Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Цветови корекции на портрети?
Автор: ares11   
Дата:   18-01-17 11:13

Здравейте! Знам, че темата е уникално обширна и трябва много четене, собствен поглед над нещата и много практика, но не знам от къде да започна... в ютуб има толкова много неща, че гледам гледам и на края съм уникално объркан. Идеята е, че обичам да снимам портрети, след това първата ми стъпка е да премахна неща от кожата който ме дразнят, да светна малко очите цялото лице, после dodge and burn и стигам до момента в който опирам до цветови корекции и там умирам. Гледам подобни кадри на колеги и колкото и да се опитам не мога да се доближа до това >>

https://photo-forum.net/i/2036312

https://photo-forum.net/i/2036188

https://photo-forum.net/i/2035764

https://photo-forum.net/i/2034502



Ще се радвам на всякакви насоки от къде да започна дори и някой платен туториял ако има за който си струват парите давайте [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: obscureman   
Дата:   18-01-17 11:25

Темата е актуална и подобен цветови ефект можеш да постигнеш по няколко начина. За целта обаче нека придобием повече представа за теб и какво снимаш до момента - в профила ти няма нито една снимка и никаква информация. Как да разберем какво искаш да надградиш в обработката, когато не можем да видим нито един твои кадър?

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: samurai2   
Дата:   18-01-17 11:48

Хубав обектив и светлина ти трябват,иначе това което си дал за пример нищо особено даже има и забележки но снимки не коментирам на колеги [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: ares11   
Дата:   18-01-17 11:50

Благодаря за бързото включване :) ще кача някой снимки за да покажа, просто не ми харесват на мен самият затова не ги качвам. Разполагам с д700 + 50 мм 1.8D и 85мм 1.8G [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: samurai2   
Дата:   18-01-17 11:54

Всичко си имаш [beer] и всичко трябва да е наред при снимките ти [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: virosh   
Дата:   18-01-17 12:01

@ares11, по-добре качи няколко снимки дори и на теб да не ти се струват хубави. Ако мислиш по този начин няма да се престрашиш да качваш снимки съответно няма да знаеш до къде си стигнал и евентуално да получиш критика и съвети.
И аз искам постоянно да имам перфектни снимки но нямам. Това не ми пречи да публикувам.[shtrak]

Също така, след време като си погледнеш профила започваш да виждаш промяната с времето.[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: ares11   
Дата:   18-01-17 12:18

Ето едно мазало от към цветове > https://s30.postimg.org/fnknniqmp/1471598019_vasilena_2515.jpg
ужас е като го гледам [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: BXMarkov   
Дата:   18-01-17 12:41

Обърни повече внимание на баланс на бялото - основен момент за настройка на правилни цветове, постигнеш ли с него това което искаш, след това е въпрос само на фина донастройка според избраната визия.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: virosh   
Дата:   18-01-17 13:46

И един малък съвет от мен - не прекалявай с мазането по кожата, освен ако не искаш модела ти да изглежда като пластмасов манекен.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: ares11   
Дата:   18-01-17 13:58

Това с мазането вече го разбрах започнах да практикувам frequency separation в началото беше ужас, но започнах да схващам :) въпроса е насоки към цветови корекции и прочие :( там ме няма да кажем стигам до етап в който искам кадъра да изглежда по-различно от обикновена снимка и там зациклям [smilie9]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: samurai2   
Дата:   18-01-17 13:59

virosh
С какво се маже кожата да изглежда като пластмасов манекен.[beer]
/ сериозно питам /

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: virosh   
Дата:   18-01-17 14:00

Както @BXMarkov е писал, започни първо с правилен баланс на бялото. Също е добре да си калибрираш монитора ако не е. Другото ще си дойде с времето.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: xsakex   
Дата:   18-01-17 14:16

Това би помогнало

https://fstoppers.com/education/how-apply-cinematic-color-grading-your-still-images-56538

Също има едно девойче, което обяснява как се ретушира портрет и как се постигат добри цветове на кожата. Тя си има канал в тубата, но е на руски.

https://www.youtube.com/channel/UCbfCdljSK7OZSHGpgcwOu_w



Публикацията е редактирана (18-01-17 14:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: Pavlov   
Дата:   18-01-17 14:22

samurai2 написа:

> virosh
> С какво се маже кожата да
> изглежда като пластмасов
> манекен.[beer]
> / сериозно питам /

То не е само от мазането, Лъвче. Като за начало - престани да плющиш хората с директна светкавица.

Ама ти си светлинни години напред от мен, кво ли ти обяснявам ... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: samurai2   
Дата:   18-01-17 14:28

Pavlov
Щом казваш ще те послушам [smile] Всеки си снима както си може ,колега[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: catandgoddess   
Дата:   18-01-17 14:30

Директната светкавица в челото създава атмосфера и жизнерадостно настроение [smilie24] [thankyou]


Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: ares11   
Дата:   18-01-17 14:36

Гоня подобно нещо като краен резултат >>
клик

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: catandgoddess   
Дата:   18-01-17 14:39

А от къде тръгваш, за да стигнеш до горното ?

Покажи един стартов файл и може да получиш рецепта. Зависи от Бял баланс, експониране, светлина отстрани и зад субекта...

Така няма как да се отговори точно[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: petrov88   
Дата:   18-01-17 14:41

Mного хора го гоним това, но малко го достигат. Отделно в това последното има май и tilt-ване с цел подсилване на бокето.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: roumen6   
Дата:   18-01-17 14:41

до това ниво има още доста работа... но имаме и форумци с добри и подобни резултати - например phobia.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: samurai2   
Дата:   18-01-17 14:50

Pavlov

То не е само от мазането, Лъвче. Като за начало - престани да плющиш хората с директна светкавица.


Понеже с жена ми сме самоуки снимачи , да те попитам така директно ли ги плющим или просто обичаш да се заяждаш с нас [smile]
Може пък ние да не знаем кое е директно и кое не е-колега[beer]



https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1484743427_DSC_1427a.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1484743461_DSC_1431.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: catandgoddess   
Дата:   18-01-17 14:59

Така не е директно и повечето снимат така, освен ако не вдигнат исото и изключат светкавицата [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: samurai2   
Дата:   18-01-17 15:00

catandgoddess
и аз това се опитвам да му обясня на Павлов [smile] ама не вдева.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: virosh   
Дата:   18-01-17 15:04

Боби, не съм въобще вещ във Фотошопа че да мога да ти кажа как се прави и как да го избегнеш.[beer]

Аз лично не обичам да мажа по кадрите си (макар че имам и такива). Обичам всичко да си стане в камерата и ако ми се налага да пипам нещо то да е в RAW конвертора.
Все пак това че не обичам не значи че не мога и че когато се наложи да се заличат дефекти по кожата на модела не го правя. Но това за мен влиза в друга графа.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: samurai2   
Дата:   18-01-17 15:06

virosh
аз даже не ползвам фотошоп при обработката на снимки [beer]
единствено само за коледните сесии като правихме го отворих да поставя малко снежец по снимките [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: virosh   
Дата:   18-01-17 15:08

Боби, свиркай си значи. Няма начин да ги направиш пластмасови.[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: lamerko   
Дата:   18-01-17 15:09

Има. Винаги има начин [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: samurai2   
Дата:   18-01-17 15:10

Стана ми интересно затова попитах [smile] знам че в шопа го правят но си викам ,може пък да има някой крем излязъл или както културистите се мажат да лъщят [smilie3]
Мен поне не ме е срам да питам [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: Jk.freeman   
Дата:   18-01-17 15:31

Крем има бе баце, как да няма...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: samurai2   
Дата:   18-01-17 15:32

Знам ги аз твоите кремове [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: roumen6   
Дата:   18-01-17 15:48

пък мен, току-що, ме блокира един портретист, на който му казах, че обработката му е в повече [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: Jk.freeman   
Дата:   18-01-17 15:55

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: Synthy   
Дата:   18-01-17 15:57

roumen6, Наранил си нежната му душа на творец с твоето не разбиране.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: Pavlov   
Дата:   18-01-17 15:58

Автор: roumen6
Дата: 18-01-17 15:48
пък мен, току-що, ме блокира един портретист, на който му казах, че обработката му е в повече [smilie25]

Добре дошъл в клуба [beer] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: aldygreen   
Дата:   18-01-17 18:02

ares11 написа:

> Ето едно мазало от към цветове >
> https://s30.postimg.org/fnknniqmp/1471598019_vasilena_2515.jpg

> ужас е като го гледам [smilie18]

Преди всичко, калпаво, неподходящо, прекалено контрастно осветление.
Не си го смекчил с нищо. Башка белия баланс. Самата композиция с черния панталон на преден план също подпомага "ужаса".
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: batsali   
Дата:   18-01-17 18:06

Ще стигнем ли до извода, че трябва да я има светлината? Ако не виждаш наживо това, което търсиш, трудна работа да го съчиниш в шопа ми се струва. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: asahi   
Дата:   18-01-17 19:38

Фотографията е рисуване със светлина. Ако рисуваш с лайна ще е лайнография. Затова правилната светлина е първото и основно изискване за правилен тонален баланс.

Второто изискване е това, което си нарисувал със светлината, да го заснемеш правилно без да развалиш цвета. Това означава две неща - правилен баланс на бялото и точна представа за реалния цвят.

Третото изискване е при обработката да гледаш картинката на калибриран монитор.

Четвъртото изискване е да обработваш цвета правилно, за да не го прецакаш. Упражнението се нарича цветокорекция и се учи - в училище, на курс, от книжки. Подходяща книга e Professional Photoshop: The Classic Guide to Color Correction от Dan Margulis. Той има още книги по темата, но тази е основната.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: Omnia   
Дата:   18-01-17 20:34

Много разбиращи, много знаещи и от всичките само един хубав коментар! Фотографията е рисуване със светлината - всичко приключва! А като видя от тия "чичаци" в църква със светкавица [smilie10] [smilie11] [shtrak] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: asahi   
Дата:   18-01-17 21:05

Светкавицата има място в църквата. В документалната снимка е важно да се види всичко. В художествената нещо може да потъне в сянката заради друго по-важно.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: Omnia   
Дата:   18-01-17 21:38

Моят стил на снимане изклюзчва светкавица в църква, всичко изглежда много по-приказно и красиво с натурална светлина, дори и минимална.. там влизат светлосилните обективи, не случайно са измислени :о) та дори и за документална снимка :))))) Мое мнение!

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: obscureman   
Дата:   18-01-17 22:13

Omnia, твоят стил на снимане?!?!

СТИЛ (Из тълковния речник):
1. В изкуството – система от елементи, които са подчинени на единна художествена закономерност.
2. Система от начини за използване на езиковите средства в речта.
3. Система от елементи в някаква дейност – спорт, обличане, работа, обзавеждане и др., – която се характеризира с тяхното вътрешно единство, с тяхната общност.
4. Вид, разновидност; маниер.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: batsali   
Дата:   18-01-17 22:44

obscureman, стига се заяжда с хората бе, човек.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: victory13   
Дата:   18-01-17 22:58

Мисля че темата трябва да се изясни в една от двете посоки:
- искам точни цветове и бял баланс - ползва се сива карта и цветови проверчик [smilie18] ;

- искам показаното тониране - в което няма нито бял баланс, нито точни цветове...

По дадените примери се търси май второто [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: asahi   
Дата:   18-01-17 23:14

Пътят към едното и към другото е еднакъв. Различни са критериите, по които се работи.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: svetozar_stefanov   
Дата:   18-01-17 23:26

написа:

> Omnia, твоят стил на снимане?!?!
>
> СТИЛ (Из тълковния речник):
> 1. В изкуството – система от
> елементи, които са подчинени на
> единна художествена
> закономерност.
> 2. Система от начини за използване
> на езиковите средства в речта.
> 3. Система от елементи в някаква
> дейност – спорт, обличане, работа,
> обзавеждане и др., – която се
> характеризира с тяхното вътрешно
> единство, с тяхната общност.
> 4. Вид, разновидност; маниер.


Всеки има стил на снимане.Друг е въпроса кой какво харесва.


Ако ще критикуваш труда на някой е редно в профила ти да има нещо доста по-стойностно.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: obscureman   
Дата:   18-01-17 23:27

victory13, показаното тониране се получава най-общо казано с работа по кривите на трите основни цвята.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: obscureman   
Дата:   18-01-17 23:37

svetozar_stefanov, понятията "труд", "стил" и "маниер" предполагат наличието на наложено име и сериозен опит (практически или академичен). Подобен изказ е присъщ за водещи или силно компетентни имена в определена сфера. Аз лично не намирам снимките си до момента за "труд" и не претентирам, че в тях имам собствен "стил" или "маниер", макар че в момента от това си вадя хляба - въпрос на правилна ориентация кой къде в една сфера се намира. На много хора тук не им е ясно, че идеята в подобни форуми не е да си ги мерим, а да си помагаме. Особено жалко е голяма маса хора да мери нещо, което няма, затова чисто идеологически се опитвам да обясня, че малко скромност няма да навреди на много хора тук, за да направим всички ние този форум едно по-ползотворно и конструктивно място в сферата на фотографията.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: bestlap   
Дата:   19-01-17 09:31

Темата стана поредната боза [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: obscureman   
Дата:   19-01-17 12:50

bestlap, точно срещу това бозисто развитие коментирам и се съпротивлявам. В чужди форуми хората споделят конкретни похвати и човека ще пробва и ще се научи с няколко портрета как става. Толкова ли е трудно? Аз лично постигам подобен ефект на цветопредаване с работа по кривите на основните цветове - например леко завишение на червено, леко завишение на зелено и леко занижение на синьо и... voila! Тук започнаха пак да си ги мерят "майсторите" - обективи, техника, светлина, светкавици в църкви, примери със снимки не по темата, "стил", маниери...

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: samurai2   
Дата:   19-01-17 12:56

obscureman
без техника и обективи няма как да стане.извинявай че съм качил 2 снимки който те дразнят-ако искаш веднага ще ги махна.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: obscureman   
Дата:   19-01-17 13:11

samurai2, темата е софтуерна. Авторът на темата е дал информация с какво снима и има прекрасна техника за постигане на целта. Дискутира се похват за постигане на определени цветове т.е. пишем за ОБРАБОТКА на кадри. НЕ дискутираме тела, снимки в църкви, "СТИЛ" на снимане и темата не предполага всеки тук да се прави на най-големия фотограф, а да сподели как се постигат такива цветове. Ако можеш софтуерно да постигнеш тези цветове, напиши как постигаш такива снимки, останалото е плява и разводняване на темата с глупости.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: samurai2   
Дата:   19-01-17 13:15

Въпроса е че цвета може да се постигне и без обработка софтурно когато имаш хубава техника и правилни настроики на фотоапарата това се опитвам да кажа.Всичко е игра със светлината.[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: obscureman   
Дата:   19-01-17 13:22

samurai2, дай софтуерни насоки как постигаш подобни цветове с програмата, с която обработваш, ако искаш да пишеш наистина по темата...

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: samurai2   
Дата:   19-01-17 13:24

obscureman
Май не четеш какво пиша.[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: aldygreen   
Дата:   19-01-17 14:15

Ето за тази картинка

https://photo-forum.net/i/2036312


точно СОФТУЕРНИ обработки са я направили такава?

Авторът KiIIeR (MaxBukovski) (цитирам по памет) преди време любезно беше споделил, че визията на снимките му не е резултат на сложни софтуерни обработки, а основно с настройките на камерата.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: obscureman   
Дата:   19-01-17 14:37

samurai2,
май не схващаш, че темата не е в компетенциите ти. ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: samurai2   
Дата:   19-01-17 14:42

obscureman
няма проблем,съгласен съм.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: GNikolov   
Дата:   19-01-17 14:47

obscureman [smilie24]

Боби забавен и приятен си ми. НО наистина разводни темата. А ти как би постигнал тези цветове без обработка? Сериозно питам.

И за да не съм изцяло в офтопик:

До автора: наистина първо ти е нужно добър изходящ файл. Дадоха ти насоки някой колега как може да се постигне подобен ефект. А в конкретните примери от първия пост (първите две) най-вероятно е използван готов preset в lightroom (само предполагам). Най-лесно би било да питаш автора на снимките , които ти харесват , как са обработени. Не вярвам някои да ти откаже информация.



Публикацията е редактирана (19-01-17 14:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: samurai2   
Дата:   19-01-17 14:56

GNikolov [smilie24]
няма да ви разводнявам повече темата-снимайте си и си обработвайте както искате.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: GNikolov   
Дата:   19-01-17 15:10

Автор: samurai2
Дата: 19-01-17 13:15

Въпроса е че цвета може да се постигне и без обработка софтурно когато имаш хубава техника и правилни настроики на фотоапарата това се опитвам да кажа.Всичко е игра със светлината.[smilie3]
----------------------------------
Ааа Боби няма да се измъкнеш толкова лесно. Не го играй сърдит, не ти отива на годините [smilie3]
Дай конкретен пример с директен JPG от апарата как се постигат кадри като от първия пост? Имаш техниката , снимал си много , така че не би трябвало да е проблем да дадеш само един пример , нали?



Публикацията е редактирана (19-01-17 15:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: samurai2   
Дата:   19-01-17 15:12

Не съм сърдит [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: lamerko   
Дата:   19-01-17 15:21

samurai2: дай да видим как постигаш тия кино визии без обработки. Имаш и техника от правилната секта :)

(с идеята да не се измъкнеш лесно [smilie5])

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: petrov88   
Дата:   19-01-17 15:24

Има и един друг момент... Авторът търси конкретно тониране, но трябва да се има и предвид, че едни настройки, готови екшъни или презети могат да изглждат великолепно в една снимка и трагично в друга.
Иначе и аз съм от тия, които мажат много, но сега съм си дал обещание за новата година, но да видим :D
Както и други вметнаха мониторът се оказва също доста важен. От съвсем скоро съм с нещо различно от дисплея на лаптопа на бюрото и поне за мен разликата е огромна още в процеса на редакция

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: lamerko   
Дата:   19-01-17 15:28

Даден е материал по темата - започва малко хаосно, но все пак накрая става ясно. Но наистина си важи основното правило - за да е успешна една обработка, суровия материал трябва да е качествен. Затова и смятам за съвсем уместни забележките в първата страница.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: nyamago   
Дата:   19-01-17 16:06

Пипах малко за илюстрация. Както няколко души ти казаха, главният порблем в твоята снимка не е в цветовете, а в контрастите! (Като не броим поза, ракурс и композиция). Имаш ужасно силни сенки по лицето и фигурата, които я загрозяват и убиват много от детайла - с такава рязка светлина (и сенки) портрети не се снимат.

Веднъж заснето, почти нищо не може да се направи, но все пак опитах така:

- Кропнах леко да приближа модела и да изхвърля дразнещи детайли по периферията
- При това пипнах малко и перспективна корекция: при вглеждане може да забележиш, че главта и раменете са увеличени малко повече от долната част (която с твоя ракурс изглежда неблагоприятно уедрена)
- След това намалих глобалния и локалните контрасти, повдигнах сенките да извадя детайл и да смекча убийственото им въздействие на визията, и леко туширах най-светлите места. Почти без да пипам цветове, това даде първата редакция (снимка 2).
- После изместих леко цветовете в посока на избрания от тебе образец. Но само ЛЕКО (!) защото пълна замяна на твоите цветове с лилаво-кафявата гама от образеца щеше да звучи гротескно! Колкото смятам за допустимо като цветна корекция е втората редакция (снимка 3).

Снимката никога няма да изглежда като избрания обрзец, главно защото там има друг обект в съвсем други светлинни условия (и не без значение - снимано е с друга оптика). Но от примера, надявам се, разбираш какви подобрения са възможни.

Отвори и сравнявай в пълния размер!

https://c1.staticflickr.com/1/563/32252617612_75b4424957_o.jpg




Още по-добре е тези подобрения да станат при снимането:

- Да избягваш портретни снимки на пряко слънце между 08 и 16 часа (през лятото), да търсиш по-мека светлина в ранни и късни часове на деня.
- Да чакаш / търсиш дифузна светлина, напр. при лека облачност - или
- Да разполагаш модела си в сянка, при което прякото слънце няма да хвърля такива грозни сенки, а лицето и фигурата ще се рисуват само от отразена светлина.
- При пълна невъзможност за такива условия, да омекотиш сенките с допълнително осветяване - с рефлектор (може импровизиран от бял/светъл картон, някоя светла дъска или стена или дори бяла риза). Малко по-сложно за начинаещ, но успешно прилагано от мнозина е 'запълващо' изкуствено осветление (светкавица, отделена от апарата и допълнена с дифузен модификатор на светлината).
- Като решиш по този начин главните експозиционно-контрастни предизвикателства, може да помислиш и за цветовете:
- Да отделиш И цветово (освен с дефокус и светлина) модела от фона. В твоя случай тоалетът ѝ е почти идентичен с фона, което не позволява открояване.
- Да подбираш околната среда, защото тя сериозно 'оцветява' обекта с отраженията си.
- Да подбираш И цвета на споменатия по-горе запълващ рефлектор (има златни и разни други, както и филтри за светкавиците, когато почнеш да ги ползваш)...
- Да избягваш ниски ракурси, освен когато нарочно търсиш карикатурни пропорции или внушение за доминираща, 'импозантна' фигура...

И пр. и пр. - излизаме от темата - която уж беше за цветовете? [smilie8]

На слука!
[shtrak]



Публикацията е редактирана (19-01-17 16:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: asahi   
Дата:   19-01-17 17:16

Да не говорим, че тази кака в друга поза може да изглежда много по-добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: aldygreen   
Дата:   19-01-17 19:21

Целият пост на nyamago дава съдържание на декларативната приказка "рисуване със светлина". [cool]
Ако не си наясно още в момента на снимането, на композирането на картинката във визьора, какво искаш да постигнеш като краен резултат, напълно е възможно да се затрудниш и с Шопа, търсейки "вълшебни" скриптове и техники. Питането на автора на темата е потвърждение на това.

[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: iavorianev   
Дата:   20-01-17 12:00

Нещо такова ли се търси като тониране?


https://c1.staticflickr.com/1/713/32267977732_92428a7730_o.jpg

IAV_8681 by Явор Янев, on Flickr

Отговори на това съобщение
 Re: Цветови корекции на портрети?
Автор: asahi   
Дата:   20-01-17 15:56

Не се търси нещо конкретно. Търси се:
"Ще се радвам на всякакви насоки от къде да започна дори и някой платен туториял ако има за който си струват парите"

Ако се търси наподобяване на тонът на кожата с нещо предварително известно могат да се ползват тези семпли с тази техника .


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »