прочета

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Denis_Radikov   
Дата:   21-06-17 15:44

написа:

> не твоите реклами, а коментарите
> под снимката ми, които не успях да
> прочета

Хубави бяха,даже Brutas те хвалеше...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: samurai2   
Дата:   21-06-17 15:44

Dora93[smilie24]
и аз не можах да ги прочета ...Jk.freeman би ли ги повторил...моля те [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Jk.freeman   
Дата:   21-06-17 15:46

colorphoto написа "Да!" с което рязко ми падна в очите, а имах респект от него. За другия, Денис ти каза.



Публикацията е редактирана (21-06-17 15:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: philip   
Дата:   21-06-17 15:55

Внимавайте като се навеждате, че току виж... сте влезли в АРТъ!

Абе Дорче, що си затри снимката?

Момчета, стига сте си редактирали постовете, че съвсем загубих сюжета! -:)


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Jk.freeman   
Дата:   21-06-17 16:01

Тва ми хареса philip...навеждаш се и влизаш в историята. [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: samurai2   
Дата:   21-06-17 16:01

philip
аз нищо не разбрах ..какво става тук [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: philip   
Дата:   21-06-17 16:05

Боби, документацията изчезна изведнъж, така и не разбрах защо...


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: samurai2   
Дата:   21-06-17 16:07

philip[smilie24]
здраве да е...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Dora93   
Дата:   21-06-17 16:10

Не съм я изтрил аз. Здраве да е. Не е толкова важно да качвам снимки тук.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Denis_Radikov   
Дата:   21-06-17 16:26

написа:

> Не съм я изтрил аз. Здраве да е. Не е
> толкова важно да качвам снимки
> тук.

Аз те репортнах,ти си прави сметката дали ФФ е подходящо място за подобен тип извратено и гнусно "изкуство". Мисля,че в сайтове като xnxx и xhamster ще бъдеш адекватно оценен. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   21-06-17 16:42

...Denis_Radikov, ти сериозно ли ?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Jk.freeman   
Дата:   21-06-17 16:43

[smilie24] ...повярвай ми, сериозен е !

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: samurai2   
Дата:   21-06-17 16:46

ужассс....е можели такова нещо...като не разбира от изкуство каквото и да е ..подминава темата и те такааа...детска работа...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Dora93   
Дата:   21-06-17 16:47

Ами...да не припомням какво е казал Ян Хус на кладата.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: samurai2   
Дата:   21-06-17 16:49

казвай...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   21-06-17 16:52

Е не... нямам представа какъв е бил кадъра, но "ФФ не е подходящо място за подобен тип извратено и гнусно "изкуство"...
Не преекспонираш ли мъничко обективността на възприятията си?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: SameButDifferent   
Дата:   24-06-17 11:27


http://photomichaelwolf.com/wp-content/uploads/prt_04_48x68.jpg




http://photomichaelwolf.com/wp-content/uploads/1061.jpg




http://photomichaelwolf.com/wp-content/uploads/61.jpg




http://photomichaelwolf.com/wp-content/uploads/f5.jpg



MICHAEL WOLF


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Jk.freeman   
Дата:   24-06-17 12:43

третата дали няма да е по-гот монохромна ?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: J0R0   
Дата:   24-06-17 12:48

Момчета и момичета, много грешите.
Бъркате здраво изкуство и посредничество (ПР да го наречем).
По същия начин, по който доста хора бъркат вярата с църквата.
Истинската вяра няма нужда от посредник.
Истинското изкуство няма нужда от посредник.
То въздейства непосредствено, пряко върху зрителя, читателя, слушателя.
Не е нужно някоя медия да го дообразова и да му дообяснява (на зрителя, читателя, слушателя) - това вече се нарича ПР.

В тоя смисъл, една картинка трябва да ти въздейства, без да знаеш нищо за автора и. Или за историята и.
Или те грабва, или не - това е то. Просто е.
Много хора, обаче, като гледам се затрудняват в преценките си, необходима им е патерица. Необходим им е външен авторитет, който да им каже това аджеба дали е изкуство или не е изкуство.
Може би, защото са неуверени в собствената си ценностна система и в собствените си преценки.

Истинското изкуство също така няма много общо със социалния ефект, който произвежда. Социалният ефект е вторичен.
В едно силно устремено нанякъде общество, нещо което е насочено в противоположна посока, може да разтърси из основи това общество, без да е голямо изкуство.
Типичен пример за такова е "Лютите чушки" на Радой Ралин и Борис Димовски.
Епиграмата "Сит търбух, за наука глух", завършваща с подписа на бай Тошо който се прелива в прасешка опашка буквално взриви тогавашното тоталитарно общество.
А нито стихчето е върха на поезията, нито карикатурата - върха на живописта.
Извадени от контекста са посредствени. Както "Сатанински строфи" на Рушди е пълна скука, не успях да я дочета.

Хайде сега да пренесем същото върху Андре Серано. И примерно снимката "Исус в пикнята".
Снимката сама по себе си не представлява нищо особено. Не е по-различна от плоските карикатури на Мохамед, които разтърсват ислямското общество със 7 по Рихтер.
Ако я покажете на който и да е незапознат с историята човек (предполагам че и тук голяма част от показващите я като пример за изкуство не са запознати) тя не би впечатлила никого. Като картинка, като изображение - тя не е въздействаща. Не ме докосва.
Като социален ефект обаче е опустушителна.
Защото Серано кандидатства и получава лична субсидия от държавата САЩ в размер на десетки хиляди долари.
Американското общество, което е между другото силно религиозно в голямата си част, го финансира.
А Серано се изплюва в лицето на същото това общество, от което е взел парите.
По тоя повод нещата стигат до Конгреса, където сенаторът републиканец Алфонс Д ‘ Амато изважда каталог с фотографиите на Андре Серано и публично го разкъсва. С арумента, че Серано, разбира се е свободен да прави каквото си пожелае, но само в случай че сам си плаща за това.
(Както Кристо, който сам си финансира проектите.)

Доколко Серано има право да скандализира тогавашното общество е съвсем отделен въпрос.
Определено обществото в САЩ в края на 80-те е отново затворено в еснафската си черупка (след неуспешната хипи революция от края на 60-те). Махалото е отишло в другата посока, религиозните настроения вземат превес и подобни провокации са вид събуждане, вид убождане.

Но това какво общо има с изкуството?
Това е вече предмет на социалната антропология.
Както казах - изкуството няма нужда от медии, от скандали, от последващи ефекти. То е пряката комуникация между произведение и публика.
И когато публиката не е развълнувана директно от произведението, това е вече изместване на нещата в друга плоскост.

Разбираемо е, че на някои хора им е изгодно да смесват нещата и да представят едното за другото.
Медиите, най-вече.
Работил съм в медии достатъчно, това ми е и пряката специалност.
Медията гони икономически показатели.
Обикновено истинските неща са скъпи.
Та политиката на доста медии е - дайте да награбим нещо евтино, пък ще го представим на хората, като нещо ценно и авангардно.
Не казвам че всички медии постъпват така, но голяма част.
Взема се евтинджоса, лепят му се етикетчетата и хората се връзват.
Доверчиви са. Както в политиката. Лесно е да им подадеш говна в целофан.
Като стане популярен пордуктът, всички печелят. Медията, продуцентите, авторът. Дори и публиката е щастлива, радва се, защото си вика, ейй, това и аз мога да го направя, значи и аз мога да я правя голямата работа (примерно портретчета с вградената флашка, като Тери Ричардсън)
Губи само изкуството, защото се култивира вкус към евтинджоса.

Ако некой е имал търпение да го прочете цялото - черпя [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: samurai2   
Дата:   24-06-17 12:53

Прочетох го...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Jk.freeman   
Дата:   24-06-17 13:02

Ако некой е имал търпение да го прочете цялото - черпя

ко няма бе, ако изнасяш и такива лекции, сигурно ще те слушам с часове...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: philip   
Дата:   24-06-17 13:10

J0R0:
".................
Истинската вяра няма нужда от посредник.
Истинското изкуство няма нужда от посредник.
................."[smilie24][smilie24][smilie24]

Изобщо истинските неща нямат нужда от посредничество, останалото е само обработка на публиката[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   24-06-17 13:27

J0R0, респект към позициите ти! Не е нужно да черпиш. Вече го направи, като взе отношение по темата. Разбира се не съм съгласен с много от нещата които казваш, защото на този фронт има и автори, като Йозеф Бойс, Марсел Дюшамп и още стотици, които не са следствие, а причина нещата да вървят в определена посока. Разбира се, че в един момент се наблюдава самоцелност и маниеризъм при много модерни автори, но повярвай трябва си помощ доста често за да се осмислят новите тенденции дори само в темите. Място-не място... и тнт. Още повече скандала е отстъпил място на емоциите веднага след радикалният Дадаизъм. [beer]
Благодаря, че се включи!
Поздрави!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Jk.freeman   
Дата:   24-06-17 13:46

[smilie24]



Публикацията е редактирана (24-06-17 15:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: philip   
Дата:   24-06-17 15:34

Jk.freeman, много размисли, ма що не ги пообръснеш малко и концентрираш в един въпрос.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Jk.freeman   
Дата:   24-06-17 15:45

Жоро даде половината отговор още преди да питам.

Иначе писах в темата, защото държах да видя мнение точно от тебе и bogdanov. Но понеже последния трудно ми отговаря, ще сметна всичко за точно. [smilie5]

Благодаря Ви! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: J0R0   
Дата:   24-06-17 16:01

Богданов - може и с всичкото да не съгласиш :)

Няколко уточнения, специално за теб, защото оставам с впечатлението, че съм грешно разбран.
Първо - не съм противник на модерното изкуство.
Напротив, харесвам го повече от класическото. В някакъв смисъл, защото (поне тия неща които харесвам, абстрактната живопис, джаза и т.н.) залага на по-първично въздействие (нещо за което стана дума по-горе) цвят, звук, ритъм и форма. А не толкова на познаване на съдържанието.

Второ - няма как да излезеш сух и неоцапан от това блато, освен ако не теглиш дебела разделителна линия между изкуството (въздействието) от една страна и вторичните му проявления от друга, като социална, финансова и всякаква друга реализация.

И да, дадаизмът, виенският акционизъм, защо не и социалистическият реализъм - не са изкуства. Те са социални експерименти. И много други неща в изкуството не са изкуство.

Стана дума за черния квадрат на Малевич.
Защо е изкуство? Ако утре Светлин Русев нарисува черен квадрат ще ли е изкуство? Или кой да е...
Какво излиза, че само Малевич ли като рисува черни квадрати това е изкуство? Само Чорни като боядисва такове, само Уорхол като сложи кенче от кока-кола на пиедестал, или само Джон и Йоко голи в леглото...

Един от хората дето най ме кефят е чехът Стовода, самопревел си името като Хундервасер.
Хундервасер за мен е изключителен художник. В най-най топа ми е.
Хундервасер е и смел социален експериментатор. Част от групата на виенските акционисти.
Хундервасер един ден се появява само по пищов в университета, където преподава (има ги снимките в Гугъл, да не цапаме сайта с подобни картинки)
Андрея се появява по цици увита в националния флаг пред публикта си.
А някакъв ексхибиционист се появява по патлак прев НБУ и си го размахва пред студентките.

Ако питаш бай Генчо, веднага ще им налепи етикетите.
Третият, понеже никой не го знае, е за психиатрията.
Андея е чалгарка, а Хундервасер е артист от най-висока класа.
Което до известна степен е така.
Обаче като го попиташ защо е така, той не може да ти обясни.
Почват едни изсмукани от пръстите глупотевини за изострената сензитивност, която на теб ти липсва и в крайна сметка се стига до обиди, че си неграмотен, тъпак, не разбираш от изкуство и т.н.

Като че ли кой знае каква изострена сензитивност трябва да имаш, за да ти въздействат черни квадрати и голи пишки на живо. Или на картинка.

Кой и какъв в последна сметка трябва да си, че като си покажеш половите органи на живо или на снимка, това да е изкуство? И защо когато един го прави е хубаво, а друг - лошо?
Излиза двоен аршин. И е така. А който те обвинява в непоследователност и безпринципност е прав.

Затова както казах - няма как да излезеш сух и неоцапан от това блато, освен ако не теглиш дебела разделителна линия между изкуството (въздействието) от една страна и вторичните му проявления от друга.

Хундервасер е велик художник.
Но да се изтупаш гол пред студентите си не е изкуство, какъвто и етикет да му залепиш (примерно Акционизъм).
Да намацаш черен квадрат не е изкуство.
Да се изпикаеш върху разпятието не е изкуство.
Дори лулата дето не е лула на Магрит не е изкуство.

Това са социални експерименти.
Това е гражданска позиция.
Като направиш това разграничение - нещата си идват по местата.
И Хундервасер и Андрея и мацката по цици ("Свободата") на протестите от 2013 не правят изкуство, те изразяват своята гражданска позиция по определени въпроси.
Като използват скандално телата си.
Омазването на паметника на Съветската армия, колкото и да ме кефи, също е гражданска позиция, социален или политически бунт, а не модерно изкуство.

Трето - реализацията и проекциите във времето.
По повод репликата - "автори, които не са следствие, а причина нещата да вървят в определена посока"
Това не съм си и помислял да го оспорвам.
Кандински има едно есе за пирамидата. Първо нещата се харесват (разбират) само от автора им.
После почват да харесват на приятелите му. После на някакъв по-широк кръг от хора, да го наречем условно интелектуален елит. После на много хора - мода. Накрая на почти всички - чалга.
Самият Кандински е пример в това отношение.
Днес постери с негови неща се продават по хипермаркетите, има го на картички, на запалки, на стикери, репродукции във фоайетата на долнопробните хотели и къде ли не.
А само допреди половин век Кандински беше достъпен и разбираем за някакъв елит.
Нима произведенията му са станали по-различни?
Не, същите са си.
Тогава са били елитарни, днес са чалга. Или поне масова култура, хайде, че думата чалга отнесена към Кандински баш, звучи доста грубо.

Но това са неща които нямат общо с изкуството.
Имат общо с медиите, с пазара, с възпитанието, със социума и т.н.
Вторични са спрямо изкуството.

С една дума - хората на изкуството не правят единствено и само изкуство.
Правят и социални експерименти, изразяват гражданска позиция, защитават каузи, правят си майтапи, бъзици, правят и глупости, и неща за пари и т.н. и т.н.
Хубаво е да се различават тия неща.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: nyamago   
Дата:   24-06-17 16:12

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: SameButDifferent   
Дата:   24-06-17 16:25

третата дали няма да е по-гот монохромна ?


Ако тоя въпрос е отправен към мен, моят отговор би бил "не" (друг би могъл да мисли по друг начин). Снимката показва претрупана с предмети стая и жена, която вероятно живее там. Ако целта е да се покаже претрупаността, какъв би бил смисълът да се маха нещо от кадъра, било то и цветът? Авторът е направил цяла серия от такива снимки, в които внушението е едно и също: 100 х 100.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Jk.freeman   
Дата:   24-06-17 17:09

SameButDifferent [smilie24] добре, съгласен съм.

Казах го заради моето възприемане. Струва ми се, че дребните нещица в червено, които са пръснати из кадъра, се открояват, даже крещят. Поне при мене веднага червеното избива. И погледа подсъзнателно почва да се лута из кадъра и да се опитва да ги синхронизира, не знам защо. И в този момент почвам да губя допирните точки с портрета.

ма все едно, че не съм казал нищо де...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   24-06-17 18:36

J0R0, винаги съм те уважавал. Сега дори повече от преди. Но двойният стандарт е факт. За твореца той винаги е съществувал. Нека не заприличваме на учителки по литература по време на комунизЪма, задаващи въпрос "какво е искал да покаже автора" но да имаме правилният отговор написан от директора на последната страница на учителският тефтер!
Хундервасер е гениален... гениален е и Шиле... и още доста преди и след тях... дали са се правили на интересни или наистина са били такива, само можем да гадаем. Имах щастието да разгледам музея на Ван Гог в Холандия. Това беше момента в който го намразих. Ако си попадал на ранните му работи, ще разбереш колко велико е чувството в този полу-човек. И колко е взела от него модата на импресионистите... В друг момент поглеждаш Сезан и си казваш: "СЛАВА НА БОГА"! На интересен ли се е правил Пикасо когато е рисувал "Герника" ? Или това е бил точният момент в който е бил готов да измъкне максимума от главата си? Във времената на антична Гърция, хората са приписвали човешки качества на на боговете си, за да обяснят по някакъв начин Сюреалистичната им, а по някога абстрактна същност. Днес ние повтаряме фолклора обаче в обратен ред. На обикновени хора придаваме божествени същности. Но и идеалите идват с обратен знак и стават причина за ретроградност. За справка, погледни темата за "руската школа" както и вече ясно очертаните коловози. Изкуството няма родилен дом, но има места и среди където не вирее. Причините да се прави са безбройни, но критериите да бъде... ясно установени. Може ли всеки?
...днес може. А ще бъде ли всеки? ... със сигурност не!
Покажи си пишката ако искаш, но ще бъдеш един от всичките, които си я показват. Де да можеше вчера да си я беше показал... Ама вместо теб го е направил Хундервасер. Но не с това е запомнен.
Време-не време, Място-не място...
По отношение на Кандински...Мечтая за такава чалга!(същото стана и с Климт...ама той си го заслужава.) Между другото това става и с Исус Христос. Има го на айробиончета във Ватикана (чудно на какво ухае?).
Виж Жоро хората на изкуството правят само изкуство (това е двигател) , а какви качества ще им препише времето, само можем да гадаем.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   24-06-17 18:51

Jk.freeman това дето го написах по-горе и за теб се отнася :)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: fotograf123   
Дата:   24-06-17 19:58

Днес посетих две изложби , едната на Иван Милев , другата на съвременник фотограф в галерия Виваком . Когато влязох в залата с фотография,първото изображение пред мен беше на младо Африканско момиче в крупен план ... кзах си може би останалите са по различни от десетките милиарди подобни снимки и продължих ..тръгнах си неудовлетворен но все пак с усмивка . Експозицията на Милев е далеч с не най-характерните му работи но имаше една пред която престоях повече от десет минути и тръгвайки си помислих как някой друг след мен също няма да иска да си ходи ...


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   24-06-17 20:14

Само до преди две годинки всички вкупом се възхищаваха на импресионизма. Днес обаче повечето интелигентни събеседници споменават сецесион. :) Има ли надежда за това, което се създава днес? ... ;) [beer]



Публикацията е редактирана (24-06-17 20:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   24-06-17 20:48

J0R0 написа:

> Богданов - може и с всичкото да не
> съгласиш :)
>
> Няколко уточнения, специално за
> теб, защото оставам с
> впечатлението, че съм грешно
> разбран.
> Първо - не съм противник на
> модерното изкуство.
> Напротив, харесвам го повече от
> класическото. В някакъв смисъл,
> защото (поне тия неща които
> харесвам, абстрактната живопис,
> джаза и т.н.) залага на по-първично
> въздействие (нещо за което стана
> дума по-горе) цвят, звук, ритъм и
> форма. А не толкова на познаване на
> съдържанието.
>
> Второ - няма как да излезеш сух и
> неоцапан от това блато, освен ако
> не теглиш дебела разделителна
> линия между изкуството
> (въздействието) от една страна и
> вторичните му проявления от друга,
> като социална, финансова и
> всякаква друга реализация.
>
> И да, дадаизмът, виенският
> акционизъм, защо не и
> социалистическият реализъм - не са
> изкуства. Те са социални
> експерименти. И много други неща в
> изкуството не са изкуство.
>
> Стана дума за черния квадрат на
> Малевич.
> Защо е изкуство? Ако утре Светлин
> Русев нарисува черен квадрат ще ли
> е изкуство? Или кой да е...
> Какво излиза, че само Малевич ли
> като рисува черни квадрати това е
> изкуство? Само Чорни като боядисва
> такове, само Уорхол като сложи
> кенче от кока-кола на пиедестал,
> или само Джон и Йоко голи в
> леглото...
>
> Един от хората дето най ме кефят е
> чехът Стовода, самопревел си името
> като Хундервасер.
> Хундервасер за мен е изключителен
> художник. В най-най топа ми е.
> Хундервасер е и смел социален
> експериментатор. Част от групата
> на виенските акционисти.
> Хундервасер един ден се появява
> само по пищов в университета,
> където преподава (има ги снимките
> в Гугъл, да не цапаме сайта с
> подобни картинки)
> Андрея се появява по цици увита в
> националния флаг пред публикта си.
> А някакъв ексхибиционист се
> появява по патлак прев НБУ и си го
> размахва пред студентките.
>
> Ако питаш бай Генчо, веднага ще им
> налепи етикетите.
> Третият, понеже никой не го знае, е
> за психиатрията.
> Андея е чалгарка, а Хундервасер е
> артист от най-висока класа.
> Което до известна степен е така.
> Обаче като го попиташ защо е така,
> той не може да ти обясни.
> Почват едни изсмукани от пръстите
> глупотевини за изострената
> сензитивност, която на теб ти
> липсва и в крайна сметка се стига
> до обиди, че си неграмотен, тъпак,
> не разбираш от изкуство и т.н.
>
> Като че ли кой знае каква
> изострена сензитивност трябва да
> имаш, за да ти въздействат черни
> квадрати и голи пишки на живо. Или
> на картинка.
>
> Кой и какъв в последна сметка
> трябва да си, че като си покажеш
> половите органи на живо или на
> снимка, това да е изкуство? И защо
> когато един го прави е хубаво, а
> друг - лошо?
> Излиза двоен аршин. И е така. А
> който те обвинява в
> непоследователност и
> безпринципност е прав.
>
> Затова както казах - няма как да
> излезеш сух и неоцапан от това
> блато, освен ако не теглиш дебела
> разделителна линия между
> изкуството (въздействието) от една
> страна и вторичните му проявления
> от друга.
>
> Хундервасер е велик художник.
> Но да се изтупаш гол пред
> студентите си не е изкуство,
> какъвто и етикет да му залепиш
> (примерно Акционизъм).
> Да намацаш черен квадрат не е
> изкуство.
> Да се изпикаеш върху разпятието не
> е изкуство.
> Дори лулата дето не е лула на
> Магрит не е изкуство.
>
> Това са социални експерименти.
> Това е гражданска позиция.
> Като направиш това разграничение -
> нещата си идват по местата.
> И Хундервасер и Андрея и мацката
> по цици ("Свободата") на протестите
> от 2013 не правят изкуство, те
> изразяват своята гражданска
> позиция по определени въпроси.
> Като използват скандално телата
> си.
> Омазването на паметника на
> Съветската армия, колкото и да ме
> кефи, също е гражданска позиция,
> социален или политически бунт, а
> не модерно изкуство.
>
> Трето - реализацията и проекциите
> във времето.
> По повод репликата - "автори, които
> не са следствие, а причина нещата
> да вървят в определена посока"
> Това не съм си и помислял да го
> оспорвам.
> Кандински има едно есе за
> пирамидата. Първо нещата се
> харесват (разбират) само от автора
> им.
> После почват да харесват на
> приятелите му. После на някакъв
> по-широк кръг от хора, да го
> наречем условно интелектуален
> елит. После на много хора - мода.
> Накрая на почти всички - чалга.
> Самият Кандински е пример в това
> отношение.
> Днес постери с негови неща се
> продават по хипермаркетите, има го
> на картички, на запалки, на
> стикери, репродукции във
> фоайетата на долнопробните хотели
> и къде ли не.
> А само допреди половин век
> Кандински беше достъпен и
> разбираем за някакъв елит.
> Нима произведенията му са станали
> по-различни?
> Не, същите са си.
> Тогава са били елитарни, днес са
> чалга. Или поне масова култура,
> хайде, че думата чалга отнесена
> към Кандински баш, звучи доста
> грубо.
>
> Но това са неща които нямат общо с
> изкуството.
> Имат общо с медиите, с пазара, с
> възпитанието, със социума и т.н.
> Вторични са спрямо изкуството.
>
> С една дума - хората на изкуството
> не правят единствено и само
> изкуство.
> Правят и социални експерименти,
> изразяват гражданска позиция,
> защитават каузи, правят си
> майтапи, бъзици, правят и глупости,
> и неща за пари и т.н. и т.н.
> Хубаво е да се различават тия неща.
>
> [beer]
Жоро, как успя да направиш Хундертвасер чех?[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: fotograf123   
Дата:   24-06-17 20:52

Автор: bogdanov
Дата: 24-06-17 20:14

Има ли надежда за това, което се създава днес?
__________

Ами има надежда да но е сложно според мен фотографията съвсем не се е появила в Бг. за традиция и школи дума да не става и от там се явяват куп проблеми видни едва днес , липсата на наследственост и памет в тази посока ни превръщат в папагали на създаденото до момента и така ще остане във времето няма да станем нация с уникални автори фотографи това трябва да е ясно на всички


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   24-06-17 21:09

fotograf123, поляците също са се сблъсквали с този проблем и знаеш ли... точно със същият, след бума на социалната фотография. И те търсели да подражават на старомодни "красотии"( странно, че посоката е била същата, като тази сега тук, само, че преди 40-50 годинки). Добре, че световната сцена ги отхвърля с отвръщение и подигравка, за да се върнат към себе си и успеят да дадат на фотографията онова, което са дали. В България не липсва наследственост в тази област. Тук започват от горното стъпало... наистина по-късно, но ще ти издам малка тайна, дори и тук във форума има значими :) Лично аз се сещам за двама. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: fotograf123   
Дата:   24-06-17 21:43





Публикацията е редактирана (25-06-17 00:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Jk.freeman   
Дата:   25-06-17 16:18

JORO
Стана дума за черния квадрат на Малевич.
Защо е изкуство? Ако утре Светлин Русев нарисува черен квадрат ще ли е изкуство? Или кой да е...
Какво излиза, че само Малевич ли като рисува черни квадрати това е изкуство? Само Чорни като боядисва такове, само Уорхол като сложи кенче от кока-кола на пиедестал, или само Джон и Йоко голи в леглото...

[smilie24] Благодаря! Снощи за първи път заспах толкова спокоен.



bogdanov
Jk.freeman това дето го написах по-горе и за теб се отнася :)

[smilie24] На тебе също Благодаря !

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: victory13   
Дата:   25-06-17 22:33

Автор: bogdanov
Дата: 24-06-17 20:14

Има ли надежда за това, което се създава днес?



Естествено, че има! Онзи ден в Глостънбъри публиката аплодира неистово 3 минутното настройване на китарите от Рейдиохед, мислейки го за нова песен [cool]

Ако го издадат, вероятно ще е най-успешната песен от новия албум [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: nyamago   
Дата:   25-06-17 23:37

^ Това с насторйването не е точно така. В съвременната музика си е просто прието публиката да посреща нейните мега-звезди с бурни овации. Шум се вдига не за настройването (нито дори за смислените ноти, ако е интро на песен) - а просто за появата на живите идоли на сцената...

Но преносният смисъл на примера ти е ясен и валиден [smile]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: J0R0   
Дата:   30-06-17 12:45

Автор: bogdanov
Дата: 24-06-17 18:36
Виж Жоро хората на изкуството правят само изкуство (това е двигател)...


С това няма да се съглася. И е незащитимо като позиция.
Вземи който искаш от големите - Бийтълс, Стинг, Ален Делон, Анджелина Джоли, Стефан Данаилов, Мадона...

Всеки от тях е правил и голямо изкуство и големи глупости.
Когато Стинг пее Fragile и Englishman in New York, това е чиста проба изкуство. Когато пее частушки на рождения ден на руски олигарх, това е халтура, прави го за да вземе едни кинти. Това му е двигателя, не изкуството. Като Джо Кокър на сватбата на Баневи :)

Сержант Пепър, примерно на Бийтълс преобръща концепцията за съвременна музика по онова време. В същото време имат изяви, за които Джон твърди в интервюта "не знаехме какво правим там и защо изобщо бяхме там"... или "Ринго се излигави, пък ние го записахме".

Анджелина Джоли има невероятно дълбоки роли (примерно "Подмяната") и супер тъпотии ("Лара Крофт").

Стефан Данаилов има прекрасни роли в театъра в "Бесове", "Хамлет" и т.н.
Не можем да задраскаме тия му роли от полето на изкуството.
Нито преподавателската му дейност в Академията.
В същото време не можем да наречем изкуство предизборния му клип със Станишев, дето карат трамвая. Нито откровените ТВ халтури. Политическите му изяви пък изобщо няма да коментирам.

Тъй че ще се самоцитирам "Хората на изкуството не правят единствено и само изкуство, правят също така и халтура, и глупости, и социални експерименти, и гениални и банални неща, шедьоври и простотии и т.н. и т.н. и е добре да разграничаваме едното от другото."

ПП. Даже няма да е пресилено ако кажа, че повечето хора на изкуството като направят нещо значимо, после цял живот лежат на тия лаври и къртят халтура и глупости. (Някои като Рейгън, Шварценегер, Стефан Данаилов, Хайтов и Радичков - осребряват активите си в изкуството в политическа или административна кариера). Единици са тия дето държат висока летва през целия си живот.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: philip   
Дата:   30-06-17 13:46

Като спомена Стефан Данаилов (Ах този син балон, родния Ален Делон) ми припомни нещо:

Вече бе известен актьор със сериозни главини роли и в едно новогодишно TV шоу с Николай Николаев, така добре се превъплъти в шута Кънчо, че си рекох това момче наистина много го бива!


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   30-06-17 19:43

J0R0, нямаме разногласия по тези въпроси. Повечето са така наистина. Особено в тази посока. Но аз залагам на автори, като Нам Джун Пайк, Бил Виола, Уиткин, Йозеф Боис... и много други...
И музика слушам, Джон Зорн, Тул, Тайгър Лилис, Франк Запа...
Това за което говориш... и него не пропускам, но е разочароващо, та гледам да си вземам поуки, и да не съдя чрез тези проявления. Всъщност един успешен проект на споменатите от теб автори, по-скоро го отдавам на добра екипна работа. Другото е шанс и реклама, което пак си е труд(не е за подценяване). Респект към всяко значимо постижение, избягвам да влизам ролята на съдник и това да кажа "НЕ" на нещо направено се оказва най-трудно. Но обективността не зависи нито от време, нито от мода, нито от пространство...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Beijing   
Дата:   03-07-17 04:24

Фотографията е изкуство.
Изкуството е гледна точка.
Гледните точки са повече от "моята".
Критикувам, когато има възможност за градация, а не защото не ми харесва.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: tishovsx   
Дата:   24-07-17 14:21

Да изтупаме темата...

https://www.youtube.com/watch?v=_ZDUHbIVaz8

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Dora93   
Дата:   10-08-17 19:57

https://www.facebook.com/CollegeHumor/videos/10154993551507807/



Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »