Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: PhotoBo   
Дата:   30-11-16 16:03

По въпроса: 50мм на кроп е добра дължина за заснемане на портрети и да може да се приеме, че ако 85 е твоята дължина на ФФ, то 50мм на кроп е подобна дължина на ФФ (сам си го сметнал)! Но не забравяй, че говорим за съвсем различни обективи, с различни оптични елементи, от което следва, че имаме различен рисунък, визия и перспектива ако щеш... все пак има разлика в мм-те, не само заради кроп фактора. Иначе казано не, че някой ще може да ти каже една снимка с 50-та или 85-та е направен, но ако се съпоставят две снимки с двата ще има разлика. 50 на кроп не е 85 като изображение, макар и да са сходни като приравнените разстояния, но все пак са различни обективи!

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: Todor_Prikumov   
Дата:   30-11-16 16:26

PhotoBo,твоето мнение за мен е най-смисленото от всичко изписано дотук... като започнат да разтягат едни локуми - заглавието било неправилно, с 11мм можело да се снима портрет... дрън дрън...

Вероятно ключовото е именно това:
"Но не забравяй, че говорим за съвсем различни обективи, с различни оптични елементи, от което следва, че имаме различен рисунък, визия и перспектива"

Благодаря за изчерпателния отговор!
Другите да взимат пример :)

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: kvakioh   
Дата:   30-11-16 16:29

Примери всички в темата са взели, защото явно сме минали от 8 до 400мм за снимане на хора...Аз лично го избягвам, но действам с колкото се може повече, защото излизат нещата наистина различно.
Ако е до практичност и никога не е снимано с 50мм на кроп и се мислят мм, поглед и визия, не е проблем да се вземе точно 50мм. Ако е тяло с мотор (Никон) или Канон, нещата са прекалено малко като цена, за да се пропусне теста...

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: chukov   
Дата:   30-11-16 16:41

Фотобо е прав и да допреведа на съвсем разбираем език

50 мм и на фулфрейм и на кроп са си 50 мм.

Просто с кропа "отхапваме" част от това, което обектива проектира върху матрицата

Освен това бокето е различно заради по-малката матрица

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: Synthy   
Дата:   30-11-16 16:43

Защо бокето да е различно? То си е все едно и също, заото обектива е един и същи. Просто както сам каза - матрицата отхапва от целият образ, проектиран от обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: chukov   
Дата:   30-11-16 16:49

Да, ако няма промяна в разстоянието до обекта да

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: Synthy   
Дата:   30-11-16 16:52

chukov, точно така.

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: io_bs   
Дата:   30-11-16 17:07

Тук имам един портрет на 12 мм:


https://s20.postimg.org/oxklo5jrh/DSCF_8088.jpg



Не че е нещо особено, просто исках да питам само аз ли не виждам криви глави? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: chukov   
Дата:   30-11-16 17:12

защото е в центъра на кадъра главата

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: Synthy   
Дата:   30-11-16 17:12

Според мен някои други неща са криви.

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: io_bs   
Дата:   30-11-16 17:21

Значи все пак не е невъзможно с ултра широкоъгълен обектив да се снима портрет? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: PhotoBo   
Дата:   30-11-16 17:27

Възможно е, ама както сам каза - не е нищо особено, а мен лично геометрията в кадъра ма натоварва излишно [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: Krassy   
Дата:   30-11-16 17:30

50мм на кроп НЕ е 80мм, НО... имаме "почти" същата визия, защото се намираме на същото разстояние от обекта, на каквото сме и с 85 на фулфрейм.
Вече ще имаме различен ДОФ и различен рисунък, заради различните оптични системи...

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: chukov   
Дата:   30-11-16 17:42

е да де

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: io_bs   
Дата:   30-11-16 17:49

> Възможно е, ама както сам каза - не
> е нищо особено, а мен лично
> геометрията в кадъра ма натоварва
> излишно [smilie8]

Имах предвид, че кадърът ми не е нещо особено. А съм сигурен, че някой по-можещ от мен ще може да направи хубав кадър на тези милиметри [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: Krassy   
Дата:   30-11-16 18:05

То лоши милиметри няма...

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: Todor_Prikumov   
Дата:   30-11-16 18:12

написа:

> Тук имам един портрет на 12 мм:
> Не че е нещо особено, просто исках
> да питам само аз ли не виждам криви
> глави? [smilie11]

Portrait definition:
A painting, drawing, photograph, or engraving of a person, especially one depicting only the face or head and shoulders.

Та кое точно му е портрет на това? [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: catandgoddess   
Дата:   30-11-16 18:18

Todor_Prikumov:

especially one depicting

[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: vkk1   
Дата:   30-11-16 18:29

Колега Прикумов, и да взимам, и да не взимам пример, мога да ти кажа, че ако с 35 1.8 не ти харесват как стават нещата, абсолютно сигурно с 50-ката също няма да ти харесат [smilie5].
Не знам кой къде и как твърди, че 85 на фф е перфектният портретник, но според моите наблюдения най-масово използван и с най-оптимални резултати е 135/2 на фф, което на кроп като най-близко е 85 1.4.
Относно 50-ката на кроп - това е може би най-скучният обектив, който някога съм притежавал. Което не значи, че не може да докара хубав портрет - с много, много условия обаче.

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: sayman   
Дата:   30-11-16 18:29

Не влизайте в рамки какво е портрет и какво някой е писал, че е портрет, защото рамките ще ви накарат да гледате с "широко затворени очи".

Излез с апарат в ръка и се опитай да твориш днес на 35мм, утре на 50, после на 85, а после пробвай и на 12 ако щеш.
Ще се убедиш, че няма лоши мм нито за портрет, нито за пейзаж ...

... има лошо подбрани мм за определена визия, която искаш да постигнеш, стига разбира се да знаеш какво точно искаш да постигнеш [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: Krassy   
Дата:   30-11-16 18:37

Перфектен можете да наречете единствено БАЛАНСА при снимане на портрет, и то ако говорим за техническата страна...
Колкото повече се приближаваме, толкова по силно е въздействието заради перспективата, но толкова по-големи за изкривяванията...
Колкото повече се отдалечаваме, толкова по "хубави" черти на лицето имаме, но губим онази връзка, портрета става бездушен. Никога не са ми харесвали портрети над 135мм, дори над 105... Обожавам тези на 35, но това е много трудно...
50мм са ми някаква "дупка", затова и такива милиметри нямам... 85мм е изкуство... 35 - предизвикатество [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: io_bs   
Дата:   30-11-16 18:47

> Та кое точно му е портрет на това?
> [smilie25]

Как би го определил жанрово тогава?

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: Todor_Prikumov   
Дата:   30-11-16 19:13

Ами честно да ти кажа, повече е пейзаж това за мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: alext   
Дата:   30-11-16 19:17

Кажи за каква 50ка става въпрос и какви портрети искаш да снимаш? Има някои уникални стъкла 50мм- дават неповторима визия и рисунък. Но това не са стандартните пластмасариики 1.8 дето масово се ползват.(като обективи са си доста добри и мултифункционални, ама за портрет не са най- доброто). Ако към такъв си се насочил пробвай първо 85ца. Много е възможно да забравиш за 50ка- особено навън и особено в цял ръст дава доста повече възможности, отделяне от фона и т.н. Пробвай от приятел или под наем някоя 85ца и ще видиш за какво става дума.



Публикацията е редактирана (30-11-16 19:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: io_bs   
Дата:   30-11-16 23:36

> Ами честно да ти кажа, повече е
> пейзаж това за мен.

Щом е пейзаж, къде е небето, хоризонтът, природата?

Ако портрет се снима само с 85 мм обектив, пейзаж само с 18 мм (еквивалент) ли се снима?



Публикацията е редактирана (30-11-16 23:42)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »