Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Улична фотография - закони и права.
Автор: dimidumi   
Дата:   09-04-17 19:00

Практикуващите юристи нямат интерес да ви дават безплатни съвети [smilie5], макар че този въпрос е дъвкан много пъти и който е чел темите назад си е изяснил казуса. Тук във форума има разни "пишман" "юристи" "фотографи", които открито плашат "новобранците" с користни цели [smilie5]...Има достатъчно закони и съдебна практика в ЕС, а и за България нещата са уредени със закони, така че си снимайте спокойно на публично място и си публикувайте каквото и където си искате. Точка. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Улична фотография - закони и права.
Автор: nyamago   
Дата:   09-04-17 19:15

quazimodo написа:

> И кво викаш, конституцията нито е документ, нито е закон...

Конституцияата е твърде общ закон, доуточняван от множество други закони и разпоредби.

Ти споненаваш, но НЕ ЦИТИРАШ член 32 - или защото не го знаеш, или защото не ти е удобно (той всъщност НЕ решава казуса на темата).

Да го цитирам вместо тебе:

Чл. 32 (2) Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи.

Явно има случаи, в които неговото знание или съгласие (несъгласие) не важат - КОИ са тия "предвидени от закона" случаи? от КОЙ ЗАКОН са предвидени? Можеш ли да цитираш конкретни текстове?

'Конститутцията' е магическа думичка, с която неграмотните плашат безхаберните. Понеже в 'Конституцията' (страхотна е, баси!) пише нещо си - няма нужда да го четем, още по-малко - да го разбираме.

Да оставим правната страна на по-компетентните, а?
[beer]



Публикацията е редактирана (09-04-17 19:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Улична фотография - закони и права.
Автор: Vikigeorgiev   
Дата:   12-04-17 14:21

В България всичко можеш да ползваш до момента в който някой не те осъди ;) или ти забрани да ползваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Улична фотография - закони и права.
Автор: asenvelikov   
Дата:   12-04-17 14:28

Всичко е относително. На обществено място без изрично упомената забрана можеш да снимаш. Друг е въпроса, че някой може да дойде и да те помоли да изтриеш кадър, ако той е в него. Има си човека съображения и е коректно да ги уважиш. От стотиците портрети, които съм правил до сега никой не ме е нападал или правил забележки. Единствения случай при който ми направиха забележка, беше от един фотограф пред НДК, защо съм ГО снимал без да го питам. А аз го снимах, как снима едно дете .....
Въпросът е и психологически. Имал съм случай в който усещах, че ако снимам ще имам проблем. Но тук вече навлизаме в друга тема.

Отговори на това съобщение
 Re: Улична фотография - закони и права.
Автор: diana2017   
Дата:   12-04-17 15:15

Vikigeorgiev написа:

> В България всичко можеш да ползваш
> до момента в който някой не те
> осъди ;) или ти забрани да ползваш.


Да те осъди за ползване на какво, на въздуха който дишаш на публично място, за снимане на публично място [smile] ...или за стрелба на публично място[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Улична фотография - закони и права.
Автор: quazimodo   
Дата:   12-04-17 16:48

...или за стрелба на
> публично място[smilie5]

Стига бе! В тая тема само пищовджии се завъдиха[smilie18] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Улична фотография - закони и права.
Автор: samurai2   
Дата:   12-04-17 16:50

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Улична фотография - закони и права.
Автор: lamerko   
Дата:   12-04-17 16:54


https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/dd/d2/62/ddd2622e72d01ccf59efb795a2ca11e4.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Улична фотография - закони и права.
Автор: quazimodo   
Дата:   12-04-17 16:56

Бобсън, що се смееш на чужди смешки бре[smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Улична фотография - закони и права.
Автор: Kucamun   
Дата:   17-04-17 18:53

Моето лично мнение е, че ако снимам портрет на случаен човек на улицата без неговото съгласие, то тази снимка може да си стои единствено в колекцията ми от снимки (личен архив). И на мен няма да ми е приятно да цъфна в някоя публикация във Фейсбук, та ако ще снимката да е някакъв уникален шедьовър.


Отговори на това съобщение
 Re: Улична фотография - закони и права.
Автор: samurai2   
Дата:   17-04-17 18:59

quazimodo[smilie24]
Смешката е готина [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Улична фотография - закони и права.
Автор: dimidumi   
Дата:   17-04-17 23:04

samurai2 написа:

> quazimodo[smilie24]
> Смешката е готина [smilie3]

Мдааа и на мен ми хареса "Прас прес", харесвам и "Стършел"
и "Charlie Hebdо"...ама какво значение има, щом някой бърка фотографията на публично място с предумишленото убийство [smilie2]



Публикацията е редактирана (17-04-17 23:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Улична фотография - закони и права.
Автор: fotorafi   
Дата:   18-04-17 11:27

При двете ми посещения в САЩ, изрично бях предупреден да не снимам деца на обществени места-улици, паркове. С оглед тяхната сигурност, предотвратяване на отвличания и педофилски намерения.
Не снимах и хората, които със знак показваха, че не желаят да бъдат снимани. Всички останали снимах и нямах проблеми, даже много от хората се усмихваха, като виждаха, че ги снимам. В Махнатън даже снимах тежко въоръжени полицаи, а те виждаха, че ги снимам
В западна Европа също съм нямал проблем със снимането на хора по обществените места. Само в Испания една румънска циганка, която гледаше на ръка на улицата, ми поиска пари.
Снимал съм и въоръжени полицаи, военни без проблем в Европа
В турската окупирана зона в Кипър, турски военни и полицаи правеха знак, че не искат да бъдат снимани.
В България съм имал само проблем със снимането на Христо Стоичков на аерогарата, въпреки, че знаеше, че съм фотограф на спортен вестник.



Публикацията е редактирана (18-04-17 11:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Улична фотография - закони и права.
Автор: illuminations   
Дата:   18-04-17 12:27


в различните страни законите са различни разбира се, но за БГ информация от адвокат по темата:

http://personal-lawoffice.eu/


Кога могат да ни снимат без да сме съгласни

Законът допуска това да става при следните случаи:

1)Изображението е било направено в хода на обществената дейност, която сме извършвали, заснети сме на публично или обществено място;

В случая е без значение дали сме на обяд с известен народен представител в някой от ресторантите около парламента, или като редови граждани участваме в протестен митинг пред общината.

2)Изображението на нашето лице е само детайл в произведение, показващо събрание, шествие или пейзаж;

3)Когато сме получили предварително възнаграждение за снимката или видеото.

4)Позволено е също заснемането с редакционна цел. По дефиниция това е ползването на кадри за представяне пред обществото на събития, представляващи обществен, политически и социален интерес.

На спортно или културно събитие, но само ако заснемащият(напр. фоторепортер) разполага с акредитация от организатора на събитието.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »