Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Защо се получава така при импорт Nikon 750 neff
Автор: Krassy   
Дата:   30-01-17 12:26

Konstantinov, не можем да говорим във фотографски форум за това, че JPG и NEF са абсолютно еднакви...

Те могат цветово да са еднакви при ОПРЕДЕЛЕНИ настройки, но не винаги.

Имайте предвид, че JPG се процесва от камерата с настройки, правени в самата камера...
NEF-а може да се процесва по много начини и зависи от софтуера на компютъра.

Също така когато гледаш NEF, ти гледаш неговото "preview", което е JPG направен от самата камера... затова ти се "струват" еднакви.

Хубаво е да научите основните неща... а снимането после [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо се получава така при импорт Nikon 750 neff
Автор: PhotoBo   
Дата:   30-01-17 13:24

След такава сага се чудя, защо хората не снимат в RAW + JPEG (нещо, което никога аз не правя) и при невъзможност да докарат желаната визия от суровия файл не използват просто JPEG-a?!

Отговори на това съобщение
 Re: Защо се получава така при импорт Nikon 750 neff
Автор: lamerko   
Дата:   30-01-17 13:36

Мързи ме да чета постовете и не знам дали вече е казано, но в РОУ файловете се вгражда JPEG превю, най-често с пълната резолюция на кадъра. Въпросния JPEG е "сготвен" от вградения конвертор на камерата с текущите настройки и измервания, както и приложените вградени профили. Когато се отваря РОУ файла на компютър, за бърз преглед се отваря именно тоя сготвен JPEG, но при отваряне за работа - всичко минава през конвертора и точно там започват разликите. По принцип повечето конвертори се мъчат да докарат настройките според инструкциите, но обикновенно не прилагат зададения профил, а често дори нямат такъв или той се различава. Също така в превюто МОЖЕ да са приложени автоматични корекции за винетиране и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо се получава така при импорт Nikon 750 neff
Автор: Synthy   
Дата:   02-02-17 10:39

За да не отварям тема за същото нещо, вижте какво се случва.


https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1486024587_jpg-differences.jpg



Снимката е JPG от фотоапарата, без роу. Превюто в WIndowsExplorer е както трябва, същото е и във фотоапарата. Но като отворя файла с Windows Photo Viewer - резултата е показаното на снимката. Къде е проблема?

Edit: Сега отворих снимката в браузера (фирефокс в случая) - изглежда точно както на превюто и както трябва според мен. Какво изпускам?



Публикацията е редактирана (02-02-17 10:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо се получава така при импорт Nikon 750 neff
Автор: Pavlov   
Дата:   02-02-17 11:01

Проблемите са два - Windows Photo Viewer е неставащ за нищо боклук; и имаш прахоляк по матрицата.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо се получава така при импорт Nikon 750 neff
Автор: Synthy   
Дата:   02-02-17 11:03

Прахоляка го махнах (Благодаря [smile]).
Значи да ни са притеснявам [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо се получава така при импорт Nikon 750 neff
Автор: roumen6   
Дата:   02-02-17 12:36

Притесненията често водят до побеляване на косата... така, че трябва да се избягват! [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо се получава така при импорт Nikon 750 neff
Автор: midtone   
Дата:   03-02-17 13:01

@Synthy
Проблема е в управлението на цветовите профили. Някои програми ги четат, други не, или не четат ICC version 4, обаче пък четат v2. Всъщност проблем със снимките няма, просто се изобразяват ралично от различни програми и устройства. Аз лично бях луднал, после си купих калибратор, и нещата си дойдоха по местата.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо се получава така при импорт Nikon 750 neff
Автор: Synthy   
Дата:   03-02-17 13:53

И при мен е калибриран монитора. Сложих FastStone Viewer и вече всичко си е както трябва. Но все пак проблема си остава за мен. Ако пратя на някого снимка, която с фаст стоун е ОК, а той я погледне с дифолтният на уиндоус... какво правим? За момента нямам решение на проблема, но много бих искал да има такова.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо се получава така при импорт Nikon 750 neff
Автор: e-mil   
Дата:   03-02-17 14:10

Автор: Synthy
Дата: 03-02-17 13:53
"Ако пратя на някого снимка, която с фаст стоун е ОК, а той я погледне с дифолтният на уиндоус... какво правим? За момента нямам решение на проблема, но много бих искал да има такова."


А ако е навън и я погледне на гланцовия екран на лаптоп, докато му свети ярко слънце в очите? Ще вижда предимно отражението си.
А ако я погледне на скапан стар офисен монитор, който въобще не подлежи на калибрация? Уиндоуският вюър ще му е най-малкият проблем.
А ако я погледне през телефона си?

Не можеш да контролираш тези неща. То е същото както с печата - правиш перфектна цветоотделка, печаташ на супер-хипер хартия... а клиентът я гледа на лошо или неподходящо осветление.
Само се увери, че му я пращаш в sRGB! Както вижда всички останали снимки така ще вижда и твоята.


Отговори на това съобщение
 Re: Защо се получава така при импорт Nikon 750 neff
Автор: didesignbg   
Дата:   03-02-17 22:04

Аз като гледам разликата в калибрацията, по бих се безпокоил как е направена. Такава корекция в яркостта не се прави през профил обикновено, би трябвало да имаш хардуерни бутони за нея.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо се получава така при импорт Nikon 750 neff
Автор: Synthy   
Дата:   03-02-17 22:40

написа:

> Аз като гледам разликата в
> калибрацията, по бих се безпокоил
> как е направена. Такава корекция в
> яркостта не се прави през профил
> обикновено, би трябвало да имаш
> хардуерни бутони за нея.

За калибрацията на монитора ли говориш?

Отговори на това съобщение
 Re: Защо се получава така при импорт Nikon 750 neff
Автор: PhotoBo   
Дата:   04-02-17 04:26

Бях писал преди време и примери бях качвал по въпроса, а сега мнозина ще ми се смеят сигурно, но според мен наистина уиндоуския вюър (говоря за този от Win 10) е в основата на проблема. Най-тъпото е че този същия вюър явно е и този по подразбиране в браузърите, защото когато дори читав пример се качи в нета - пак цветовете не са наред, такива каквито ги гледа човек през камъка например, макар и там да изображението да се чете като jpeg, въпреки, че показва, че чете суровия файл, както ми беше обяснено.

Ето на Симо малко обяснения за конверторите:

Автор: Simbon4o
Дата: 03-11-16 08:37

Хора научете се да ползвате програмите [smilie5] има два начина за постигане на сапунерската визия от джепега. Единия е със ръчкане на настройки като контраст и сатурация и правене на пресет, който после да се прилага на всички файлове наведнъж или във графата профили има освен adobe standard и профилите от камерата camera standard, camera landscape, camera portrait, ...

Принципно адобския конвертор показва по-сурово изображението в началото, за разлика от останалите конвертори дето си го пудрят още от отварянето. Мен лично ми допада повече плоското, когато искам да видя с какво разполагам преди да започна обработка.

Фастстоуна, ако не е разбутван показва вградения джепег в роу файла. С други думи показва и каквото показва камерата на екранчето защото камерата също показва джепег въпреки, че е снимано роу.

Кепчъруан-а е на лош конвертор също, по-напудрени излизат директно от него без да ги пипаш още в началото. Мен лично не ми дава нищо повече от адобския.

Камера роу във фотошопа и това в стаята е едно и също нещо :) просто интерфейса е друг.




Публикацията е редактирана (04-02-17 04:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо се получава така при импорт Nikon 750 neff
Автор: Pavlov   
Дата:   04-02-17 09:27

"Фастстоуна, ако не е разбутван показва вградения джепег в роу файла. С други думи показва и каквото показва камерата на екранчето защото камерата също показва джепег въпреки, че е снимано роу."


FastStone Image Viewer показва това, което му зададем да показва:


http://picbg.net/u/29353/40576/853075.jpg




Това, че някои хора ползват програми, без да се постараят поне малко да им разучат и разберат възможностите и настройките, е отделен проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо се получава така при импорт Nikon 750 neff
Автор: Krassy   
Дата:   04-02-17 20:40

Уиндоуски проблеми...

Една от причините сериозните дизайнери /и фотографи/ да работят на мак. Заради кадърният колор мениджмънт...

Отговори на това съобщение
 Re: Защо се получава така при импорт Nikon 750 neff
Автор: asahi   
Дата:   04-02-17 23:25

В колор мениджмънта ли е проблемът, според теб?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »